n u s m m m M IX B W d Danirubriek. H! H fj§ feleffd. aan de dammiees. slant cci ts trechten sen scfcjf te winnen volgt van wit: i 32—28 37—31 28—23 40 29 81—26 26—21 4440 "5 UUT H1ET INDISCHE LEVEN. XX. Een serie artikelen schrijven over het Indi- sche leven en te zwijgen over Venduties, neen, dat gaat eenvoudig niet aan. Een vendutie speelt in bet leven van ieder ambtenaar en of- ficier een veel te gewicbtigen rol om er over te zwijgen. Overgeplaatst worden, met Europeesch verlof gaan of gepensionneerd worden en vendutie houden zijn begrijpen, die onafschei- denlijk bij elkaar hooren. Of liever bij elkan der hooraen, want er komt wel wat verbete- ring in den toestand, nu de regeering ten minste eeni deel der verhuiskosten op zich neemt. Maaf vroeger was daar geen denken aan. Men verhuisde eenvoudig niet met zijn meubelen, dtoch verkocht ze op de oude stand- >iaats en kocht op zijn nieuwe standplaats weer andere, gewoonlijk ook op de venduties, die er zoo achiter elkander gehouden werden Daar er nog al veel overgeplaatst wordt in Indie, zijn er gewoonlijk in een jaar, zelfs op kleine plaatsen, tal van vendutien Op menige kleine plaats is een vendutie een zaak van groot gewicht. De heer A. is overgeplaatst. Wanneer houdt hij verdutic? Deze vraag kan men al gauiw vernemen. 'De tweede kwestie, die toesprolken wordt, is dan of de inboedel er goed of niet goed uit- ziet. Vender of hij. gezien is dan wel weinig in tel. Want dat is van belang. Wil men graag een koopje halen, denk daaraan dair maar piet op een vendutie bij, een zeer bemin- de familie. Ook niet bij een die eens geholpen moet worden, omdat de financieele positie een beetje wrak is. 'Dan gaat de gemeente helipen en daar heeft ze slag van. In den laatsten tijd is dat wel wat uit, maar in den goedan ouden tijd hoorde men dikwijls fabelachtiige prijzen> op zoo'n vendutie. Eenige dagen van te voren gaat er een lijst rond, waarop de vendutie wordt aangekon- digd en wordt opgesomd, wat er al zoo ver kocht wordt. In groote steden, die een cou- rent rijk zijn, komt er een advertentie in de courant. De avond voor de vendutie heet de „kijk- dag". Om zes uur worden in de wouing alle lichiten ontstoken en wie maar binnen wil ko- men, loopt naar binnen. Den heelen avond tot een uur of negen is het een komen en gaan van meuwsgierigen, Europeanen, Chi- iitezen en Inlanders. Ze snuffelen alles na. De voorgaleri). de binnengalerij, de slaapka- mers, de achtergalerij de kastien, de servie- zeni, die op tafels zijn uitgestald, aides wordt bekeken, geschat, besproken. De venduhouder en zijn ondergeschikten zijn aanwezig en no- teeren de opdtachten, welke zij krijgen. Met een stalen gezicht noteeren ze b.v. dat de heer B. voor een lamp 20 opgeeft, Mevr. C 25, de resident 30, eniz. Velen komen uit nieuwsgierigheid. Men wil toch wel eens'zien hoe een ander ingericht is. De eigenaar loert buiten ergens of het bezoek druk is of niet. Nlaar die belangstel- ling tracht hlji dan een kleine proefbalans op te maken. Want den volgenden dag zal be- slist worden, of hij met een goedten buidel ver- treldken zal, dan wel platzak op reis gaat. Zelis hangt het van ae vendutie vaak af, of alle beertjes wel kunnen' betaald worden. Den volgenden morgeii' om 9 uur klinken de slagen op de breng-breng door de kota. De breng-brenig is een groote koperen pan, ja het is een soort panl waarop geslagen wordt. Dit is het teeiken, dat straks de ven dutie begint. Gewoonlijk is dat om 10 uur. De vendumeester, meestal de notaris, leest de artikelen, die in acht genomen moeten worden, voot. Meournd luistert er naar. Hoef. ook niet. want vt J.jia betecd. Ed dam begint het. Eerst koirde tuin. iDaar staan de noodi, bloempotten, daar hangen goed verzorgde orchideeen; daar is dikwijls net rijtuig en het paard, enz. En dan, gaat het zoo, b.v. bdjl het paard: Toean toean! Koeda bagocs. Scapa mau beli? (Heeren, een mooi paard. Wie koopt het? „Lima poeloe roepia" (vijftig gulden wordt ergens geroepen. „Lhna poeloe roepia! Terlaloe moerah. Siapa lagii? (Vijftig gulden! Te goedkoop. Wie meer?) ,,Sepoeloe roepiahoort men elders. (Tien (gulden.) „Anam belas roepia" (zestig gulden) zegt de venduhouder weer. Zoo gaat het door, tot eindelijk wel de hoogste prijs genoemd' is. Zeggen we 120 gulden en dan gaat het: „Slaratoes doewa poeloe roepia, Satie kali, dtoewa kali, tiga kali. Toean X". (Een honderd' twin tig gulden, 6£n keer twee keer, drie keer. Mijuheer X.) iDe heer X. is de eigenaar van het paard geworden en zijn bediende neemt er dadelijk bezit van en breogt het aaar zijn nieuwen stal. Zoo gaait alles van de hand. Wanneer de vend'umeester de koopers niet vertrouwt, niet kent, moeten ze contant beta- len. Anders hebben ze drie maanden crediet Betaalt men na drie maanden niet dan komt er 2 pet. boete per maand op, tot 10 pet. toe Maar dan is het betalen, of weer veiikoo- pen. Een aardig voorval liet ik me eens vertel- ltn van Padang. Het kain maar een verhaal zijn, maar dan geefit het toch aardig den toe- stand weer. Padang kent groote afstanden. Trams zijn er niet. Wie het maar even doen kan, houdt er zeJf een rijtuigje en een paard op na. Drie jongelui, die samen woonden, wilden zich zoo iets aanschaffen. Maar het noodige geld ontbrak. Geen nood. Op de eerste ven dutie de beste kqchiten ze voor een 300 een aardig wagentje met een) batakker, een vlug en sterk paardje. Drie maanden crediet, nog 5 maanden la ten oploopen en dan nog wat treuzelen, de eerste der drie jongelui was zoo een jaar lang eigenaar. Toen bracht hij het op vendu tie en de ttweede kocht het voor een prijs groot genoeg om den eersten vendmbeer te betalen Dat uitbetalen geschiedt door's lands kas De tweede jonge man was zoo een jaar eige naar en weer kwam het stelletje op vendutie. De derde kocht het. too haddeu ze door kunnen gaan, maar de rekening liep natuurlijik door rente en boete heel, aardig op. Eindelijk kwam er een einc aan. De heeren werden overgeplaatst, hiel den de algemeene vendutie van al hun meubi- lair, vroegen drie maanden voorschot op hun tTaktement en verdwenen met een schoone lei van Padang, Ze hadden ruim drie jaar eigen gerij gehad. Over die venduties is nog wel het een en ander te vertellen. Daarover een volgenden keer. A. v. W. PROVINCIAAL NIEUWa UIT SCHOORL. In de Donderdag gehouden raadsvergade- ring waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende deze eerste bijeen komst in 1920 met den wensch, dat dit jaar voor de leden met hunne gezinnen geluk en gezondheid moge brengen en voor Schoorl en de inwoners een jaar van voordeel en ge luk zal blijken te zijn. Dat't voor ons dorp zij een rustig jaar, waarin de welstand boven 't normale stijge en dat, door elkaar goed te begrijpen, de belangen van de gemeente mo- gen worden ingediend. Hierna lezing en vaststelling van de uitge- breide notulen. lngekomen stukken: a. Schrijven van Ged. Staten, dat nog geen beslissing genomen is mzake goedkeu- ring van de gemeente-begrooting dienst 1920, doch dat B. en W. gemachtiga worden om posten van uitgaven op de begrooting, waar geen bedenkingen tegen zijn, te doen tot op de helft van het begroote bedrag: b. Provinciaal Blad Na 82, inhoudende besluit op de regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger, als- mede vaststelling van de pensioengrondsla- gen voor deze functies. -Voor Schoorl worden deze jaarwedden2500, 2300 en 900. c. Schrijven van Ged. Staten, waarin ge- vraagd wordt of de huurgrondslag van de ambtswoning(en) in overeenslemmiag is met de nieuwe salarissen, of die moet herzien worden en op welk bedrag hij dan zal moe ten worden vastgesteld. Voor 1 Maart e.k. vernemen Ged. Staten in deze gaarne de zienswijze van den raad. d. Afschrift van de bekende motie van den raad van Smallingerlaud, strekkende om de Rijksbijdrage voor bovenbedoelde salarissen te brengen op 50 pet, met vcrzoek om adhaesie op deze motie. Waar a. voor kennisgeving werd aangeno men, vonden b., c. en d. een drukke b^pre- king, Wat de salarissen betreft werd vrij alge- mcen gevonden, dat de manier waarop deze aan den raad door Ged. Staten worden opge- drongen, minder aangenaam is; fcr is*weinig aan te doen, doch er werd besloten een schrij ven te richten aan Ged. Staten, dat ofschoon de salarissen niet te hoog worden geacht, de raad met de wijze waarop de aanneming de zer salarissen wordt opgedrongen, niet kan instemmen. Wat de ambtswoning van den secretaris betreft, stellen B. enW. voor deu huurgrond slag (in mindering op't salaris) te laten op 250. In stemming gebracht, werd dit ver- worpen. Voor stemden de heeren van Lienen, Liihrs en Bijl; tegen de heeren Wognum, Duin, Polle en den Das. Een voorstel-den Das, om het bedrag te stellen op 300, werd aangenomen met 4 te gen 3 stemmen in omgekeerde volgorde. Met algemeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen met de motie-Smallin- gerland. e. Dankbetuiging van mevr. Hartog-Flens voor het van gemeentewege aangeboden ca- deau bij haar nuwelijk en bij het beeindigen larer functie als onderwijzeres. Voor ken nisgeving aangenomen. f Dankbetuiging van den ambtenaar ter secretarie, den heer V yen hooging zijuer jaarwedde, tevens verzoek om deze verhooging tot 1 Januari 1919 itrugwer- kende kracht te geven na intrekking van den toes lag. Op voorstel van B. en W. werd hierin be- willigd. g. Dankbetuiging van mej. Bennink voor hare beaoeming tot onderwijzeres, tevens me- dedeeling dat zij 1 Januari hare functie hee t aanvaard. h. Dankbetuiging van „Gezinsverpleging" in de classis Alkmaar, voor de toegestane subsidie over 1920. g- en h. voor kennisgeving aangenomen. i. Mededeeling van de Vereeniging tot op- richting en instandhouding van de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, dat zij Schoorl een correspondentschap heeft geves- ligd, vragende tevens om gemeentelijke subs;.- die voor hooge kosten. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend op dit laatste beschikt, daar reeds de ver- eeniging „Algemeen Welzijn" alhier een mooie bibliotheek bezit en het meer op den ligt dat beide vereenigingen onderling eerst met elkaar verstaan. j. Verzoek van de Tuinbouwvereeniging „Schoorl" te Schoorl, om 25 bijzondere subsidie voor gemaakte kosten voor den Tuinbouwwintercursus, in dit scizoen ge houden. B en W. plaatsten als punt 5 op de agenda een voorstel om deze vereeniging 25 subsi die toe te kennen, hetwelk met algemeene oicmmen werd aangenomen. k. Schrijven van J. Posthumus, waarin deze wijst op het raadsbesluit van 11 Novem ber 1919, waarbij hem als gemeente-politie een salaris wordt toegekend van 1360, on- der aftrek van 150 voor woning. Waar adressant is aangesteld op salaris en vrije ambtswoning en later bij regeling van zijn pensioengrondslag slechts huurwaarde werd vastgesteld, voeR hij zich in zijne rechfen te- kort gedaan en verzoekt de huurwaarde te steleln op f 100. Waar van wege het Pro vinciaal bestuur B. en W. is gevraagd hoe de verhoudingen zijn van de salarissen o. a. van de politie tegenover de door Ged. Staten vastgestelde salarissen, stelden B. en W. voor, naar aanleiding van deze vraag het raadsbesluit Van 11 November 1919 inzake sa laris politie onverkort te handhaven. Met algemeene stenynen aangenomen. 1. Schrijven van P. Opdam, huurder van een perceel gemeenteweg, om verminde- ring van huur, waar veel schade aan zijn grasgewas wordt tOegebracht door woon- wagenbewoners. Op voorstel van B. en W. werd besloten Opdam de huur geheel kwijt te schelden. m. Twee brievea van het raadslid D. Lflhrs, verzoekende: le. te mogen bespreken een be- tere grensregeling van Schoorl en 2e. het toelaten van een interpellatie inzake werk- loosheid. De raad vond goed, om na afhandeling van de agenda gelegenheid aan den heer Liihrs te geven tot het houden van beide besprekingein Hierna ging de raad over tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, (aftredend J. N. Kroon). Op de voordracht staan: 1. J. N. Kroon, 2. J. de Graaf. De heer Kroon werd herbenoemd met 5 st. terwijl op den heer de Graaf 2 stemmen wer den uitgebracht. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening ad 20.000, tegen ten hoogste 6 pet. rente. Aflpssing en rente te voldoen uit de gewone middelen. Alge- meen goedgevonden. Voorts werd voorgesteld wijziging van de verordening tot regeling der uiibetaling van Volgens ->n- bij tijn lijks- den de wijzigingen plaats, waarbij o. a werd teniet gedaan het besluit tot ontslag derwijzeressen bij het aangaan van welijk, tcrwijijl de onderwijzer-kosin vervulling van gewone militiepliciir voile salaris behoudt, onverminderd de vergoeding wegeus kostwinnerschap. Ifierna volgde het bovengenoemde voorstel- Liihrs, tot het doen van een onderzoek inzake een betere grensregeling tusschen de gemeen- ten Schoorl en Warmenhuizen te Schoorldam De heer Luhrs, hierover het woord beko- mende, deed uitkomen de eigenaardige situatie welke daar ter plaatse wordt gevonden en noodigde B. en W. uit een nader onderzoek in te stellen om hierin verbetering te brengen. Met algemeen goedvinden werden B. en W. uitgenoodigd, stappen te dien aanzieu te doen1. Daarna volgde de interpellatie-Luhrs in zake werkloosheid. Interpellant had een lang betoog op papier gesteld en las dit voor. In korte woorden zullen we trachten dit betoog weer te geven als volgt: Door spreker werd herinnerd, dat in de raadsvergadering van 11 November, nadat hij wees op een komende sterkere werkloosheid, door den voorzitter is medegedeeld, dat B. en W. hun aandacht hieraan zouden schenken en dat reeds toezegging aan hen werd ge daan, dat de Staat werkloozen zou plaatsen aan de voltooi'ing van den Zeeweg. Toch schijnen B. en W. overvallen te zijn door werkloozen. Er bleek nog niets voor elkaar en aileen door aandrang van een werklooze werd er spoed gemaakt en ging een telegram naar den Haag. Hiervan zijn enkele arbeiders de dupe, daar zij enkele dagen buiten ver- dienste geraakten. Spreker vroeg: Hoe komt het, dat men, ofschoon gewaarschuwd, nog niet klaar was? 't Is bizonder, dat in een land- en tuinbouwstreek menschen werkloos moeten zijn. Er is aan ons maatschappelijk stelsel daardoor iets dat hapert Hij, die niet werkt zahniet eten, althans niet de arbeider, want velen zijn werkloos en produceerer niets, doch genieten volop. Spreker kwam dan ook alleen op voor de arbeiders, die gedwongen werkloos zijn. Hij legde een lijstje over, waaruit hem bleek, dat een gezin (man, vrouw en 3 kinderen) slechts 't hoognoodige kan bekomen voor 24.50 per week. Hierop volgde een betoog tegen de wan- toestanden in dit maatschappelijk stelsel, waaruit spreker concludeerde, dat B. en W. van Schoorl verantwoordelijk zijn voor wan- toestanden, voortvloeiend uit werkloosheid in deze gemeente. Spreker vond het eigenaadig, dat B. en W. denken te leven in 1912, en toch leven alien, 1 ook de arbaidew, in 1920 D» warkloozw kregen althans een loon overeenkomstig 1912 en met naar verhouding van de tijdsomstan- digheden, waarin de geneesheeren o. a. versterkende levensmiddelen voorschrijven, ter besirijding van de tuberculosa, waar veel arbeiderskinderen aan lijden door ondervoe- ding, als gevolg van den 4 jaar langen kapi- talistischen oorlog. Spr. vroeg den overigen heeren zich eens in te denken in de toestanden waarin de arbei ders thans verkeeren, al achtte hij dit voor hen moeilijk, daar de meeste niet-arbeiders grij- pen uit den grooten buidel. Hij deed dan de voigende 4 voorstellen: le. De werkloozen, die aan de gemeente werken, 4,per dag uit te keeren. 2e. De werkloozen, welke geen arbeid kun nen verrichten, 2,50 per dag. 3e Zij, die bij het Staatsboschbeheer zijn geplaatst, een toeslag op het daar gegeven loon te geven, zoodat zij ook 4,per dag ontvangen. 4e. De werkloozen, die. doordat B. en W. nog niet gereed waren, de dagen die zij daardoor niet werkten, 2,50 per dag uit te keeren. Wethouder Wognum zeide hierop het vol gende: Op een zekeren dag werd hij vanaf de se- cretarie opgebeld en bleek, dat het raadslid Liihrs als werklooze om werk vroeg. 't Was toen ongeveer half elf en spreker gaf toen be- richt, hem den volgenden morgen gemeente- werk te laten verrichten. Later kwam de werkbaas bij hem en vroeg of de dag waarop Liihrs zich als werklooze had aangemeld, ook moest worden uitbetaald- aan hem en aan de andere menschen. Waar spreker meendc, alleen met Liihrs te doen te hebben, bleek, dat er toen meerderen met dezen als werkloos waren opgekomen. De heer Wognum ant- woordde den baas, dat hij spoedig genoeg had gehandeld en voelde zich niet verplichr, noch bevoegd, machtiging te geven om dien bewusten dag uit te betalen. Direct had spre ker ook, doch niet op aandringen van den heer Liihrs, den Ijoutvester getelegrafeerd en deze kwam direct over en zegde toe, dat 20 menschen bij het Staatsboschbeheer kondeu worden geplaatst. Spr. is toen naar de werkloozen gegaan, om hen dit mede te dee- len en vroeg tevens aan Liihrs of hij gezorgd had het met de werkloozenkas klaar te heb ben, waardoor zij, die werken konden ko men tot 3,per dag. Er was echter niets door hem gedaan. Had hij dit voor elkaar gehad in plaats van op B. en W. te schimpen, dan waren de werkloozen er beter aan toe geweest. Ze hebben van de gemeente voor productief werk 2,50 gehad. De heer D. E>uin Wzn. vroeg of Liihrs werkelijk werkloos was. Of, zeide hij, wilde u niet als schilder onder't loon werken? Ik hoorde, dat u bij Kriller 45 cents per uur kon krijgen, doch 65 cent wilde hebben, dus maar staakte. De heer Liihrs bevestigde dit laatste. Door dat hij naar Schagen geen reis- en verblijf- kosten kon vergoed krijgen en hij slechts 7 uur per dag werkte door den loop der trams, was het geen doen om voor 45 cents te wer ken. Hijwas thans hierover in proces. Hierna herhaalde hij nog eens, hoe het ge gaan was en't bleek, dat de 5 andere men schen die vergoeding voor den dag vroegen, waarop ze zich om werk vervoegden, eigen- lijk niet ter secretarie zich hadden vervoegd. Een dag waren ze echter kwijt, ze konden niet v6or 9 uur aau de secretarie terecht De heer Liihrs \verd van het kastje naar den muur gestuurd waarop wethouder Wognum antwoordde, dat hij wel vroeg op den dag zich ten zijnen huize had kunnen vervoegen. 2.50 per dag? Voor ci-:a heer Liihrs bleef echter de vraag over: Kunnen de arbeiders er komen met f 2,50 per dag. Wethouddr wognum vond, dat de heer Liihrs in zijn tweede betoog al aardig wat introk van zijn beweringen van niet klaar zijn van B. en W., waar hij nu nog slechts sprak van 1 dag schade en die betwistte spr. ook aan Liihrs, want als men om half elf comt, is't al mooi als men den volgenden dag werk krijgt. Waar de heer Liihrs trachtte B. en W. op aeze manier te belagen, wint lij daar niets mee. Spreker wilde den raad la ten beslissen over't geven van 4.per dag, maar gaf wel de verzekering, dat we ze dan nooit weer kwijt geraken. Spr. vond de ge heel kwestie spijkers op laag water zoeken, net iets voor Liihrs, om er later in een of an der cafe in eene vergadering breede vertoogen over te houden; politick gedoe, anders niets Na nog eenig over en weer gepraat waar in de toon vrij scherp werd, sloot de voorzit ter het debat en vroeg of de verschillende voorstellen van den heer Liihrs gesteund werden. Niemand steunde deze. Alleen werd besloten, dat in den vervolge de werkloozen zich op een bepaald uur kunnen aanmelden. Hierna kwam de vraag in stemming of de raad zich kon vereenigen met de loonregeling voor werkloozen. van thans a 2,50 per dag. Dit werd aangenomen met 4 tegen 3 stem- men die van de heeren van Lienen, Liihrs en Duin Bij de rondvraag werd besproken om 40 a 50.000 straatsteenen aan te vragen, om te voorzien in onderhoyd en uitbreiding van wielerpaden; de instructies van gemeente- ambtenaren in een volgende vergadering te herzienhet reinigen van wegenhet aankoopen van minder grove grind in den vervolge, en kleinere bijzonderheden. Hierna sluiting der openbare zitting en ging de raad over in comite, ter behandeling van belastingreclames. GEMENGD NIEUWS. TEGEN SALARISVERHOOGING. De Raad van Hoogwoud (N.-H.) besloot met algemeene stemmen bij .Ged. Staten te protesteeren tegen de voorgeschreven verhoo ging der jaarwedden van den burgemeester, secretaris en ontvanger resp. 2500, 1800 en 1400 (de ambten van burg, en seer, zijn vereenigd.) De Raad zal met beslistheid weigeren hier aan te voldoen. HET NIEUWJAARSINCIDENT VAN HET HOOFDBESTUUR VAN P. T. T. TE AMSTERDAM. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is <ie voorstelling van zaken, zooals deze in de bladen is weergegeven in zake het terug- nemen der geruchtmakende beschuldiging van en heer Westrik jegens het beleid van het oofdbestuur, niet in overeenstemming met de feiten. De heer Westrik, zoo meld! Mooilijier io hot, rranncvr roods vtr te voren vaetstaat, dat ran premiebetaling nieta aal 'kcxmen. Hat eiganaardige bij da fcereke- aing van da ranta ingevolga da verplichte verzekering ia, dat, wanneer geen premie meer betaald wordt, terwjjl da verzekering toch d-oorloopt, bet bedrag der rente steeds kleiner wordt. In dat geval zou men zeggen is bet due waar veordeeliger om de verplicbte vecrzekering vervallen te doen verklaren en de premie te laten overboeken op de rrije verzekering, want daarbij neemt de rente toe met het verloopen der jar en. Vooreerst moet daarbij gezegd warden dat het niet zoo ge- makkelijk ia, om de bedragen dier renten te- genover elkander te berekenen. Maar er is nog iets anders. Stel, dat de vrouw, die baar verzekering vervallen beeft doen verklaren, later weer in loondienst treed t, bij v. als werkvrouw. Aller- lei omstandigbeden kunnen daartoe aanlei ding geven, bijv. de grootte van bet gezin," overlijden van den man. Wei, zult ge denken, dan is de zaak i miners wear in erde, de vrouw meldt zich weer aan •bij den Ha ad van Arbeid, deze reikt een ron tekaart uit, de werkgever plakt zegela ter voldoening van de vereobuldigde premie. En bovendien, art. 55 6e lid der wet bepaalt: „Wordt hij, die de verklaring heeft afge- legd, wederom verplicht verzekerd, dan ber- leeft de vroegere verzekering." Ziet ge wel, de voordeelen van de vroegere verzekering ko- men baar weer ten goede, dus nadeel is er aan de vervailenverklaring van den verzdkerings- plicbt niet verbonden. Wie zoo redeneert, houdt echter geen reke- ning met de bepaling van art. 33 der wet: „N ietverzekeringsplichtigisde arbeider, die den leeftijd van 35 jaaT bereikt heeft en niet reeds verplicht verzekerd is." Gedurende de eerste twee jaar na bet in werking treden der wet, dus tot 3 December 1921, is de leeftijdsgrens v-oor de toelating tot de verzekering verschoven tot 65 jaar, maar na 3 Dec. 1921 worden over het alge- meen geen personen van 35 jaar of ouder meer in de verzekering opgenomen. En nu neemt bet aantal vrouwen in loon dienst juist toe op boogeren leeftijd dan 35, een bewijs, dat velen, die zich op jongeren leeftijd geheel aan bun gezin wijden, later weer arbeid in loondienst verrichten. Heeft nu de verzekerde de verzekering ver vallen doen. verklaren en treedt zij bijv. op haar veertigste jaar weer in loondienst, dan is zij niet verzekeringsplichtig. Do Raad van Arbeid reikt haar geen rentekaart uit en de werkgever betaalt voor haar geen premie. De voordeelen, welke de Invaliditeitswet aan loondienst verbindt, gelden dus voor haar niet. Daarom verdient bet m. i. in de meeste, om niet te zeggen alle, gevallen aanbeveling, om de verzekering te laten voortduren. Dit geldt nu niet spociaal alleen voor bet hier gekozen voorbeeld, maar ook voor iemand, wiens inkomen uit arbeid stijgt boven f 2000; de kans is immers niet uitgesloten, dat bet loon daalt en in vele gevallen zal die daling juist plaats hebben op hoogeren leeftijd, waaro.p dus, indien de verzekering eenmaal vervallen was, geen epneming in de verzeke ring meer zou kunnen volgen. Hetzelfde is van toepassing voor hem, die een eigen zaak gaat drijven; hoe diikwijls gebeurt het niet, dat zoo iemand door tegenslag gedwongen wordt weer in loondienst te gaan. Het is dan ook de vraag, of het niet beter geweest was, de keuze niet aan den verzeker de te laten, daar de keuze tusschen verplichte en vrije verzekering voor hem uiterst moei- lijk is; wel zoo doelmatig was vermoedelijk geweest te bepalen, dat, wie eenmaal in de verzekering is opgenomen verzekeringsplich tig blijft. J V. Met dank voor de ontvangen opl. van pro- bleem no. 582 (auteur P. Kleute.) Stand. Zw. 10, 12, 13, 14. 18, 20, 22, 24, 20, 29, 30, 35, dam op 46. W. 21, 32, 33, 37/42, 44, 45, 47, 48, 50. Oplossing. 27—22 18 27. SB 28 13 22 A. 28 20 en wint da&rna twee schijven 34 en 27 A. 12 23. 40 18 13 22. 28 26 en wint ook 27. EENVOLDIGE COMRINATTE. De volgen de stand is aardig om ie ont- bouden. 7.V77. Sw. 11, 12, 18, 16, 17, 19, 20, 23, 25, 29. W. 26, 27, 28, 32, 35, 37, 88, 40, 43, 45. Wit speelt hier: 25 34. 29 49. 11 2. 17 28. 49 21. Ter oplossing voor deze week: Frobleem 583 van J. Bourquin. l. 85—30 1. 2. 88—33 2. 3. 40 7 3. 4. 28—22 4. 6. 32 25 5. 0. 20 17. Zw. 3, 6/12,-14, 19, 20, 25. W. 21, 22, 23, 26, 33, 34, 35, 37, 39, 40, 43, 44. Opl. voor of op 28 Januari b. v. d. blad. 1. 2. 8. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 3. 4. 6. 6. 7. 8. 46 29 24 18 17 35 14 17. 34 (3 sob.) 38. 33. 29. 26. 44. 23. 60 19 42 4! Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, P. Dekker, D. Gerling, A. J. Sannen, P. Ulrich te Alkmaar, W. F. van Gendt, Bergen, N. K. Snel te Limmen, H. E. Lantinga te Bellingwolde, Jb. Toepoel, Sint Pancras. SLAGZET IN DE OPENING. De lezer gelieve uit de aanvangspositie de volgende zetten te spelen 1. 3430 1. 20—25. 2. 39—34 2. 14—20. 3. 32—28 3. 20—24. 4. 37—32 4. 15—20. 6. 41—37 5. 17—21. 6. 31—27 6. 18—23. 7. 37—31 7. 13—18. 8. 42—37 8. 8—13. Nu is de vollgeude stand ontstaan Zw. 1/7, 9/13, 16, 18/21, 20, 24, 25. W. 27, 28 30/38, 40, 43/50. Wit speelt nu 34-29 eu kotmt heel gemak- keljjk uit de opsluiting, all zwart 23 84 slaat, deer 90 89. Maar als zwart 25 84 14-

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 8