f StüevUi. jjngczou&ctt ^tufcfcen. Een roepstem uit het jonge Nederland. QTelegtrafiochc Bcricfüctt. het Broeker huis", op daartoe gekocht terrein aan de Overtoom, bij het Vondelpark, waarvoor het minst werd ingeschreven door D. Verbeek en Zoon, voor/23,29/. In dit gebouw zal eene tentoonstelling van oudheden gehouden wordenwaartoe de verzameling van mej. Fregeres te Broek in Waterland is aangekocht. Je onderneming staat onder directie van den heer K. H. Schadd en heeft een volteekend kapitaal van f 75UÜO. De 16jarige jongeling G. A. Fontein Tuinhout, uit Harlingen heeft zich nabij Voorschoten door den spoor trein doen verpletteren, door met het hoofd op de rails te gaan liggen. De machinist die zijne hande ling gezien had waarschuwde door herhaald fluiten doch kon wegens den korten afstand den trein met tijdig genoeg tot staan brengen. Het lijk met alge- sneden hoofd en hand werd in denzelfden trein ver voerd naar 's Gravenhage en aldaar in het gasthuis gebracht. Te Vinkeveen zijn 2 knapen van ongeveer 16 jaren verdronken omdat zij zich met schaatsen op het zwakke ijs begeven hadden. De heer G. Dennig kapelaan te Rinnegom is benoemd tot pastoor te Decocksdorp in plaats van pastoor J. A. Scholten, die naar Maasland vertrekt. Door wijlen mej. E. L. de Bruin is aan de herv. gemeente te Sehaarsbergen een legaat van 2000 be sproken^ Amsterdam wordt met 10> September, in het huis aan de Heerengracht bij de Vijzelstraat laatst bewoond door wijlen jr. v. d. Polleene bijzondere middelbare school voor meisjes van 12—ISjarigen leeftijd opgerichtaansluitende aan de lagere school der Schoolvereeniging en de afdeeling A van de openbare burgerscholen 2e kl. De school zal toegan kelijk zijn voor meisjes van alle godsdienstige gezind heden en bedoelt het geven van degelijk onderwijs zonder in de fout te vervallen van een te ver doorgevoerd vakonderwijs. Door eenige ingezetenen is een aanzien lijk waarborgkapitaal bijeengebracht. De voorzitter der 2e. Kamer, mr. W. H. Dullert, i" door eene ernstige ziekte (een abces aan het been) aangetastwelke door koudvuur zoozeer is verergerd dat°er weinig hoop meer bestaat op het behoud van zijn leven. De heer W. Scherpenzeel te Veenendaal over leden heeft aan de herv. diaconie te Doorn 5Ü00 vermaakt. Het Rijnvaartcomité te Amsterdam heeft in een uitvoerig adres aan de 2e Kamer het verzoek toege licht om het ingediende wetsontwerp tot verbetering der Keulsche Vaart te verwerpen. Er is eene beoor deeling bijgevoegd van prof. Henkeï te Delft, die mede het ontwerp afkeurt. De minister van oorlog heeft aan de betrokken autoriteiten eene lijst doen toekomen van personen die wegens de wijze waarop zij de land- of zeemacht hebben verlaten niet tot eene nieuwe verbintenis mo- gen aangenomen worden. Daaronder komen 434 v°or gediend hebbende in O. en VVIndiemeerendeels belgen die zich aan desertie hebben schuldig gemaakt. De heer Voitus v. Hamn.e heeft de franscho tooneelspeelster Sarah Bernhardt een aanbod van 24000 francs gedaan voor 6 voorstellingen3 te 's Gravenhage en 3 te Amsterdam. De gemeenteraad van Beemster heeft besloten dit jaar 2 der 6 openbare scholen naar de eischen der wet te doen inrichten. Voor den hoofdonderwijzer P. Passer zal eene nieuwe woning en school met 4 localen, elk voor 40 leerlingenworden gebouwd terwijl die van den hoofdonderwijzer D. Dekker vergroot en tot 4 localen, elk voor 48 leerlingen, zal ingericht worden- De heer J. C. v. Schilfgaarde arts en med. doe. torandus aan de universiteit te Leiden, tot 1 Jan. 1.1. assistent aan het academisch ziekenhuisheeft zich op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het Roode Kruis bereid verklaard op 1 Maart met de uit Londen af te zenden nederlandsche expeditie naar Zuid-Africa te vertrekken. Den 18 is door eene commissie van burgers officieren en studenten te Delft eene inzameling met open schaal gebonden, welke heeft opgebracht Mo,25%. Voor eene inzameling in de Schermeer is door den bur gemeester van Oudorp de vergunning voor het tot die gemeente behoorende gedeelte van den polder geweigerd. Te Reenen is door eenige dames ten behoeve der ge wonden in de Transvaal f 276,79 ingezameld. Bij het Amsterdamsche comité voor de Transvaal, dat bedoelt geneeskundige hulp aan de boerenniet aan de engelschen wier geneeskundige dienst goed is georganiseerd, te verschaffen, is ruim f 2800 ingeko men. De leerlingen van het gymnasium brachten 290 bijeen. De gemeenteraad van Abbekerk heeft bepaald dat de kermissen te AbbekerkLambertschaag en in de Wheere die tot nu toe in September werden ge houden in het vervolg zullen plaats hebben op den vierden zondag in Augustus en de beide volgende dagen. Het jaagpad van Haarlem naar Spaarndam zal met Rijkstoelaag van f 17000 verbreed en tot een harden rij weg gemaakt worden, indien ook de provincie eene bijdra ge verleent. De kosten zijn geraamd cp ruim/33000. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 16 tot het dragen van het aandeel der gemeente besloten. Te de Rijp is tot onderwijzeres in de handwer ken benoemd mej. L. Vierhout onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar. Voor het maken van een badhotel te Wijk aan Zeevoor rekening van den heer N. Tappenbeck te Amsterdam, is gebleken minste inschrijver te zijn W. A. de Rapper te Arura voor f 53840. Wijl dit cijfer de begrooting te boven ging, zijn de 6 laagste inschrij vers uitgeuoodigd nogmaals naar het werk te dingen. Uit Amsterdam schrijft men ons echter, dat het werk ten laatste toch gegund is aan den laagsten inschrijver. De twaalfde opgaaf der Algemeene Watersnood commissie meldt giften tot een bedrag van f 22,590,81, waaronder voorkomen gemeente Egmond-binnen 95, gem. Egmond aan Zee f 35 gem. Midwoud f 89,60 gem. Zutfen f 3013 gem. Zoeterwoude f 607gem. Dirksland f 519 gem. Bemmel f 477 gem. 's Gra vendeel 316gem. Brummen f 510collecte te Muiden f 177 idem te Muiderberg f 44badgasten te Davos-Platz (Zwitserland) 820 francs en 6,20 leerlingen van mej. S Kleyne v. Lier te s Graven hage f 200 tooneelvoorsteling van „Kunst en Vriend schap" te Delft f 301, idem van „Ons Genoegen" te Middelburg f 114, voorstelling van „de Hereeniging" te Anna Paulowna f 61,63%, uitvoering der gymnastiek vereniging „Hercules" te Wormerveer f 65. De Nutsdepartementen Amsterdam Helder en Medemblik hebben voor den heer Bruynde depar tementen Sloterdijk en Oostzaan voor den heer Kerdijk als algemeen secretaris gestemd. De rechtbank te Tiel heeft aan de gemeente Zaltbommel haren eisch ontzegd, dat het grootgasthuis aldaar is eene gemeente-instellingmaar tevens geoor deeld, dat de door de regenten opgeworpen exceptie dat n 1, de rangschikking onder letter C van art. "2 der wet tot regeling van het armbestuur in der minne reeds vroeger is afgedaan onjuist is. Een scheveningerdie bij de jongste wanorde lijkheden ruiten inwierp, is door de haagsche rechtbank veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f 25 boete. De tractementen van de hoofden der openbare scholen in de gemeente Velsen zijn thans vastgesteld als volgt: te Velsen 1200, te Zandpoort f 1100, te IJmuiden f 1500. De school te IJmuiden heeft thans 1 hoofdonderwijzer, 2 onderwijzers en 2 onderwijzeressen. Aan de herv. diaconie te Wijk aan Zee is f 500 gelegateerd door wijlen den heer B. Hofting te Am sterdam. Als hoofdingelanden van den polder de Scher meer zijn herkozen de heeren P. SmitG. de Jong en J. Dekker. De hertog van Nassau heeft den heer G. Rade maker stationschef bij de Holl. Spoorwegmaatschappij te 's Gravenhage, tot ridder der Nassau-orde benoemd. Tot directrice der te Leiden op te richten hoo- gere burgerschool voor meisjes is benoemd mej. M. En gelmann te Amsterdam. Wijlen de em.-predikant W. B. Barends te Arn hem heeft, zijn einde voelende naderen, 1000 geschon ken aan de remonstr. gemeente aldaar. Aan te vangen met 1 Juli zal Soerabaya verlicht worden door 430 gaslantarens. De heer A F. J. Reiger, op de Bruyne Horst te Lunteren, heeft aan de openbare school aldaar eene nieuwe bibliotheek geschonken, bestaande uit ongeveer 250 werken eu werkjes van de meest gevierde neder landsche schrijvers. Bovendien looft hij spaarbankboekjes uit aan hen die het nuttigste gebruik van de biblio theek zullen maken. De gemeenteraad van Amersfoort heeft aan de afdeeling aldaar van het ütrechtsche Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde ter viering van haar 25jarig bestaan in Augustus a.s., eene bijdrage van 300 verleend. De kon. goedkeuring is verleend aan de statuten der „Gooische Stoomtram" te Watergraafsmeer (aan vankelijk lijn Amsterdam— Diemerbrug—Muiden met zijlijn MuiderbergNaarden— LarenBlaricumHui zen), waarvan het maatschappelijk kapitaal bedraagt 5 ton, in seriën van 1 tonhoedanig er 3 geplaatst zijn. Schoon verzeer ver van 't moederland Vergeet hen Holland niet Met geestdrift staart 't hun pogen na, Slaat 't elke overwinning ga Die 't heilig recht hun biedt. Veel bloedveel bloed stroomt in Transvaal Veel smart kan men er zien En daar men smachtend hulp verwacht Is 't plicht van 't menschelijk geslacht Die hulpe snel te biên. Geeft Nederland Geeft voor dit doel Met een blijmoedig hart Gij helpt de kranke in zijn nood Verligt des dappren krijgsmans dood En lenigt wee en smart. Zendt Uwe gave aan 't Roode Kruis, 't Zij groot of wel 't zij klein. En denk als gij die gave biedt Wij Hollanders vergeten niet Dat 't onze broeders zijn. Alkmaar 13 Fobr. 1881. P. SJf- In de Sophia-stichting zeebad-inrichting te Scheve- ningen voor kinderen van onvermogendenopgericht als gedenkteeken voor wijlen Koningin Sophia en in gewijd 17 Juni des vorigen jaars hebben van 26 Juni tot 'l Oct. afwisselend vertoefd 76 kinderen, meeren deels lijdende aan scrophulosis (34) en bloedarmoede (14/ waarvan 37 uit den Haag en de overigen uit Zuid- en Noordholland Utrecht, Gelderland en Over- ijsel. Van deze kleinen bleek 1 ongeschikt voor het verblijf aan zee leden 6 aan ongeneeslijke kwalen vertoefden 3 te korten tijd en zijn 38 zeer verbeterd en 28 genezen huiswaarts gekeerd. Er werd een kostgeld van1voor kinderen uit liefdadige gestichten van 75 c. daags betaald, hetgeen het bestuur gaarne zou verlagenindien de geldmiddelen der stichting het toelieteD.' Er werden 1097 zee- en 998 binnenbaden gebruikt en 347 personen kwamen het badhuis bezich tigen. Het aantal leden der vereeniging (minimum-con tributie 5) bedraagt thans 142dat der begunstigers 23 [volgens de naamlijst 55]. Geachte Redactie. Gaarne zou ik wenschendat onderstaande dichtre gelen in uw geëerd blad geplaatst werden. Het zijn woorden, gevloeid uit het hart van een jeugdig Neder lander. Door heel Euroop, klinkt thans de naam Der Boeren in het rond Der mannen die hun have en goed Niet alleen datmaar zelfs hun bloed Feil hebben voor hun grond. Veil hebben voor hun heilig recht Dat hun den Brit ontnam Die eensvertrouwend op zijn kracht En op zijn sterke legermacht Als helper tot hen kwam. Der mannendie naar 's vadren beeld Met 't wapen in de hand Zich schaarden rond d' aloude vaan Waarop deêz machtspreuk kwam te staan „Foor 't recht van volk en land." De onvermijdelijke strijd Voor recht en vrijheid saam Brak uit met al zijn zorg en wee En elk waar Hollandsch hart streed mee Voor d' eer van zijnen naam. De Religions Herald in Virginia bevatte onlangs de volgende aankondiging van den heer Cookeen ver mogend Baptist Ik betaal duizend dollars aan ieder, die het hoofd stuk en vers opgeeft, waarin Christus of zijn aposte len ooit besprenkeling als doop gebruikten. W. E. Cook Havana Te Munchen had den 18 een gemaskerd feest der schilders plaats. Eene groep had zich in pakken van vlas en werk als Eskimo s verkleed; door eene bran dende sigaar geraakte het pak van een dezer personen in brand en in zijn schrik wierp de man zich in het midden zijner kameradendie dientengevolge ook in brand geraakten. Vier schilders overleden onmiddelijk aan hunne brandwonden vier anderen overleden kor ten tijd later en verscheidene anderen werden ernstig gekwetst. De feestvierenden schenen den omvang van dit ongeluk niet in te zien het feest ging althans on gestoord verder. Victor Hugo wordt den 27 80 jaar. Die dag zal feestelijk herdacht worden. Namens de parijscbe be volking zal hem een laurierboom van geëmaileerd goud aangeboden worden. Het Israëlitisch kerkbestuur te Nieuw-Stettin heef} een premie van 1000 mark uitgeloofd op de ontdekking van den kwaadwillige die de Synagoge aldaar in brand heeft gestoken. Daar er niet meer aan valt te twijfe len dat er iemand in het gebouw is geweest om de noodige toebereidselen te maken tot een snelle ver spreiding der vlammenen daar de brand bovendien wordt voorgesteld als het gevolg van opruiing tegen de joden in eene anti-joodsche vergadering, hebben een aantal christenen aan de genoemde premie eene som van 2000 mark toegevoegd. Onlangs stond in een der berlijnsche bladen een advertentie, onder het opschrift: Oprecht gemeende huwelijksaaanvraag. Een dertigjarig jongman, van goed uiterlijk en met een ruim bestaan wenschte in kennis te komen met eene dame, enz. enz.; adres lett. N. Z. 945, poste restante te Hannover. Aan ongeteekende brie ven zou geen gevolg worden gegeven. Eene dame te Berlijn op deze annonce geschreven hebbende, ontving het volgende antwoord „Mejuffrouw! „Gij hebt de goedheid gehad, op mijne aanvraag uwe aanbieding in te zenden. Om de kosten mijner adver tentie terug te verkrijgen, zal ik uwen brief verkoopen. Daar ik zelf uit Berlijn afkomstig ben en in de vol gende week daarheen ga, zal ik aldaar koopers genoeg kunnen vinden. Ik neem echter de vrijheid, hem eerst u. zelve te koop aan te bieden, en wel voor de soin van 5 mark. Wilt gij hem daarvoor koopen dan hebt gy slechts een bankbiljet van 5 mark over te zenden on der letter A. K. 315, poste, restante aan het postkantoor in de Burgstraat te Hannover. Ik geef u tijd van be raad tot den 20sten dezer maand. Heb ik het geld op dien dag nog niet ontvangen dan hebt gij het aan u zelve te wijten dat uw brief in vreemde handen komt, waaruit voor u onaangenaamheden kunnen voortvloeien. A. K. 315. De dame liet dezen brief aan hare familie lezen, op wier aandrang terstond eene aanklacht bij de justitie werd ingediend. Uit het bericht blijkt niet, of de justitie den schrijver in handen heeft gekregen, maar wel dat de brief is openbaar gemaakt, in afwachting of ook andere dames zulke brieven hebben ontvangen en bereid zijn om ze aan de openbare autorite,t te deelen. Lokden 22 Febr. De minister Granville schreef een brief 'aan het Purmerender Comitéwaarin hij verklaart dat het geen gebruik is dat buitenlanders adressen aan de Koningin afgeven. Weenen 22 Febr. De mogendheden verzochten Griekenland gedurende de onderhandelingen geene vij andelijkheid te beginnen. Naar wij vernemen is de volgende voordracht door B. en W. voor onderwijzeres in de handwerken aan de openbare burgerschool alhier den Raad aangeboden: 1° G. Lijnbach 2° C. van de Geer 3° M. A. Ohm stede 4° P. van Oversteeg. Bij het 3e bataljon rustende schutterij in Noord holland zijn benoemd tot kapitein WBuis tot len luitenant J. Mesman tot 2e luitenants S. de Lauge en M. J. v. Erkel. De laatste trein, die donderdag avond van Uit geest naar den Helder stoomde, had bij het stat oa

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 3