«MlI eering niet verwacht worden. Met de indische regeering wordt irlegd omtrent de wijziging van eenige bepalingen der comptabi- tswet vooral om het werk te vereenvoudigen en te bespoe- -en. Bij den raad van state is een wetsontwerp in hehandelmg, 'arbii op nieuw wordt voorgesteldde credieten goed te keu- i, onlangs door de Kamer verworpen; daarbij is aangegeven, t gedaan is om aan de bekende bezwaren te gemoet te komen, i deelt in de meening van den samensteller van het, ministerie treat de nietigheid der Billiton-overeenkomst. Voorstander n particuliere exploitatie der mijnen zou hij dat stelsel ook 1892 op Billiton wenschen te zien toegepast. Bene lie r- ming der verordeningen op het ontginnen van deltstot nou- nde gronden zal in ieder geval vooraf moeten gaan. Reeds irdt het noodige verricht tot voorbereiding eeuer nieuwe ettelijke reeeling omtrent de mijnontginningen. Den grondslag der ramingen van de koffie handhavende, eft hij toch bij nota van wijziging den verkoop van koffie met ,000 picols verminderd omdat de koffiebladziekte m Oost- va de goede verwachtingen omtrent den oogst van ISSlzeer wijzigd heeft. De naar Brazilië gezonden ambtenaar, om de ffiecultuur te onderzoeken is eemgen tijd geleden terugge- erd en nu bezig met het opstellen van een uitvoerig rapport er zijne bevinding. c ffi Op grond van zijn ondervinding kan hij noch de afschaffing n den Raad van Indienoch de opneming van de directeu- n in dien Raad, noch de openstelling der vergaderingen van m Raad voor het publiek wenschelijk achten; hij is zeker ,n de instemming van den Gouv.-Generaal daaromtrent. Dat zijne plannen tot verhooging van het voortbrengend ver ogen van Java een bescheiden karakter dragen, wil hij met itkennen. Hij houdt voldat de toekomst met vertrouwen in worden te gemoet gegaan. Verkoop der spoorwegen op dit igenblik zou geenszins die voordeelen doen behalendie de lorstanders meenen. Hij meent het er voor te mogen houden, dat er weldra aan- imelijke aanvragen te verwachten zijn voor de exploitatie ?r havenwerken te Tandjong Priok hierin zal geene beslissing orden genomen dan in overleg met de Staten-faeneraal. De behoefte aan den spoorweg Djokjokarta- ljilatjap wordt ider uiteengezet. Uitbreiding der legerformatie zou slechts zijn een uitbreidin0 p papier, die feitelijk geene andere gevolgen zou hebben dan srmeerdering van uitgaven. ii„1 De uitgaven zijn thans begroot op T 145,585,301 cle mia- elen op t 142,836,197zoodat het geraamd tekort bedraagt 2,649,164. Reglement van orde. Den 4 gaf bij de voortgezette beraadslaging over het voorstel an den heer van Eek, een der hoofdwijzigingen, n.l. om de rap- orteurs te doen benoemen na afloop der overwegingen in e afdeelingenaanleiding tot langdurige overweging. De heer de Bruyn Kops, in beginsel voor het stelsel an zelfstandige rapporteurs, achtte het niet van bezwaar ont- doot, dat door de benoeming der rapporteurs na het sectieon- lerzoek aan die benoeming eene staatkundige beteekenis kon vorden gegeven. Hij wenschtc daarom de benoeming na de Jgemeene beschouwingen te doen. De heer Lobman, mede voor zelfstandige rapporteurs liet in het voorstel meer een instelling van zelfstandige sectiën, lie geen waarborg geeft voor goede rapporteurs. De heer van Baar is voor behoud van het bestaande stelsel. Werkt het slecht, dan ligt het minder aan het stelsel dan aan ie personendie bij de keuze van rapporteurs niet genoeg letten op de zaak, doch meer op de staatkundige richting. De heer Blussé herinnert, dat er vóór 1853 zelfstandige rapporteurs waren, welk stelsel uitstekend werkte. Hij is dus voor de wijziging van den heer van Eek mits de rapporteurs na de algemeene beschouwingen worden benoemd. De heer Oorver Hooft meent, dat volgens het bestaande stelsel de rapporteurs reeds zelfstandig genoeg zijn daar ze kunnen verzwijgen wat wel, opnemen wat niet in de afdeelingen is gesproken voorstellen doen, bijeenkomsten houden met de ministersenz. De heer Bastert is voor behoud van het bestaande stelsel mits verbeterd, bijv. door in de sectiën de leden tot spreken uit tenoodigen en desnoods door stemmingen over hoofdpunten een beslissing uit te lokken. Het stelsel-van Eek levert weinig voordeelen op en als hij stenografen m de afdeelingen wil nemen, dan is de huishoudelijkheid dier vergaderingen verloren. De heer van Eek verdedigt zeer uitvoerig zijn voorstel dat juist zal strekken, om bij de benoeming staatkundige in genomenheid te doen verdwijnen en de kundigste en meest geschikte personen te doen benoemen. Hij zelf heeft dikwijls op een conservatief gestemdomdat die zijn gevoelen beter uitdrukte. Ook zullen daardoor waarborgen verkregen worden, dat de eensgezindheid tusschen regeering en Kamer met noo- deloos gestoord wordt. Hij wijzigt nu zijn voorstelzoodat naaf loop derbeschouwingen in het algemeen de rapporteurs benoemd kunnen worden. De heer Schae pman bestrijdt het voorstel. Om kundige rapporteurs te doen benoemen is het niet noodig; de heer van Eek zelf heeft verklaard vaak op anderen dan op die zijner partij gestemd te hebben; in het algemeen zal de partijinrichting toch den doorslag geven. De overeenstemming tussclien regee- rin" en Kamer kunnen de zelfstandige rapporteurs toch niet behouden, als de Kamer het tegenover gestelde uitgedrukt wil zien. De zelfstandige rapporteurs zullen overigens dicta toren worden vreest hijin het tegenwoordig stelsel ziet hij veel meer waarborg voor de vrijheid der leden. Het stelsel-van Eek zal leiden tot een wedloop om het rapporteurschap. Ein delijk kan hij niet toegevendat de Kamer in discrediet ge raakt en hij hcoptdat men dit niet hier zal zeggen; elk stelsel hangt af van de personen. De heer L o h m a n blijft practische bezwaren opgeven tegen het stelsel-van Eek en wenscht zelfstandige rapporteursmits benoemd vóór het sectieonderzoek De heer van Eek houdt vol, dat niemand eenige achting heeft voor de uitkomsten van het tegenwoordige stelsel. Ten slotte wordt het voorstel tot invoering van zelfstandige rapporteurs verworpen met 29 tegen 22 stemmen. De heer van Eek trekt daarna zijn geheele voorstel in. Vervolgens wordt de alge i.eene beraadslaging over het wets ontwerp, houdende nidere bepalingen omtrent den suikeraccijns, verdaagd tot den 5. Na de accijnswet is aan de orde gesteld de Nisero-interpel- latiedeze zal in elk geval Maandag l uur plaats hebben. De Voorzitter stelt voor, dan de klassenbelasting te behandelen. De heer van Baar wil eerst de indische begrooting be handelen. De Voorzitter zegtdat 't zijn plan was om die be grooting voor de klassenbelasting te behandelenindien zij in staat van wijzen was. In dien zin wordt tot behandeling der klassenbelasting be sloten na de indische begrootingterwijl nog eenige kleine ontwerpen aan de orde worden gesteld. Den 31 is te Hoorn het lijk van den in de vorige week op de Zuiderzee verdronken visscbersknaap en den l dat van zijnen oom met wien hij uitgezeild was aangebracht. Het geheel herstelde ba-ihuis te Vlissingen is den 31, na door het gemeentebestuur opgenomen te zijn geopend. Den 31, 's avonds elf uren, is door de stoomtram in de nabijheid van de Vink te Leiden een man over reden die zich waarschijnlijk op de rails had gelegd. Hoewel hij nog leefdetoen tnen hem opnamis hij kort daarna overleden. Te Beverwijk is in den nacht van den 31 op den 1 een houten schuur van den vleeschhouwer Meinholdt. met de daarin aanwezige koe afgebrand. De amsterdamsche omnibusmaatschappij vervoerde op de Pinksterdagen 149554 personen met bijbere kening der overstapkaartjesde havenbootjes te Am sterdam 4.0075 de spoorweg Haarlem Zandvoort on geveer 10000 de rotterdamscbe tramlijnen 66641de tram van de Rijnspoorwegmaatschappij naar Schevenin- gen ongeveer 30000 de Haarleuisohe tramwegmaat- schappij 9059 de Gooische stoomtram alleen den 2en dag 10472 personen. Te Leiden werden aan het sta tion 4000 plaatskaartjes afgegeven in de richting naar Amsterdam en Rotterdam, waarvan 2500 naar den Haag. De transvaaische afgevaardigde Du Toit heeft den 2en pinksterdag de godsdienstoefening in de Nieuwe- kerk te Amsterdam geleid naar aanleiding van Johs. 14 vers 16 en 17. Den 2 zijn door eene commissie te Wieringer- waard 25 stuks gekozen uit de 52 aanwezige runderen, om te worden gezonden naar de tentoonstelling te Amsterdam. Den 3 is op de begraafplaats Ter Navolging nabij Scheveniugen bij gelegenheid der algemeene ver gadering van de vereeuiging van christelijke onderwij zers en onderwijzeressen een gedenksteen van wit ca- rarisch marmer onthuld op het graf van wijlen den heer Groen van Prinsterer en zijne echtgenoote. Kolonel Hojel, adjudant van den prins van Oranje, heeft den 3 namens den prins een krans gelegd op het graf zijner moeder in den graf kelder te Delft ter herdenking van baren sterfdag. Den 3 is tusschen Hilversum cn Bussum een vrouw die den weg wilde oversteken, niettegenstaande de slagboom gesloten was door den spoortrein overre den. Zij verloor beide beenen en gaf dadelijk den geest. Bij het uitzeilen der visscbersvloot te Enkhuizen op den 2 is een ongehuwderuim 20jarige schippers knecht over boord gevallen en verdronken. Van het station Hoorn alleen zijn op de Pinkster dagen 742 reizigers vervoerd. Eene vrouw die in den trein tusschen Zaandam en Amsterdam een toeval kreegwas dadelijk dood. De heer M. J. IJzerman, smid te 's Gravenhage, zou den 3 in do brandweerkazerne aan de Prinsengracht te Amsterdam een proef nemen met het door hem uit gevonden toestel tot zelfredding bij brand door afglij- was het geschied De brief van mijnheer von Sastrow schilderde zonder twijfel geheel overeenkomstig de waarheid den geveinsden smart van den geheimraad von Ernau die al gevoelde hij nu werkelijk min of meer spijt over den dood zijns zoons, toch weder hier door rijkelijk schadeloos gesteld werd, dat hij tegenover de wereld den wanhopigen vader kon spelen en dat zijne ijdelheid door het opzien dat Egons verdwijnen maakt, meer dan bevredigd werd. Egon volgde in den geeit zijn vader bij diens be zoeken bij vrienden en bekenden, hij hoorde diens wan hopige klachten over den dood zijns zoons, voor wien hij nooit in zijn leven eenige liefde gevoeld had hij hoorde ook de schijnheilige troostwoordende ge veinsde betuigingen van medelijdenwelke over den treurenden vader werden uitgestort en evenmin uit het hart kwamen als de klachten van den vader zelf. En alle wisten, dat zij elkander wederkeerig voor den gek hieldende troostendedat de treurende vader co- medie speelde, dat hij geen troost noodig had de wanhopige vader dat de hem toegevoegde troostwoor den en betuigingen van deelneming slechts holle trases waren. Maar toch werd de comedie gespeeld omdat de goede toon zulks verlangde en omdat de comedian- ten zich in hunne rollen uitstekend thuis gevoelden. Alles was uitgekomen, zooals Egon zich had voor gesteld alleen hieraan had hij niet gedachtdat zijn dood eene donkere schaduw zou werpen op een ander menscbenlevenen den goeden naam der voor hem bestemde bruid bekladden kon. Het had hem reeds pijnlijk aangedaan toen hij bij het voorlezen van den brief zijn eigen karakter hoorde schilderen en zich zelf bekennen moest, dat er veel waars lag in het harde, over hem gevelde oordeel. Toen hij echter hoorde welk oerdeel Bertha von Mas- senburg over hem had uitgesproken vloog hem plot seling het bloed naar de wangen dat echter snel weder vordween. Zij noemde hem een ongelukkig zwak man die alle geestkracht, alle weerstandsvermo gen tegenover het lot misteeen lafaard die zich niet had durven verzetten tegen den wil zijns vaders en daarom zich het leven had benomen. Zij schonk hem een verachtelijk medelijden Lafheid Datzelfde woord bad Liesje op den delrid gebruikttoen zij baren afschuw tegen den zelf moord te kennen gaf. Als een karakterlooze lafaard werd hij door Bertha von Massenburg veracht, een zoodanige moest hij ook in Liesje's oogen schijnen. Hij was zoo zeer in gedachten verdieptdat hij mets hoorde van hetgeen gesproken werd en hij opschrikte, toen mijnheer von Osternau zich met zijne vraag tot hem richtte hij moest verlegen bekennen dat lij) de vraag met had verstaan „Dat is eene merkwaardige verstrooidheid, merk e de luitenant op boosaardigen toon op mijnheer von Osternau echter zeide op zijne zachte en vriendelijke wijze „Mijnheer Pechmayer is vermoeid van de inspanning van den dag, het spreekt van zelf, dat hij met zooveel belang stelt in de hem vreemde familiezaak als wy wien "zij onmiddelijk aangaat. Hij herhaalde daarop zijn verzoek of Egon den volgenden dag een brief naar Breslau wilde medenemen en op het station in de bus werpen en toen Egon zich daartoe bereid verklaarde voegde hij er bij„Gij zijt vermoeid mijnheer Pech mayer, en zult wel naar rust verlangenik wil u dus ding in vertikale richting langs een touw met snel bewegend vliegwielwaardoor de kracht van den val werd gebroken. Een knecht van den heer IJzerman "Weasels genaamd zou de proef vertoonen. Met een haak werd het touw aan het klimhuis op de plaats der kazerne15 el hoog, vastgemaakt. Zoodra het werktuig aan den gordel vastgehecht was zwaaide We3sels uit het klimhuis, doch viel op de steenen daar het touw brak toen hij nog geen el gedaald was. Hij werd naar het binnen-gasthuis gebrachtnadat hem de eerste geneeskundige hulp in de wachtkamer bewe zen was. Een paar uren later overleed hij. Het touw was op de scherpe kanten van den haak uitgerafeld. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. De Keizerin van Oostenrijk maakte den 2 met de sleepboot Hercules een zeetochtje en bracht den nacht van den 2 op den 3 op zee door. Den 3 's mor gens om 5 uren kwam zij te IJmuiden binnen en stoomde onmiddellijk naar Amsterdam. Van de loterij-leening groot f 1,000,000, in 1869 door het paleis voor volksvlijt gesloten zijn den 3 de volgende seriën uitgeloot 321 1101 2201 3738 4938 5820 6541 761 1568 2780 3832 5669 5965 7597 89L 2L19 2818 40S3 5808 6273 De nummers 150 in die seriën zijn betaalbaar met 3 bij de Associatie Cassa te Amsterdam. De rijtoer den 3 's morgens met de transvaaische afgevaardigden aangevangen te N. Scharwoude, ging over Nieuwe Niedorp Hoogwoud, Opmeer, Spanbroeken Sijbekarspel naar Abbekerk waar eeiiige ververscbingen werden gebruikt ten huize van docter Spaanders.- 's mid dags ging men van Abbekerk over Twisk en Midwoud naar Benningbroek waar men stil hield voor de ver sierde woning van den heer Donker, die hen met een keurig feestmaal van p.m 40 couverts wachtte, 's Avonds was de tuin prachtig verlicht en werd een schitterend vuurwerk afgestokeu. Te half elf vertrokken de afge vaardigden naar Hoorn en zetten van daar hunne reis naar Wageningen per buitengewonen trein voort. De prins van Oranje bracht den naeht van den 3 op den 4 onrustig door. De koorts bleef aanhouden. De verschijnselen waren van dien aard dat er geen twijfel meer bestond of hij leed aan febris typhoidea. Ten stadhuize werd van het heerschen dier besmette lijke ziekte aangifte gedaan en onmiddellijk werd een biijet voor het benedenvenster aan den voorkant van 's prinsen woDing bevestigd. Den 4, 's namiddags 5 uren, was de toestand onveranderd de prins was uiterst zwak maar zich geheel bewust van den aard zijner ziekte. Tegen middernacht was nog geen gunstige verandering gekomen er waren echter ook geene ver schijnselen welke onmiddellijk gevaar deden voorzien. Anthonie MerlijD uit Barneveld is den 4 door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden opzettelijken doodslag van het door hem bij huwelijk erbeude kind zijner echtge noote en veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf. Te 's Gravenhage is den 4 in 9 Ijarigen ouderdom overleden de gepensioneerde generaal Duycber. Bj kon. besluit van den 13 Mei is aan J. van der Wall, gewezen hoofd eener openbare lagere school te Driehuizon gemeente Zuid- en Noordschermer, een pensioen ten laste van den staat verleend van f 534. Ongehuwde personen die in 's rjks krankzinni gengesticht te Medembiik met 1 September a.s. hoofd opzichter willen worden op f 400 belooning met genot van vrije woning voeding vuur, licht eu verpleging vervoegen zich den 18 en 19 te Medembiik bij den geneesheer-directeur van dat gesticht dr. A. H. van Andel. De nederl. indische handelsbank keert over 1883 6'/io'/e uit. De door burg. en weth. van Rotterdam aan den gemeenteraad aangeboden plannen tot uitbreiding der gemeente-gasfabriek onder Kralingen zijn geraamd op minstens f 3,000,000, Na die uitbreiding zal men per jaar 20 miljoen kub. el gas kunnen leveren. Mej. Gorter te Benuingbroek is benoemd tot onderwijzeres aan de meisjesschool te Sneek. Do noordbrabantsch-duitsche spoorwegmaatschappij ontving in 1883 43o,846 tegen f 38o,348 in 1882 voortvloeiende uit f 206 L27 voor personen- en/229718 voor goederenvervoer. Het verkeer met Engeland bracht niet langer ophouden ik heb echter nog één verzoek aan u. Wij zijn allen geschrikt door den brie! van oom Sastrow, mij ten minsie zal de inhoud daarvan wel een slapeloozen nacht kosten. Misschien gelukt het u, mijnen gedachten eene andere richting te geven. Ga nog een oogenblib aan de piano zitten mijnheer Pechmayer, laat de betoovering der muziek op ons werken, ik hoop, dat zij mij tot kalmte zal brengen." Een welsprekende blik van Liesje ondersteunde het verzoek haars vaders. Egon voldeed aan het uitgesproken verlangen. Hij bad in vroeger tijd vaak wanneer hj zich smartelijk voelde aangedaanzijne toevlucht genomen tot zijn piano, maar in de laatste maanden was zij hem vreemd gewordendo betoovering der tonen had hem iedere zielesmart verzachtmaar zij was machteloos geweest tegenover de treurige geestelijke afmatting tegenover de verveling en de levenszatheid welke Egon in den laatsten tijd hadden overweldigd, Voor de eerste maal sinds maanden had hij van morgen bij zijne eerste voorstelling met lust gespeeld en zich weder met hee ler harte aan zijn spel overgegeven en nu zijn vingers weder over de toetsen gleden, vervulde hem diezelfde lust opuieuw. Hij dacht er niet meer aan, dat mijnheer von Osternau hem tot spelen had uitgenoodigd en dat bij zich in een hem bijna vreemden kring van toehoorders bevond, van wie een, de luitenant, hem met een boos aardig honenden blik aanzag, hij dacht eigenlijk in het geheel nietniet voor zijne toehoorders speelde hij maar voor zich zeiven. Onwillekeurig ging bij na een kort voorspel over tot eene der heerlijke compositiën van Schumann. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2