Cadetten F. C. Alnmiria. Z0 U a.s. p« BTTRGEMEESTER sn WETHOTIDdRB vu ATiTrVTA ATt brengen ter algemeene ten nis, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen fce- taling der kosten in afdruk verfcrijgbaar ge steld, de begrooting der inkomsten en uitga- ven dezer gemeente voor het dienstjaar 1920, A 1km aar, 21 Januari 1920. gelen van den aanvoer der verschillende pro- aucten, het toezicht over gebouwen en per- soneel, het bekend ma ken van bepalingen aan de markt, het voorzien van spoorwagens, enz. De heer Beets zeide met genoegen het ant- woord van den heer de Geus gehoord te heb- ben en meende, dat het gewenscht was ge- weest als de heer de Geus zich eerder had geopenbaard. Dit had onaangenaamheden kunnen voorkomen. De heer Boldewijn wenschte op den be- schrijvingsbrief te plaatsen om niet meer een regeiing in te voereh zooals thans is ge- scnied, doch deze thans uit te voeren voor dit jaar en dan niet meer. De heer Jn. Otto besprak een motie om de bestaande regelen op te heffen en direct de 5 pet. uit te keeren en vroeg om instemming bij de zustervereeniging. De voorzitter zeide, dat bij het besprokeu heeit bij het marktbestuur en dat daar het oordeel is, dat het nogal gaat. De motie werd in stemming gebracht, doch de redactie zal in overleg met het bestuur vastgesteld worden en aan de andere tuin- bouwvereenigingen opgezonden worden. Met 50 stemmen voor en 8 tegen werd de motie aangenomen. Verder stelde de heer W. Butter voor, om het bouwen van een betaalkantoor uit te stel- len met het oog op „Langedijk een". Dit voorstel werd niet ondersteund. Bij de benoemiug van een afgevaardigde stelde de heer P. Zwetsman voor, om naast het bestuur nog 9 anderen te benoemen, op beurt af Dit werd aangenomen De heer W. Butter vroeg om een klein ver- slag van de verschillende vergaderingen. Dit werd toegezegd. De heer P. Geus Cz vroeg met welk recht door de prov. commissie 5 pet. van ons geld ingehouaen wordt. De heer W. de Geus zeide, dat het beslist terug komt. Vo6r het sluiten der vergadering bracht de heer C Beets dank namens de vergadering aan den scheidenden voorzitter, wat met ap- plaus werd begroet. De heer Jb. Slotemaker stelde voor, om de heer Zwetsman te benoemen tot eerelid van „de West". (Applaus). De voorzitter sloot met woorden van dank de vergadering. UIT NOORlDSOHARIWOUDfE. Dezer dagen hadi in „Conoordia" te N.- Scharwoude, naar de N. L. Crt. meldt, de Tooneel wedstrijd-avond plaats, en trad on ,Het Vrije Tooneel" van Alkmaar, onder lei ding van den heer Loevens. Qpgevoerd werd „Spoiken" een familiedra- ma in drie bedrijven door Henrik Ibsen. Met uiterst veel belangstelling heeft het pulbliek, dat nu juist niet in zoo'n grooten ge- tale was opgekomen, naar de vertolking van dit imgrijpende stuk geluisterd Het is in den waren zin van het woord een familiedfama Het is een Goddeliik gericht, dat de misdaad der vaderen aan de kinderen bezoekt Er is zeer goed spel geleverd. Het gebeele stuk diijft op vijf personen en geen bogen- blik werd dh spanning verslapt oi de belang stelling minder. Mevrouw Alving leverde zeer goed spe.l Oswald, haar zoon, ;cwect zich op bijzondere wijze van zijn rcl, we :iou- den< haast zeggen, de oioeildjkste die er in voorkomt. iDomind Manders werdi zeer goed uitgebeeld' en Engstrand leverde eveneens vrij goed spel, een rol anders, die ook moei- lijUdieden geeft. Regina speelde te oppervlak- kig, niet vol genoeg, had weinig uitdrukking en nad enikele tooneelen beter kunnen aanvul- len. Over het geheel mogen we zeggen is er. kumstgenot gesmaakt en heeft „Het Vrije Too neel" een gunstigen indruk achter gelaten. UIT iSCHAOEN. De gemeenteraad heeft besloten Gedepu- teerde Statcn van Noord-Holland te wijzen op de onoordeelkundlige en onpractische.wij ze waarop in deze gemeente het Provinciaal Eledrisch Bedrijf in de electriciteitslevering voorziet en met klem op verbeteri* j daarvao aan te dringen. Naar aan leidin g van het be sluit van Ged. Staten tot verhoogng vim de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger werd besloten Ged Staten erop te wijzen, dat door dit besluit de autonomic va a het gemeentebestuur is aangetast ten or>zieli te van het niet vragen van het oor-ke" van den raad betreffende de vastgegtekie bedra- gen. Voorst werd besloten een aires tot de re- geering te richten met verzoek een wijfeiging van de Gemeentewet in overweging te willen nemen met betrekking tot de wijze van benoe- ming van den burgemeester Wenschelijlk werd geoordteeld, dat de raad der gemeente hierin medezeggenschap heeft door de benoe- ming evenals thans te doen geschieden door H. ML de Koningin', doch uit een voordfacht van 3 personen door den raad op te maken. Ten opzichte van deze aangelegenheid zullen adhaesie-betuigingen worden gevraagdi aan de gemeentebesturen in .Nederland. Besloten werd voor de kinderen van de be- hoeftigste ouders schoolpantoffels aan te schaffen. Ter voorziening in kasgeld werd besloten een geldleeriing aan ,te gaan tot een bedra. van noogstens 40.000 tegen ten hoogste p c.trente, aflosbaar 31 December 1920 Wegens ongesteldheid van den wethouder den heer P. Hopman, werd tot tijdelijk wet- heud«r benoemd de heer J. Helder. Voor het ingemeyrsesamen voor schei- kundig ingenieur is aan de Techni- sche Hoogeschool te Delft .oa. geslaagd de heer Ji. A. Verhoeff, geboren alhier. UIT BERGEN. Naar wij vernemen zal de heer J. H. Rog- geveeni nieuw benoemd gemeente-opzichter, op 1 Maart as. zijae functie alhier aanvaar- den. Tegen den aanslag in den hoofdelijlken omslag over 19191, zajm tot heden niet minder dan ruim 60 bezwaarschriften ingekomen. Vorige jaren werdi op de bezwaarschriften door den Raad beschikt zonder belangheb- benden tehooren. Dit jaar evenwel worden adressanten in de gelegenheid gesteld hunne bezwaren mondeling toe te lichten tegenover eene door den Raaa uit zijn midden fcnoem- die Cominissie. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Het vliegtuig, dat gistermiddag eenige fraaie vluchten boven Alkmaar ten beste gaf, da aide ongeveer 4 uur te Egmond a. d. Hoef. D't vliegtuig, dat uit Duitschland afkomstig was, was het eerste dat het vliegkamp hier bezocht. Geeni wonder dat het veel belangstel- oot van de ingezetenen. Tot laat op den dag was dit een ongewone drukte op den Alkmaarschen weg, zoodat het te voorzien is, dat dit vliegkamp nog heel wat drukte in het anders zoo stille docrp zal veroorzaken. UIT EOMIOND AAN ZEE. Jubileum Mej. De Boer. Zondag 1 Februari a.s. zal het 25 jaar ge- leden zijn, dat mej. De Boer alhier als onder- wijizeres in functie trad. Mocht het ook oor- spronkelijk in de bedoeling van de jubilaresse liggen, dezen dag onopgemerict te doen voor- bijgaan, steeds auidelijker bleek, dat dit on- mogelijik was. Daarvoor was zij te veel be- mind bij kinderen en ouders, bij haar colle- ga's en bij de talrijke vrienaen, die zij zich in die 25 jaar verwierf Ten sloitte heeft zij er dan ook in toegestemd, ieder die belangstelt in haar jubileum te ontvangen op dien dag ten huize van den heer Groenewoud, des raiddags tusschen 2 en 5 uur. UIT AARTSWOUD. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.L. School alhier zijn geplaatst de heeren: J. Boot en S. Post te Purmerend, R. Bruin te Hoogwoud en A. de Vries te Hoorn. UTT BERGEN. GEMENGD NIEUWS. EEN MERKELIJME VER'KIEZING. Men neldt uit Leiden: Wat hier en waar- schijnlijk in geheel ons land nog nooit bij een kerkelijike verkiezing heeft plaats gevonden, is te dezer stede geschiedt. Bij de candidaat- stelling voor gemachtigde bij de ;Ned. Herv. Gem. werdi slechts een Tijist voor de 27 te ver- vu-llen plaatsen iageleverd, zoodat de ver kiezing bij enkele candiidaatstelling plaats had. De dtie orthodbxe kiesvereenigingen werkten eendirachtig samen en de vrijzinnig Hervonnden onthielden zich, L EVENS MI DDELEN VOOR WEENEN. Maandag^ 26 Januari, vertrelct van Veen- dam over Lmnierik een extra trein met le- vensmiddelen naar Weenen. Er zullen daar- mede o.a. verzonden worden, 250 000 Kg aardappelen van de Vereeniging van Expor- teurs van Veenkoloniale aardappelen, 100.000 K.g. margarine van de firma S. v. d. Berg Ltd1, te Rotterdam, 10.000 Kg. cacao van de firma J. Boon te Wornierveer en 10.000 K g eierkolen. DE ACTIE IN DE BOUWVAKKEN TE HAARLEM. De conferentie, die gisteren is geboudten tusschen de besturen der organisaties van pa- troons en van aibeiders, had tot resultaat, dat cen overeenstemming verikregen' is. De ledenvergaderingen moeten er evenwel nog hun goedkeuring gaan hechten. Het is intus- srhen zeer wnarschijnlijlk dat het niet tot een uitsluiting zal komen. De organisaties van werklieden adviseerden, de stakingen op te heffen en zijn gistermorgen wear aan't werk gegaan. BIOSOOOP-KEURFNO. B. en W. van Zandvoort hebben een poli- tie-veronkning afgekondlgd, waarin het be- zoeken van bioscopen voor kinderen beneden den lieeftijd1 van 16 jaar verboden is, anders, dan op voorstellingen, waarvoor B. en W. bereids hun goedkeuring hebben verleend. Daartoe la ten B eni W. zich bijstaan door een kturingscommissie, die de film zal nagaan. HET iDRAM'A IN DE DJAMBISTRAAT. Voor die Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam stond Woensdag tereCht de 33- jarige tramconducteur Johs. Roos, wegens doodslag, subsidair mishandeling met doode- lijken afloop, in den nacht van 14 op 15 Augustus 1919 in een perceel aan Djam- bistraat gepleegd op zijn echtgenoote Hen- drika Wilhelmina Leur. Hij bracht zijn echt- gaioote, volgens de tenlastelegging, met een mes, alithans met een scherp voorwerp, in of nabij de borststreek een drietal steken toe, waarvan twee tot in de borstholte doordron- gen. De dood der vrouw werd door de ver- bloeding veroorzaakt. Beklaagde vertelde van zijn slecht huwe- lijksleven. 'Na gememoreerd1 te hdbben, dat de schuld van het ellendige huwelijiksleven niet alleen bij de vrouw lag, maar dat beklaagde er ook toe bijgedragen heeft, eischt het O. M. vier jaren g tieve hechtenis. met aftrek der preven- HET GESCHIL DER MlEDICI IN DE MIJNSTREEK. Namens de Dinsdag te Heerlen gehouden vergadering van het bestuur van het Alge- meen Mijlnwerkersfonds is aan de Mij. tot bev. der Geneeskunde bericht, dat de onder- handelingen tot oplossing van het geschil over de honoraria-tarieven der medici niet zullen worden hervat, voor aleer het stakings- besluit der arisen wordit ingetrokken. EEN DAMESBEURS. Door de directie van het welbekende week- blad „De Dameskroniek" zal op 27 en 28 Ja- nuuari in het Feestgebouw „Bellevue" te Am sterdam eeh Damesbeurs worden gehouden. Aan deze tentoonstelling zuilen een vijftig- tal der eerste firma's uit den Ucide deelnemen, ten einde den dames te toon en, wat ook in Nederland op het gcbied van industrie wordt bcreikt, terwijl de bezoeksters tevens in de gelegenheid worden gesteld, met diverse arti- kelcn speciaal op consumptiegebied nader kennis te maken. Zoo wel des middags als des avonds zal ter opluistering van een en ander een cabaret- gezelschap onder leiding van Jean Louis Pisuisse optreden. EEN GEMEENTE-SECRETARIS GESGHORST. De gemeenteraad van Oude-Pekela (Gr.) heeft ^sloten den secretaris voor een maand te schorsen met inhouding van salaris en ver- goeding zijnerzijds van de door de gemeente geleden schade, omdat gebleken is, volgens de commissie voor onderzoek inzake pensi- oensbdjdrage der. gemeente-ambtenaren, dat hij met voorbedachte rade op de begrooting 1919 den post „Terugstorting-pensioensbij- diage voor gemeente-ambtenaren" niet heeft ingevuld. DE AARIDAPPELHERZIENING DER HOOFDST AD. De staking van de aardappelwerkers aan de aard'appelmarkt te Amsterdam, schijnt langer te zullen duren dan men verwacht heeft. Voorloopig behoeft er echter voor de aardappelvoorz;ening van de hoofdstad geen vrees te bestaanNaar een groOthandelaar in aardappelen verzekerde is er voor de eerste 3 of 4 weken voldoende voorraad 'Door het gemeentebestuur worden reeds be- sprekingen gevoerd om maatregelen te tref- fen, wanneer de aa rdappelvoorzien ing ge- vaar mocht ioopen. Gisteren is er*geen enke le aardappel aangekomen. FRAUDE. Het parket van Justitie Van Heerenveen heeft gisteren een onderzoek ingesteld naar de kas van het waterschap iDe Zeven Griete- nijen.en Stad Sloten, waarvan de ontvanger, A. Brouwer, sedert Vrijdag spoorloos is ver- dwenen. Men spreekt van een tekort van 50.000. Maandag heeft ziin vrouw een brief van hem ontvangen uit Arnhem, waarin hij voor goed afscheid van haar nam, schrijvende dat zij gerui'neerd waren. UIT DE STEENINDUSTRIE. De redactie van Klei, het orgaan van den Bond van Nled. Steenfabrikanten schrijft Een ramp, waarvan de omvang nog slechts Het water bmlife tec ynafo tn geen jaren het geval was, vernietigde milli- oenien steenen1 en bedierf voor eucrae som- men. Htet bedrijl van vele fabrieken is op hoogst ernstige wijze getroffen, wat in jaren werd opgebouwd is met 6en slag vernietigd, Voor de buitenstaanders, de niet ]>roducen- ten, voor de arbeiders ook, naar wij hopen, moge dit vingerwijzing zijn, dat de Industrie maar niet steeds meer belast kan worden. Een aanwijzing van de groote gevaren waaraan het in zaken gestoken kapitaal bloot staat en een waarsdhuwing to niet te ver te gaati met belasting, met allerlei hinderlijke bepalingen en^ met het stellen van eischen. Men begrijpe toch, d'at zonder de industrie een land, aangewezen op den vreemde, den economischen s'trijld in de volkeren-gemeen- schap moet verliezen. Men waardeere eindelijk eens den durf en geestkracht van 'hen die hun geld' wagen in Industrie. LICH!TGEVENDE POLITIE. De ,Politiegids" gewaagt van een Ameri kaansche uitvinding, n.l. den verlichten ver- keersagent. Het voortdurend toenemende straatverkeer te Boston heeft er toe geleid de op de hoeken der straten op post staande verkeersagenten voor een ieder duidelijk kenbaar te maken. Zij dragen daarom over de borst kruiselings twee witte riemen en aan d'e handen groote witte handschoenen, die tot voorbij den elleboog rei- ken. Om ze ook's avonds kenbaar te maken, dragen die agenten op hoed en schouders electrische gloeilampjes die door twee batte- rijen1, welloe zich in hun jaszak bevinden, ge- voed worden. De .lamp op den hoed! verspreidt een rood licht. die op de schouders daarente- gen gewoon wit licht. En aid,us is ook voor anderen elders het vraagstuk opgelost: hoe het avondLverkeer te regelen, in plaats van de betrokken agenten huistoe te zenden, wegens de ingevallen duis- ternis. Zeker schijnen dan de electrische ballons en is het verkeer niet z66 groot als overdag, maar niemand zal durven beweren, dat voor den verkeersagent ook's avonds vooral tegen opening en sluiting van theaters en amuse- mentlokalen, niet een nuttige en dus noodige werkkring is weggelegd1. Intusschen doet de vraag zich voor of niet ongeveer hetzelfde of met behoud der gloei lampjes eern dubbel effect te verkrijigen ware, lange witte handschoenen te bestrijken met een lichtgevende stof. Mlogen we weldra vernemen, dat ook hier te lande deze nieuwste nieuwigheid is inge- voerd en aldus ook de Nederlandsche politie lichitgevend is gemaakt. EEN RUMOERIGE RAADS- VERGADER'l'NG. Dinsdagavond had te Wormerveer weder- om een rumoerige raadsvergadering plaats De voorzitter, gesteund door een Katholiek raad&lid slingerde de wethouders (S. D. A. P -ers) de hevigs'te. vorwij ten na"hr het hoofd, welke door dezen even scherp werden terug- gekaatst. Geinterpelleerd werd over de gehouden schietpartij van verleden. week, door een po- litieagent. Den wethouders werd verweten, dat zijl den geheelen dag op het gemeentehuis. doorbrachten met vergaderen en werken een broodje met koffie gebruiken en een sigaar roo'kten op kosten der gemeente en dat er dienstreizen in rekening werden gebracht De burgemeester had dit stiekum aan een raadslid verfeld, opdat deze dat in een open- bare vergadering zou mededeelen. Voor de ze gluiperige manier van handelen, zooals de wethouder zeide, kreeg de burgemeester een geweldige aframmeling, waarop Z. E. A. niets wist te antwoorden. De tribune is tegenwoord'ig siampvol en bijma het geheele politiecorps is aanwezig, 't zij burgers of in uniform. KORTE BERICHTEN. lie marechaussee uit Breda c> <a- pitein-apotheker van Waegeningh te Wernhout aan de Belgische grens etu ,-al gedaan ten huize van A 'Ni. Vermoed werdi dat hier de valsche geld- stukken werden vervaardigd'. Inderdaad is eene hoeveelheid valsche geldstukken gevon den, die natuurlijk in beslag genomen zijn. Maandagavond brak brand uit in de boerderij van mej. Wed. F. te Oudenbosch Binnen 6 A 7 minuten stond de geheele hof- stede in lichte laaie. Oorzaak onbekend. Ver- zekering dekt de schade. Te Fijnaart is, naar vermoed' wordt kwaadwilligheid, de groote boerderij van Soesters op Barlagen met 13 paarden, 13 koeien, 3 vankens, heel den oogst en inventa- ris afgebrand. Het huis bleef gespaard. Te Arnhem kwamen weder twee nieuwe pokbengevallen voor; geen dooden. Een Nederlander kocht uit de stal van den trainer A. Morawes, te Keulen, een drie tal beste renpaarden aan, waaronder de be- kende Steepler Ben Trovate, meldt de Tel. Als wittebroodkaart voor het 124ste tijdvak, van 23 tot en met 31 Januari, zal dienen de Rijksbroodkaart in de zwarte kleur op paarsen ondergrond. Hier en daar in Friesland is de prijs van de consumptiemelk met 2 a 3 cent per Liter verlaagd. Het Begrafenisfonds „Onderling Hulp- betoon" te Medemblik herdacht onder alge- meene deelneming van de zijde der leden, zijn 100-jarig bestaan. Door de invoering van den volledigen vrijen Zaterdagmiddag had het gemeente- werkliedenpersoneel te Huizen een werkweek van 44 uur, dus beneden de grens der wet- Aalberse. In verband hiermede moet thans op Zaterdag tot 1 uur gewerkt worden. De gemeenteraad van KerkeradC heeft bij benadering kan geschat worden, heeft een groot gedeelte onzer leden getroffen. in principe besloten om voortaan geen voor- schotten aan bouwvereenigingen te verleenen dan onder uiterst strenge bepalingen. Aan den rijksstraatweg te Amerongen, op een terrein van graaf Bentinck, zal een lazaret met barakken en loodsen gebouwd worden, zeer waarschijnlijk voor Duitsche kin deren. De teekeningen zijn reeds in orde. De draadversperringen aan de grens bij Dinxperloo, alsmede de versfterringen op de wegen aldaar, zullen worden opgeruimd. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag openbare verkooping vain de bouw- plaats „SchuIhom", groot 47.59.80 aan den Kleiweg, eigendom van den heer J. C Blaauboer: Perceel 1, 2 en 3, huismanswoning, schuur en 8.58.88 H.A. bouwland, kooper C. Geer- ligs voor 18545. Perceel 4, 5 en 6, arbeiderswoning met 4.85.52 H.A. land, koopers D Schenk Co. voor 11700. Perceel 7a, groot 2.50 H.A., koopers A. Wiggers Co. voor 4850. Perceel 7b, groot 2.55 H.A, kooperq P. Molenaar Co. voor 5150. Perceel 8, 9, 10, 11 en 17, dubbele arbei derswoning met 8.43 H.A. bouwland, koo pers W. Peereboom Co. voor 16575. Perceel 12, groot 3.06,40 H. A., kooper G Geerligs voor 5400. Perceel 13, groot 2.46 ^H.A., kooper C. Geer tigs voor 4750. Perceel 14, groot 2.56 H.A., koopers P. Molenaar en Co. voor 4700. Perceel 15, groot 4.97.50 H.A., koopers A. Wiggers Co. voor f 10100. Perceel 16a, groot 2.41.50 H. A., kooper A Vogelenzang voor 4600. Perceel 16b, groot 2.50 H.A., koopers P. Molenaar Co. voor 4250. Perceel 18, groot 2.51 H.A., koopera J Wit Co. voor /4450. Totaal bedrag 97470 Na den .verkoop hebben eenige ruilingcn plaats gehad, waardoor de heer Geerligs nu pi m 18 H.A bij de bouwplaats heeft verkre gen. UIT ANNA-PAULOWNA. Uitslag der verkooping, te Anna-Paulowna gehouden op 21 Jan ten overstaan van nota- ris J v d Knaap te Wieringerwaard, van de bouwplaats, gelegen aan den Nieuwenweg en den Grasweg, groot 11.12.30 HA., eigen dom van den heer R. KeppebPz: Perceel 1rentenierswoning, groot 7.30 A., kooper de heer H. Pennekamp te Anna-Pau- lowna, voor 3120. Perc. 2, 3 en 4, bouwmanswoning en bouwland, groot 98.70 A., kooper de heer G Neuvel te Anna-Paulowna, voor 6150. Perc. 5, 6, 7 en 8, bouwland, groot 10.05 H A kooper de heer J. Geerlings te Anna- Paulowna, voor 21260 Totaal 30510. rerrei'i Nieuwpoortslaan STADSNIEUW& me I boc Wi na i Burgemeester en Wethouders voornoemd; W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DQNATH, Secretaris. In opdracht van de vergadering van 21 Jan. j.L is door het bestuur der Tuinbouwvereeni- ging „De West" aan de prov.-commissie uit de veilingen in Nbordholland, de volgende motie gezonden: „De vergadering der Tuin- bouwvereeniging „de West", gehoord de be- spTdking, verzoekt uwe medewerking tot op- heffing der regeiing voor de bewaarkool we- gens de geringe afnarae voor den minimum- prijs, waardoor het einde van de campagne niet is te overzien. Afschrift van deze motie is gezonden aan de zustervereenigingen in den omtreik, om haar instemoning te betuigen. Met Staatscourant 15 zijn verzonden de statu ten van de Egmondsohe Woningbouw- vereeniging. UIT AKEKSLOOT. Loop der bevolking. Aantal zielen op 1 Jan. 1919 1680. Geboren 43, ingekomen 196 personen, overleden 26, vertrokken 210 pers. Dus door vermeerdering van 3 personen het aantal zielen op 1 Jan. 1920 1683. Tengevolge van de vacature voor lid van den gemeenteraad wegens het bedanken van den heer A. Teeling, komt nu in aanmerking wegens overschot van stemmenaantal bij de laatst gehouden verkieziag, de heer D. Kerssens. Het turfvervoer in den Oostwouderpol- der alhier is nog steeds in vollen .gang, Ver- leden week vertrok een groote aak met turf naar Duitschland en nu is men weer bezig een dito aa'k te laden. Dit laden geschiedt ge- regeld onder toezicht van Rijksambtenaren. Naar wij vernemen zullen B. en W. in een te houden spoedvergadering den raad voorstellen het besluit tot het uitschrijven van een prijsvxaag voor een te bouwen Mulo- school in te treikken en dadelijk tot den bouw van een Muloschool te besluiten. Met 4 tegen 3 stemmen besloot de raad in de laatste zitting, in verband met de bijzon dere Muloschool, niet tot den bouw van lij- delijke lokalen voor een gemeentelijke Mulo school over te gaan, maar de tegenstemmen- de wethouder zal thans voor het bouwen van de school stemonen, zoodat aanneming van het voorstel daardoor meer zekerheid heeft verkregen. Ons lijkt deze wijze van doen niet in over- eenstemming unet de democratie. De kwestie is voor de gemeente van veel belang geworden en de raad deed zeker beter de vergadering van Bergen's Belang af te wachten, waarin, na een lezing van een des- kundige, de burgerij de gelegenheid zal krij- gen zich over de zaak uit te spreken. Openbare voorliohting over de financieele gevolgen, die het voorstel kunnen hebben, is wel noodig. Daarvan moet de te nemen beslissing mede afhangen. DE DERDE ROODE KRUISTREIN Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ontving telegrafisch bericht van ritmeester jhr. Von Smidt auf Altenstadt, hoofdleider, dat de derde Roode Kruistrein den 20sten j 1 om 8 uur's avonds te Weenen aankwam hartelijk ontvangen door het Ne- derlandsch Comite en het gemeentebestuur DE „7AANSTROOM" OP DE BRITSCHE KUST Uit Londen meldt Reuter dat de Neder landsche treiler „Zaanstfoom" gistermorgen om half 3 op de kust liep onder de rotsen bij Bridlington De bemanning van 12 koppen. bereikte de kust door middel van een reddingslijn. (DE9ERTIE HNi MI9HANDELING. Bij door het Hoog Militair Gerechtshof in appel gewezen sententie is J. v. M., destijds landst.-soldaat biijl de Xe infanterie-brigade schuldig venkilaard aanle derde dtsertie en 2e. mishandeling era te dier zake veroordeeld tot 8 maanden mdlitaire gevangenisstraf voor het onder le. gegualificeerde feit, en tot 4 maanden igevangenisstraf voor het onder 2e. gegualificeerde feit, onder aftrek der voorloo- pige heohtenis. MARGARIINIE-FAJBRICATIE IN DE VER. STATEN. 'Hlet Persbureau Vaz Dias verneemt, dat Amerikaansche fabrieken onder leiding van Nederlandsche firma's in de olie- en vetten- industrie werkzaam, de fabricage van mar garine zijn begonneit, aangezien plantaardi- ge vetten goedkooper geleverd kunnen worden dan dierlijke. De grondstoffen wordien mee- rendeels door de Nederlandsche firma's ver- strebt. HARING EN KAAS NAAR DUITSCH LAND. ©mdw lrrM«inidd.«lea w«llr* 4+*r N»- derlsnd dt crcZ'et- sa ^clsnnver- eenkomst aaa Duitschland sullen worden ge leverd komen, naar wij vernemen, in de eerste plaats in aanmerking haring en kaas waarvan hier te lande groote voorraden aanwezig zijn. BURGERLIJKE STAND. ONDERlTROtrWD: Jan Maijer, wedr. van Johanna Keetbaas en Jansje Ooms, wed. Jan Nierop. Willem Mosik en Maria Christina Elisabeth Keijsper. Reijer Jaioobus Ran en Geertruida Marga- retha van Schagen. Petrus Kroet en Jan- tje van Alteren. Fredericus Johannes Mee- lis en Geertje Henstra. Johannes Jaoobua Marinus Hout en Jannetje Bloikker. DE KAASMlARiKT. De handel was heden gedru'kt. Algemeen verwacht men, dat, door de cre- dietverleening aan Duitschland, een betere kaasafzet verkregen zal worden. Belanghebbenden bij den zuivel vergaderden daarover in „de Twee Steden" te Den Haag en benoemden een coimmissie om met den mi nister een bespreiking over den zuivelafzet t© hebben een offerte aan Duitschland te kunnen doen, omdat dit niet van het Zuivel- 'kantoor kon uitgaan. De van regeeringszijde gevoerde onderhan- delingen met Duitschland hebben tot een re sultaat geleid, met het gevolg, dat gister het Zuivelikantoor een offerte aan de Duitsche regeering heeft gedaan. Dat dit geachiedde zonder overleg daarover met de coimmissie van belanghebbenden bij den zuivel te plegen, verwekte heden in hooge mate onti- stemming. Men wilde weten wat de offerte inhoudt en protesteerde reeds bij het zuivelkantoor. EEN VLIEGMACHINE. De gister uit Duitschland door een Duit sche vliegenier bestuurde vliegmachine voor de lste Nederl. Lucht-Reederij, landde gister op het terrein te Egmond aan den Hoef. De vliegenier bracht een begroetingsbezoek aan Alkmaar, vloog om den Waagtoren en trok de belangstelling van honderden, door de mooie verrichtingen met zijn machine. Hedenmiddag bracht' de vliegenier met zijn machine, thans met de heer Haarsma van Oucoop als passagier, wederom een bezoek aan onze stad en werd boven de markt gedc- monstreerd. DE BOTERRESERVE. Naar wij vernemen zijn de 2400 ton koel- huisboter welke hier als winterreserve werden bewaard thans, nu tengevolge van de ruime boterproductie het aanhouden van die reserve niet meer noodig bleek, aan Engeland ver- kocht. LICHT OP. Voor rijwielen en andere voertuigen 5.57 uur licht op. PREDIKBEURTEN. 25 Januari. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. VerwaaL Conisistioriekamer, Woensdagavond 7 uur, Ds. Yerwaal. Kapel, rfvond 6 uur, Ds. Kloosterman. Kapel, Evangelische Unie, 10.30 uur, Ds. Oterdoom van Warmenhuizen. EVang. Luth. kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantscha kerk, 10.30 uur, A. Trouw, Ned. hea-v. pred. te Heenvliet. Gereformeerde 'kerk, 10 uur, Ds. Meijer; 's avonds 5 uur, Ds. Meijer, Heid. Cat. Zou- dag 5. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en avond 5 uur, benevens Douderdagavoad 4 uur, codidienatoefening.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2