No. 40\ Drie en tachtigste Jaargang. 1881. ZONDAG 3 APRIL. 4 Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ftuitenlunb tiimmilanb. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ITALIË. De beraadslaging in de Kamer over de kieswet is aangevangen. 55 Sprekers waren ingeschreven en den 26 hadden 6 sprekers drie volle zittingen in beslag genomen. Een der sprekers van de linkerzijde, Lacara verklaarde zich voor algemeen stemrecht, mits men lezen en schrijven kon. PORTUGAL. De zitting der Kamers is tot 30 Mei verdaagd. Het Lorenzo-Marques verdrag blijft dus voor eerst buiten behandeling ZUID-AFRICA. Kruger en zijn gevolg vertrokken den 30 naar de Transvaal. Generaal Wood zou in deze week naar Pretoria gaan. Generaal Roberts kwam den 29 's avonds aan om den 30 's morgens met de mailboot naar Engeland terug te keeren. De verslaggever van de Standard geeft een uitvoerig verhaal van den slag op den Majuba-beuveldat vrij wel overeenkomt met het vroeger vermelde. De volgende niet bekende bizonderheden zijn daaraan nog ontleend. Reeds vóór het gevechttoen de heuvel beklommen was en de verschansingen der boeren opgenomen waren, werd door de engelschen leedwezen betuigddat er slechts 350 en niet 1000 manschappen warendaar men meende dat men langs den heuvel dan gemakke lijk naar beneden had kunnen gaan, om het kamp der boeren te overrompelen. Toen luitenant Hamilton te twaalf uren aan den generaal mededeeldedat hij ver scheidene boeren had zien gaan naar de holte in den heuvel onder de door hem ingenomen stelling en dat hij vreesdedat de boeren iets van plan waren werd hem versterking beloofd die hem eerst bereikte toen het bijna to lart was Ook toen wei d door meerdere engel- sche officieren de overtuiging uitgesproken, dat zij te zwak waren, om een nachtelijken aanval af te s'aan. Gene raal Colley sliep, toen de boeren onverwacht het hevige geweervuur openden en hem versterking gevraagd werd. De gezonden troepen gingen zeer langzaam vooruit en moesten door hard schreeuwen en duwen over den rand der holte gebracht worden. De aanval scheen gesluit, toen de officier, die de boeren voor het eerst zag, uit riep O, daar zijn zij vlak bij, welke uitroep aanleiding gaf, dat de troepen overhaast op de vlucht gingen en het niet mogelijk washen tot staan te brengen. De boeren hadden door die overhaaste vlucht ruimschoots gelegenheid, om verscheidene engelsehen dood te schie ten. De officieren bleven het langst op den heuvel, tengevolge waarvan de meesten gedood of gevangen genomen werdentoen de boeren hem vermeesterd hadden. Generaal Colley was de laatste, die vluchtte. De engelschen moesten een afstand van 100 ellen af leggen onder het vuur van 500 buksen. De verslag gever van dat blad werd door een soldaatdie tegen hem aanliep omver geworpen, waardoor hij over den rand in den afgrond werd geworpen waar hij in het struikgewas bleef hangen, Hij bracht daar eenige be nauwde oogenblikken door, vermoedende, dat de boeren hem niet zouden sparen. Dit deden zij echter wel zij hielpen hem zelfs uit zijn gevaarlijken toestand en brachten hem omhoog. Zij ontnamen hem zijne sporen en zijn geld en stonden toe dat hij naar hun opper hoofd gingwien hij mededeelde het sneuvelen van generaal Colley. Dat opperhoofd stond toe, dat hij naar het engelsche kamp ging, mits hij terug kwam daar Joubert hem gaarne zou willen zien. Zij waren bui tengewoon beleefd tegen hemverhovaardigden zich volstrekt niet op hunne overwinning en schreven haar alleen toe aan God. Volgens de berichten uit Natal zijn de engelschen aldaar zeer weinig ingenomen met den gesloten vrede. Het ontstaan van nieuwe moeieliikheden werd verwacht, wanneer de commissie haar werk begint. Te New-castle werd eene vergadering van engelsche en hollandsche kolonisten gehouden, waar vooreerst op gekomen werd tegen teruggave van het eenmaal inge lijfde gebied aan de bewoners der Transvaal. Vervolgens werd aan de Koningin een adres vastgesteld waarin gezegd werd, dat men, vertrouwende op de verklaringen van Wolseley en Bartle Frère betreflende onherroe pelijkheid der inlijvingzijn kapitaal belegd had in dat land dat het land thans waardeloos was geworden en zij hun kapitaal verloren hadden. Een derde besluit roept alle engelsche en hollandsche bewoners van de steden der Transvaal op, om zich niet aan de Boeren over te geven en beloolt onderstand in geval van bur geroorlog dien men in de Transvaal scheen te ver wachten. Er werd verzekerd dat de boeren, die Pretoria inge sloten hielden, vereenigd met hen, die Potchefstroom belegerden en met behulp der twee kanonnen aldaar door hen veroverdeen uitval van het engelsche gar nizoen afsloegende soldaten tot in het fort vervolg den en hun zware verliezen toebrachten. De engelsche regeering ontving daarvan echter nog geen bericht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Voortzetting van de behandeling der rentewet. Den 31 Maart is het amendement-de Bruyn op art. 3 ver worpen met 53 tegen 25 st. en dat artikel aangenomen met 46 tegen 34 st. Art. 4 luidende „Rente hooger dan 5 p. c. 's jaars van bodemerij of van gelden, opge schoten door banken van leening, waarvoor patentrecht verschuldigd iswordt ter bepaling van het belastbaar inkomen tot dat cijfer teruggebracht," is zonder hoofde lijke stemming aangenomennadat de minister over genomen had het amendement-van Delden om de woorden „waarvoor patentrecht verschuldigd is" te doen vervallen en na verwerping met 42 tegen 39 st. van het amendement-van Houten, om niet alleen genoem de woorden maar ook „van bodemerij of gelden op geschoten door banken van leening" weg te laten. Op art. 5 luidende; „Genootschappen van gemeenschappe lijk bezit van fondsen, onderlinge waarborg-maatschap- pijen maatschappijen van levensverzekering en lijfren ten pensioen-, weduwen- en weezenfondsen, zieken-en begrafenis bussencoöperatieve vereenigingen zijn niet belastingplichtig voor hunne inkomsten uit kapitalen aangelegd op den voet van art. 1, genoten en bestemd om te worden uitgekeerd aan hunne leden, deelnemers of andere gerechtigden tot uitkeering," zijn 2 amen dementen voorgesteld, het een door den heer de Beau fort om aan art. 3 toe te voegen eene eerste alinea: „Onder belastbaar inkomen worden niet begrepen divi denden van maatschappijen, die in het Rijk in Europa of in de overzeesche bezittingen en koloniën naar dat dividend pateutrecht verschuldigd rijn of die vervoer van personen of goederen met vaartuigen, aan dat recht onderhevigten doel hebben" het ander door den heer Brouwers luidende „Niet belastingplichtig zijn „a. Genootschappen van gemeenschappelijk bezit van fondsen onderlinge waarborg-raaatschappijen maat schappijen van levensverzekering en lijfrentenpen sioen-, weduwen- en weezenfondsen, zieken- en begrafe nisbussen, spaar- en voorschotbanken, coöperatieve ver eenigingen, voor hunne inkomsten uit kapitalen, aan gelegd op den voet van art. 1 en bestemd om te wor den uitgekeerd aan hunne leden deelnemers of andere tot deze uitkeering gerechtigdenb. Fondsen voor onderwijsopvoeding en eeredienst, uitsluitend voor deze doeleinden bestemdc. Instellingen van welda digheid voorkomende op de lijst voorgeschreven bij art. 3 der wet van 28 Juni 185 (Stbl. n°. 100)." Door den heer de Jcnge is verlof gevraagd tot den minister van binn. zaken de volgende vraag te richten: „Welke interpretatie wordt door Z. Exc. gegeven aan art. 33, 2e al., der wet van 17 Augustus 1878? Zijn de woorden „eerbied verschuldigd aan de godsdiensti ge begrippen van andersdenkenden", alleen beperkt tot die begrippen, welke toevallig onder de leerlingen worden gerepresenteerd, of moeten deze uitgestrekt wor den tot die van anderenen moet de school dus wor den gehoudendat er ieder oogenblik kinderen van andere gezindheid kunnen komen?" Den 1 April heeft de minister van financiën de amendementen-de Beau fort en Brouwers bestreden, en isop voorstel van den voorzitter, met 47 tegen 31 stemmen, besloten om de stemming over art. 5 en de beide amendementen aan te houden tot na de beraadslaging over art. 11. Een gevangene in het tuchthuis te Leeuwarden heeft den 29 met eene schaar den adjunct-commandant een steek in den rug en een der bewaarders een steek ter zijde bij den buik toegebracht. De lang beraamde herstelling van het koor van de Bovenkerk der herv. gemeente te Kampen zal waar schijnlijk spoedig tot uitvoering komen. Het Rijk heeft de helft der kostenop f 42000 geraamd toegezegd de kerkvoogdij heeft zich bereid verklaard lU te dragen en de gemeenteraad heeft den 29 besloten in het overige vierde te voorzien. Den 29 is te Sneek het 300jarig bestaan van het Oldburgerweeshuis feestelijk gevierd. Den 30 werd te Kampen publiek verkocht het tjalkschip „de 2 Gezusters," in het begin van Maart in de Zuiderzee bij de monding van het Keteldiep, ge zonken. Het vaartuig bracht 25 de lading steenkolen 10 centen op. Er zullen ook kosten genoeg gemaakt moeten worden om het schip naar boren en binnen gaats te brengen. Yoor het bouwen eener locomotieven-remise op het centraal station te Amsterdamten dienste der Rijnspoorwegmaatschappij bleek den 30 minste inschrij ver te zijn de heer J. J. Nederhorstte Gouda voor 33,980. Aan het ministerie van waterstaat is den 30 aan besteed het maken van wachterswoningen voor den spoorweg GorinchemGeldermalsen waarvoor minste inschrijver was de heer H. Busseete Tilburg, voor 79,424. Yoor het maken van een provoostgebouw met 11 cellen en het vernieuwen van den zuidelijken vleugel der tonnenhelling te Hellevoetsluisden 30 door de directie der marine aldaar aanbesteed, was minste in schrijver de heer A. de Neef, te Brielle voor 12,937. De vroeger vermelde voordracht van B. en W. van Amsterdam betreffende de gunning gedurende 5' jaren van het veer over het IJ aan de naamlooze ven nootschap „Havenstoombootdienst" (pachtsom van 5000 's jaars en overneming van het materieel voor 35000), is den 30 door den gemeenteraad aangenomen. De raad* heeft het voorstel van B. en W. om de Oude- manhuispoort te herdoopen in Universiteitstraat met 27 tegen 6 stemmen verworpen. De oefeningsdivisie onder bevel van den kapt. ter zee J. W. Binkes is, na Algiers, Tunis en Tripoli te hebben bezocht, den 30 te Malla aangekomen. De Trans»aal-voorstelling door de rederijkerska mer „Jan van Beers" te Utrechtden 30 heeft ruim f 350 opgebracht. Den 31 Maart zijn de werkzaamheden aangevangen voor den stoomtramweg Middelburg-Vlissingen. Den 31 is te Watergraafsmeer, door de directie der naamlooze vennootschap „Gooische Stoomtram", aanbesteed het maken der gebouwen voor locomotieven en rijtuigen, kantoren, woning en verdere werken op een terrein aan den Middenweg aldaar; hiervoor waren laagste inschrijvers de heeren K. Hollander te Utrecht en W. L. Schram te Sliedrecht voor 56,500. De standaard van het opgeheven le regiment hu zaren te Haarlem, is den 31 door den adjudant-onder officier-vaandeldrager van dat corps naar den Haag overgebracht en aan het departement van oorlog in be waring gegeven. Den heer mr. P. M. G. v. Hees is don 31bij het nederleggen zijner betrekking van a'gemeen secre taris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen door het hoofdbestuur een fraai geschenk aangeboden. Den 31 is de boerenhofstede „Leiden," in den polder het Eierland op Texelin de asch gelegd vermoedelijk ten gevolge van spelen met vuur in de schuur door 2 kinderen van den bewoner, die beiden in het verstand gekrenkt zijn. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 31 bij acclamatie aangenomen het voorstel van B. en W., tot het verleenen eener bijdrage van 3 miljoen aan het Rijk in de kosten voor voltooiing van den waterweg naar zee mits voor een open waterwegwaarop geene Rijksrechten geheven zullen worden. Bij besluiten van 31 Maart heeft de Koning be noemd tot kantonrechter te Hoorn mr. F. Taunay thans subst.-griffier bij de rechtbank te 's Hertogen bosch tot kantonrechter te Helder mr. J. D. v. Kuyk, thans griffier bij het kantongerecht te Almelo. In den nacht van 31 Maart1 April is de ran- germeester v. d. Poll bij het overzetten van wissels aan het station te Zwolle, gevallen en door eene loco motief en eenige wagens zoodanig overreden dat beide zijne beenen en zijn rechterhand verbrijzeld zijn. Den heer F. H. H. Doflegnies, commies der pos terijen le klasse, 'te Haalem, werd den 1 April, ter gelegenheid zijner 25jarige dienstvervulling bij het post wezen d or het geheele personeel van het postkantoor een souvenir met inscriptie aangeboden. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarn- woude heeft; den 1 besloten tot het bouwen van eene school voor 120 kinderen met onderwijzerswoning in den Houtrakpolderop den hoek van den Midden- en Hoofdweg. Het öOjarig onderwijzerschap van den heer W. Degenhardtthans hoofd der openbare lagere school le. klasse nr. 17 te Amsterdam is den 1 April in het schoollocaal feestelijk gevierd door toespraken van den burgemeester en de schoolautoriteiten en aanbieding van verschillende geschenken. Van het Rijk ontving de jubelaris de groote gouden medalje. De gemeenteraad van Elburg heeft toegestaan het verzoek der heeren W. L. Top c.s. om den stoom tramweg van het station Nunspeet over Elburg en 01- debroek naar Kampen te doen loopen door de straten der gemeente. In het panorama-gebouwdat aan het Bezui- denhout te 's Gravenhage wordt opgetrokken, zal ten toon worden gesteld het prachtige doek den veldslag der Pyramiden voorstellendedat te Parijs slechts kor ten tijd te bezichtigen is geweest en in 1855, toen het panorama aldaar voor het paleis der wereldtentoonstel ling moest wijken in stukken gesneden en overhaast opgeborgen is. Het bestuur van het haagsche pano rama heeft dit doek aangekocht en de herstelling aan den schilder Mercier te Parijs opgedragen. De Maatschappij voor den Werkenden Stand te

Alkmaarsche Courant | 1881 | | pagina 5