ni Hondsril las ib fwMssts Jaaigaig. Wo< nsdag 14 Januari. Urieveii nit ligeland. Politieke Vuile Wasch en de Kunst van Regeeren. PROVENC1AAL N1EUWS. UIT BERGEN. De raad vergaderde gistennorgen 10 uur voltallig. De voorzitter opende de eerste vergadering in 1920, nadat de raad een half uur in comi- te vergaderd had, met de leden welkom te heeten en mede te deelen, dat er een bijeen- komst van den raad was geweest, welke bij- eenkomst de beer Hoksbergen wegens ambts- bizigheden, niet had kunnen bijwonen, om kennis te maken met 11 sollicitanten naar de functie van gemeente-opzichter. Deze bijeen- komst had tengevolge dat met instemming van alle leden de volgende voordracht van de 120 sollicitanten tot stand kwam. 1J. H. Roggeveen, gemeente-opzichter te Schagen; 2. A. Arendsen, opzichter bij de ge- meentewerken te Bussum; 3. C. Kirkenier, ge meente-opzichter te Steenwijk. Alleen de heer Hoksbergen had de vergade ring wegens ambtsbezigheden niet kunnen bij wonen. De voorzitter deed hierop mededeeling van de ingekomen stukken die bestonden uit dank- betuigingen van den heer Nensthiel, de veld- wachters en de gemeentewerklieden voor hun salarisverhooging. b. Een beschikking van Ged. Staten hou- dende vaststelling der gemeente-rekening, dienst 1918, in ontvang op 178413,10 en in uitgaaf op 197364,83. sluitende alzoo met een nadeelig slot van 18951,73. Wij merken evenwel op dat van een nadeelig slot feitelijk geen sprake is, aangezien bij het slui- ten van den dienst een belangrijk gedeelte van het supp. kohier van den Hoofd. Omslag nog moest binnenkomen, terwijl de kosten van <4i12 wooingcn in da Kaxel 4s <5soo- htimu aS f 145CV ocg cSdJ Stow ^asae gsldes-1 ning werden gedekt. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van het Bestuur der Vereeni- ging tot oprichting en in standhouding vac eene Openhare Leeszaal en Boekerij te Alk- maar, houdende verzoek om eene gemeentelij- ke subsidie. In handen van B. en W. om advies. d. Een verslag der Huurcommissie te Bergen, betreffenae hare werkzaamhedcn in 1919. De voorziter constateerde, dat de commissie niet voor niets was ingesteld, waar- na het verslag voor kennisgeving werd aan genomen. Hierop deelde de voorzitter mede, dat van het bestuur van de Bijzondere Schoolvereeni- ging de mededeeling was ingekomen, dat in de Doiideidag1 j.l. gehoudeu vergadering van ouders van kinderen die de school bezoeken. na schriftelijke stemming besloten was, dat de schoolvereeniging slechts zou liquideeren en het beheer van de school in handen van't geineentebestuur geven, indien het mogelijk blijkt, dat het hoofd der school, de heer Beijue- veld, voor vast in gelijke functie overgaat in gemeentelijke dienst Dit sclirijven was geteekend door de hee- ren Kreb en Lek. De heer Bogtman vond het jammer, dat de Schoolvereeniging tot den 13en Januari ge- wacht had met deze mededeeling. 15 Januari is vastgesteld als de datum v<^or de gemtente voor het aanvragen van de rijks-subsidie. De voorzitter constateerde, dat het schrij- ven bewees, dat er met die menschen niet oti- derhandeld kon worden. De heer Hoksbergen" speet, het, dat de Schoolvereeniging er een persoonskwestie van maakt. Het voorstd is onaannemelijk. Hierop werden de instructies voor den ge meente-opzichter vastgesteld, wauma tot net benoemen van den gemeente-opzichter op een proeftijd van een jaar wud o.ergegaau. Met 5 stemmen werd benoemd de heer J. H. Roggeveen gemeente-opzichter te Schagen. De heeien Kerkenier en Arendsen kregen ieder een stem. De voorzitter uitte den wensch dat de keuze voor de gemeente zal blijken een ru-ttige te zijn. iiierop kwam in behandeling vooxstel van Burgemcester en Wethuuders om instemming te betuigen met den inhoud eener door den Raad der gemeente Smallingerland aangeno men motie, ten aanzien van Ue Kijksbijdragen in de jaai wedpen van den Burgemeester cn Secretans en van deze instemming te doen blijken aan de Regeering en de Vclksvertegeu- woordiging. De nota uer gdmetme Smallin gerland luidt als voigt: „De Raad der gemeente Smallingerland Gverwegende dat de uitkecring bedoeld bij art. 10 der wet van 24 Mei 189/ (Stbl. 156) niet staat in eene goede verhoudiag tot de diensten welke door den Burgemeester eu 3e- cretaris ter mtvoering van wetteu en besliaten in's rijka belang worden verricht. Spreekt de wenschelijkiieid uit dat door wij- ziging van gemeld welsartikel die uitkecrmg ten spoedigste wordt vcihoogd eu wordt be- paald op ten miuste 50 proceut van het be drag der jaarwedden en bed uit deze motie ter kennis te brengen van Hare Majesteit de Koningin en de Tweede Kamcr der Staten Ge- neraal." Thana draagt het Rijk bij 1/4 gedeelte der jaarwedden tot een maximum bedrag van f 600 per jaar. De heer Hoksbergen wilde wel verzoeken om desnoods het salaris voor den burgemees ter geheel door het rijk te betalen. Voor den secretaris, die door de gemeente benoemd wordt, wil spr. niets verzoeken. De voorzitter wees er op, dat het niet ging over het al of niet zijn van regeeiiugspersoon van de ambtenaren, maar het verrichKa van werkzaamheden voor het rijk door die .ah naren en dit doen beide. Ook de secretane- ambtenaren zijn daarmede bclast. De heer Apeldoorn meeude, dat de per- sonenkwestie buiten beschouwing kon blijven, Het rijk regelt ook het salaris van den secre taris. De heer Hoksbergen ineende. dat men wan neer in de toekomst de burgerij zelf de burge meester kiest, de gemeente moeilijk aan het rijk vergoeding kan vragen. Nu is de burge meester als rijksambtenaar te beschouwen eu behoorde het rijk deze te betalen. De voorzitter oordeelde dat men van hoo- ger hand, nu men tot de gemeente zegt: „zooveel hebt gij voor die ambtenaren te beta len," ook dieniie aan te geven hoe het moesi. Thans gaat het daarover niet, doch siechts over het vergoeden van werkzaamheden van het rijk. Veel wordt er van gemeentewege voor het rijk gedaan, als het maken van statistieken, de militie geheel een rijkszaak en nu weer de woningtelling. Wanneer ter secretarie het rijkswerk er voor de gemeente af was, dan zou net zeer veel scheelen. De heer Hoksbergen stelde voor om het adres voor kennisgeving aan te nemen. De gemeente moet niet vragen om steun, maar trachten haar onafhankelijkheid te bewaren. Door steun te vragen verkoopt men die. Voor het voorstel van den heer Hoksbergen stemden de heeren Swaan, Hoksbergen en Bogtman, zoodat het voorstel van B. en W met 4 tegen 3stemmen werd aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de nieuwe algemeene begraafplaats in verband met de ter plaatse nog uit te voeren werken eerst met 1 Mei a.s. open te stellen, werd zonder be- spreking aangenomen. De voorzitler deelde mede, dat er inschrij- ving was gehouden voor den inhoud van twee beerputten te Bergen aan Zee. Aan de tuin- ders waren daafvan mededeelingen gezonden. doch er was slechts 6en biljet ingekomen, dat van den heer H. Roos. De heer Barnaart had in het Handelsblad een verslag gelezen over het bestrijden van de Malaria, die in den omtrek van Alkmaar zoo in hevige mate heersch. Spr. vroeg of er al een aanschrijving was ingekomen. De heer Hoksbergen wilde ook in Bergen een lezing over de malaria en dan een Com missie benoemen ter bestrijding van de Mala ria. De heer Baltus oordeelde, dat men ter be strijding zeer veel goed deed met het droog- leggen van poelen, zooals die bij Broertjes. De voorzitter deelde mede, dat er van den Commissaris der Koningin een schrijven was ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat onder voorzitterschap van Dr. Aldershof was ingwwM voor Neds* deering van het malaria-vraagatuic in deze provincie en het nemen Yan maatregelen ter bestrijding van de ziekte. Verzocht wordt, aan de Commissie en de leden zooveel mogelijk de gewenschte medev,\:king te verleenen. Leden van de Commissie zijnDr. Korteweg, Dr. J. H. Sohoo, D. W. Havelaar, Dir. van het Oe- meentel. Laboratorium te Haarlem, Dr. R. van Royen te Zaandam, E>r. Wicherink te Alkmaar en Dr. Schuurman te Amsterdam, die bij zijn vertrek zall vervangen worden door Dr. Schwellengrebe. De voorzitter oordeelde den strijd tegen de muggen zeer gewenscht. Men moest evenwel voorkomen, dat dc indruk gevestigd werd, dat de kans op malaria in Bergen grooter was dan elders. Algemeen was men van ineening, dat lief Vreemaelingenverkeer bevorderd zou worden, naarmate men meer voor de gezond- heid deed. De heer Bogtman herinnerde er nog aan. welk een goede naam Bergen kreeg, toen het destijds zoo flink den strijd tegen de diphteri- tus aanpakte. Besloten werd, zich in verbinding te stellen met de Commissie voor het houden van een lezing; en een sub-commissie met de beide dokters in het levcn te roepen om de malaria- mug te bestrijden. Nagegaan zal worden, in hoeverre het not dzakelijk is, ook in de afge- legen gedeelten van de gemeente het houden. van varken8 tegen te gaan en het onbedekt droog hebben van faecalie-putten te bestrij den. De heer Oldenburg deed hierop mededee ling over aangebrachte verbeteringen aan den Bergerweg. Spr. oordeelde het noodig, dat ook de bermen afgerond worden. De voorzitter achtte dit ook noodig. Men kfiH dit werk volgens een profiel in percee!- tjes aanbesteden Daardoor kan men u»k de menschen helpen, die thans we-keloos zijn Dc gemeente moet aam den anderen kant voorzichtig zijn; zc heeft al een loopende schuld) van 106.000. De Raad machtigde B. en W., de werkzaamheden aan te beste den. iDe heer Hoksbergen oordeelde het noodig, oat de school'kwestie defiiraitief van de baan werd gebracht. Spr. wilde daarvoor 6poedig bi] elkaar komen De heer Bogtman' wilde nu wel het voor stel doen om zoo speedig mogelijk over te aan tot het stichten van vier nulplokalen op el voor het badhuis en wiiklokaal aange- kochte terrein aan de Karel de Groote-laan. De voorzitter gevoelde daarvoor ook veel De heer Hoksbergen wees erop, dat de voorzitter tevoren op de loopende schuld van de gemeente had gewczen. Spr. vroeg, of het r.;et boven de draagkracht van de gemeente ging, wanneer men straks twee M U L O.- scholen moest betalen. Spr. gevoelde voor ge- i ieentelijk onderwijs De heeren van het bijr zonder on derwijs krijgen nu meer no ten op hun zang en wil'lcn zich niet terugtreikken. De voorzitter zeide, dat twee neutrale M U. L. O.-scholen zeer ongewenscht zouden zijn Men kreeg ook de Kalh. M. U. L. O - school te betalen. iDe heer Baltus meende, dat, de eenlge weg om tot oplosing te komen, was, den heer Beij- nevclld als hoofd te accepteeren. De heer Hoksbergen decide mede, dat de burgemeester, de heer Kloots en spr. in Haar lem bijl Ged. Staten waren geweest. Ged, Staten gevoektan ook, dat het een ram/p voor Bergen zou zijn, wanneer er twee M. U. L. O.-scholen op neutralen grondslag werden gebouwd. Ook zij wilden de tweede keeren 'De gemeentb moest bouwen onder voorbehoud, dat de bijzondere Tiauid'eert, vanneer de Openbare geopend worcft, dan de kiinderen overdraagt. daarvoor een sdiade- loosstelling ontvangt om die aan dten heer Beijimeveld te kunnen geven. Het Bestuur van de bijzondere wenscht dat niet em rnaakit' er een persoonlijke kwestie van en wij kunmenl op den 'heer van Buijsen geen invloed uitoefenen, can den heer Beijneveld op de voordracht te accepteeren Het is wel zeer or.democratisch, dat een schoolopziener de macht heeft, een' gemeente op zulke kosten te jagen maar hij heeft nu eenmaal nog die macht. De heer Bogtman bleef zijn voorstel hand- haven. De nieuwe school is nog lang niet ge- bcrnwd en niets houdt de gemeente tegen, om een tijdelijk schoolgeboiuw te maken. De voorzitter meende ook, dat dit de eeni- ge weg was, die bewandeld moest worden. Ook spr. wil de gemeente niet giaag op kos ten jageni, maar onder deze omstandigheden was dit de ccnige oplossing, IDe heer Hoksbergen oordeelde, dot men, v anneer men tot het bouwen van hulplokalen overgingt men dan ook wel de definitieve school moest bouwen. De voorzitter zeide, d'at de begrooting daarvoor ail klaar was. De grond1 was er. De gemeente moet dus doorzetten iDe heer Baltus was overtuigd, dat ook de menschen' van de bijzondere school' zullen doorgaan. IDe heer Apeldoorn oordeelde, dat men drie maanden vroeger de hulpgebouwen wel had kunnen bouwen. Wanneer de gemeente bouwt aan het Beemsterpaiik en zij bouwden bij de Hertenkamp, dain ligt hun school gunstiger. IDe heer Hoksbergen waarschuwde ervoor, om van de zaak een eere- of persoonskwestie te maflcen. Men moet bedenken dat de ge meente oolc de Kath. School krijgt te betaken. E)e heer Baltus meende, dat de financien niet drukkend'er moeten worden. Ook de heer Apeldoorn was van deze mee- ning. De her Bogtman betreurde het, dat men zoo redeneert, als het gaat voor goed open- baar onderwijs. Wanneer er geld wegigesme- ten moet wordfen voor de burgerwacht, dan heeft men geen zuinigheidsbevliegingen. Spr. handhaafde zijin voorstd. iDe heer Hoksbergen vond het geld voor de burgerwacht ook weggegooid geld Spr. had daar ook tegen gestemd. Maar om nu het geld voor drie scholar te voteeren, vond' hij bezwaarlijk. De heer Barnaart zou v66r de hulpgebou wen zijn, indien deze later nu'ttig gebruikt konden worden. Maar spr. vreest, aat het badhuis wdnig gebrudkt' zal worden. De voorzitter oordeelde, dat dit met de te- genwoordige ontwikkeling van Bergen wel nice zal vallen. (De heeren Barnaart en Apeldoorn oordeel- den, dat het duizenden zou kosten. De voorzitter vernam van diem secretaris, dat het Badhuis al is aangenomen. most dan godded zijn in de wcgede- tSe door geea aaSsSte tea woond, waarvani wij van andere djde een ver- sjag ontvingen, waaruit alleen maar bleek, cat het besluit om de grond daarvoor aan te was aangenomen. Veralagg.) heeren vexschildea hierover van,' mee- ning. iDe Riaad ging hierop in comitif. Na her- opening kwam het voorstel om een tijdelijk schoolgebouw te bouwen met 4 lokaten, ieder iflgenidit voor 30 leerlingem; en het personeel aaarvoor tijdelijk te benoemen Dit voorstel wenl verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen; de heeren Hoksbergen, Ol denburg, Baltus en Apeldoorn; voor: de heeren Swaan, Bogtman en Barnaart. Op voorstel van den1 heer Baltus werd hier- na besloten aan ongchuwden, die in gezitmen kostwinners zijnt, eenzelfden aftrek voor de belasting toe te staan als aan gehuwdle kost- wiinnm. De heer Baltus had een lijst van de men- scheni, diie uit hun wonitig moeten. Er zijn er bij, die alleen uit hun woning moeten, omdat de eigenaar die wil verkoopen. Spr. vroeg, waar de gemeente belandde, als ze voor zulkc menschen een woning moest bouwen. Z. t inoesten de eigenaars in zulke gevallen niat mogen verkoopen. IDe heer Hoksbergen meende, dat d'aaraan weinig te doen was. De heer Baltus wilde dan zoo spoedig mo- ijlk vergaderen. voorzitter zegde dit toe. De heer ApeldOora drong er op aan, dat de Meerweg opgefcnapt werd en wel z66, dat het water weg kan. Dc voorzitter zegde af doen rag toe ea sloot hierop de vergadering. In de Dinsdag 1.1. gehouden vergadering van Burgemeester en Wethouders werd een Z' .3tal bouwvergunningen verleend, waarvan vijf voor Bergen-Binnen en ten bouwvergun- ning voor Bergen aan Zee. Behalve een aan- vraag om vergunning tot stichting van een schuur. waaromtrent dc beslissing werd aan- gehouaen, zijn thans alle bij Brugemeester en Wethouders ingekomen aanvragen om bouwvergunning afgehandeld. Met de thans toegestane bouwwerken, zijn er nu in Bergen een 60 bouwwerken onder- handen. Men meende ten onrechte dat ons be- richt over het bouwen in Bergen beoogde er op te wijzen dat ten gemeentehuize zooveel op afdoening'wacht, terwijl wij slechts uit lie- ten komen de toekomst die Bei gaat. vergadering be- Bergeri tegemoet UIT NOORD-SCHARWOUDE. Maandagavond werd door de beide afdee- lingen van den Lamgendijk een openbare cur- susvergadering gehouden, waar als leider op- trad de heer Zeeman van Zuid-Scharwouae, met het onderwerp: „Langendijk tea ge meente." Een veertigtal belangstellenden wa ren opgekomen. De voorzitter opende de vergadering, er op wijzende, dat het aanvankelijk niet de bedoe- ling was met dit punt op den voorgrond te treden, omdat het bij Ged. Staten in goede handen werd geacht. Na hetgeen er echter in Broek op Langendijk gezega is tegen de sa- mcnsmelting, werd dit eenigszins anders. De heer Zeemn wees hierna op verschil- iende punten van den raad van Broek op Langendijk naar voren gebracht, doch welke niet als steekhoudend kunnen worden be- schouwd. De betere financieele positie van Broek op Ig van de gunstiger kwamen iijke zegeningen tot stand. Aanvanke lijk was Broek op Langendijk in een niet be tere positie dan de andere gemeenten. Spreker wees er verder op, hoe Broek op Langendijk de rem gcbruikt heeft bij de tot- standkoming- van de gasfabriek, het electrisch bedrijf en den keuringsdienst, zoodat de me dedeeling, dat ze voor federatieve samenwer- king alles gevoelen, niet op de voile waarde moet worden geschat. Ook de Mulo-school is nu weer een hjdensgeschiedenis. Broek op Langendijk werkt niet mee, omdat ze een Chnstclijke school willen en Noord-Schar- woude neemt remmende besluiten. De minis ter verklaart zich v66r samenvoeging van ge meenten en daarvoor komt Langendijk zeker niet in de laatstc plaats in aanmerking. Veel verbeteringen zouden spoediger tot stand ko men en financieel zou net een reusachtige be- sparing zijn. Circa 24000 wordt hier uitgo- geven voor de salarissen van burgemeester- secretaris en ontvanger. Bij samenvoeging is het hoogste salaris voor deze functies totaal 8550. Gestel, dat daar nog bij komt 5000 voor een paar ambtenaren, dan geeft het toch een besparing van 11000 'sjaars. E>e Mulo- school kost voor alle gemeente te zamen jaar- lijks 3000. Er is gerept over een nieuw raadhuis van 60 000, doch het raadhuis te Brock op Langendijk zou aangekocht kun nen worden voor een nieuw betaalkantoor en voor de overige raadhuizen is zeker ook wel een bestemming te vinden. Aanders zou voor- loopig zeer goed het raadhuis te Zuid-Schar- woude als raadhuis te gebruiken zijn. Dit argument is ook niet steekhoudend. Wethouder Kostelijk zegt: Broek op Langen dijk voor de Broekers en laat been kapers ko men op de kust, doch het eerste is wel wat klein gedacht en het laatste is niet op zijn plaats. Laten de drie leeuyrai van de andere gemeenten het schceoje van Broek op Lan gendijk verdedigen. Dit kan niet andere dan alien ten goede komen. Laat ons hopen, dat de argumenten van Broek op Langendijk bii de leden van de Tweede Kamer geen invloed hebben. De heer Zeeman wees verder op de punten vergunningswezen, sluiting op lotingsdagen, roolcverbod voor kinderen, brandweer, poliL tiewezen. levensmiddelenvoorziening, zwem- en wascninrichting, waterleiding, tramdienst en ook op een weg naar Koedijk. Aan al deze punten kunnen bij Broek op Langendijk ten mccrdere belangstelling worden gegeven. Ook wanneer voor kanalisatieplannen de ge- meentebesturen zullen worden opgeroepen, zal hot van belang zijn als Langendijk ten gemeente is. Spreker noemde qpk nog gemeentelijke slacntplaats, gezinsverpleging, leeszaal en controlc bij de plaatselijke bclastingen. De opmerking ver van het eentrale punt verwijderen is misschien een argument wat nog ecnigBzioa atoekboutad i*. doch kan 11 WWM> (Van onzen correspondent.) Londen, 0 Januari. In Spen Valley is het iude spreekwoord van de twee vechtende honden weer bewaarheid. Twee liberalen betwistten het district en de arbeiders-afgevaard'igde Tom Myers won het met iets meer dan een derde van de uitge- brachte stemmen. Hij is gekozen, imdat het hier niet noodig is de volstrekte meerderheid te hebben en due herstemmingets nioit voor- komon. Was dat wel zoo, dan had1 ongetwij- feDd Sir John Simon het gewonnen. Ails men den uitslag bestudeert: Tom Myers (Arb.-Partij) 11,962 Sir John Simon (Lib.) 11.244 Kolonel Pairfax (Coal.-lib.) 8134 ziet men, dat Simin gevallen is doordat de Regeeringscoalitie te kwader ure een libera- len tegencandidaat had in het veld gebracht. Bekijkt jn de cijfers, dan ziet men, dat het distrivd overwegend liberaal is en dat alleen de verdeeling van de liberale stemmen over twee candidaten gemaakt heeft, dat de ar- beiders-afgevaardigde Tom Myers de over- winning behaalde. De Ieren in het district, die vroeger den liberalen candidaat stellig gesteund zouden hebben, kregen van bun lei- d'ers bovendien instructie op Myers te stem- men, niet dat de arbeiderspartij meer af weet van of meer sympathie heeft voor de Iersche zaak dan de liberalen maar de Ieren voeren a Is grief tegen de Asquith-liberalen aan, dat zij wel Home Rule hebben doorge- dreven, maar haar niet in working hebben gesteld en zij hebben een nog grooter grief tegen de Lliyd' George-liberalen, n.l. dat i later in de hand, waarmee zij zelfregeerrig aanboden, een verrassing verborgen in don virm van militairen dienstplicht. Het staat te bezien of de coalitie-m'annen er plezier van hebben, dat zij hier voor de eerste maal in de geschiedenis der ooalitie een co^jitie-liberaal hebben gesteld tegen een on- afh'ankelijke van dezelfde partij. Het is toch wel te gek en „vraagt" om. een nederlaag twee candidaten van precies dezelfde politie- ke overtuiging (alles verschillend in keus van Voorman en in de ipvatting of de coalitie moet blijven voortbestaan of niet) in een district. Sir Jhn Simon was de officieele candidaat en een week later kwamen de ooali- tie-whips ineens met een eigen liberaal aan. Hij kwam met het laagste stemmeniijfer uit, hoewel natuurlijk ook alle unionisten in het district op hem gestemd hadden. Dat komt er van als de liberale partij in twee kampen is gesplitst en als de coaliie er zich toe verlaagt haar vuile wasch in het publie'k tentoon te •preiden. Maar nu komt, vlak na deze nederlaag, mi nister Churchill te Sunderland den volke ver- konden, dat als naaT Asquith wensch het welbeproefde partijenstelsel weer de plaats zal innemen van den huidigen toe- stand (van coalitie en een onsamenhangende oppositie) dit onvermijdelijk tengevolge zal hebben, dat de arbeiderspartij de overhand krijgt en daar haar voormannen nog „rauw" zijn en ongeoefend in de kunst van regeeren, kan het niet wel anders o,f ze zullen ten verderve komen na het land groot nadele te hebben berokkend. Slotsom: de coalitie moet in stand blijven anders gaan we naar den kelder. Nu is dat een redeneering, die van leder ander dan van Churchill mogelijk als een be- zadigde waarschuwing tegen overijling kon worden opgenomen, maar uit zijn mond klinkt dat nogal hrutaal. Hij heeft als^ mi nister wenkelijk niet zoo schitterend uitge- blonken, dat hem die pose van welge- oefendheid in het regeeringsvak goed afgaat. De fiasco's van Antwerpen en Gallipoli beide te wijten aan zijn onbesuisdheid, en nog on- langs het fourneeren van honderd millioen Engelsche ponden aan Denikin een bo- demlooze put, die nog dreigt in elkaar te storten op den koop toe zijn die niet erg genoeg om den bedrijver een weinig voorzich- tigheid te leeren in zijn uitlatingen en be- oordeelingen van andere politieke personen Dat onmiddellijk de arbeidersleider Tho mas hem dat onder den neus wreef was zijn verdiende loon. Maar we kunnen nog verder gaan en de zelfverheerlijking der coalitieman- nen eens terdege op de keper beschouwen. Churchill beweert, dat een lichaam, onge oefend als de Labour Partij, in staatsmans- wijsheid en beleid onvermijdelijk zou moeten falen, en dat daarom de ooalitie moet blijven best a an. Maar is er een ander regeerings- lichaam te denken, dat grooter verwarring kan stichten dan het opportunistische Lloyd George-kabinet heeft gedaan? Kan een La- bour-regeering grooter fiasco maken van de bouwplannen, die den huizennood beloofden te lenigen, dan minister Addison en zijn voorganger, die honderdduizenden hoizen bouwden op papier tegen tien van kalk en steen? Is het mogelijk een erger en betreu- renswaardiger toestand te scheppen dan dien van Ierland op het oogenblik? Kan een mi nister van Oorlog in een ultra-radikaal ar- beiderskabinet grooter flaters begaan dan de huidige oorlogsheld Churchill, die op alio mogelijke manieren tracht den vrede in het Oosten te verschuiven en daardoor zijn bui- tenlandsche vijanden steeds sterker wapenen in de hand drukt? t Maar de arbeiders, ongeleerd als zij zijn, kunnen over buitenlandsche zaken natuurlijk niet meepraten, laat staan de leiding van het desbetreffend departement in eigen handen nemen. Het is zeer wel mogelijk maar zou de Labour Party een slechter vrede hebben kun nen helpen tot stand brengen als1 Lloyd George en zijn volgelingen? In Indie In de Penschhab,.de Amritsarslachting Het is onmogelijk te zeggen of een arbei- dersregeering een succes of een hopeloos fias co zal zijn men heeft te doen met een on- be'kenden factor, sterk in het afbreken, zwak misschien in het opbouwen en stellig in den aanvang. verlegen met den verschrikkelijken achtetstand «n de wanordf ook in de finan- eiite, die dk kataa* kq eija ale «chtw%5s$i. 13* aarbe?Stens ISi- ders hier zijn alien goede woordenrijke apre- kers en ze hebben in het vakvereenigingswe- zen zeker wel groote dingen tot stand ge bracht, maar de teekenen des tijds zijn drei- gend, want het is al meer dan eens gebleken, dat de arbeiders zelf zich maar weinig gelegen laten liggen aan de leiding hunner zelfgeko- zen voormannen. Ze staken vaak als hun weerstands'kassen wat te sterk gespekt zijn en ze lust hebben in een vacantia. „We hebben nu al zoo lang aan het stakingsfonds gecon- tribueerd, laten we nu ook eens wat van dat geld terugzien'', een reden van ontevre- denheid waar geen patroon een antwoord op weet en geen leider te hard tegen durft strij- den, wil hij zijn populariteit er niet bij in- 'boeten. Dan wordt het nochtans moeilijk het roer etevig in handen te houden en de stuur- man laat gewoonlijk zijn boot maar loopen voor den storm. Daarom, veel meer dan om hun ongeoefendheid in de regeerkunst, moet men een kabinet van arbeidersvoormannen wantrouwen. Ze zijn geen wezelijke leiders van beproefde sterke groepen en zeker geens- deels van de meerderheid dr bevol'king. Al hebben de arbeiders bij de tusschentijd eche verkiezingen ook verwonderlijk grcot succes gehad, ze zijn nog heel ver af van eon meerderheid in een huia van zevenhonderd ledenl Wanneer we nagaan hoe de politieke barometer heeft gestaan in 1918 en bij de la tere verkiezingen in de zes districten, waar een vergelijking tusschen coalitie en arbei derspartij mogelijk is, dan blijkt dat in 1918 de ooalitie daar 69,637 stemmen kreeg later 58.327 en de arbeiderspartij 38.327 en later 60,650. Hier volgen de gedetaillerde cijfers ter ver- gelijking: Coalitie Arbeid Alg. 'Tusschent. Alg. Tusschent, verkiezing verkiezing. Both well 2359 5967 9027 13135 Widnes 11515 10417 7821 11404 Pontefract 8561 9920 6042 8445 Rusholme 12447 9394 2985 6417 Plymouth 17091 14495 5334 9292 Bpen Valley 10664 8134 8508 11062 Waren er nergena ook liberale candidaten in het spel ge'komen dan zouden de cijfers stellig nog veel teekenender zijn geweest dan zij nu zijn en ze zijn toch al welsprekend ge noeg. De arbeidspartij is in opkomst en al heeft zij in dit parlement met het armzalig getal van 60 geen do minste kans tegen de overweldigende 850 meerderheid der coalitie, het is over de volgende algemeene verkiezing dat het gaat, wanneer de liberale partij nog onmogelijk haar prestige kan hebben terug- gewonnen. Want die volgende verkiezing komt als de coalitie uiteenspringt; maar dat beteekent immers nog geenszins dat daarmee de kloof tusschen de Asquqithen de Lloyd George-Churchill-liberalen even plotscling wordt overbrugd. De Asquith-liberalen tellen in het huidige Lagerhuis nog geen veertig en ze missen den krachtigen leider, die mogelijk Sir John Simon voor hen zou zijn geweest. Toch is de meerderbfcid der bevolking vooruitstrevend genoeg maar zij1 is verdeeld en zal nog lang zoo blijven. Is het dan te verwonderen, dat vele progressieven grooter heil in de arbei derspartij zien, die tenminste jong is en vu- rig? Ip de Lobbyy schatten oude verweerde journalisten, die tal van politieke stormen over hun hoofd hebben zien gaan en sterk zijn in het voorepellen, het ledental der ar beiderspartij in het volgende huis op minstens 150 en hoogstens op een kleine meerderheid over de andere partijen. De meeningen zijn dus nogal verdeeld: Ik heb met verscheidene in de Press Galledy en oo kmet leden zelf over de mogelijkheden gesproken en hoewel niemand erg sterk in zijn profetieche schoe- nen staat, is er niet 6dn, die de arbeiders niet tot een machtige partij in het Lagerhuis ziot groeien, veel machtiger dan deze ooit v66r of na den oorlog was. De beste vrienden van den arbeidersstand onder de vooruitstrevenden hopen op een langaamen groei zonder abnor- male sprongen voor- of aohteruit en een lang- zame oefening in daadwerkelijke oppositie v66r de arbeiderspartij geroepen wordt de leiding in handen te nemen. Ze praten dus als Churchill, maar ze doen het met een geen homogeen geheel meer vormen, evenmin beetje meer tact, een beetje minder openbaar- heid en een heeleboel meer recht. Vroeger of later zal de arbeiderspartij zelf •ils de andere partijen dat doen. Dan zal zij zich moeten spiitsen in een gematigde fractie en een van roode exttremisten, maar beiden zullen steeds samengaan in hun streven den wer'kenden stand een aanzienlijk aandeel te verzekeren in de uitvoerende of wetgevende macht van het land. En dat is niet meer dan behoorlijk. R. v. S. le dit pti Commissie en in B en W. handelen.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5