ook van die gemeenten die zich niet houden aan het beginsel van art. 21 der armenwetdoordien voldoende bedeeling uit de gemeentekas als rechtsaanspraak wordt geldend gemaakt en door het gemeentelijk armbestuur erkend. De regeering is van oordeeldat de verwaarloozing der huishouding in deze gemeenten reeds eene voldoende hoogte heeft bereikt om toepassing van art. 144 vierde lid der grondwet noodig te maken. Of het gelukken zal de orde in die huishoudingen zonder dieper ingrijpen te herstellen, zal voor een goed deel van de houding de gemeenteraden afhangen. De minister ontkent, dat de ongunstige financiëele toe stand dezer gemeenten hoofdzakelijk zou zijn te wijten aan de hoogere lasten, door den Rijkswetgever in zake het lager onderwijs opgelegd. Immers, tegenover die lasten staan de middelen, welke de gemeente kan heffen en bovendien nog de bijdragen uit 's Rjjks schatkist. De hoofdoorzaak ligt veeleer in de uitzetting der uitgaven ter zake armen zorg en in eene min oordeelkundige vermindering van den hoofdelijken omslag. Toepassing van het Koninklijk vernietigingsrecht zou hier niet baten of zelfs niet mogelijk zijn. Waar de feiten met volle recht kunnen gequalificeerd worden als grove verwaarloozing van de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente, is slechts mogelijk toepassing van art. 144 der grondwet, dat juist strekt om den wet gever het recht te geven een ander gezag te roepen, om te doen wat de gemeenteraad verzuimde. In bijzonderheden wordt nog aangewezen, dat de cijfers der rekeningen over 1886 tot 1892 en van de begrootingen voor 1893 en 1894 het bewijs leveren, hoe aan de eischen van een zuinig financieel beheer niet is voldaan en hoe speciaal de kosten van huishoudelijk bestuur, die voor werken en iorichtingen tot den openbaren dienst bestemd en die voor het armwezen sedert 1886 in deze gemeenten resp. met f 31,425 en 33,233 zijn toegenomen, terwijl het belastbaar inkomen voor 1892 in Opsterland ƒ592,980 bedroeg en voor 1894 586,770 en in Weststellingwerf resp. 390,557 en 370,310, terwijl voor laatstgenoemde gemeente het Rijkssubsidie van 26000 tot 31,500 is verhoogd. De noodwet van 1892 heeft nooit het beginsel willen vestigen, dat de na de eerste uitdeeling nog noodig blij vende hoofdelijke omslag een fixum zou worden hetzij in bedrag, hetzij in percentage, en dat de regeering door verhoogd subsidie in het verder benoodigde zou voorzien. Mocht de vorige minister eene andere bedoeling hebben gehad, dan zou in deze slechts blijken van verschil van meening t.usschen dezen minister en zijn voorganger. Zijne opvatting van art. 144 der grondwet en de daaraan bij deze ontwerpen gegeven toepassing nader toelichtende aan de hand der geschiedenis van hot be trekkelijk grondwetsartikel, betoogt de minister, dat tegen over de gedeeltelijke verwaarloozing van hunne taak door de gemeenteraden, eene gedeeltelijke opdracht hunner be voegdheid aan eene andere macht volkomen rationeel is. Ofschoon hij het derhalve onuoodig acht eenige voorzie ning te treffen t. a. van het punt in art. 225 der ge meentewet geregeldacht hij het nochtans wenschelijk om bij de toepassing van art. 5 der voorgedragen ont werpen eene afwijking van art. 110 der gemeentewet te bepalen. Aan art. 5 worden daarom de volgende leden toege voegd «Wordt een nieuwe ontvanger benoemd dan worden in het daartoe strekkend besluit de aard en het bedrag van zjjn borgtocht bepaald. »De burgemeester zorgt, dat de ontvanger zijn ambt niet aanvaardt, vóór dat hij dien borgtocht heeft gesteld. Bij het aanvaarden zijner betrekking legt de volgens dit artikel benoemde ontvanger den in art. 108 der gemeentewet voorgeschreven eed af in handen van den burgemeester, in tegenwoordigheid van den Commissaris der Koningin. »Een krachtens dit artikel benoemde gemeenteambte naar kan niet dan met onze goedkeuring door den Ge meenteraad worden geschorst of ontslagen." De commissie van rapporteurs is, één lid uitgezonderd, van oordeel, dat de openbare behandeling der beide wets ontwerpen, door de gewisselde stukken voldoende voor bereid is, al merkt zij op, dat de gevraagde inlichtingen slechts ten deele verstrekt worden. Zoo behelst, om slechts op enkele punten te wjjzen, het Staatsstuk geen nadere toelichting der gronden, waarop Ged. Staten van Fries land thans van oordeel zijn, dat de hoofdelijke omslagen in beide gemeenten tijdelijk aanmerkelijk hooger kunnen worden opgevoerd dan door dat college nog in zijne missives van 26 Juli en 26 April 1894 uitvoerbaar geacht word. Zoo ook worden de bezwaren van genoemd college tegen het beheer van het armwezen in Opsterland niet nader uiteengezet, en verklaart de regeering de gevraagde statistische overzichten aangaande de armenzorg in beide gemeenten niet te kunnen overleggen. De Rijksmiddelen hebben in December opgebracht f 9,370,310 tegen f 10 011.911 in December 1893 en in het jaar 1894 f 117.424.734 tegen f 115.185 233 in 1893. De raming was f 115.744.115. De successierechten brach ten ongeveer f 900.000 en de posterijen ongeveer f 325000 meer op. Bij kon. besluit van den 15 is de heer J. H. van 't Hoff, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdambenoemd tot ridder in do orde van de Nederlandschen Leeuw. Beroepen bij de ned herv. zendingsgemeente te Doetinchem ds. D. J. van Dijk Jz. te Wieringen. Van de 1725 in 1894 voor onderwijzer of onder wijzeres geëxamineerden zijn 1128 geslaagd tegen 845 van de 1219 in 1893. IBBElWfiHSWIWgk'Hlf' LliW»rTOIPaQ«t.WWH Versuft nam hij afscheid van den geneesheer, en gaf met de linkerhand het bedrag van het consult. De deur ging open de koude lucht bracht hem weer tot zichzelf. De klok van een kerk in de buurt sloeg acht slagen. Uren en uren moest hij nog doorworstelen eer hij in de eenzaamheid zijne gedachten den vrijen loop zou kunnen laten uren, waarin hem steeds het ontzettend vreeselijk vooruitzicht voor den geest zou staan van een ziekelijk leven zeven en vijftig jaar lang. Wordt vervolgd. Merk Kingma, die voor eenige jaren de snelste rijder op schaatsen op de korte baan wasmaar in de laatste jaren door Klaas Hanje werd overtroffen heeft den 10 Klaas Hanje weder verslagen op de korte baan te Joure. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden opgeroepen tegen den 22, 's namiddags half drie Te Rouveen bij Meppel is de boerenplaats van H. Kooiker afgebranddrie koeien zijn in de vlammen om gekomen. De gemeenteraad van Winschoten heeft met 8 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel, om in het regle ment van orde eene bepaling op te nemen waarbij het tot heden gebruikelijke rooken in de raadsvergaderingen werd afgeschaft. De minister van oorlog heeft ter kennis van be langhebbenden gebracht dat dit jaar voor toelating tot de Hoogere Krijgsschool worden opengesteld voor het leger hier te lande 13 en voor dat in Nederl. Indië 9 plaatsen. Te 's-Gravenhage is overleden het oud-lid der Tweede Kamer mr. W. Wintgensgedurende eenige maanden minister van justitie in het eerste ministerie Heemskerk wiens bekende parlementaire redevoeringen te zamen zijn uitgegeven. De boerenhofstede »De Fuik", te Jlspmet lan derijen, samen groot 23.04.00 bunders, is in het openbaar verkocht voor f 22989 buiten de kosten eene huis manswoning met 2 boomgaarden en eenige perceelen weiland te Monnikendam, samen groot 15.30.06 bun ders voor 23100; eene dito aldaar, samen groot 19.52.61 bunders, voor 32000; eenige perceelen weiland aldaar, samen groot 6.38.70 bunders voor f 9322. Te Bergen op Zoom zijn 248 perceelen visscherijen verpacht door het bestuur der visscherijen op de Ooster- Schelde en de Zeeuwsche stroomen voor 20407 of f 30000 minder dan de vorige opbrengst. In 1894 zijn uit Nederland over het grensstation Rozendaal naar het buitenland vervoerd 47630 stuks vee tegen 83750 in 1893. In de inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam klom in 1894 het aantal leerlingen tot 145, zijnde 79 jongens en 66 meisjes, waarvan 119 kosteloos onderwijs ontvingen. De gewone inkomsten sloten met een tekort van 4908,99. Van het Rijk werd f 6000 subsidie ontvangen, van de provincie Zuidholland 5000, van de gemeente Rotterdam 5000. In December kwamen 7277 gevallen van mond- en klauwzeer voorbij het vee van 351 eigenaren, tegen 26104 gevallen bij 2022 eigenaren in November; kwade droes 3 bij het vee van 1 eigenaarschurft 67 bij het vee van 9 eigenaren vlekziekte 26 bij. het vee van 25 milt vuur bij het vee van 18 en rotkreupell2 bij de schapen van 5. Noordholland staat bovenaan met 2802 gevallen bij 164 eigenaars tegen 11025 gevallen bij 1066 eigenaars in November. Drente en Limburg bleven, evenals in No vember, geheel verschoond. Bij kon. besluit van den 7 zijn op voor dracht van den minister van binnenlandscbe zaken ver nietigd 1. een besluit van B. en W. van Roermond van 1 Juli 1894 waarbij de afgifte geweigerd wordt van stukken uit het archief aldaar, opgevorderd door den commissaris der Koningin in Limburg 2. een besluit van den Raad dier gemeente van 2 Juli 1894, waarbij B. en W. gelast wordt zich feitelijk te ver zetten tegen het wegvoeren van archiefstukken, zoolang niet is uitgemaakt wat tot het archief der gemeente behoort 3. een besluit van B. en W. van Roermond van 2 Juli 1894 waarbij wordt goedgekeurd een voorstel om met behulp der Rijkspolitie het wegvoeren der archiefstukken te beletten 4. een besluit van B. en W. van 3 Juli 1894, waarbij overeenkomstig laatstgemeld besluit de Rijkspolitie wordt uitgenoodigd maatregelen te nemen om het terugbrengen te bevorderen van die archiefstukken welke de Rijks archivaris in Limburg tegen den wil en niettegenstaande verzet van dit college heeft ingeladen of althans het ver voeren er van te beletten 5. een besluit van den Raad der gemeente Roermond van 19 Juli 1894, waarbij aan B. en W. wordt opge dragen zich feitelijk te verzetten tegen het wegvoeren van archiefstukken ten raadhuize berustende of gepakt in wagens op grond dat deze besluiten eene inmenging van het gemeentebestuur vormen in het beheer der rogeering over een Rijks archiefdepöt en dus in strijd zijn met art. 150 der gemeentewet. Het besluit van 2 Juli 1894 was boven dien in strijd met art. 92 der gemeentewet genomen, daar geene vergadering van burgemeester en wethouders belegd of gehouden was, doch alleen een door den burge meester opgesteld voorstel bij een rondgaand schrijven aan elk der wethouders ter goedkeuring was toegezonden. Hensbroek. Door den kerkeraad der herv. ge meente is tot predikant beroepen, de heer Maag Knip huizen. Naar wij vernemen, zal van „L'impérleuse bonté", door J. H. Rosnydat blijkens verscheidene artikelen in onze tijdschriften met name in »De Gids" van Mei 1894 en het «Sociale Weekblad" van 5 Januari 1895 algemeen de aandacht heeft getrokken eene ver taling bij den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, het licht zien. De inhoud van het werk Rosny zelf noemt het een hedendaagsche roman moet wegens de schoone denk beelden, die het bevat, wel de belangstelling wekken van ieder, wien de nooden der maatschappij ter harte gaan en die zich niet in slaap laat sussen door den trouwens steeds zwakker wordenden deun, dat alle bestaande ellende onvermijdelijk is. Rosny heeft dit boek echter in een geheel ongewone taal geschreven, zoodat de woorden en uitdrukkingen, waarvan hij zich bedient, hoe plastisch en welsprekend ook, voor het meerendeel van het fransch-lezend publiek onverstaanbaar zijn en daarom doet het ons genoegen dat mejuffrouw Titia van der Tuuk de vertaling van het werk op zich heeft genomen, een taak, die zij met de meeste toewijding zal vervullen. Bovendien heeft mejuffrouw Helene Mercier de toe zegging gedaan, dat zij het boek met een voorrede bij ons publiek zal inleiden. VAKONDERWIJS. Het nationaal congres omtrent het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden in Neder land is bepaald op 17 April en 4 Juni 1895 en zal te Amsterdam plaats hebben. Het pla.n tot het houden van dit congres uitgaande van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid als uitvloeisel van hare gewijzigde wet, heeft in den lande de meest mogelijke sympathie gevonden. Namens de genoemde Maatschappij zijn tot voorzitter de heer J. F. W. Conrad, oud-hoofdinspecteur van 's rijks waterstaatlid van de tweede kameren tot secretaris de heer F. W. Westerouen van Meeteren redacteur van haar orgaan en voorzitter van haar departement Amster dam benoemd. Reeds zijn tot het congrescomité toegetreden de Maat schappij tot nut van 't algemeen de Yereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Neder land de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst de Yereeniging van en voor nederlandsche industriëelen, het Nederlandsche Werkliedenverbond «Patrimonium het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, de Cen trale Oommissie ter bevordering van wedstrijden van handwerkslieden het Koninklijk Instituut van ingenieurs, de Vereeniging van burgerlijke ingenieurs, de Nederland sche Vereeniging van werktuig-en scheepsbouwkundigen, terwijl een 60tal grootere en kleinere vereenigingen en autoriteiten zich voor het lidmaatschap hebben doen inschrijven. Het voorloopig programma dat wij indertijd hebben medegedeeld, omvat nagenoeg alle vraagstukken, welke op het vakonderwijs en de vakopleiding betrekking heb ben; reeds hebben zich bereid verklaard om in te leiden: de vraag omtrent hef lager onderwijs de heer J Bruin- wold Riedel algemeen secretaris van het Nut, die omtrent handenarbeid als opvoedingsmiddel op de lagere school dr. J. H. Gunning conrector te Zwolle die omtrent de burgeravondscholen de heer F. Berghuis Sr., directeur der ambachtsschool te Arnhem omtrent het herhalings- onderwijs de heer W. van Roekeileeraar aan de ambachts school te Arnhem omtrent het teekenonderwijs de heer G. A. Scholten architect te Tielomtrent het middel baar onderwijs de heer E. Jelsma, directeur der ambachts school te Amsterdam (Weteringschans) en de heer dr. H. A. J. Meyer leeraar aan do Rijks hoogere burgerschool met öjarigen cursus te Groningen. Dr. J. Th. Mouton, wethouder van onderwijs te 's Gra- venhage, zal de vraag behandelen of in het algemeen de opleiding in de werkplaats of die in de ambachtsschool de voorkeur verdientmr. H. Smeenge lid der tweede kamerzal het vraagstuk behandelen eener wettelijke regeling van het vakonderwijs, de heer D. W. Stork, machinefabrikant te Hengelo, de opleiding voor de fabriek. De heer E. von Saher zal de vraag inleidenwaar de grens getrokken moet worden tussehen de opleiding voor het gewone en voor het kunstambacht. De heer F. H. van Malsen de bekende haagsche in- dustriëel, zal spreken over de inrichting van tentoonstel lingen en wedstrijden van den arbeid van leerlingen de heer H. L. Boersmadirecteur der ambachtsschool te 's Gravenhageover het afleggen van proeven van be kwaamheid en de heer B. H. Heldt, lid der tweede kamer, ^over het leerlingwezen. Klaarblijkelijk is het streven der organisateurs van dit congres, om tot eene duidelijk geformuleerde conclusie te komen, omtrent de voornaamste onderdeelen van de kwestie; niet alleen toch zullen beknopte inleidingen en stellingen den deelnemers vooraf in afdruk worden toegezonden en zal de arbeid over 3 sectiën verdeeld worden maar bovendien is een tijdruimte van 6 weken gesteld tussehen de sectie-vorgaderingen en de algemeene vergadering waarin de sectieverslagen opgemaakt en den leden zoo spoedig doenlijk in afdruk zullen worden toegezonden. Het is te hopen en het mag verwacht worden dat deze buitengewoon zorgvuldige voorbereiding tof het ge- wenschte resultaat zal leiden. Hiertoe is echter nog iets meer noodig en wel eene zeer algemeene deelneming uit alle kringen welke belang hebben bij eene degelijke opleiding van den aanstaanden werkman. Dit zijn zoowel de werkgevers, als de werknemers en alle ouders van aanstaande werklieden niet minder ook de onderwijskrachten, die zich wijden aan het lager-, middelbaar- en vakonderwijs. Zoodanige zeer algemeene deelneming aan dit congres is zeker gewenschtde gelegenheid daartoe staatzoowel voor vereenigiugen alsvoor personen open, bij den secretaris, den heer F. W. Westerouen van Meeteren P. C. Hooft- strart 139, Amsterdam, tegen inzending vau een bedrag van 2,50. Den 15 is door de directie der Noordhollandsche Tramwegmaatschappij aanbesteed het maken van schoei- ingwerken voor den tramweg PurmerendAlkmaar. Laagste inschrijvers van - 14 waren voor perceel 1 W. Greve te Amsterdam voor f 3040perc. 2 C. Hoen te Nieuwendam voor f 3245 perc. 3 C. de Wijs te Alk maar voor f 13825. Massa P. Vermeer Jr. te Amsterdam voor f 22822. Te Opsterland zijn den 15 de heeren van Zinderen Bakker en Vrijburg als wethouders herbenoemd met 11 en 9 stemmende burgemeester deelde in die zitting mede, dat van freule Lyclama a Njjeholt te 's-Gravenhago 400 ontvangen was, omdat zij gedurende den afgeloopen zomer geruimen tijd in Opsterland verblijf had gehouden. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië van den 16, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 339,790 pikols. Den 16 is te Gouda plotseling overleden de heer mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, sinds 1864 burge meester dier gemeente. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, zich tot de Koningin-Regentes te wenden met het verzoek alsnog goed te keuren zijn besluit tot aankoop van het buitenverblijf Warnsborn voor 130000 ten behoeve van de gemeenteaan wolk besluit Ged. Staten van Gelderland hunne goedkeuring hadden onthouden. Tot lid van den gemeenteraad van Leeuwarden is gekozen de heer mr. W. Kolff, lib., met 349 van de 552 geldige stemmende heer C. Bylenga, gesteund door de anti-rev. en radicalen, verkreeg 155 stemmen. Van de 1842 kiezers kwamen slechts 564 op. Drukkerij Herms. Coster ZoonAlkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6