istit kit. De BruiMencoflinfoie te Alkuitiai let de lappen op het Hoogland. U "tic f *fi [ivrn'tm FEU1LLET0N. Honderd twee en twintigste Jaargang. Vryiia^ 2 Januari Bekendmaking Broodka-irten Kednctie Hrandstoffen. Aanvragen om kostelooze geneeskuindige hulp af bijstand, geneesmiddielen enz. moeten, vanaf 2 Januari1 1920 geschieden tea kantore van" het Burgerlijk Amibestuur, dagelijks des moreens tusstihen 8 enl 9 uur. 1 let kanioor is gevestigd in het gewone be- deelingslokaal aan het Siadsziekemhuis. De belanghobbenden zijn vanaf dien datum vrij in het kiezen van hunnem apotheker, doch zijn verplicht hierbij de afgegevcn kaarten vgawege het Burgerlijk Armbcstuur te too- nen. Het 'Burgerlijk Armbestuur. OEMENOD N1EUWS. BE BOND VAN NEDERL. ONBElH WIJZERS. Een beachrijving van het dagelijksch noma- denleven, zooals bet gezien en meegeraaakt •t werd door de schrijfster :- EMILIE DEMANT—HATT. Uit het Oeensch vertaald door M. O. Z. 31) Een tot de jaren des onderscheids geko- men ongetrouwde man of vrouw is bij de Lap- pen een onding, vooral ongetrouwde oudere meisjes zijn bij dat volk een zeldzaamheid, er is altijd een bijzondere reden voor, als ze geen huwelijk doen. De volgende vraag is meeslal, hoe Denemarken er uitziet, en welke voort- brengselen het heeftdat er in Denemarken geen bergen zijn wekt groote verbazing. Dan willen de vragers verder weten, of er tabak groeit en koffie en rijst; dat er tarwe groeit en andere fijne graansoorten, dat weten ze wel; „Deensch meel" kennen ze uit Noorwe- gen als't beste dat er is, maar't is aardig dat te hooren bevestigen uit Deenschen mond Omtrent dat alles wenschte't oudje inlichtin- gen. „Met jou kan ik zoo gemakkelijk pra- ten", zei ze; ,,sommige menschen kan je cr niet toe krijgen, het a of men een slee vol steenen moet trekken over grond waar geen sneeuw ligt." Ik vroeg haar of't niet moeilijk was ge weest van het zwervend leven af te zien tea vaste inwoonster te worden. „Ja, in de eerste jaren was het erg moeielijk, ik kon's nachts niet slapen, en in't voor en najaar, als de Lappen hier voorbijtrokken, was het vreese- lijk. Dan ging ik op den heuvel hier in de na- bijheid om een uitzicht te hebben. Wij Lappen hebben dezelfde natuur als het rendier, als't lente wordt snakken we naar't hoogland, en tegen den winter verlangen we in de bosschen te komen. Tegen de andere oude vrouw was het niet zoo gemakkelijk een praatje te kouden, daar k too doof vm; buii zaj zeli psaatie voosk- durend, en was bijna altijd boos dm't een of ander. In een guile bui had ze een rendierbden weggegeven; er zat niet veel vleesch aan en dat had men haar gezegd, nu kwam er een huis vol leven, onmogelijk was het haar woor- denstroom te stuiten. „Ze praat, zoolang haar mond warm is." Na dien storm werd de deur van het kamer- tje, waar ik op dat oogenblik alleen was, open gedaan, een gerimpelde hand klemde zich vast om de deurpost, tSEn kwam de stok en eindelijk het blinde, oude mensch zelf binnen- strompelep. Ze sloot de deur behoedzaam ach- ter zich dicht, ging naar den open schouw en hield haar handen boven den gloed om ze te warmen, en toeu boog haar grauwe gestalte zich over haar stok en schrompelde ineen, als een vleermuis voor het vuur. Haar afgesleten pelsjas was gerimpeld en grijs als door de zqp uitgedroogde aarde, dezelfde kleur hadden haar gezicht en haar handenhaar dunne ha- ren hingen onder de verschoten, roode mute uit. Zooals blinden gcwoon zijn, hield ze haar hoofd opgericht. De gloed van het vuur wierp aan 6en kant een zacht schijnsel over haar en over de verbleekte roode verf van de deur. Op de schoorsteenlijst stond een smal houten kistje, waarin groen koren groeide een paar duim hoog. Die groene plek was het eenige wat aan leven herinnerde in dat sombere, griezelige kamertje met de verlepte roode kleuren. Plotseling begon de oude vrouw op raadselachtigen toon te spreken. Ze uitte ver- vloekingen over de gulzigheid en het gebrek aan ontzag voor het eten„Ze gooien de been- deren van het rendier maar ergens neer zon- der eerst behoorlijk het vleesch er afgeschrapt te hebben, dat zal zich wreken. Eens toen Gods Zoon hier op aarde voorbij een Lappen- woning kwam, zag hij, dat ze een been met vleesch er aan naar buiten gooiden, en toen sprak hij„hier zal ik het brood verminde- ren." Zij leek op een spook, een geest, die de levenden vloekt; het was een verhchting voor me, toen ze opstond en naar het groote ver- :rek terugkeerde. Toen ik daar later ook cwam, lag ze in haar slede. Veel moois als bcddegoed had ze er niet in, ze wju te gierig otn iets beters in gebruik te nemen, en als men tegen haar zeide, dat ze als welgeatelde vrouw toch betere dekeife moest hebben, zei ze, dat het zijden dekeas waren en streek liefkqozend over de oude vellen en vodden als over de fijnste stoffen. Misschien geloofde ze wel vast, dat het mooie dekens waren, ze was haar hal ve leven blind geweest en in haar omgeving Wweerde men, dat ze bijna honderd jaar oud was, de voorstellingen van haar verbeelding kon zij dus niet toetsen aan de werkelijkheid. Wij bleven een paar dagen wachten en toen kwam Heikka met de rendieren. Het vroor hard dien Zaterdagavond, toen de sle den gepakt werden en wij op weg gingen naar het gebergte. Nu ging de reis in opgaande lijn naar de Noorsche grens. Wij hadden slechte een pulk, waar Gate, Rauna en ik om beurten in konden zitten, terwijl Heikla den sleep van de vrachtsleden leidde. Toen we een poos onderweg waren, hield Heikla stil om een flink stuk dennenhout op een der sleden te laden. Ik begreep dat als hij brandhout meesleepte, wij heel hoog zou- den komen, waar wij misschien niet genoeg hout konden vinden. De sledenrij werkte zich langzaam naar boven, gestadig aan hooger het bergland in, alles was dien nacht zoo vreemd vormeloos en onwezenlijk, we hoorden geen ander ge- luid dan het fijne krakeu van de sneeuw en de voetstappen van de rendieren. lets zachts streek eens half onzichtbaar langs ons heen, 't kwam ate een spook in een vaart de rotshel- ling afgegleden; witte vossen waren het. De indruk van de sleden was aanstonds weer ver- waaid en v66r ons was geen spoor;.wij waren alleen in dien doodschen witten nacht. Heikla hield een oogenblik stil, om iets aan de sledenrij te veranderen. Gate ging op de sneeuw zitten om haar pijp aan te steken en dadelijk hoopte de sneeuw zich om ons op; in minder dan geen tijd hadden we inge- sneeuwd kunnen zijn. Plotseling klonk er ergens uit het sneeuw- donker een akelig gehuil, vermengd met een soort van geblaf. Ja, dat te de vos. en dat voonpelt iete kwaada, m Gate, wasneer da PROBiATUM EST. 'Dc Tongersche steenweg ligt verlaten. De stonm jaagt in dolle vaart, zwiept den grau- weni ropesi in vanijniige striemen op den weg. Een eentzame jonge man, de nuttclooze para- pllule onder den arm gekneld! baggept door de modder tegen den stormi in. Zijne over- peinzingen1 zullen wel even aschgrauw ge weest zijn ate de lucht boven en de modder beneden hem. In die verte nadert met krijschend gewelci eem auto. Aan weerzijden spuiten sior1ijke moddcrfonteinen ins ranke bogen omhoog In zijn verbeelding ziet de wandelaar zich zelf rijkelijk gezegend met het sliiik der aarde. De auto raast nader. Dan, plotecling, waardig en kalm, maar beslist gaat's jonge- llnge parapluie in de hoogte. De remmen knarson1, de auto staat. De kop vam den chauffeur buigt naar buiten. Min- zaam lachend zegt de wandelaar* „Dank u, nu kan' ik passeeren u kunt verder gaan". Een onverstaanbaar antwoordi, dat sterk aan een vloefc deed deniken, bromt uit den hoogen pelskraag. De motor zet aan, de auto j aagt voort met achier en om hem de gierende storm. (L. K.) GEEN STROOMLEVERING. Men meldt uit Eindhoven: V/egens niet-stroomlevering door de P. N. E. M. li'g'gen hier hcdien de meeste industne- en stil. OWc zullen' de dagbladen vermoedelijk niet kunnien verschijnen. Waarschijniijik zijn meerdere plaateen gedupoerd. MEMJIJK VOEDSEL AAN PAARDEN EIN KOEIEN. In de gemeente l-'insterwolde (Or.), zijn meerdere goedgeslaagde proeven genomen met het voederen van garnalenmeel aan paar- den en Ikoeiem. Het meel wordt vermengd met gerstemeel en gaarne door de dieren gegeten. De voederwaarde is igroot. Bij den onbedui- denden1 afzetl van garnalenmeel, zijn deze proeven van grbot belang, voor die visschcrs aan den Dollard. NA DEN WATERSNOOD. Het provinciaal bestuur van Noord-Hol- land zal, ter bestrijding der kosten van de de buitenpolders in de Zuiderzee! voeren. Deze zal ook van toepassing zijn op Deze hadden echter niet' van den water- watersnoodswerken, een nieuwe belasting in- snood te lijden, en er was niets te herstellen. Daarom wordt thans door de besturen van 9 buitenpolders eene actie gevoerd om van de nieuwe belasting verschoond te blijven. DIEESTAL. Te Maastricht is bij den herbergier J., wo- nende op de Mafkt, in den nacht van Zater- dag op Zondag gestoien een geldkistje, in- houdende 25(XX) mark en enkele duizenden francs. De politie heeft de daders, 3 Maastrichtena- ren, aangehouden. Een groot gedeelte van het untvreemde geld werd nog in hun bezit go- vonden. vos zich laat hooren als een Lappengemeente naar't gebergte verhuist, is er een minder in de gemeente bij haar terugkomst in het na jaar. Gate kreeg eindelijk haar pijp aan, Heikla bromde iets binneumond» en' Rauna waagde't even iets te zeggen over den ouden hond dien ze hadden achtergelatendaarmec waren ze uitgepraat, en zwijgend zetten ze den tocht voort, de sledenrij gleed, gieed uren lang. Eindelijk begon het lichter te worden, de gezichteiuder werd zichtbaar en de zon kwam op, prachtig als een weldoend wonder. De sneeuwhoenders trippelden rond op.de sneeuw zonder zich aan ons te storen. Alle domme n'achtelijke angst was verdwenen en tegen de lage bergruggen in de verte ontdekten we de hutten der reisgenooten, die zich vroeger ver- plaatst hadden dan wij. Rook zagen we er nog niet uit opstijgen, maar Gate's fijn reuk- orgaan had de nabijheid der hutten al waar- genomen, eer we ze nog hadden gezien. E>e zon was geheel boven de'kim toen we bij de sida aankwamen. De rendieren werden vrij gelaten en bleven in den lichten rustigen morgenstond dicht bij ons, grazende op een paar plekken die vrij waren van sjieeuw. Heik la zocht bijeen wat we noodig hadden terwijl Rauna in de slede nog wat ging slapen. Onze hut werd in alle kalmte opgezet en toen we het beddegoed cr in hadden, sliepefl ook wij nog een paar uur. Het was waar wat de Falmalappen gezegd hadden: hierboven in't gebergte hadden ze kleinere hutten, de onze was echter groot ge noeg voor vier menschen. De dag van onze aankomst bij de sida wfte een Zondag, de 24ste April. Een wijde witte wereld lag v66r ons, beschenen door de'zon; en over die grootsche eenzaamheid van het bergland klonk tegen den avond uit een der hutten gezang. Als de Lappen zingen is het of men na- tuurgeluiden noort, het suizen van den wind door struiken en door gras, het kabbelen van het water, het gonzen der insekten, zoo klinkt het als er kalm en nauw hoorbaar gezongen wordt onder de een of andere huiselijke be- zigbeid, mair bet geluid kan ook ruw zijn EEN POSSBN-KWBBmE. Naar wii vememen, te bij den Raad van de gemeente Zaandam een klacht ingekomen te- fen den wethouder dier gemeente, den beer E. W. E>uij8, in verband met een passen- aangelegenheid. De heer Du zou namelijlt in October 1918 zijn invloed hebben aange- wend b den consul-generaal van Engeland te Rotterdam, om een pas-visa te krijgen voor een Amsterdamschen tooneelspeler, onder voorgeven, dat deze heer naar Engeland ging om aaar te onderhandelen met de firma West over leveringen aan de gasfabriek van Zaandam. In een, op paper van de Tweede Kamcr, gesteld schrijven, aan genoemden consuLgeneraal met bovenstaande bedoeling gericht, had de heer Duiis zich beroepen op een bezoek, dat hij in 1916 met den heer Ter Laan en eenige employes van de Zaandam- sche gasfabriek aan Engeland had gebracht tot het aanknoopen van relaties met de firma West, en uiteengezet, dat, in verband met de destijds gesloten contracten en voor zoo mo gelijk nieuwe contracten af te slulten, de reia van den heer (hier was ingevuld de naam v»n den troneelspeler welke overigens aan den burgemeoster van Zaandam is meege- deeld) naar Engeland dringend noodzakelijk was. Ons kwam ter oore, dat er in Zaandamsche Raadskringen eenige bevrcemding is gewekt door het feit, dat de heer Du s een acteur den g each ik ten man achtte om in Engeland ate expert de Zaandamsche gasfabriek te verte- nenwoordisen Mede zou in verband met de ze zaak herinnerd zijn aan de geschiedenis van den vorigen burgemeester van Zaandam, de ten gevolge van een onregelmatigheid in een paskwestie aan het licht gebracht door d-m beer Dulls zich uit het publieke leven "eft moeten terugtrekken (Tel.) MACHTNALE GRONDBEWERKJNO. Iin verband met de tractorsbepraeving van I'oll.-Nloordeiikwart'ier, komt ons", hetgeen dc Tel. over machinale grondbewerk'ng schreef, ook voor onze lezers belangrijk voor. Het grootbedriji in landen als Amerika en Argent in i6 kwam het eerst op het iden kbeeld, den grondl mechamsch met den ploeg te be- werkon. De voor het meerendcel dun bcvolkte streken Jconen aan d'e vraag naar hlandienar- bri'd niet voldocn, zoodat groote oppervlakten slephits door machinaal plocgcn konden wor den omgelegd. In 'het algemeeu is voorwaar- de: le. dat machinale bewerking snelle r ge- schiedt 2e. dat het telcort aan pereoneel er door wordt opgeheven. De bijzondere voorwaardran zijn'. dat de be- weuklnig aan dien eisch van degelijikheid, wat Idiepte en veitkrulimeling bctroft, voldoet, en. diat de kosten ruiiet hooiger zijiff, tenzij het oogstresu'ltaat beter is. A Naarmiate het grootbedrljf zich in kleinere gedrijven oplost, necmt in den regel -de bebou- wing in intensiteit toe en worden hoogere eiscnen aan de gremdbewerking gesteld. Van- daar dat die ploegmachines der groote be- Id'rijven in de prairi6n en pampas voor de klei nere bedrijVen in oude staten als Kansas en Indiana met bruikbaar waren. In die 'groote bedlrijlven werden geen andere eisehen aan de bewenking gestelld ,'dan dat de grond was omgelegd. Het te meestal ruw en slecht werk. Toen Ide kleinere trekmachines of tractors op de markt verschenen, kon iook het ikleinere be- ditijf aanschaffing ovcrwegen, zoodat de AmeriikaansChe boer zelfs op bedrijven van 40 H.A. een tractor gebruikt. Oeze machines wij1 zullen ze eenvoudig trekker noemen hebben doorgaans een 4 cylindermotor, die met benzine, petroleum, of benzof wordt ge- stookt, 6001200 tocren per niimuut maakt en tidi met een snelheid van 2.57.5 K.M. per uur kan voortbewegen. Het gewicht loopt uiteen van pLm. 12003000 K.G., het aan- tal paardekraohten van 815 voor frekar- 'beidi wil van 15—25 ate stationnaire machi ne om te dorschen, malen enz. De dubbele ge- shchiktheid voor arbeid buitens- en binnens- huis bevordert de spaarzaamheid en daar- dbor dien afzet. De werking is onafhankelijk van het weer en het aantal rustdagen dus kleiner dan bij paardewenk, zoodat de amorti- satie en het onderhoud relatief geringer zijn. Van ibuitengewone betedkenis is de geschikt- heid voor transport, b. v. van zware dorsch- macbines, met stroopersen, terwijl zij ate en geweldig van kracht als storm in een bosch, als het^krassen van raven en het wer den van boos weer. Ik heb het niet zoo dik- wijls gehoord dat zingende dichfen, maar zoo- wel het liefelijke hoorde ik als het harde, en altijd heeft het me herinnerd aan de geluiden in de bosschen en de bergen. De Lappen hier hadden hun zin voor kleur en hun vreugde over alles wat glinstert en schittert zuiver bewaard. 't Zilver, 't koper en de glazen kralen waren nog niet van hun kleeding verdwenen. Groote zilveren knoopen versierden de riemen van mannen en van vrouwen, en zelfs de kleine kinderen hadden zilveren knoopjes op hun goed. Dat zilver dient ter bescherming van de kinderen, het belet dat ze door de onderaardsche maditen omgeruild worden, aan een kind dat gestem- peld zilver draagt, kan dat niet overkomen. De onde'raardschen hebben geen stempel op hun zilver en kunnen dus nooit de knoopen verwisselen, al zijn alle kleertjes van de te ruilen kleinen ook precies gelijk. Er waren veel kleine kinderen in de sida en ik werd bijzonder goede yrienden met de ze- venjarige Ingas, de jongste dochter van on zen gemeentevoogd. Haar vader was een paar jaar geleden weduwnaar geworden en kon niet over't verlies heenkomen. Het allerjong- ste kind, dat bij zijn geboorte het leven van de moeder had gekost, was op een Noorsche boerderij in verpleging gegeven, want het te onmogelijk een zuigeling mee te voeren op de zwerftochten, als het kind de moedermelk moet missen. Onze ised (gemeentehoofd) had veel volwassen zoons en dochters, maar de kleine Ingas was zijn troost, zijn alles: Die twee zag men altijd hand in hand, als ze sa- men waren, en met droefheid dacht hij aan den plicht, dat hij spoedig het kind voor ja ren zou moeten afstaan, als haar schooltijd begon. Indien ik Ingas lezen en schrijven wil- de leeren, terwijl ik bij hen was, zou ik een tam rendier van hem te leen mogen hebben bij alle verhuistochten, dan behoefde ik niet zoo- veel te loopen. De*oude man was rijk en had rendieren genoeg van allerlei soort. Vsrualgd.) >o 1 IB-'O Geduren.de de week van 6 JANUARI TOT EN MET 11 JANUARI 1929 is ,gel'd'i« BON No. 14 van de Rijks-Suikerkaart. MA'RGARTNEIKAIARTEN. Gedure-vde bet tijdvak van 6 JAN. TOT EN MLi 18 JAN. 1920 is geldig: BOA No. 6 van de Rijks-Margarinekaart. De DTRFJCTEUR van het DISTREBUTTE- BIEURIJF deelt mede, dat wittebrood TTIT- SLUITEND VEHKRIJGBAAR WOEiDT GESTELD 0!P DE GRIOEN GEKLE'URDE .1. ItOGDICAARTEN, waarop gee a tijdvak is vermeld en wolke geldig zijn van 5 JANUARI TOT EN MET 13 JAN. 1920. Roggebrood en bruinbrood wordo verstrekt op de gewone roggebrood- en hruinbroodka'arten. Bij de uitbetaling der reductie op brand- stoffen is gebleken, dat vele daartoe geen achxiftelijke aanvrage aan het Bistributiebe- drijf op de Paardenmarkt hebben ingediend, welke aanvrage voor 30 Get. 1919 moest ge schieden, waardoor dan ook aan deze personen niet de reductie kon worden uitbetaald. Zoo apoedig mogelijk zal voor deze personen de be- noodigde maatregelen worden genomen om de uitbetaling alsnog te doen plaats bebben. deelt mede dat de MAXTM'UMPRTJZEN voor HUISBRAND voor de maand Januari, ale volgt zijn vastgesteld: ANTHRACIET per eenbeid 3.66 be- zoigd, f 3.50 afgehaald. EIERKOEEN per eenheid f 3.10 be- zorgd, 2.95 afgebaald. MIJNCOKES per eenbeid 4.95 bezorgd, 4.80 afgehaald. STEENKOLEN per eenbeid 3.35 be zorgd, 3.20 afgehaald. BRUINKOLENBRIKETTEN pea 100 K.G. 3.40 bezorgd, 3.20 afgebaald. GASOOKES (geklopt) per H.L. 2.30 be zorgd, 2.20 afgebaald. GASOOKES (grove)' per EX. f 2.20 be zorgd, 2.10 afgehaald. Namens die Brandstoffen-Commissie, J. H. JACOBSE, Dir.-Administrateur. MevroUw Lub, van Amsterdam, sprak in de vergadering van Maandag over de treurige rechtspositie van de gehuwde onderwijzeres de slechte salarisregeling van de onderwijzers en over bet nieuwe instituut van de bulp-on- derwijzers. Verschillende afdeelingen bracbten daarop nog grieven naar voren. De voorzitter verdedigde bet beleid van bet b ofdbestuur en de redactie. Het voorstel van de afdeeling Rotterdam Om bet vereenigingsjaar van den Bond1 zooda- nig wijei'gon, d«t do olgomoono r«rg*dorin® gehouden kan worden in het voorjaar en bui- ten de vacanties, word als praotiich onuit- roerbsar verworpen. Het voorstel van de afdeeling Middelhamis om pogingen in het werk te stellen bij de a.s. wijziging der L.O.-wet meerdere eenbeid te krijgen in do regeling der vacanties ten aan- zien van aanvang en duur, werd eveneens verworpen. Be afdeeling Amsterdam stelde voor het H. B. te machtigen tot het sticbten van een elgen gebouw over te gaan in overleg met een deskundige commissie. Ofschoon nog niet ze- kor is waar bet H.B. het volgend jaar zal zetolen, in Amsterdam of in Ben Haag, werd die machtiging vorleend. v Het voorstel van de afdeeling Amsterdam, dat bet H.B. er bij den minister van Onder- wijs op aan zal dringen, dat alle examens van vrouwelijke candidaten ook in bet openbaar worden gehouden, werd aangenomen even- zoo bet voorstel van de afdeeling Wagenin- gen om bij de behandeling van het ontwerp L.O.-wet er bij den minister op aan te drin gen, de onderwijzers (essen) die bij het in wor king treden der wet in de L. S. werkzaam zijn, van d)at ©ogenblilk af als volledig bevoeg- den te beachouwen wat de salarieering be- treft. Aangenomen werd ook het voorrftel-Amers- foort om po'gingen in bet werk te stellen bij de regeering, dat onderwijzers, die in een an dere betrekking gaan, waataan geen penaioen verbonden is, die door hen gestorte bijdragen voor het pensioenfonds terug ontvangen. Hiernaar zal echter eerst gestreefd worden, indien de pogingen tot het verkrijgen van uitg.«telde pensioenen mochten mislukken. Be voorstellen van de afdeelingen Amster dam, Arnbem, en Hilversum, beoogende bet voeren van een kraehtige actie tegen een verschillende salarieering van mannen en vrouwen en ^ohuw'ien, werden vereenigd' tot een motie, v. Ike bij aoclamatie door de ver- gad'ering werd aangenomen. In de vergadaring van den derden dag was het eerst aan de orde het voorstel van de afd. Ben Haag: Be Bond spreke zicb uit tegen „het schoolparlement". Be beer Van Veen, afd. Amsterdam, steldt voor op deze vergadering geen beslissingen te nemen, doch dit jaar ernstige besprekingen en onderzoek te houden. Be beer Moesman, H.B.-lid, was van nAe- j ning dat de afgevaardigden wel op de boogte zijn, daar ook in de vorige vergadering de kwestie bespxoken was en een uitvoerig ver- J slag is opgenomen in „Be Bode." Spr. vrees- de, dat door bet schoolparlement, waarvan de vergaderingen veiplicht zullen zijn, de belang- stelliag in de bondsvergadering zal ver slap- pen,. Be heel- Tijssen, redacteur van „Bo Bode", was voor het scboolpariement, daar het de bevoegdheden van de klasseonderwijzers be- langrijk zal uitbroiden, daar de invloed uit- gaande van de sohoolverigadering nihil is. Nadat nog verschillende beeron het v. oord hadden gevoerd, werd een voorstel Bon Haag aangenomen: „Be Bond spreekt zicb uit tegon bet schoolparlement". Be ponningmeester stelde voor de vergoe- ding voor afgevaardigden van 6 op 8 te brengen (per dag). Be post algemeene verga dering 1919 stijgt van 11.000 op 12.560. De begrooting 1920 werd hierop goedgokeurd. In totaal bedraagt ze f 70.200; in 1919 47.000. De uitgaven van „De Bode" Jaedra gen 14.900; in 1919 11.400. Aangewezen werden Amsterdam, Gronin- gen en Arnhem om een lid voor de finanoieele commissie te benoemen. Aan bet hoofdbe stuur werd overgelaten do plaats voor de vol gende algemeene vergadering aan te wijzen. De heer Van der Sluys (afd. Rotterdam) herinnerde er aan, dat Ossendorp en Van Za. delboff gestemd1 bebben voor de wet-Be Vis- ser. Ossendorp zat in de Earner niet als voor zitter, maar als gedelegeerde der S. D. A. P. maar bij was daar nooit gekomen, als hij niet onze voorzitter was. Boor dat voorstemmen beeft bij onzen bond scbade gedaan. Het h in bet belang 6n van den bond &n van Ossen dorp, dat die twee dingen niet vereenigd blij- ven. Van Zadelhoff en Ossendorp moeten df bier blijven, df Tweede Kamerlid zijn. Be voorzitter bestreed, dat bij door bet Ka- merlidmaatscbap onge&cbikt zou zijn voor voorzitter. Als de belangen van den bond geschaad /rijn, d«i< m1 mfiTL tnrlood1 la. d« ook geschaad zijn. Daar is niet* ran gebleken. Hot zal wel eens meer gebeuren, dat spreker ander* stemt dan de bond wil. In het belang ran den bond nam Eij geen der voorstellen aan. De heer Hoogland (afd. Aknsterdam) dankte 0*sendorp voor wat hij in de Earner voor den Bond gedaan heeft en ried aan: „Trekt de voorstellen in". Na nog uitvoerige disoussies werd een voorstel-Rotlterdam „in de huidige wetge- vende periods is bet noodzakelijk, dat onze hoofd'bestuursleden, die tevens lid van de Tweede Earner zijn,-bun functie als hoofdbe- ituurder neerleggen" verworpen met 30 •temmen. Het vooretel-Rotterdam, Leerdam, Weesp en Zalt-Bommel „Het Hamerlidmaatschap is onvereenigbaar met het- lidmaatschap van bet hoofdbestuur" werd verworpen. Zoo ook het voorstel-Opsterland, Heerenveen en It Gooi: ,JD» bond verklare het Eamerlidmaatsohap onvereenigbaar met dat van bezoldigd be- sttuurder". Aangenomen werd om de bezoldigde hoofd- bestuursledep te doen kiezen voor den f'ijd van 3 jaar- Voorgcstold werd een salaris vast te stellen van 4600 per jaar. Indien een bezol digd hoofdbestuurder tevens lid1 is van de Tweede Earner, wordt van bet salari* 1600 ingebouden. De afdeeling Bordreftht, de heer Geiok, keurde het voorstel van de oommissie, om 1500 af te trekken, af. Het voorstel van de afdeeling Rotterdam, om de pensioenen en wachtgelden gelijk te maken aan het salaris, werd verworpen. Be geheele regeling van de rechtspositie en overgangsbepalingen werd aangenomen. Baarop kwam aan de orde de financieele gelijkstelling van openbaar on bijzonder' on- derwijs. v De afdeeling Rotterdam, de heer Bijkhuis noemde de behandeling niet gemakkelijk. Be kwestie van de gebouwen is een der belang- rijkste. Overal bouwen de korkelijken op het oogenblik scholen; als er 80 000 bijeenge- bracht is voor een school van 100.000, wordt zij dus gobouwd met 70.(VO schuld. Art. 138 van d'e nieuwe wet zegt, dat de scho'ol getaxeerd wordt en het betaalde te- rugbetaald. De waarde van de gebouwen is te- genwoordig enbrm hoog. Het betaalde wordt in jaanpayemenien terugbetaald in 4i0 jaar. Yoor die 100.000 wordt terugbetaald 2 ton; dat geld kunnen de christelijken ton ba te van hun onderwijs uitgoven. Na de 40 jaar wordt de staat nog ge^n eigenaar van de school. Ook kan men bet oude scboolgebouw vfrkoopen en zoo een n uv s iool stichten. Be taxatie van. de chris telij'ke echolen waa voor den oorlog 05 ft 80 millioon, hoeveel zal het nu wel zijn? Het wcteartikel laat do kepi tusschen de beurs en hot geweten. Daarom noomde spreker het een immoreftl w^tsartikel Het II. B. meende, dat de eisch van "Rot terdam in de praotijk onmogelijk kan wordon doorgevoerd. Spr-cker bestreed dit'. Be voorzitter meende, dat Dijkhuis twee onjuistheden zeide, ten eerste, dat de school- gebouwen zullen worden getaxeerd als dc gegevens ontbreken. Ten tweede, als het ge bouw niet meer gebruikt wordt als school, dan vervalt het weer aan de gemeente. Het H. B. beloofde een nauwlettend on derzoek. De afdeeling Rotterdam, de heer Bijkhuis, verzocht het H. B. zich in verbinding met an. dere onderwijzersvexeenigingen te stellen en trolk de motie in. j Het voorstel om „De Bode"-redactie op te dragen aan het dagelijksch beatuur van bet H. .B. werd verworpen. In zake het Bureau voor Onderwijsadviezen en kinderbescherming werd1- het voorstel van bet H. B. aangenomen. Be algemeene vergadering aprak d'e wen- schelijkheid uit, dat het geven van proeflesi- sen door solliciteerende onderwijzers voor be- trekkingen in de gemeente, waar ze reeds werkzaam zijn, worden afgesehaft en droeg de afdeelingen op, er bij de besturen van die gemeenten, waar dat proeflessenstelsel nog bestaat, krachtig op aan te dringen, dat dit voortaan niet meer worde toegepast. Het voorstel van het H. B. in zake een nieuwe kraehtige salarisactie werd verde- digd door den heer Lamers. Met algemeene stemmen werd bet voorstel aangenomen. Be volgende motie werd met op 66n nr. «1UHtmOM: „De algemeene vergadering, kennii geno men bebbende van bet ongevraagd ontslag door den raadi der gemeente Eatvrijlt d.d. 28 Maart 1919 verleend aan mevrouw P. D. Eeus-Be Bruyn op grond van haar buwelijk op 0 Maart da&raan voorafgaand en van do goed'keuring van dit' raadsbcsluit door de Ge- deputeerde Staten van Zuid-Holland, kennis genomen bebbende van het feit, dat naar aanleiding van bet hooger beroep op de kroon, de minister van onderwijs te kennen geeft, dat hier voor tusscbenkomst der regee- ring geen termen bestaan, dat dit ontslag niet gegrond ii op eenig feit als motief voor ongevraagd ontslag in de wet aaagegeven, dat het evenmin steunt op eenigerlei te- kortkoming van de betrokkene in baar ambt van onderwijzere*, dat door dit ontslag de gebeele rechtsposi tie van den onderwijzer op zear ernstige wijze wordt aaagetast, dat het geen steun vindt in de wet op het L. O. en in-strijd is met bet algameen be lang, epreekt mitadien haar sfherpe afkeuring uit over de houding in deze van gepieentebe- simur en regeering. Be vergadering werd hierna gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5