1 Di bs 1 i- DE SPOORWEOSTAKTNQ IN IT AIM. In regeerin^skringm drukte then Woenv dag de overtuiging uit, dat het kritieke punt in den toestamd, die eenl gevolg was van de sporwegs taking, als overwonnen kan worden beschouwd. De regeering is meester van den toestand in alle steden. Honderden vrijwilli- gers meideni zieh aan cm de stakende spoor- wegarbeiders te vervangen. De regeering heeft den stakers aangezegd, dat zij Vrijdag het werk moesten hervatten en dat degenen, die dit niet deden als ontslagen zouden wor- dem beschouwd. DE POLITIEK DER GEALLIEERDEn' TEGENOVER RUSLAND. De Parijsche correspondent van de West minster Gazette meldt dat er in het Britsche kabinet een aanzienlijk verschil van meening over de Russische politiek bestaat. Men wil nu beweren, dat Churchill voor de alarmeerende aankondiging van een nieuwen oorlog tegen de bolsjewiki niet verantwoordelijk was, maar de correspondent staat tegenover die bewering sceptisch. Hij houdt vol dat Churchill de lei- der van de oorlogspartij is, die overtuigd blijft dat het bolsjewisme alleen met de wa- penen uitgeroeid kan worden. Daarentegen is Lloyd George de aanvoerder van de vrcdes- partij, yolgens wien het gevaarlijker is, het na- jlsjewisme te bestrijden dan het vrii zijn (ijk minister walgt van de Russische loyalisten. gang te laten gaan en waarschijnlijk zijn tuurliiken dood te laten sterven. De eerste- De verkoop van munitie aan de Russen is blijkbaar een van de groote schandalen van den oorlog geweeat. Nu maken de Polen het verzoeningswerk in de geheime vredesonder- handelingen tusschen O'Grady en Litwinof onmogelijk. De eerste-minister is daar he on- tevreden over. Intusschen is de geheele poli tiek tegenover Rusland opnieuw in de smelt- kroes. IDE KRIJGSGEVANIGENEN IN SIBERIe In den loop dezer week werd te Berlijin een internationale conference gehouden ter bera- roing van middelen om krijigsgevangenen in Siberie, vooral die nog aan de Oostzijlde van het Baikal-meer gevangen zitten, te bevrijden. Het Nederlandsch oomite van vrouwen ter bevrijding dter krijgsgevangenen wordt daar- trij verfegenwoordigd doot^. baronesse Von Lyndem en mevr. dr. Romer. De bijeemgekomehen ter conferentie wen- schen vooral te doen uitkomen, dat hun ar- beid in dezen is los van. elk politiek bijgevoe- len, dat zij alleen gedreven worden door zui- ver menschelijke overwegingen. t KORTE BERICHTEN. Blijkens verklaringen van Lodge zou een compromis tuschen de Senaatsleden nog mogelijk zijn. Carranza stond buitenlandsche maat- schappijen toe nieuwe petroleumbronnen in Mexico aan te boren. Asquith nam de uitnoodiging aan zich ?artii te stellen in den verkiezingsstrijd te 'aisley. iDe Britsche vomers besloten het werk te hervatten Door een staking te Halle wordit de Duitsche stikstofproductie bedreigd. In het Runrgehied wordt de toestand steeds meer gespannen. De Fransche Kamer heeft met 272 te gen 23 stemmen en 300 stemmen bianco een motie aangenomen waarbij de regeeringsver- klaring in zake de keuze van den minister van binnenlandsche zaiken, werd goedgekeurd Op den partijcfag van het Duitsche cen trum is een motie van federalistische strekking aangenomen. De wet ter regeling van de Duitsche em i era tie is in de 'Nationale Vergadering in- gediend. De Vorwdrts, vreest voor nieuwe onlus- ten in Duitschland. De prins van Wales zal in het begin van Maart naar Australie en Nlieuw-Zee- land vertrekken. De reis zal gaan via het Pa nama Kanaal. Daama zal hij; zich opnieuw naar Indie begeven, waar hiji tot het eind van het jaar zal vertoeven. Dr von Lerzsner, tot nu toe leider van de Duitsche vredesdelegatie, zal voorloopig te Parijs blijven. ..Politiken" vemeemt uit Stockholm, dat Engelsche en Amerikaansche firma's groote hoeveelheden waren in Stockholm hebbcti opgeslagen, die voor uitvoer naar Rusland ho«trmd zijn. Het zich in aanbouw bevindende zuswr- schip van de „Bodensee" zal begin Februari een geregelden dienst onderhouden tusschen Zwitsc-rland en Berlijn-Stockholm. De Italiaansche regeering heeft tegen over de stakingsbewoging de scherpste maat- regelen genomen en in de groote steden Jen e^at van belesr afgekondigd. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAM1ER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 28 dezer, 'savonds half 9. De voorzitter zal dan voorstellen Donderdag 29 Januari een vergadering te houden, uitslui- tend ter behandeling van het leeningsont- werp. UIT DE PERS. HET ANTWOORD DP DE UITLEVE- RINGSNOTA. De ,N. R. C." zegt o.m.„E'r zal dus een storm over ons hoofd losbarsten, en die blijft wa.arom het te ontkennen? ge- vaarlijk, omdat men ten aanzien van landen als Frankrijk en met name Engeland, waar de invloed der pers somwijlen ook over de re geering zeer groot is, nooit weet, waartoe dit leiden kan" Ernstige verwikkelingen verwacht het blad van de beslissing onzer regeering niet, maar zij zal, gegeven de onder een deel van de Fransche en Engelsche bevolking gekweekte mentaliteit in de andere geallieerde en geassocieerde landen schijnt de vol'ksstem- ming eer met ons dan tegen ons te zijn aan de gelukkig allengs zooveel verbeterde ver- stand'houding tusschen die landen en Neder- land toch geen goed doen. Het „Vad.": De vorm, waarin onze regeering haar af- wijzend antwoord heeft gekleed, is hondig en waardig, het betoog Helder en overtuigend. Indien er een verkeerde schijn aan de wei- gering van uitlevering wordt gegeven, indien zij aan sympathie voor Wilnelm v. Hohen- zollarn wordt toagaaehravan, of aan Duitaeh- gazindhaid of aan wat een onwalwiHanda of on.wotend* pers in het buitenlsnd mocht Ter- zinuen, en het zal wel gebeureu, dan zullen wij het langa onze koude kleeren laten gaan, rustig in onze overtuiging, dat onze regeering heeft gedaan wat plicht, wat eer en geweten haar geboden. Het „Hlb.": "Wij zijn vast overtuigd, dat het korte en besliste, hoewel hoffelijke en juisrt geargu- menteerde, antwoord van de Nederlandsche regeering op de nota van de mogendheden weergeeft, wat in hart en hoofd van de over- groote meerderheid van onze landgenooten orngaat. Nederland heeft dus geweigerd. En die daad zal ons vele verwijten kosten, maar wij weten, dat velen in de geallieerde landen, en niet de minsten, haar zullen begrijpen en waardeeren. De Keizer zoo hij niet vrij- willig gaat waarheen men hem roept blijve als hailing binnen onze grenzen. Wij dekken tiaarmede niet door onze moreele autoriteit de schending van de essentieele beginselen van de internationale solidariteit, maar wij handhaven, ondanks alles, ook te zijnen op- zichte, het recht. Wat onze plicht is. De N. Ct. waagt het te hopen, dat de mo gendheden in het antwoord een volstre'kte belemmering zullen zien voor een berechting van don gewezen keizer, zooals het vredesver- drag die bedoelt, met onze medewerking. De toon der Fransche en Engelsche commentaren op hot verzoek om uitlevering versterkt het blad in deze hoop. De „Tel.": Het Nederlandsche volk igevoelt niets er voor als borstwering rondom den ex- keizer te staan, en het is de grootste ver- dienste van de regeeringsnota aan de mogend heden, dat zij geheele afwezigheid van sym- patihe met den beklaagde bij het nemen ha- rer beslissing, duidelijk heft doen uitkomen. Daarom mag terecht in den slotzin de ver- wachting worden geuit, dat wegens haar ge nomen besluit Nederland niet in een verkeerd daglicht zal worden geplaatst. De Maasbode: Hoe suggestief en hoe ver- rassend werkt het bondige en korte van het antwoord niet, na al de buitensporigheden, waartoe het vraagstuk aanleiding heeft gege ven. Het is feitelij'k overbodig bij het antwoord eenige toelichting te geven, het spreekt dui delijk genoeg voor zich zelf. De Tijd: Zelfs degenen, aan wie het ge- adTesseerd is en die er wellicht niet zonder wrevel van kennis nemen, zullen hun achting niet kunnen onthouden aan een document, waarvan de eerlijkheid en het rechtsgevoel zoo edel aandoen onder de vele geforeeerde stukken, waarin de moderne diplomatie rechtsformules heet op te zetten. De mogelijkheid', dat de ex-keizerlijke bal ling zelf een stap onderneemt, welke ons be- vrijdt van de moeilijkheden om zijnentwil, schijnt buitengeslotene ndaarom is door zijn vijanden, die zich toch waarlijk zouden bla- meeren, indien zij zich hardnekkig bleven opwerpen als rechters in eigen zaak, te ge- makkelijker de oplosing te aanvaarden van de straf, welke de geschiedenis aan den jammer- lijken vluchteling heeft voltrokken, nu de eigen memoires zijn aanklagers zijn geworden. GEMENGD NIEUWS. VERPLAATSING VAN DE „ZEELAND." Een te Vlissingen gevormd comite, bestaan- de uit vertegenwoordigers van allerlei rich- ting, heeft aan den voorzitter van den minis- terraad en aan den voorzitter der Tweede Ka mer, het volgende telegram gezonden: „Ondergeteekenden nemen namens de be volking in Vlissingen en Zeeland de vrijheid dringend te verzoeken pal te blijven staan voor de nationale en provinciale belangen die volgens hardnekkige' geruchten grootelijks geschaad dreigen te worden door verplaatsing der Maatschappij „Zeeland", waardoor on ze provincie en Vlissingen in het bijzonder in een staat van isolement zouden geraken en zulks nietegenstaande de uitspraak der regee ring op 18 Juli 1919 in de Tweede Kamer dat onze nationale maildienst over Vlissingen zal bliiven gehandhaafd." Naar de Vlisschingsche berichtgever meldt heeft Je Minister van Waterstaat gisteren aan den burgemeester dier gemeente uitdruk- kelijk verklaard, dat de regeering met be- slistheid blijft instaan voor het behoud vhn de Maatschappij „Zeeland" voor Vlissingen. NEDERLANDERS IN RUSLAND. Met het stoomschip Zeno van d'e Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij is heden uit Amster dam naar Kopenhagen vertrokken een door het hoofdbestuur van het Nederlamdsche Roo- de Kruis in overleg met het mimsterie van Buitenlandsche Zaken gereed ge'maakte zen- ding kleed'ingstukken en geneesmiddelen voor de Nederlanders in Rusland. (DE GESTOLEIN BANIKBILJETTEN. Zooals. men weet zijn biji de firma Ensche- de, te Hlaarlem, waar het banikpapier voor de Nederlansche Bank gedrukt wordt voor een half millioen onafgewerkte biljetten van 1000, 100 enl 10 gestolen. Er ontbrak aan de afwerking nog slechts een klcinigheid. De biljetten van 1000 en1 van 100 waren nog ongeteekend1, terwiji die van 10 alleen voorzien waren van de handteekening van den president. Niu heeft de Nederlandsche Bank bekend gemaakt dat dit papier, dat door de dieven rem'ckkelijk kan worden bijigewerkt. bij aan- bieding ana hare kassen niet in belling zal worden genomen. Het publiek mag dus wel terdege opletten of het de^c stukken in handen krijgt. De biljetten zijn te herkennen aan de vol gende bijzonderheden: Die van 100© aan den1 datum 10 Juni 1919; die van 100 aan de serie-lelters B. E. en den datum 13 October 1919; die van 10 aan de serie-letter R. en den datum 22 October 1919. De NederlBank brengt biljetten, voorzien van deze kenmerken, niet in omloop, dus als men er een ontvamgt, dan is het afkomstig van de gestolen partij en dus waardelcos. DE WATERSNOOD IN N.-BRABANT. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijcke- vorsel heeft de volgende vragen tot den Mi nister van Waterstaat gerichtIs de Minis ter bereid met het og op den watersnood in Noord-Brabant mede te deelen: le zijn oordeel over de zorg door beheer- ders voor de Maaswaterkeerende werkenover de naleving der voorschriften omtrent inspec- tie, voorraden noodmaterialen, berichten' dienst, voorkom'ng en inn^rking van door- brakenover de werking van toezicht en op- pertoezicht 2e gegevens omtrent de standen der Maas in Belgie en Nederlanrf ter onderlinge verge- lijking der critieke perioden in 1880 en 1920 3e. zijn oordeel over het resultaat der se- dert 1880 uitgevoerde verbetering der Maas, scheiding van Maas en Waal en verlegging van den Maasmond 4e zijn zienswijze over den invloed def ont- bosschingen en draineeringen in het stroom- gebied der Maas in Frankrijk, Nederland en Belgie op lioeveelheid en toevloed van het op- perwater? AANRIJDING. Telkenmale komt het voor, dat postauto's te Amsterdam slachtoffers maken. Gisteren weer is op het J. D. Meijerplein iemand onder een postauto geraakt. Toen de man onder het voertuig werd weggetrokken, bleken de le- vensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar het Ned. Israelietisch Ziekenhuis vervoerd. FRAUDE OP HET DEPARTEHENT VAN LANDBOUW. Naar het Vad. verneemt, ia er bij de af- deeling Comptabiliteit op het departement van Landbouw fraude ontdekt en in verband daarmee is zekere v. W. gearresteerd. Het gaat om de vervalsching van betalingsmanda- ten.De verduistering moet vrij aanzienlijk zijn Men vcrmoedt het bestaan van een complot. De zaak ia nog in handen van de politic. Nader verneemt het blad, dat de vrees voor een complot in zoover verminderd is, dat er vermoedelijk maar twee achuldigen zijn. HET GESCHIL DER MEDICI IN DE MIJNSTREEK. Men meldt uit Zuid-Limburg: De Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst blijft het besluit tot staking van de medische behandeling aer leden van het Algemeen Mijnwerkersfonds handhaven zoo- lang niet door het fondsbestuur aan de ge- stelde eischen wordt voldaan. Het fondsbe stuur, tot een conferentie te Amsterdam uitge- noodigd, blijft zijnerzijds vasthouden aan zijn voorwaarde intrekking van het sta- kingsbcsluit en zal aan de uitnoodiging geen gevolg geven. HCOG WATER. De kisting in de Waterpcort te Gorinchem die gren dienst hee't gedaan, is weggenomen De Merwede daali nog, al is het dan niejt veel. Dte Linge is nog steeds siijgende, waardoor het water bijna gel ijk staat met den kruin van dem Havendijk alhier. Men heeft langs die straat cen kisting aan gelegd. De toestand in de bovenstad is onveran- idcrd. Te Oudendijk, gemeente Woudrichem. is door den druk van het kwelwater een wel in den Merwededijk ontstaan. Aanvankelijk vreesde men voor een dijkbreuk, waardoor het Land van Altena en Heusden zou over- stroomen. Mlet steenpuin en rijshout heeft men deze wel zooveel mogelijik gedicht. Een huis in de nabijheid van deze wel ondergaat een verzakking. Achter Rijfewijk (Geld.) heeft dte Linge al les onder water gezet, zoodat de Tielsehe weg niet meer begaanbaar is, en voor Rijswijk stroomt de Lek, die zoover buiten hare oevers is getreden, dat van den Lekdijk, die zeer slecht is, groote stukken zijn weggebrokkeld Van een aanta! woningen staan de bene- denvertrckken in het water en huist men op zoldter. Dte toestand is voor Rijswijk zeer be- dtnkelijk E>e dijk bij Wijk bij Duurstede is aange- sterkt met zakken zand daar het water nog steeds langzaam door den steenen valmuur bleef dringen. De sluizen zijn nu goed ver sterkt, zoodat men zich, wannecr de val blijft aanhouden, niet ongerust meer maakt. Te Culemborg is het personeel van de dijk- wacht verminderd. v Prins Htendrik bracht gisrev een bezoek aan de overstroomde streken naibij Zutfen. BRAND. Te Maastricht is hedennacht door onbeken- de oorzaak dte hoedenfabriek der firma Lipschits in de Groote Looierstraat geheel afgebrand. Alles was verzekerd. Ook de waschinrichtimg .,De Leiie" te Maastricht is verbrand. Verzekering dekt de schade. VROEGE LENTE? Januari is zoo zacht, dat de eerste sneeuw- klokiken reeds bloeien en de vroege tulpen reeds boven den grond komen, also? het al Maart was. Op den kouden grond komt de spinazie zelfs al op. DE VIERDE R^ODE KRUIS-TREIN. Het hoofdibestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bericht dat het vertrek van den vierdem trein met levensmiddelen enz. naar Weentenl en naar Boedapest is bepaald op Dinsdag 17 Februari as. van Rotterdam. De lading wordt Vrijdag 13 Februari geslo- ten Buiten het begeleidend personeel in dienst van het Nederlandsche Roode Kruis wordien geen passagiers met de levensmidde- lentreinen vervoerd. VLEESCHPRIJZEN. 1 In de jongste algemeene vergadering van Bond van Nederlandsche Vleeschexporteurs heeft de voorzitter, de heer S. Heijmans, van Groenlo, de meening uitgesproken, dat de vleestehprijs tot den normalen zal terugloopen, mits er maar tegen gewaakt wordt, dat men terugvalt in den toestand dat de mesterij niet loonend is. Om dit te ontkomen zal z.i. een matige export gewenscht zijn.' SPORT IN PLAATS VAN KERMIS. Bij den Noordelijken Athletiekbond is inge- komen een verzoek van een commissie uit den Groningschen gemeenteraari, om, voorstellen, betreffende de sportevenememen, die eventu- eel mede de kermis te Groningen kunnen ver vangen. Door het dagelijksch bestuur van genoem- den Bond, alsmede door de besturen van den G.V.B. en den Gron. Turnkring zal vergaderd worden, zoo mogelijk ter verkrijging van sa- menwerking. DE POKKE'N TE ARNHEM, In totaaal worden er thars 13 lijders aan poicken' in de ziekenhuisbarakken te Arnhem verpleegd'. Er zijtn weinig ernstige gevallen De gezinneni der patienten, die voornamelijk ir Klarendal, dte arbeiderswijk,wonen, staan onder observatie. In inenting heeft een bnTeffgenv verTtwp, Van de kosielooze vaccinatie wordt dagelijks door ongeveer 200 personen' gebruik ge maakt. Ook de particuliexe geneeshecren vac- cineeren ieder in de omgeving waar zij ko men, zooveel mogelijk. EEN VERZAKKENDE WIJK. i'De in begin Januari Te Amhem geconsta- teerde verzakkingen in de Van Verschuerwijk, welke aanvankelijk tot staan waren gekomen hebben zich thans na den laatsten hoogwa- terstand, in ernstigter mate herhaald. Er is nu een' geheel gevelfront van het1 woningcom plex verzakt. Dit is gepaard gegaan met het scheuren van muren en het uit verband gaan van kozijuera, van ramen en/ deuren. Dte ge heele middenpartij van dat gedteelte is ver zakt. Twee bovenwoningen zijn door de be- woners ontruimd. iHet muurwerk is ge schoord. De beide op kelders gebouwde zijvleugels van dat front zijn intact gebleven, maar het op zand gebouwde midaengedeelte is er slecht aan toe. Wellicht zal het noodig zijn de frontmuren geheel nieuw op te trekken. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Naar met stelligheid wordt medegedeeld, zullen alle Tweede Kamerleden, met uitzonde- ring van de vier revolutionnairen, voor het wetsontwerp in zake Nederlands toetreding tot den Volkenbond stemmen. TURKIJE EN INDIe. Het Eerste Kamerlid, de heer H. van Kol, veriklaarde in een onderhoud met Aneta, niet te gelooven, dat het voor Indie van ingrijpend gevolg zou zijn, indien de sultan uit Constan- tinopel werd verdxeven. Hij wordt als de wer- kelijke kalief op Java, volgens de bepalingen van den Koran, niet beschouwd. Er bestaat wel sympatihe voor hem. maar of hij in Con- stantinopel of in Bagdad woont, kan daarin geen wijziging brengen. Wel is mogelijk, dat enkele strevers onder de Islamitisohe elemen- ten daarvan gebruik zullen maken om het Panislamisme te bevorderen, doch in geen ge- vak kan menNederland van de verdrijving van den sultan uit Stamboel een verwijt maken, waar dit geheel buiten de vredesvoorwaarden staat. Voor gevaar van revolutionnaire agita- tie, ten gevolge van de behandeling van den sultan door'de Entente, behoeft men dus in het minst niet te vreezen. EEN ONTAARD'E VADER. In Febr. van het vorig jaar, tijdens bittere kou, liet de werkman J. B. uit Breda, zijn vrouw met 4 kinderen, respectievelijk 8, 6, 3 en 2 jaar oud, voor den derden keer in den steek en begaf zich naar Amsterdam in gezel- schap van een moeder van 7 kindererf. Den man verdiende 20 gulden per week had juist eene erfenis getrokken van zestienhon- derd gulden. De -verlaten echtgenoote even- wel had gebrek aan letterlijk alles, niet de minste brandstof noch eetwaar was aanwezig. Op 19 Maart kwam B. terug, toonde vier- honderd gulden overschot van de erfenja en verdween weer. Het oudste 'kind vond ver- pleging in een instituut, het jongste stierf; medelijdende buren zorgden voor de twee an dere kleuters, terwiji de vrouw uit wasachen en werken ging. Van welwillende zijde werd de man voortdurend aangeapoord om terug te keeren tot zijn huisgezin dat alles vergeten en vergeven wilde, doch B. reageerde daarop niet Het 0. M. eischte twee maanden gevangenis- straf tegen dezen onverlaat. KORTE BERICHTEN. - De maximumprijzen voor jonge kaas, af komstig uit de winterproductie, zijn opge- heven. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. DE ITALIAANSCHE. ROME, 24 Januari. De Italiaansche re geering deelt inzake de spoorwegstaking mde, dat zij meester is van den toestand, zij heeft laten bekend maken, dat een ieder die de 23 Januari niet aan het werk was gegaan ontslagen is. RUSLAND IN DE BU1TENLAN':. IE HANDELSBETREKKINGEN. STOCKHOLM, 24 Januari. Ls een draadloos telegram uit Moskou veiklaart de Russische regeering, dat zij ieder oogen- blik bereid is handelsbetrekkingen met de geallieerden aan te knoopen, doch dat dan eerst een wapenstilstand moet worden ge- sloten. DE HOOGE WATERSTAND. TIEL, 24 Januari. Het water in de Waal is in de laatste 24 uur 27 c.M. gevallen. De rijkspeilschaal teekende hedenmorgen nog 903 c.M. en dat de stand reeds 34 c.M. beneden de hoogste op 19 Januari, was. Uit Keulen wordt nog 25 c.M. val be richt. Te Ochten is elk gevaar voor een doorbraak geweken. PROV1NCIAAL NIEUWS. UIT BERGEN. Op 22 Januari 11. is aan het strand onder deze gemeente aangespoeld het lijk van een naar schating 30 jaar oud manspersoon, ge kleed als volgt: zwarte sokken, om het been een stuk van een wit tricot onderbroek, um het bovenlichaam een gedeelte van een blauw gestreept sportflanellen overhemd, om den hals een laag gummiboo'.d met koperen knoopje. Aan den ringvinger der rechterhand bevond1 zich voofts een gladde gouden ring, waarin gegraveerd de letters CJB. UIT NIEUWE: NIEDORP. De heer D. Brouwer alhier komt als no. 2 en 3 voor op twee voordracht^n van hoofd- onderwijzer te Amersfoort. UIT HEER-HUGOWAARD. Voordracht voor onderwijzer aan school no. 3 alhier (alphabetisch H. Donia te Midlum, S. Post te Zaandam en A. de \(ries te Hoorn. UIT OUDE-NIEDORP. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van de gasvereeniging alhier werd tot commissaris herbenoemd de heer G. Liefheb- ber. De rekening over 1919 werd goedgekeurd met een voordeelig saldo van 8.96, ontvan- ?en was 114,46K, uitgegeven 105,50. >oor onze vereeniging was in 1919 verbruikt 31501 kub. M. gas. UIT NOORDSOHARWOUDE. Gisteravond werd in Concordia een open- bare vergadering gehouden, uitgeschreven door de jonge afdeeling van den bouwvakar- beidersbond met het doel de afdeeling defini- tief op t« richten an hat ladantal uit ta braiden. Door den heer Kitten, propaganda ran het N. V. V., werd een uiteenzetting gegeven van het doel en streven van den bond, hoe de strijd tegenwoord/ig nog in hoofdzaak gevoerd wordt voor verhooging van loon en verkor- ting van arbeidstijd, doch deze zeker in de naaste toekomst ook in andere banen moet worden geleid. De bezittende klasee vordert steeds groote percentage van het loon van den arbeider op en om hieraan te ontkomen zal socialiseering van bedrijven een gebiedenden eisch zijn. Meerdere gemeentebesturen geven reeds een goed voorbeeld door den aankoop van ver- schiHende artikelen de tusschenpersonen uit te schakelen wat een direct voordeel voo'r de verbruikers is. Met verhooging van loon alleen zullen we er niet komen, dit leert ons reeds de toe komst. Onze dtrijd gaat tegen het kapitalisme en voor vrijmaking van' den arbeider. Uw eerste wer'k daarvoor is toetreding tot den bond. Hierna werden verschillende vragen gesteld en naar genoegen van de aanwezigen beantwoordt. Naast de 8 leden die het initlatief hadden genomen een afd op te richten traden nog eenige leden toe, waarna de afd. definitief tot stand kwam. De heer Vas Diae uit Alkmaar, trad gis teravond op initiatief van de R. K. arbeiders- vereeniging in de Burg op om een uiteenzet ting te geven van de invaliditeitswet. De avond werd in hoofdzaak gevuld met het stel len van vragen waarvan veelvuldig gebruik werd gemaakt. Er was veel publiek. De ontel- baar vele vragen werden meestal ten gunste van den arbeider beantwoord, zoodat de ar- beidersvereeniging over het resultaat van den avond tevreden kan zijn. Anders was het met de vele kleine patroona die aanwezig waren. Zij, voor wie veelal het betalen der pr'emien een te groot offer is, moesten ook weer hier ervaren dat er van hunne belangen weinig of geen notitie wordt genomen. De offers achtte men te groot voor hetgeen men er voor zal ontvangen, daarom slechts is de oppositie zoo groot. Ook kweekt het verbittering' dat er zooveel aan de strijk- sto'k blijft hangen. Men voelt hier veel voor elkanders belan gen en daarom zou vrijzeker een onderlinge regeling^ls b.v. met de Tuinbouwonderlinge plaats heeft, evenzooveel togejuieht zijn ge worden als de invaliditeitswet tegenkantign ondervindt. UIT OUDKARSPEL. De arbeid voor de Weensche arbeidersklasse heeft aan de houthandel van de firma Eecen 151 en aan de brandwaarborgmaatschappjj 35 opgebracht. Door het maken van overuren door de meeste arebiders in beide bedrijven zijn ge- noemde bedragen bij elkaar gekomen. UIT LIMMEN. Dezelfde personen die bij den vleschnood wekelijks vleeschafslag hielden zijn gisteren weer daarmede begonnen. De prijzen waren beduidend lager dan bij de slagere. Er was veel animo voor koopen. UIT OTERLEEK. De biljartwedstrijden tusschen de societei- ten Oterleek en Schermerhorn zijn in .het lo'kaal van den heer 0. de Vries alhier beein- digd na een zeer spannenden strijd, waarbij Oterleek winnende partij werd met 1 zegge een punt. De stand der vorige match te Schermerhorn was: Oterleek 1059 carambo- les; Schermerhorn 1096. Oterleek had dus 37 in te balen en kwam bij de tweede ronde 142 achter; maar de kans keerde en Oterleek inaakte nu 1062 car.Schermerhorn 1024, zoodat de 38 punten voor Oterleek besliste met 1 winst. De heer .P. Alblas van Scher merhorn heeft de hoogste serie gemaakt met 22 car. en de 'heer 0. de Vries te Oterleeik volgde hem met 21. UIT SCHERMERHORN. Bij beschikking van den Min. van Oorlog is aan den dienstplichtige P. Honig, uit deze gemeente verlenging van uitstel eerste-oefc- ning verleend, tot het tijdvak van inlijving der lichting 1921, eerste gedeelte. UTI WIJDENES. Herkozen zijm als leden van het kiescolle- ge de heeren L. Schekkerman, J'. Oud en C Leeuwerik. - Uitslag veiling 22 Jan. bij den heer C. Visser. Notaris Rotting ite B'lokker. Een huis met boomgaard en weiland, groot 1 H.A. 53 A., eigenaresse Mej. A. Duin Cd. Kooper de heer P. Singer Kz. voor 9890. iDenzelfden avond1 werd eveneens ten over- staaim van Notaris Kotting verkocht 2.21 It.A. weiland, eigenaars de heeren L. Schek kerman alhier en G. Zijp te Schellinkhout. Kooper de heer G. Zijp voor 2525 per H A. iDinsdag gaf de gymnastiekvereeniging Adolf Spiesseen zeer goed geslaagde uit- voering. Zondag 1 Febr. zal de heer J. Vriend te Venhuizen 25 jaar als postbode gefun- geerd hebbeni. UIT OUDORP. Vergadering van den Raad der gemeente Oudorp op Vrijdagaavond. Aanwezig alle leden. Van Ged. Staten was ingekomen een missi ve, regelende de jaarwedden van burgemees- ters, secretarissen en ontvangers. Daar Oudorp in de 2e klasse geplaatst is, zal het salaris van den burgemeester-secretaris kun nen opklimmen tot 3500, terwiji de ontvan- ger een salaris zal ontvangen van 700 1100. In verband hiermede werd voorgelezen het bqkende verzoek van de gemeente Smallinger- land. De Raad kan zich hiermede vereenigen. De meerderheid vond de salarissen naar verhouding van de draagkracht van de ge meente te hoog. Met 5 tegen 2 stemmen (te gen de voorzitter en de heer Moejes) werd be sloten bij Gedeputeerde Staten te protesteeren. Verder was ingekomen een schrijven van de P.E.N, om in deze gemeente den prijs van't electirsch licht per etenheid te verhoogen, wel- ke verhooging noodig is tot dekking van de meerdere kosten van het bedrijf. De voorzitter zeide, dat de gem. Oudorp volgens het ge- sloten contract hiertoe niet verplicht is, en ontried aan dit verzoek te voldoen, daar de hoogere bedrijfskosten grootendeels het ge volg zijn van den duurderen aajileg in ande re gemeentea. Aldus besloten.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2