is steldijk heeft zeer veel van den storm te lij- den gehad. Een troepje padvinders maakte zich hier verdienstelijk. De brandweer is 56 keer uitgerukt voor omgewaaide schoorsteenen, boomen, enz. Aan den Haarlemmerweg tusschen Sloter- dijk en Halfweg, is een boerderij, thans woon- plaats voor vier veemarbeidersgezinnen, ge- deeUelijk ingewaaid en moest ontruimd wor- den. Om de ruiten te beschermen, heeft men op den Admiraal de Ruijterweg onder Schoten allerwege de ramen gebarricadeerd, zoodat het leek alsof dat stadsdeel gebombardeerd was. Op den dijk tusschen Wormerveer en Zaan- dijk is Zaterdagavond de wagen van den vrachtrijder Eikel omgewaaid. Persoonlijk ongeval had niet plaats. In de Zaansche pol ders zijn verder verschillende bruggen en z.g. „petmolens" omgewaaid. Een stalen tele- foonpaal, op het dak van het station Zaan- Ham, is door den hevigen wind omgeslagen. De muren van een in aanbouw zijnde drukke- rij der firma Smit te Koog aan cle Zaan be- zweken Zondagochtend. Tevens was de storm oorzaak, dat de toevoer van electrischen stroom der gemeente Westzaan Zondagavond te ongeveer zeven uur verbroken wad, waar- door vele huisgezinnen in donker kwamen te zitten. Te Purmerend moesten Zondag vele dikke boomen, dakpannen en schoorsteenen het ont- gelckn. Een telefoonpaal van de tram naar Alkmaar woei om, zoodat de verbinding va-* broken was. Een 20 meter hooge schoorsteen van den broodbakker Vlaar woei ook om, nam een gedeelte van den achtergevel mede en ver- brijzelde een deel van de naburige smederij van een wagenmaker. Het was een ware rui'ne. De Mgas is bij Maastricht onrustbarend gewassen en weer buiten haar oever getre- den. Alles ziet er weer even troosteloos uit als enkele dagen geleden. i Uit Dusseldorrf komen berichten van stij- ging van het water van deu Rijn. Zondagavond werd te Enschede heel wat schade aangericht aan de electrische gelei- ding. Verschillende wijken der stad waren in nachtelijk duister gehuld. Het dak der Ned. Herv. kerk werd aan de eene ,zijde gehavend. Te Uithoora werd Zondag de zinken be- kapping boven het perron, waar de goederen ter verzending worden geplaatst, door een rukwind opgenomen, en over het stationsge- bouw geslingerd en in een weiland neerge- smakt. De bekapping botste eveneens tegen het telegraaf- en telefoonnet, waardoor de draden braken, zoodat alile verbinding ver broken werd. Van de inaanbouwzijnde gemeentewoniugen te Zandvoort is van een blok, dat reeds onder de kap stond, het geheele bovengedeelte afge- slagen. Van den toren der Ned. Herv. Kerk te Maarssen is het kruis afgewaaid. iDevan Antwerpen komende Fransche zee- boot Lieutenant de Messiesy" is Zondag door' den storm van haar ankers geslagen en in de Bielingsche Ham tegen den dijk ge- strand. De boot is Maandagmorgen door 4 sleepbooten vlot gebracht en naar Antwerpen teruggekeerd. Zondagnacht zijn in de omgeving van Ze- venaar vele verwoestingen aan daken en boo men aangericht. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De waterstand bij Zevenaar is thans dusdanig, dat weliswaar de rivieren nog val vertoonen, doch binnendijks staat het kwelwater hooger dan ooit. De schade, die daardoor aan ingekuilde winterprovisie wordt aangericht, is zeer groot. Door den sterken storm en regenval wordt weder was verwacht. Te Doetinchem is de in aanbouw zijnde me- taal- en draadfabriek van den heer Besseling in elkaar gestort. Tengevolge van den storm is de loodsdienst op de Schelde gestaakt. De stoombootloods bracht de loodsen; die buitengaats vertoeven, veilig binnen. Een niet geheel voltooide hangar staande bij Carleys vliegtuigenfabriek te Ed'e is door den storm van Zondagmiddag ingewaaid. De schade is zeer belangrijk. Vanwege het Hoofdbestuur der P. en T. wordt medegedeeM, dat er in het verkeer per telegraaf en telefoon zeer vele storingen zijn in able richtingen, hetgeen het verkeer tus- srhen' Ainsterdam Rotterdam en Den Haag onderling en met de groote plaatsen in de provincie belemmert of verhindert. Met Bel- gifi en Duitschland is er geen telegrafische en eeni zeer gebrekkige tdefonische verbin ding. iDe radio-telegrafissche veibindimg Neder- landt—Engelamd is voorsihands weder onafge- broken geopend Onder Meuwer-Amstel is een. telefoonpaal in de buurtschap Buifeenveldert geknakt, zoo- cat alle telegrafische en telefonische verbin- aing werd verbroken. EEN EQARDCNEKMGE ZEEFMOOR- DENAAR. ren, gezonden: Uw aanbod is in vergaderingemi van de le- oen onzer organisaties besproken, welke ge heel in overeenstemiming met de opvattimgen van hunne besturen1, ons opdroegen U te be- iwhifan, dit aanbod, zijnde geheel onvol- Cocmd'e in verhouding tot de biTlijike verlan- gens door ons gesteld, niet kan' worden aan- vaard, zoodat het schema van verlangens op 11 Dec.* 1919 den werkgevers ter hand ge steld, door onze organisaties wordt gehandi- haafd Mochten de werkgevers bereid zijn tot een revisie van hum stand'pumt dam ziji het ons ver- gundl, er aan ite herinneren, dat voor de af- sluiting een Collectieve overeenkoimst, o.i: niet enlkel o vereenstemmirug omtrent het stan- daardloom1 zal dienen te worden verkregen, doch) ook met betrekkimg op loonen', arbeidistij- den voor de verschillende groepen, die in den Loonraad werden genoemid, w.o. vakarbei- ders groote maatschappijen schuitenvoerders en sleepers, vrijlieden en assistenten, tech- nisch; peisoneel niacfainale bedrijven, positie If A. R. Amsterdam em Rotterdam Civiel person eel ter Koopvaandiiji, dien'stregelemeht zeelieden, enz, DUITSCHE SCHEEPVAART EN DE VREDE. Als gevolg van het sluiten van den vrede is gisteren dbor Wambersie en Zoon, in recht- streekschen doorvoer«van Londen naar Keu- len het eerste stoomschip onder Duitsche vlag, de Ariadne" te Rotterdam ingeklaard. Het schip is geladen met stukgoed, in hoofdzaak spek, olie en visch in blikkem. KOLEN-AANVOER UIT DUISCHLAND. Men meldt van de grens aan het Hbld.: Geheel overeenkomstig onze verwachting staat inderdaad de aanvoer per spoor van Duitsche steenkolen geheel stop. Afgaande echter op de uitzending van ledige wagons naar Duitschland, mag men aannemen, dat de aanvoer binnen enkele dagen zal worden hervat De goederenaanvoer evenwel is reeds miniem en staat door de staking eveneens op het punt van doodloopen, evenals het reizi- geesverkeer Overigens komen de fcreinen vrij- wel tijdig aan. INIB'RAKEN. Te Katwijk is Zaterdagnachit op twee plaat sen ingebrokei... Uit de rijwielwerkplaats van V werd een rijwiel ontvreemd en een aantal meilwe banden. In de consistoriekamer der Nederu 'Hlerv. Gemeente, waar ook werd in- gebroiim, is niets ontvreemd. Een aantal fivsschen wijm, bestemd voor het Avondmaal, zijn leeggedronken. Van de daders geen spoor J iDE SPOORWEGRAMP BIJ WEE5P. In de procedure inzake de spoorwegramp bij Weesp, heeft, naar de Tel. meldit, de H. I J. S M den Staat der Niederlanden. in vrijwa- ring opgegevemi, op tweeerlei gronden: lo. Orndat de minister van Oorlog ten be- hoeve van's Rijks dienst het gebruik van de spoarwegen alsmedb van het materiaal', aan haar todjehoorend heeft opgevorderd krach- tens besluit van 31 Juli 1914, en die over een komst nOg gel den de was op het oogenblik der ramip, 13 September 1918: 2o. Omdat dte spoorwegdijk in kwestie oor- spronkelijk is aangelegdi door den Staat der Nbderlandbn en de B. IJ. S M. dien1 dijk slfechts vam den Sitaat in gebruik heeft. Wat de overeenkomst tusschen) Mij. en de Staat betreft, dit: in den tekst daarvan wordt bepaald), dat indien bdji het opmaken van de jaarrekening der Mij b lijkt, dat het winst- saldd der Mij. minder bedraagt dan 4 pet. van het gestorte maatschappelijk kapitaal, het daartoe ontbreken.de dbor den Staat wordt bijbetaald). De Mij. concludeert thans, dat de Staat over 1918 eeni zeker bedrag had bij te bctalen, maar dat op de winst- en verliesre- -kening als verliespost niet voorkwam de vor- deringen bij de verschillende dagvaardingen vam de Mij. geeischt, dat derhalve de Staat aam de Mij1. al datgene zou moeten terugbe- talem waartoe deze in' de aanhangige proce dures mocht veroordeeld worden. Op deze gronden concludeeren mrs. F. A Molster en J. H. Worst mamens de H. IJ. S M dat het Se rechfbank behage te gelasten, dat de Saat der Nlederlandten op de door de Recbtbank te bepalen zitting ten verzoeke van den gedaagde zal worden gedagvaard teneinu oe op den eisch tot) vrijwaxing te amtwoorden en voort te procedeerem. Mem schrijft uit Ouddiarp (Z.) d.d. 12 de zer: Vanmorgen was een groote mijn met ze ven voelhorens aa-ngespoeld op het heiwerk van dem huitendijk in de ommiiddellijke na bijheid van de haven, waarim dertig schepen lagen en waar op dem dijk tien huizen staan. Zonder aarzelen daalde schipper P. Be- zuien den dijk af, niaderde met de uitersts voorzichfigh^id de gevaarlijke mijn en slaag- de er in haar onschadelijk te maken. Daarna werd1 met behulp van anderen het nu onge- vaarlijke voorwerp opgeborgen. Het dorp is zoo, bij diem hevigen storm en dit hooge ge- tijde voor een ramp bespaard gebleven. LUGUBERE VONDST. Gistermorgen voer een sloep door den Oude zijds Achterburgwal te Amsterdam. Plotse- ling haperde de schroef. Toen de schipper naar de oorzaalf van de stagnatie een on derzoek wilde instellen, zag hij een hand bo ven water uitsteken, waaruit hij begreep, dat de schroef der boot een lijk had vastgegrepen. Het bootje werd toen naar het Hoofdbureau van Politie gesleept en daar werd de achter- stevem gelicht. Toen bleek inderdaad, dat het lijk van een manspersoon aan de boot hing. Eenige duizenden personen waren getuige van dit luguber werkje. EEN WEL ONTSTAAN. Te Heesselt (Tielerwaard) was een groote wel ontstaan, een oppervlakte van 12 tot 15 vierk. meter oeslaande. Het is met groote in- spanning gelukt de wel te stoppen. Door ver- zakking is een huis geheel onbewoonbaar ge worden en als verloien te beschouwen. Op vele andere plaatsen is schade door het kwel water veroorzaakt. WENKEN BIJ DE VOEDING. Rng om bou.Ttwt dsgen. vwtof tot w® maximum van 12 dagen in het geheel. De manschappen van het 4e reg. veldartil- lerie te Ede hieiden gisteravond hi de manege een vergadering in tegenwoordigheid van of ficieren. Er wad besloten aansluiting te zoe- ken bij den Bond van militairen om te trach- ten langs ordelijken weg vabetering te ver- ikrijgen. in de kazerne is aangehouden een burger, die biljetten verspreidde, welke een oproeping inhielden tot een vergadering in het uorp, ten- einde de grieven onder de manschappen te be- sprekea MOT IE TEGEN EEN POLITIE- COMM18SAR1S. In Harlingen is het homeles tusschen den Raad en hen conuinssarin van politie, den hea Rcmmelink. Er is in de jongste raads- vergadering een en under van gezegd. De heer van der Wal sielde' als hoofdrap- porteur over de gemeentebegrooting, dienst i 920, na behandeling der agenda, de volgen de vragen aan den voorzitter Kan de voorzitta mededeeling doen, of er kans bestaat op spoedige verdwijning van aen hea Rtmmeiink als conmnssaris van po litie? Ter toelichting sprak de heer Van da Wal het volgende: Op voorstel van de com. van rap. voor de gemeentebegrooting 1920 is het bedrag, door B. en W. noodig geacht voor de uitbreiding en reorganisatie van het politie- korps te dezer plaatse, overgebracht naar on- voorziene uitgaven. Dit gescniedde omdat de raad geen vertrouwen stelt in den chef van het poiitiekorps, den heer M. Remmelink, com- missaris van politie. De toestand in onze stad is evenmin van dien aard, dat het wenschelijk is, dat de voor- genoHien uitbreiding en reorganisatie zoo spoedig mogelijk haar beslag krijgt. De voorzitta antwoordde hierop, door het valoop da feiten na te gaan, sedat het op- tieden van den nieuwen raad. Tweeinaal heeft de heer Remmelink een zijdelingsche waar- schuwing gehad, om ontslag te vragen, doch hij is daar niet op iugegaan. Deze aanma- ning heeft genoemde heer deu voorzitta zoo kwalijk genomen, dat hij dem den 22steu Nov. j.l., op het perron van het station in het publiek heeft beleedigd. Van deze feiten heeft den voorzitter een rapport opgesteld en dit aan den procureur-generaal van het gerechts- hof gezonden. Nu de raad a zich mede be- moeit, kan het tijdstip van behandeling mo gelijk vahaast worden. De heer Van da Wal, stelde daarop, na- mens de com. van rap. de volgende motie voor: De raad da gemeente Harlingen, ovawegende, dat het van algeineene be- kendheid is, dat a bij de politie alhia niis- standen zijn, van zeer ernstigeu aard; dat naar's raads oordeel dit in de alla- eerste plants is toe te sehrijven aan den hea Remmelink, commissaris van pohtie, wien het aan den noodigen tact in den omgang met menschen ontbreekt, reden waarom de ver houding tusschen hem en zijn ondergeschikteu zea veel te wenschen ovalaat dat zelfs het contact tusschen hem en den burgemeester is vabroken moeten worden op grond van's heeren Remmelinks ontoelaat- baar optreden tegen dezen terwijl bij het oordeel, dat algemecn onder de ingezetenen ova dezen magistraat heerscht het element van vatrouwen ten eenenmale wordt gemist; dat bovendien de reputatie van den hea Remmelink op zedelijk gebied vare van onge- rept is: dat het onder zulke omstandigheden tegen het belang der gemeente is, dat de heer Rem melink alhia als commissaris van politie blijft bevestigd besluit den minister van justitie te verzoeken zooda nige maatregelen te willen nemen, als noodig zijn om te verkrijgen, dat de heer Remmelink voornoemd, alhier niet langer als commissa ris van politie wakzaam blijft. Deze motie werd met algemeene steinmen aangenomen. EEN ONTPLOFFING. Eenigen tijd geleden werden door eenige jongens een aantal bui§vormige stukken ko- per aan het strand onder St. Jacoba Parochie gevonden. Deze werden bijeengebOnden door een ketting waaraan een pijpje was bevestigd. Dit koper werd verkocht aan iemand in Fra- neker. Toen gisteren de vader van een der jongens met een naald in het pijpje stak sprong het uiteen en rukte hem drie vingers van de rechterhand terwijl twee zijner kinde ren licht gewond waden. HET ONTSLAG AAN DE CON- STRUCTIEWERKPLAATSEN. Het nyissa-ontslag aan de constructie- werkplaalsen is, volgens een bericht uit Delft aan „Het Volk", zoo goed als geheel ingetrokken. De arbeiders, die aan de halhoeven waken (paardenbeslag) blijven ontslagen. DE INVALIDITEITSWET. In Friesland begint evenals in Gelderland, maar niet zooals daar om gemoedsbezwa- ren, doch om andere redenen meer en meer verzet tegen de Invaliditeitswet te ontstaan. Men zal daar krachtig tegen optreden. Van- wege den Raad van Arbeid te Heerenveen is ■tegen enkele weigerachtigen reeds proces-va- baal opgemaakt. Sommige Friesche boeren ga^n hun arbei ders 1 a 2 cent in het uurloon korten voor de verschuldigde zegels van de Invaliditeitswet. In eene vergadering van arbeiders te Zeven- wouden is besloten, krachtige maatregelen tegen deze handelingen te nemen. POGING TOT KERKHERVORMING. In de .Nieuwe Stemmen uit de Vrije Ge meente" verklaart H. C. van Wijngaarden, dat hij weinig verwacht van de pogingen tot kerkhervorming, zooals zij in het bij zonder in de Ned. Herv. Kerk worden ondernomen, om de kak nog te redden. ,.Wat zal", aldus de schrijver, „het gevolg zijn van de overal overwogen en straks inge- voade hoofdeliike omslagen, gevolgd door een algemeene kerkelijke belasting, waaraaar een onderzoek wordt ingesteld? Zullen zij, die zoo bitter weinig voor de kak gevoeten, of Wier rechten worden miskend of wiex beur- zen toch al zoo worden geplundad, a in blijven en betalen En het getal vacatures zal grooter worden en de nood in de pastorie siechts weinig gelenigd en het getal doope- iingen en het aantal nieuw-bevestigden en de beiangstelling voor het avondmaal en het go iai itei'kgangas, het zal alles in hetzelfde tempo van nu of in een snella tempo va in inderen. En de kaken zullen niets doen I Men telt zijn trouwe volgelingen: 40, 100. Maar dat is immers niet te weinig, want de religie bloeit vooral in de intieme sfea. Men berekent het getal catechisanten, enkele tien- tallen. Maar de ernst is siechts het bezit van de kleine mindahcid. De getrouwen blijven, de naam blijft, de historische beteekenis blijft. Men troost zichzelven en zit nea in zijn intieme schemerigheid. En men bespeurt niet, dat de wereld aan de kerk voorbijgaat. Wat zou het anders kunnen zijn! Want, zooals gezegd, bij zeer velen wordt verlan- gend uitgezien na^r een macht, die met klem de beteekenis da geestelijke, zedelijke dingen prediken zal. Rome begrijpt het. Haar krachtsontwikke- ling verdubbelt. Zij weet de omstandigheden th haren nutte te gebruiken. Maar zelfs dit .vnia_ de slapende protestanten niet te wek- Keii Rust, stemming, verdraagzaamlieia, in- timiteit, teerheid. daarop staren zij zich blind. Dat dit alles behartigd kan wojden en dat men tegelijk in het groote deu kan zijn, schijnt men niet te willen wetea. Voorwaar, 1920. lijkt voor de kerken niet bijzonder hoopvol. Wij gelooven niet, dat zij liaar onckrgang voorloopig zullen vinden. Niets is zoo taai als kerkelijk georganiseerde religie. Wij gelooven ook niet, dat het 4veer zoo zal zijn, dat de godsdienst, de alles behea*- scliende kracht wordt. Het leven bracht in zijn oneindige diffacntintie zooveel levens- voruien voort, die met religie niets uitstaande hebben, dat siechts de roomsche kerk deze perverse verbindingen van roomsche sport en roomsche vruchtenkwcekers kan verdra- gen. Maar als de godsdienst in den individu tot leven gekomen is, beinvlocdt hij hem zoo, dat haast al zijn levensuitingen zijn religieuse gczindheid verraden." VERMOEDELIJ^E VERGIFTIGING. Te Amasfooirt is deza dagen gearreateerd zekere v. d P., die verdacht wordt een meis- je in Nijinegen, dat binnenkort moeder zou worden, te hebben1 vagiftigid. Hiji is zelf va der van vier kinderen en staat ais zeer op- rassend bekend. Hij schijnt van uit Araas- foort vogif meegenomen te hebben en het nieisje dat in poedervorm te hebben/ toege- dieniai. GEiNTERNEERD LAND-OORlLOGS- MATER1EEL Hlet hoofd van het bureau Intaneering heeft ta kennis gebracht van de militaire autoritciten, dat thans al het gein'ternrerde loind-oorlogsmataieel kan worden tewggege- vea aaoi de vertegenwoordigas der vieen.de mogendheden, waarvan het afkomstiig is Door genoemd hoofd) zijn aan de attache's da betrdkkeni legaties lijstien toegezonden, be- treffende de ia versdiillende magezijnen en cpsiagplaalsen aaawezige wapenai, niunitie ed., volgens welke lijsten het materieel door de betrokken magazijnmeesters of beheadas tegen ontvangbewijs moet worden overgege- ven aan de namens de verschillende legatirii nietl het in ontvangst nemen' belaste pusonen, die daartoe van' eeni tochoorlijke volmacht moeten zijn voorzien. ■De aandacht is er op gevestigd, d'at er met de meeste nauwgezetheid tegen inoet worden gewaakt, dat het niatierieel in vajseerde han- e'en gaake; in twijfelacht'ige gevalllea moet telegrafisch of telefonisch dte beslissing van het hoofd van het bureau Intaneering wor den ingeroepen. .In geval zich verschilien voordocn1, moet zco spoedig mogelijk eene door beidc partije.; geteefcalde verklaring aan genoemd hoofd worden ingezonden. KORTE BERICHTEN. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 20 Januari dispensatie verlecnd van het verbod tot uitvoer van ruwe cacao- boonen, benevens alle producten daar uit. De staking in de fabrieken van de frnria van Heek Co. te Enschede is geeindigd De kolcnlossers hebben gistermorgen op de oude voorwaarden het werk hervat. De pikeur G. Ensing is weer in ons land teruggekeerd en zal zich als publiek- trainer gaan vestigen. Als wittebrootikaart voor het 123ste tijdvak, van 14 tot en met 22 Januari,- zal die nen de Rijksbroodkaart in de paarse kleur op paarsen ondergrond. Men vreest, dat de afschuiving van den zeedijk bij 't Horntje niet te stuiten is. Er is 24 voet diepte gepeild, tegen den dijkvoet. Alle woningen in de nabijheid zijn door de bewoners verlaten. Te Smilde (Dr.) zaleen gerechtelijke vakoop worden gehouden wegens belasting- schuld van een raadslid dezer gemeente. Te Hengelo is in het kantoor van den verificateur den heer Kolk een kachel uit el kaar gesprongen. Een paar personen kregen brandwonden. De reedersvereeniging te Vlaardingen zal hare leden verzoeken voortaan, in plaats van sterken drank en bier, andae genot- en voedingsmiddelen met de haringschepen mee te geven. De pannenfabrjek Van Amstel en Lit- jensteDruten heeft 200.000 pannen naar ioord-Frankrijk verzonden. - Tot nadae aankandiging is met 15 Jan. dispensatie valeend' van het verbod van uitvoa van zeestareni afval van viscli en der- gellijikeii vischmest en met 20 Jan. van het uit- PTTBLTCATTE. DE COMMISSARIS VAN POLIT3E D(EK; GEMEENTE AT.TVMiAAB brengt in ijerinnering de verplichting van ieder Vreemdeling, om rich bij aankomst in deze Gemeente onmiddellijk aan te melden aan het Bureau van Politic in de Langestraat aihier, tot insohxijving in de aldaar gehoudeii wor- dende Vreemdeliagenregisters, welke ver plichting voor minderjarige ikinderen op de verzorgers rust, watrom dan ook IN" HET BTJZiOXDER DE AiANDACHT VAN VEBlZORGBRS OF A.S. VERZORGERS VAN" BUTTHNLANDSCHK (OOSTEN- EIJKSOHE) KINDEREN DAAROP GE- VESTIGD WORDT. Voor hen, die reed® Oostenrijkache kinderen in huis hebben en ip gebreke bleven, die kinderen in te laten sehrijven aan het Poli- tiebureau, bestaat alsnog gelegenheid dit te laten doen (onder medebrenging van het ■kind) iederen wenkdag yan 1012 uur v.m. en van 35 lA uur n.m. bovendien tot en met ZATERDAG 17 JIANUARI a-a. 'e avonds van 810 uren. Alkmaar, den 12den Januari 1020. De Commissaris van Politie, W. TH. VAN" GRIETHU'lJSEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AT.KM A AR brengen ter algameene ten nis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 058, is opgenomen het besluit van aen Raad dier gemeente van 30 December 1918, waarbij is vastgesteld eene VEROEDENING, regelende den workkxing van de eommissie van bij- stand voor de publieke werken. Welke verordening, heden afgekondigd, ge- durende drie maanden ter gemeente-secretar rie ter lezing is nedergelegd en aldair tegen beta ling van 0.07Vt in afdruk is verkrijg1 baar gesteld. Alkmaar, 14 Januari 1820. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Z aterdf gmorgen werd op den Ringdijk te WaterigTaafsmeer een twee-en-twintig1 jarig jongmenach in bewuateloozen toestanid aan- getroffen. In zijn zak werden een tweetal fleschjes gevonden, die vermoedelijk gevuld waren geweest met morphine. Per rader'baar" werd hij naar het O. L. Yrouwegaethuia ver- voerd. Toen hij tot bewustzijn kwam, ver- klaarde hij om een liefdeegeschiedeni® zich van het leven te hebben willen berooven. Daartoe had hij1 een gedeelte van den inhoud der fleachjea opgedronken en was toen be- wuateloos geworden. Des morgenis kwam hij weer bij, waarop hij ten^tweed'e male eenige slokken van het verdoovingsmiddel gebruikte. In het gasthuia weigerde hij tegengif in te nemen en zich die maag te laten leegpompen. Zondagmorgen waa zijn toestand vrij goed. ERGERLIJKE BALD AD1G HE IID. Onlangs werd ggmeld, dat de Noord-Bra- bantsche eleetrieiteilsmaatschappij zoodanig van de vernielzucht van onbekende beliiamels te lijden had, dat er erast'ige storingen door werden veroorzaakt in die stroomlevering, em bovendien groot gevaar ontsitond voor de ma chines te Geertruidenberg, opnieuw is dezer dagen geblekens, dat louter tengevolge van ongehoorde baldadiigheid de electriciteitsleve- ring in Eindhoven en Helanond onderbrOken werd1, en dat in de nabijheid van Udem weer een ijizerdraad over de hoogspanningslijn werd geworpen DREIOEND CONFLICT IN DE lHAVEN Door de samenwerkende organisaties in het Haven- en Sch eepvaart bedrij f is het voi- gende sehrijven aan den heer Paul Nijgh, Voorz. van diem Loonraad in de vervoeibedrij- B ANEBELJETTENREGEN. Giatermiddag omstreeka kwartier voor drieen kreeg de recherche van het politiebu- reau Muiderpooxt te Amsterdam bericht, dat op het Eikenplein, bij de R.-K. kerk, gehal- veerde en in stukken geschourde bankbiljetten waren ..gestrooid"; de felle wind nam het geldwaardig papier o,p em versp^idde het over het geheele plein. Aanvan'kelijk werd ge- daoht nan de bankbiljetendiefstal te Haar lem; maar het bleken oude biljetten te zijn. De politic nam de vondst, aanvankelijk zon- d'er iets te wetlen van de berkomst, in beslag. Verschillende bewoners uit de buurt kwamen gevonden biljetten, waarvan er geen enkele ongescb nden was, op het bureau brengen en uitten als bunne meening dat een oude dame in een kindsche vlaag, zich op deze minder gebruikelijke wijze van baar bezit bad' ont- daan. In den loop van d'en avond kwam de politie op een ander denkbedld. Er was even v66r tweeon in de b uur ten, ressorteerende ondeT bet bureau van de Eattenburgergracht een inbraalk gepleegd, waarbij 8600 aan bankpa- pier is ontvreemd. Verondersteld wordt d'at zich aan dit inis- dnrijf opgesdboten jongens hebben scbuldig gemaakt die met den buit geen raad wisten en daarom de bankbiljeten als scheur-papier behandelden. Het onderzoek wordt voortge- zet. Gisteravond, vrij laat, kwam nog een ne- ringdoende aan het bureau, in wien® zaak een gescbeurd bankbriefje in betaling was ge- geven. VOOR EEN RAMP BEWAARD. Eet alleen voedsel van go ed'e kwalitelt. Eet niet te d'ikwijl® en niet te veel; ga altijd van tafel, zonder bet gevoel te hebben over- zadigd te zijn. Hoe eenwudiger bet maal is des te meer zal bet bijdragen tot de gezond- heid. Te veel eten is altijd schad'elijk. Eet niet te snel. "Wie snel eet, zegt een spreekwoordyverteert zijn voedsel langzaam. Eet of drink niets, dat zeer heet of zeer koud is. Bij. het gebruik van ijs, moet men het v66'r het inelikken even in den mond hou- den, ppdat het de maag niet verkoele. Drink geen eterken drank voot het eten, daar de maag, boewel voor een oogenblik ge- prikkeld, op den duur baar kracht verlieat en de spijsveirtering verstootd wordt. Kauw bet voedsel. Goed' gekauwd half verteerd. Drink matig bij bet drinken; door te veel water drinken worden de verteringssappen te veel verdund en wordlj de kracht te sterk verminderd. Eet op geregelde tijden. Drink nooit zonder dorst. Eet niet zonder eetlust. Eet niet altijd d'ezelfde soort spijzen, doch geef elken dag eenige afwisseling. Slaap niet dadelijk na bet eten. DE KOLENPRIJS. De levering van steenkool uit Duitschland volgens de overeenkomst, waarover thans te 's-Gravenhage onderhandeld wordt, zal ge- schieden op de basis van een prijs, overeenko- mende met dien van de van overzee met re- geerings-schepen aangevoerde steenkool c.'.f Rotterdam. De Duitsche kolen zullen dus om- streeks 60 a 80 gaan kosten, tegen 31 in December volgens het contract-1919. (Hbl.) ONTEVREDEN SOLD ATEN. Zaterdagavond half 6 verzamelden de bu- zaren van bet 4e regiment te Deventer zich in de manage om hun grieven te beapreken. Na afloop der vergadering, waarbij ook een officier tegenwoordig was, trok men in op- tocbt door de stad. De demonstratie bad een zeer rustig verloop, maar op de Poot dreef de militaire politie de betoogers uiteem. Eenige namen werden gpgeschreven. Zondagmorgen ihalftien vergaderden de huzaren in de schermzaal, met toesteanming der officieren. Besloten werd een telegram aan den minister Van Oorlog ad interim te zenden, met bet verzoek aan drie vertegen- woordigers der huzaren een spoed-audientie toe te staan. De gestelde eiscben omvatten bet volgende: Beboorlijke tractementen voor eoldaten, zoowel miliciens als vrijwilligers en voor kor- poraals; meer verlof, nl. drie dagen in de •maand met vopj reizen, Zaterdagmiddag weg en Dinsdagavond ^,ug. M4nagegeld met Paschen, Pinks ter en, Kerstmis en jaarwisse- Een tweetal afgevaardigden van bet gaxni- zoen zullen zich naar Den Haag begeven om daar bun grieven bloot te leggen. Nader wordt vernomen, 'dat Zaterdagavond ibalfzes de huzaren van bet 4e regiment zich in de manege verzamellen. Te Vlissingen heeft de biirgemeester in •den tuin van het raadhuis een vredeslinde ge- plant, in verband met de ratificatie van bet vredesverdrag. De politie te Leiden heeft twee personen igearres'teerdj, die onlangs hebben ingebroken bij den beer de la Rye, aan den Rijnsburger- weg aldaar. Een deel van bet gestolene is opgespoord. Onder he)t transportpersoneei te Maas tricht is gisterenmorgen een staking uitge- broken, die in hoofdzaak bet modern georga niseerde deel omvat. De arbeiders bij an Gend en Loos doen tot op heden nog met mede aan de staking. 0

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2