DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 8 Honderd twee en twintigste Jaargang 1920 ZATERDAG 10 JANUARI. Volksontwikkeling is Yolkswelyaart. Dit trammer beafsaf nil blades. >X Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiSn. Per regel 0.20, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieves franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Teletnr. Redactle 33 HoofdredacteurTJ. N. ADEMA. Het is wel eens vermakelijk de verhalen uit de jeugd van onze ouders en meer nog van onze grootouders uit hun schooljaren te le- ren- Er is dan altijd sprake, vopraamelijk wan neer er van het onderwijs ten platten lande verteld wordt/van schoolmeesters die in kennis en algemeene ontwikkeling op een! bij- zonder laag peil stonden. Het schoolmeesterschap was een baantje, dat nog goed genoeg was voor hen, die voor anderen arbeid niet deugden. De meester was in vele gevallen tevens klokkeluider, doodgraver of barbier en kon dan nog ternauwernood het karige daggeldje verdienen dat hem een klein burgerujk be- staan veroorloofde In de oude schoolverhalen zien wij steeds weer den meester als't middelpunt der spot- zieke klasse, meester pennen snijdende. van ganzenveeren en de groote ondeugende kin- derschaar, zich op eigen wiize vermakende tot een afstraffing met de plak, dan wel een te pronk stelling medde muts met ezelsooreu de al te brutalen weer even in bedwang wist te houden. Het schoolmeestersbaantje moet in dien tijd a'les behalve aangenaam zijn geweest. Maar er was dan ook weinig algemeene kennis voor noodig en wanneer meester er slechts in slaagde de wanordelijkc bende tij- dens de schooluren bezig te houden, kon hij al op de dankbaarheid en vereering van alle vadcrs en moeders rekenen. Een vereering, die zich menigmaal uitte in den vorm van ham, spek en andere levensmid- delen dan wel turf, van welke bewijzen van erkenteliikheid het gezin van den paedagoog een diinkbaar gebruik wist te maken. Wanneer men van dergehjke toestanden leest, die nog niet eens zoo lang achter ons liggen en wanneer men daarbij bedenkt, dat de gclegenheid voor volksontwikkeling vrij- wel gehcel ontbrak, dan moeten wij er ons nog over verwonderen, dat vele leerlingen van dergelijke meesters in de maatschappij nog eci Mc posities wisten te veroveren. Hoc ge "ink ia toch in vroeger jarcn de ge- lcgenheid zr volksontwikkeling geweest. De couran*"" er bestonden men ziot het uit vele ouuw -vgen waren in hoofdzaak aan het uieuwsbcricht gewijd. Men kon er in lezen hoevelen er in een jaar tijds van iederen Ice?tijd gestorven waren, welke moorden en diefstallen in binnen- en buitcnland hadden plaats gevonden en welke ebeurtenisscn voor zoover na te gaan e gemoederen in ondcrschciden gemeenten des lands in beroering hielden. De berichtgeving verkeerde nog in het sta dium der vert rag in p- en onvolmaaktheid, gcen courant gaf van dag tot dag een duide- Fijk en beknopt overzicht van het wereldge- beuren en het opvoedend element ontbrak in de meeste gevallen ten een en male. Hoe is dat alles veranderd. En hoe doeltreffend zijn de maatregelen geweest, die men ook van overheidswege ge- nomen heeft om het aantal analphaboten tot een minimum te reduceeren. Stel een oogenblik de ganzenpen snijdende schoolmeester naast den onderwijzer van he- den, met zijn voortreffelijke opleiding. Vergelijk slechts de leerstof van vroeger en nu, de bctere en hygienischer schooltoestan- den, de methoden van onderwijs en daamaast den leerplicht en het waken tegen schoolver- zuim, dat het zich onttrckkcn aan voldoend onderwijs wettelijk strafbaar gesteld heeft. Dank zij niet hot minst den gelukkig be- eindigden schoolstrijd is de belangstelling voor goed onderwijs in alle kringen der be- volking levendig geworden en beijvert iedere gemeente zich om can de kinderen harcr in- woncrs het meest doeltreffende onderricht te kunnen verschaffen. v En hoe heeft zich in de lr.atste jaren dat onderwijs niet gespecialiseerd. Naast het gewone onderwijs is eenvoor- beeldenswaardige regel ing van het vakonder- wijs gekomen, een vakonaerwijs dat zich van jaar tot jaar over meer ambachten uitstrekt en de maatschappij goed onderlegde en nie alleen practisch maar ook theoretisch be- kwame ambachtslieden levert. Denken wij daarbij aan de groote vlucht, die het handelsonderwijs in de laatste jaren heeft genomen, aan het landbouwonderwijs waarvoor het rijk zijn belangstelling toonde door de stichting van talrijke tuin- en land- bouwwinterscholen, aan de zeevaartscholen de technische onderwijsinrichtinjgen en aan zoo vele andere bijzondere opleidingscursus- sen, die van de meest moderne leermiddelen voorzien worde, dan begrijpen wij eerst goeC hoe het peil der algemeene volksontwikkeling zeer snel is gestegen en nog steeds zal moe ten stijgen. zen, is in ieder gezin te vinden en door het geregeld lezen van die courant blijft ook de man uit het volk op de hoogte van wat zich dageliiks in binnen en buitenland afspeelt. De belangstelling voor het wereldgebeuren ontwaakt door het lezen van dagbladen en mede door de groote plaats die in de laatste jaren in vrijwel alle bladen aan artike'len en verhalen, welker strekking de algemeene ont wikkeling beoogt, wordt ingeruimd, komt het verlangen der lezers naar grootere kennis en minder oppervlakkige ontwikkeling tot ui- ting. Wij laten met opzet het middelbare en hoogere onderwijs zooveel mogelijk buiten bespreking, omdat wij in het kort het gun- stige verschil tusschen de algemeene volks ontwikkeling van vroeger en nu willen na- gaan. Er zijn nog wel mannen uit het volk, wier kennis en belangstelling niet verder dan hun dagelijkschen arbeid gaat, maar wie het ge- sprokene op werkliedencongressen en over het algemeen op arbeidersbijeenkomsten na- gaat, zal niet anders dan met vreugde kun nen constateeren, dat er in breede volkskrin- gen een verrassende kennis van vele op den voorgrond tredende vraagstukken wordt ge vonden. Het particulier initiatief werkt krachtig tot de volksontwikkeling mede. Wij herinneren slechts aan de voordrach- ten aer volksuniversiteit, aan talrijke popu- laire lezingen op hygienisch-sociaal-wetge- vend en at.der g.-bied. En daarnattsi mag met waardeering gewe- zen worden op den zeer vruchtdragenden ar beid welke door openbare leeszalen en biblio- theken verricht wordt. Wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat wanneer de werkman met den achturigen arbeidsdag meer gelegenheid voor algemeene ontwikkeling krijgt, ae leesmusea krachtig tot eemvermeerdering van de kennis des volks zullen kunnen bijdragen. Dan is het ook noodig, dat de werkman in dergelijke boekerijen niet alleen goede vak- literatuur, maar in het algemeen boeken, cou- ranten en geschriften kan vinden, welker le- zing zijn gezichtskring zal verruimen en hem tot belangstelling ip op den voorgrond tre dende vraagstukken zal prikkelen. Het nut dat een goede openbare leeszaal en boekerij kan doen, zoowel door het beschik- baar stellen van studie- en leesruimten, als door het uitleenen van werken van bekende schrijvers in stad en omgeving, kan niet te loog geschat worden. Ook hier ter stede tracht men in de Open- lare Leeszaal en Boekerij door een goede bi- bliotheek en een geringe contributie den kring van studeerenden en lezenden zoo groot mogelijk te doen zijn. De gemeente heeft de beteekenis van haar opvoedenden arbeid reeds erkend door het verleenen van een bijdrage voor een noodza- kelijke verbouwing, en zij zal zonder twijfel ook wel bereid gevonden worden haar sub- sidie te vergrooten wanneer dit in het belang der inrichting noodzakelijk blijkt. En daarnaast zullen de omllggende ge meenten, welker bewoners door correspon- dentschappen van de Alkmaarsche stichting profiteeren, zeker wel genegen blijken haar het voortzetten van haar zegenrijken ontwik- kelingsarbeid door een gemeentelijke bijdrage gemakkelijker te maken. Hoe hooger het beschavingspeil is waarop ons tegenwpordig geslacht kan gebracht worden, des te krachtiger zal ons volk in de voor ons liggende moeilijke jaren den strijd om het bestaan kunnen voeren. Kennis is macht. En volksontwikkeling mag zonder twijfel volkswelvaart genoemd worden. TV eou*nt, iaar weinigm g/ifir Lloyd George en Nitti zijn in Parijs acngekomen. Amerikaansche schepen zullen in1 Fe- bruari de Poolsche, Tsjecho-Slowaaksche, joego-Slavische en Rloemeensche troepen uit Siberia repatrieeren iDe omvang van de ramp in Mexico blijlkt steeds grooter te zijn. De Times verneemt uit Bombay dat in 25 katoenspinnerijeiD 40.000 man staken. Lord Astor heeft gisteren verklaard, dat het mdnisterie van volksgezondheid het te- ikort aan huizen nu niet meer op 500.000 maar op 800.000 schaf. Op de Noordzee heerecht een zware siorm, die een bdemmering is voor alle ver- I keer. De correspondent van de Times te Was- hingtoni seint dat op ratifioatie van het ver- weder optreden van den president zal j drag met Frankrijik vrijiwel geen kans bestaat niet zonder uitwerking blijven op de tin™ i den weg banen voor elk soort van samen- spanning. Geen van de doeleinden waarvoor men gestreden heeft, is veilig zoolang de Ver- eenigde Staten het verdrag niet ratificeeren en tot den volkenbond toetreden. Wilson zegt ten slotte de handelwijze van den Senaat niet als de beslissing des lands te aanvaarden en er steeds van overtuigd te zijn, dat een overweldigende meerderheid in de Vereenigde Staten de ratificatie van het ver drag verlangt. Aan een feestmaal te Jacksonbay, waar de boodschap van Wilson werd voorgelezen, kwam Bryan er tegen op, dat Wilson den volkenbond tot inzet voor de volgende ver- kiezing maakte en hij verklaarde, dat de de- mocratische parti; "en compromis moest aan vaarden om de ratificatie van het vredesver- drag te verzekeren Het zeker niet twijfelaars, die nu nog niet weten of zij zich aan Wilson's dan- wel aan Lodge's zijde zul len scharen. In alien gevallen mag wel met zekerheid aangenomen worden, dat een overeenkomst omtrent ratificatie niet lang meer op zich zal laten wachten. De uitspraak van den Amerikaanschen voedsclregelaar Hoover, die ontkend heeft, dat de financieele en1 economische behoeften van Europa critiek zouden zijn en te kennen heeft gegeven, dat Europa maar weer aan het werk diende te gaan in plaats van voor stcun op de Vereneigde S aten te rekenen, vindt in Europa natuurlij scherpe critiek. De Daily Express heeft een onderhoud ge- had met een Britsc regceringspersoon te Londen, die gezcgd zou hebboi: Hoover's verklaring is een ar woord op de niet offi- cieele tocspraken, di u gehouden zijn aan de overzijde van den C ceaan; het is volstrekt geen vinnigheid nacr aanleiding van eenige uitlating van Lloyd George. Het is echter mooi en goed gez.:sd van Hoover, dat Eu ropa werken moet, maar Europa wil wel werken, doch het kan dat niet zonder grond- stoffen. Als de volkcn geen buitenlandsche credieten kunnen krijgen voor grondsioffen om hun nijverheid weer op gang te brengen, zijn zij zonder middelen van bestaan. De lan- den beschikken niet over ruilmiddelen voor den aankoop van de levensmiddelen en de grondstoffen op de buitenlandsche markten, welke zij noodig hebben of in het leven te blijven. Er moet spoedig een uitgebreide en v^rstrekkende overeenkomst tot stand komen en de hoeksteen danrvan is de regelinig van de credieten. De Vereenigde Staten moeten een edelmoedig aandeel nemcn in het tot stand brengen hiervan. Engeland kan met de beste wil van de wereld geen hulp verlee nen. die ook maar in de verste verte voldoen- de is, als de Vereenigde Staten hun deel niet willen dragen. Van Amerika wordt een zelf- opoffering gevraagd, zooals in Engeland en Europa het geval is geweest. Andere bladen spreken in denzelfden geest en wijzen er op, dat de Amerikanen evengoed burgers van de wereld dan van de Vereenig de Staten zijn. Het Amerikaansche volk, zoo zegt de Glo be o. a., moet bereid zijn deze zaak niet als een marchandeeren tusschen gewikste han- delslui te beschouwen, maar als een moeilijk- heid, die tusschen vrienden geregeld moet worden. BINNENAND. worden Is de Raadi van Defensie wel over dit oat- wop gehoond? zoo vroeg men. De tijld van ten hoogste achttien maanden, als duur der eersrte oerening, voor de cavale- rie werd te kort geoordeeld, mede met het cog op het kostbare paardenmateriaal, dat niet voldoende verzorgd zal warden. BELASTING OP VERMOGENS- VE'KMEEHDERINtG NU minister De Vries het wetsontwerp hi zake de vermogensaanwasbelastin/, ten:/ neemt, zal, naar de driehoek-correspouueat van de Tel. verneemt, de Vrijzinnig-democra- tische Kamer-fractie een wetsontwerp in tie- nen tot het heffen van' belasting op de vie neerdering van het vermogen tussdhea 1914 en 1919. Zijn wij juist ingelicht, dan zal dit ontwerp wordicn1 vastgeikoppeld aan het ont- March ant in zake de zoogenaamde hef ting ineens. BUITENLANDSCH OVERZICHT. President Wilson begint zich meer en meer met de politiek te bemoeien. Zijn oude krachten schijnen terug te ko men en daarmede komt de oude energie en de behoefte van het door hem te Parijs verrichtte werk nog te redden wat er te redden is. Hij heeft thans een boodschap aan het de- mocratische nationale comite gezonden waar- in gezegd wordt, dat het eenige middel om den wil van het Amerikaansche volk te bepa- len ten aanzien van den volkenbond is, dezen bond tot inzet te maken van de aanstaande presidentsverkiezing. Men moet het vredesverdrag aannemen of er van afzien en de president voorspelde, dat als de Vereenigde Staten zich niet bij den volkenbond aansloten, er weder een poging zou worden gedaan om de nieuwe landen van Europa te verpletteren. De wereld, zegt Wilson, is vrij gemaakt voor de democratic, maar de democratic heeft nog niet overwonnen. Duitschland is verslagen, maar de oude schermen voor het oude spel van samenzwe ring worden weer opgezet en Duitschlanc staat klaar om zijn politiek van aanvallendc en verdedigende verbonden te hervatten1, die •en blijvenden vrede onmngelijk maken en BUITENLAND. HET EERlSTE "DUITSCHE SCHIP IN EINIGELAND. De Edwin Fischer, het eerste Duitsche sChip met een DuitsChe bemanning dat se- dert den oorlog is binnengekomen, kwam van daag te Cardiff aan, om geperst vleesch in bl'ik te ladeni. De bootwerkers weigerden echiter het schip te laden em verkliaarden, dat als er in Engeland een overschot aan voed- sel was, dat hier te lande verdeeld moest wor den. DE STAKING VAN HET DUITSOHE VERZEKERINGSPERSONEEL. In de.staking van het verzekeringsperso- neel is geen wijziging gekomen Men ver- vacht, dat er een onitspanning in zal treden als de wer'kgevers zich bereid verklaren te on- derhandelen. DE SPOORWEG STAKING IN DUITSGHLAND. De toestand inzake de beweging van het spoorwegpersonee! is niet noemenswaard ge- v/ijzigd. De vertegenwoordigers der arbeiders zoowel als de overheid trachten de onderhan- delingen over de loonregelimg zoo snel moge lijk ten einde te brengen om daarmede de hier en daar uitgebroken wilde stalcingen het recht van bestaan te ontnemen. In het dis trict Essen heeft de staking zich nu ook tot de cemtrale werkplaaitsen uitgebreid!. Te Essen zelf hebben Donderdag de arbeiders met een termijn van enkele uren het werk neergelegd. KGRTE BE'RICHTEN. In Engeland' confereeren de spoorweg- arbeiders over de regeeringsvoorstellea. Men verwacht een weigering. DE REGEERING EN DE DUURTE. In enkele bladen werd den 5 ..sten tijd kritiek uitgeoefend op 'het beleid der Regeering inzake de Duurtewet. Zoo schreef „De Telegraaf" dat de Staats- commissie-Bruins een uitstekend bestrij- dingsplan f\ad ontvouwd in den vorm van eem wetsontwerp dat door den minister zonder wijziging van beteekenis werd over- enomen en het blad voegde hieraan toe: ulk een prestatie bleek het werk van weken te kunnen zijn. De behandeling op de depar- tementen was het werk van maanden. Is er onverantwoordelijker houding van regeerders denkbaar? In de Nieuwe Rott. Courant werd de grief geuit, dat de Nijverheidsraad niet over het ontwerp werd gehoord. Naar aanleiding van een en ander deelde de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in een persgesprek het volgende me de: De grief van „De Telegraaf" vindt de beste weer legging in de volgende data. De Staatscomissie-Bruins werd benoemd op 23 Augustus 1919. Op 27 October van dat jaar heeft zij haar definitief ontwerp aan de Mi nisters van Landbouw en Justitie verzonden, nadat beide Ministers ter bevordering van de snelheid van de voorbereiding van dit wets ontwerp ieder een hoofdambtenaar ter be- schikking van de Staatscommissie hadden ge steld, om voortdurend contact te houden tus schen de Ministers en de Staatscommissie", waardoor dezen konden weten in welken geest het rapport der commissie zou zijn en reeds van tevoren konden nagaan of zij er zich mede zouden kunnen vereenigen. Op 28 October is het ontwerp aan het depirtement ontvangen en op 29 October met de handtee- kening der beide Ministers naar den Minister- raad verzonden, waarna het op 30 October werd goedgekeurd door den Ministerraad. Het ontwerp moest toen nog gedrukt wor den, doch kon reeds op 3 November worden toegezonden aan de Koningin. Hierop is het behandeld door den Raad van State. Op 18 November is het van dit college aan het department teruggekomen met een zeer u'tvoerig advies. Naar aanleiding daar- van moest een nader rapport aan de Ko ningin worden uitgebracht, waartoe wederom tusschen de departementen van Landbouw en Justitie voortdurend overleg moest wor den gepleegd. Dit rapport was reeds 24 No vember gereed en op 27 November kon het ontwerp bij de Tweede Kamer worden inge- diehd. Met deze voorbereidende werkzaamhe- den heeft de Regeering zulk een grooten haast gemaakt om de mogelijkheid te openen dat de Kamer het ontwerp nog voor het Kerstreces zou behandelen en wanneer deze het door de begrootingsdrukte niet in de af- deelingen heeft onderzocht, dan zal hiervan de Regeering de Kamer allerminst een verwijt maken, maar in ieder geval gaat het niet aan, een blaam hierover op de Regeering te wer- pen. Deze kon van haar standpunt niet meer doen dan zij gedaan heeft en gaat in de ze dus volkomen vrij uit. De bewering dat de Minister deze N verheidsraad niet zou ge hoord hebben, is on juist: terwijl het wetsont werp bjj den Raad van State in onderzoek was, heeft de Minister zoowel den Nijver heidsraad als den Middenstandsraad om ad vies gevraagd. Het advies van den Nijver heidsraad, dat van zeer principieelen aard was, heeft den Minister op 1 December be- reikt, dus nadat de Raad van State reeds ad vies had uitgebracht en het ontwerp reeds was ingediend. Intusschen zal voorzoover het details betreft en daarover geen opmer- kingen van financieelen aard gemaakt zijn, met de adviseurs van Nijverheidsraad en Middenstandsraad nog rekening kunnen wor den gehouden bij de eventueele beantwoor- ding van het over het wetsontwerp uit te brengen Voorloopig Verslag. TIJiDELIJKE AFWIJK1NG VANDE M'lLlTIEWET. (Bliikens het voorloopig verslag, hadden verscheidene leden der Eerste Kamer tegen die wetsontwerp ernstig bezwaar, omdat het, wet geworden, den ondcrgang der cavalerie zou beteekeuen, welke zeer ongeweuscht moet OEMENOD NIEITWS. GEEN OVERTREDING DER G E ME ENTEWET. Ged. Staten van Friesland hebben de be- zwaren van den heer W. Muurling te Woive- ga tegeni de toelating van den heer A. J. Wij* bcuge te Noord-Wolde als lid van den Raad der gemeente Weststeflingwerf ongegrond verklaard, aangezieo deze geen leeraar is van de Rijks-Kieh .^xhtschcol, maar onderwijzej aan een cursus voor ambachisteekenocder- wijs, dat in het gebouw van genoemde school wordt gegeven. HOOO WATER. iDe Koningin arriveerde gisteroditend hafj negen met klein gevolg in 'twee auto's van het Loo aan de gierdijk te Lent. Na de nog sterlr gezwollen Waal te zijn overgezet, begaf hrt lschap zidi naar den Ooyschen dijk, wel- rerd gevolgd1 tot dcn: overlaat. Vandiaar werd' onder geleide van den dijkgraaf Mr. P. S. Scheers iangs den' dijk gewaindeld tot de oude Waal. Hier had H. M. het gezicht op de ondergeloopen steenfabriek der Tirma Fel« en Burgers. Vervolgens is de koningin pet au4o over Nijmegen naar Nliftrik gegaan tey bezichtiging van de sluisbreuk aldaar en de# hoogen waterstand1 van de Maas. 'Het water van de Lek valt flink. De oveq- tocht geschiedt thans bij Culemborg per roei* boot en spoorbrug |Men denkt binnen enkele dagen de gier- pont aldaar weer aan de reep te leggen. Aan de Oude Merwedesluis bij Goriochent mag wdder geschut worden, zoodat de scheep- vaartverbinding met de Merwede en Ling# weder hersteld is. Het water op de Linge ver- nundert weinig, zioodat in den toestand lang# dc oevers nog geen verandering is. In de huizen, gelegen in de bovenstad en langs d« haven aldaar, is men van het vloedwater nog niet bevrijd. Nog steeds worden de riollen in het Zuidelijk gedeelte der stad met motore# uitgepompt. len treft vooibereidselen om de sdiipbrug te Deventer binnenkort weder te leggen. PRINS HE.NDRIK MET EEIN LEVENSMIDDELE'NTREIN NiAAR DUITSGHLAND. Maandag zal van Rotterdam naar Lautep- burg in Duitschland een Roode Kruis-trei» vertrekken met levensmidelen en' Weeding. Prima Hendrik zal medereizen, alsmede eeni ge hoofdbestuursleden en manschappen van de transportcolonne van het Roode Kruis. De treirn staat onder lleiding van den' heer D Houtman, ingenieur in 'Den Haag. POGING TOT OPLICHTINO. Te Rotterdam vervoegden zich in den win- kel van diamantwehken St. Eloy op de Noord- blaak, de vorige week twee personen De een roemde zich Koolhoven uit Amsterdam, de ander F,, uit Rotterdam. Zij: zeiden een op- dracht te hebben voor een Amerikaan te Amr sterdam, Samson genaamd, diamanten1 te koo- pen. Geleverd zou worden voor een waarde van 11.600. Zij. zouden later met het geld komen en de diamanten halen. Zij kwamen ook werkdijlk terug met een cheque op de Twen'tsche Bank, geteekerud Samson en be ta albaar aan Koolhoven, die deze dan zou endosseeren aan den heer v. d. Loo, directeur van St. Eloy. Bij onderzoek bleek echter, dat Samson niets te goed had bij de Twentsche Eank. Koolhoven daarentegen wel in reke- ning-courant stond bijl die bank. De diamaur ten werden dus niet afgegeven en de politic gewaarschuwd. De vogels waren inmiiddel# gevlogen DE DiROOGMAKING DE'R ZUIDERZEE. De commissie uit den' Zuiderzeevisscherij- raad, belast met het verkrijgen van inlichtin- cen1 omtrent het tiiidstip van aanvang d'er wer ken tot droogmaking der Zuiderzee, heeft een onderhoud gehad met den voorzitter der sub- commissie uit den Zuiderzeeraad, belast met het in studie niemen van de kwestie der scfaa- ce1oosstelling van de visschersbevolking, uit wel'k onderhoud' bleek, dat reeds dit jaar zou worden begonneni met de voorbereidendf werkzaamheden tot het bouwen van sluize# Dlrecteur: G. H. KRAK.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1