I schrijvinir Militie. QEDENKTEEKENEN BEORAAFPLAATS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in verband met het bepaalde in art. 5 van het reglement op't be- graven op de Gemeente-Begraafplaats, ter openbare kennis, dat op 1 MAART a.s. zal worden aangevangen met het opruimen van de op de Gemeente-Begraafplaats staande, verwaarloosde gedenkteekenen, als: zerken, hekjes, doozen, kransen, doode beplantingen enz. en raden belanghebbenden mitsdien aan, de hun toebehoorende gedenkteekenen, op_ wier behoud zij prijs stellen, vo6r dien da tum in voldoenden staat van onderhoud te -brengen. Alkmaar, 8 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. PUBLICATIE. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde bij art. 23 der Paardenwet, iMer, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, yerplicht is, hiervan aan- gifte te doen bij aen Burgemeester van de plaats zijner inwoning, binncn een maand na- dat de hengst twee jaar is geworden, ©f in zijn bezit is gekomen, alsmedc v66r den eer- sten Februari van elk jaar. Alkmaar, 9 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd W. C. WENDELAAR - c. zich op deze reis in Indil op de hoogte te stel len van enkele Indische actueele vraagstuk- ken. HET NUEiUWE KAMERLID. iMr. J. A. Loeff, die door zijn benoeming tot lid) van den Riaad van State, ophoudt lid te zijn van de Tweede Kamer, wordlt in deze laatste functie opgevolgd door jhr. mr. A. T. G. Sasse van IJsselfc, die reeds van 1901 tot 1918 het district 's-Hertogenbosch in de Tweede Kamer vertegenwoordigde. Jhr. mr. Sasse van IJsselt is tevens vice- president van het gerechtshof te 's-Hertogen- i josch. UITVOER. Tot nadere aankondiging is dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van staal- draad met hennephart en zonder hart, van manillatouw met staaldraadhart en van ko- kosgarens en alle daaruit vervaardigde artike- en. De beschikking, waarbij dispensatie is ver leend van het uitvoerverbod van papier in al- ,e soorten, is met 8 Jan. ingetrokken. In de beschikking, waarbij dispensatie werd verleend van den uitvoer van fruit, wordt on- der verduurzaamd fruit niet verstaan fruit, verduurzaamd door toevoeging van suiker of andere grondstoffen, waarvan de uitvoer nog verboden is. D»e dispensatie geldt derhalve niet voor jam of voor appelstroop. De minister van landbouw heeft geen be- zwaar meer tegen den uitvoer, althans voor- lopig, van geslachte tamme konijnen. De ver- gunningen moeten echter aan de goedkeuring van den Minister worden onderworpen. GEEN STUKGOEDEREN UIT DUITSOHLAND. De uitvoer van stukgoederen uif Duitsch- land1 naar Nederland is zoo groot geworden, dat de Nederlandsche spoorwegen' zich ge- noodizaakt hebben gezien, de Dui'tsche spoor wegen te verzoeken om van 12 tot 19 dezer geen stukgoederen met bestemming voor Hol- and aan te nemcnL STEDELIJK MUSEUM. Toegangskaarten a 1, geldig gedurende het geheele jaar voor den houder, zijn gezto en tijdelijke huisgenooten, moeten worden af- gehaald nary het archief, ten Stadhuize. De Archivaris C. E. C BRUINING. worpen met 58 tegen 24 stemmen. ,De heer Oud zou voor het ontwerp stem- men, omdat bij verwerping in het geheel niet zou kunnen worden geleend. De heeren DreselhuijsenVanRap- pard zouden vodr stemmen om het stellen van de kabinetskwestie. Het ontwerp werd aangenomen met 58 te gen 25 stemmen (tegen de socialisten, de neu- tralen, de revolutionnairen en de heer Nie- meijer. De Voorzitter is voornemens na het reces o. a. te doen behandelen de verhooging van de pensioenen der onderwijzers en het Wetboek van Strafvordering. De Kamer is uiteengegaan tot 10 Februari BINNENAND. TOELATING'SEXAMEN HOOGERE KRIJGS SCHOOL. KAMERLEDEN NAAR OOST-INDIe. Het Kamerlid Jhr. de Mural t vertrekt per s.s. „de Prins der Nederlandeii" van de rnaat schappij Nederland" 14 Februari a.s. naar Nederlandsch Oost- Indie. De heer de Muralt hoopt de terugreis te maken via Amerika. Naar ons werd medegedeeld gaat de heer GEMENGD N1EUWS. de Muralt voor zijn particuliere zaken naar de Oost; echter zal een geruimen tijd van zijn verblijf in Indie in beslag worden genomen door studies die hij hoopt te maken omtrent onderwerpen die ressorteeren onder de Depar- tementen van Burgerlijke Openbare Werken en de Gouvernementsbedrijven. De heer de Muralt zal op het ingenieurs congres dat in de eerste 'helf van Mei a.s. te Batavia bijeenkomt, een voordracht houden. Op dit Congres te Batavia zal de bekende in- genieur R. A. van Sandick, raadslid, te A-Gravenhage, als afgevaardigde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs een eco- nomische voordracht houden. Wij vernamen verder dat de heer de Muralt voorloopig als gevolg van overleg met zijn politieke vrienden zoowel het Kamerltd- maatschap zal aanhouden. Intusschen zal hij voor beiden bedanken indien zijn reis langer zal duren dan hij zich voorstelt en ook indien de politieke cons<ellatie dit maar even wen- schelijk maakt. Nader vernemen wij dat ook het Kamerlid mr Dresselhuys een reis zal maken naar Ne derlandsch Oost-Indie.- De heer Dresselhuys zal dan Japan en ook Amerika bezoeken. De heer Dresselhuys die voor deze reis reeds een plaats had doen reserveeren off het s.s. ,Karvi zal zijn reis voorloopig uitstellen. Ook de heer Dresselhuys heeft het voornemen DE STAKENDE TOONEELSFELEKS. Het bestuur der N'ederlandsche Tooneel- -.unstenaarsvereeniging deel't mede, dat in den stand der staking geen verandering is gekomen. Uit alle jpngen dier maatschappij ontvangen de stakers financieelen en anderen sveun- Verscheiden nieuwe leden zijn fot de ver- eeniging toegetredeo, zoodat deze thans, op v/tinige uitzonderingen na, alle tooneelspe- "ers in den lande omvat. Verschillendie leden hebben niet alleen hun geheele salaris ter onderlinge verdeeliing be- schilkbaar gesteld, maar zij deden ook af stand v^n hun recht op eenige uitkeering. De fooneeldireoteuren' hebben igistermiiddag opnieuw vergaderd1; en toen o.a. een commu nique opges'teld, waaraan het volgende ont- lcent wordt: „ln de eerste en voomaamste plaats wen schen de directeuren nog eens uitdrukkelijk vast te Stellen, dat het besluit fot staking door de N. T. K. V. in den nacht van 3 op Jahuari j 1. genomen, volkomen ongereeht- vaardigd1 is, omdat ae eenige punten waar over nog verschii van meening bestond geen grond tot staking in zich (hidden, maar een oplossing konden en moesten v inden door be- lsad'slaging, tot welke beraadslaging de di recteuren zich ten voile bereid hadden ver- k'aard". iDe vragen, die het raadslid de heer A Weiss te Amsterdam B. en W. wenscht te stel len/, lu-iden lo Zijn B. em W. bereid om, voor het ge- val d-at tusschen den Directeurenbond en de Ned Toaneelkunstenaarsvereeniging geen overeenstemming mocht worden verkregen omtrent de wijze van beheer der door het pu- bliek te beta'len 3 pet. van de entreeprijzen der schouwburgen en van de 2 pet over het salaris, door dte tooneelspelers te storten, een en ander ten behoeve van een pensioenionds voor de tooneelspelers, de regeling van de hef- fing en van het beheer van dit pensioenionds onder gemeentelijk toezicht te brehgen? 2o. Zijn in verband met het bovenstaande, B. em W. bereid!, om, in afwachting van de te iheffen regeling, de directeuren uit te noodi- geni, met ingang van 1 Februari 1920 ten be hoeve van het pensioenfonds een bedrag van minstens 3 pet. en hoogstens 5 pet. van het publiek te heffen over de cnixeeprijzen van de schouwburgen te Amsterdam, waardoor een der voornaamste oorzaken der Staking zou vordien ondervangen? DE VARIeTe-ARTlSTEN EN DE STAKD3G DER TOO'NIEELSPELERS. Onder voorzitterschap van den heer Jack Weston heeft in ,iDe Kroon" te Amsterdam, een vergadering plaats gehad van de Neder- landsche Centrale Artisten Vereeniging. On der de aanwezigen bevonden zich veel staken- de tooneelspelers. iDe voorzitter wees op de noodzakel'ijkheid van organisatie der variete-artisten. iDe variete-artisten, die wakker zijn geschud door de tooneelspelersstaking, moeten tot een fusie van hun verschillende vereenigingen ko- teuren-bond, en draagt de hoofdbesturen op, zoo spoedig mogelijik stappen te doen, dat de usie werkelijkheid kan worden." Deze motie werd aangenomen. DE KONTNDIiN! -NAAR OE OVERSTROOMING EN. 'Oisfermorgen 9 3/4 uur is de koningin met de prinses per gewonen trein, waaraan 'n sa- lonrijtuig was gehaakt, te Apeldoorn aange- komem, op het station verwelkomd door den prins, met wien gezamelijk naar (Het Loo werd gereden. iDrie kwartier later kwamen de .hof-auto's weer voor en stapte het ikoninklijk gezin, be- eleid ddor den comanissaris der komingin in ield-erland en dem hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, den heer Bringer, met eenig /olg, in de rijtuigein die aanstonds den weg naar Voorst insloegen. iDoor een opamthoud aan den Bandljlk, omt- stond eenige vertraging, maar spoedig was uet euvel verholpen en werd Voorst bereikt, waar de koningin liet stilhouden en de hoofd- ingenieur inliditingem verstrekte. Vervolgens werd de focht voorigezet in de nch'ting Xutfem, waar op de I Jselkade ge- sfopt werd om prinses Juliana gelegenheid te geven' een kiek van de omgeving fe maken. Over de Groenmartkt en door de Nieuwstad, waar het gei'mproviseerde gemeenteveer door de ingetreden vorst was stopgezet, giing het in de richtiog van Voorst terug. Hlalverwege Voorst werd halt gehouden.. De prinses kwam hier te tweede male uit de auto em eeni kiek van de overstroomingen te ma ken. Om 1 uur werd afgereden in de richting Twello, waar werd halt gehouden voor het gemeenfohuis. De burgemeester, baron Van der Felz, kwam naar buiten en werd door de koningin uitgenood-igd den verderen tocht mede te ma ken, aan welke uitnoodiging werd voldaan. Bij de gemeentegrens van Devenfer werd dc koningin opgewacht door den commissa- ris der koningin -in Overijisel, graaf van Rech- ttren Limpurg Almelo en den burgemeester jhr. mr T. A. M. A. van Humalda van Eysinga. Op den Wilpschen dijk werd ge ruimen -tijd halt gehouden, waarop men over de spoorbrug Deventer binnenreed. Allereerst begaf de koningin zich te De- venter naar het gemeentegebouiw „Het Kloos- ter", waar een aantal vluchtclingeni van de linker-oever zijn ondergebracht en van ge- itieentewege worden verzoPgd. H. M. onder- hieldi zich vol belangstelling met eenige de zer van 'huis verdrevenen over hun toestand. Vervolgens werd de Groote Kerk bezich- tigd en daarop naar het Pot-hooid gereden, waar de koningin ui-tstapte en langs de over stroomingen wandelde tot op de plaats, waar het water over den weg DeventerG orssel spoelf. Hiierop werdten, de auto's weer beste- gen en via de spoorbrug terug naar Apel doorn gereden. men (Vervolgens sprak de heer D Hartmann uit Rotterdam. Hij zeide, dat de variete-artisten gezamelijk hun eischen aan de directeuren btkend mpeten maken. De heer Weston decide daarop mede, dat sommige variete-artisten niet meer dan j 12.50 per week verdienen. Hij drong er op aan de stakende tooneelisten te steunen-door variete-voorstellingen, te geven te hunnen ba te De heer M. C. van de 'Roovaart (A. N. T. V wees er op, dait de variete-artisten niet al leen, het hum symipathie, maar door 'n daad de stakenden moeten steunen. Zij moeten naast hen actie voerem. Mlaar zij zijn nog te zvvaik om te ageeren, daar er te veel verdeeldheid oodier 'hen bestaat. Spreker kwam daarna tot het voorstel om te komen -tot fusie van de Nederlandsche Cen trale Artisten-Vereeniging en van de Neder- lanidsche Artisten Vereenigingen De heer Hartmann stelde een motie voor van den vol gen den inh o ud1: „De openbare vergadering enz., spreekt de groote noodzakelijkheid uit van een hechte organisatie in verband met de eischen, eerstdaags door de betrokken hoofd besturen aanhangig te maken bij1 den dixec- iHOOG WATER. Het water is in den omtrek van Zevenaar ongeveer twee meter gevallen. Eerst n-u krijgt men een kijk op de aangerichte verwoestin- gen, die vooral te Tolkagner en Speljck sterk uitkomen. In laatstgenoemd dorp is het ellen- dig Daar was Zondag de kerk ondergeloo- pt-n, zoodat er igeen ddenst ko-n worden gehou den. Door het doorbreken van den dam ston- den talrijke huizen tot de dak ram en in het water. Van de bewoners is zelfs niet een. kip gered, en velen zijn bmoodeloos geworden. Niu zij hun huizen kunnen) betrekken, vinden zij de meeste ruiten vernield door de golven Hier en daar staat nog een ladder tegen den buitenmuur, voor de bewoners die op zolder ltefden. Anderen huisden met tientallen- to de schooliokalen. Arbeiders der steenfabri- kanten kxopen in het hooi bij een boer, om dat hun wontog aan gene zijde der veeren niet meer was te bereiken. Men ziet.ontelbare vergane steenen era ui-tgedoofde ringvuren vele huizen zijn bed'vkt met een llaag ijs. Het geheel biedt een trousteloozen aanblitk om can iuog te zwijgen van de honderden kuilen in den grond, waann de bevolking suikerbie- ttn en aardappelen laat overwtoteren, en die ru veel hebben geleden. Sedert 37 jarem was de Ossenwaard t*ij Lobith niet overstroomd iDe zware dijken tusschen Zevenaar en Fannerden hebben zich overigens schitt<-rend -gehouden als een rustige'heuvelrug steekt de bandijk nu boven het la-ndschap uit. Van verschillende plaatsen langs Rijn, Waal en Maas konien berichten, dat de vai van het water geliikkig nog aanhoudt iBij Druten komien de hoogst gelegen pun- ten der uiterwaarden reeds weer zicbtbaar. Een berieh't uit Zaltbommel zegt, dat de vaart voor Stoombooten weer geopend is. Op scheepswerf aou gisteren't werk weer be- g.nnen. Een gerege'de dijkwacht is ingesteld. IDe (koningin heeft zich gisterochtend met de prinses om 6.591 uur naar het Loo bege- ven, teneinde van daar uit, eenige der hooge waterstanden aan de rivier to oogenschouw te. mem-en. LAAG WATER. Buiten de Oranjesluizen daalde het water Donderdag tot 1.30 c.M. beneden A.P. De scheepvaart naar de Zuiderzee was gestremd. Te Dufgerdam lagen in de leeggeloopen haven alle botters op den bodem. DE GEREDDEN VAN OE „NIGOLAA$". Volgens bij de familieleden ingekomen be richten zijn van de bemamntog van het s.s .Ndcolaas" de volgende personen geredM. J Lubbe, le. machinist; J. de Groot, 2e stuurman; T. J SchaapveW, kok; J. Jacobs, donkeyman; A. v Gardtogen, matrooss; T. W. Hutzcson, matroos. De naman der overige geredden zijn nog niet bekend. PENSIONNEERING VAN WET HOUDERS. De gemeenteraad van Velsen heeft een voorstel in zake de pensionneering van de wethouders en hunne weduwen en weezen met 12 t-egen 3 stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W. om daaraan te- rugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1919, werd met 10 tegen 4 stemmen aange nomen. Een voorstel o-m daaroftder ook te doen vallen de vroegere wethouders, die buiten hun wil niet herk. r. w-erden, werd met 8 tegen 4 stemmen verworpen. TEGEN DEN WONINONOOD. Naar men verneemt, kan binnenkort de m- stelling van den door den minister van Ar- beid in uitzicht gestelden Rijks Woningraad worden tegemoet gezien. Deze raad zal uit een 20-tal leden bestaan, en worden gevoxmd door vooraanstaande personen, die zich met het woningvraagstuk in den meest uitgebrei- den zin van het woord hebben bezig gehou den. Het Rijkscollege van bijstand, bedoeld bij art. 35 der Woningwet, zal dan worden- opgeheven. De door het bureau van dit colle ge verrichte werkzaamheden zullen in den vervolge door de afdeeling Volksgezondheid van het Departement van Arbeid worden uit- gevoerd. Voor deze afdeeling van het Depar tement zijn thans een 4-tal perceelen in de Pieter Bothstraat te den Haag aangekocht, waar de versdiillende bureaux van de afdee ling volksgezondheid en volkshuisvesting zul len worden ondergebracht. AANVARING OP HET IJ. Het stoomscliip „Van Rensselaar" van den Koninklijken West-todisciien Maiidienst, dat gisteren nad proeigestoomd, is bij het binnen- Komen gestooten t"gcu de Nieuwe-dieper-stei- ger (.steiger 9) aan de De Kuyterkade. Het sciiip was ongeladen en werd gesleept door twee sleepbooten. De lichtste sieephoot voer voor, wat oorzaak schijnt te zijn geweest, dat het leege schip, mede in verband met den ster- ken wind, niet goed te besturen was. Het voer met den voorsteven tegen het huisje op steiger 9, dat geheel in eikaar werd gedrukt. Vervol gens scnuurde het schip langs d«n Meppeler- steiger (steiger 8), welke onbelangriji werd besaiadigd. net schip zelf liep geen schade op. Persoonlijke ongelukekn kwainen niet voor. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Bij ininisterieele bescliikking is bepaald, dat de van 23 Febr. tot 0 Maart te Utrecht te houden vierde Nederlandsche Jaarbeurs zal zijn een van Staatswege erkeude teutoonstel- ling in den zin van art 8 tier Oetrooiwet 1910. LOCO MOT IEF ONTSPOORD. Bij Hengelo (O.) werd gisteravond door den trein een koe overredem, die op de rails liep. De locomotief ontspoorde. Geen per soonlijke ongelukken. EEN GROOTE RAMP VOORKOMEN. De Standaard meldt: In groote vaart naderde 1.1. Zaterdag de sneltrein, die 1.30 uur uit Assen vertrekt, de Vech-tbrug nabij Zwolle. Plotseling een hevig remmen, een schok ende -trein stouu stil vlak voor de uitgedraaide Vechtbrug. Het was zeer mistig en de machinist was een 1000 me ter door het onveilige sein heengereden. Aan de groote activiteit van den hooidconducteur, die de fout van den machinist opmerkte en aan de noodrem trok, hadden tal van passa- giers hun leven te danken. Aldus het verhaal van een der dankbare reizigers. WATERSTAND. Door den flinken gestadigen val der Maas zijn thans de Limburgsche dorpen Eugem en Limmel geheel van 't overtollige water be- vrijd. Het gedeelte van het stadspark wat overstroomd was, is nu met een dikke laag slib bedekt. In Heugem en Limmel zijn de nog te veld staande groenten geheel bedorven of wegge- spoeld. Een <53-jarige man ia te Groningen gis- termorgen in de Heerestraat onder een schut- ting geraakt, die door den hevigen storm was omgewaaid. De man is aan de gevolgen over- leden. Het 7-jarig zoontje van den koopmau K. te Veen ('N-B.) is op een sloot dOor't ijs gezakt en verdronken. De vijf wilddieven, die vijf herten van den prtos ter gezamelijke waarde van viji- duizend gulden hebben gestolen en geslacht, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Fiet zijn alien personen uit Loenen. Te Delft is binnen enkele woken een tweede geval van nekkramp in een zelfde ge zin voorgekomen. De lijder, een 25-jarigo man, is naar de gemeentelijke barak vervoerd. De onderhandelingen tusschen de Duit- sche en de Nederlandsche gedelegeerden no- pens de kolen- en credietovereenkomst zijn Woensdag hervat en gisteren voortgezet. l ot een resultaat is men tot dusver met geko men. In onderzoek is de mogelijkheid van een hervormtog der O.W.-belasting, zoodat men verkrijgt een helasttog op de hooge winstcn. De Amsterdamsclie Federatie van ge- meentewerklieden overweegt een staking in verband met de aanneming der voodracht van B. en W. inzake de loonregeling door d^.- Raad te Amsterdam. Het bericht over een te verwaditen af- treden van den heer Cremer als Nederlandsch gezant te Washington wordt tegengesproken. Ovbrleden is de oud-luitenant generaal S. I. van Nooten, lhatstelijk commanuant uer Stelling van Amsterdam. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. KORTE BERICHTEN. De uitwisseling van brievenmalen tus- sdien Nederland en Duitschland over Nijme- genKleef is hervat. De dames D. Smit en C. E. Omans te Bakkum zijn bestemd voor den dienst als verpleegster bij het krankzinnigenwezen Ned.-Indie. De derde Roode-Kruis-trein met levens- middelen voor Oostenrijk en Hongarije ver trekt 16 Januari a.s. van Rotterdam. De hengst „Landman", 3% jaar oud, is door de hengstenassociatie te Vcnlo aange kocht voor den prijs van 61.000. In de woning van W. Mathijssen te Uden is de kachel uit eikaar gesprongen. Een gedeelte der meubelen werd vernield en het plafond beschadigd. Een begin van brand is gebluscht. De oude ijsbaan, de Maten genaamd, te Afaersfoort, is gisteren geopend. Met het openen van de nieuwe ijsbaan wordt nog ge- wacht, daar het ijs nog zwak is. De 44-jarige J. H. te Musselkanaal (Gr.) heeft zooveel jenever gedronken, dat hij to een kruiwagen naar zijn slaapstee moest worden gereden, waar hij den voigenden mor- gen gestikit was. De Chr. Historische Kiesvereeniging te Leiden, besloot ook vrouwen als lid harer ver eeniging tot te laten en wees het denkbeeld tot oprichttog van, een onderafdeeltog vrou wen -der vereeniging af -,De gemeenteraad van BuitenpoSt heeft bet tappen van ster-ke diranken verboden op alle Zon- en Feesidagcn en op alle bijeenkom- s;-en, waarvoor extra-verlof van den burge meester noodig is. Verleden jaar kochten Friesche boeren to dezen tijd de Groninger Compost voor 30 g!d de Groninger ton; nu is de prijs voor de- zelifde hoeveelheid 5 gulden. Het personeel van Koop's Machinate Klompenfabriek te Oldenzaal is wegens on- gekende buitenlandsche concurrentie grootenr c.t-els ontslagen. Van een op de kust bij Hindeloopen in nood verkeerend schip zijn drie kinderen en de knecht afgehaald. Schipper Rienksma, van Leeuwarden, diens vroixw en een kind waren over boord geslagen en verdronken. Vlieland had gisteren geen verbinding met den vasten wal. Wegens den Wester- storm kon de motorboot met uitvaren. Op het stationsemplacement te 's-Herto- genbosch, is de jeugdige rangeerder Van Ier- sel, uit Orthen, door een binnenkomende snel trein overreden en gedood. Naar het Hbl. meldt wordt opheffing van de dispensatie van verschillende uitvoer- verboden op industrieele producten overwo- gen in verband met de gebleken schaarschte aaT> grondstoffen hier te lande. Dezer dagen werd te Heerewaarden een otter geschoten en te Rijswijk, in den Rijn, werden er twee bemachtigd. De vacht dezer dieren heeft thans een waarde van 50 en zelfs meer. HET EINDE DE1< DUITSCHE SPOORWEGSrAKING BERL1JN, 9 Jan. De onderhandelingen met de spoorwegarbeiders aemen ecu gun stig verioop. Berichten uit vcrschilleude ge- deel'ten van het rijk rechtvaardigen de c in vading, dat de staking reen.-. gebroken iS. Een verdere uitbreidmg van de staking va/t met te verwachten. SPOORWEGSTAKING IN BULGARIJE. FRANKFURI AM MAIN, 9 Jan-. De Frankfurer Zeitung verneemt uit Belgrado, dat het geheele spoorwegverkeer in bulga - rije door de staking der spoorwegarbeiders stilligt. DE OPMARSCH DER BOLSJEWIKI. KOPENHAGEN, 9 Jan. Het leger van Denikin zet den terugtoclit in de nchting van de kust voort. De Russische coininan- dant van Odessa bereidt zich op een hard- nekkige verdediging van de stad voor, waarin hij door de bevolking wordt ge- steund, voor het geval dat de bolsjewiki nog verder oprukkEn. AANSLAG. SNEEK, 9 J an. De rijkaveldwachter Roorda te Zwagerveeu is door A. S. uit Kollumerzwaag to den buik gestoken. Zijn toestand is bijna hopeloos. De dader is voortvluchtig. VERKORTING 1STE OEFENTIJD AANGENOMEN. DEN HAAG, 9 Jan. De Eersie Kame heeft in haar vergadering van heden met 22 tegen 10 stemmen het wtAsontweip be treffende de verkorting van Isten oek-ntiid aangenomen, welke beslissing door mlli- tairen op de publieke tribune met pplaus werd begroet. VEROORDEELD. DEN HAAG, 9 Jan. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde de 21-jarige militie-soldaat N. K. uit Heemskerk, to garnizoen te Haarlem, wegens zware mis- handeling, den dood tengcvolge In bbende, gcpleegd me een mes, op zekere Teeling uit Beverwijk, in Juli j.l., op de Uitgeester kermis, tot 2'A jaar en wegens mishnJ> ting van Antoon van L. met een mes bij de- zclfde gelegenheid, tot ten A jaar gcvan- genisstraf, met ontzeggiug van het recht als militair tc mogen dieneu. STADSNIEUWS. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden slechts een paar stapels. De meeste producenten verkeeren blijkbaar nog in de meening, dat er om de 14 dagen gemarkt wordt en dit laat zich begrij- pen, aangezien de Bond van Zuivelfabrieken en de Vereeniging van Kaashandelaren dit hadden ingesteld en nu nadat dit eenmaal geschiedde, hierop weer waren. teruggeko- men, zoodat men beter had gedaan een derge- lijk besluit in het geheel niet te nemen. Over den prijs kan nu bij zulk een geringe aanvoer niets gezegd worden. Hij is in geen geval tiooger geworden dan de vorige week. De kaashandelaren waren weer voor een verrassing gesteld. Van „Het Zuivelkantoor" was namelijk het telegrafisch bericht ingekomen, dat de con- senten voorloopig niet overgedragen kunntn worden. De beteekenis hiervan is ons met recht duidelijk. Wij kunnen het belang er niet van inzien oi a. dan wel b. de uitvoer verricht. Van veel invloed zal dit besluit wel nM zijn, aangezien de regeering de gelegenheid voor' den handel om in het buitenland het product af te zetten, heeft laten voorbij gaan. Met de lage valuta voor het buitenland is de afzet nu al zeer beperkt. De druk van de val- lende markt wordt al zeer gevoeld. Ook on der de producenten is dit merkbaar. De uit den Bond van Zuivelfabrieken getreden fa- brieken beginnen in te zien. dat ze in de toc- komst zonder organisatie nog verder van huis komen te staan en komen Woensdag reeds voor de oprichttog van een nieuwe or ganisatie bijeen. Dat deze vergadering niet voor de pers toegankelijk is, is zacht uitgedrukt een veeg teeken. VOOR OOSTENRIJK. Ontvangen van C. K. 9,Verantwoord 1272,65. In totaal ontvangen 1281,65. BENOEMD. De heer P A. Blaauw alhier is benoemd tot directeur der Chr. Zangvereeniging ,Halleluja". O VEBGETL A'AT ST. Da BUBGEMEE'STEIt ran ALUMAAR. berinnerf alio mannelijke geborenen van. het jaar 1901 aan hunne verpliehting om zich in <Ie maand Januari dezes jaars voor de mi- Kfia fe doen inschrijven. Die inschrijving ge- tehiedt in een der vertrekken van het Stad- huis op DUSTSDAG en VRIJDAG van iedere week tot 20 JANUARI a.s., van dea nam. 2 fot 4 uur. Alkmaar, 2 Januari 1920. De Burgemeester voornoemd', W. C. WENDELAAR. Het to-elatingsexamen tot de Hoogere Krijgsschool zal in 1920 voor officieren van het leger hier te lande worden gehouden van 12 tot en met 17 April en z. n. op 19 en April <L a. v. Er worden opengesteld voor de krijgskun- diga.studien 10 plaatsen, verdeeld als volgt 6 voor de infanterie; 1 voor de cavalerie; i voor de artillerie; en 1 voor de genie; en voor de intendance-studien 4 plaatsen. HERHAIING 90EEENINGEN IN 1920 Door den Minister van Oorlog is ter kennis gebracht, dat het niet in het voornemen ligt om in het jaar 1920 z. g. herhalingsoefenin- gen te doen plaats ginden voor reserveperso- neel. VERVANGENG PERgONEEL. Van het 21e reg. infanterie te den Held'er zullen 3 korporaals en 5 soldaten worden ge- dirigeerd op de Gadettenscho'ol te Alkmaar, ter vervanging van' personeel, dat bij aanne- ming van het betreffend wetsontwerp op 10 Januari a.s. met groot verl-of zal vertrekken, KADEROPLEIDIN G. De kapitein J. G. Haremaker, van het 21e reg. infanterie, zal optreden als hoofd der ka- deropleiding van de Xe Infanterie-Brigade voor milieien-sergeant. in D'e kommies-deurwaarder d'er directe-be- lastingen. W. Jansma is met ingang van 1 Febiuaii ovexgeplaatat naar 's-Gxavenhage.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2