"W-anneer hrt ring r»r> <i« b**p tv Tfrijfcra i» dan moet dit. De hear Slagter vreesd vwr de kleine fa brieken geen moeielijkheden. De Leer Schroder bleef betogen ran wel. De heer Lakeman bleef het voeren van een actie tegen de kaascontrole, die vcx>ral wat de merken betrof een fiasco was, noodzakelijk achten. Velen zullen de dupe van het maken van 42 plus kaas zijn. Zelfs enkele fa- brieken in de Beemster kregen lust toen men ingelicht was 40 plus kaas te maken. De dag- fabrieken moeten actie voeren. Men staat niet alleen, ook groote iabrieken zien de moeie lijkheden komen. (Applaus.) De voorzitter oordeelde het oprichten van een nieuwen bond, al was het alleen om te protesteeren tegen de kaascontrole, reeds ge- rechtvaardigd. De bepalingen van het kaas- controlestation waren niet malsch. De dagfa- brieken komen steeds meer in het nauw met het merken. Spr. vroeg welke fabrieken voor oprichting waren. 10 fabrieken verklaarden zich daartoe berefd, de anderen hadden geen mandaat, maar verklaarden zich er ook in be- ginsel voor. De voorzitter wees er op, dat er nog 34 fa brieken in N.-H. ongeorganiseerd ziin. Spr. had hoop daarvan ook eenige als leden te winnen, naast de uit den B. v. Z. getreden fabrieken. De voorzitter stelde voor in deT>laden aan te kondigen dat er over 14 dagen weer een vergadering wordt gehouden. Spr, stelde voor een commissie van 5 personen te benoe- men, om de zaak verder uit te werken. De heer Kaay stelde voor om dit aan de 3 initiatiefnemers over te laten. (Applaus.) De heer Schroder zou het wenschelijk vin- den de commissie aan te vullen met de hee- ren Kaaij en Lakeman. De voorzitter was van dezelfde meening. Applaus. De heer Lakeman wilde een definitief be- stuur benoemen wanneer ook de andere fa-, brieken waren toegetreden. Spr. wilde wel in een commissie. Hij had 5 jaar niet pleizierig in den ouden Bond uezcten. Hij was de dwarskijker. Men heeft hem er willen uitdu- wen, door hem eerder te laten aftreden. Toen dit niet- gelukte, had hij te veel gezegd. Wat hij gezegd had, was nog zacht uitgedrukt. Hij zou het de heeren wel scherper willen zeggen. De heer Kaaij verklaarde zich tenslotte ook bereid om in de commissie zitting te nemen. Applaus. De voorzitter vroeg of de vergadering nog wenschte, dat de persoon die zich er voor had aangeboden, uiteen zette hoe het kaas- controlestation tot stand was gekomen. De heej- Kaaij wilde dit wel, maar meende toch dat men dan eenzijdig zou worden in gelicht. De voorzitter stelde op den voorgrond hoe men als producent het vormen van com- binaties voorkwam. Van den heer Grondsma vemam spr dat het kaascontrolestation op dezelfde wijze tot stand was gekomen. Spr. stelde voor om 25 minuten te pauseeren en den heer Grondsma uit te noodigen de vergadering in te lichten. Hiertoe werd besloten. MALARIA-COMMISSIE. Op verzoek van den inspecteur van de Volksgezondheid dr. H. Aldershof en onder diens voorzitterschap heeft de Minister van Arbeid ingesteld eene „Malaria-commissie voor Nederland", welke ten doel heeft dien inspecteur tot voorlichting te dienen bij het bestudeeren van het malaria-vraagstuk in de provincie Noord-Holland en bij het nemen van maatregelen ter bestrijding dier ziekte. De Commissie der Koningin verzocht den gemeentebesturen aan bedoelde commissie in liaar geheel zoowel als aan hare leden bij de vervulling van bijzondere opdrachten zooveel mogelijk a lie gewenschte medewerking te ver- leenen. Leden der commissie zijn: dr. P. C Korte- weg, rustend arts; dr. H. J. M. Schoo, pro- sector-bacterioloog, beiden te Amsterdam; D. W. Havelaar, directeur van het Gemeente- lijk Laboratorium voor Patheologische bacte- riologie te Haarlem; dr. P. H. van Roojen, directeur van den Gemeenteiijken Genees- kundigen Dienst te Zaandam; dr. J. W. Wi- cherink te Alkmaar, dr. J. Schuurmans Stekhoven, entomoloog van het Insti- tuut voor Tropische hygiene te Amsterdam, die wegens vertrek naar Indie na 1 Februari zal worden vervangen door dr. N. P. Swel- lengrebel. GEMENGD NIEUWS. STAKING TOONEELSPELERS. Het bemiddelingsvoorstel. Het hoofdbestuur van het Ned'erlandsch Tooneelverbond heeft in antwoord op zijn be middelingsvoorstel van het hoofdbestuur van c*e Nederlandsche Tooneelkunstenaarsvereeni- gmg het volgende telegram ontvangen ,,Mij(ne Heeren, Wijl bevestigen U de goede „ontvangst van Uw telegram. Voor die be- doeling zijn wij1 zeer erkentelijk, maar wij ,rVunnem tot onze spijt niet aan uw verzoek „voM'oen" De stakingscommissie van den Bond van Directeuren antwoordde als volgt: „Onde- dankbare waardeering voor Uwe „goede bedoelinigem moot zij haar leedWezen ,,te kennen geven dat zij in deze phase van het conflict Uw bemiddeling niet kan aan- vaarden en bied't U de verzekering harer op ..rechte hoogachting". Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelverbond heeft daarop het volgende telegram aan beide corporaties gezonden: ,rHet doet ons leed dat beide partijen ge- Bmeend hebben ons bemiddelingsvoorstel niet te kunnen aanvaarden. Wij stellen er prijs .op U mede te deelen, dat, wanneer naar „Uwe meening het oogenblik voor bemidde- ,,ling daar is, wij onmiddellijk bereid blijven „mee te werken tot een voor beide partijien ,.eervolle oplossing van het conflict". Aan deze houding van het Ned. Tooneel verbond wenscht „Het Vaderland" hulde te brengen. Afgewezen en toch altijd tot hulp bereid blijvem, is geem dagelijks voohkomeade gemoedegesteldheid. In de bladen worden uitvoerige besprekin- gcn gehouden omtrent het incident in het theater Verkade op Zaterdagavond 1.1. >De N. R. Ct. heeft nog van den heer Ver- beek, leider van de staking in den Haag, vernomen: Er was besloten. dat 15 personen, tneeren- Ned. ToQpeelkunstenaarsvereeniging het volgende communique aan de Cou- deeta bouwvakarbeictera, die ziclh daartoe uit sympathie voor de stakers hadden laten vin- den en door dezen, van eent vrijbiljet waren voorzien, Zaterdagavond biljetjes in de zaal zouden strooien, en) meer niet. Zij zouden er dan uitgezet zijn en daannee was de demon strate afgelOopen geweest. Eenl van de sta kers echter, die voor de uitvoering van dit besluit moest zorgen,, heeft er op zijn eigen houtje een demonstrate van geheel ander ka- rakter van gemaakt, welke tot de bekende rel ieves heeft geleid. Van een betaalde kasteploeg was volgens cen heer Verbeek geen sprake. De heer Verbeek deelde ons noig mede, dat hedenavond pogingen gcdaan zouden wor- aeni om de voorstelling te Dortrecht van Dat wat je niet jiebt, ingevolge het contract, dat de schrijifster, mevrouw Ranucci Beckmann, met dec heer van der Lugt heeft, te verhinde- ren. In ieder gevall bestaat, zeide hij, het voornemen, den heer van der Lugt langs ju r'dischen weg, verdere opvoeringen van net stuk bij de tegenwoordige bezetting, welke de goed'keuring van de scnrijfster niet heeft, te Beletten. De posttie der niet-stakers. De heer v d. L. M. heeft verzekerd, dat hij de aan hun contract trouw gebleven leden v?n zijtn gezelschap geen salarisverhooging of welke bekxming ook, heeft gegeven of toe* gezegd. Wat hdjl wel voor hen deed, heeft hij1 aan de N R. Ct. aldus omschreven Alleen heb ik gedaan, wat ik als fatsoen- lijk man verplicht was, door him n.l. voor het geval er een boycot van 5 jaar over hen uitgesprOken -mocht worden, de toezegging te deem, dat zij voor d'en tijdi op mij zouden kurinen rekenen De Ned1, zesdt rant _,Er heerscht nog steeds onder het publiek de'mbening, dat er een strijd is uitsluitend tusschen de organisatie Tooneelspelers en de organisatie Tooneeldirecteuren. Dit is onjuist. Onze tegenstander is de „Bond van Directeu ren van openbare'vermakelijkheden", bestaan- de uit tooneeldirecteuren, maar ook uit bios- coop- en variete-direoteuren, zaalhouders en caM-houders-met muziek. E>it is de bond, waarin- de tooneeldirecteuren (uitgezonderd e'e heeren Heyermansi, Van der Horst en Musch) zich, zeer onartistiek met hun na- tuurliijke vijanden hebben vereenigd. Perso nen, die met kunst niets te maken hebben, moeten beslissen over de belangen der too neelspelers. Het kan stellig ook niet de mee ning van het publiek ziinf dat de behartiging van de belangen der tooneelkunstenaars moe ten worden overgelaten aan de opiie van bi- oscoopdirecteui'en en 'cafehouders-met-huizen. Aan de groep van bioscoapdirecteuren kan het voortduren van deze tooneelstaking niet onwelgevallig zdjmhet publiek, dat niet naar den schouwburg gaat, bezoekt thans drukker c;e bioscoop Op een onzer vergaderjng is zelfe medegedeeld, dat door een bioscoop-di- rectie gestort is in de kas van den Bond van directeuren, maar ook in de stakingskas der tooneelspelers. iDe beiangsteiling van den Bond van direc teuren vindt al naar veroordeeling in de sa- roenstelling van zijn stakingsconnte, waarin o a. zitting hebben de heeren Noggerath en Stom, directeur van „Krasnapolsky". HOOG WATER. Men meldt uit Maastricht: De Maas is nog 5 c.M. gewassen. Ze sfond gisteren om 4 uur 4.39 M. De aardewerkfa- briek Ceramique ligt rondom in het water, dat staat even beneden den spoordijk in Limmel. De telegraafverbinding met 'Belgie is ver- broken. ARNHEM. Nauwelijks was er hoop op een nortnalen waterstand of de rivier is wedcr krachtig beginncn te wassen, waardoor t..u herhaling van den pas doorgemaakten toe- stand in de Betuwe gevreesd wordt. De stand was gistermorgen 11.30 plus N.A.P.; de war. bedraagt 33 c.M. NIJMEGEN. Ook de Waal wast opnieuw "en wel zeer snel. De stand was hier gisteren 11.58 M. zijnde ongeveer 3 M. boven het normale peil en 58 c.M. was sinds den vori- gen dag Keulen seint heden 3.74 M. was in twee etmalen, zoodat men weer het ergste vreest. DEVENTER. De IJsel is opnieuw was- sende. Westervoort meldt 61 was. Hoewcl hier gisterochtend de peilschaal nog 8 c.M. val aanwees, is het water reeds geheel tot staan gekomen en wordt in verband met de aanhoudende regenbuien cn den Noord-Wes- ter storm een nieuwe stijging verwacht. Een nieuwe groote overstrooming van den IJsel schiint aanstaande. ZUTFEN. De gevolgen van het hooge water doen zich hier gevoelen. Ten gevolge vans tie doorweeking van den polder is de elcctrische voedingskabel uit Zwolle eergis- teren nabij de stad verzakt en gebroken, waardoor Zutfen om kwart voor vijf in het donker zat en eerst den volgenden morgen om half elf kon weer stroom geleverd wor den. Verscheidene bedrijven ondervinden groote stagnatie. De stad moest het onder meer zonder courant doen. Gisteren werd nog 4 c.M val van den-IJsel geccnstateerd, doch daar Westervoort 31 c.M. was meldt, bereidt men zich voor op een nieuwe overstrooming. ZEVENAAR. Uit Duitschland bereiken ons heden onrUstbarende berichten over her- nieuwde was der rivieren. Keulen seint weder on phoudelijk was en zooals. wij verwacht hadden, is zulks reeds goed merkbaar te Ze- venaar en omgeving, waar de naar hoogge- legen boerderijen gelegen wegen al blank staan Bij Lobith is het weer treurig gesteld De 'verbinding met Spijk loopt gevaar. Gis- terochten zijn arbeiders uit Zevenaar, werk- zaam op de scheepswerf te Tolkamer, weder teruggekeerd omdat zij niet verder konden dan F'ten alwaar de weg naar Lobith niet meer begaanbaar bleek. net water is door den storm erg woest en voorspelt een her- haa'd onheil Ook de verbinding Zevenaar Pannerden wordt maeilijker. GRAVE De keering der Beersche Over- laat is in vollen gang. Honderden boeren van Marken en Wessel zullen het keerings- personeel komen versterken. Men gelooft echter niet, dat de keering het houden zal. Men meldt uit Zierikzee De hevige Zuid-westerstomi, die sinds twee drgen op onze kust1 woedde, bereikte Zondag- tniddag zijn hoogtepunt, het was een ware orkaan. Huizenhooge golven beuktem onze zeeweringen en sloegen met geweld over het havenhoold. De metaflieke watenmolen van den polder Zuidhoek van het waterschap Schouweu is geheel verwoestdoor het brekem van den staaldraad zetten de groote wieken zich in beweging, ze draaiden met zoo'n ge weld;, dat ze in een oogenblik er bij neerla- gen, zoodat de molen voor geruimen tijd bui- ten werking is. Van versohillende huizen in de stad zijn daken afgewaaid, schoorsteenen cmgewaaid en glasruiten st'uk geslagen De Provinciale Stoomboot, die Zondagmiddag naar het Catsche veer vertrok en naar hier terug moest, heeft den dienst niet kunnen vol- brengen Uit Dcventer meldt men: Gistenniddag 3 uur is de IJsel tot stilstand gekomen. Vannacht wordt sterkere was ver wacht. Aangenomen kan worden, dat de schipbrug Donderdag af zal gaan. De bewo- ners van Steenen Kamer en Hoven bereiden zich op een tweede vlucht voor; zij hebben aanzegging gekregen hun' woningen te verla- ten. De „St.-Ct." van gisteren meldt: 13 Jan. De Bokhovensche overlaat werkt met gemiddeld 7 c.M. over 15 M. naar bui- ten; de Vlijjtncnsche overlaat weriot met ge- miadeld 14 c.M. over 600 M. naar buiten. Uit Wageningen Het water op den Rijn is opnieuw gaan wassen. De peilschaal aan het Lexcesveer wijst hedenmorgen 9.45. N.A.P.; in het laatste etmaal is er 17 c.M. bijgekomen. De wegen onderlangs den .Wageningschen Berg naar het Lexcesveer en naar Renkum, die bij- na vrij van water waren, beginnen opnieuw bnder te loopen. DE STORM. Door den hevigen storm zijn aan den Qor- selachenweg te Colmschate zooveel zware po- palieren omgewaaid, dat het ver'keer geheel gestremd werd. Door den storm is Zondagmiddag een op- varende boot vsn de reederij Rotterdam Mannheim, even boven de stad, op een krib geworpen. De bemanning en de reizigers bleven aan boord. Men tracht de boot af te brengen. Tijdens de godsdienstoefening in de berv. ikerk woei gistermiddag het kruis van de to- renspits, viel door bet dak, maar bleef aan het plafond hangen. De dienst werd gestaakt. STORM OP ZEE. Het gisteren van Zweden te IJmuiden bin- nengekomen Duitsche stoomschip „Oskar" heeft door den storm een deel van de lading gezaagd hout overboord geworpen en schade over dek beloopen. Het Duitsche stoomschip Mai con", gister- middag van de Oostzee te IJmuiden binnenge- komen, passeerde 8 Jan. op 38 mijlen NAV. van Hanstholm een groot aantal mijnen, cir ca dertig, en deelen van verongelukte vis- schersvaartuigen, o.m. vischkisten, vischkor- ven, mastdeelen en andere wrakgoederen. De Belgische motorschoener „Anna," thuis- behoorenae te Nieuwpoort, met een lading magnesiumerts van Hull naar Antwerpen be- stemd, is door een zwaren storm op /1e Noordzee beloopen, waardoor het schip in nood verkeerde. Het passeerende Japansche stoomschip „Yokohama Maru" trachtte met het schip sleepverbinding te krijgen, doch door de duisternis raakten de schepen elkaar kwijt. Maandagmiddag werd het schip opge- pikt door den IJmuider stoomtrawler Ma rie" en op sleeptouw genomen naar IJmuiden. Dinsdagmorgen brak echter de sleeptros, en het schip ging op drift, doch werd later opge- pikt door de sleepboot „Cycloop" van het bu reau Wijsmuller en met behulp van de sleep- boot Hector" van dezelfde maatschappij gis teren te' IJmuiden aangebracht. De schoener is door deri stornj lekgeslagen, heeft belangrij- ke stormschade over dek en aan den romp en verloor een deel der zeiien en een scheeps- boot. DE DUITSCHE STEENKOOL. DE UITVOER STOPGEZET. De staking in Duitschland is nu van dien aard, dat inderdaad de uitvoer van steenko- len naar Nederland officieel voor onbepaal- den tijd is stopgezct. UJITVOE R VAN MIANIUFACTUREN. IDe Kamer van Koophandd en Fabrieken te Oldenzaal heeft van den minister van fandbouiw, op een' vraag bericht on-tvangen, c'at het hem vooralsnog niet gewenscht voor- komf het uitvoerverbod van manufacturen op te heffen. Oolk kon de minister geen aaaleiding vin- den, om te bevorderen, dat de N1. U. M.-hef- fing van' 1 pet. verlaagd wordt, in verband met het feit, dat de N. U. M. met minder hef- fing 3an 1 pet genoegen neemt, indien haar door belanghebbend'en wordt aangetoond, dat dieze heifing te hoog is. PROCESSEN INVALIDITEITSWET. In Friesland zijn de eerste processen-ver- baal wegens het niet voldoen aan de bepalin gen der Invaliditeitswet opgemaakt. VERDACHTEN AANGEHOUDEN. Door de recherche te 's-Gravenhage zijn gisternacht gearresteerd een tweetal personen verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan een berooving in den nacht van 12 op 13 December in perceel Pletterijkade 17. Het geroofde bedrag bedroeg 24000 frcs., 3750 mark en 400. ONTEVREDEN MILITAIREN. In de druk bezochfe vergadering van den Bond van Dienstplichtigen, MaandAgavond in „Handwerkers Vriendenkring" te Amster dam gehouden, werden met bijna algemeene stemmen twee moties aangenomen. In de eerste wordt het bestuur opgedragen te trachten doorvoering te verkrijgen van de volgende eischen ten aanzien van de afzwaai- ende lichting 1919 gesteld: a. Doorbetaling der gezins- en kostwin- nersvergoedingen tot werk is gevonden; b. Een uitkeering van ten minste 1,50 per dag voor ongehuwden, zoolang deze werk- oos zijn; c Een uitkeering van 40 kleedinggeld. In de tweede motie wordt het bestuur op gedragen te trachten de volgende eischen, ten aanzien van difcnende miliciens gesteld, door te voeren a. Vrij van port voor correspondence met naaste verwanten; b Betere regeliag der vergoedingen; c. Drie dagen verlof per maand. 8CHAD® IW DE AAL^MEERSCMl KTWEEXERIJEN. In de kweekexijen heeft de geweldige storm in den afgeloopen nacht voor duizenden gul dens schade aangexicht. Ex is bijna geen tuin waax geen glas is stuk geslagen. Ondex meex heeft een windhoos bij een drietai xozenkwee- kers in het Oosteinde een complex kassen van meer dan 1500 M2. glas totaal verbrijzeld. Vooral in het oostelijk deel van de gemeente, waar men meer speciaal de groote rozenkwee- kexs vindt, is de schade aanzienlij'k. EEN ONDERWIJZERS-KWESTIE. Het gemeentebestuur van Rotterdam be- noenide 11 Juni 1914 den heer G. ten Besfen tot onderwijzer aan cen der gemeentescholen. B. en W. bepaalden het tijdstip van zijn in- diensttreding op 1 September 1914. Den len Augustus werd de heer Ten Bes- ten onder de wapenen geroepen. Hij vroeg aan het gemeentebestuur van Rotterdam uit- betaling zijner jaarwedde, zooals die voor gcmecntelijke onderwijzers, welke onder de wapenen werden geroepen, was geregeld. B. en w. wcigerden de uitbetaling. Volgens hunne opvatting werd de rechtsbaud tusschen gemeente en onderwijzer ecrst voltooid door de aanvaarding van zijn benocming. Dit aan- vaarding bleek in den regel uit het feit, dat de benoemde op den daarvoor aangewezen datum in de school kwam, wat hid, zij het din ook door omstandigheden. buiien den wil van den benoemde, niet is geschied. Vol gens de opvatting van B. en W. was op het tijdstip, dat deze onder de wapenen werd ge roepen, de rechtsband tusschen hem en de gemeente niet voltooid. De heer Ten Besten droeg zijn vordering daama gver aan het N. O. G dat de gemeen te in rcchten aansprak, waarbij de gemeente bij vonnis van de rechtbank in het ongelijk werd gesteld. POKKENGEVALLEN TE ARNHEM. Er doen zich te Amhem geval len van pokken voor, waarbij enkele zeer emstige. B. en W. richtten een aansporing tot de in- gezetenen om zich te doen inenten. DE KOLENPRIJS. Men deelt mede, dat de raming van den prijs der Duitsche kolen volgens het contract, waarover onderhandelt wordt, te hoog is, althans wat betreft de grens van het maxi mum 80), die genoemd werd. 60 zullen zij wel kosten, en als de prijs der Amerikaan- sche kolen stijgt, komen de Duitsche natuur- lijk evenveel hooger. P. T. T.-PERSONEEE. 'De Ned. Bond van Rijkstelefonisten in buitengewone algemeene vergadering te Utrecht bijeen op 11 Jan. j.l. besloot ten be- hoeve van het georganiseerd overleg, dat voortvloeit uit de Dienstvoorwaarden Ambte- naren P. T. T. in de groote steden afdeelin- gen op te richten en in de kleinere vertogen- woordigers van het bestuur aan te wijzen. De contribute werd vastgesteld op 8, 10, 12.50 en 15. Bij motie werd o.a. aan het bestuur opge dragen aan te dringen op intrekking van dienstoxder 209, die de mogelijkheid opent om zich aan verplaatsing tp onttxekken; op handhaving der benoemingen volgens ancien- niteit en geschiktheidop aankondiging der vacatures voor chef-telefoniste te Amstex- dma, Rotterdam, Den Haag en Utrecht; op aanstelling van eene afdoende salarisregeling van toezichtho'udsters en chef-telefoniste; op het maken van overgangsbepalingen voor de telefonisten Ilde klasse, oudere groep, voor het bereiken van den rang van telefoniste lste klasse, voorts geen promotie aan nieuw- aangestelden toe te kennen, alvorens dezen zich bekwaamd hebben in de vakkennis. MOORDAANSLAG Zaterdagavond omsfreeks half 10 bevond zich J. O in een cate bij de gasfa'briek te Sliedrecht. Toen hem, wijl hij in beschonken toestand' verkeerde, verzocht werd het cate te verlaten, werd hij z66 vertoornd, dat hij on- vtrwadits een mes trok en den kastel'ein hier- mede .tie lijlf ging en hem zoodainig verwondde, dat de toestand' direct levenagevaarlij'k was. De dader is des avonds laat nog gearres- tt erd. BEN HSOOGE BEGROOTING. De aan den raad van Hoensbroek (L.) aan- gebod'en begrooting voor 1920 bevat het eind- cijfer 3.844.644.82^. De hoofdelijke om- slag is geraamd op 154.000 tegen/25.000 in 1919. Zoowel de Ikatholieke als van socia- listische zijde werd, ,di.t bedrag voor een ar- bedersbevolking van 8000 zielen onaanneme- lijk veiiklaard. Aan opgenomen en niet afge- loste kasgelden is een schuld van /81 000; het levensmiddelenbedrijif li-et een schuld na van meer dan een en een kwart tonhiervan is nog niets afgelost. EEN BRIEF UIT „AANGETEEKEND". Aangeteekende stukken uit Spanje moeten ten postlkantore Den Haag wel heel zddza- mc vogels zijn, hoe anders te verklaren, dat een stuk: „Certifieado-.Barcelona" op de ken- nisgeving voor aangeteekende brieven diie wij heden op onze schrijftafel von den, werd aan- gediend als afkomstig uit .Certifica- cio", schrijift de Haagsche N. Ct. TWEE PROCESSEN. Onder Heemskerk ligt een belangrijike par ti; suikeibieten die verleden jaar op risico ge- koch't zijn, doch door het terugloopen der piijzenf ndet zijn aanvaard. Het eerste proces is achter dfen rug! De bieten, die aan weer en wind1 waren blootgesteld, zijn verrot Het tweede proces zal beginnen, daar uitgemaakt xt.oet worden voor wiens rekening het eerste proces was. O'PLICHTER GEARRESiTEERD iDe Haagsche politic heeft hedennamiddag aangehouden den persoon van C A. J, V een bdjl de politie ongunstig bekend staand persoon als die zich meermalen aan oplich- ting schuldig maaikte en wiens aanhouding thans door aen HooM-commissaris van poli tie ite 's-Gravenhage was verzocht als ver dacht van, onder voorgeven te zijn jhr. Van Sandick, getracht te hebben op dien naam valscheliiik, zoogenaamd voor de nood'.hden- den in Oostennjik, gelden in te zame'en. De man is in verzekerde bewaring en zal ver- moed'eliijk ter beschilddng van de justitie ge steld worden. AUTO-O'NG EV A LLE N. Gisiteravond heeft te 's-Gravenhage eet». emstige auto-aanrijding plaats gehad met doodelijk eevolg. Omstreeks 8 uur passeerde daar de auto van dir. S., toen juist een Anne, wtrde overste- fceni, met het noodlottdg gevolg dat zij door de auto werd geigrepen. Zwaar gewond en gekneusd werd zij op gB- nomen en door dr. S. met zijn auto naar haar tuis overgebracht. waar zij spoed.g aan de bekomen wonden overleed. EEN MESSTEEK." Gisteravond liep een dronken man in de Kamperstr. te A'dam. Verinoedelijk is hij ge* sard door 'n 20-jarigen jongen uit de Blasius straat. De dronken man heeft toen een mes gefrokken en den jongen in den hals gestoken De getroffene is opgenomen in het Onze Lie- ve Vrouwe-Gasthuis. Zijn toestand is emstig. De dader is gearresteerd. VOEDING VOOR WEENSCHE KINDEREN. Nederland heeft weer zijn deuren wijd open- gezet en bij duizenden stroomen ze binnea de uitgeputte zwakke kinderen. Vele huisgezin- neu ontvangen met open armen een van die stumperds uit het hongerende Oostenrijk en met zorg en liefde wordt het teere plantje op- gekweekt tot het weer groeit en bloeit. Menige huisvrouw zal echter in het begin haar goed hart meer laten spreken dan haar verstand en de zwakke maag van het kind wel eens met spijzen bezwaren, die zij reeds lang ontwend is. Vooral in den eersten tijd moet men bij de keuze van voedsel zeer voor- zichtig zijn, men geve vooral geen zwaren kost. De eerste dagen b.v.'s Morgens om 8 uur een bordje waterpap (meel gekookt in water met wat suiker), beschuit of dunne sneedies brood. 's Morgens om een uur of 11 een kop bouillon (Bouillonblokjes kunnen daar voor dienen) met een btschuiif of stukje geroosterd brood. 's Middags om 12J4 uur een glas melk, 2 of 3 dun gesmeerde boterhammen met jam of koek. 's Middags om 4 uur een kop slappe thee met melk en een beschuit. 's Avonds om 6 uur een opwekkende soep, een aardappeltje met magere jus, wat groep te wat gekookt fruit. Langzamerhand kan men inplaats van wa terpap kamemelksche pap of pap met half water en melk gekookt geven, de boterham men wat diJdker smercn, en bij 't nnddagmaal een stukie vleesch toevoegen. Met deze voeding zal men spocdig goede rcsultaten bereiken, en zal langzamerhand de zwakke maag weer aan normale voeding wennen. ONTEfVREDEN MILITAIREN, In het garnizoen te Gerinchem beataat al- gemeen onder de manschappen der vesfing- axtillerie en torpedodienst groote ontovtf.- denheid. Tot duaver heeft men in 'beide kazernea be- raadalaagd. Nu heeft zich een comitA van 5 miliciens gevormd. De volgende drie punten zullen behandeld woxden 50 pet. reductie van het spoorwegtarief voor manschappen en korpoxaala; verhooging van soldij en vrijdom van port. Tijdens de mobilisatie bestond er een bond van dienstplichtigen, die rood getint was. Nu zal men trachten een neutralen bond van dienstplichtigen op tie xichten; ook dit plan komt op de algemeene vqrgadering ter tafei. CONFLIC T IN DE TYPOGRAI I E. Op last van de hoofdbesturen van den Algem. Ned. Typogr. Bond, van den Ned. Christ. Graf. Bond en van den R.-K. Gra- fischen Bond, is bij de firma Hoksma te Franeker een staking geproelameerd, omdat genoemde fixma bedankt heeft als lid van den Bond van Ned. Boekdrukkers. Geeischt wordt, dat de firma zich weder zal aansluiten bij genoemden Bond. De staking omvat 7 personen. STORENGEN IN DE ELECTEIICITEITS- LEVERING. Het lid der Pxov. Staten, de heer De Kooi- man, heeft aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de vraag gesteld of Gedepu teerde Staten bereid zijn een overzicht te ver- strekken, vermeldende de onderbre'kingen in de stroomlevering ten gevolge van bedrijfs- storingen aan het provingjaal electxiciteits- bedrijf in het tweede halfjaax 1919, met ver- melding, waaraan deze storingen moeten wor den toegeschreven en of naar de meening van Gedeputeerden spoedig grootere bedrijfsze- kerheid mag worden verwacht. DE OBGEHEVEN STAKING TE ROTTERDAM. Gistermorgen is overal weer het wogk nor- maa'l hervat. Geregeld melden de havenarbei- ders zich weer voor werk aan de aanneemkan- toren Jobshaven en Maashaven. Do>or den Centralen Bond en de Federatie van Transportarbeiders wordt thans een ge- combineerde vergadering voorbereid, waarin de verschillende grieven, die aanleiding ga- ven tot de staking, besproken zullen worden. DE BOMMENMAKERS VAN DEN HAARLEMMERWEG. De zesde kamer der rechtbank te Amster dam behandelde gisteren het hooger beroep van de zaken van W, A. Hofman en R. Knaap, die bij vonnis van den kantonrechter aldaar in October 1919 waren veroordeeld tot 1 jaar hechtenis wegens het in voorraad heb ben van ontplofbare chemische mengels. De off icier vercenigde zich in* deze zaak met het vonnis van. den kantonrechter en vroeg bevestiging daarvan. Ook hier trad daarna mr. Levy als verde- diger op. VERVALSCHING VAN EEN BANIKBILJET. Een jonge man, thans gedetineerd te Am sterdam, en van beroep handelsreiziger, had in den militairen dienst kennis ge maakt met een meisje. Hij had tegen haar htvogi opgegeven van zijm salaris en ltefwijze Teneinde in ovpreenstemming met zijn woor- den te. kunnen lev en, was hij er toe gekomen. cm eenige vetvalschingen te plegen. Zoo had1 hij op naive wijze een bankbiljet van 100 vtranderd in een van 1000, door een nul achter de getallen „honderd" te plakken en andere vervalschingen. Gister had hij zich voor de Amsterdam- sohe iechtbank over een en andc te verant- woorden. Beklaagde bekende't hem ten laste gelegde volledig Het O. M., waargenomcn door mr. Jorrissen, wees er in zijn requisi- toir op, dat het hier niet gold het valschelijk uitgeven van een bankbiljet van 1000, maar van 100

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2