Bakkersnachtarbcid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat zij ingevolge art. 7 sub o. der Veror- dening tot het tegengaan van den nachtarbeid in broodbakkeriign (Gemeenteblad No. 544), aan de R. KATH. COoP. BAKKERIJ „ONS DOEL" vergunning hebbeu verleend om op MAANDAG 5 JANUARI a.s. des morgens te VIER UUR, met de werkzaamheden in bet bakkersbedrijf aan te vangen. Alkmaar, 31 December 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Een telegram uit Parijs aan de Petit Pa- risien meldt, dat de campagne van de Engel- sclie maritieme strijdkrachten in de Oostzee is gceindigd en dat admiraal Cowan naar zijni marinebasis te Rosyth zal terugkeeren tegen het einde van de volgende week. Een telegram uit Sofia te Geneve ont- vangcn via Belgrado en Laibach, meldt, dat de tocstand in Bulgarije zeer emstig is. De regeering zou van plan zijn den staat van beleg in het land ai te kondigen. De chef van den Bulgaarschen generalen staf, generaal Neratow, heeft zijn outslag genomen. ERNSTIG TREIN ONGELUK. Aan de Petit Parisien wordt gemeldt Voigens een draadloos bericht uit Moskou is eeni trein komende van Omsk en waarin rich. de ministers van admiraal Koltsjak be- vonden ontspoord, en in een ravyn gescort. De ministers zijn dmgekomen. B1NNENAND. KUSTVERDEDIGINGSFONDS. Bij nota van wijziging heeit de min. van ooriog, de beer Alting von Geusau, de arti- keien 1, 2 en 3 van het wetsontwerp tot vast- steinng van de begrooting van inkomsten en urigaven van het „fonds ter verbetering van ae Kustverdediging" dienst 1919, verminderd met 40.000, J 2.120.000 en 25.000. In de toeiichting schrijft hij, dat deze nota van wij- zigingen hare aanleiding vindt in de om- sumdigheid, dat de werkelijke uitgaven over het dienstjaar ,1919, welke beperkt worden tot die welke in verband met de uitvoering van eenige tijdens de indiening van het wets ontwerp reeds onderhanden werken strikt onvermijdelijkwaren, thans vrijwel nauw- keurig kunnen worden geraamd. De aanbe- steding van nieuwe werken, met name van het maken van betondekkingen op de forten bij Vlissingen en Kijkduin, waarvoor in de begrooting gelden waren uitgetrokken, is in veroand met de vertraging in de behandeliug van het wetsontwerp uitgesteld. De nota van wijztgingen geeft voorts aan de sedert bekend geworaen juiste bedrageu van de uitgaven over de dienstjaren 1917 en 1918. Tevens blijkt daaruit, dat de middelen van het Fonds voldoende zijn om de uitgaven over de dienstjaren 1918 en 1919 te dekken, zoodat over die jaren geen voorschotten uit 'sRijks schatkist ten behoeve van het Fonds behoeven te worden verstrekt. (Corr.-Bur.) WIJZIGING VAN HET B. W. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van tie termijnen bedoeld in de artikelen 523, 526 en 549 van het Burgerlijk Wetboek en af- schaffing der wet van 9 Juli 1855. Naar de geldende wettelijke bepalingen kunnen vrouwen, gehuwd met visschers, die in de laatste oorlogsjaren, vermoedelijk veelal ten gevolge van ontploffing van mijnen op zee zijn omgekomen zonder dat ooit omtrent hun lof of't lot van't vaartuig waarop zij waren uitgevaren, ecnig gerucht is vernotnen, nog m geen jaar een nieuw huwelijk sluiten. Op het bestaan in verschillende zeevisschersplaat- seu van zoodanigen noodtoestand, welke uit zedelijk oogpunt bedenkelijke gevolgen zou kunnen medebrengen, werd de laatste maan- den gewezen in adressen. Deze adressen heeft de Minister van Justitie gesteld in handen der op 4 October 1919 geinstalleerde Staats- cominissie-Kappeyne. Het zi~, eind Novem ber door deze commissie aangeboden wetsont werp heeft de Minister ongewijzigd overgeno- men. Door de termijnen in de wet van 1855 ge- noemd te bepalen op een jaar voor alle daar genoemde gevallen wordt het doel bereikt van een snelle voorziening. Daar het ontwerp in een noodtoestand wil voorzien, onthoudt de Minister zich van de behandeling der vraag of niet ook bijv. bij rampen aan vliegtuigen overkomen een korte- te termijn moet worden gesteld, dan de artike len 523, 526 en 549 B. W. eischen. GEMENGD NIEUWS. •MOORDAANSLAG. Te Terapel is de ongeveer 36-jarige J. T. V. Durnker met een qies of ander scherp voor- werp in den rug gestoken waardoor de wer- veikolom werd getnoifien. Bij den ongdukkige traden spoedig daama verschijaiselen van bij- na algeheele verlammiing in. In bedenkelijken toestandl werd hij overgebraaht naar het acc.- ziekenhuis :te Groningen. Als vermoedelijke dader is aanigdhouden de 16-jarige boereu- knedbt Lammert Hi. van Landermarke (Vladitwodde). HSji is gevankelijk overge- hracht naar Winsdhoten en na verhoor opge- sloten in het huis van bewaring. ON)E E'NIOI IE PD I'N VLACHTWEDDE. De soc.-dem. raadsfractie in de gemeente Vlachtwedde verzocht in die Dinsdag gehou- den raadsvergadering, een onderzoek m te stellen naar het haar iter oore gekonnen ge- nucht, dat het raadslid, de heer J. M. in, te V adhtwedde als lid der levensmiddelen com missie een vaatje zadhite zeep aan de distri- butie onttnokken en ten eigen bate zou hebben aangewend. Cinder Lnstemming van den. heer .Main werd besto'en door een raadscommissie, door B. en W. aan te wij.zen, een onderzoek in te stellen. De heer Mein is soc.-deni. raadslid. dodh door de raadsfractie wegens diepgaand meeningsverschil uitgeworpen. Een pogaig om hem als lid der partij te royeeren itiisluk- te, omdat de heer M. door de hoogere partij- leidimg in het gelijk werd gesteld. ACTJE TEGEN EEN RAADSBESLUIT. Naar aanleiding van het raadsbcsluit te Hoom tot het verleemen van een crediet van 370 000 voor de oprichiiing van een nieuwe etdkmj .aan de gemeentegasfabriek heeft het «m<W4cJ, de heer Jfefe, Wilson, ?en texMlatte bij de comsnissaris der Koningin aamge vraagd teneinde te bewerken, dat Ged Staien het besluit niet goedkeuren. RIJKSTELEFONISTEM Hkt Bestuiur van den Nederlancischcn Bond van Rijikstdefonisten verzoekt per request den Minister van Watcxstaat, nu de ecnigc nu de eenige vrouw in de commissie van overleg haar zetel heeft moetea. alstaan aan een man- nelijken vertegenwoordiigcr eeuer vakorgani- satie, maatregelen te widen, trefien, dat de be- fangen' der vrouw bijl P. T. en T. door een vrouw behartigd kunnen worden. idetzelfde bestuur verzockt den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie geen verder gevoig He geven aan zijn voornemen om hoogere luncties biji den IcLefoondienst bij keuze te bezetten, doch de ancimniteit bij geblekea gesahiktheid te handliaven, totdat oe oonunissie voor het georganiseerd over- leg advies zal hebben. uitgewachli over de vraag hoe benoemingen bij P. T. en T. zullen gescineden. DOUWES DEMKER. De fndiische pers connnentarieert algemeen de verklaringen door Douwcs Dekker afge- legd voor die Engelsche autoriteiten te Hong kong, waarop de Strait l imes beslag had. ge- legc en waarin' Douwes Dekker erkent zich te hebben' schukiig gemaakt aan diefstal, misbruik van' vertrouwien en bedrog, ailes ten gevolge van zijn haar jegcus de ind'ische Regeering. De Locomotief noemt Douwes Dekker's getnigenis een nieuwe zelfontmaske- ring an waarschuwt de Regeering, ten voile op haar hoede te blijven tegen Douwes Dek ker. TWIST EN GEVOLGEN. In den 'loop van den 1'weedm Kerstdag kwam het te Ahnspeet tot hooge woonaen tus- sdien J. P. en V-, die zoo in woede geraaiien, dat P. zijin mes trok en zijn tegenstander vrij wel eeni auun afsneed'. Diens vnenden zonnen echter op wraak en wachttm hem bij het naar huis gaan op. Zoo takelaen zij hem toe, dat lrij bewusteloos, niet naar huis kou vervoerd worden. lhans is hij aan' de gevolgen over- leden. "EEN BRUGGENKWESTIE. Sinds het ongeval, dat een vorig jaar plaats vond bij de aanvaring van het Deutsche stoomschip „KandelieUs'' met de spoororug over de Konmgsuaven te Kotterdam mogtu schepen siechts passeeren hij daglicht voi gens reglement tot de zon is onaergegaan en tegen strcorn in. Aan deze bepaimg wordf door nrugwachters en onder-havenmeesters streng de hand gehoudea. Imxuers moeten de schepen die van boven komen oader het hoo ge rechtsche deel van de spoorbrug varen, uaarna zwenken, om vervolgens onder het lmkscue gedeelte van de geopende voetbrug te gaan een manoeuvre, die alleen tegen stroom in met succes kan worden uitgevoerd. Het gevoig van deze bepalingen kan soins zeer eigenaardig zijn. Een groote firrna te Rotterdam deeiae mede, dat zij Zondagmor- gen te haa acnt van boven kwam, met een groot Rijnschip, ongeveer 8 meter hoog, dat ui ingend naar een zeeschip in de Maas- haven moest. Voigens de zon-kaart en de urea van het getij zou dit scliip eerst Vrijdag 2 Ja- nuari door kunnen. Daar de firma niet ver- koos zoo lang te wachten, moest men terug om via Dordrecht eu de Oude Maas om te va ren. Een reis, die van's morgens half negeu tot's avonds half zeven duurde. Men had dus 10 uren noodig, om van de eene zijde der Ko- ningshaven naar de andere zijde te komen. Op Zondag 28 December, toen men kwam, was't hoog water, doch daar het nog dunker was, mocht men niet passeeren. Te 3 uur 4 was het laag water. Doch door den hoogen rivierstand was't een uur langer eb dan uor- maal, zoodat men te 4 uur 15 s middags had kunnen passeeren, ware het niet dat oi- scnoon net heider dag was voigens de be- rekeuing de zon onder was. Dus moest men wachten. Op 29 December was het te 8 uur 12 hoog water. Doch er bleef siechts een voet over om de vaste spoorbrug te passeeren, wat te gevaarlijk werd geacht, zoodat men moest wachten. Dinsdag had het te 5- uur met het oog op den vloed gekund, doch dan is het douker en- dus.... Op 31 December te 6 uur, op i Januari te 7 uur, uren dat het nog dea ler is. Eindelijk op 2 januari begint te 8 uur de vloed te trekken en zou men kunnen passee ren. De firma is van meening, dat bij opening van het rechtsche deel van de voetbrug liaar vaartuig zonder gevaar had kunnen passee ren'. Dit rechtsche deel gaat echter zeer strocf, daar het nooit gebruikt werd toen de draaien- de spoorbrug nog intact was. De firma heeft zich deswege met een klacht tot het gemeentebestuur gewend en beroept zich op de Rijnvaart-acte, die vrije doorvaart verzekert. LIGHTING 1919. Naar wij vememen wordt die z. g. Juni- ploeg der <li ah ting 1919 (imfantieriej begin Januari in het genot van grooit verlof gesteld. BEKRIMPING IN DE TREINEN. Ter besparing van het kolenverbruik zul len binnenkort op de Nederlandsche Spoor- wegen zooveel mogelijk het aantal rijtuigen in de treinen worden verminderd en verschil lende voortreinen opgeheven. HOOG WATER. De IJselkade en de haven van Deventer zijn 'geheel werslroomdde schipbrug is af- genomen. De weg naar Terwolde staat geheel" blank. Vanaf de Ijsel tot den Twelloschen Dijk is eeni binnemzee gevormd. Aan de Gei- dersdie zijdie zijn verscheidon buizen gei'so- leerd. KORTE BERICHTEN. Er komt organisatie onder de Friesche boeren in hun strijd tegen de Invaliditeitswet. In verschillende gemeenten zijn comite's ge- vestigd, die krachtig voor uitbreiding wer ken. Het eerste strijdmiddel is: pertinent het opplakken der zegels te weigeren1. Thans is weer te Tilburg een kachel uit- cengesprongen. Persoonlijke ongelukken kwa- men niet voor. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten Generaal zijn thans tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen woens- dag 7 Januari te ZVi uur. Naar hat zieh thans laat aaniiaa sal vanwege den Bond van Suikerbietenverbou- were in Noord-Holland geen eigen auikerfa- briek worden gebouwd, maar de fabriek „Holland" te Halfweg worden overgenomen De man, die dezer dagen in de Kuiper- gracht te Amsterdam was gegooid door een man, die hem wilde berooven, is thans over- leden. Te Ewijk zijn Zondag in de Waal ver- dronken een 22-jarige jongeling en zijn 18- iarige zuster, die bij. het halen van. brand- nout, uit een roeihoot vielen. Twee andere per- sonen, die in de roeibdot zaten, werden ge- red1. Te Maassluis is gisteren de matroos A v. d. Htoetk, die het vaantje op den mast van een schip zou zetten, daaruit gevallen en op het dek van het schip neergekomen. HSj was onmiddel'Lijk dood. Mr. G. Vissering, de president der Ne derlandsche Bank, bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs, ten einde besprekingen te voeren over de mogelijkheid o:n credieten. te verleenen aan de Centrale mogentlheden Het Limburgsdi provinciaal comiR tot hulp aan de Oostenrijksche bevolking, zendt de volgende week een extra-trein van 30 wa gons naar Weenen. TELEORAMMEN VAN HEDEN. SCH'EFDEM'A'.NIN, BERLIJN, 2 Jan Naar verluidt, heeft Scheidemann den Oftficier van Justitie ver zocht een vervolging tegen hem in te stel len. in verband met de teg on hem' door den vaaex van Zonneveld, uitgebrachte beschul- digingen, dat hij, eeni belooniuig zou hebben uitgeloofd, voor den cfood van Liebkneclit en Rosa Luxemburg. De Officier van Justitie heeft medege- deeld dat hij eeni bemiddelingsactie zal in- sitellen. NIEUWE ONTHULLINGEN. LOINDE'H 1 Jan.. Vrijdag zal de Daily Tdegraph" het eerste gedeelte publiceeren van een mexkwaard'ig aantal documentor! welke een heider iidht wetrpen op besprekin- gera, welke de kcizer van Oostenrijk aan het einde van 1916 heeft gehouien met het doel tot een afzonderlijke vrede met de En tente te komen-. Deze documeniten hebben betrekking op het tijdpork, eiudigende Mei 1917 en zijn gedieeltelijk geschreven door Priins Sixte van Bourbon en voor een gedeelte dloor an der en. Zij omvaittem twee brieven van Kei- zer Karl cn een nota van graaf Czemin oyer de voorwaarden van^zulk een- afzon- derlijken vrede. 'Sixte, gedafeerd 24 Maart 1917, tx-vai- tonde de ooncessic van den aftfend van El- zas Lo'iharingen, werd op 11 April 1.918 door den Fransche regeering gepubliceerd Denzelfden dag seinden keizer Wilhelm een tegenspraak dat Duiitechland het reritt van Franik-rijk op deze provincies zou heb ben er lcen d. De „I>aiiy Telegraph" zal een facsmile van den bownsten brief publiceeren DOODG-EV ALLEN. MAASSLUIS, 2 Jan. Een varensgezel -zekere A. v. d. H., was Dinsdlagmiddag in de haven van Maassluis boven nn dm mast bezig, toen ihij, door welke oorzaak is on- bekend, plotselin^ naar beneden stortte en op de glooiing van den loswai te -pletter vicl. Onmididelh'jk aanwezige dbkform kon- den siechts den dbod constatecren. SALARTSACTTE KANTOOR- BEDTEKDEN. AMSTERDAM, 2 Jan. Dioor hat Comity van Actie zijn in een tiental plaatsen van ions lan-d vergaderingen belegd met perso- neelen, die zich bereid verklaarden tot scherper middelen over ts gaan, nu hun patroons weigerachtig blijven, de gestelde eischen in te willigen. RECHTSZAKEN. HET PROCES-H1LLER. De eerste luitenant Hilkr, de beklaagde in het proces-Helmhake is tot een vestingstraf van 7 weken veroordeeld. De militaire reen ters waren van meening dat Hiller schuldig is aan den dood van Helmhake, Thomas an Muller. Het is op bevel van een anderen offi cier, en niet, zoo heet het in de motiveering n het voanis, op bevel van Miller, dat Haln- bake in den kuil is gestopt, want hij stei vende uit is geh '—na de rech- tes niet be egeven om aan Helm eistrekken. Men verm vilde voor- komen da i ontving. In het ge- Igens het vonnis va; moest uit- kleeden in uc iuuuc, nci ts niet genie- ken, dat dit cp bevel van Hiller geschiedde. Verder heet Let niet bewezen, dat de ziekte en de dood van Thomas hiermede in verband stonden. Van Muller, het derde slachtoffer, heet het vast te staan, dat hij om vrijstelling van dienst had verzocht. Dc beklaagde had echtet gemeend, dat Miiller zidi aanstelde. Het gebrek aan manschappen en het overdrij- ven van lichte ongesteldheden dwong den offi cier er voor te zorgen, zoo heet het, dat ieder- een zijn plicht deed. Het is niet bewezen, dat Hiller bescft heeft, dat Muller ziek was. Siechts een getuige heeft voigens de motivee ring zware beschuldigingen tegen Hiller uit- gebracht en wel in het geval Helmhake, maar op grond van deze eene verklaring kon de rechtbank Hiller niet veroordeelen. Het schijnt dat deze getuige in een van zijn verklaringefl zich heeft vergist en de rechters namen daar- otn aan, dat deze getuige in een van zijn ver- klaringen zich heeft vergist en de rechters na men daarom aan, dat deze getuige zich ook in andere opzichten vergist kan hebben. De krijgsraad beschouwde het geval dan ook als niet opgehelderd. Verder meende de krijgs raad, dat de beschuldiging inzake mishande- ling van personen, die levensmiddelen hadden aangenomen, een en hetzdfde feit betrof. De krijgsraad was van meening dat de beklaagde de slachtoffers geen liehamelijk letsel wilde aandoen. Siechts in twee gevallen gaf de krijgsraad toe, dat mishandeling had plaats- gevonden, maar in een ander geval, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, stond het niet vast, dat de kolf van het geweer waar- mede Hiller zijn slachtoffer sloeg, gebroken was. De rechtbank twijfelt ook hier aan de ver- klaringen van den getuige. Een anderen mis- handelde hebben de zweepslagen geen bevige pijnged#" beklaagde heeft hier een verbo- den strafsniddel gebruikt, de hem daar- voor toekomende straf wordt door de amnestic te niet gedaan. Hiller kan due siechts voor twee gevallen worden veroordeeld. Het vierde slachtoffer was onderofiicier, en bij hem kan van verzachtende omstandigbeden geen spra- ke zijn, daai' het gezag van den onderoilicier door de nnshandenng son lijden. Verzacntea- de omstandigbeden zijn echter ook in dit twee- de geval mogelijk, omdat de gezondheid van net slachtofxer niet werd gedeerd. De recht bank meende dus de straf voor de mishande ling van dezen onderofiicier te mogeu ver- zacnten, daar het al zoo lang geleucn is en bliller s bedoeling was geweest den Onderofii cier een zwaardere strat te besparen. 1 ot zoo- ver de motiveering van het vonnis. Als men de ontzettende gevallen van mis- hiandeling van soldaten en van beestachtig optredeu, die in dit proces aan den dag geko- men zijn, gelezen heeit, zal men de ontzettmg van yerscmllende bladen der linkerzijde over dit vonnis begnjpen. Zij vallen den krijgsraad heltig aan. Inderdaad krijgt men uit ue wijze waarop de getuigeu zijn verhoord en de vra- gen werden gesteld, den indruk, dat het de vooropgezette bedoeling van deu krijgsraad was de beschuldigingen zooveel mogeujk te ontzenuwen en waar dit niet mogeujk was ernstige gevolge voor den beklaagde te voor- komen. Er is bijna dubbel zooveel tijd besteed aan het verhooren van meerderen van Hiller die geen bijzonderheden konden weten over de behandeling van zijn manschappen, maar die alleen van hem konden getuigen dat hij een bruikbaar officier was, dan aan het verhooren van de eigenlijke getuigen, die Hiller als ineerdere boven zich heoben gehad en die on der zijn onmenschelijk regiment hebben gele- dcn. De eigenlijke getuigen werden in hun uit- latingen beperkt, terwijl de bovengenoemde getuigen a decharge konden getuigen wat zij wilden, zoolang ook hun veklaring niet ten nadeele van hiller dreigde te worden. Zelfs de zoo reactionnaire Deutsche Tageszeitung bekritiseert de lichtheid van het vonnis, dat is uitgesproken. Het vonnis herinnert inderdaad aan de lang voor den ooriog in Duitschland opgeleg- de straffen wegens mishandeling van solda ten, die zoo vaak verontwaardiging van heel Europa hebben gewekt. Het is niet onwaar- schijnlijk, dat dit meest krasse staaltje van eenzijdige militaire gerecbtigheid tenslotte een beweging wakker zal roepen, die een eind maakt aan het nog steeds dulden van de schandalea van krijgsraden, die langzamer- hand een schandvlek beginnen te worden voor het nieuwe Duftschland. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT SCHERMERHORN. Tot notabelen bij de Her v. Gemeente al- hier ziin herkozen de heeren C. Yoorthuizen en' J. Langereis; tot kerkvoogd is gekozen de heer C. Voorthuizen m plaats van den ueer J. Keul. Met ingang van 2 Januari is het post- en telegraafkantoor alhier opengestelci op werkdagen van 9 tot 12,30 ,van 2 tot 3 en van 6 tot 7 uur; op Zon- cn feestdagen alleen van 8 tot 9 uur voorm. PREDIKBEURTEN. SCHERMERHORN 4 Jan. Ned. Herv. ge meente 9 H uur, Ds. Boercndonk. (Bevesti- ging van kerkeraadsleden). 's Avonds 6'/} uur Ds. Boercndonk (Kerst- feestviering met dc leerlingen van de Zon- dagsschooi). Geref. Kerk, voorm. 9'A uur, Preeklezen. ORASV'DRPACHTING. Bij de gehouden verpaehting van het gras- en rietgewas, van de Schermcer, op den 31sten Dec. j.I. heeft het grasgewas 31841 opgebrachtt tegen 36947 over 1919, het rietgewas 537 tegen 793 over het vorigen jaar. Rlespect. 5106 en 256 minder. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De Raad dezer gemeente vergaderde Dins- dagmiddag voltallig. De vergadering werd met gebed geopend. Ged. Staten zonden goedgekeurd terug de rebelling over 1918, het besiuit tot watcrver- koop in het Zuiderdeel en het leeningsbesluit groot 5000 voor best rating van den Tol- weg. Op enkele besluiten was de good Leu ring aangehouden. Blijkens de circulaire van Ged. Staten is deze gemeente in de 4e.klasse geplaatst en zullen de salarissen in deze gemeente bedra- gen: voor burgemoester-secretaris 3000 en 2200 en voor ontvanger 1550. Naar aanleiding van de besprekingen die in Zuid-Scharwoude gevoerd zijn ten gunste van het punt Langendijk een waren adressen ingekomen van de Vrijz. Kiesvereenigingen, van de A -R en de Chr. Hist, kiesvereeniging en. van Patrimonium, waarin verzocht werd alle geoorloofde middelen aan te wenden om dit te voorkorrten. Verschillende gronden tegen een samen- voeging werden aangevoerd, o. a. over ver- wijderd zijn van hte centrale punt; verzwa- ring van fmancieele lastenop grond van de historie waarin ze de leiding Gods zien; op grond van groote verschillen van zedelijken, religieuzen aard tusschen het grootste ge deelte van de bevolking hier en dat der nabu- rige gemeenten, enz. De voorzitter merkte naar aanleiding van de adressen op, dat de burgemeester van Zuidscharwoude wel gezegd heeft, dat de lei ding voor Langendijk een bij Ged. Staten in goede handen is en dan de raden weinig hebben te vertellen doch we leven hier in1 her vrije Holland en iet in het Tsarenrijk. Door meer dan 7eeuwen heen Is deze ge meente zelfstandig geweest en't is te begrij- pen, dat de bevolking daaraan gehecht is. Alle heeren verklaarden zich unaniem te gen de samensmelting der vicr gemeenten, waarna ria zeer breedvoerige bespreking de volgende motie werd aangenomen: ,De Raad der gemeente Brock op Langen dijk; gelet op de ingekomen adressen der A -R., Chr-Hist, en Unieliberale kiesvereenigingen alhier gczien het voorstel van B. en W. met de desbetreffende art. der gemeentewet; overwegende dat adressanten en adheran- ten de geheele gemeente vcrtegenwoordigen, dat de adressen zoo gocd- als een volksbc- sluit inhouden en dat de raad zelve, pas uit het algemeen kiesrecht als evenredige verte- genwobrdiging voortgekomen, eenstemmig zijn eigen gevoelen daarin uitgesproken vindt; besluit: Met handhaving van het zelfstandig voort- bestaan onzer gemeente alle eventueele voor- stdlen van naburige gemeenten absoluut niet aan te nemen, uiaar beslist af te wijzen en dit besluit met de bijlagen ter kennis van de Langedijker gemeenten cn van Ged. Staten te brengen." Daarna werd door wethouder Kostelijk medegedeeld, dat zijn voorstel om de 50 op- centen op de personeele belasting in den H. O. op te nemen, dit jaar niet uitgevoerd zal worden, doch wel de heffing progressief zal geschieden met eigen aangiftfc. Aan de onderwijzeres, mej. v.d. Wal, werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend met ingang van 1 Januari. Een nieuwe oproeping is geplaatst. De infunctietreding van mej. Wisse, in de vorige vergdering ben-oemd, werd' bepaald op 1 Januari 1920. Een verzoek van de L. G. C. om een golf- breker te mogen plaatsen in gemeentewater, werd iii handen van een commissie gesteld. De distributierekening is nacezien en goed gekeurd. /Van den directeur, den heer Hart, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend, terwijl hem nog een toeslag van 100 werd gegeven/. Voor eventueele tijdelijke vervulling dezer functie werd aangewezen de heer Joh. GrooL Betreffende de woningbouwgeschiedenis i3 van Ged Staten een schrijven ingekomen, waarbij een nieuwe exploitatierekeiiing. Een en ander zal bij den raad circuleeren. De kas van den gemeente-ontvanger was bij de laatste opname in orde. Er was een saido van 9013,57. De oud-telefoonhouder Schagen gen iet een Rijks pens-ioen-, groot 238. Hij vroeg om een toeslag van de gemeente. Voor 1920 werd 100 toegestaan. Verechillende wijzigingen, door Ged. Sta ten in de begrooting voorgesteld, werden a'angebracht. In verband daarmede moet de H. O. van 12000 op 16000 worden gcbracht. Een verzoek van Abr. en S. Schoon, om een gedeelte gemeentewater, verzamelplaats van allerlei vuil, te mogen dempen, zal door een commissie uit den raad afgewikkeld wor den. Van de Moderne Arbeidersvereeniging was het verzoek ingekomen, om aansluiiing van de gemeente bij de werkeloozenkas. Besloten werd dit punt in voorbcrciding te nemen. Het Armbestuur zal 500 subsidie ontvan- gen, waarvan 200 zal worden gebruikt om cen gemaakt tekort te dekken. Bij de rondvraag deeldie'de heer Bakker mede, dat de modem georganiseerde arbei- ders door hun onpraktisch optreden de sym- pathie van arbeiders, kooplieden en boeren vcrbeurd hebben. Het Armbestuur, zei spreker, zal er wei re- kening mede houden, dat ze daardoor in ver schillende takken zullen worden uitgesloien. De voorzitter zal dit in het Armbestuur bespreken. De heer Vlug vroeg hoe' het stond met de Mulo-school aan den Langendijk. Er wordt gezegd, dat Broek voor samenwerking niet te vinden was, doch't i3 nooit officieei bchair- deld. De voorzitter zei, dat er bij B. en W. een aanvrage was gekomen voor cen samenkomst voor gemeenschappelijke stichting. pcant- woord is, dat de zaak hier niet sympathiek is, omdat we van openbaar onderwijs, in welken vorm ook, niet gediend zijn. Spreker zeide Vlug wel te begrijpert. Zijn kinderen gaan naar Alkmaar, doch spr kon hem ge- ruststellen, ook hier worden pogingen aange wend voor een Mulo-school in dicnzelfdcn geest. De heer Vlug: „Maar dat wordt dan toch een Bijzondere?" De voorzitter: „Als je't zoo lToemcn wilt, ja." Hiema werd de vergadering gesloten, met de hoop op een gezelligc samenwerking ook in 1920 en de hoop, dat de zelfstandigheid mag blijven. Daama comiR voor enkele reclames be treffende den H. O. STADSN1EUWS. COMIT6 VOOR DE NOODLIJDENDE OOSTENRIJK.3CH.HONGAARSCHE KINDEREN. Jongejuffrouw A. B. 1.Verantwoord 1268,15. In totaal ontvangen 1269,15. BLOEMIENDAG. 'De door de „Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafisclie Vakken", afd. Alkmaar, georganiseerde Bloemendag, heeft wederom een zeer gocd verloop gehad. Gis- tenmorgen; te ruirn 9 uur togen reeds een 30- tal jeugdige verkoopsters naar de hun aange- wczcn wijlken der stad om het „tubcrculose- bloempje'- den ingezetenen aan te hieden. Zij mochten alien hun ijverig werkeni bekroond zieni met een gunstig resuitaat; het meeren- dieel was zelfs voor den middag reeds uitver- kocht. De totale opbrengst bedroeg 315.95 - tegen 313.49 X in het vorige jaar. DE VERLOTIND VAN DE ,TOKO"MAN'D. De mand, wier opbrengst bestemd was voor opname van Weensche kunderen in het Kolo- niehuis „Zwartenddjk" iis hedenmiddag ver- loot' en gevallen op Nb. 462. er waren 644 lo- ten genomen voor 166. Tevens heeft mevr. Van 'Dam 100 3854 ontvangen, zijnde de helft var. de opbrengst uit het overwerk door die wcrklieden van de fabriek „Eik en Linde". DCE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden een 75000 K.G. De handel ving pas om half elf ann, ten gee volge van de eterke daling der prijzen. Een deel van den aanvoer bleef zelfs onverkooht. De prijsdaling was heden dan ook belangrijk en varieerde van 40 tot 55 per 50 K.G., terwijl de maximumprijs 68.50 is. De daling van heden is een gevoig van het vrijgeven van 25 pet. der verplichte voorraad groot 22 millioen K.G. De invloed hiervan kon niet uitblijven, omdst de binnenlandsehe voorrasd reeds zeer groot is.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2