DAGBLAD VOGR ALKMAAR EN OMSTREKEN i m 0 ©rider d twee en twintigste Jaargang ZATERDAG 17 JAURASL lYo. 14 De toetreding yan Nederlaiid tot het Volkenbond verdntg. »>-sfaat ult 4 o bo n nemen tsprijs bl] vooruitbetallng per 3 maanden I 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummers 5 ct. Advertentleprijs 20 ct. per regel, grootere Setters near Brinven franco N V Boek- en Handelsdrulckerii w'h Herms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef Administrate Nr. 3. Redactfe Nr. S3. Jlreeteur: G. H. KRAK. HoofdredaoteurT|. N. ADEMA. BUlT^KLAKpgCH OVIRZICHT. De Raad van den Volkenbond heeft giste- ren reeds te Parijs onder voorzitterschap van den Franschen vertegenwoordiger Leon Bour geois vergaderd. Het is begrijpelijk, dat deze daarbij op de groote beteekenis van dezen dag wees en ook; lord Curzon noemde de samenkomst de be- langrijkste gebeurtenis in de geschiedenis van den geestelijken vooruitgang der mensch* heid. Clemenceau heeft op zijn uitnoodiging tot toetreding reeds heel wat toeetemmende ant- woorden gekregen o. a. van Spanje, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Nederland, onder voorbehoud van goedkeuring door he parle- ment, en Zwitserland,.dat wel wil toetreden, maar handhaving van zijn onzijdigheid eischt. Dat is een amendeering van het Volken bondsverdrag, welke niet goedgekeurd kan worden, weshalve de toetreding van Zwitser- land nog niet aanvaard is. De Raad zal zoo spoedig mogelijk het be- stutir van het Saargebied vormen zoodra de grenzen daarvan zijn aangenomen, zich onle- dig houden met de bescherming van de vrij- stad Danzig en tevens toezicht houden op de volksstemming in Eupen en MahnMy. Het begin is er dus. Een reusachtige opbouwende arbeid zal in de eerstekomende jaren de belangstelling voor den Volkenbond vragen. De vredesvoorwaarden van Hongarije zijn dit land natuurlijk niet meegevallen. Aan den kant van Oostenrijk verliest Hon garije een strook lands, die bekend is onder aen uaam van Duitscb Hongarije, ten westen van de Leitha. Aan den kant van den Zuid- Slavischen staat volgt de grens den loop van de Mur, een zijstroom van de E>rau, en den loop van de Drau tot op ongeveer 50 K.M ten Noorden van de plaats, waar deze rivier zich in den Donau stort. De grens gaat dan Zuidelijk van Mohacs, van Baja en Szegedin, waar zij de Roemeensche grens bereiH Aan de zijde van Roemenie volgt iuj een Noord-Westelijke en Zuid-Westelijke lijh, langs Breczin, (aan Hongarije), Grosswardein (aan Roemenie). Tjecho-Slowakije is van Roemenig en van het Noorden van Hongarije gescheiden door het bovendal van de Theiss, vanwaar de grens naar het dal van den Donau gaat, on geveer 30 K.M. ten Noorden van Boedapest. De verdeeling van de Hongaarsche sdiuld tusschen de staten, die een gedeelte van het vroegere Hongaarsche gebied krijgen, is in financieele bepalingen vasgelegd. De totale legcrmacht van Hongarije zal 35000 man niet te boven mogen. gaan. Het le ger zal geen enkel kanon van.een kaliber bo ven 16.5 mogen hebben. Natuurlijk zal Hongarije protesteeren en eindigen als Duitschland en Oostenrijk met de vredesvoorwaarden volledig te onderteeke- nen. In Berlijn zijn aan de regeering, naar van- daar bericht wordt, door de arrestatie der comrnunistenleiders alle nieuwe plannen om een overval uit te lokken, in handen gevallen. Op den 15en Januari zou in Duitschland een algemeene werkstaking uitbreken, 16 Januari zou het Rijksdaggebouw opgeblazen worden en voor den 19en Januari had men de ovcrrompeling van de Duitsche autoritei- ten in den Rijksaag tot in de kleinste bijzon der heden gercgeld. Het aantal door de regeeringstrcepen- ge- doodc personen is gestegen tot 46. Volgens den politiechef zijn te Berlijn 26 personen gearresteerd, waaronder de radica- lenleiders Pasch en Heinen. BUITENLAND. EEN ONTPLOFFING. In de White Lundfabrieken te Londen heeft een ontploffing den dood van 9 perso nen veroorzaakt. De White Lrmdfabriek was vroeger de nationale vullingfabriek tusschen Lancaster en Morecamb. Een giroep werklieden was beziig met het demonteeren van granaten, toen de ontplof fing plaats had. Bern kant van het gebouw vloog in de lucht de werklieden1, die daar bezig waren, werden op slagi gedood. HOGG WATER IN WFTSOHLAND. Bij Dusseldorf is de Rijln zoo hoog geste gen, dat een overstrooming van de oude bin- nen-stad voor de deur staat. Er ontbreken nog slechts 20 c.M. aan. of de Rijndam is overstroonnd. De kelders staan alle onder. wa ter. Boven I Dusseldorf. bif Neuss, is de Noord-kanaal-dam gespromgen, zoodat zich het water over verre landstreken heeft ver- spreid. Vele fabrieken liggen stil De tele- foonlijtncn naar Neuss zijn verbroken. B'ene- den Ehisseldorf is de plaats Kaiserswerth on der water zoodat het verkeer sledrts met boot- jes kan worden staande gehouden. Het tram- verkeer van Dusseldorf naar Duisburg( is wegens overstrooming van de baanvakken verbroken'. Het spoorwegyerkeer bij' den Mid- den-Rijn is uiterst moeilijk, daar op verschil- lende plaatsen de spoorwegdammen in stuk- ken zajln gescheurdi. Van den Boven-Rijn wordt nog een verdere stijging gemeld, zoo dat een katastrofe voor den Beneden-Rijn ge- vreesd wordt. Te Frankfort stijlgt het water nog voortdu- rend. Over den toestand elders worat gemeld, dat vooral de stad Hanau zwaar getroffen is. De geheele stad is overstroomd. MENSCHKNhETEHS IN AUSTRALIA Naar de correspondent van de „Times" te Sidney meldt, heeft het regeerings-onderzoek naar de toestanden in het Noorden van het land uitgewezen, dat de inboorlingen, die bij de bronnen van de rivier Liverpool wonen, nog steeds hun naastbestaanden opeten, wan neer deze niet in bun woonplaats sterven. Ziji meenien' dat, zoo zij dit niet doen, de geest van den Overledene niet naar de geboor- teplaats zal terugkeeren. Eetl vrouw in de buurt van Oenipeili, kreeg elk jaar een kind, hetwelk zij opat. DE KOLENNOOD TE WEEIvEN. De situaiie van de stad Weenen is door het uitblijven van kolen bepaald troosteloo*. Een aeputatie van den gemeenteraad onder leiding van den burgemeester ontving van den staatssecretaris voor Handel en Industrie een zeer bedroevend antwoord. Er waren geen middelen aanwezig om ko len te verkrijgen en zoowel het personen- ate het goederenvervoer was thana ten zeersto bedreigd, zoodat gevreesd moest worden, dat het spoorwegverkeer zou moeten worden ge- BELGISCHE'HULP VOOR WEENEN. ,J-e Peuple" meldt, dat in een vergadering van het nationaal comity der syndicate corn- missie het voorstel, om aan alle arbeiders to vragen het loon van een uur arbeid te storten ten behoeve van de Weensche kinderen, algemeene stemmen is aangenomen. DE ADRIATISCHE KWEST!"" De besprekingen over de Adriatische kw**- tie zijn geeindigd met het opsteJlen vzv. eea ontwerp-overeei4omst, dat door Italic is rv genomen Clemenceau heeft de Zuid-Slavu» aangeraden het in het belang van den vrede aan te nemen. De Zuid-Slaven hebben geant- woord, dat zij zich met Belgrade moeten ver- 6taan, waarheeni zij het ontwerp overgeseind hebben. Zij hoopten den 16en dezer een voor een compromis gunstig gestemd antwoord te ontvangea. HET PROCES-ARCO. Gisteren begon het prooea tegen graa! Ar- co Valley, beschu.diga van moord op dan mi nister-president Kurt Eisner. Bij zijn verhoor verklaarde Aioo, Eisner te hebben gedood, omdat hij in hem den lei- der van het bolsjewisme zag, die den pas ge- grondvesten vrijstaat Beieren aan do boisje- wiki wilde verraden. Het O. M. eischte de doodstraf. Graaf Arco werd ter dood veroordeeld. De burgerlijke eererechten worden hem niet ont- nomen. Na de uitspraak verzocht graaf Arco he! woord. Hij verklaarde, dat hij daaruit zijn consequenties zou trekken. Hij had vernomen, dat drie zijner makkere voornemens zijn hem te bevrijden, maar hij zou dat beschouwen als een dwaasheid en ver zocht daarvan af te zien. Zij moesten mede- helpen aan den wederopbouw des vaderlands: zij zouden het daarmee den grootsten dieasi bewijzen en tevens zich zelf. Na deze woorden klonk van de dichtbezetto applaua de betoo- ging ie verbieden. HET VERZOEK OM UITLEVERING. Het Ned. Tel. Ag. verneemt draadlooa ui! Lyon, d.d. 16 Januari: De Raad van Drie Donderdagmiddag saamgekomen in het kabinet van den Minia- ter van Buitenlandsche Zaken, stelde, in te- fenwoordigheid van den Lord-Kanselier van hgeland den tekst vast van den brief, die tot de Nederlandsche regeering zal gericht worden om de uitlevering van den ex-keizer te verzoeken. Volgens den Parijschen correspondent van ,,The ulobe" wordt er over gedacht Belgifi in het „Keizershof" de plaats te doen innemen, die voor Amerika bestemd was, zoodat het gerecht dan gevormd zou worden door een Fransch. een Britsch, een Italiaansch, een Japanscn en een Belgisch rechter. Deze correspondent gelooft, dat na een weigering van Nederland tot uitlevering, de geallieeraen op Duitschland druk zullen uit- oefenen, opdaf dit land den keizer opeische; een vordering waaraan, naar hij meent te weten, zal worden voldaan Als de crevallen monarch maar eerst in Duitschland is, dan zal dat hem wel weer uitleveren aan de Ge- allieerden, aldus de Britsche journalist. In ieder geval, geen steen zal op den ande- ren blijven, totdat de keizer in het beklaag- denbankje zit. Dat te z. i. het Engelsche standpunt. DE EX-KEIZER. Reuter meldt uit Parijs, dato 15 Januari: Clemenceau, Lldyd George en Nitti zullen morgen de nota bespreken, welke aan Neder land zal gezonden worden in zake de uitleve ring van den ex-Keizer en den Kroonprins. KOBTE BEBIOHSTEN. De geallieerde staatslieden te Parijs beraadslagen over den toestand in het Mia- den-Oosten in verband met de successen der rooden. Churchill en Walter Long zijn naar Parijs ontboden. De Amerikaansche minister van Han del, Alexander, heeft zich uitgesproken v66r publieke tribune een oorverdoovend applaua C_ voorzitter vond geen aanleiding credietverleening aan Europa. I De eerste gehad tusschen froepen in SiberiA De eerste botsingen hebben plaats ehad tusschen Japanscne en bolsjewistische De Amerikaansche troepen zijn de ont- ruiming van SiberiS begonnen. Hoover zal zich republikeinsch candi- daat voor het Amerikaansche presidentschap stellen. De Ver. Staten hebben een consul be- noemd, ter behartiging hunner belangen, in Berlijn. In de onzijdige zfine, te Hambora en Sterkrade braken stakingen en onlusten uit; vele Spartakieden zijn doodgeschoten en ge- wond. Het spoorwegverkeer van Weenen wordt ernstig bedreigd door gebrek aan ko- len. Communistische betoogingen te Berlijn en Frankfort rijn zonder bloedvergisten on- ALKMAARSCHE Een wetsontwerp van vfer-strekkende be- teekenia zal spoedig de aandacbt van onze vol ks vertegenwoor diging vragen. De regeering tech heeft een ontwerp van slechts drie artikelen ingediend tot voorbe- hooid der bevoegdheid tot toetreding van Ne derland tot het Volkenbondverdrag. Volgens dit verdrag kan Nederland ale ©orspronkelijk lid tot den Bond toetreden mits de verklaring der toetreding wordt afge- legd hitmen twee maanden nadat het vredes- verdrag in working is getreden. Op 10 Januari j.L is het vredesverdrag van kraoht geworden en wij hebben reeds mede- gedeeld dat Clemenceau tot verscheidene staten, waaronder ook Nederland, daarna de uitnoodiging gericht heeft tot den Volken bond te wilen toetreden. Over de vraag of Nederland voortaan al dan niet deel van den Volkenbond zal uit- maken za'l de volksvertegenwoordiging bin nen afzienbaren tijd dus een beslissing moo- ten nemen. Wij durven reeds nu wel voorspellen, dat die beslissing in toestemmenden zin zal geno- men worden, al zal men dan ook, evenals de regeering dit in een zeer uitvoerige memorie van toelichting heeft gedaan, niet nalaten er op te wijzen, dat Nederland door zijn toetre ding eigenlijk een stap in het duister doet, dat het eenige waardevolle offer® brengt en dat het daartoe slechts besluit omdat het gaarne wil medewerken tot een doeltreffend organiseeren der staten-samdnleving. Zooals wij reeds opmerkten lice ft de regee ring niet nagelaten in een uitvoerige toelich ting er op te wijzen, dat Nederland door zijn toetreding nog niet de zekerheid heeft dat het zich voortaan veiliger en rustiger zal kunnen ontwikkelen, dat de bedreiging door vreemde mogondheden van zijn zelfstandigheid en bezittingen voortaan uitgeschakeld is en een Nederlandsche strijdmacht waarvan de sa- menstelling en sterkte nader bepaald' zal moeten worden blijft dan ook noodzakelijk, daar het land nog altijd de kans loopt in een rechtstreekschen oorlog te worden gewikkeld, dan wel zijn militair aandeol in een gemeen- schappelijke Bondsaotie tegen overtreders van de verdragsbepalingen zal moeten dragen. Nederland is een van die staten die zelfs in den tijd van een wereldoorlog als er nu een achter ons ligf weinig kans heeft rechtstreeks in een conflict betrokken te worden. Het heeft geen verdragen met andere mo- gendhedon, die een militaire hulpactie in zich •luit* i. het Nederlandsche volk en zijn regee ring z;. verstandig om zich met annexa- tie-doeiein u d tor wille van nog in de lucht hangende eeflen in het strijdperk te wer- pen en zijn 0 "he ligging is zoodanig, dat het bij hot u van een oorlog ook in het belang der oo ogvoerende staten kan geacht worden, ons onzijdig blijven te erken- nen en te vergemakkelijken. Tot nu toe heeft Nederland geheel vr'ij en zelfstandig over zijn houding bij elk conflict een beslissing kunnen nemen. En het zal ongetwijfeld een belangrijk offer aan de international regeling der staten- samenleving brengen, wanneer het tot het Volkenbondverdrag toetreedt en zich diaar- mede bereid ver'klaart, zich aan bepalingen te onderwerpen, die zijn vrijheid tot het hand- haven van een strikte onzijdigheid bij con- flicten tusschen andere mogendheden in be- denkelijke mate aan banden leggen. Wij weten alien, dat het Volkenbondsver drag, zooals het nu geformuleerd is, slechts ten deele onze sympathie kan hebben, dat het in belangrijke mate afwijkt van de voor- schriften zooals wij die gaarne bepaald had- dlen gezien en waarin wij ons in de allereerste plaats een internationaal Hof van Arbitrage gedacht hadden, een opperste rechtbank die, zoo onpartijdig mogelijk samengesteld, over elk conflict een bindende uitspraak zou doen en de kracht zou bezitten haar beslissingen door alien te doen eerbiedigen. Daarmede zou.den oorlogen in de toekomst zijn uitgeschakeld, maar de vorrn, die het Volkenbondverdrag na de beraadslagingen te Parijs ten s'lotte gekregen heeft, is een zoo-, danige, dat nog maar al te zeer de overtui- ging ontbreekt, dat de staten welke zich aan- sluiten in de toekomst op volkomen veilig- heid door orupartijdige rechterlijke beslissin gen kunnen reikenen. Gaan wij in het kort even de voornaamsto bepalingen van het verdrag na, dat wij naar alle waarschijnlijkheid spoedig zullen onder- teekenen, dan blijkt eerst recht, dat wij door toetreding tot den Vcl'kenbond in zijn schep- pingsvorm eigenlijk op good vertrouwen een stap in het duister zullen doen. Het Volkenbondsverdrag, zooals het nu opgesteld1 is, is grootendeels een zich ver- staan van de in den jongsten oorlog als over- winnaars >uit het strijdperk getreden mogend heden om op de zekerste wijze de verwezenlij- king van gemeemschappelijke eischen van de overwonnenen te kun'nen afdwingen. Daarnaast staat dan datgene wat eigenlijk de kern van het geheele verdrag moest zijn, namelijk de algemeene staatkundige organi- satie der volkeren ter verzekering eener vreed- zame op het recht gebouwde internationale fiiimenleving. Als direct aan te wijzen fouten, wel'ke dit verdrag dan ook onderscheiden van een orgft- nisatie als Nederland zich als de eenige doel- fcrsffende hseft voorgesteld, is dan ook ds vcorloopig# uitslu'iting van ds cvsrwoansn staten to beschouwen. En daarnaast staat het in onze oogen zeer ongewenschte, van de samenstelling van een leidend orgaan, op welks onpartijdige be slissingen nog niet met zekerheid gerekend kan worden. Hoewel ook in de toekopiBt de souvereini- teit der staten zooveel mogelijk ontzien zal worden, zullen de tot den Bond toetredenden daarvan toch een belangrijk deel moeten prijs geven. Zij mogen niet meer zelfstandig beslissen di en aan wiens zijde zij zich .bij een conflict tusschen andere mogendheden zullen scha- ren. De toetreding tot den Volkenbond brengt verplichtingen, die met de tot dusver gelden- de neutraliteitsregelen onvereenigbaar zijn en de kans om in het conflict te worden betrok- 'ken grooter maken, zoodat Nederland in het bijzonder door toetreding zeer zeker een offer brengt waarvan de grootte op dit oogeniblik nbg niet overzien kan worden. En daartegenover staat, dat Nederland niet de zekerheid heeft, dat de beslissingen, waaraan het zich zal hebben te onderwerpen, onpartijdige, op het recht en een rechtvaar- dige internationale politiek gegronde uitspra- iken zijn. Men mist nog geheel de onpartijdige uit- spraken van een Permanent Hof van Inter nationale Justitie, de verplichte arbitrage voor rechtsgesobillen ontbreekt en de met de Bonds-leiding belaste politieke organen kun nen bij voorkomende geschillen uitspraak doe^. zonder dat eenig beginsel van juiste in ternationale politiek in het verdrag vastge- legdi of in uitzicht gosteld is. De kleinere mogendheden hebben geen in- vloed op de samenstelling en arbeid van den leidenden Bondsraad waarvoor evenwd een. stemmigheid tot het nemen van besluiten ver- eischt wordt. Tevens is bepaald, dat bij d» behandeling van een aangelegenheid waarbij een niet in den Baad vertegenwoordigd Bondslid in het bijzonder vkken, de Baad met een ver- tegenwoordi«or van die mogendiheid1 uitge- breid wordt en deze dus een veto tegen met zijn belang in strijd zijnde beslissingen kan uitspreken, hoewel bij een geschil dat tot een breuk kan leiden en niet aan arbitrage onder- w rpen is, de beide betrokken landen bij de beslissende stemming van den Baad uitvallen. In tegenstelling met bet standpunt van de Maagsche vredesoonferentie, dat er op bere- kend was de rechtea der neutralen te verster- ken doch de vrijheid van oorlogvoeren on- aangetast te laten, beoogt de Volkenbond den duurzamen.vrede zooveel mogelijk te verzeke- ren, hoewel de oorlog zelf niet wordt uitge schakeld. Maar in geval van gesehil moet elk Bonds- lid zich aan internationale arbitrage onder werpen of onderzoek door een! internationaal college goedkeuren en de staat welke krijgs- verrichtingen begint zonder een van beide wegen te hebben ingeslagen of binnen de drie maanden na arbitrale uitspraak of het rapport van het college van] onderzoek tast de fundamenten van den Bond aan en krijgt deze in zijn geheel tegen zich. Dit kan ongetwijfeld Nederlands goedkeu- ring wegdragen, maar daar,voornamelijk wanneer de Baad over een rapport aangaande een geschil niet eenstemmig is, een oorlog na drie maanden gevoerd mag worden, is het duidelijk dat het begrip „duurzame vrede" nog heel illusoir genoemd moet worden, al zal de Bond al het mogelijke moeten doen om de beslissing van een geschil dioor de wapenen te voorkomen. Daar oorlogen in de toekomst nog mogelijk blijven, is het van belang, in het voetspoor der Haagsche vredesconferenties vaste bepa lingen te ontwerpen inzake met den oorlog verband houdende regelingen. Het is een pijnlijke onzekerheid dat men nog steeds niet het vaste vertrtwwen heeft op het ingrijpen van een werkelijke macht die iederen verdragsovertreder tot rede brengt. Slechts staat vast dat bij verdragsschennis door het intreden van eoonomische repressie- maatregelen voor alle bondsleden en door hun plicht om het doortrekken van samenwerken- de strijdkrachten te gedoogen, economische en militaire neutraliteit tijdens een Volken- bondsoorlog onbestaanbaar zijn. Bij gemeenschappelijke militaire actie doet de Bondsraad voorstellen aan de belangheb- bende regeeringen en geeft hij slechts aan met welke strijdmacht deze tot het internati onale leger zou kunnen bijdragen, zoodat daarover nog allerminst eenige zekerheid is verkregen. De leden van den Volkenbond verpliohten zich elkanders algeheele zelfstandigheid te eerbiedigen en ook tegen aanvallen van bui- ten te handhaven en wanneer er sprake is van zoodanigen aanval, zal de Baad zich be- raden cmtrent de middelen om het gevaar voor den bedreigden staat af te wenden. Wat deze bepaling betreft blijkt de Neder landsche regeering zeer optimistisch en neemt zijt aan dat ingeval van een oorlog waaruit geen verplichting tot ingrijpen voortvloeit, iedere staat zelf kan beslissen in hoeverre hij, ter handhaving van de zelfstandigheid van andere staten, werkeloos kan blijven en, zoo dit niet wenschelijk geaoht wordt, in hoeverre Het is begrijpelijk dat op dit punt een dui- delijiker omschrijving van rechten en verplich tingen noodzakelijk geoordeeld wordt en de Amerikaansoh-Eransch-Engelsche defensie- verdragen toonen wel aan, dat zelfs de ont- werpers van het Volkenbondsverdrag nog niet van de volmaaktheid daarvan overtuigd zijn. Wellisht hssft m«a epzsttolijk i« d« i jaren den alle staten omstrikkenden band niet te vast willen aanhalen en heeft men in den Volkenbond allereerst die atm spheer van vertrouwen willen doen ontstaan die voor een vruchtbare samenwerking noodzakelijk is. Wij hebben boven reeds in het licht ge- steld, dat een Nederlandsche strijdmacht nog niet kan gemist worden, al kan tihans nog niet vastgesteld worden of deze een ander karak- ter zal kunnen dragen dan zij thans bezit. Daar Nederland bij toetreding tot den Volkenbond ook verplicht is aan de strijd1- krachten van ieder Bsndslid bij gezamenlijk optreden doortocht te verleenen, loopt het, omringd als het is door grQote moigendheden, gevaar het tooneel van den strijd te worden, al zal het dan ook op den steun van een machtige statengroep kunnen rekenen. Maar de hoofdlzaak is dan toch, dat Ne derland bij een nieuwen oorlog vermoedelijk ipet meer onzijdig zal kunnen blijv%i. En dit is een risioo dat niet onderschat mag worden al mag men het goede dat de Bond zal brengen, zooals die garantie van onze territoriale onschendbaarheid, niet voor- bij zien. Ook de bepalingen, dat men niet binnen de drie maanden tot krijgaverrichtingen mag overgaan en dat algeheele publiciteit der ge schillen noodzakelijk is, zijn een groote schre- de in de goede richting. De nu achter ons liggende oorlog heeft maar al te zeer het verderfelijke der geheime diplpmatie en der onverhoedsche oorlogsver- klaringen aan het licht gebracht. De publieke opinie zal naast de beperkende Bondsbepalingen menige regeering van het nemen van onvoorzichtige stappen terug hou- den en wanneer wij dit bedenkon is het dui delijk, dat het Volkenbondverdrag, al heeft het dan ook nog vele gebreken, den steun van alien verdient, die naar een gemeenschap pelijke regeling van internationale geschil len en daar door naar een duurzamen vrede streven, De Volkenbond met de daaraan verbonden arbeidsorganisatie beoogt uitbreiding en ver- sterking der internationale samenwerking en Nederland moet als Bondslid trachten de organisatie geleidelijk te verbeteren. Kernaehtig heeft de regeering het in de memorie van toelichting uitgedrukt toen zij zeide, dat de gedachen die er toe leiden op die puinhoopen van den oorlog de stiohting van een Volkenbond tor hand to nemen, ook in het rechtsbewustizijn van het Nederlandsche volk gevonden worden. Wanneer de menschheid1 met een dreigende staatkundige en economische ontreddering voor oogen met deze nieuwe orde een ernstige te nemen mag Nederland niet proef begeert achter blijven. Zoo is het inderdaad en daarbij mag in de tweede plaats niet over het hoofd gezien worden, dat een zich afzijdig houden van de poging tot verwezenlijking van de Volken- bondsidee voor onze internationale positie ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Het schijnt wel duidelijk dat Nederland niet onder voorbeboud tot den Volkenbond zal kunnen toetreden, maar dat wij integen- deel bij toetreding alle bepalingen eenvoudig te onderschrijven zullen hebben. Maar dit neemt niet weg dat Nederland en er zullen nog wel andere staten in dezelfde conditio verkeeren zeer duidelijk de leem- ten in dit verdrag ziet er' al» Bondslid er toe zal kunnen medewerken, dat dit begin van een Volkenbond, zooals wij died ons wenschen, geleidelijk uitgroeie tot eene organisatie wel'ke in al hare bepalingen hare doeltref- fendheid zal illustreeren. En allereerst dient dan aangestuund te worden op de vorming van een oppermachtig en volstrekt onpartijdig rechtsprekend lichaam. Lord Bobert Cecil heeft dezer dagen als zijn meening over den Volkenbond gezegd, dat in de eerste plaats de hervattingen der gewone vreedzame handelsbetrekkingen imoet worden bevorderd en dat de Bond een inter nationaal gerechtshof voor de regeling van internationale geschillen moet instellen. Uit dergalijke uitlatingen blijkt wel, dat wij niet de eenigen zijn die de omvolkomen- heid van den Bond zien en dit geeft hoop, dat wanneer deze eenmaal in werking is ^ge treden de gewenschte aanvullingen en verbe- teringen steeds duidelijker aan het licht zul len komen. Wij twijfelen er niet aan of het thans in- gediende wetsontwerp zal de goedkeuring on- zer volksvertegenwoordiging wegdragen. •Geen offer mag ons te zwaar zijn om mede te kunnen werkeni tot een doeltreffende be- perking der oorlogsmogelijkheid, tot het ver- sterken van een internationale organisatie, welker lofwaardig streven op ondarlinge vriendsohap en waardeering en daardoor op het scheppen van de meest gunstige voor- waardea voor volkswelvaart gericht is.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1