fan FEUTLLETON. De lloove in't Broek. Htrird Sis 11 fwiitlpte Vrijdag 16 Jaunari. STAD8N1HUWS. THEOSOFISCHE VEREENIOINO NEDERL. AFDEELlNG BLAVATSKY-LOGE. In de kleine zaal van de Unie hield bovcn- genoemde vereeniging gisterenavond ecn vrij goed bezochte lezing, die om 8 uur door den voorzitter, den heer C. Petrus Czn., geopend werd. In dit openingswoord bracht spr. bin der het oog, dat na naar rede mej. A. Corpo- laal wel gaarae zou antwoorden op haar ge- stelde vragen, maar dat er geen debat zou warden gevoerd, waama hij het woord gai aan dc spreekster van dezen avond. Spr. begon haar rede met de betooging, dat icder die meeleelt met z'n tijd, het er mee eens zal zijn, dat de tijd waarin wij leven, beiangrijk voor het komende geslacht zal zijn We zien overal een verlangen opkomen om virouderde instellingen van de baan te willen schuiven en andere in te richten. Bij wetenschap, kunst, politiek, overal is hevige gifting, die aangeeft dat verandcrin- gen oo id zijn. De tijd is van ommekeer en ovei„ang en een nieuwe periode wordt tege- .mo.gctreden. De theosofie (goddelijke wijs- ieid) zal de kern zijn van dien nieuwen tijd. Bij de geheelonthouding b.v zijn punten van .ntaioopen maar bij theosofie is dat moei- ijkei'. daar er aliiid in een mensch een zekere terughoudendheid if van huis uit tegen iets vreemds. Spr betoogde, dat de theosofie ons een nieuwe wereld beschouwing aanbood. Zij wenschte de groote lijnen van die leer aan te geven en zij wees er op, hoe hier in Alkmaar een loge bestond, zoodat er gelegenheid was zich desgewenscht er beter in te werken. De hoofdleer van de theosofie is de emi- nentie gods, d. i. dat er geen enkele stof zander net goddelijke leven. Het gansche heelal is een groote stofvorm, die bezielt wordt door de goddelijke geest en overal waar beweging is, is dit te danken aan het goddelijk leven, dat noodig is om de vormen in stand te houden. Spr. gaf een verhaal van Ds. Bakels, dat liierop neerkwam: Ds. B. bezocht een dorpje, waar een toren stond die heel beroemd was, en op bijzondere wijze was gebouwd. Lang geleoen was die torcn plots^ling gebouwd, zonder dat de bewoners wisten door wien. Wachters werden uitgezet en op't midder- nachtelijk uur kwam het materiaal voor den bouw benoodigd, vanzelf aangewandeld en bouwde de toren zichzelf op. Ds. Bakels zegt nu, dat de menschen van tegenwoordig nog kinderachtiger zijn dan de menschen, die dit wonder geloofden, want nu necmt men aan, dat een heel zonnestelsel vanzelf ontstaat, zonder de goddelijke geest in de stofverandering te willen aanvaarden. Spr. betoogde, dat theosofie naar voren brengt andere vormen dan alleen het stofge- bied en dat er moest getracht worden te bre- ken met het pedante stelsel dat er niets anders bestaat, dan wat de menschen met hun zeer beperkende waarnemingsorganen zien. Theosofie zegt, dat er ook fijnere stof be staat dan de vaste stoffen, vloeistoffen aethers e. d. en er moeten werelden zijn, die nog niet waameembaar voor ons zijn, doch die de wetenschap naderhand zal aantoonen. Volgens de theosofie verrichten wii aller- lei handelingen, ook in die onbekende we relden, terwijl de mensch een deel is van het geheel en bezield wordt door de goddelijke vorm. die zich tracht te openbaren en dus is de mensch in hoogste wezen deze emincnte god. Paulus zeide al, dat in hem twee krachten werkten6en gericht op het goede en hooge en e6n die hem naar beneden trekt. De mensch geeft wel weinig blijk van in ween te zijn: goddelijk, want zijn uitingen zijn ge heel geconcentreerd op hem zelf. Denkend aan de dagtaak die den mensch wacht, vindt hij het niet plezierig te moeten beginnen, om- dat hij er zelf geen plezier in heeft. "De mensch wordt beheerscht door zijn ik,'door zijn aparte „ik". Toch is de mensch in wezen van een goddelijke geest. Wanneer gezegd wordt: „God is liefde en wijsheid", dan kan daarin maar een Eenheid gezien worden en de ware mensch aanvaardt zichzelf als een groote eenheid tegenover alle andere men schen, waar de 6ene mensch de andere is. Maar twee krachten strijden met elkaar en het egoisme leidt vaak den mensch. Wanneer het heele leven beheerscht wordt Een roman uit Masoeren door RICHARD SKOWRONNEK. 1) Tegen middernacht was de regen opgehou- den, slechts af en toe nog, als een nakomend windvlaagje de uiterste twijgen beroerde, vie- len wat zware droppels op den zandigen weg. Hoog boven de donkere pijnboomtoppen dreef de klare schijf van de maan en bleeke nevelige dampen stegen op uit het broekland, dat zich rechts van de straat mijlen en mijlen ver tot aan de grensrivier uitstrekte. En van uit den nevel kwamen de hondervoudige stem- men van den zomemacht, vol geheimenissen, e6n zachtklinkend en zoemend concert, van den metaalachtigen discant der in 't maan- licht dansende muggenzwerm tot't dof rollen- de basgeluid«van de roerdompen die tusschen de biezen stonden te visschen. Ergens boyen het woud de scherpe roep van een op zijn riet- pol neerstrijkenden reiger, de fluitende wiek- slag van wilde eenden in hun trek, en dicht boven de dampende aarde, in't lage struikge- was en't heidekruid, een geluidloos gehaast en gesluip, een zwijgzaam jagen en moorden, een moeizaam baren en rottend vergaan. De eenzame wandelaar, die met een stevi- gen stok in de hand op het vastgetreden voet- pad naast den zandigen rijweg voortging, voelde zijn borst' zwellen. Uit net nevelige broekland waaide hem de lucht van zijn eigen oude woonatKelc tepmoet m de stamman van deer flaw geroe) ws afgwSWRSwIftlSi eu 1 hast, waar moet het dan in de wereld naar toe? Er is geen enkele uitvinding te beden- ken of zij is toegepast ter wille van het indivi- du, van de afgescneidenheid, van £&x ik of van collectieve ikheden (b.v. natifin tegenover elkaar) Tegenover het geen uitweg zien bij het beschouwen van dezen treurigen werold- gang heeft theosofie een optimistische stem ming, daar zij gelooft aan die goddelijke geest, met als doel te komen op het oogen- blik dat de mensch ver genoeg gevorderd is, om het goddelijke leven tc gaan leven. Wan neer de mensch ingewijd is in dit (theosofi- sche) leven, zal hij ervaren, dat hij 6fin is met zijn medebroeders, al kan dit doel niet bercikt worden in een leven van b.v. 60 jaar, maar hij zal telkens terug moeten komen om die lessen te leeren. De menschheid is nog een klein eigenzinnig kind, maar als de mensch eeuw na eeuw terug komt op aarde, zal hij veel leeren en hij zal niet aan zijn lot overge- laten worden, want diegenen die al ingewijd zijn, zulien alle liefde en kennis geven aan de menschheid die opgesloten zit achter den "rnuur van afgescheidenheid, zich nog gedra- fend in' haat en vijandschap. Onderhisschen ebben de menschen naar deze boodschap niet willen luisteren, want alle godsdien- sten, zich bewust van eenheid en liefde, hebben gepoogd dit duidelijk te maken Ook Christus predikte het: „Hebt uw naasten lief als uzelven" en dat is een heel moeilijk werk. Ook door andere godsdienststichters werd dit gepredikt, o. a. door Boeddha, die zeide: „Haat eindigt altijd in haat" Door liefde alleen is Ood te vinden en het is onzinnig te denken dat men Ood zal bereiken als ik-heid. De afgeschei- denht'd is eehter nog overal te vinden ip rrod®'en•ten zoowel a's In ieder individu Vol ens ther^sofie kan ieder wezen God be reiken door alle mogelijke wegon, en door ieder op :n wijze, bmdat in iedereen die eminente go is te vntden De wereld Is nog niet ver net oude standpunt van afgeschei denheid moet opgeofferd worden en men zal nog velerlei stooten moeten verduren. Toch zijn er lessen gewecst die vrucht gedragen h ebben en langzamerhand komt de mensch heid soms tot mzicht, dat het geluk te vinden is in eenheid. Spr dacht o a. aan den Volkenbond, die bez'g was gestlcht te worden al getuigt er nog veel van gebruik van macht en overneer- sching, maar toch heeft het plan van dden bond velerlei instemming gevonden en hei id6c van dat ideaal is aanvaard. Ook dat ver- jj langen is ontsfaan op godsdienstig gebied, i een verlangen, dat wijst op meerdere eenheid Theosofie beweert, dat de menschheid zich bevindt op een keerpunt, waar ze een nieu wen weg zal moeten zoeken, de weg die lei- den zal naar de goddelijke eenheid. Wanneer deze stroom krachtig genoeg wii worden om de menschen voort te drijven, zal het noodig zijn, dat onwetendheid verdreven wordt en moeten de menschen inzien, dat ze den zijn; dan zal't onmogelijk zijn, dat de eene mensch den andere haat en bcnadeelt en wanneer die wijsheid in de hoofden en har- ten van de menschen ontwaakt, zal het er veel beter in de wereld uitzien. Dc partijen moeten inzien, dat er maar ddn partij ik, waar alien leden zijn van ddn groot huisgezin en alien samenwerken. Dan alleen is er eenig geluk voor de menschen op aarde weggelcgd Dan zal de mensch niet vragen of het dagelijksch werk prettig is voor hem zelf. maar hij zal weten dat het voor de eenheid is en hij noo dig is om't geheel in stand te houden. Daar- toe dient de goddelijke wijsheid weer terug- gebracht te worden in de menschen en in die wereld zal het ddnheidssysteem de grondtoon vocren. Volgens spr. gaat de wereld die kant uit, maar het tijdsverloop is niet te bepalen, wat echter veel zal afhangen van de houding van de menschen. De bron van alle kwaad is onwetendheid, als de mensch maar naar dat nieuwe ideaal van eenheid heen wilde zou er geen sprake zijn van egoisme en misbruik van overmacht. De Theosofische Vereeniging is niet meer dan het o r g a a n dat de eenheid in de men- sched terug zal brcngen, opdat goddelijke wijsheid weer de plaats zal innemen van on wetendheid. De toon van de nieuwe bescha- ving zal moeten zijn liefde en eenheidsbesef, wat alleen theosofie voldoende kan betuigen. Hoeveel jaren er nog overheen moeten gaan, is niet te zeggen, maar heel lang zal het t meer duren, daar op verschillende pun- ten eenheid wordt opgemerkt. Ook brengt de Tneosofische Vereeniging de gedachte, dat er een leider zal komen, die de eenheid volkomcn zal verstaan en ver- kondigen en in volmaaktheid zal weten uit te leven. Het spreekt vanzelf, dat wij zelf aldus spr. nog niet doen naar onze woorden en wij ook nog vaak onze medemenachen grieven, maar die wereld- den nacht hadden niets schrikwekkends voor hem, hoewel er meer dan veertien jaar voorbij- gegaan waren sinds hij ze voor't laatst ge- hoord had, destijds toen hij met Guzek den knecht het nachtelijk veld was ingereden. Veertien lange jaren, die hij op de harde schoolbank had doorgebracht, eerst op de voorbereidingsschool en later op het leeraars- seminarie, omdat zijn moeder met geweld een schoolmeester van hem maken wilde. Een schoolmeester, hoewel hij de laatste van zijn geslacht was en sinds den plotselingen dood van zijn vader en zijn beide oudere broers de eenige rechtmatige erfgenaam van de hoeve. Onmiddellijk na den dag waarop de drie zwarte doodkisten naast elkander op de groo te deel gestaan hadden, was zij met hem in de slede gaan zitten en bijna een week lang had den zij zoo gereisd door steden en dorpen, die hij nog noon van zijn leven gezien haa, tot zij eindelijk, ver pchter Kouingsbergen, voor een groot rood huis stilhielden, waar in den tuin een groote menigte jongens sneeuwballen gooiae. Toen was zijn moeder weer wegge- reisd, nadat zij urea lang met den directeur gesproken had en hij was daar gebleven, veer tien lange jaren. In al dien tijd had zij hem nooit een enkelen keer toegestaan thuis te ko- ken, hoe dikwijls hij haar daarom ook in zijn brieven had en smeekte; slechts eenmaal 's jaars, omtrent Kerstmis, kwam zij voor een kort bezoek naar hem toegereisd, bracht een heele slede vol nuttige en onnuttige geschen- ken mede en weende een paar uur lang bitte- re tranen boven zijn blonden krullekop. En even onverwacht als zij gekomen was, reisde zij weer terug naar huis, meestal zonder af- *XmA it niixnea, als vroaade zij ham te moeian ivtami, die jCouwq zai, zal rap. dli eenMtb- besef volkomen doordrongen zijn en zal de toon van eenheid doen correspondeeren "in ieder onzer, tenminste waar deze is opgewekt in den mensch zelf. En dit opwekken is de taak van de Theosofische Vereeniging, ai is het alleen maar voorbereidend werk. Spr hoopte, dat in haar rede buiten het mededeelende ook het betoogende niet geheel gemist is geworden cn dat zij enkelen mag opgewekt nebben tot meerdere belangstelling in de theosofie. Na een korte pauze, waarin* op de bo stuurstafel eenige schriftelijkc vragen waren ingokomen, hcrnam spr. het woord om deze te beantwoorden, hetgeen vlot en tot bevredi- ding der vragers gcschiedde. Daarop dankte de voorzitter de spreekster voor haar rede en decide hij nog mede, hoe voor belangstellenden kosteloos twee cursus- scn werden georganiseerd, waaraan een ieder deel kon nemen. Hi crop werd de bijeenkomst gesloten. NIEUVFE BONG VAN KAAS- FABRIEKEN. (Vervolg). Na heropening verleende de voorzitter het woord aan den heer Grondsma. Deze begon met de te deelen, dat in Juni verschillende belanghebbenden werden uitgc- noodigd aan bet Departement van Landbouw te komen, om te spreken over de tnerken- kwestie De handel was daar ook uitgenoodigd en het bleek. dat de producentcn daar bij inon- de van den beer Roster de merken wilden. De handel ageerde daartegen en betoogde, dat in den loop der tijden de kaas een goe- den naam in bet buitenland veroverde. Van knoelerij kan bij k 'as geen sprake zijn, wel kan het voorkomen, dat men een kaas levert van een lager vetgehalte, maar dli kan dt handelaar aar kort doen en Wj ligt er uit, Met het artikel zelf valt niet te knoeien. De 20 -f cn 30 -f kaas kreeg een groote afzet in het buitenland, maar deed toch bet Noord-Hollandsche product geen schade. D$ handel sprak In het ministers tegi^i cie door den minister gewilde merkenwet. Wij be- toogden, dat ae kaascontrfile-kwcstn- reeds in 1723 aan de orde was gesteld. De Staten bedreigdeii toen reeds deprodu- centen met geeselen en brandmerkeit. Zs zou- den zelfs aan ue schandpaal gcbracht wor den, Men sprak van vervalscning. Als de kaas van afgeroomdic melk gefabriceerd wordt, dan is er geen sprake van verval- sching. Spr. merkte nog op, dat het boterplakkaat gelijk gemaabt met dat voopde kaas, bleef be- staan, terwijl dat voor de kaas na 7 jaren sluiting van de grenzen was geweest. werd ingctrokkcn. Botcr kan vervalscht wor- De heer Grondsma dcd uitkomen, welke ken, kaas niet Een oud jurist op het gebied maatregclen er thans gedaan worden om de a., hi-t.-u-KT/O. Aa, j go niillioen aan zuivelproducten, die men ia ae- '"-p ttt SOkK rx fH dan last en ellende. Zoo spreken de menschen individueel. Wanneer de minister echter tot de vertegenwoordigers van de organisaties zegt: „de merkenwet moet er komen", dan zeggen ze alien ja en doet niemand een mond open Onze koopman kan men er van spr. opzetten wat men wii. In de praktijk wordt toch het handelsmerk gevraagd. Practisch zal het plakken voor den hande! waarschijnlijk het oezwaar hebben, dat de plaatjes er bij het schrapen afgaan. Ook bij het roodmakken, het blazen, paratineeren en blikken levert het bezwaar op. De geregeldc uitvoer kan cr ook door belemmerd worden, omdat een commies een geheele partij kan aanhouden wanneer van enkele kazen de merken ontbreken. Spr. blijft van meening, dat door de con- currentie de Hollandsche kaas in het buiten land haar goed en naam wel zal behouden. (Applaus). Spr. had ook gelezen, dat in de vergade- ring te Alkmaar, waar werd overgegaan tot de oprichting van het Kaascontrolestation, welke yergadering door de hecren Lovinck en Swavink als decorum werd bijgewoond, ook de vertegenwoordigers van de zuivelfabrie- ken, die nu produceeren, hun mond gehouden hadden en pa geknikt. De heer Kaaij wts er op, dat slechts 33 fa- brieken aanges oten waren. De tegenstand komt omdat nu "de groote moeilijkheden naar voren komen De heer Grondsma betoogde nog, dat de regeering de merken nu zelf niet meer leveren wii en dat de aangeslotenen die nu zelf moe ten maken. De heer Schrdder zag in Hoorn verschei- dene kaasjes van stapels zonder platjw en er ook velc bij het vei voer afvallcn. Spr. vroeg zich af hw dit In de praktijk moet gaan De heer Kaaij betiligde nog, dat men met het merken naar voren was gekoineil, om daardoor, evenals bij de botcr, net product te verbcteren. Spr. komt het thans voor, dat dc bezwaren te groot zullen blijken, vooral als men straks voor de kaas niet zooveel geld meer krijgt. De heer Grondsma deed nog uitkomen, dat men door hot merken de buitenlandsche con- sumcntcn niet beschermt. In het buitenland kau men het merk er afhaien en doen wat men wii De heer Kaaij sprak dog van andere practi- aclie moeilijkheden De heer Schrdder had den minister ge vraagd of het mogeliik was, dat de Canadee- 8cltc kaas de Hollandsche kaas zou overvleu- gvlen, omdat ze voor veel minder verkocht werd. Men lachte daarom aan het ministerie, inaar nu is wel gebleken, hoe verkeerd de van den zuivel op de hoogte, betoogde, dat het niet gemakkelijk gaat om een rechtmatige aanlciding aan te geven voor het opieggen der verplichting de kaas te merken. Daar- voor moet blijken, dat de producent. wan neer hij dat met doct, de maatsehappHijke be- langen benadeelt en het buitenland bedriegt. Dat dc betere kwaliteit kans loopt door de mindere verdrongen te worden, kan nooit als argument gelden Aldus die jurist. Anders wordt het als de producenten vragen om de merken en zoo stond het in den t laag. Spr. oordeelde, dat men den laatsten tijd zoozeer door inspcctcurs en controleurs om- ringd geweest was, dat men dit zeker niet te rug verlangt. De Staat moet optreden waar de handel bedreigd wordt, maar het verdcr toelaten, dat de eigen vuile wasch thuis gc- wasschcn wordt. Wanneer er contrdle wordt ingevoerd, dan kan de producent niet meer beschouwd worden als een vrij man, maar heeft men een beperking die ue consumenti- sche heilstaat eer aandoet. Men mod zich niet wringen in het keurslijf dat spoet te nauw zal worden, maar waaruit men niet verlost kan worden, omdat de Staatsalmacht de veters gespannen houdt. Spr. zou het betreuren ^wanneer het kaas- mcrken doordrong in den Nederlandschcn handel. Ons stsndpunt is, zei spr., dat alles wat niet velvet is, beschermd wordt door het merk van den handelaar zelf. Na ons betoog verklaarde de vertegenwoor- diger van den Bond van Zuivelfabneken in Noord-Holland:- „Wij wenschen in Noord- Holland alien het rijksmerk". De andere ver tegenwoordigers uit andere provinciSn knik- ten van ja en daartegen viel niet te praten. Spr. verlangde daarentegen zelfs niets meer te doen. Van iemand van een groote fabriek in Friesland vemam spr., dat de organisatie v66rgestemd had, omdat ze de regeering niet kan tegenwerken, maar individueel was ook daar ieder er tegen en zeker ook die van de groote fabrieken. Spr. deed nog uitkomen, hoe moeilijk het antwoorden op al zijn ongeduldige vragen. In den eersten tijd had hij zich tegen den dwang die hem van zijn thuis verwijderd hield, verzet als een jonge roofvogel, die men achter de tralies sluit en ieder jaar in de len- tedagen, wanneer in den tuin van het insti- tuut de knoppen opensprongen, was ziju heim- wee zoo krachtig in hem opgebloeid, dat hij de eerste gelegenheid de toeste aangreep om er stilletjes van door te gaan. Telkenmale was hij echter na een korte vrijheid weer opgfc- vangen en langzamerhand was hij gaan in zien, dat tegen den wii der onbuigzame oude vrouw geen tegenstand gold. En ten slotte was het den braven schoolvader, die over de toekomstige leeraars zijn scepter voerde, zelfs gelukt hem voor het opgedrongen beroep een zekere belangstelling in te boezemen. Na 't mislukken van zijn eerste poging om te ont- vluchten, schold hij hem de straf kwijt, die gold voor dergelijke zware vergrijpen en maakte hem in een lang en goedhartig ge- sprek duidelijk, dat zijn moeder wel deugdelij- ke gronden moest hebben, als zij haar eigen hart het offer oplegde, haar eenigen zoon van zich en't ouderlijk huis verwijderd te houden en hem tot een ander beroap te dwingen dan dat van zijn vaderen Siffds menschenheugenis en zoolang als er doopregisters bestonden, was de eenzaain tus schen 't Broek en het Raygrod-meer gelegen hoeve, die slechts door een paar kleine pacht- hoeven omgeven was* van vadfr op zoon over gegaan, en als de sage waarheid sprak, die de oude vrouwen's avonds bij't licht van de pijnboomspaanders in de spinkamer vertelden, waren de voorouders van de tegenwoordige h»7iH»ra fttftl.liaien g&u&ai, in die oud*, oude hicr te veel heeft en nu met de hulp der re- getting poogt af te zetten. Spi decide mede, dat dc regeering de boter in ue koelhuizen tegen den gegarandeerdenn prijs van 3.15 per Kg. cn in Engeland ge- plaatst. Dit kostte veel geld. In een gister gehouden vergadering van belanghebbenden bij de zuivelexport werd besloten de regeering' te verzoeken, om door het openen van crecueten het aan htt buiten land mogelijk te maken, de kaas tegen een loonenden prijs af te nemen. Spr. deed uitkomen, hoe nadeelig het was gewtest de grenzen zoo lang gesloten te nouden. Van de verplichte voorraad voor 30 Augustus is nog 8 K millioen K.g. in ons land aanwezig en daarenboven is er nog 9X millioen Kg. die er te veel is en daarvan stelde de regeering nog 25 pet. beschikbaar voor het binnenland, waardoor er geen pr-s meer te maken is. Dit zal pas het geval zijn, als de economische onderhandelingen voor elkander komen. De voorzitter bracht den heer Orondsma dank voor zijn ui teen retting. De heer Grondsma verliet hlerop de verga' dering. De voorzitter deed nog mededeeling van de achriftelijke toetreding van een fabriek te Wieringen. Bij acclamatie werd besloten de nieuwe Bona vooi opgericht te verklaren. De heer Lakeman achtte het v66r alles noodig een actie tegen de kaaacontrfl le te voeren en daatvoor de medewerking van alle fabrieken te vragen. (Applaus). Hiertoe werd besloten. Overeengekomen werd, dat de fabrieken, die in bcgmsel tot toetreding besloten, spoe- dig bericnt van hun definitieve toetreding zullen dden. De voorzitter uitte den wensch, dat de 14e Januari 1920 op het gebied van de zuivelbe- reiding in Noord-Holland een dag van betee- kenis zal blijken geweest te zijn. Spr. herin- nerde aan het lied van Dirk Witte: „Mensch tijden, toen over dit deel van Pruisenland nog de witte Poolsche adelaar wapperde. Het gan sche broek was hun eigendom en rondom het meer uitgebreide strooken vruchtbaar land, en wanneer de koning door boden zijn heerban liet uitroepen, schaarden zich wel honderd man uit het broekland onder zijn vaandels, krachtige strijdbare mannen, die de schrik van den vijand waren, want de jonge krijgers trokken met lachenden mond ten strijde en met linten en bloemen getooid, alsof zij ten dans gingen. En vroeger, zoo heette het in de sage, was de hoeve in't broek door een groot gehucht van hoorigen omgeven geweest; maar het was in den loop der tijden verdwenen tot op de enkele pachtnoeven naop de rijke wei- landen waar eens honderden runderen graas- den, groeide nu laag berkenhout en een hoog- stammig pijnboomwoud verhief zich nu daar, waar de voorouders met de ploegschaar den vruchtbaren bodein bewerkt hadden. Het eeni ge wat van de verloren heerlijkheid was over gebleven was de naam Baginsky, van bagno het Broek en een vrijwillige onderdanignek der overige boerenfamilies, die dichtbij en ver derop gevestigd waren in den omtrek; een recht van voorgang tot het heilig avondmaal en het erfelijk ambt van schout in de wijd uit- een liggende gemeente, waarvan de leden niet in een afgesloten dorp bijeen woonden, maar elk voor zich midden in zijn eigen akker naar de wijze der nederzettingen, die met de rid- derorden gekomen Duitsche boeren in't oude Pruisenland hadden overgebracht Nu was echter wel de waardigheid van schout op de familie der Bogdan's overgegaan, maar een vrouw kan het ambt niet waamemen en de laatste wien bet krachtens zijn gehoorte was diai te hoople. aei mlSsu mtl M en overtuiging zouden durven verkondlgea, dat zij zich niet aan banden willen laten leg- gen. (Applaus). Spr. sloot hierop de vergadering. (Ongccorripeord). AANiSTELLINO ALS TIJDELIJK GE MEF.NTE-AMBTEN AAR. Iln bijlage 209 stellen B. en W. voor na een uiteenzetting van de feiten te hebben gege* ven: aan het bestuur van de afdeeling Alkmaar van den Centr, Nederl. Ambtenaarsbond, se- cretariaat Eikelenbergstraat 46. naar aan* eiding van zijn ad re; d.d. 22 October 1.1. te berichten, dat de Raad geenc termen aanwe zig acht aan den heer van Well alsnog eene aanstelling als tijdelijk gemeente-ambtenaar te doen uitreiken. REGEL1NG VAIN DE POS1TIE VAN HET PERSONEEL DER MET TNOANO VAN) 1 JANUARI A.S. OPOEHEVEN ST AiDSAPOTHEEK B. en W. stellen den raad op grond van een geniotiveerde toelichting voor te beslui- ten: I. aan de dames M. H. Buys, assisfente en E. Lobach, helpster in de stadsapotheek, wegens opheffing harer betrekkingen, met in- f;ang van: 1 Januari j.L voorshands voor Wn aar uit de gemeen le kas een. uitketring te verleenen gelij'kstaande met het verschil tus schen het tot gemelden datum genoten sala- ris en het bedrag van het haar te verleenen pensioen, onder de volgende voorwaarden: le. de uitkeering wordt verminderd met het bedrag' dat betrokkenen genieten uit ar- beid of bedtrij'f, sedert den dag, waarop het besluit tot opheffing der apotheek is gevallen, ter hand genomen, met dien ver- siande aat hetgeen wegens pensioen en inkomsien uit arbeid of bearijl genoten wordt niet mag dalen beneden de laaiate- lijlr genoten bezoldi^ing. De betrokkenen zijn verplicht aan Bur- gemcester en Wethouders opgaaf te doen van het bedrag, dat zij arbeid of be- drijf genieten en van het tijdstip, waarop die arbeid of dat bedrijf ter hand is geno men. Deze opgaaf wordt telkens opnieuw gedaan, wanneer in het bedrag wljziging is gekomen. Voldoen zij niet aan deze verplichting, dan wordt de uitkeering in- gehouden. Van de gedane opgaaf kan door Burgemeester en Wethouders wor den afgeweken 2e. bij weigering van een ambt, dat aange- boden is en aat in verband met haar per- sOonlijWieid en omstandigheden rccfelij- kerwijs kan worden opgedragen, zijn Burgemeester en Wethouders bevoegd de uitkeering geheel of ten deele vervallen te verklaren. II. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen Te zljner tijd1 de financieele voorstel- len te doen tot dekking van de hier bedoelde kesten. AANVULLINO S AL A RISVPRORDE- NI NO O E MiEEiNTE-AM BTE'N A RE N. De commissie tot herziening der jaarwed- den van de gemeenteambtenaren stelt voor: Overwegende dat de verordening tot rege- ling der bczoldiging van de ambtenaren in dienst dezer gemeente (Gemblad No. 652) aanvulling benoeft Besluit: de bedoelde verordening te wijzigen als volgt: a In artikel 3 worde: le. aan den titen ,)Directeur slachthuis" toegevoegd': keurmeester op de vee- markten tevens belast met de genees- kundige behandeling van de paarden van den gem. reinigingsdienst. 2e. na „Directrice ziekenhuis" ingelascht: Vader en moeder burgerweeshuia 2300-/ 2990. b. In artikel 4 worden aan Oroep 0 toege voegd: Zonder periodieke verhoogingen. assistcnte huishouding burgerweeshuia f 850, naai-juffrouw burgcrw.nuis 850, secretaris bioscoopcommissie 100. c Aan artikel 7 wordt toegevoegd: voor het gezin van den vader en de moeder van het burgerweeshuia, wegena het genot alsvoren 1100. d. Aan artikel 8 wordt toegevoegd1: voor de assistente in de hui«iouding en voor dc naai-juffrouw van het burgerwees huia. wegens het genot van vrije koat. in- woning, vuur, licht, geneeakundige behan deling en geneesmiddelen, voor elk met PRO VINCI AAL NT ETJWS. UIT HEERHUGDWAARD In de raadszitting- van Woenadagmiddag was de heer Met afwezig De voorzitter opende de vergadering met toegestaan, zat volgens den strengen wii van zijn moeder op de schoolbanken en leerde de moeilijke kunst om dikhoofdige boerenjongens de taiels van vermenigvuldiging bij te bren- gen en de beginselen van het lezen en schrij- ven. Hij plakte in zijn weinige vrije uren ge- droogde planten in zijn herbarium, speelde vi- ool of haalde met zijn kamergenooten zijn hart aan de gedachtenrijke verstrooi'ng van het schaakspel. En allengs was zijn vertee- rend verlangen naar zijn geboortegrond en zijn vrijheid daarbij jngeslapen en steeds zeld- zamer werden de uren waarin hij tegen den noodlot in opstand kwam of zijn hoofd aftob- de om er achter te komen, waarom zijn moeder toch wel zoo handelde als zij deed. Zoo was hij in den loop der jaren een bleeke school meester geworden met slappe spieren en lang- uitgcschoien ledematen, slechts waren zijn oogen sdierp gebleven en van tijd tot tijd, als zijn klasse met den leeraar een botanische excursie in de omgeving ondemam, en de an- deren met het vergrootglas meeldraden en stamper onderscheiden, dan stroomde in zijn aderen het erfelijk jagersbloed sneller en hij speurde aan den woudrand en in't veld o! hij misschien een goede reebok in't zicht kon krijgen, die naar voedsel graasde Maar ook die vreugde was hem vergaan, sinds zijn makkers waren begonnen hem den „wilden jager" te noemen en hem te plagen met zijn platonische hartstocht voor de jacht en ten slotte onderscheidde hij zich in niets meer van zijn schoolmakkers, zoons van kleine luiden, die rustig vloeiend bloed in hun ade ren hadden, en die in hun toekomstig beroep het hoogste doel van een bescheiden en op het bereikbare gericht streven zagen (Wordt Vervolgd). S3

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5