e Bondurl twee n twietlgsti JairfHg. Miiundsier 26 Januari" F E C IL L E T 0 JS. 1)# Hoeye in 't Broek. oude Hmi STADSNIE JWS. 6) Nou luidjes, dat waa me nog eens een le ven! Samuel Guzek scbonk zicih een nieuw glaas- worden en kwam nu onwillekeurig met zijn krukje dichterbij. „Zeg, Guzek, waa mijn Vader werkelijk zoo sterk De oude knecht richtte zich op en zijn oogen schoten vuur. „Geloof je dan Heer, dat ik je in een uur als dit kletspraatjes zou zitten te vertellen? Hij was zoo sterk als een beer en zoo lenig als een kat en goedhartig; men kon hem om den vinger winden maar ala hij zag dat iemand een ander onreohtvaardig behandel- de, fonkelden z'n oogen van toom. Zoo'n man draagt de aarde niet weer in geen honderd jaar en daar komen me van die honden van een Bogdan's en willen zich met hem vergelij- kenEn omdat de andere lui ze niettegen- staande hun gepronk altijd nog voor niet heelemaal vol aanzien willen ze nu de hoeve van Baginsky koopen, jouw hoeve, Jan Ba ginsky. Ze verbeelden zich dat wanneer ze een leeuwenhuid aandoen de menschen dan niet merken zullen wat een ezels er onder zitten. Maar je hangt nou nog altijd je moeder aan haar schortebanden en toebt teksten in je hoofd in plaats dat je je tegenover deze ben- de stelt en ze toeschreeuwt„Wat moet dat troepje keuterboeren op mijn goed." Verdui- veld ik zee je ik zou met mijn tanden in den grond willen bijten van woeae als ik daaraan alleen maar denk!" Hij zweeg plotaeling want hij vreeade dat hij zoo doorgaande aan het noodige reaped jegMna rijn fmwm ha* te hart mu aduMaa Heer bleef heer en knecht bleef knecht, zelfs al waa de een een jongeling die nauweliiks de eerste don&haren op zijn wangen en kin had en de ander bijna een grijsaard die den last van twee en zestig iaren op zijn rug droeg. Bovendien dacht hij aan het oude woord: Men mag een nieuwe kachel niet te snel beet stoken, want dan springt hij in stuk- ken!.... Jan legde zijn hand op den arm van den oudwen man. Hij was rustig gebleven, maar alleen zijn fijne neusvleugels trilden. „Wacht toch eens af, Guzek, of ik het niet doen zall Maar eerst moet ik het natuurlijk op vreedzame manier met mijn moeder aan- leggen en ik hoop dat ik de juiste woorden vinden zal." „Op vreedzame manier met ie moeder?" Guzek liet een korten, drogen lach hooren. Welnu, dan zal je nog eens oogen opzeten! Die vrouw is hard als staal als zij zich iets heeft voorgenomen. En geloof me, wat van jou moet groeien, dat heeft zij vastgesteld_op den dag, dat jij ter wereld gekomen bent! Dus verbeeld je maar niet, dat je haar in &n dag uit het hoofd zult praten, waarover ze een- en-twintig lange jaren heeft nagedacht. Pro- beer het maar eens, heer, want ik zeg je zult met al je gepraat evenveel uitrichten, als wan neer Je met Kerstmis met je adem het ijs op het Raygrod-meer wou laten smelten." Maar het smalle gezicht van Jan straalde. „Spaar je woorden, want ik heb het mij voorgenomen, en wat weet jij van het hart van mijn moeder af I" Samuel Guzek nam brommend een nieuwe sigaret en deed een weinig ge]crenkt. Maar in stilte zwol zijn hart op van vreugde, dat het „adelaarsiong" zich zoo heerschzuchtig ge- droeg. Zelfs in den klank van zijn stem geleek hij op zijn vader en als hij maar eerst eens goed getergd was, zou hij zijn klauwen wel gebruiTcen „Nou dan, heer, doe wat je het beste lijkt, ik wil je niet opzetten met mijn gepraat. Maar au vmdar war j« vadarMaar aUaon vai j» weten moet v66rdat je voor ja moeder Icomt te staan, want als ik alles wou vertellen wat wij al zoo samen uitgehaald hebben, dan kwam ik in een week niet klaar. Dus ik heb je al gezegd, dat je vader je moeder altijd in eere hield en veel hechtte aan haar raad, want zij was een verstandige vrouw en wat zij zeide sneed bout. Zij las veel in de boeken en ze had er edn, daar kon ze vee en menschea mee gezond maken, een boek en een kastje daarbij met veel fleschjes erin. Daar waren niets dan kleine wite kogels in, zooiets als papaverzaad. Den naam ben ik vergeten, maar ik zeg je dat als iemand van ons de koorts bad, dan gai ze hem twee van die kogeltjes op de tong en weg was de koorts. Maar je moest er aan gelooven, anders had het geen uitwerking en dan werd de koorts nog erger." Jan moest in stilte lachen. Wat de oude man daar beschreef was de homoepathische apotheek van zijn moeder en hij herinnerde zich hoe hij als kind eens, toen alien voor de oogst in het veld waren, bijna de helft van deze apotheek had opgegeten, zonder sehade- ijke gevolgen. Alleen zijn moeder was een paar dagen lang in groote zorg geweest, om dat zij geloofde dat de vele door elkaar ge- nomen vergiften zijn leven in gevaar konden i>rengen „Aldus," vervolgde Ouzek, „in alles lette je vader op hetgeen je moeder zeide, twee din- gen uitgezonderd, waarvan zij ook niets be- greep, zoo verstandig als zij overigens was. onze grenszaakjes en de twist over de jacht van Baginsky. Dat was het eenige punt, waarbij ze van je vader harde woorden te hooren kreeg, want als we's nachts onderweg waren, dan ging de vrouw toch niet slapen. maar ze zat met haar gebedenboek in de -hand tot wij weder thuis. warenWant een vrouw ziet bij zulke dingen enkel het gevaar en dat let nog wel eens slecht zou kunnen afloopen. Waar de man dacht erom, want het gevaar s voor hem bij de ondememing ala het zout PROVINCIAL NIEUWS. hij hd boort aabij, andera nouden VEREEN1GING VAN OUD-LEERL1NGEN DER RIJKS-LANDBOUW-W1NTERSCHOOL TE SCHAGEN In de middagvergadering behandelde Dr. D. L. Bakker de Wet op de Paardenfokkerij. Spr. stelde voorop, dat de Wet van 18 Juni 1918, betreffende de Staatszorg voor de paar denfokkerij, dwingende krachtt heeft. Het ka rakter van de daarin genomen maatregelen ia van geheel anderen aard dan dat van de maatregelen inzake de Rundveetaelt. Dit blijkt reeds, wanneer men het doel nader onder de jogen ziet. Dit kent n.l.: a. De verplichte hengatenkeuring. b. Subsidies aan de Paardenfokkerij. c. Steun aan op-enbare stamboeken, waar- onder vcrstaan worden vereenigingen, die een gcdrukt stamboek uitgeven. d. Het Rijks-hengstveulen-d6p6t te Bergen op Zoom Het ecrste punt, de verplichte hengsten- keuring. geeft echter z. i. aanlciding tot het maken van verschillende bemerkingen en het leveren van kritlek. Deze maatregelen zijn dwingend regelend. In 6en der eerste artikelcn wordt reeds ge- '.cgd, dat alIddn goedgekeurde hengsten tot dekking zijn toegelaten, behalve in die geval- len, waarin hengst en en merrie minstens 10 opeenvolgende aagen in het bezit zijn ge weest van een eigenaar of van personen, Be- hoorende tot een gezin Dat is dus wel dwin gend. En de Wet is zelfs z66 streng, dat zij bepaalt, dat een niet-goedgekeurde hengst, wder dan twee jaar niet gehouden mag worden op hetzeltde erf met een goedgekeur- *oude wijven het immers wel kunen opknappen. En ik zeg je, dat was toen anders dan nu, want de commandant van de Straschiks in Prawdawola, die speelde maar niet zoo sol- daatje als de tegenwoordige, maar dat was een majoor van de garde in Petersburg, dien ze voor straf naar de grens overgeplaatst hadden, en daar hij anders niets hadf om zich den tijd te verdrijven, wierp hij zich op den dienst. Misschien dat hij zich zeif voorhield,, dat hij dan weer gauw in Petersburg terug zou komen. Hij heeft ons't leven heel zuur gemaakt en wie weet wat er gebeurd zou zijn, als je broer Willem hem niet aan zijn witte epauleten herkend had, op een nacht dat hij weer eens aan den ocver van't meer te mid den van zijn Straschniks op ons lag te loe- ren. Je broer Willem schoot bijna zoo goed als je vader en de commandant, nou ja, dien hebben ze in Petersburg nooit weerom ge- zien Zijn ziel ruste in vrede, hij was een dappe- re kercl, maar op je broer Willem ben ik twee weken kwaad geweest, dat hij hem voor mijn neus weggekaapt had, want eigenlijk had ik een oude rekenmg met dien commandant te vereffenen. Dit hier en hij wees met zijn wiisvinger op het diepe liteeken van een schotwond in zijn linkerwang dat is een herinnering aan hem en hij had mij indertijd te pakken gekregeu of ik was verdronken, als je vader mij niet in het water was nagespron- gen." „In welk water?" vroeg Jan. Hij had met ingehouden adem toegeluistei'd en wat hij daar uit den mond van den ouden knecht over zijn vader en zijn broera had gehoord, joeg hem koude rillingen over den rug. Maar het was allcrminst angst, wat hij voelde, maar bijna een soort van spijtgevoel, dat hij bij al die dingen niet tegenwoordig had kunnen zijn. „In welk water, vroeg je?" Guzek lachte harteliik alaof zijn jonge heer een grap had gezegd. ,.Maar jij nuchter kalf, weet je dan ni«t dat ja vadarlijk goad aan hat Baygrad- dadcliik ccn zeer kenmerkend verschil met de Wet waar de commissie van dierenart- J»n hengst De wetgcver heeft zooveel moge- lijflc het fraudiuleuze dekken willtai voorko- men em verplidbt daarom den eigenaar van een merrie met veulen een van den heng- stenhouder dekbewijs te bewaren en deaver- langd te toonen aan de ambtenaren, met het opsporen van overtredingen belast. En wel tot na het speenen van het veulen. Hier spreekt wel het zeer dwingende karak- van de wet. H orinc;pe nm alltfn het gebruik van dgekcurde hengsten toe te ataan, brengt mede het keuren van die hengatcn en daar- voor heeft het rijk drie jury's benoemd en wel e£n voor het type tuigpaard, 66n voor het type trekpaard en 66n voor paarden van an dere typen. Iedere keuringscommisaie bestaat uit drie Icden en voor elke drie leden zijn er min stens vier plaatsvervangers, welk aantal z66 beperkt is in verband met later eventueel uit te voeren herkeuringen. Verder ia aan die ju ry's tocgcvoegfd ££n algemeene voorzitter en ^en algemeene secretaris, die geen rijksambte- naren zijn De secretaris heeft echter zijn bu reau in net Department, waarmede de Minis ter, onder wien deze Wet thuis bcRoort, waarschijnlijk tot uitdrukking wil laten ko men. dat het Staatszorg is. Naast deze jury 5a er nog een tweede jury, n.l. die van e£n of meer dierenartccn, die tot taak heeft om bij keuringen de commissiea te adviseeren Hier ijk sen de commissie A was, die zelfstandig kon besiiasen over goed- of afkeuringen en waar- naait ecu commissie B. bestond, die ook zelf standig k n beslissen. Zeer terccht heeft de T'cn dat dit niet goed was De Commie dierenartsen heeft nu alleen de algcm.cn keuringscommissie te advisee ren en bet ware nog. beter geweest. wanneer de wetgever aan d-eze Commissie uitsluitend had opgedragen aan de keuringscommisaie mededeeling van hare bevinding te doen. Alle juryleden worden benoemd door den Minister zeif, zonder dat daaromtrent eenige nadere bepaling wordt gegeven Geen voor- draclit dus; inedezeggingschap van de fok- kcrs is hier dus uitgcsloten en er bestaat ten cpzielite van dit onderdccl dan ook een groot principled- verechil met de rumdvee-fok- rnaatregelcn een verschil, dat niet is in het voordoel van deze rcgeling. Daamaast is echter een uitstekende bepa- ling opgenomen en spr gelooft. dat daardoor de paardenfokkerij zich gelulckig mag ach- ten, dat de Mfin. ae fokkers heeft uitgescha- keld in de medezeggingschap bij de benoe- ming der bedodde Commissies. E>e Minister is n.l. bevoegd om vereenigin gen, die een openbaar stamboek uitgeven, te machtigen, zeif de hengsten, die ingeschreven zijn in de registers van de vereeniging, goed te keuren voor de dekking. Alle stamboeken, die een dusdanige machtiging van den Minis ter hebben bekomen, kunnen dus hun- ei- en hengsten goedkeuren. Elke fokker, tot let stamboek Behoorende, kan daardoor in overleg met de andere daarbij aangeslotenen zijn maatregelen z66 nemen, dat hij ntet de geheele rijkshengstenkeuring niets te maken heeft Hierbij is dus aan den eisch, dat daar, waar de fokker zeif zijn zaken goed behartigt, de rijkswetgever zich heeft terug te trekken, naar spr.'s idee, volledig voldaan. Den Minister verleent echter aan een stam boek deze machtiging, als hot niet voldaan liceft aan met name genoemde bepalingen. Al uie verschillende bepalingen worden vastge- iL-gd bij Koninklijk Besluit. Het stamboek moet in de eerste plaata rechtspersoonlijkheid bezitten. Verder moet het eeni goed) omschreven type fokken. Daaruit volgt direct, dat al de in dat stam boek ingeschreven hengsten ook dat type moeten vertegenwoordigen. In de derue plaats bestaat de verplichting, dat ze moeten hebben cen hulpstamboek. Een scherpe scheiding moet gemaakt wor den tusschen de dieren met en zonder beken- dc alstamining. Dat daartusschen wel dege- lijk verschil gemaakt moet worden, is reeds bij de Rundveeteelt gebleken. Daar moeten de stiercn van bekende afstamming zijn om goedgekeurd te kunnen worden. Bij de paar denfokkerij kan een hengst van onbekende afstamming goedgekeurd worden. In de laatste plaats moeten dergelijke ver eenigingen een schriftelijke verklaring over- leggen, dat zij alles zullen nakomen, wat de wet haar oplegt, Spr. ooncludeerde uit dit a Ilea, dat de wet- meer ligt?" „Nu ja, dat weet ik wel, maar hoe komen de Russen daar?" „Nou, luister maar eens goed, dan zal ik je alles nauwkeurig uitleggen!" Guzek legde zijn door de zon verbrande knuist op het ta- felblad en spreidde zijn vingers uit: „Dit hier moet je je voorstellen is het Raygrod-meer met zijn vijf inhammen. Hier aan het dikke eind ligt de hoeve en daar midden door het meer hij trok dwars over zijn hand een lijn gaat de grens, zoodat hier alles Prui- sisch en ginds alles Russisch is. Je vader en ik hebben dikwijls erom gelachen of de vis- schen daar beneden ook soms weten welke van hen Russisch en welke Pruisisch zijn, en of ze ook met elkaar in oorlog komen, als een Russische snoek eens 'n keer een Pruisische blei opvreet of omg^Jceerd. Zoo kwam op zekeren keer Chaim Rosen thai uit Lyck bij je vader en zeide: „Mijnheer Baginsky, Morek Pfeffer in Prawdawola heeft mij geschreven dat hij twaalf ton spiri- tus noodig heeft binnen de acht dagen. Weet- je, voegde hij er ter verduidelijking aan toe, de oude Morek, niet zijn zoon, die nu de zaak heeft en die zijn vader is opgevolgd. En je vader antwoordt: „Mooi zoo, beste Chaim. maar binnen de acnt dagen dat kan ik je niet beloven. We moeten waditen totdat de maan sterke wind is, want bij kalm weer kunnen we niet varen, want dan hooren de Russen ons op een halve mijl afstand roeien." En Chaim Rosenthal dan weer: „Ja dat weet ik, mijn- heer Baginsky, dat weet ik. want het ia toch ook niet de eerste keer, dat we samen taken doen?" En hij doet zijn geldbeurs open en telt zes en dertig thaler op de tafel, voor el- ken ton spiritua drie. „En je vader laat ze een voor een nog eena op de tafel klinken, want Chaim haa er nog al eena zoo een tua- schen die niet goed waa." (Wordt vwvolgfd.) *1 1W20 HERDENKING8VERGADERING RQSIA LUXEMBURG EN KARL LIEBKNECHT. In de groot aaal der Harmonie werd gis- termiddag een door een 8-tal Rot. Soc. Ar- beidersorganisaties belegde herdenkingsver- gadering van den moord op Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, gehouden. De vergade- ring waa door een 200 bezoekera bezjcht, daaronder 7 politieagenten. - Het woord werd gevoerd door Mevr. Tja den en Mr. P. Tideman uit Bloemendaal. De vergadering werd geleid door den beer G. Porck, die het betreurde, dat zoo weinigen waren opgekomen. Hij oodreelde dit een schande voor het AlkmaarBche proletariaat. Mr. Tid-eman had de uitnoodlging onmid- dellijk aangenomen to omdat hij gaarne naast mevr. Tjaden optrad in omdat hij gaarne menechen die als hoogetaande figuren hun overtuiging getrouw waren gebleven en daardoor een naam in revolutionnair Europa haddee gukregen all geen fnderen, wilde huldigen. Spr. achtte rich niet competent hun ware beteekenis te doen latea uitkomen, maar dat het in de wereld niet goed ging, was ook zijn >vertuiging. Door den oorlog waa tot uiting gekomen at waar waa wat de aocialieten en anarchia- ten hadden verkondigd en het was oo'k hem een behoefte geworden daarvan te getuigen. De wereld om te vormen tot een gelukkige meneohheid, dat was het doel. Spr. wilde bor- duren op het stramien van de tekst dat de mensch is opgebouwd uit werelden. Spr. vergeleek Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht bij de martelaren der christenen. Zij stonden in waarde gelijk ook aan de voor- loopers van de Fransche revolutie en aan die- genen die in Busland hun leven hebben gela- ten bij den atrijd tegen het czariame. De pers meet wel door slec'hte gedachten vergiftigd zijn ale men hun leven beechreven ziet ale te slecht om aan te zien. Spr. toonde de portretten van beiden en stelde daardoor vast dat het geen naar de keel vliegende monsters waren, maar de zachtmoe- ddgste personen, al waren het krachtige figu ren in den strijd voor anderen, evenals de Hollandsche figuren dit zijn. Spr. stelde in het licht welk een groot scherpzinnig geleerde Rosa Luxemburg was. Zij is vermoord geworden omdat zij de tekst waar maakte dat niet de wereld is op gebouwd uit menschen, maar dat de mensch opgebouwd is uit werelden. De vraag om een einde te maken aan het leed der nieta-bezitters, om een einde te ma ken aan de macbt van heerschers over de massahs, diende men te overdenken. Spr. stelde in het licht hoe deze strijd reeds bij de Grieken en Romeinen naar voren kwam en noemde de Engelschen de Romeinen van dezen tijd. Hoe de slaven onder Spartacus tegen de Romeinen ten getale van 30.000 opstonden en tot den laatsten man werden afgemaakt werd door spr. medegedeeld, waarna hij er op wees hoe het idee van het Christendom werelden in zich had. De gedachte dat elk mensch werel den in zich bergt werd langs de land en wa- terwegen van de Romeinen, door de christe nen voortgedragen. Het lijden van de christenen besprak spr. mede en hij noemde het aanvaarden aan het Christendom door keizar Constantjjn het be gin van het nieuwe idee. Spr. besprak de late aanloop van de chris- telijke samenleving en toonde aan, dat de ge- ragaverhouding een geheel andere werd dan die bij de Romeinen, waar er een groote kloof tusschen degenen die heerschen en be- heerscht werden bestond. Het beginsel van die nieuwe samenleving was, dat ieder mensch in zich een uitgegeven verzameling van rijk- dommen was, die wachtte op een ontdekker om zich zelve en anderen tot zegen te zijn. Groote machten stelden zich daartegenover om de groote kloof weer te herstellen. De opkomst van de Pruisen, die de wereld wilden bsheersehea ra die vac. de absolute koningen, werd door opr. ook geschetst Doer het Christendom verdwenen die mach ten toch, omdat'er christenen waren, die naar het nieuwe beginsel wilden leven. In de plants van de absolute koningen zijn de republieken gekomen, omdat een geeat over de wereld waait die zich stelt tegen het ab solute gezag van mensch tegenover mensch. De opkomst van de steden en de burgers in de steden, met tie gevolg de opbloei van de natuurwetenschappen en do teehniek en het ontstaan van de groct-industrie, behandelde spr. ook, er da&rbij op wijzende, dat daardoor het feit ontstond, dat een groot deel dreigt onder te gaan. Het heeft bijna nieta gescheeld of de van het bezit ontdane iklasee zou door de groot- industrie geheel zijn ondergegaan. Hierna behandelde spr. den oorlog, die hi een gevolg van nationalistischen-kapitalistis schen strijd noemde. Dat he>t voile daarvan niet langer het slacht -ffer mocht zijn, werd door Rosa Luxemburg en Liebknecht ingezien en daarom werden zij vermoord. Spr. wees de aanwezigen er op, dat het tijdperk waarin wij leven er eene was waarin het gaat om dood en leven, van het gezag te gen de opstandigen. De het gezag willende koopt zich burger wachten, ontkent, dat de mensch werelden in zich heeft en wil met hand en tand het an tieke handhaven. De werelden, die in een hart worden ge dragen, mogen niet tot uiting komen, maar laten zich door niet# weerhouden. Men weet ook nu nieta beters te doen dan de dragers van de nieuwe gedachten te d-oo den, ~>atr de gedachte wordt daardoor niet ge- dood. Het bloed der martelaren is het zaad der kerk. Het feit dat zij hun leven hebban gegeven voor de zaak die zij lief hadden, geeft hen recht op de ecrbied der verdrukten. De duivel heeft door hun moord bereikt dat hun leven tot heil is geworden van het menschelijke gesLacht. Zij staan even hoog als de beste heiligen van welke kerk ook. Van hen gaat thans een bezielende working uit zonder dat men hen kende of van hen heeft gelezen. Zij hebben zichzelven geofferd Spr. besprak luitenant Vogel, thans in het Huis van Bewaring te Haarlem, een man. zonder dat hij het weet, die mede schuldig is aan den moord, door de bourgeois van Aar- denhout beschaafd genoemd. Hij is beschaafd, maar leeft niet, aldus #pr Als hij een man was geweest, dan had hij wat hoogere gekend dan het voorzichtig aan het einde zien te komen als het hoo-gste leeren beschouwen. Dan had bij, zich als man van wapenen, geworpen tegen de belsgers van de zwakkere ongewapende Rosa Luxemburg, wier vermoording op meer dan beestaardige wijze hij niet verhinderde. Spr. wekte op om overal te getuigen dat er een einde moet komen aan de ontkenning, dat een ieder werelden in zich omdraagt en er een einde moet komen aan de overheersching. (Applaus.) Mevr. Tjaden, hierna het woord bekomende, bracht in herinnering hoe het den 15 Jan. een jaar was geleden, dat Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht schandelijk werden ver moord. Spr. zetta uiteen welk een indruk dit bij bet revolutionnaire proletariaat achterliet. 'Spr. noemde Liebknecht het hart de man met het karakter en Rosa Luxemburg de scherpste denkster vau onzan tijd. Spr. noemde het een feit, dat zij zoo geniaal was, dat zij de moeilijkste problemen van Karl Marx onder den knie had en verder uit- werkt als geen andera Liebknecht het hart en Rosa Luxemburg het hoofd stonden in de kapitalistische we reld en wat heeft het kapitalisme daaraan als het niet in dienat van haar gesteld kan worden. Liefde en verstand, dat zich tegenover haar stelt wordt vernietigd. Veel liefdewerk onder het kapitslisme moet gedaan worden, maar is niet de task van de revolutionnaire man en vrouw. Het kapitalisme zit met karakter verlegen, omdat het karakter de leugen haat en het ka pitalisme de leugen lief heeft. Dat men op een gymnasium de zoon van Liebknecht uit de klas durfde stooten, omdat met de verstandigste jeugd van Duitsch- iv.ad een groote vereering voor zijn vader had, laakte spr., de jeugd opwekkeude hem ook lis? te hebben, omdat hij g-eweifferd had heft k&pitsliame te dieuen. Liebknecht sn Roea Luxemburg slingerden het kapitalisme, mammon, de htndeehoen in het gelaat. Spr. noemde het leven van beiden een voottdurende strijd en een gestadig sterven. In een mooie beeldspraak zette spreekster dit nader uiteen. Het gestadig sterven van beiden bestond in het moeten prijageven van hun bourgeois- leven en gedachten. Het gedicht van den rev. dichter van Gal ium in „De Tribune" van 14 Juni 1910 werd door epr. met overtuiging gedeclameerd, waarna zij uiteenzette hoe Rota Luxemburg geboren in de weelde zalen, op 10-jarigen leeftijd reeds voor het proletariaat had geko- zen, omdat zij de arbeidera lief had. Liebknecht, zoon van WilheLm Liebknecht, was als student ook het socialisms getrouw gebleven. Het pijnlijkete in het leven van beiden noemde spr. wel, dat zij moesten afsterven van het geloof in de revuaioniatiache sociaal- democratie, gelijk aan de S. D. A. P. in Ne- derland. Deze partij denlkt, dat de vertegenwoordi- gera in de regeerlicbamem, het voor het Volk kunnen opknap.pen. Het volk kan wel thuis blijven. Zooals de heer Westerhof denkt dat hij het alleen in den Raad wel tegen de burger- wacht kan halen en het niet noodig oordeelt, dat de masaa daartegen ook haar atom ver- heft. Spr. besprak hierop hoe de Duitache soc.- dem. in 1914 voor de oorlogsbegrooting atem- den en hoe zelfs Liebknecht, uit partij-diaci- pline, zich openlijk direot niet verzette, maar toen hij en Rose Luxemburg zagen, dat de aoc.-dem. ongenezelijk zick waa, stelden h'j en Rosa Luxemburg zich tvpeniijk in hot ver- zet en am hun stenunen te smoren werden zij in de gevangenis geworpen, waar Rosa Luxemburg een diep wetenschappelijk werk achreef en de vogel tjes nog met de kruimpjes van haar brood- voedde. Ook aan veel veelde en zachtheid moesten beiden sterven. Tolkens en telkena werden zij uit de zoetheid van den familiekring geroe- pen. Hoe Rosa Luxemburg, om in' Duitecbland te kunnen blijven, een schijnhuwelijk aloot met een Duitschen arbeider. Daarna teekende epr. op gevoelvolle wijze hoe achoone levena in een verschrikkelijken dood vernietigd werden. Spr. noemde hun dood toch hun achoonate overwinning. Het ging met beiden als met Jezus. Jezua .atond voor spr. oneindig hooger dan iemand kan worden omdat hij Hliddelaar Gods waa, maar hij waa ook xn&rtelaar. Toen hij aan het kruis hing en van het kruis getrokken werd en begraven in het donkere graf, scheen alles verloren, totdat de zon opging van den Paaschmorgen en de vogela zongen on de engelen kwamon, toen was het niet meor don- ker maar alles leven. Spr. weet dat het grootate gedeelte van het gehoor dit niet gelooft, maar wok hen op dit deanooda ala aymbool aan te nemeu. Zooals het met den dood van Jezua was. zoo gaat het ook met den dood van Karl Liebknecht 6n Rosa Luxemburg. Zoo ia het altijd met deu dood van een martdlaar. In hun dood hebben Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht de achoonate overwinniug behaald, omdat daardoor de oogen van dui- zenden geopend werden en hun atemmen don- deren over de wereld. Spr. wekte op om beiden in het hart te be waren en er voor te zorgen dat ook het eigen leven ten zegen worde van de menschheid. (Applaus.) De heer Klomp verklaarde de huldiging van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg te onderschrijven. Spr. wilde evenwel een andere zaak onder de aandacht van de vergadering brengen n.l. het antwoord van de regeering op het uitleveringeverzoek van den Duitache keizer en wel vuornamelijk voor het deel waar de regeering zich op do handhaving van het asylrecht beroept. Spr. zag 5n in het verzoek in in het ant woord nieta dan een diplomatenapel en was overtuigd, dat de entente met bet antwoord niet het minst gediend werd. Spr. had evenwel ook eerbied voor het asylrecht en bracht naar voren, dat ons land in den loop der eeuwen, daarbij geen slecht fiuruur had 9aalag«n sn daarbij groad was ge- varen. Hat asylrecht siachte echtar, dat dit thans ni«t alleen werd gehuldigd voor den Ieder weldenkenden oniyrapathieken ex-keizer, van wiena millioenenbezit thane honderden Ne- derlander® be ter kunnen worden, maar ook voor de a-rme buitenlanders met een politieke overtuiging, niet welgevallig aan de regee- lig aan de regeerimg. Het buiten de wet stellen van deze men schen, die men eerst in het kamp te Bergen opaloot en nu nog in de Wierickerachans ge- vangen houdt, wa-aronder de Ooetenrijker Schweeber, die voor een paar jaar te Alkmaar nog een leeing hield, oordeelde spr. geheel in atoijd met het asylrecht. „Gelijke monniken gelijke kappen" mocht in dezen geeischt worden. Spr. stelde daarom voor de volgende motie telegrafisch ter kenniaae van den minister- Motie zonder een en-kele stem tegen, besloten. De bezoekera van eon door een 8-tal arbei- deraorganisaties belegde herdenkingsvergade- ring van den moord o-p Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, te Alkmaar Zondagmiddag 25 Jan. in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van het antwoord -der regeering op het uitleveringaverzoek van den Duitschen ex-keieer, ontzegt de regeering het recht zich (zoolang do Poolsche en Russiache vluchte- lingon nog in het kamp te Wierickerachans worden gevangen gehouden) op het eerbiedi- gen van het asylrecht to beroepon, a-angezien het asylrecht tegenover deze ongelukkigen op achandelijke wijze wordt geschonden. Zij eiachen voor deze menschen, voor soe ver nij om politieke redenen worden gevangen gehouden (met name een hunner de Ooaten- rijker Schweeber) omdat ook zij de Ncder- laadsche bCdem betraden in het voile vertrou- wen op de Nederlandache traditie, derolfde bewegingsvrijheid, ala die welke aan den ge- wezen Duitschen ex-keizer verleend wordt en zien zoolang daaraan geen gerol-g wordt ge geven in het antwoord van de regeering op het uitleveringsverroeik, nieta dan een diplo- matiek spel, dat mede beoogt, de oogen van het volk te verblinden, door het te doen voor- komen of de Nederlandache regeering in dete een mooie rol speelt." president te brengen. Hiertoe werd onder. applaua bij acclamatie Nadat me vrouw Tjaden nog met een enkel woord te kennen had gegeven, dat het aystheem van den nieuwen bargemeeater, wanneer daartoe ook behoorde het zenden van zooveel politiemannen naar een rustige ver gadering, blijk gaf van autocratie, aloot de vo-orzitter met een aanbevelend woord voor de collecte der dienstweigeraari, de vergade ring. f

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5