b«# ling ni«t »fdoend« i-t rijn. WWr wordU «r geroepen en wear f ladder en de biljetten. Donderd agavond werd in den Schouwburg te Leiden voor een Katholieken Kjing door het S-chouwtoneel H>e Paradijsvloek vertoond. De schouwburg was geheel bezet en de schrij- ver van het stuk, Alphonse Laudy, dxoeg de prolong voor Voord'at de vertooning een aanvang nam, weigenden de figurantten, die reeds in tooneel- costuum waren gestoken, op te treden.indien hun niet een loonsverhooiging van 25 pet. werdi toegekend. De directeur, Jan Musch, weigerde in deze voorstellen te treden, waar- op de figuranten hun kostuums uittrokken en heengingen De voorstelling is mietitemin doorgegaan en oogstte ondan&s het gemis van figuranten veel bijval. -HOGG WATER. Hlet ondtergeloopen land rondom Zutphen komrt weer boven water. De tram Zutphen- Emmerik, die sedert 30 December niet meer reed, heeft Zaterdag den1 dienst hervat. De weg naar Emmerik en de Baaksche cverlaat zijn d-roog gekomen De motord'ienst TerborgAmsterdam Rotterdam heeft zijn diensten nog niet hervat. Wei blijft het water nog gcregeld vallen. Het haventramverkeer te Doesburg heeft zijn gewone verioop weer, hoewel de booten nog niet op haar gewone plaaitsenkunnen aanleggen. Verschillende fabridken, die sti-lstonden, be- ginnen weer te werk en. INIui het water voor een groot deel is gezakt, blijikt dat enkele huizen aan den Nieu-wen weg zcer veel hebben gel-fiden, terwijl ook de los- wallen en de aanlegplaatsen veel schade be- kwamen iDe I Jselkaden te Deventer en de weg naar Zutphen zijln grootendeels' drooggeloopen. Krachtige pogingen zijn gedaan om het verdter wegzakken van den zcedij-k van 't Horntje (Texel) tegen' te gaan. Overstroo- rcing, waarvoor gevreesd werd, heeft nog niet plaats. De toestand was Zaterdag echter kri- tiek. Veimoedt wordi, dat de stormvloed van Donderdag den dijlk heeft ondertnijnd'. Af- schuiving had plaats over een lengte van on- geveer 100 meter /De koningin heeft geen nieuwe tochten naar de oversrtroomde rivieren ondernomen. Met den egewonen trein van 3.07 is zij Za- terdagmet de prinses en gevolg naar den Haag vertrokken. In de koninklijlke waditkamer te Apeldoorn deed' de burgemeester haar uitgeleide De prins was reeds Vrijidagochtend naar Den Haag teruggekeend. STORM. Van alle zijden bereiken ons berichten over de af en toe een orkaan gelijkende stormvla- gen, die Zondagmiddag omstreeks twee uur T hevigst waren, althans te Amsterdam, al- dus „De Courant." De brandweer was omstreeks dien tijd on- afgebroken in actie. Bijna vijftig maal moest de brindweer uitrukken. Het aantal omgewaaide boomen, weggesla- gen schoorsteenen, losgerukte dakbedekkin- gen en schuttingen, die niet tegen de hefige windvlagen bleken opgewassen, was tegen den avond legio. Slechts een categorie van medeburgers is er, die „directe baten" ondervindt van dit weer, de parapluiemakers, die het in de eerst- komende dagen wel heel druk zullen hebben, want men kon het in den loop van den dag als een bijzondere prestatie beschouwen, wan- neer men, uitgaande met een parapluie, ook weer met dit nuttige instrument huiswaarts keerde Inmiddels zijn er hier en daar den oogen- blik gevaarlijke situaties ontslaan, waarbij de brandweermannen snel mocsten optreden om ongelukken te voorkomen. Een omgewaaide schutting in de Reguliers- dwarstraat nabij het Rembrandtplein kwam terecht op een draad van de electrische tram, waarop nog stroom stond, hoewel er sedert eenigen tijd geen tram «meer rijdt, en waar- door groot gevaar voor het publiek ontstond. De brandweer was echter spoedig ter plaat- se om het gevaar op te heffen. De schutting in de Vijzelstraat tegenover het gebouw van de firma Hollenkamp kon het op een gegeven oogenblik ook niet meer uit- houden en ging met groot geraas uit haar verticalen stand in een horizontalen over. Een groot aantal omgewaaide boomen, die hinderlijk waren, moesten in allerijl worden opgeruimd. Hier en daar was het verkeer gestremd, doch nergens lang. Tegen den avond begon het noodweer eenigszins te luwen. Hedennacht werd door den storm de groote spiegelruit van den fruit- en vischwinkel van den heer Gravemaker aan den Stationsweg ingedrukt en aan duizend stukjes in de etala- ge in den winkel geworpen. Het glas was niet verzekerd, zoodat de winkelier een belangrijke schade bekwam. De winddruk moet wel hevig geweest zijn, want jarenlang doorstond de ruit elken storm- wind. HET SPOORWBGVE RKEEIR MET DUITSCHLAND. Ten gevol'ge van de staking in Duitschland 6;aat van Zaterdagmorgen af de steenkolen- aanvoer stil. De goederemtreinen kwamen nog gcregeld aan, dodi dit komt, omdat het mate- riaal daaAoor te Emmerik gereed stond. De person enverbiiniding Zevenaar-Elten is ge- v.oon intact, doch er bomen weinig passa- giers aan. Velen voorzagen zich in Duitsch land van een. automobiel. ACTIE IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN. De Centrale Bond van Haven- en Trans- portarbeiders had voor de Rotterdamsche werkers in het havenbedrijf een standaard- loon van 8 per dag met een garantie van 40 per week voor de vaste arbeiders, voor de ma frozen f 18 per maand en voor de'ove- rige zeelieden een loon berekend naar de be- staande verhoudingen. De werkgevers hebben hierop een - tegen- aanbod gedaan. Zij zijn bereid een dagloon van 7 te betalen, echter met uitsluiting van de schuitevoerders en sleepers,- terwijl ze een garantieloon van f 36 willen geven en de ar beiders een collectief contract over het ge- heele jaar 1920 moeten sluiten. De matrozen moeten zich met een maandloon van 145 tevreden stellen. Het hoofdbestuur van den Centralen Bond adviseert nu, dat dit aanbod niet zal worden aanvhard en dat zl worden vastgehouden aan de eischen, zooals die zijn gesteld. Worden deze eischen niet ingewilligd, dan zullen 15.000 havenarbeiders en zeelieden uit de Rotterdamsche en Amsterdamsche haven voor korter of langer tijd op straat staan. Met algemeene stemmen is in een Vrijdag- avond gehouden vergadering van de Rotter damsche afdeeling van bovengenoemden Bond besloten, het aanbod van de werkge- vers niet aan te nemen, terwijl het bestuur mandaat werd gegeven den loonraad hiervan in kennis te stellen. STOOMTREILER VERGAAN? Te IJmuiden maakt men zich bezorgd over den stoomtreiler „Amsterdam", van de Noordzee-Exploitatie-Maatschappij aldaar, welk vaartuig met Nieuwjaar was terug ver- wacht van een zeereis. In Scheveningen gelooft men thans; dat bet schip met man en muis is vergaan. Van de 11 opvarenden waren er 7 van Sche veningen: Albert van Rija, schipper, ge- huwd en 5 kinderen; Gijs van Zanen, stuuf- man, gehuwd en 3 kinderen; Evert Mos, ge- huwd en 6 kinderen; Arend Mos, gehuwd en 1 jfind; Arie Butenburg, gehuwd; G de Jong, gehuwd en 2 kinderen; alle matrozen; Joh. Dijkhuizen, kok, 17 jaar. De machinist de Wijn, de beide stokers en de tremmer zijn van IJmuiden. De beide matrozen Mos zijn broers-en de kok zijn neven van de vrouw van den schipper, zoodat deze het zwaarst getroffen is. De verslagenheid onder de visschersbevol- king over deze nieuwe ramp is zeer groot. EElNl WETHDUDERSKWESTIE. iHet soc.-dem. -raadslid Hagenaar te Oost- zaan had in de raadsvergaderimg van 27 No vember medegodieekl, Hat hij tegen de. in de- zt vergadering plaats gehaid hebbende wet- 1j oudersbenoaning in beroep zou gaan, daar deze benoemiflg niet! voljgens de gewone rege- len was geschied. Genoomd raadslid1 heeft toen een adres aan Ged. Staten gezonden, met verzoek, het daar been te willen leiden, dat de wethoudersbe- r.oeming ongel<fig zou warden verklaard. Ged! Sfaiten hebben aan B. en W. van Oost- zaan om advies in deze zaak 'gevraagd, waar aan gevolg is gegeven. B- en W. zijn volgens hun desbetreffend sehrijven van oordeel, dat in de bedoelde raadsvergadering niets onwet- tigs is gebeurd en adviseeren dan ook de be- ne'eming van den heer G. Dral tot wethou- der geldig te verklaren1. Hoewel de heer IDral tot wethouider was be- noemd nam hij naar aanleiding van het bo- vergenoemde adres, niet deel aan de vergade- r.ngen van B. en W. Nu de oplossing van de ze taak wat lang duurt, brengt dit bezwaren mee. Immers; als de wethouder zes achtereen- volgende vergaderingen van het college van B. en W. zander geldige reden niet heeft bij- gewoond, wordit hij! als zoodanig, volgens de Gemeentewet, van zijhe betrekking verval- Itn verklaard1. En om die te voorkomen, heb ben B. en W. besloten om, in afwachtiug van de beslissing van Ged! -Staten, den betrokken wethouder aan de vergaderingen te dioen ded- riemen, heigeen. reeds heeft plaaisgehad. De beslissing van Gedi. Staten wordt spoedig verwacht. BRAND IN SCHOOLGEBOUWEN. Naar aanleiding van een bericht over brand in een school te 's-Gravenhage herinnert het Hbl. eraan, dat een aantal jaren geleden in een school te Cleveland in Amerika een em- stige brand uitbrak, waarbij vele kinderen om het leven kwamen: sommige schooluitgangen konden niet .geopend worden. hetzij doordat de sleutels er niet op waren, hetzij doordat de sloten vastgeroest waren. Het blad schrijft: In verschillende scholen in ons land heett men daama, gealarmeerd door dit bericht en door nog een schoolbrand, die korten tijd daarna elders, we meenen in Duitschland, plaats had, de uitgangsdeuren der scholen naar buiten doen openen, zoodat bij eventueelen druk van een aantal personen de deuren naar den straatkant wijken kunnen. Ook heeft men hier en daar zg. „brandoefeningen" ingevoerd. Op een tevoren overeengekomen signaal, b.v. langdurig en hard gelui van de schoolbel moeten alle kinderen zich onder leiding van hun onderwijzer in den kortst mogelijken tijd gereed maken. het gebouw te verlaten in de- zelfde.orde, als waarin dat anders bij het uit- gaan der school geschiedt. Het schijnt ons zeer aan te bevelen dergelijke „brandoefenin- gen" vooral voor scholen met verdiepingen, geregeld een keer per maand te laten hou- den. Daarbij kan dan blijken, of de uitgangen zich gemakkelijk latdn openen, of de sleutels op de deuren zitten, of er ook een slutting vastgeroesd is. Maar bovendien zit in die oefe- ningen een psychisch moment van groote waarde: als onderwijzers en leerlingen wetea, dat lang en luid sehellen het^brandsignaal is, dan zal zich den eersten keer en misschien ook« nog een paar volgende malen schrik laten gelden, maar zoodra de klassen de school verlaten hebben of eerder al, begrijpen ze, dat het „loos-alarm" was. Als er nu eens geluid mocht worden ingeval van werkelijken brand, dan zullen de kinderen weer gelooven, dat het 't gewone spelletje is, en voor paniek bestaat dan geen gevaar. Het is beter, dat men maandelijks eenige minuten van het onderwijs afneemt, dan dat er ongelukken kunnen voorkomen, in geval er werkelijk een schoolbrand zou uitbreken. Men zou kunnen zeggen, dat het verloren tijd en moeite is, omdat er toch nooit brand in een school komt. Jammerlijke ervaringen in het buitenland en het voorbeeld te 's-Gravenhage leeren wel anders. Over mogelijke noodelooze verspilling van tijd met het houden van die „oefeningennog dit. We betalen zonder morren een 'halve eeuw of langer onze premie voor de hrandas- surantie, omdat we misschien eens brand zou- den kunnen krijgen en ons bezit erdoor verlie- zen. Is een premie van enkele minuten per maand te hoog voor de veiligheid van kinder- levens? Spencer merkte op, dat de beste en de noo- digste kennis voor een kind is. te weten, hoe het in het leven kan blijven. Voorts bedenke men, dat de kinderen wel eens als schrijfvoo» beela op het schoolboid zien: „Demp den put eer het kalf verdronken is" en dus AFSCHAFFING VAN HET POO I E'NSTE LSEL Vanwege Ide Vereeoiigdng van Eerste Rangs Hotels en Restaurants in Nederland, en' zijhe K'olonien, gevestigd te 's-Gravenhage, wordt medegedeeld, dat de Vereeniging het besluit heeft genomen om aan eeniige barer leden op- dracM' te geven sen studiereis te ondememen naar Duitschland, o.m. ter bestudeerimg van de weridng van die d!aar ingevoerde afschaf- fing van net fooienstelsel i* verbanld. met de arbeidsvoorwaarden en de uitkomsten van belt bedrijf. f DE POLlf IE ENi OE „REVOLUTIE". „Het Volk" sdhrijft: Vrijdagavond belegde de afdeeling Utrecht van den Alg. Bond! van Politdepersoneel een openbare vergadering, waarin als sprekers optxaden de heeren G. Vink en G. v Putten, lioofdbestuurders van den Bonld, met het on- tierwerp: „Waaironi de betrekking van agent van politie meer waarde moet worden toege kend:, in vehhand met die te voerax salaria-ac- tie" Bij1 het debat werd1 oa. gevraagd om een leiddraad ten aanzien van de verhouding tus- schen politie en burgerij en de wijze waarop de polttiemaa zich daarbij dient te gedragen IDe heer Vink antiwoondde daarop, dat zoo'n leiddraad niet te geven was, wijl voor elk ge val de omstandigheden anders zijn. Nemen we, aldus de heer Vink, de revolutiedagen. Troel- stra beweerdc, dat 2/3 van de politie aan zijn kanit stond1 Dat is later ontkend, maar als er verkdiijlk revolutie was gekomen, hadden we hetizelfde gedaan als in Duitschland we had den mee revolutie gemaakt, alle latere betui- gingen van het tegendeel ten spijtl VERKOOP VAN RIJKSBETREKKING. In een financicel weekblaadje vindt dc „N. Ct.*' onder de advertentien cen ergerlijk staal- tje van corrupie. Iemftnd, die een rijksbctrelcking beklecdt, bicdt daar zijn advies over de opvolging in het ainbt, als hij zich laat pensionneeren, te koop aan. Uit de bijzonderhcdoa van de ad- vei tentie is door de regeering wellicht dp te maken, wie zich aan dezen vcrkoop van een staatsbetrekking poogt schuldig te maken. De steller beweert, dat zijn advies over de op volging zal worden nagckomcn. Het blad vcrtrouwt, dat het mogelijk zal'zijn te ontdek- ken, wie deze bewering doet. opdat zij kan worden gelogcnstraft. Aan deze corruptie dicnt onmidddlijk de kop te worden inge drukt. ZUIVEL. De boterfabricken en koelhuizen in Fries- land zitten nog vol zuivel, omdat er bijna geen aftrek naar het buitenland is en er eiken dag gefabriceerd wordt. Wel heeft de minister 70 pet. van het geproducecrde voor uitvocr toegestaan, maar met de lage koersen van marken, francs en shillings wordt heel wei nig uitgevoerd. Een pond botcr kost dan in Duitschland 85 mark en dat is te duur. Evea- eens gaat het in Frankrijk en Engeland. BANKBILJETTE NDIEFSTAL TE HAARLEM. Bij onderzoek naar de inbraak bij de firma Joh. Ensched& te Haarlem waar voor een half millioen bankbiljetten is gestolen, dat de da- ders voor een paar millioen aan bamkbiljetten onaangeroerd! hebben gelaten Dit bedrag was ten deele geborgen in de andere htlft van een v.ithouten kasfje, w^aruit het half mi'Hioen1 is ointvmmd. 'De rest der bankbiljetten was in kistjes, Id'ie op den grand stonden. De inbre- kers haddan deze maar voor het meenemen gehaid. Waarschiijnlijk zijn zij echter geschrokken door het groote bedrag, d«t zij vondeo, waar- cm zij| met het half millioen' het hazenpad ko- zcn. De inbrekers zijn binnengekomen door een breekijlzer te zetten onder het raampje, waar- door dit gemakkelijk te openen was. Ook het houten kastje, waarin voor millioenen aan waarde aanwezig was, hadden zij kunnen openen, alleen met behulp van em break ijzer. De beide nachtwakers in het gebouw neb-ben niets van de inbraak bemerkt. De mo-gelijk- heid bestaat, dat de 'inbraak plaats heeft ge- liad vodr 10 uur 's avonds, toen de nachtwa kers nog niet aanwezig waren. De directeur van de Nederl-andsdhe Bank en het parket van de Haarlemsche Rechtbank, benevens de rechter-commissaris mr. Pasteur, hebben de plaats van de inbraak bezichtigd SUZE ANDRIESSEN' Vrijdag 16 Januari a.s. w-ordt Suze Ao- driessen een der eerste schrijfsters van, meis- jesboek in ons land, 70 jaar. Haar werk heeft meni-ge -lezcres gewonnenied-ere Hbl- lau'dsche vrouw herinnert eich nog Bosch en Duin, -Het Klaverblad, 'De Krayenhof, Het le ven op den Erkesteyn, !De Familie van H'er- pen, de Hollansche bewerking van Miss Co- men's „Lamplighter, d.i De Lantaarnopste- ker", om slechts de meest bekende te noemen -Haar vrienden zijn voornemens -mevrouw Suze Boulet-Amdriessen Vrijdag as. te hul- digen op em receptie ten huize van mevr. W. .de Veer-dc Lange, Nic. Maesstraat 118, van 3 tot 4X uur. KTNDERTQESLAG 'SPOORWEG P ERSONE EL. Men meldt uit) Utrecht: De ki-ndertoeslag voor het spoorwegperso- reel blijft bestaan. DIEFSTALLEN. De politie te Bloemendaal was op het spoor gekomen van eenige diefstallen door een dienstbode gepleegd, ten nadeele van de familie waarbij zij in betrekking was. Het vermoeden ontstond dat zij de gestolen goede- ren had verstopt bij haar vrijer, een spoor- wegarbeider, die in Haarlem woont. Em bij liem ingestelde huiszoeking leverde het ge- wmschte resultaat op, en bracht de politie te- vens op een nieuw spoor. Het bleek n.l. dat de arbeider de dief was van verschillende van de spoor afkomstige voorwerpen die bij hem thuis werden gevonden. De spoorwegrecherche nam de arheider ge vangen, leverde hem aan de justitie over en stelde oogenblikkelijk een uitgebreid onder zoek in, dat nog in vollen gang is. ACTIE VAN LANDARBEIDERS. Door de landarbeiicrs van hier en die uit den geheelea omtrek is besloten een ache te voemen to zake verbetcrtog van toonen en ar beidsvoorwaarden Hun eischen zullen zijnvoor vaste .arbei ders em vast loon van minstens J 29, bene vens £6n vrijm Zondag om de vier wekea. Voorts em werktijd des zomers van voorm. 4 u. 30 tot 6 uur en des winters van voonnid- dags 6 uur tot 5 u. 30 nam. Voor losse arbeiders moet worden betaala 0.65 per uur voor den werktijd van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m. Voor verdere overuren f 0.75. LIJKEN AANGESPOELD. Tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee is Za- terdagmiddag aangespoeld net lii-k van IJs- brana Bos, stoker op de verongdukte sleep- boot „Hercules." Aan het Zuiderstraud is aangespoeld het lijk van W. Kuiper, matroos van gmoemde sleepboot. DI-EFSTAL VAN AUTO'S Mm zal zich iieriuneren dat-ook wij on- iangs melding maakten van erne tweeta-1 Ne- derlanders, verd-acht te Antiwerpm een aantal auto's te hebben gestolen en deze naar Ner cerland te hebben vervoerd. (Door de I laagsche recherche is Vrijdag een auto in beslag genomm, welke door ge- noernde lidden begin December te Antwerp m zou zijn gestolen. Dieze auto was te Rotter dam verkochc en bevon-d zich reeds in de der- c'.e hand FRAfUDE BIJ DE ROGGELEVER'I'NG De- rogge-levering van de bomen in Gro- ningen aan de regeering kan voor enkele fpaan-commissionnaLns nog leelijke gevolgeu sebben. Deb oeren moetm door een eommis- sionnair ingdicht zijn over gepleegde fraude door zijn collega's. Dezen moetm aan de boe- ren minder geld ui/tbetaald hebben dan de RijlksschattingBCommissie voor de rogge heeft vastgesteld. Achteraf blljkt, dat de boeren op goed geloof van de conunisisieonnains het be drag in ontvangst namen, dat d'eze in zijn boeicje had genoteerd. De fraude moet over groote bedragen loopen 'Deze kwestie is in de lankibouwvergaderin- gtn bereids aan de orde gesteld. Em onder zoek zal wel volgem. NEDE'RLANDERS IN RUSLAND Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is 'bericht ingekomen dat het aan de Nederlanders Corneiis Brink met vrouw en 3 kinderen en Jaco Barselman- gelukt is uit Pe- trograd' te vluditen m dart zij behould'esn in Finland zijin aangeskomm. iBOSKDOP IN VERVAL. Wat in Boskoop's gemeente n'immer te be- epeuren is geweest, is thans het geval De v.-erkloo&heid neemt bedenkelij'ke afmetingen aan; heel wat jonge mannen, onder wie ook gehuwde lieden, ziet mm leegloopen De han- c'elarm, die vroeger in Amerika eu in de ver dere buitenlandsche plaatsen hun bestellin- gen gingm opnemm, verdwijnm om zich el ders een beter bestaan te verzekeren. Daar- door worden de Boskoopsche cultures niet aan de marict gebracht. De z.g. boomkwee- kers aan land kunncni het -dan ook niert hou den en die em voor den' ander ruimt zij-ne kweekerij, op, om elders als knech-t te gaan werkm. Verschillmde boomwkeekerijen met ops^nd wordm dan ook publiek verkocht. Het ligt dan ook voor de hand dat de ge- meemte-finandtn daaronder ook te lijden heb- ben en da>t de gemeente Boskoop, die ems een welvarende plaats in het hart van Zuid-Hol- land gmoemd werd, thans een noodlijdende gemeente geworden is. VERHOOGING VAN PENSIOENEN. 'De afdeeling 's-Hertogmbosch van den Kon. Nledl. Bond van oudi-onderofficieren heeft een mo-tie aangmomen, waarin gezegd wordt, dat de in het wetsvoorstel van den minister van Oorlog voorgestelde verhooging der pen- siomrn met 20 pet. veel te laag is m aan dm minister wordt verzocht de verhooging te br-engen op 75 pet EEN OPLICHTER. iDe Amhemsche rech-tbank heeft uitspraak gedaan il de zaak tegm F. F. Vingerhoed, oud-joumalist te Amsterdam, die terecht stond wegens opliditing van verschill'lende personm te Arnhem, en hem veroardeelde tot 3 jaar gevangenisstraf. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE GRAFT SCHE BEDRIJVFN. ACTIE HAVENARBEIDERS. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden huishoudelijke vergadering van dm Moder- nen Bond van Haven en Transportarbeiders is, evenal§ in Rotterdam, het voorstel van de patroons afgewezen en blijft de eisch ge- handhaafd voor havenarbeiders 8 per dag en zeelieden 180 per maand. De patroons hebben voorgesteld resp. 7 per dag en 145 per maand. KORTE BERICHTEN. De stokers Smulders, uit Tilburg,. is door de stoomtram geheel aan stukken gere- den. Hij had te ver met het hoofd buitm de machine geleund en em slag van em tele- graafpaal gekregen, waardoor hij onder de tram terecht kwam. De Tilburgsche politie heeft gearres- teerd den koopman Beerms en dims- vrouw, verdacht van brandstichting in1 hun galante- riemagazijn, dat in dm nacht van 7 op 8 Ja nuari afbrandde. Te Nieuwer-Amstel is een motorrijder tegen een boom gereden en eenige meters verder bewusteloos op den weg geslingerd. Het rijwiel was geheel vemield, terwijl de berijder twee ribbm had gebrokm en in het ziekenhuis ter verpleging moest worden op- genonim. De politie te Weesp maakte proces-ver- baal op tegm em vrouw, die er haar werk van maakte zich in verschillende winkels met het personeel te onderhouden, terwijl dan de kinderen, die ze bij zich had, gelegenlieid kregen zich verschillende dingeu 'toe te eige- neu. Er is em nieuwe tramlijn ontworpm, Heerenvoen -- Oudeschoot Mildam Nijbome Oldeberkoop Noordwolde, om daar aan te sluiten aan de tramlijn Stem! wijk—Oosterwolde De lijn zal geexploit rd wordm door de Nederlandsehe Tramweg- Maatschappij. Biij het op het buitengewone Mklden- standscongres, 21 Januari te Amsterdam, aan de orde komend „co6peratie-vr,aagstuk" zal' oud-Minister Treub em aantal stellingen \erdedigen Op de veemaxkt, Vrijdag te Leidten-ge houden, warm d-e pnjzm aanmerkelijik min der dlan die week rte voren. De prijzen voor varkens liepen zelfs met 20 pot. ferug - Krach'tens besluit van de Slagerswr- etniging in Dm Fielder is de prijs van het spek met 40 ct. per Kilo veriaagJ. Zondagmiddag 2 uur is het motorschip „Oving 111" der N V. Oving te Rotterdam, in de Zuiderzee tusschm Edam eu Hoorn ver gaan. De schipper, de stoker en de knecht verdronken De vrouw van den stoker en de passgier Jan Lampe zijn behouden op Urk aang-ebracht. FIETSEN ZONDER IIOHT. UU WOKMERVEER Zaterdagavond jl. can ongeveer half zes, vrilidie em agmit van politie een man arresti ■- ren, die -aan herhaaldr sommaries om af sfappen wegens rij-dm zonder lichrt, niet vol- dted. Hierbiji ontstond' em worsitling tus schen! den agent m dm arrestant, waarbij eerstgenoemde zijn sabel kwijt raakte De aangehoudenen wist den sabel te ix machti- gen en ging iden agent daarmede te lijf. Me- de dbor de houding van het publiek was d agent genoodzaakt voor zelfverdediging vao zijn revolver gebruik te maken, waardoor o- \x>orlbijganger, die met het geval niets u li st aande had, niet levmsgevaar'lij-k in den schouder getrfofen werd-. Na verbonden te zijn werd hij in het gemeente ziekenhuis op- gtnomen THLEORAMMEN VAN HEDEN. NEDERLAND EN DEN" VOLKENBOND. DE OOSTZEE-BLOKKADE OPGE- HEVEN. BERLIJN, 12 Jan. Sinds Zondagmid dag is de Oostzee-blokkade opgeheven, De eerste Duitsche schepm zijn reeds uitgeva- rcn. HET IN WERKING TREDEN VAN HET VREDESVERDRAG. BERLIJN, 12 Jaa De Vorwarts schrijft: Deze vrede is een misdaad, niet slechts tegmover Duitschland, maar tegenover Europa en elk gezond mcnschenverstand. Maar wij moeten ons er mede tevreden stel- len en presteerm wat wij presteerm kun nen, Idoor em juiste staatsorde, vrijhcid van gedachten, sociale ontwikkeling m geestelijke presiaties op alle gebied. Ook het orgaan van dc Onafhankclijken Het publiek mengt zich nu op daadwerke- lijke wijze in het geding. Het valt op de ten gonste der stakers ageerenden aan. E(r worden kleeren stuk gereten; oogen worden bllauw gestagensotmonigen loopen bloedende ver- wondingen op; en de vestibule waarheen zich de strijd verplaatst, worden ruiten1 ingedrukt. De politie moesrt de slachtoffers onder haar beschermiag nemen. FIGURANTENSTAKING. De door het buitengewoon. oongres van den Alg. Ned. Typ. Bond genomen beslissing over het aanvaarden van het collsctief con tract in het dxukker&bedrijf is thans ook door het referendum bekrachtigd. Alleen personen boven de 18 jaar en in het drukker&bedrijf betrokken, namen aan d-eze stemming deel. Uitgebracht werden totaal 4646 s-temmen, waarvan 3672 voor, 892 tegen en 82 bianco of van onwaarde, 8 afdeelingen hadden geen re ferendum in-geleverd. Het contract is Zater dag 3 Januari door de organisaties geteekend, terwijl set eerste verh-oogde loon Zaterdag j.l. is uithetaald. O-ok het referendum in boekbindersbedrijf is door de betrokkenen met groote meerder- heid aangenomen. TJitgebracht werden totaal 809 stemmen, waarvan 619 voor, 138 tegen, 52 bianco of van ohwaarde. Op het buitengewoon oongres was teven-s op voorstel van het ho-ofdhes-tuur, met alge meene stemmen besloten 3000 beschikbaar te stellen voor de Weensche kinderen, waar van 1000 -speciaal beschikbaar gesteld1 zou- den worden voor de Typografen. In een vergadering van bet hoofdbe stuur van den Bond1 van werklieden in open- bare diensten en bedrijven werdt besloten zich niet near te leggen bij de door den Amster- damschen Raad genomen beslissing in zuke de lo-onen der gemeentewerklieden. Te Eaatsheuvel is- een 75-jarig man dood1 in zijn woning gevonden. Be annoede, die_in bet buiaje beerscbt en den siechten toestand waarin de woning verikeert wet.i,-t bet vermoeden, dat L. door gebrek en kou is bezweken. Een lid van den raad in de' gemeente Achtkarspelen stelde voor, voor het'gemeen- telijk dienstpersoneel een vloekverbod in te voeren. Dit voorstel werd verworpen, dpch aangenomen, aan bet personeel te verzoeken niet te vloeiken. SCHIP VERGAAN. 's-GRAVENIIAGE, 12 Jan. Wij vonic- men, dat nu b-et vredesverdirag in working is getreden dlezer d'agon de toezendin-g aan de 2e Kamer zal worden tegemoet gezien v-an het ontwerp betreffende de tootroding van Nederland tot den Vol'kenbond. De gedelegeerden "Prof. Jbr. Mr. van E'ijsinga en Kroller zijn naar Parijs torug- gekeerd ter hervatting met -onzen gezant Jbr. Loud-on van de besi rekingen ter uit- werking van bet voorstel van den Vol! n- bond-inzakd de algemeen internatiio '.e regeling inzake het verkeer dan-gs de water- wegen, spoorwegen en havens. Bovendien. -zijn deze 3 heeren door de Nederlandiscbe -regeering aangewezen voor bet voeren van onderbandelingen inzake een nader overleg 'betreffende de bepalingen van bet' verdrag van Versailles, betreffende de Rijn waar van eenigen een wijziging willen in de Rijnvaartakte, waarbij Nederlan dpartij is. Eerst na afloop van dit overleg komt de eigenlijke 'berzieninig der Rijnvaartakte aan de o-rde. Inzake de revi ie der verdragen van 1839 heeft te den Haag een nader over leg plaats- gehad1 tijdens het reces met de leden der Belgische .gedelegeerden omtrent de uitwerking der econ-omiscbe regeling waa-ro-ver in beginsel overeenstemming was verkregen. De Nederl-andscbe gedelegeer den zijn naar Parijs terug gekeerd, waar de- zer d'agen ondierhaudelingen zullen worden gevoerdi over de definitieve vaststellin-g der formules en de regeling van de'nog niet af- gedane punten. VERTRAGING TELEGRAMVERZEN- DING. AMSTERDAM, 12 Ja. Tengevolge van dm storm zijn de verbindingen door het geheele land per telegraaf zoo slecht, dat hedenmorgen alle telegrammen vanuit Am sterdam voor andere in ons land gelegen plaatsen per post werden verzonden. DE SPOORWEGSTAKING IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Jan. Voor Dusseldorff, Arnsberg, Munster m Minden is de uitzon- deringstoestand afgekondigd. Het uitvoe- rend -bewind gaat hierdoor over op dm Rijksweerminister, dus op den militairm bevelhebber.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2