DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bonderd twee en twintigste Jaargang 1320 DINSDAG De gemeentebegrooting voor 1920. *0. 16 <r«n u1' 2 t>nnn«m*nttprl)s bi| vooruitbetallng per 3 maanden t 2,00, franco per post f 2,50. Bewl|snuramers 5 ct. Advertentleprijs 20 ct. per regel, groofere letters near elaatsruimt* Brleven franco NV Book- en Handelsdrukkeri) v/h Harms Coster A Zoon, Voordam C 9, Telef Administrate Nr. 3. Redactfe Nr. S3. Een gemeente-begrooting is in den regel geen opwekkende lectuur en zeker niet die van de gemeente Alkmaar, voor het dienstjaar 1920. Want bij het doorbladeren van een boek- werk, als de gemeente-secretarie er ons weer een ter inzage verstrekt heeft, kan men zich op elke bladzijde verwonderen over de steeds stijgende uitgaven, men kan zich met verba- zing en ongerustheid afvragen, waar al het meer benoodigde nu weer vandaan zal moe- ten komen en als men als slot een post van J 868.000 aan hoofdelijke omslag of 198.000 meer dan in ae vorige begrooting genoteerd ziet, dan verdwijnt de verba- zing, om voor een gevoel van verontwaardi- ging of stille berusting plaats te maken. Er zijn gemeentenaren, die zich over een hoogeren belastingaanslag vreeselijk driftig kunnen maken en er zijn er ook, die hem als een beschikking van't noodlot aanvaarden en met Multatuli van oordeel zijn, dat Barbertje toch niet aan de galg kan ontkomen. Er is in diverse raadsvergaderingen, in in- gezonden stukken en op tal van bijeenkom- sten, waar nieuwe gemeentelijke ocslagen en subsidies, hoogere salarissen, tocslagen en reducties voor arbeiders besproken zijn, door de meer voorzichtigen steeds waarschuwend op de komende hooge belastingaanslagen gewezen, er is zoolang en zoo dikwijls over gespto- ken, dat ieder zich met de gedachte, nog meer te inoeten betalen, vertrouwd gemaakt heeft. En deze niegwe begrooting werd dan ook niet in spanning afgewacht, om te Uunnen zien of men meer te betalen zou hebben, maar uitsluitend om na te kunnen gaan op hoeveel dat meerdere voor dit jaar wel weer geraamd zou moeten word en. Deze begrooting hoe kon het anders staat nog in het teekpn der abnormale tijds- omstandigheden. W-ij zien overal om ons heen nog den wed- Ioop van hooger loonen en duurder levensbe- hoeften. Die hoogere loonen zijn ook noodzakelijk voor alien, die in gemeentedienst werken en die duurder levensbehoeften eischen weer ge- meentclijken steun voor de minst kapitaal- krachtige gemeentenaren. Zoo vloeit het geld van twee zijden tege- lijk uit de gemeentelijke schatkist en zoo staan Burg, en Weth. telkenjare weer voor het moeilijke vraagstuk hoe de geldvoorraad in die schatkist desondanks op normaal peil kan 1 worden gehouden. He- ur- kt vanzelf, dat de abnormale tijds- omstai Jen niet allcen hoogere uitgaven, maar ook hex _ere ontvangsten mogelijk ma ken. De hooge, ;«<Aen en loonen brengen een hoogere be.., "fing met zichi mede, gemeentelijke huizen i landerijen brengen meer huur dan vroeger op, de rijksbijdragen voor vcischillende subsidien zijn verhoogd, de marktgelden en belastingen op openbare vermakelijkheden kunnen tot grootere bedra- gen opgevoerd worden. Maar het eigenaardige van een begrooting is, dat toch steeds weer blijkt, dat de stijging der uitgaven veel sneller gaat dan die der in- komsten, dat de toelichting bij tal van posten van teleurgestelde verwachtingen sprcckt en dat er ten slotte een onmisbaar belastingcijfer berekend wordt, dat maar al te duidelijk doet zien, dat de gemeente zich op een hellend vlak bevindt, dat van jaar tot jaar steiler en gllbberiger dreigt te worden. Na dit voorwoord, dat thans van weipig optimisme getuigt wie zou het trouwens bij dc aankondiging van een gemeente-be- grooting anders verwacht hebben? kun nen wij overgaan tot een kodte bespreking der meest op den voorgrond tredende be- grootingspoken. In hoofdzaak kunnen wij ons daarvoor wel bepalen tot de door Burg, en Wetb. bij de begrooting verstrekte algemeene verkld- ring, in welk stuk de financieele moeilijkhe- den onzer gemeente geschetst worden, waar- in op verschillende beteekenisvolle posten wordt gewezen en waarin Burg, en Weth. met een beroep op het force majeure doen uitkomen, dat zij: wel van goeden wille, maar niet bij machte zijn, die posten tot een lager bedrag op de begroojing te brengen, dan waarvoor zij voor dit dienstjaar zijn uitge- trokken. De algemeene toelichting verklaart, met een verwijzing naar laat ingekomen diverse stukken, naar de ziekte van den wethouder van financien en de verandering van burge- mecster, het na den gestelden termijn, aanbie- den van deze gemeente-begrooting. En daarna komen Burg, en Weth. met de wel verwachte, maar toch altijd ontmoedigen- de tijding, dat de uitzetting der uitgaven, welke de laatste jaren noodzakelijk was, zich voor 1920 zal moeten handhaven. In den loop van 1919 werd een nieuwe leening van 850.000 aangegaan, w. o f 600.000 crisisschuld, aflosbaar in tien jaar, zoodat in 1920 naast 46.750 aan rente, een bedrag van 67.000 alleen reeds voor deze orhula moet afgelost worden. Nog zjjn de crisismaatregelen niet ten ein- de en door de reductie op den prijs der brandstoffen gedurende den loopenden win ter, staat men ook dit jaar nog voor bedui- dende crisisuitgaven, waarvoor leeningen weer tot verhooging van lasten zullen leiden. Burg, en Weth. ontkennen dan ook niet, dat Alkmaar opder een zwaren belastingdruk ■uabt, al aim zij ia dan arisiaschuld-ailos- singstijd van tien jaar een mogelijkheid, dat onze gemeente niet onder den druk der lasten bezwijken zal. De crisisgevolgen komen vanaf dit jaar ge- heel ten laste der gewone middelen der ge meente, wat slechts toejuiching verdient. Meer en meer beginnen ook zij, die de grootste riemen van andermans leer snijden, gelukkig in te zien, dat het telkens weer slui- ten van leeningen, om aan de benoodigde gelden te komen, een struisvogelpolitiek is, die de gemeente met snelle schreden naar den afgrona der zelfvemietiging moet voeren. Reeds nu zijn er voor dit dienstjaar weer belangrijke uitgaven te \oorspellen. Burg, en Weth. wiizen in hun algemeene toelichting o. a. op de loonsherziening voor gemeentewerklieden en politieagenten, op een alhier volgens wettelijk voorschrift te vesti- gen keuringsdienst, op het openen van een school voor zwakzinnigen, op een kostbare reorganisatie van de brandweer, op een hoo gere subsidie aan de ambachtsschool en op de kosten voor een eventueel op te richten schoolbioscoop. Daaraaast staat het feit, dat de gemeente- ambtenaren geen pensioen-bijdragen meer storten en alleen de bedrijven hun aandeel in die biidragen volledig moeten restitueeren, waardoor deze bron met een opbrengst van 22.000 per jaar gedeeltelijk zal ophouden te vloeien. Ook de wet krachtens welke het Rijk aan de gemoenten volledig de onderwijzerssala- risseu bij het openbaar lager onderwijs resti- tueert, bracht bittere teleurstelling. Op de hoogere Rijksuitkeering moet het verschil in mindering gebracHt worden tus- schen de som in 1918 aan jaarwedden uitge- keerd en de voor deze onderwijzers als voorschot ontvangen Rijksbijdrage en tevens komen ten laste der gemeente de jaarwedden van het aantal onderwijzers, dat meer aan een openbare school verbonden is dan het ge- tal dat voor Riiksvergoeding hunner jaarwed den in aaiimer'Jrg komt. De gemeeure moet nu nieft alleen de jaar wedden dier meerdere onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs dragen, maar ook die van hun in het overeenkomstige geval verkeerende collega's bij het bijzonder lager onderwijs, daar men bij dit laatste onderwijs evenveel onderwijzers boven het voor Rijks- vergoeding in aanmerking komend aantal kan aanstellen. Het resultaat van een en ander is, dat de ;emeente op een voordeeltje van niet meer an 10.000 heeft ,te rekenen. Gelukkig voor het onderwijs en minder gelukkig voor de belastingplichtigcn zul len Burg, en Weth. slechts in de uiterste noodzakclijkheid overwegen het aantal onder wijzers aan de O. L. scholen zoodanig in te perken, dat niet meer leerkrachten aan elke school worden verbonden dan waarvan het Rijk de salarissen vergoedt. In vergelijking met het loopende dienstjaar moet op den gewonen dienst een totaal be drag van 416.000 meer uitgegeven worden, waartegenover een hoogere ontvangst van 199.000 staat. Dit laatste bedrag is hoofdzakelijk te dan- ken aan het belangrijk batig saldo van den dienst 1918, hetwelk voor de gewone uitga- van 116 242.87 en voor de buitengewone uitgaven 8011.39 bedraagt. Hoogere ontvangsten uit de bedrijven aan restitutie van aflossing en rente van schuld komen aan gemeentelijke renten en aflossin- gen ten goaie, meerdere opbrengst aan ver- goeding van verschuldigde pensioensbijdra gen der gemeente-ambtenaren komen weer te pas voor de door de gemeente te betalen bijr drage inzake pensioenen en wachtgelden. Ook andere posten als huur van huizen, pacht van landerijen en een ruimere uitkee- ring voor de exploitatie van de spoorlijn aan de Kanaalkade door, te verwachten grooter g^ederenvervoer, vcrlichten in meerdere of nvndere mate den financieelen nood der ge meente. De nieuwe verordening op openbare ver- ikelijkheden had tot resultaat, dat over 1919 de opbrengst met die der kermisver- makeliikheden ad ruim 17000 zal voor 1920 veilig op 20.000 9000 inbegrepsn zoodat de raming (vorig jaar pi. m. 9< bedragen, g op 20j 10.000) gesteld kon worden Verder verwachten Burg, en Weth. nog bij zondere voordeelen uit een verdubbelin van de bestaande heffing voor het gebru van openbare gronden en wateren en uit een vermeerdering van marktgelden, waarbij de heffing voor de veemarkten ongeveer verdrie- dubbeld zal kunnen worden. Hoogere bijdragen door Rijk en Provincie in de kosten van net hooger-, middelbaar- en lager onderwijs. brengen eenige lichtpunteu in het hoofdstuK der ontvangsten van ver schil lenden aard en toevallige baten. Afgescheiden van de vraag of dit tot een meerdere ontvangst zal leiden, zijn Burg, en Weth. van oordeel, dat de bestaande scnool- gcldheffing voor het openbaar lager onder wijs behoort te worden vervangen door een heffing, geevenredigd aan het inkomen van de ouders of verzorgers der leerlingen. Nog altijd durft men op de begrooting geen post uit te trekken voor een an de ge meente te verstrekken aandeel in de opbrengst der oorlogswinstbelasting, te meer nu niet te voorspellen is of deze belasting over 1920 zal worden bestendigd Maar hoop doet leven en het is al een heele ;oede ziide van de ministerieele belofte inza- :e mogelijke uitkeering aan de gemeenten, dat kan. Mocht een uitkeering worden dan zal het te ontvangen bedrag 1 ring van den te heffen hoofdelijken 1919 4233), 60.000 voor de vemieuwing men zich bij elke nieuwe but ovtr dit fiaaacieel fo; bij voor- intje v«rh«ugen verkregen, in minde- omslag strekken. Dat is een troost voor de belastingplichti- gen, al is't dan ook een heel schrale -troost. Onmiddellijk na deze verblijdende belofte wordt evenwel mededeeling gedaan van het niet te veranderen feit, dat de Hoofdelijke Omslag? f 868.000 dus 198.000 meer dan het vorig jaar zal moeten opbrengen. Burg, en Weth. probeeren deze onaange- name tijding zooveel mogelijk te verzachten door de belofte van de uiterste zuinigheid en van afwijzing van verzoeken om verhooging van bestaande of het toekennen van nieuwe subsidies. Een onderzoek zal ingesteld worden naar het voordeel van de in sommige gemeenten gevoerde algeheele bedriifsboekhouding en elke in- den loop des jars fe behandelen voor- dracht zal niet alleen van een kostenbegroo- ting voorzien moeten zijn, maar de financieele mogelijkheid zal overwogen en de middelen tot dekking zullen moeten aangewezen zijn. In dit licht bezien, zijn in den loop van het vierjarig bestuurstijdvak en wat verscheide- dene aangaat zoo mogelijk reeds in dit jaar naast de reeds gemelde nog plannen te ver wachten betreffende grenswijziging der ge meente, het instellen van een-grondbedrijf en het in exploitatie brengen van een sportter- rein met de bedoeling er en zoet winstje mee te behalen. Het woningvraagstuk en het verkeerswezen zulleni de bijzondere aandacht van Burg, en Weth. hebben en deze overwegen tevens het oprichten van een betere zwem- en badgele- genheid en van een stadsgehoorzaal en wil- len een- pennanente commissie van voorberei- ding en advies inzake vraagstukken van soci- alen aard in het leven roepen, waaronder alle salarisaangelegenheden zullen moeten ressorteeren. Voornamelijk de belofte betreffende een stadsgehoorzaal zal door de velen, die tot nu toe tevergeefs hebben aangedrongen op het stichten van een dergelijke nuttige inrichting waaraan onze gemeente groote behoefte heeft met vreugde vemomen worden. Wat de gemeente als exploitante van een sportterrein presteert, zal nader moeten blij- ken IHJeel risquant lijW de onderneming niet, waar voornamelijk op het gebied van paar- densport Alkmaar zich reeds een goede repu- tatie heeft verworven. Inmiddels blijft, zoolang geen kostenbere- kening gemaakt is, ook hier afwachten de boodschap. Voor de thafis verwachte hoogere uitgaven over verschillende posten, was het noodig, dit jaar een bedrag voor onvoorzien van 66088.95 (verleden jaar 63283.64) op de begrooting te plaatsen. Ontvangsten Wegena vroegere diensten Inkomsten van gemeente-eigendommen, bezittingen en bedxijven 172.612.11 Opbrengst van belastingen en heffingen f 1.106.570. Ontvangsten van verachillenden aard en toevallige baten 237.351.63 Buitengewone ontvangsten 006.500. Totaal 2.262.728.533* Uitgaven: Kosten van algemeen bestuur Kosten van invordering der plaatselijke belastingen en teruggave deswege Kosten van onderhoud van- gemeente- eigendommen en mtgaven voor gemeente lijke bedrijven Kosten der openbare veiligheid, verlich- ting en brandweer Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie Kositen van bet onderwijs Kosten van bet armwezen, siubsidien, enz. Renten en aflossingen Pensioenen en wacbtgelden Andere gewone uitgaven Buitengewone uitgaven Onvoorziene uitgaven Beschouwen wij, naast de reeds besproken nog eenige begrootingsposten, dan dient bij de ouitengewone ontvangsten een bedrag van 206.000 als geldleening ter bestrijding van buitengewone uitgaven vermelding. Hiertoe behooren 23.162 tot dekking van het geraamde tekort op het algemeene levens- midaelenbedrijf (in 1919 221.561.96 toege- staan), 25.000 voor bestr. der kost. v. werk- de afwerking der verbreede Costerstraat (in laffing (in 1919 97975), 1250 voor vemieuwing van een walmuur aan de Voormeer, 5000 voor verkeersverbetering van den Bergierweg, 40.000 voor verbreeding van de Texelsche brug en 57.031 voor het maken van een hoordriool achtex de woningen aan den Baan- singel. In mindering van deze kosten wordt o. a gebracht het voordeelig saldo op den buiten- gewonen dienst der rekening 1918 tot een be drag van 8011.39. Dat voornamelijk de kosten voor onder houd van straten en pleinen 61900 (in 1919 26.428.50) hoog zijn, laat zich begrijpen Op het programma staan: geheele of gedeel- telijke verstrating of vemieuwing van Baan- acht O. Z., Kweerenpad, Vischmarkt, Bier- de, voetpaden van de Breedstraat, Kanaal kade, Waagplein, Raaksje, Zandersbuurt, Uitenboschstraat, Emmastraat, Geesterweg met wijziging trottoirsvemieuwing vatl de Laat met tegentrottoirs en verstrating bene- vens vemieuwing van het Vamebre - Tevens is 14.900 (in 1919 17^i6) uit- getrokken voor onderhoud van wegen en voetpaden, waarbij een gedeeltelijke vemieu wing van den Frieschen weg, beharding van den westerweg en den Heilooerdiijk benevens begrinding van den Hoeverweg zijn betrok- ken. Voor de jaarwedden der onderwijzerB wordt een bedrag van 160.000 (in 1919 f 111.500) geraamd. De kosten van geneesmiddelen der behoef- tigen zijn na de opheffing der stadsapotheek in de aan het Burgerlijk Armbestuur te ver- leenen subsidie ad 60274.66 opgenomen. De kosten voor straatverlichting 64.650) moeten voortaan door de lichtbedrijven ge- dragen worden Met uitzondering van de koffie aan de nachtpolitie, welke nog altijd 130 kost, zijn verreweg de meeste posten tengevolge der tijdSomstandigheden natuurlijk hooger ge raamd dan in het vorige dienstjaar. Wij hebben de voomaamste posten, zoo- ver onze ruimite dit toeliet, reeds besproken en de stijging der andere zal men het best kunnep constateeren bij) een vergelijking der diverse totalen voor inkomsten en uitgaven over 1920 en 1919, voor ieder hoofdstuk met welke voor belastingplichtigen weinig hoop- voile vergelijking wij onze beschouwing over de thans ingediende gemeentebegrooting meenen te kunnen beeindigen. 139.794.7 vorig jaar. 22.089.263* 145.879.47 686.964.95 184.005.73 L310.854.28ya 2.554.793.70 Het bedrag van f, 2.262.728.53% voor ont vangsten en uitgaven is te splitsen in een bedrag van 1.639.666.95 voor den gewonen en 623.06L58% voor den buitengewonen dienst. f f f f f f f f fi BUITZKLANP5CH OVERIICHX, Wij hebben in ons vorig njimmer reeds mededeeling gedaan van een verandering in de houdimg der entente tegenover Sovjet-Rus- land. Men heeft op directe en indirecte wijze ge- tracht de Russische bolsjewiki tot rede te brengen, maar al die pogingen zijn ten slotte ucnteloos gebleken. Rusland blijft de vijand der entente, maar dit sluit ook in zich, dat nu na den vrede van Versailles de handelsbetrekkingen met de vroegere vijanden weer aangeknoopt worden, het Russische gebied nog steeds onbereikbaar blijft. En dit Russische gebied bevat zoovele rijk- dommen, waaraan de geallieerden groote be hoefte hebben, zooals b.v. hout, waarvan Rusland jaren lang een der voomaamste leve- ranciers is geweest, dat het niet te verwonde ren dat vele belanghebbenden in de enten- testaten zoo krachtig mogelijk op heivatting der handelsbetrekkingen aandringen. Ook de re^eeringen schijnen langzamer- hand te begrijpen. dat een andere tijd een an dere politiek eischt, maar om het niet den sehijn gwen alsof zij hun beginselen plot- seling overboord gooien, slaan zij een mid- deniweg in, wat h. i. alle parfcijlen kan bevredi- gen. Onder -den. schijn van den ongelukkigen toestand van de bevolking in het binnenland van Rusland te willen verbeteren, heeft de Opperste Raad besloten een goederenruil toe te staan op den grondslag van wederkeerig- heid tusschen het Russische volk en de gealli- eerde en onzijdige landen. Men wil faciliteiten verleenen aan de Rus sische co&peratieve organisaties, opdat zij maatregelen kunnen treffen voor den invoer in Rusland van kleeding, medicamenten, land- bouwwerktuigen en andere zaken in mil voor graan, vlas en andere artikelen, waarvan Rusland een overschot heeft. Deze maatregelen, zoo wordt nadrukke- lijk g-emeld, beteekenen geen wijziging in de politiek der geallieerde regeeringen jegens de sovjet-regeering Van de laatste opmerking mag men natuur lijk denken wat men wil. De Engclsche pro-interventionistische bla- den keuren dan ook eesntemmig het besluit van den Oppersten Raad af. Zij vragen wat het te beteekenen heeft, om van de Russische eodperatieve vereenigingen den invcer van goedcrea gemakkelijk te mA ken, terwijl de oorspronkejijke bestuurders allemaal als contra-revolutionnairen zijn doodgeschoten en hoe fiet mogelijk is. dst te doen zonder met de sovjets te onderhande- len. Men bespeurt heel goed, dat de Opperste Raad een tegemoetkoming in de hand werki en de Daily News weet <£n ook reeds te ver- tellen, dat er alle kans is op een spoedigen vrede met Rusland. Britsche socialistische voormannen latea inzake de Russische kwestie erastige waar- schuwingen hooren. Clynes meent, dat de arbeiders 18 maanden geleaen reeds vrede met Rusland haddea moeten maken. Roberts zegt, dat als de trans- porttoestand in Rusland hersteld is, een mil- lioen ion Russisch graan voor uitvoer h :- ?chilcbaar is. Henderson verklaart, dat de ar beiderspartij, wanneer de politiek der regee- ring den oorlog in Oost-Europa tei mocht hebben, zich tot het uiterste daartegen zal verzetten. Volgens den h an de lscorrespon- dent van de Daily Heraid heeft de sovje. **- geering verklaard onmiddellijk na het herstel aer handelsbetrekkingen 70 trullioen pond in goud in buitenlandsche bapkai te zullen de- poneeren. Het zal wel spoedig blijkeu. dat er een groote wijziging in de politiek der geallieer den jegens de sovjet-regeering gekomen is. ~BuiTINLAND~ VREDESVOORWAARDEN. VOOR HDNGARIJiE. Allle Boedapester bladen verschijnen met een rouwrand, alle openbare gebouwen heb ben een rouwvlag uitgestoken en de schouw- burgen blijven- drie dagen gesloten. Met d» hoofdstad rouwt het heele land- over de ver- plefjterende vredesvocrwaarden. De pens uit zich zeer verontwaardigd. Algemeen hcerscht de overtuiging dat het onmcgelijlk is, dat Pressburg ooit Tsjechisch, Arad ooit Roe- meensch, Szabadlka ooit Servisch zal worden Het land is wel verscheurd >het duizendjarig erfdeel verloren, maar de rationale trots van het volk is niet gebroken. Daar de verkiezing in Jantiari gehoudem wordt, zullen- de kiezers zelven over de onder- teekening beslissen. VERGADERINO SOC.-DEM. FRAlCTIE. IDe soc.-dem. fractie te Berlijn faield Zon- dag gedurende 5 uren bespreklngen over de laatste binnenlandsche politieke gebeurtenis- sen en de houding hunner regeeringsleden Van de ministers werd het woord gevoerd door Bauer, Noske, David en Braun. De fraotie keurde met algemeene stemmen op drie na; terwijl enkele zich onthielden, het pro gramma der regeering goed om de democra tic te beschermen tegen een dictatuur der iinksche partijen, maar anderzijds den arbei ders te geven, wat in den huidigen toestand des Lands slechts mogelijk is. Hiertoe werd door de fractie een commissie van 5 leden ingesteld, die in overleg met den rijksminister voor economie en den Pruisd- schen landbouwminister de voedingskwestic zal onderzoeken en nagaan, welke middelen den landbouw in staat kunnem stellen tot hoogere prestaties. iDfe commissie zal hare werkzaamheden terstond aanvangm, opdat de 'Duitsche landbouwers nog in t begin der lente vememen, welke de prijjzen zullen zijn van de voortbrengselen van dtn komenden oogst. -HET NIEUWIE FRAN9CHE KABI NET. Millerand- is- gistermiddag op het Ely- see te Parijs verschencn om dien president van de republiek mede te deelen, da-t hij in zijn pogingen geslaagd- was en dat hij de mi.ssie om een nieuw m-inisterie te vormen of- ficieel aatnnam. Dit ministerie zal bestaan uit 14 ministers en 9 onderstaatssecretarissen en wel als volgt: President van den Raad en mi nister van Buitenlandsche Zaken- Alexandre Millerand1; Oorlog, Andte L£fevreMarine, Landry; Justitie, Guustave l'Hopiteau; Fi nancien, Marsal (niet-parlementair)Handel, - Isaac; Landbouw. Henri Ricard (niet-parle mentair); Publieke Werken en Verkeer, Le Tiocquer; Kolonien, Albert Sarraut: Onder wijs en Schoone Kunsten, Andrd Honncrat; Arbeid, Jourdain; Gezondheidi, J. L. Bre ton; Bevrijde gebieden. Ogier, algemeen se cret aris van de bevrijlde gebieden (niet-parle mentair). Mlillerand heeft het departement van Dndustrt'eel IHierstel vervangen door een nieuw ministerie, dat van Gezondheid en So- cialen Bijlstand. Thans blijft nog slechits over oei iemand te benoemen tot minister van Bin- nenlandsche Zaken. DE UITLEVERING VAN DEN EXJKEIZER. Elen Rfeuter-telegram uit Parijs meldt dd. gisteren: De secretaris van de vredesconferentie heeft den Ntederlandschen gezant een schrijven ter han'd gesteld met befrekking tot de uitleve- ring van den ex-keizer In dirt schrijven wordt gezegd, dat de Nbderlandsche regeering op de hoogte is van de dringende redenen, welli gebiedend eischen dat alien, ook de hoogst geplaatsten, die zich hebben schuldig ge maakt aan opzettelijke en voorbcdachte schen- dingen van Internationale verdragen, alsmede aan stelselmatige miskenning van de heilig- ste voorschriften van het volkenrecht, de bij zondere straf ontvangen, welke voorzien i» door het vredescongres. De mogendheden herinneren in't kort aaa de cynische schending van de neutraliteit van Belgii en Luxemburg, aan 't ontneedoogen- ALKMAARSGHE Olreoteurc G. H. KRAK. HoofdredaoteurTJ. N. AOEMA. g|j j g-j p r'g Cch 86.502.— 68.128. 48.15L75 84.540.40 263.475.57 i 152.877.58 76.585.— 8L170.50 4.797.98 3.088.50 375.665.— 276.945.— 146.719.24% 123.638.— 417.566.813* 318.127.063* 45.000.— 33.950.— 109.113.64 80.384.333* 623.061.583* f 1.328.637.48 66.088.95 63.283.04 2.262.728.533* 1.654.770.70

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1