DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1920 MAAN D A G 5 JASI ARI DTt mnmner Sestaat oil 2 bladen. Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooroitbeialing per 3 maanden voor Alkmaar f 2.franco door Eet geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 5 cents. Prijs der gewone Advertentidn. Per regel 0.20, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V, Boek- en Handelsdrokkerij v/h. HERMs. COSTER ZGON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Hoofdredacteur: TJ. N. ADEMA. BUITENLANDSCH OVERZICHT. STADSNIEUWS. EEN CONFLICT MET DE BIOSCOOPCOMMISSIE. Wie zich de desbetreffende gemeentelijke bijlage nog goed herinnert, weet, dat in den loop van het vorige jaar burgemeester Rip ping naar aanleiding van een aanval op zijn beleid door een hier ter stede ve'rschijnend blad inzake het toestemming geven tot het vertoonen van films van z.g.n. onzedelijke strekking, een bioscoop-commissie in het le- ven heeft geroepen. .Onze oud-burgemeester wenschte van ver- dere aanmerkingen op zijn beleid verschoond te blijven en beoogde met hot samenstellen der bioscoop-commissie, die bevoegdheid tot het keuren der films verkreeg, de verantwoor- delijkheid voor het opvoeren van films zoo volledig mogelijk aan de leden dezer commis- sie op te dragen. De commissie is tot stand gekomen en zoo gekozen, dat daarin vertegenwoorfligers van verschillende kringen, partijen en godsdien- sten hebben zitting genomen. Daardoor bevindcn zich in deze keurings- commissie vogels van zeer diverse pluimagc, burgers, die aoor een bijzondere studie en belezenheid over dc in ons land' circuleerende films alleszins deskundig mogen genoemd worden, maar ook critici die v66r hunne be- noeming in de commissie wellicht zelden of nooit een bioscoop-thdater bezochten en die de moeilijkheid en verantwoordelijkheid van een onpartijdige censuur bij het uitoefenen hunner nieuwe functie wel terdege gevoeld zullen hebben. Te rfieer is dit uitoefenen van die censuur een zeer verantwoordelijk werk, ■daar de le den dezer commissie door de bioscoop-ex- ploitanten en een groot deel van het publiek min of meer als onaangename dwarskijkers beschouwd worden. In de eerste plaats natuurlijk door de bios- coop-exploilaaten hier ter liajha, die van de opbrengst hunner ondernemingen toch reeds een belangrijk deel aan de gemeentekas moe- teu afstaan, daarnaast als tegenprestatie van de gemeente het bevel krijgen om iedere week gratis eenmaal hun programma voor eenige critici te moeten afaraaien en daar- bij de risico loopen, dat burgers, die zij niet tot deskundig optreden bevoegd achten, door een afkeurend oordeel uit te spreken,, hun voorstellingen in de war kunnen sturen en hen daardoor groote moeite en schade kunnen veroorzaken. Maar ook onder de geregelde bioscoopbe- zoekers zijn er velen, die deze commissie als een eigenaardig instituut beschouwen. Naar men ons meermalen verzekerde, hebben zoowel bioscoopondernemers als vele hunner bezoekers niets tegen filmkeuring, zooals die ook op andere plaatsen geschiedt, maar dan ook zooals elders een keuring, waarvan de beslissing afhanigt of kinderen beneden een zekeren leeftijd tot de vertooning van bepaalde films kunnen worden toegela- ten. Een keuring voor volwassenen, voor man- nen en vrouwen, die zich oud en wijs genoeg achten om zelf te beoordeelen welke boeken zij mogen lezen en welke films zij kunnen gaan zien wordt door velen min of meer als een soort beleediging of in alien gevalle on- gewenschte voogdij beschouwd wanneer de toelating van iedere film afhankelijk is van de toestemming van een medeburger, wien men dikwijls geen deskundig inzicnt wenscht toe te kennen. Evenmin als men zich in een leesbiblio- theek het g i. ;;de boek geweigerd zou wil- len zien, omdat een daar van gemeentewege ziting houdende koopman of onderwijzer de gevraagde lectuur voor de persoon in kwestie minder geschibt zou achten, evenmin wen- schen velen door een deurwarder, dokter of geestelijke uitgemaakt te zien welke filmver- tooning zij al dan niet in een onzer bioscoop- theaters zullen mogen bijwonen. Er zijn er onder hen ook, die het wensche- lijk achten, dat de commissie hare bevindin- gen publiceert en ieder daarna vrij laat het theater al of niet te bezoekerf. Daarnaast staat natuurlijk ook een groote groep burgers en onder hen zijn de katho- lieken in onze gemeente vooral op den voor- grond getreden die filmkeuring zeer nood- zakelijk vinden en waarvan velen geen film- vertooning voor wie dan ook toelaatbaar zouden achten wanneer het door hen geraad- pleegde filmcensuurblad die vertooning als niet- of minder gewenscht zou kenschetsen. Bij dezen stand van zaken is het te begrij- pen, dat de door velen ondeskundig geoor- deelde leden der bioscoop-commissie bij hun moeilijken en verantwoordelijken arbeid de uiterste voorzichtigheid moeten betrachten. Waar de gespannen verhouding met bios- coop-exploitanten meermalen gebleken' is, moeten de commissieleden natuurlijk aller- eerst in hun optreden zelfs den schijn van machtsbewustzijn tegenover het bedrijf van de ondernemers vermijden en zij dienen daarbij ter ontkoming aan veler uitingen van verontwaardiging en misnoegen de teugels der critiek, voornamelijk waar het bekende en op vele platasen reeds vertoonde films be- treft, niet te strak naar zich toe te halen. Er zijn wel films die niet door den beugel kunnen, er zijn er die men als kunstuitingen, naar gelang van opvoeding en karaktereigen- schappen zeer verschillend beoordeelen kan en er zijn er ook, die zoo onschuldig zijn, dat ze, om het zoo maar eens uit te drukken, voor pas geboren kinderen ten doeke gevoerd kunnen worden. En nu is er dan in onze gemeente weer een bioscoopconflict, dat reeds van verschillende zijden tot zoo groote ontevredenheid heeft aanleiding gegeven, dat wij niet langer wil- len uitstellen daarover het een en ander mede te deelen. Zooals wij reeds in ons vorig nummer in een kort berichtje meldden, heeft de bioscoop- commissie althans drie leden dezer com missie Vrijdag de vertooning van een film in de Cinema Americain voor alle personen verboden, zoodat de ondernemer dien avond geen voorstelling heeft kunnen geven. De feiten zijn in het kort als wij hieronder zullen aangeven. Vrijdagmiddag vervoegden zich bij den ei- genaar der Cinema Americain, den heer We ber, drie leden van de bioscoop-commissie, namelijk dokter Noorduijn, de deurwaarder Amoureus en de uitgever L. Obdam, ten ein- de de film „Het gevaarlijke pad", de hoofdL film van dien avond, aan een keuring te on- derwerpen. De heer Weber, die steeds zijn best doet goede en bekendie films te verkrijgen, heeft daarna voor deze drie heeren de bovenge- noemde reeds in vele plaatsen, voornamelijk in het Zuiden van het land zondef stoornis vertoonde film afgedraaid, waarna hij zoo als de heer Weber ons mededeelde een der critici hoorde zeggen, dat deze het wel ge wenscht achtte bij toelating tot de vertooning een bepaalde leeftijdsgrens voor kinderen te stellen. Daarna werd evenwel den heer Weber ua- mens de drie critici medegedeeld dat zij deze film ontoelaatbaar achtten, voor groot en klein afkeurden en er dus dien avond geen voorstelling mocht worden gegeven. De heer Weber protesteerde vergeefs en wendde zich vervolgens tot den waarnemen- den burgemeester den heer A. F. Thomsen mr. Wendelaar was uitstedig met het ver- zoek zoo mogelijk de beslissing der filmaf- keurders ongedaan te willen maken. De heer Thomsen ontving rapport van.de drie heeren critici, die hun afkeuring voor de ze film grondden op het felt, dat zij van het begin tot het einde onzedelijk zou zijn en stuitende tooneelen gaf van bras-partijen en ongeoorloofden omgang tusschen mannen en vrouwen. Het is begrijpelijk, dat de heer Thomsen die slechts enkele dagen als burgemeester fungeerde, door de protesten van den heer Weber en andere burgers voor een lastig vraagstuk gesteld werd. Dc heer Thomsen begreep, dat hij zich zonder meer aan het oordeel der drie heeren filmkeurders kon houden maar gevoelde daarnaast de billijkheid tegenover belangheb- bende van een persoonlijk onderzoek, waar- om hij de beide wethouders uitnoodigde met hem de bewuste film te gaan zien teneinde zich persoonlijk een oordeel te kunnen vor- men. Mocht dit oordeel van dat der filmcritici afwijken dan zou de heer Thomsen waar hij slechts enkele dagen als burgemeester fungeerde geen conflict met de bioscoop- commissie hebben uitgelokt maar zou het hem wellicht mogelijk geweest zijn de bij de ze kwestie berokken drie leden dezer commis sie tot het vellen van een ander vonnis te be- wegen. Wethouder Sluis bleek evenwel afwezig en wethouder Leesberg kon zijn tegenwoordig- heid niet toezeggen,.zoodat de heer Thomsen zich ten slotte aan het oordeel der heeren critici refereerde en dea commissaris van po- litie opdracht gaf er bp toe te zien, dat de vertooning van de bewuste film niet voor het publiek toegankelijk gesteld werd. De heer Weber heeft daarna's avonds de filnl aan eenige introduces vertoond, die na het bezichtigen daarvan hun verwonde- ring en verontwaardiging over de algeheele afkeuring dezer film geuit hebben en een de- putatie hebben afgevaardigd naar den heer Thomsen met verzoek om de beslissing der drie heeren filmkeurders te vernietigcn. Bij deze deputatie bevond zich een vierde lid der bioscoopcommissie, die met zijn echt- genoote de voor introduces gegeven voor stelling had bijgewoond, een lid der bios coopcommissie, die wij om zijn belezenheid en groote kennis van de hier te land opge- voerde films een der meest deskundigen mo gen achten. Ook hij heeft den waarnemenden burge meester van zijn oordeel in alle opzichten af- wijkende vad. dat zijner drie collega's-critici kennis gegeven en er zijn groote verwonde- ring over uitgesproken, dat men een exploi- tant hier ter stede onnoodig groote schade berokkent door het verbieden van een film, die in verschillende provincies een gunstige critiek had en overal voile zalen met een dankbaar publiek heeft getrokken. Wij hebben reeds uiteengezet waarom de heer Thomsen zich van persoonlijke inmen- ging meende te moeten onthouden. De heer Weber heeft zich daama Zater- dagmiddag tot onze Redactie gewend, met het verzoek deze film te komen bekijken en er onze opinie over te geven. Wij hebben den heer Weber aangeraden daarbij ook de Redacties van andere hier ter stede verschijnende bladen uit te noodigen, welke Redacties evenwel onbereikbaar bleken, zoodat de film tenslotte Zaterdagmiddag is afgedraaid voor ons Redactie-personeel, waar- onder een dame, benevens den correspondent hier ter stele van het Algemeen Handelsblad. Ons aller naar wij vertrouwen volkomen objectief oordeel was na de vertooning, dat het gewensdht geacht moet worden bij deze film een leeftijdsgrens voor kinderen te stellen maar dat wij ons overigens met de uitspraak der bioscoopcommissie al zou deze film een zeer onzedelijke vertooning zijn, niet konden vereenigen. De korte inhoud van deze film waarin de bekende filmactrice Dorothay Philipps de hoofdrol vervulde, is de geschiedenis van een arme maar hoogstaande typiste, die in kennis komt met een rijken bankeigenaar die haar met auto-tochtjes en soupertjes in een an der milieu brengt, dien zij lief krijgt en waar- door zij ten slotte haar werk verwaarloost. Het gevolg daarvan is haar ontslag maar juist als zij arm en verlaten in de sneeuw staat, rijdt de man dien haar liefde toebe- hoort in zijn auto voorbij, neemt haar op en geeft haar een weelde leventje in door hem voor haar gemeubelde luxieuze vertrekken. Daarna wordt de geschiedenis een beetje ingewikkeld want in de bewuste vertrekken heeft vroeger een man gewoond, die zijn vrouw niet altijd trouw was en van feestelijke avondjes hield met het gevolg dat een groep dames en heeren zijner kennis, in de meaning zich voor zijn woning te bevinden, binnen- dringen, een wijnfuifje houden en een dansje maken. Detectives, uitgezonden door een tweetal dames, die hunne echtgenooten daar aanwe- zig achten, nemen plotseling een foto van hef gezelschap maar Ihet toeval wil dat daarop aliereerst het typistetje voorkomt, die, niet be- grijpend wat er in haar huis gebeurt, en bijna in nanden der detectives gekomen, juist op't punt is bewusteloos in de armen van den naar haar toesnellenden bankeigenaar te val- len. Deze weet later de foto in handen te krijgen maar als hij deze verscheigt komt zijn schoonzuster die ze hem getoontl heeft in ken nis met het typistetje en beleedigt haar. De laatste, die nog steeds niet de zekerheid heeft dat de man dien zij liefheeft, haar werke- lijk tot zijn vrouw wil maken en door alle be- drijven been den tweestrijd tusschen haar iietde en haar plicht om hem te verlaten toont, besluit eindelijk den raad van haar vroegeren verloofde in te roepen. Deze vindt haar in de luxueuze vercexken en in haar verlegenheid verzekert zij hem, dat zij de particuliere secretaresse van een excen- trieke oude dame is geworden. Hij vraagt haar ten huwelijk maar haar gedachten zij bij den ander. Ten slotte ver- denkt hij haar van een onedele levenswijze en verlaat haar, waarna zij den strijd tus schen liefde en plicht niet langer kunnende dragen zich dooden wil maar de kracht daar- toe mist en bewusteloos,neervalt. De bankeigenaar, in wier hart zij een steeds grooter plaats heeft ingenomen vindt haar zoo en verzekert het weer bijkomende meisje, dat haar liefde en afkeer het slechte in hem ten slotte overwonnen hebben. Het slot is dat er door twee gelukkige men- schen om een priester geteleioneerdwordt, wat wij met een gerust geweten als een huwe lijk, dus als een eind goed al goed mogen be schouwen. Ziedaar de film. Laten wij er bijvoegen, dat alle in dit dra ma optredende personen behoorlijk gekleed zijn. Het is een film die op tal van plaatsen ver toond is, een film zooals er zoovele gaan, een tikje romantisch, een tikje tendentieus. De ge schiedenis van een meisje dat in de handen van een avonturier valt maar door haar edel karakter tenslotte het goede in hem tot uiting weet te brengen. Hoevele romans van een gelijksoortige strek king maar dikwijls nog veel tendentieuser en met een geheel ander slot worden niet dagelijks door belangstellende lezers en leze- ressen in zich opgenomen. Bepaald mooi kunnen wij deze film niet vinden, zij boeit niet in voldoende mate en, ge- let op het onderwerp dat zij behandelt, zou het zeker wel gewenscht zijn voor de toela ting van kinderen een leeftijdsgrens te stellen. Anderzijds kan met evenveel recht gezegd worden, dat de film zeer leerzaam voor vrou wen en meisjes is omdat zij er uit kunnen lee- ren dat liefde zonder zekerheid van een daar op volgend huwelijk tot heel wat tweestrijd en radeloosheid kan leiden. Wij hebben de korte inhoud van deze film evenwel niet meegedeeld om als zedemeester voor onze vrouwelijke jeugd op te treden maar uitsluitend om even te doen begrijpen, dat ontwikkelde en op leeftijd gekomen Alkmaar- ders die deze film kennen er alles behalve over te spreken zijn, dat hen door een college van drie door veleu niet tot oordeelen be voegd geachten, den toegang tot het bewuste bioscooptheater Zaterdagavond ontzegd is geworden. Wij zullen op het oogenblik niet verder op de vraag ingaan of deze film terecht of ten onrechte is afgekeurd. De een zal als kunst beschouwen, wat de ander zedeloos acht, de een zal de edele ka- rakters, de andere de slechte eigenschappen der verschillende in drama's of blijspelen op tredende acteurs als maatstaf zijner critiek nemen. En dit is voor ons van betrekkelijk weinig beteekenis waar het er ons in hoofdzaak om te doen is hier even in het licht te srellen, dat naar onze meening de bioscoopondernemers hier ter stede door het optreden der commis sie in hun bedrijf een te groot risico moeten dragen. Doordat er drie bioscopen zijn splitst zich de commissie hier ter steae in -groepen van drie critici, die wekelijks elk een bezoek aan een bioscooptheater voor hun rekening ne men. Het is geen zeldzaamheid dat &n of twee leden van deze groep ontbreken, zoodat soms Cen burger onzer stad tot taak heeft te contro- leeren of een bepaalde film al dan niet de censuur kan passeeren. Maar van dat oordeel is de bioscooponder- nemer, die een groot geldelijk risico draagt geheel afhankelijk en zooals in dit geval weer gebleken is komt het voor, dat hij tegenover een voor hem vernietigend vonnis niet in hoo- ger beroep kan komen en ten slotte een bedui- dende schade moet lijden. Wij meenen, dat dit een zeer ongezonden toestand moet genoemd worden. De heeren filmkeurders hebben nu cCnmaal aliereerst tot taak de naar hun oordeel toe- laatbare films van de beslist ongeschikte te scheiden maar in twijfelgevallen en voorna melijk wanneer het de afkeuring van een film betreft waarvan de exploitant de vertooning. met het oog op hare fcekendheid en succe? opvoeringen in andere plaatsen* met een ge rust geweten heeft aangekocht, moet die on dernemer bij oneenigheid met zijn Coati.' de gelegenheid van hooger beroep openge- steld zien. Het komt ons voor, dat, wanneer zooals a dit geval, de mccningen, zelfs van leden der commissie over het toelaatbare van een film verschillen, de exploitant het recht moet heb ben het oordeel der geheele, zoo mogelijk vol- tallige commissie te vernemen, die zich dan bij meerderheid van stemmen zal moeten uit- spreken. En waar de burgemeester de beslissing o er tot het al of niet toestaan eeoer voors ng heeft moet op hem ten slotte in hoogsio m- stantie een beroep kuimen gedaan wo;en. Zooals de toestand nu is kan het voorkomen dat 6ea ingezetene onzer gemeente de macht tot het doen sluiten van een bioscooponaerne- ming heeft, en de eigenaar daarvan draagt een te groot financieel risico en verleent bo- vendien door zijn bedrijf een te grooten steun aan de gemeentekas, dan dat hij niet van ge meentewege op een alleszins rechtvaardige en met onzen tijd overeenstemmende behandeling aanspraak moet kunnen maken. INGEKOMEN GELDFN EN GOEDE- REN VOOR HULPVERSCHAFFING AAN HET GEBREK LIJDENDE OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Amsterdam is geslaagd voor Heil)gym- nastiek en Massage, de heer J. Schenke, di- recteur van: de G. V. ,,De Halter". Het exameh werd afgenomen dlaar het Ge- nooiiischap voor Heilgyninastiek en Massage Geslaagd voor het exatnea boekhouden van de Federatie van 'Handels en Kauitoorbedien- den „Mercurius", mej M. Nederveen uit Akerslioot, leerlinge van mej. A de Wild't. De heeren Alib. Kuin en- H. Scheltus, on langs geslaagd voor het exameni gehouden dor de Vereeniging van Leeraren in Handels- wetenschappieni, slaagcfen ook voor het Mer- curiusdiplonia boekhoud'en. Beiden waren leerlingen van1 den heer H. de Jong. NATURALISATIE. iStbl. no 74 bevat de natural'isatie van den heer J. H. C. Arck, alhiier. ENGELSCH'E HANDELS- OO R'RE SPO NDENT IE Voor her Miercurius-examen in Engelsche Handelscorrespondentie zijn geslaagd de da- roes C. H. M. Dorbeck te Bergen en M Pels te Mledemblik, alsmede de heer J. Visser al- hier. 'Deze Candida ton hebben gestudeerd1 on der leiding van den heer K. 'Hart Sz. DE BODEM VAN NOORD-HOLLAND Hoe hij omtstaan is, hoe hij veraniderd is vat ziiln toekoinst zal zijn? De gelegenheid deze belangrijke en belangwekkende vragen te hooren behandelen,, door een bij uitstek be- kwaam man, bied't de afd Alkmaar e. O. van de Ned'. Natuurhistdrische Vereeniging. Deze vereeniging maakt des zomers excur- sies, houdlt's winters vergaderiingen en orga- ruseert dens per jaar een openbare vergade- ring Deze vergadering voor al dlegenen die door hun vak of uit algemeene belangstelling voelen voor plant- en dienkunde, delfstofkun- de aardkunde. Spreker is prof. J. van Baren. Ongetwijfeld zullen velen deze gelegenheid benutten, om zioh op populair wetenschappe- lijke wijze te laten voorlichten over onize pro- vincie. iVoor bijzonderheden zie men achterstaan- de advei'tentie LICHT OP. Voor rijwielen en andere voertuigen hoden- middag licht op te 4.29 min. Telelnr. lie due tie 33. Dlrecteur: G. H. KRAK. De Ierache kwestie blijft de gemoederen in beweging 'houden. De Sinn Feiners, die h-un ideaal om van Ierland eeu republiek te maken vooreerst nog niet verwezenlijkt zien, blijven door allerlei miadaden de aandacht op zich vestigen en meenen zoodoende op do beate wijze tegen Li yd George's hun niet ver genoeg gaande hervorminggplannen protesteeren. Wij herinneren Blephts aan den aanalag op den Iersohen onderkoning Lord French, wel- ke aanalag zelfs door hooggeplaatste Ierache geeatelijken en in veracheidene bladen min of meer vergoelijkt is geworden. Than® komt uit Cork weer 'het bericht, dat men te Carrigno Ilill in den naeht van Za- terdag op Zondag een politiebureau in de lucht heeft willen laten springen. De geheele gevel van het gebouw stortte in doordat ontplofbare stoffen in een aangren- zenden stal tot explosie gebracht werden. De in het bureau aanwezige personen wer den door vergiftige gasaen bedwelmd waarna de aanvallers binnen drongen en het daar aanwezige geld in beslag namen. Te Carrignawar, eveneena in het graaf- achap Cork, werd eveneena op het politie bureau geachoten en ontkwamen de personen binnen het gebouw alechta door toeval aan een verwonding. Het is weer een bewij® te meer, d'at er on- der de Ierache bevolking elementen schuilen, die voor geen misdaad terug deinzen wanneer zij meenen daarmede de verbittering van be paalde volksgrpepen tegen een testiefmoe- derlijke behandeling van de rijksregeering te kunnen demonatreeren. Deze Ieren voelen dat er in AmerikaanBche kringen sympathie voor hpn worateling naar algeheele vrijheid bestaat en dit juist sterkt hen telkens weer in hun pogingen om door miadadige handelingen de aandacht op zich te vestigen. Wat in Ierland mogelijk is, is dat zeker niet in Amerika. Daar verzekert men zich reeds van onruatige bevolkingselementen nog v66r deze in de gelegenheid zijn hun misdadi- gen en staatsgevaarlijkon arbeid te beginnen. Uit Washington wordt gemeld, dat er in het geheel 4500 radicalen in hechtenia geno- men zijn. Leden van het departement van justitie verwachten dat meer dan de helft hunner gedeponeerd zal worden. De redactieleden van alle communistiache bladen zijn gearreateerd en er zijn wagen- vrachten literatuur in beslag genomen. Te New York en New Yersey zijn 25 geweren en tal van bommen in beslag genomen, die gelijk zijn aan die welke van den zomer voor ver schillende Amerikanen van beteekenis zijn neergelegd. Naar vorluidt zon blijken, dat de commu- nisten en de communiatische arbeiderapar- tijen, waartegep het onderzoek gericht was voornemena waren de regeering omver te werpen. De in beslag genomen geschriften zullen nauwkeurig onderzocht worden om te zien of ook lieden, die onlangs uit Rusland zijn aangekomen, bij de zaak betrokken zijn. A IK Verantwoord1 1209.15, ontvangen van Van K. 2.50. In totaal ontvangen 1261.65. EtEN VEEZOEOC. Men zendt on« uit Weenen een briefkaart met de volgende mededeeling: Siga.-eneindjea en gewone rooktabak voor liefdadige doeleinden, als monster zonder waarde, verzoekt vereeniging Invaliden Wee nen, WieO'XIII/'2 Post 89. VOORDRACHT MET L1CHTBEELDEN. De voordracht met lichtbeelden over bet onderwerp „De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat" zal niet plaata vinden op Woens- dag 7 Jan. a.®., doch op Vrijdag 9 Januari 1920 ten 8 uxe in de „Harmonie". GESLAAGD.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1