Honderd twee en twlstigsts Jaarga/ig. Do derdag 8 Januari. FEEILLETON. jr.. a PROVINCIAAL NIEUWS. UIT HEILOO. De raad vergaderde Woensdagmiddag voltallig. De burgemeester opende de eerste vergade ring in bet jaar met de leden van harte wel- kom te heeten en de wensch te uiten, dat het de leden en de gemeente goed mocht gaan en dat de gemeente mocht groeien en bloeien. Spr. oordeelde het overbodig een beroep op de medewerking van den raad te doen, aan- gezien hij daarvan overtuigd was. Het raadslidmaatschap was tihans niet meer zooals vroeger een eerepostje. Thans wordt er veel van de raadsleden gevergd. Ook in het komende jaar zal spr. genoodzaakt zijn voor vele zaken een beroep op de medewer king van den raad te doen. Spr. wist, dat de leden steeds bereid zouden zijn hem die te geven. Ook voor de vele com mission zal spr. een beroep op de raadsleden hebben te doen, ook daar zal spr. de raad en daad van den raad noodig hebben. Spr. bracht voorts een woord van dank aan het personeel van de gemeente, de secretaris en de ambtenaren, die bun in het afgeloopen jaar steeds zoo goed ter zijde stonden. Spr. was overuigd, dat zij hem die ook in 1920 zouden geven. Een speciaal woord van dank werd ge- bracht aan de heeren van het distributiebe- drijf, die in de afgeloopen 5 jaren zooveel goed werk voor de gemeente deden. Hun kwam een woord van hulde en lof toe. Met deze wensChen en dankbetuigingen opende spreker de vergadering. De secretaris, de beer Brul, las hierop de notulen, die zeer uitvoerig waren opgesteld en onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen waren de goedkeuring op de begrooting en de rekening en op het besluit tot het aangaan van een geldleening van 1800, dankbetuiging voor salarisverhoo- ging van den heer Taa en me}. Enke en van den heer Metselaar. Ook een dankbetuiging van de politiebond voor de nieuwe regeling. Een procesverbaal van kasopname van den ontvanger en een van de commissie van het O. E. P. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van het bestuur van de Openbare Leeszaal was bericht ingekomen van een opgericht correspondentschap met 40 leden en het ver- 36) lEindelijk, al laat in den morgen, begonnen we de reis door het eenzaam woeste land- schap, dat altijd somber was, miaar steeds hooger op voerde. We moesten al aanstonds een' grooten omweg maken, want we moesten over een rivier, en riivieren zijn in deze® tijd zoo wild en diep, dat we alleen over natuur- lijke sneeuwbruggen konden overeteken. De sneeuwhruggen over onze rivier waren echter ingestort, em dus hadden de Lappen 'geen an- dtre keus dan tot aan den oorsprong van de rivier te gaan en daar er door heen te waden We liepen den heelen weg langs rotsen, in modder en tusschen nat struikgewas, overal was nu water. Die omweg vertraagde onze reis igeduchit, het duurde uren eer we in de groote kloof kwamen, waar onze eerste rust zcu zijlfl. iDe dieren werden outlast, de kinderen uit- repaid, groote vuren werden aangelegd, nier was rijshout genoeg. Langs de rotsen hinge® wolken en hooger op volgde de eene lawine op de andere; keek men in de rich ting van dat donderend geraas dan was het, of men een blinkenden waterval over een rots- wandi omlaag zag storten. Een paar vrouwen hielden slechts een korte rust, ze gingen voor uit om den heelen tooht in langzamer tempo te kunnen) verbrengen, de reis melt de ach- ter elkaar gejwnden rijdieren ging vrij: vlug, er was veel aan gelegea spoedig vooruit te koaun, de wtg mjm 1m# m mm tea tagM* zoek voor de ko«ten te eubsldteeren. B. en W. stellen afwijzende besdhilddng voor. In de gemeente is een leesgezelschap van het Nut. Hiertoe werd besloten. Van den heer Brandt was het verzoCk inge komen om het aantal langs den weg staande estalletjes te beperken en ze tegen betaling een plaats aan te wijzen, mits niet in de Ka- pellaan. B. en W. stelden voor het euvel voor zoo- ver mogelijk te bestrijden. Bepaald zal wor- den dat er in de Kapellaan met waren niet stilgestaan mag worden. Stalletjes zullen daar niet gezet mogen worden. E)e raacf vereenigde zich hiennede. Ingekomen was nog een rekest van de melk- slijters, waarin zij verzochten de verkoopprijs met een halve cent per Liter te veihoogen en te brengen op 19 ct. per liter. B. en W. stellen voor dit verzoek ter zijde te leggen, aangezien de minister de prijs vast- stelt en deze bepaalde de prijs aan huis be- zorgt op 18 H ct. per, liter. De heer Muller oordeelde, dat de menschen gekortwiekt zijn in hun bestaan. Spr. betreur- de het dat de prijs zoo laag gesteld was. De voorzitter oordeelde, dat er te veel melk- slijters in de gemeente zijn en dit maalkt aat geen van hen voor een behoorlijk bestaan kan zorgen door de te lage omzet De adressan- ten zullen zich echter tot den minister moeten wenden. Het verzoek werd hierop voor kennisgeving aangenomen. Van den heer Bouman gem. opzichter was het verzoek ingekomen ook zijn salaris te her- zien. Dc voorzitter zeide dat B. en W. het sala ris van 100 op 150 willen stellen. Het aat alleen op het toezien van de bouwveror- lening. B. en W. willen ook terugwerkende kradit van het besluit tot 1 Jan. 1919. Hier toe werd besloten. Ingekomen was een adres van den bond van gemeente-ambtenaren, waarin verzoCht werd aan de ambtenaren een premievrij pen- sioen te verleenen. Ook werd verzocht de sa De User Vahl oordeelde, dat die onbflliJMjeJd meer in het oog springt als men in aanmer- king neemt dat 'het Rijk zijn oude bijdrage blijft geven. Spr. wil aandrang van de gemeenien bij het rijk om 1/4 gedeelte van het salaris te blijven geven. De voorzitter zegde overweging hiervan toe. Het denkbeeld lijkt hem ook gezond. De burgemeester en de secretaris doen zeker 1/4 gedeelte rijkswerk. De heer Van't Veer oordeelde het de plieht van de gemeente om het te doen. De voorzitter zeide dat Drachten reeds adresseert voor 50 pCt. Besloten werd met dat adres adhaesie te be- tuigen. Ged. Staten wilden voorts da^de crisislee- ning in 2 jaar werd afgelost. B. en W. hadden geantwoord, dat dj,t be- zwarend was. Het tekort was ruim 8000. Voor 1920 werd er reeds 2700 van ge- dekt, het gaat niet aan daar nog 3000 bij te doen. Ged. Staten berichtten, dat hun bedoeling was, dat de leening in 1922 was afgelost. In 1921 en 1922 zal dus 3000 moeten worden afgelost. Besloten werd het besluit in deze geest te wijzigen. Op verzoek van de directie van Post- en Telegrafie werd besloten de telegraafkantoor- houder en plaatsvervangster eervol ontslag te verleenen, omdat het rijk deze zaak ter hand zal nemen en het hulptelegraafkantoor waarschijnlijk in het hulppostkantoor onder gebracht zal worden. De voorzitter noemde het een bijzonder ge- val. De heer Verstecg was benoemd en er w:is eerst uitdrukkelijk gevraagd of het in het post- kantoor moest komen. Toen was bericht yen neen en nu keert men de zaak weer om. De inspecteur vond de afloop ook niet prettig, om dat de heer Versteeg ook reeds kosten ge- maakt had. Hij dacht, dat het rijk, die kosten wel zou willen terugbetalen. De heer Vahl meende dat de gemeente niets verweten kon worden tiragm. Wij zijn oot son Set contract gebon- den, als het anders was geloopen had men ons er aan gehouden. Het is een zaak van koopmanschap en de commissie wil daarover afwijzend beschikkeo. De heer Van't Veer betoogde nog, dat het P. E. N. maar door was gegaan met geld uiit- geven. Ook de provincie mag wel eens voor gaan met bezuiniging. Overeenkomstig het advies werd besloten. zoodat het verzoek om de verhooging goed te keuren niet wordt ingewilligd. Van den heer Murks was het verzoek inge komen hem en anderen van electrisdi licnt en kracht te voorzien larissen der ambtenaren op behoorlijk peil te f De voorzitter deelde mede, dat dc telefoon- opig zou blijven als ze was en rieiloo een voordeel, aangezien brengen. Naar het ontwerp van den Bond wera hiervoor verwezen. Dit was van de afd. N.-H. van den Bond, terwijl de Ned. Bond verzocht woningen te stichten en een maand extra salaris uit te keeren. B. en W. gevoelden voor het laatste wel iets. De kosten zouden 722,45 bedragen en B. en W. waren voor deze kosten terugge- schrikt op grond dat de verhoogingen al een belangriik Bedrag van de begrooting eischen. B. en W. stellen daarom afwijzende beschik- king voor. De heer Vahl wilde de kleine wel tegemoet komen. De salarissen van de hoogere waren wel in overeenstemming met den tijd gebracht. De voorzitter zeide, dat het voor de kleine al heel weinig beteekende. De heer Maas Geesteranus betoogde nog waarom B. en W. voor de kosten terug sohrik- ken. 4000 meer aan hoogere salarissen is noodig en daar was niet opgerekend. Men moet dus voorzichtig zijn. De raad bcsloot het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. E>e voorzitter las hierop het Prov. blad waarin de salarisregeling voorkomt. Heiloo staat in de 4e klasse.. De burgemeester ge- niet dan een salaris van 2400 tot 3000, de secretaris 2200 tot 2800 en de ont vanger 1200 tot 1800. De heer Van't Veer feliciteerde de heeren en zou aan het besluit niet willen tomen. Het moet echter worden opgebraCht en spr. vroeg of het niet mogelijk was Heiloo en Limmen 6en te maken. Voor de landbouw en tuinbouw is de toe- komst niet gunstig, vermindering van fie druk is dus gewenscht. De voorzitter zeide dat Ged. Staten van Noord-Brahant, dat ook willen. Het geeft voor de bevolking een groot nadeel als ze van Limmen steeds naar Heiloo moeten en in Limmen betaald men nu reeds meer dan in Heiloo. Spr. ziet het voordeel voor Heiloo niet in. De heer Van't Veer wees op Purmerend. De voorzitter vreesde dat Alkmaar, Heiloo wel eens tot1 zich kon willen trekken en voor weg Men betaalt hier weinig in verhouding tot de Heilooers zou dit zeker niet prettig •houdin; Alkmaar. De heer Van't Veer wilde overweging van zijn idee. De salarissen zijn voor een kleine gemeente hoog. spoed' hebben. Ik zag er voor mij voordeel in niet die vrouwen mee te gaanlater heb ik er vtel sipdjlt van gehad Een jonge vrouw was er bij met twee rendieren, het eene droeg de ba- gage, het andere gefaeel witte rendier droeg de wieg met het kleine kind1. Met die jonge viou/w ging een oudere nog al zwakke moeder met het dochtertje en twee jonge honden in een zak; ook werden ons nog een paar kinde- ren tusschen vij'f en negen jaar meegegeven. Toen wij door de kloof heen waren en hoog boven in de open rudmte kwamen, lag onder ons een diep breed1 dal, geheel door een wolk gehuld; aan' den. anderen kant staken in de verte eenlige spitse toppen boven de wolken uit. Voor wiji dat dal in gingen, verzorgde en voedde de jonge moeder, naast het rendier staande, haar kleintje in de wieg; ert toen daalden we af langs een sfteilen helling. De kinderen, die nog niet moe waren, liepen na- tuuriijk overal waar ze niet moesten loopen, ze wodden met hum stokken in de sneeuw en vertfwenen dan soms geheel in de opgewor- pen witte massa. Wij ouderen liepen voorzich- tiger en trachtten door toeroepen zooveel mo- gelijlk bij elkaar te blijven in den dikken mist, waarin we niet ver v66r ons konden zien Ge- lufckig kwamen we alien behouden beneden in het dal en konden eenl oogenbli'k rusten. .De v-olken lagen als een deksel over ons, en we konden ons moeilijk orienteeren, en koud was bet ook in die klamme vochtigheid. „Hadden we nu de honden maar om de wolken weg te ja.genJ', werd er schertsend geklaagd. Wij volgdpn de rchting opwaarts aan den ande ren lean t van het dal en von den daar een spoor dat we konden volgen, een) sledespoor, waar langs men een zieke naar Nborwegen had1 getransporteerd. Mijh reisgenooten wis- ten er van, 't was een oudere vrouw uit een andere gemeentegnoep, die in't voorjaar ziek was gewordten en altijd in een pulk was mee- gevoerd, een verbazend moeilijk transport. Op rn hM ■tencjetutg Bind we iwt dienst voorloo dit was voor QVVVV de gesprekken met Alkmaar dan kosteloos ble ven. Van de heeren Pilkes en Wagenaar was een verzoek om de Papelaan te verbeieren ingeko men. Dit werd in handen gesteld van B. en W evenals dat van de bewoners van den Holle- weg en de Vinkenbuurt. De heer Vahl meende, dat de laatste flink aangepakf moest worden. Dat hiervoor op de begrooting niets voor komt betreurde spr. Hij gaf in overweging ook dit jaar door te gaan met het bebarden. De heer Van't Veer was het met den heer Vahl eens. De weg is onbegaanbaar en zal veel kosten. Hij moet worden opgehoogd en spr. is er voor, dat het gebeurd" Spr. wilde het puntdraad achter de school wegnemen. De voorzitter zeide, dat B. en W. de wen- schen zullen overwegen, om later de adresscr. te behandelen. In overweging werd gegeven 3500 voor het G. E- B. te leenen, tengevolge van aan- schaffing van meters en uitbreidmgen en om- bouwing van het net, waardoor het stroom- verlies vermdnderd wordt. Het geld brengt zijn rente dus wel op. Tot het doen van de geldleening werd besloten. Aflossing in 20 jaar. Verhooging maximale belasting P. E. N. De maximale Kilowattuur wordt nu 120. De secrearis las het schrijven van het P.E.N, voor. Van de afnemers zal 2 3 ct. per Kilowat tuur meer berekend moaten worden. Het schrijven motiveerde de verhooging uitvoerig. De vereeniging van Ned. Gemeenten ver zocht de zaak niet te behandelen, voordat eer ingestelde commissie daarover rapport had uitgebracht. Deze commissie vereenigde zich niet met alle argumenten maar oordeelde de gevraagde verhooging zeer billijk op uitvoe rig aangevoerde gronden. B. en W. hadden de zaak in handen van de commissie van het electrisch bedrijf gesteld D«e stelde voor om niet aan het verzoek te voldoen. B. en W. wijzen er op, dat het P. E. N. in den oorlog op het standpunt stond dat ieder ,ectrisch licht moest hebben. De provincie am daardoor voor groote verliezen en zij meenen, dat de provincie deze kosten moet spoor krwijf en moesten zelf weer frachten on- zen weg te vinden Op eens konden we elkaar niet meer ver- staan dooir het donderend geweld van een bergstroomhoe zouden we over die schui- ir.ende klotsende rivier komen, die met val op val neerstortte tusdien twee loodrech'te wan den? De vrouwen gingen en eind weegs langs den oever tot ze een sneeuwbrug von- den, die volgens haar meening wel te gebrui- ken was. Zulke snceuiwbruggen worden des v/inters gevormd door sneeuw en fcevroren schuimin het voorjaar alijpt het water ze af Ik rilde bij de gedachte die nieit heel breede brug over te moeten-, die er volstrekt niiet ste- vig uitzag en waaronder de rivier voortbruis- te in razende vaart. De ziekeliiike vrouw be- gon alle mogelijke veihalen te doen van dood en ongelu'k op reis in deze st-reken voorgeval- ltndat was het tegendeel van opwekkend en ik verzocht haar met vertellen op te h-ouden We hadden veel last van. d'e jonge honden Die zwakke vrouw kon ze niet voortdurend op haar rug of in haar armen dragen, dus weixien de mormels op een' rendier gezet, maar natuurlijk keften en blaften ze en maak- ten het rendier onrustig, zoodat die lastpos- ten opnieuw gedragen moesten worden. Ze l.epen ook wel eens en eindje, maar op die manier kwamen we niet vlug vooruit, ze moesten maar weer in den. zak worden ge- stopt Op een rotsvlakte ontdekte het fijne reukor- gaan van de vrouwen rook, en werkeldjk we kwamen langs een- ui'tgedoofd vuur, waar- van de asch nog warm was. We vonden eer. stuk van een sneeuwschoen en het gelukte ons wat rijshout van onder de sneeuw weg te ha- len. em het vuur weer in vlam te krijgen. Voor mij was dat een welkome gelegenheid het hooi uit mijn stuk geloopen schoenen te dirogen. Elen uurtje later stondlem we weer voor een rivier, waar we over heen moesten Een wait, maar ae vaa duo, an Ook van de heeren Rijniersen en de Graaf was een dergelijk verzoek ingekomen, ook ge- teekend door de heeren Pepping c.s. ingeko men. De commissie adviseerde nog niet tot elec- tricificatie van de kapel over te gaan. De verhoogde meterhuur en net brengen van de Kilowattuur op 45 ct. zal reeds tot een zeer beperkt electriciteisgebruik leiden. Voor de uifSbreiding naar I.immen was een tweede transformator noodig en de commissie ontraadde dit ook ten zeerste. De heer Maas Geesteranus zette nader de meening van de commissie uiteen. Het licht- gebruik bij de Runeesputte schatte de commis sie al zeer gering. Het groote plan zal zeker meer personeel vorderen. De uitbreiding loopt over 7 K M. Een tweede lijnwerker zal zeker noodig zijn. Het groote plan brengt reeds een verlies van 2100 per jaar en de opgave is dan n<\ vrijblijvend. De rendabillteit van het bedrij wordt daardoor ernstig in het gevaar ge bracht. de vrouiwen vonden'het niet onbedenkelijk er over te gaan. Ze onderzochten de draag- kracht door er steeraen op te gooiem, toen ze nog al vedl rendierspore® zagen die niet oud konden zijn, waagden ze den.overtocht. Er was ook geen keus, we moesten er over De jonge vrouw ging resoluut voorop met haar,. rendieren, wij volgden; de kinderen schenen volstrekt geen angst te hebbenze sukkelden gjjtraoedelijk verder, zich aan hun al te lange stokikeni vasthoudend. En op een heel vochtige pick onder een steilte, riep een kleine jongen op eens: ,,'kijik gouden bloemetje^l trap er niet op", en zijn vuile vingertje wees twee heel kleine paardenbloemetjes aan tusschen een paar groene blaad'jes, het eerste en eenige lentetee'ken, dat we gedurende al die maan den op het Zweedsche hoogland1 te zien kre- gen En het was de 20ste Jnni Later haalden de andere reisgenooten ons .in, ik vond het veiliger met velen te zij.i «*n was ook niet meer zoo bang, als we over sneeuiwbruggen moesten loopen. De kinderen waren heel moe, ofschoon hun uithoudingsvermogen ongelooflijk was, wij waren wel tie® uur onder weg geweest, maar nu huilde ook wel eens een kind van moeheid en mocht op een rendier zitten, als de gesteld- heid van den weg goed was. Midden in den nacht maar bij vol dag- licht kwamen wc bif de gevarlij'ke plaats, waar wij. het bosch onder ons zouden zien als een donkeren afgrond De reisgenooten vorm- den twee groepen, de nueesten daalden langs wilde den ihoogeren rotsweg geheel volgen, die was korter. De LappenTamilie bii wie ik me had aangesloten, koos dien ook Het was een stout stuk dien weg te gaan met geza- delde rendieren, geen van de anderen durfde dat, het was ook alleen mogelijk over zachte tamalyk diopa aoefluw, xaaai* im dun a*dW hadden. De rots was z66 steil, dat als er een dier of een mensch struikelde, een poging tot redding volkomen nutteloos zou zijn, en als een rendier in de rij mocht komen te vallen, zou het den sfoet in zijn val meesleepen Al len liepeni voorzichtig, niemand sprak, nie- mand zag om, eenl ieaer moest zich zelf hel- pen. Voor mij was het ergste, d'at de diepto ver beneden me zoo sterke aan trekking bad, ik moest aan dien kant me steunen met den stok Htet was intusschent eeni geluk dat de vo'lken ender ons hiingen, want die beletten mij tot op den bodem van dfen afgrond' te zien. Als n windVlaag iets wegscheurde van hcl wolkendek, zoodat men meer zag van de diepte, voelde ik dat ik duizelig werd1 4 Ging tegen den morgen, toen we de an dere groep op een kale rotsvlakte vonden, waar rust werd gehouden. Uit de kloof, waar door wij gekomen waren, stegen dikke donke- re woliken op, en de windl was heel koud. Hoe eenzaam was het hierlzoo woest als voor de schepping, en dan die koude! hoe zou het toch zomer worden dit jaar 't Was alweer het van jeneverbestakken gestookte, groote warme vuur, dat ons met ons harde bt ver- zoende. 't Eergste was nu ook geleden, de reis zou ons verder gemakkeliiker vallen1, maar wc waren alien zoo moe. De vensterking van den inwendi'gen mensdh knapte ons wel wat op,/somimigen hadden als zeldzaamheid on- dtrweg sneeuwhoeneieren gevonden ze droe- gen ze voorzichtig in hun muts en kooktcn ze in den koffieketel. Nlu en dan hoorden we la- wine geraas. De Lappen zeiden, dat een sneeuwistorting mecstal tegen den morgen piaats heeft, daarom gaan ze anders nooit ot> dien tijdl langs gevaarlijke wegen, maar nu waren ze er toe gedwongen geweest door het tijdverlies van den gtrooten omweg bij de eerste rivier. \\m w HTNDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ▼an ALKMAlAIl brengen ter algemeene ken- nig, dat heden op de gemeente-seeretarie ter vigie zijn gefegd de aan hen ingediende ver- zoeken met bijlagen van: a. W. GODIJN en P. MIODDER aldaar, om vergunning tot het oprichten vaa eeae aikkeliarichtiag, waarin twee electro- motorea vaa 10 ea 3 P.K., voor het ia be- wegiag brengen vaa 3 alijpstoelen, 1 dy namo en 1 exhauster, in het perceel SPOORSTRAAT, Wijk E, No. 8; b. F. J. TEN PAS aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene inriehtdng voor metaalbewerking ea het herstellen van motorea en andere werktuigen, waarin 1 diraaibaak, 1 boormachine, 1 smidse en 1 electro-motor van 2 P.K., in het perceel KARNEMELKSBUURT, Wijk E, No. 10; c. S. VTSSER, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een smederij in het per ceel AMVlAL, Wijk F, No. 44. B- Akren tegen deze oprichtingen kunnen wo-den ingediend ten raadhuize dezer ge meente, mondeling op WOENS'DAG 21 JA- NUARI e.k., voormiddags te elf uur en sehriftelijk v66r of op dien tijd. Gedurende drie dagen v66r gemelden dag kunnen do ver- zoekers en zij, die bezwaren hebben inge- bracht, oip de secretarie .dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 7 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd', W. 0. WEN DEL A AR, Voorzitter. PQNATH, Secretarie. Een beschrijviag van het dagelijksch noma- denleven, zooals l>et gezien en meegemaakt werd door ae schrijfster 5* f IM1LIE DEMANT—HATT. Uit.het Deensch vertaald door M. D. Z. Oivvll BV \r* IVVllVil v« F Yvl ffClvU IVU1I W V/4 Uvlli zijn. nog All«« meet gedasn worden om te voorko- mon dat de prije van de kilowattuur niet hooger wordt; 42Vi ct. it voor Heiloo een grene waarboven men niet moet gaan. Ver- dubbeling van de meterhuur sal dan ook noodig eijn. De voorzitter wees nog op de groote kosten van een tweede transformator. De heer v. 't Veer deed nog uitkomen dat de commissie hoopte later goedkocper uit te komen. Het lag nHt in de bedoeling hen op den duur verstoken te houden van de eleo- trische veriichting. De heer J. Olaassen zou liever wat willen vebhoogen voor alien om hen te kunnen hel- pen. De heer Maas Geesteranus betoogde dat men langzaam aan moest. De heer Vahl gevoelde veel voor de motie% ven van de commissie. Voorkomen moet wor den dat het bedrijf noodlijdend wordt Velen vinden het licht nu al duur. Wen- noer bet verlies gedekt kon woTden uit de winst, dan was spr. er voor. Er zijn er nu al die petroleum gaan gebruiken en velen ge- bruiksn al niet meer dan 2 kilowatuur per maand. - Besloten werd afwijzend op de adressen te betliftsen, onder bepaling, dat de aandacbt op de zaak gevestigd blijft Op het verzoek orn den straatweg van het Tol tot de Heilooerdijk te verlichten, werd ook afwijzend beschikt Dp heer Mulder oordeelde de veriichting daar zeer noodiig. De gloeiende spijkers van de ALkmaarsche gaslantaarne beteekende niets. De heer Vahl etelde voor over de veriich ting een regeling te treffen met Alkmaar. Spr. wilde meer lantaarns en de veriichting daarvan door Heiloo te laten betalen. De heer Sengels oordeelde thane de ver iichting in Alkmaar verbeterd omdat er meerdere lantaarns zijn ontstoken. B. en W. zullen aandacht aan het door den heer Vahl gewilde blijven sc/henken. De verordflning tot uitbetaling van de jaar* wedde van het onderwijzersperaoneel in de vorige vergadering aangehouden, kwam nu weer in behandeling. De voorzittef deelde mede, dat B. en W. zich gewond hadden tot den griffier van Ged. Staten met de vraag of een dergelijke veror- dening kans had goedgekeuTd te worden. Op dat schrijven was nog steeds geen antwoord ingekomen.. Ged. 81 len keurden een dergelijke veror- dening te Bloemendaal en in de Haarlem- mermeer niet goed en zullen dit ook hier wel niet doen. De heer Bakker had het wel anders ook gelezen. Dit haagt van veel omstandighe- den af. De vooxyitter: Wij zouden de nieuwe on- derwjjzereseen er op kunnen wijzen .dat er in dien 'fceest gehaudeld zal worden. Th hear Bakker: Dat 5s ook de bedoeling. De heer Vahl: In de bestaande toestand willen ook wij geen verandering brengen. De notulen vestigen den indruk dat dit alleen de bedoeling van den heer Mulder was, maar ook wij willen de 66ne gehuwde onder- wijzeres, die wij hier hebben, handhaven. De voorzitter: Wij hebben nog andere niet- gehuwde onderwijzeressen. Ale die -huwen zouden wij ook geen bezwear mogen maken, aangezien aij niet onder die voorwaarden zijn benoemd. Het ie jammer dat wij geen definitief ant woord van Ged. Staten hebben ontvangen. De heer v. 't Veer: Dat antwoord zal wel niet eerder komen dan wanneer wij de veror- dening gemaakt hebben. De voorzitter: Dan zal de besliesing afwij zend zijn. Spr. wees op het in deze ingekomen adres van de afdeeling Alkmaar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, waarin op grond van art. 30 der onderwijswet er op gewezen wordt, dat de raad door een dergelijke bepa ling een bevoegd'heid neemt die hem niet toe- komt. Op grond daarvan werd verzocht een voorstel waarbij bepaald wordt aan onderwij zeressen bij huwelijk ontslag te verleenen, niet aan te nemen. De heer Bakker oordeelde dat de afd. wan neer hij de wet vaststond dat het niet mocht, niet behoefde te verzoeken het niet te doen. De secretarie wees er op dat de Bloemen- daalach bepaling, waarin ook gesproken werd van ontslag bij huwelijk, niet werd goedge keurd. De heer Bakker: De onderwijzeres die ge- huwd is willen wij niet ontslaan. De secretaris wees er op, dat volgens de wet op het Lager onderwljs, alleen ontslag gegeven kan worden op gronden door B. en W. of den achoolopziener aangegeven. Wanneer de raad bepaald, dat aan gehugr- de onderwijzeressen, ook al geldt het iemand in de toekomst, ontslag gegeven wordt, dan wordit in dat geval afgeweken van de wet. Het is een algemeene regel dat Ged. Staten daarin aanleiding vinden om een verordening waar dit in staat, niet goed te keuren. Hagrlemmermeer zeide, zij krijgen bij hu welijk 'geen ontslag maar verlof met stilstand van de jaarwedde, maar ook dit hebben Ged. Staten niet goedgekeurd. De voorzitter adviseerde de bepaling niet in de verordening op te nemen. De heeren kunnen het probeeren maar Ged. Staten sen- den hem toch niet goedgekeurd terug. De heer Olaassen wilde het antwoord op het schrijven sfwachten. De heer Vahl: Dat krijgen wij niet voor de verordening gemaakt is. De heeren v. 'i Veer, Mulder en Maas- Geesteranus wilden de verordening zonder een dergelijke bepaling vaetetellen. De heeren Vahl, Sengers, Olaassen en Bakker waren er voor o-m voor de onderwijzeressen, die later benoemd worden, te bepalen, dat zij, wanneer zij in het huwelijk treden, met ingang van dien datum worden ontalagen, met behoud van twee maanden salarie. Met 4 tegen 3 stemmen werd hiertoe alzoo besloten. Hierop kwam het adrea in behandeling om het handwerkonderwija buiten de achooluren gelijk aan het herhalingaonderwije vaat te atellen en per maand uit te betalen. B. en W. adviseerden 100 voor het hand werkonderwija vaat te stellen. Het wordt 80 weken, 2 uur per week gegeven, ongeveer ge lijk aan het herhalingaonderwija. Hiertoe werd beeloten. B. en W. stelden inzake de ruiling aan den Heerenweg voor een gedeelte daarvoor te verruilen met de N. V, Nijenburg voor het aanleggen van een villapark, omdat dit park in het belang der gemeente wordt geacht en ook wegverbreeding tengevolge heeft. De nieuw te maken weg zal volgena een nader goed te keuren plan behard moeten worden. Dit vooratel werd onveranderdi vast gesteld. De aankoop van een nieuw torenuurwerk kwam hierop ter tafel. De kosten voor een acht-daags torenuurwerk zullen 1580 be dragen. Wanneer de raad niet spoedig be sluit dan zullen de kosten hooger zijn. De le vering geschiedt onder garantie van 10 jaar. De heer Mulder oordeelde dat er groote be- hoefte was aan een goed /uurwerk. Spr. wilde tot de aanschaffing besluiten. Spr. wil de het tractement van den klokkenist niet verlagen. De kweatie werd nog uitvoerig beeproken ten slotte werd tot aanschaffing bealoten met algemeene stemmen. De voorzitter stelde voor aan den heer >ij de

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5