ZEE RAMP Wereldkroniek, De goede raadgever Nederland. Buitenland. 347ste Staatsloterij. EGMOWD. Advertentiên. afzonderlijke nummers ad ld cents Politieke Vereeniging LEZING Boekh. Herms. Coster Zoon, Alkmaar. gezonde en in zieke dagen. Br. S. Sr. CORONRL. Prijs f 1.90. Nos. 3206 en 13883 f 1000nos. 1314715066 en 20130 f 400; no. 9953 f 200; nrs. 1273, 1595, 6892, 9429, 9791, 12449, 12897, 13089, 15593 en 16415 f 100. 5e Klasse, 7e Lijst, 17 Januari. No. 13214 f 2000; nrs. 4733, 10119, 12793, 17052 en 19513 f 1000; nrs. 2681, 4032, 15447 en 19738 f400 nrs. 383, 5693, 77808596 en 12326 f 200 nrs. 290 449, 1065, 1403, 3926 en 11851 f 100. BURGERLIJKE STAND. Boekhand. HERMs. COSTER <1 ZOON, Alkmaar. van den heer Mr. A. KERDIJK, Een volksboek bij uitnemendheid Gids voor allen, die prijs stellen op het behoud hunner gezondheid, Toeligheid bijwoonde, geiooft hij dat dit gevoel was ge meend. Spr. wijst hierbij op het opgeven der voorge nomen poging tot zelfmoord en de intrekking der be schuldiging tegen Alot, toen bekl. diepe aandoening toonde. Overigens wees spr. op beklaagde's rustige gemoeds stemming, daar hij meestal met smaak in de gevangenis at en blijde was met iets extra's. Bekl. heeft gevoel van dankbaarheid, wat getoond werd door het geschenk dat hij zijn muziekmeester gaf. Deze bekl. werd geboren met goede en kwade neigingen; door de slechte opvoeding wonnen deze laatste het en is hij gekomen tot wat hij is. De omgeving waarin bekl. verkeerde, werkte on gunstig op hem zijn vader zeker niet bedeeld met geestvermogenswas buiten de tegenwoordigheid zijner vrouw zeer verstandig, mèt haar sufferig. De moeder was driftig van aardkort aangebonden, kon zeer ruw zijn en was onverstandig in de opvoeding harer kinderen. Zij heeft getoond te zijn een cordate vrouw, een vrouw van snelle actie en daarbij nemende hetgeen omtrent zijn oudoom is verteld, bewijst dat bekl. hun aard had. Was daarom die moeder slecht Spr. gelooft het niet; daar zij haar zoon zou aangezet hebben tot deze daad is niet bewezen. Spr. gelooft dat zij er onschuldig aan is er bekl. niet toe heeft aangezet. Bekl. is een oogenblik teruggekomen op de verklaring dat zijn moeder onschul dig was; dat is in zijn nadeelook al herriep hij later die verklaring weder, denzelfden dag. Wel heeft de moeder het vermoeden gekregen, dat de zoon schuldig was en dat de moeder alles deed om die schuld geheim te houden, kan spr. dier vrouw als moeder niet euvel duiden, daaruit blijkt wel dat die vrouw toonde moederliefde te bezitten. Er is geen enkel bewijs bij te brengen dat zij het geheim hield om later zelve van de verworven schatten van haar zoon te genieten. Zeer begrijpelijk is het, dat de moeder zeide «Als je het gedaan heb, ga dan op de hondenwagen en verdrink je". Bekl. deed zich ook van slechte zijde ken nen door de lage beschuldiging tegen Simon Alot. Reeds spoedig heeft hij die verdenking tegen Alot in de wereld gebracht en die vergroot door den halsketting op Alot's erf te gooien. Die daad is het begin geworden der ont dekking, want tot dusverre was niet bewezen dat iets ontvreemd wasdaar door de justitie op de plaats der misdaad komende, zooveel geld en sieraden werden ge vonden. Vandaar dat men de moorden aan iets anders dan diefstal toeschreef, maar toen die ketting werd ge vonden, had men den draad in handen. Nog slechter daad van bekl. is dat hij later in een gesprek met den verdediger zijn moeder ging aanklagen. Dezen bekl. achtte spreker geheel toerekenbaar hij kent geen enkelen aannemelijken grond voor het tegendeel. Hij heeft gewild wat hij heeft gedaan en met het be wustzijn dat hij kwaad deed. Geen ziekelijke stoornis in do geestvermogens is te bespeuren, dit is wel gebleken door allerlei getuigen, door tal van brieven de langdu rige verhooren toonden volkomen begrip. Van daar dat spreker meent dat bekl. moet worden veroordeeld de vreeselijke feiten eischen een zware straf en ook moet gerekend worden met de belangen der maatschappij. Deze eischen dat hij nooit meer in die maatschappij te rugkeert. Mocht hij inderdaad na jaren blijken geen kwade "ejgingen te •"-ouen, dan kan men h 'in nog altijd in vrijheid stellen, al sur. niet dat dit oogenblik spoedig zal komen. De persoon oeuoort tot degenen, die prof. Vau Hamel onverbeterlijk noemt, tegen wien spr. genoodzaakt is te vragen levenslange gevangenisstraf. Wel hoopte spr. dat voor bekl. eens kome de tijd dat hij volgens eene door prof. van Hamel wenschelijk ge/ noemde verandering in ons strafrecht, door oen college van rechters vatbaar worde genoemd om voorloopig in de maatschappij terug te keeren. Bekl gaf, toen de eisch gezegd werd, niet het minste teeken van aandoening, alleen zag hij zeer bleek. Na deze rede, die meer dan twee uren duurde, werd om over half zes eene pauze ingesteld tot half acht, waarna het woord kwam aan mr. van der Hoeven, tot het uitspreken der VERDEUIOIKK. Op diens pleidooi komen wij nader terug. Pleiters conclusie was, dat de diefstal bij mr. Asser en do moord op de weduwe Bute wettelijk bewezen zijndat bekl. bij den moord op Anna Beiers een medeplichtige moet heb ben gehaddat die medeplichtige kan geweest zijn of vrouw Boes öf Jan Oudshoorn. Het wettig bewijs van den moord op Anna Beiers noemt spreker door niets bewezen. Bekl. is vervreemd van alle gevoel, is een gedesorga niseerd wezen, zoodat hij is een der gevaarlijkste krank zinnigen die spr. kent. Bekl. behoort z.i. iu een krank zinnigengesticht en er bestaat reden voor de rechtbank om een psychiatrisch onderzoek te gelasten. Achten des kundigen hem toerekenbaar, dan kau spr. geen verzach tende omstandigheden pleiten, maar hij wijst op de slechte boeken die bekl. las en de slechte opvoeding die hij kreeg_ De derde abonnemeufs-voorstelling, door de koninklijke vereeniging Het Aedcrlandsch Tooneei deze winter te geven, is bepaald op donderdag, 24. Januari. Het bekende duitsche blijspel van l'Arronge, Uoctcr 14la us, zal daarin, door eenige van de beste krachten van het gezelschap, tot opvoering gebracht worden. De uitvoering, op dinsdag, den 15, door de rede rijkerskamer „Bilderdijk" belangeloos gegeven ten bate van de kas van Liefdadigheid naar Vermogen, was zeer druk bezocht. De opbrengst, die men ons nog niet kon mededeelon, zal ongetwijfeld eene zeer gewenschte versterking van de kas dezer instelling zijn. Alkmaar's bekende rederijkerskamer mag dan ook het bewustzijn mei zich dragen, door dezen haren krachtigen steun een lichtstraal te helpen brengen iu menig gezru. Het bestuur van Liefdadigheid naar Vermogen bracht reeds den avond der uitvoering zelve in het openbaar aan de Kamer zijn dank. Op het tooneei getreden, sprak de voorzitter, de heer C. J. Canters, den leden op zeer vleiende wijze toe, terwijl hij den dames executanten fraaie bouquetten aanbood. De voorzitter de Kamer, de heer H. van den Berg, beantwoordde den spreker. Door den hof-pliotograaf C. van der Aa, alhier, is in den handel gebracht een welgelijkend portret van Klaas Boes, den bedrijver van het Schager gruwelstuk. van de vacature, ontstaan door het overigden van den heer J. C. Vonk, hield de politieke vereeniging Voor uitgang", woensdag, den 16, eene algemeene vergadering Nadat daarin de heer H. J. Vonk verklaard had, om redenen van bijzonderen aatd, in geen geval bij deze verkiezing in aanmerking te willen komenwerd met algemeene stemmen als candidaat der Vereeniging gekozen de heer CL de Groot. Dienzelfden avond vergaderde de r. c. kiesvereeniging die den heer mr. H. R. El. Brants stelde. Bij kon. besluit van den 16 No. 23 is oen oom missie van deskundigen benoemd om rapport uit te brengen omtrent de vraag, op welke wijze, binnen de stelling van Amsterdam, in tijd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan drink water, bestaande uit den luitenant-generaal J. H. Krom hout, inspecteur van het wapen der genie, als lid en voorzitterals leden de heeren Conrad, Rutgers van Rozenburg en Lely, leden der Tweede Kamer, deD kolo nel H. F. Scbulken en den luitenant-kolonel Sturns beiden van den staf der genie en aan de commissie als secretaris toe te voegen den kapitein P. Kleynkens, van den staf der genie. Daarbij is bepaald, dat de commissie, die te 's-Gravenhage zal vergaderen, aangaande alle zaken, waaromtrent zij niet eenparig oordeelt, bij meerderheid zal beslissenechter zoodanig, dat het den leden vrijstaat hun gevoelen, van dat der meerderheid afwijkende, in een afzonderlijk advies, te gelijk met dat der commissie te doen kennen. Amsterdam. Bij de op den 15 gehouden trekking der 3 pet. premieleening van 1871 van de Maatschappij voor Gemeentecrediet zijn uitgeloot no. 45217 met f20000 20226 met f 2000; 19921, 27380, 54591 en 72472 elk met f 500 en 14075, 41733, 63379 en 72322 elk met f 350. Bij d". op don 15 gehouden uitloting van 4 serienum mers der Amsterdamsche 3°/0 premieleening zijn getrok ken de nummers 940, 6525, 8795 en 5100. De prijs van f 10000 is gevallen op serie 5100 obligatie 7 en van f 1000 op serie 8795 obligatie 3. Bergen. De gemeenteraad benoemde den 11 tot vroedvrouw mej. Hoogvorst, Oudesluis en tot lid van het algemeen armbestnur den heer J H. Meijer, alhier. Hoed ijk. Zondag den 13, vergaderden de leden van ons »Schoolverbond'', om verslag te hooren geven van den algemeenen toestand der vereeniging, het gelde lijk beheer en het gebruik der schoolspaarbank in het jaar 1894. Eene reeks verkiezingen voor bestuursleden volgde en werd besloten mot het uitreiken van getuig schriften voor getrouw schoolbezoek aan 10 der 11 leer lingen, die gedurende 1894 de school verlieten. Der ver gadering werd medegedeeld, dat het feest ter herdenking van het 25jarig bestaan der vereeniging, op 4 Februari e.k., zal doorgaan dat heeren kerkvoogden het gebruik van het kerkgebouw toegestaan hadden en dat een der oprichters, de heer ds. Venker thans als predikant te Steenbergen, dien dag nog eens zijn oude standplaats zal komen opzoeken. Wegens bet late uur werd hierna de vergadering gesloten dietrots de sneeuwbuien van den dag, op oeue flinke opkomst mocht bogcu» Oude Itliedorp. De bevolking bestond op 31 December 1893 uit m. en 546 vr., samen 1127. Vermeerderde door geboorte met 34 en door vestiging met 83 personen, samen 117. Verminderde daarentegen door overlijden met 19 en door vertrek met 106, samen 125, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1894 bestond nit 557 m. en 542 vr., samen 1119. Er werden 8 huwelijken gesloten. 5 kinderen werden als levenloos geboren aan gegeven. Tram Alkmaar - Purmcrende. Schennerhorn. Meldden wij onlangs, dat alhier de zaudaanvoer voor de trambaan gestaakt was thans staat ook het werk aan de bruggen en bet station reeds eenige dagen stil. Zijpe. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer G. Vrijburg, candidaat-notaris, met 119 van de 174 uitgebrachte stemmen. Zaandam. Den 15 heeft de nieuw benoemde bur gemeester de heer mr. H. J. C. van Tienen, in eene buitengewone raadsvergadeting het voorzitterschap aan vaard. Na afloop der zitting hield hij ten Raadhuizo receptie. Met het oog op de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op dinsdag, den 29, ter vervulling FRASHRMK. De boodschap van president Casimir Perier aan de Kamer en den Senaat, den 16 voorgelezen, luidt als volgt »Ik had de moeilijkheden mijner taak voorzien. Het presidentschap der republiek, niet in de gelegenheid zich te verweren en toezicht uit te oefenen, kan slechts in het vertrouwen der natie de zedelijke kracht vinden, zonder welke het niets te beteekenen heelt. Men heeft de publieke opinie op een dwaalspoor geleid. Meer dan twintig jaren van gehechtheid aan de republiek en vau toewijding aan de democratie hebben al de republikeinen niet vermogen te overtuigen van de oprechtheid en de warmte van mijn politiek geloof. «Sedert zes maauden wordt een veldtocht van laste ringen en beleedigingen tegen bet leger, de rechterlijke machthet Parlement en het onverantwoordelijk hoofd van den Staat gevoerd, en deze vrijheid in het stoken van haat wordt nog maar steeds «vrijheid van gedachte" genoemd. «De geuegenheid voor mijn land veroorlooft mij niet aan te nemen dat men eiken dag opnieuw de beste die naren van het vaderland en hem die het tegenover het buitenland vertegenwoordigt mag beleedigen. Wat men ook moge redeneeren van grondwettelijke plichten dat alles is niet in staat om mijn politiek eergevoel het zwij gen op te leggen. Misschien zal ikdoor mijn ambt neder te leggen aan hen wien de waardigheid van het gezag en de goede naam van Frankrijk in de wereld ter harte gaat, aanwijzen wat hun plicht is. «Ik blijf overtuigd dat hervormingen slechts zullen tot stand komen met do actieve medewerking van oen regeering, die vast besioten is den eerbied voor de wetten te verzekerenzich te doen gehoorzamen en allen te rangschikken en groepeeren in een gemeenschappelijk han delen. De toekomst ga ik met vertrouwen tegemoet. «Ik neem mijn ontslag als president der Fransche republiek." 5e Klasse6e lijst16 Jan. TE Met genoegzame zekerheid kan thans gemeld worden, dat in den storm van 22 December j.l„ o.a. zijn omge komen 6 gehuwde personen, te zamen nalatende, behalve hunne weduwen, 22 meest alle jeugdige kinderen. Treurig is hun lot, dewijl er geen fondsen aanwezig zijn, hen in deze te helpen. Innig getroffen door het droeve en zoo onverwachte lot der nagelaten betrekkingen, wenden ondergeteekenden zich tot de weldadigen in Nederland, met de bede iets te willen bijdragen tot leniging van den nood en hen in staat te stellen in de groote behoeften te voorzien. Egmond aan Zee, Namens de Commissie, 11 Jan. 1895. PRANGER Burgemeester. J. J. VAN GREDNJNGEN, Pastoor. De Alkmaarsche Turnelnb heeft het voornomen in het laatst dezer maand eene uitvoering te geven ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bij den jongsten storm omgekomen egmondsche visschers. GEBOREN. 15 Jan. Jacob z. van Jan Deugd en Aafje Uitgeest. Johannes Adriaau, z. van Cornelis Roggeveen en Johanna Froderika Gerardina Emilia Thomson. Willem z. van Willem Swiger en Trjjntje Schotvanger. Anthonie z. van Bernard Pels en Geeltje Louwe. 16 Jacoba Magdalenad. vu-, Cornells Bakker en IJda Constant. Cornells, z. van Jacobus Fran sen en Maria Jobaan... Nieuwenhuizen. Klaas en Gerritzs. van Jan Hoorn en Neeltje Smit. OVERLEDEN. 15 Jan. Anthonie de Jager, wonende te Dordrecht, bijna 16 jaar. 17 Metje Schouten laatst wed. van Domenico An tonio Lucia, eerder van Johannes Henraad, 86 j. en 4 m. Reinskje Bruinsmawed. Pieter de Boer, 44 j. en 4 m. VOORHANDEN, DADELIJK NA UITGAVE, VAN DE Iedere abonné is tevens verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken bij ene soliede maatschappij. „V O OKII T E A G". Tweede Kamer der Staten Generaal, Lid van de op VRIJDAGden te 8 uur, in het lokaal Toegang vrij. 18 JAAUAHI 'Harmoui e". des avoud3 Namens het Bestuur, H. J. VONK Voorzitter. A. H. TELJER, Secretaris. 1 A DOOR:

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3