van Najverheid en het Kon. Lnstituut van In- genieurs en de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, voor een normalisatie van de gemeentelijike rioleering, wait tot een aan/ienlijke kosteabesparing kan leiden. HOOG WATER^ Het water der Beersche Maas is taa,i£ reeds zoover gevallen, dat de meeste wooin- gen welke door het water omgeven waren, weder droog staan. Uit G or inchem: Het water op de Mer- wede en Linge valt geregeld. De toegangswe- gen van het Nieuwe Hootd zijn weder begaan- baar. Het gevaar voor overstrooming van de hoveqstad is geweken, ook het kwelwater is uit dit stadsgedeelte grootendeels uitgemalen. De spoorwegautoriteiten hebben thans be- sloten het gat in den spoordijk bij Cuyk in eigen beheer te dichten en daannede niet te wachten totdat de Valuwschedijk hersteid zal zijn. Nu het water niet meer door deepening in den spoordijk stroomt en de Maas valt, ziet de aannemer wel kans het gat te dichten voor- dat dit met het andere gat is geschied. Deze week hoopt men, met gebruikmaking van de pont, het verkeer over de lijn Nijmegen Venlo in stand te kunnen houden. Er zal zoo spoedig mogelijk een noodhrug worden aangehracht, waarover de passagiers van het eene uiteinde van den spoordijk het andere zullen kunnen bereiken. Met het herstel van den spoordijk zullen verscheidene weken ge- moeid zijn. Uit Te r w o 1 d e meldt de Deventer cor respondent van het Hbl.: Het binnenwater begint, tenigevolge van de stopzetting van het scheurende stoomgemaal, den bewoners grooten over last te bezorgen. In vele boerderijen welt het als een drabbig sap uit de vloeren. Hebben de machines van het stoomgemaal ook stil gestaan, de gescheurde muren hebben „doorgewerkt" De scheur in den zijwand, aan welks voet het water door den handijk sijpel- de, heeft thans een breedte van 7Y» a 10 c.M. bereikt. Blijkhaar is men er in geslaagd, de afvoerende pompbuis aan de buitenzijde zoo af te sluiten, dat door de in't beton getrok- ken scheur geen water meer vloeit, althans niet zichtbaar. Eenige dagen geleden werd gevreesd voor een finaal springen van de pompbuis, wan- neer men tegen het hooge IJselpeiLop moest persen. Sindsdien is dat oeil 1 Meter gedaald deze daling heeft thans%e beslissing gegeven over de vraag van al dan niet pompen: men zal morgeu wagen, daarmee weer aan te van- gen, Wat dan met hetgebouw zal gebeuren, mod de tijd leeren. De gekwelde boeren wenschen dit ondertus- scheu niet af te wachtenzij hebben slooten gegraven, welke het water naar het loozings- kanaal moeten afvoeren. Uit DeverterDe I Jssel Mijft afnemen. Op een gedeelte leaden na zijn de overstroomde straten weer dtooggeloopen; Woensdag kan de schipbrug weer worden gelegd. De Gel- densch-Ovenjselsche stoomitram zal heden den dienst volledig hervatten. Gistermorgen zijn een locomotief en een tweetal zandwa- gens uit Borculo gekomen voor den aanvoer van materialen. tot herstel van de schade door de overstrooming ana het tram-emplacement veroorzaakt. M1SSEUTK VAN VEKIMUUWHN Te Hoofddorp it gearresteerd de boekhou- der van den deurwaarder aldaar, verdachb zijn patroon binnen een betrekkelijlk korten tijd voor ongeveer 1000 te hebben bestolen Nadat de verdachte een volledige bekente- nis had afgelegd, werd iiij weer op vrije voe- ten gesteld. E>e man moot verre boven zijn stand heb ben geleefd1 en nagal grove verteringen heb ben gemaakt. NEDERLANDSCHE OFFICIEREN -NAAR HET ITALIA A'NSCHE LEGER. Eerstdaags zal een drietal Nederlandsche offideren op verzoek der Italiaansche regee- ring gedurende eenigen tijd een bezoek bren gen aan het Italiaansche leger, ten einde a! daar in studie te nemen de wijzigingen, we' ke in zake organisatie en taktiek het Italiaan sche leger door den oorlog ondergaan heeft, In't bijizonder- is van belang een door die officieren te brengen bezoek aan het tooneel van den sitriid ma bij Venetie, welks lagunen terrein, zooals men weet bijzonder veel over- eenlkonist vertoont met ons polderland'. Voor dit bezoek zijn aangewezen de kolo- nel Tomnet van de artillerie, de kapitein van den generalen staf Sanders en de kapitein van het regiment jagers Bijleveld. IDE DOKTERSSTAKINO. Hdt hoofdbestuur van de Mij tot Bevorde- ring der Geneeskunst heeft het algemeen mijnwerlkersfonds medegedeeld nadere be- spreking met de Limburgsche artsen te zullen voeren en ten spoedigste te zullen berichten, wanneer de conferentie tusschen de beide be- sturen zal kunnen' plants hebben. Hdt bestuur van het St. Joseph-hospitaal te 'Hleerlen heeft gedreigd, indien de dokters hunne houding niet wijzigen, hun de talrijke faciliteiten te ontnemem, waarvan de geneesheeren tot heden in het hospitaal gebruik maken. Zij zullen de verschillende inriditingen niet meer mo gen gebruiken. N!aar het zich Umt aamzien, zul len de dokters weldra toegipbn, nu het ernst blijtkt, dat het fondsbestuur eigen artsen wil aanstellen. De direeties der miijnen deelen me- de, in geen geval aan de eischen der doktoren te zullen voldoen, daar zij te ver gaan en zoo noodig het aamtal miijinartsen uit te breiden Het hoofdibesJtuur van het ziekenfonds heeft medeged'eeld tot confereeren bereid te zijn on- der 'bepaalde voorwaarden. CARNAVAL. Te Oosterhout (N.-Br.) heeft de burge meester ter raadszitting verklaard, d!at hi Op de lijnen der tramweg-mij. Zutphen Emmerik is het goederenverkeer hervat en zal het reizigersvehkeex vennoedelijk Woensdag weer normaal zijn. Zaterdagochtend vertoonde nabij UISc en Gendrimgem de watermassa nog gestadigeu val, doch Zondagmorgen is opnieuw binnen- dijks was geconsiateerd. De weg naar Zeve- naarAzewijn was Zaterdagavoud edtier watervrij. iDe uit Duitschland komendo berichten dui- den op was, daarmtegen wezen zoowel Rijn als IJsel in de omgeving van Zevenaar een belangrij'ken val aan. •Uit Culemborg wordt gemeld, d!at de stoom- bootdiensten gisteren hervat zouden worden. De watersnoodcommissie heeft den burge meester van Cuyk bereids 10.000 ter onder- steuning der slachtoffers doen toekouieu. INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND. Door de afdeeling Classis Haarlem der Veretnigiug voor Inwendigc Zending in iNOord-Holland is een conferentie georgani- seerd op 28 en 29 Januari te Haarlem, ten einde kennis te verbreiden en lieide te wek ken ten aanzien van de Evangelisatie in dit gewest, welke veel te weinig bekend is. Bij de vereeniging is de ovcrtuiging gere zen, dat medewerking van veel meerderen, bijzonder in de groote rechtzinnige gemeen- ivii, u^odig en ook mogelijk is. Het programma is samengesteld als volgt: Woensdag. Onderwcrp: „Inwendige Zen ding in Noord-Holland. Waarom? en waar- toe? 's Middags 3 uur: Dominee H. W Creutzbcrg van ljinuiden en Ds. A. v. d. Zwaal van Monnikendam. 'sAvonds 8 uur' Ds. G. B Wcstentourg van Beverwijk: „De nood van Noord-Holland". Ds. J. L. v. Gras- stek van Oosterland (Texel): „Het. egoisme van den Noordhollander." Ds. D E. Boeke van Schagen. Donderdag. Onderwerp': „Praktijk van In- wcndige Zending in Noord-Hollandd. Hoe reeds? Hoe meer?". 's Middags 3 uur: Ds S F H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel van Haarlem en Ds H J. Heynes van Landcmeer. 'sAvonds 8 uur: Dr O. Norel van Vlissin- gen, Ds J C. V. van Bemmel van Hillcgom en Ds. Chr. Hunningher van Amsterdam De middagsamenkomsten in de groote zaal Van Iiet gebouw iter Chr Jongemannenver- ecniging (Lange Margarethastraat 13) zullen gclegenheid bieden tot ondcrlinge bespre- king, waartoe de avondsamenkomsten in de Broederkerk uiteraard zich minder leenen van zijne 'bevoegdheid als hoofd der politie gebruik zal maken omi met carnaval hdt mas keeren en het houden van dansmuziek te ver- bieden. Later zal de burgemeester een paar dagen aanwiijzen, waarop muziek gemaakt en geoanst mag worden. HET NEDERL. KREltlET AAN DUITSCHLAND. Uit een artikel in het Hbld., waarin de hoofdbepalingen worden opgesomd van de overeenkomst aangaande het door ons land aan Duitschland te verstrekken krediet, blijkt dat het Duitsche kolengebied, dat aan de Nederlandsche Maatschappij tot Ontginning van Steenkolenvelden behoort en geologisch geheel aansluit bij het Nederlandsche staats- veld bij Vlodrop, in dier voege in exploitatie gehracnt zal worden, diat onmiddellijk uit- voer van 50 pCt. der productie tot een maxi mum van 1 V« millioen ton per jaar zal zijn gewaarborgd van 1 Januari 1920 af tot 31 December 1923. Tot dien datum zal Duitsch land het recht bezitten uitvoerrechten te hef-l fen. die evenwel niet hooger mogen zijn dan de helft van het verschil tusschen den binnen landschen kolenprijs in Duitschland en dien, welke bij uitvoer naar Nederland wordt be- dongen. Van 1 Jan. 1924—31 December 1953 gaat, naar het Hbld. meldt, 50 pCt. van de productie met een maximum van 1 V« millioen ton zonder eenige voorwaarde of heffing naar Nederland. BAKSTEENEINl De .Vereeniging van handelaren in bouw- materialen in Nederland" heeft een adres ge- zonden aan den Minister van Landbouw naar aanleiding van een verzoekschrift van't Nederlandsch Instituuit voor Volkshuisves- ting, waarin de voorstelling zou zijn gegeven dat over het algemeen; de steenfabrikanten geen steen meer hebben te verkoopen en dus ae prijsopdrijving het werk zou zijn van den handel. Er zijn, zegt eerstbedoeld adres, slechts be- ti*ekkelijk weinig handelaren, die groote hoe- veelheden steen in koop hebben en voor zoo ver zulks het geval is, zijn zij ook voor het grootste gedeelte weder door verkoopen ge- bonden. hi tegenstelling met hetgeen het Ne derlandsch Insti'tuut voor Volkshuisvesting aanvoert voor zijn verdachtmaking, consta- teert adressante, dat de ramp der steenin- dustrie overkomen voor de meeste handelaren een zeer en zeer belangrijke schadepost zal zijn. Wel degelijk zijn door fabrikanten en wel in de eerste plaats door hen, die weinig of geen schade geleden hebben de prijzen van bet product met 40 tot 60 pd. verhoogd. Adressanten verzoekt geen gevolg te geven aan de voorstellen van het Nederlandsch In- stiltuuit voor Volkshuisvesting maar te willen bewerken, dat door eten loyale samenwerking van alle betrokkenen het algemeen belang zooveel mogelijk wordt gediend. JEUGDIGE AVONTURIERS. Te Zwolle zijn in een hotel door de politie twee jongens. van 15 en 17 jaar, aangehou- den. uit Nijmegen afkomstig, die in het bezit waren van een revolver, een boksbeugel, een zaag en een lange priem. Zij hadden het p'an op de heide een hut te bouwen. Zij zijn naar Nijmegen teruggebracht. nadat tegen hen proces-verbaal is opgcmaakt, wegens het draeen van een vuurwapen. BiETER EN GOEDKOOPER BROOD. Volgens de „R.-K. Bakker" is de mogelijk- heid eToot. dat, indien de Nederlandsche re- geering een flinke hoeveelheid Noord-Ameri- kaansch meel cor.tracteert uiterlijk met Pa- schen hier brood gebakken kan worden van de kwaliteit als v6or den oorlog. Tevens is uit officieele stukken gebleken, dat een verlaging van den broodprijs met 10 pet binnen eenige weken mogelijk is. EEN DIEVENBENDE. In de stationskolonie te Hoensbroek (O.) zijn 8 personen aangehouden, die bekend hebben verschillende diefstallen hier in den omtrek in den laatsten tijd te hebben ge- pleegd. In sen woningjte Hoensbroek en in Munster Qeleen wrdec vwcMtejtte wiren van diefstal afkomstig gevonden. De daders zijn naar de strafgevangenie te Maastricht overgebracht. ONEERLIJKE POSTBEAMBTE. Door een toeval werd ontdekt, dat er zich in een zak van een jas van een hulpbesteller te Den Helder, welk kleedingstuk in de klee- dingbergplaats van het postkantoor hing, een groote hoeveelheid opengemaakte brieven be- vond, die niet aan den besteller gericht wa ren. Daar deze brieven blijkbaar uit de bestel- ling waren achtergehouden, werd hiervan aan de politie kennis gegeven. De man werd gearresteerd. Aanvankelijk beweerde hij, niet te weten, hoe die brieven in den zak van zijn jas waren gekomen. Er werd echter ook nog een brief in den zak van zijn kantoorjas ge vonden, die hij den heelen dag had aange- had en te zijnen huize vond de politic een kist, waarin nog een vrij groote hoeveelheid aan anderen geadresseerde en opengemaakte- brieven waren, ook zelfs briefkaarten en naamkaartjes. De man legde thans een volle- thans arrivwrde een groof a?n»': dige bekentenis af Hij had in de brieven naar geld gezocht en het ook hier en daar gf den. Hij had het verteerd. Hoeveel dit len. weest is moet nog worden nagegaan briefkaarten en kaartjes had hij maar niet be zorgd. (Vad) STAKING TOONEELSPELERS. De afdeeling Rotterdam van de N. T. K. V. had gistermiddag een bijeenkomst belegd van hoar leden, om, zooals de voorzitter, de heer Henri Morrien, uiteenzette, ontstaan en stand van het conflict nog eens te bespreken Tot deze bij^enlkomst waren de leden van he1! gmeentebeStuur en de vertegenwoordigers van de,pers uitgenocdigd. Van, verschillende zijden werd aangedron- gen op eene poging tot bemiddeling doch de liter ArnOldi was hier tegen 'De 'heer Harms echter antwoorldde zeer di- plomatiek. !Hij vroeg of het zeker was dat be middeling door beide partijen was afgewe- zen. En verklaarde ten slotte, dait de N. T. K. V. niet aniipathiek tegenover bemiddeling zou staan. IDe Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" heeft bij den kantonrechter processen .aan- hangig gemaakt Itegen de sitakende tooneel- kunstenaars, voor zoover die zich contractu- eel bij do Koninklijke Vereeniging hadden verbonden. Geeischt wordt veroordeeling tot betaling van het zoogenaamde dedit. In alphabetische volgorde zullen de zaken deze week op de rol verschijinen'. In behande- ling komen zijj echter nog niet, daar mr. Ju les Keizer, de rechltskundige raadsman der tooneelkunstenaars, voor elk der gedaagdeu uitstel van behandeling zal vragen Oolk Zondag- en Mlaandagavond1 hebben bij de opvoering van „de Garde-luitenant" in den Stadsschouwburg te Amsterdam eenige ongeregeldheden plaats gehad, doch de rust was onmiddellijk hersteid, zoodat de voor- stellingen kalm konden beOindigd worden. Beschermd door vier bereden agenten kon- de spelende artisten angemioeid huiswaarts keeren. De menigte begat zich daama in wil- den ren naar de woning van mevrouw Fie Carelsen in de Vondelstraat, voorafgegaan door een paar jongelui, voorzien van een zak- lantaam, zoodat men eerst in de meening verkeerde of men soms in het donkere Von- delpark een ontsnapte ,.onderkruiper" wilde opsporen. Voor de woning van de betrokken actrice werd' een luid gejoel aangeheven Er werd aangebeld en het geroep van ,,onder- kruipslter" klonk van alle kanten. Toen er geen leven vernomen werd in de woning, waar blijikbaar niemand was, trok de menigte af. VERSNELD TREINVERKEER AMISTERDAM—ORDNINDEN. 'Niaar men aan de „Prov. Gron. Ot." meldt. ligt het in het voornemen van het spoorweg- ocstuur om voor den aanstaanden zomer- dienst een regeling voor te stellen, waarbij dc middagsneltreinen dubh gereden zouden worden, zoodat b.v. de trein van Groningen naar Rotterdam en Den Haag overal zou stoppen, waar de sneltreinen nu stoppen, ter- wiji de achtema komende Amsterdamsche sneltrein tusscheit Groningen en Amsterdam slechts eenanaal te Zwolle zou stoppen, en zoo den afstand binnen 3 yi uur zou afleg- gen. GEEN ONBIEPERKTE KINDER- AFTREK. De onlangs door den gemeenlteraad van Diemien vastgestelde verordening op den hoofdelijlken omslag is door den minister van binnenlandsche zaken aan den burgemeester van genoemde gemeente retourgezond'en met de bemerking dat art. 20 van bedoelde veror dening een aanvulling behoeft. Dit artikel 'bepaalt, dat voor ieder eigen' of aangehuwd inwonend kind of pupil geneden den 16-jarigem leeltijld, dat niet over eigen in- komsten b^chikt, het dnbelastbaar bedrag van het inkomen mag worden verhoogd met I 100. De minister wenscht deze bepaling aldus aangevuld, dat het bedrag voor kinderaftrek in totaal niet hooger zal zijn dan 300. MELKOORLOG? iDe redadie van het Nederlandsche Tij'di- scbrift voor Mlelkhygiene, officieel orgaan van de Ned. Melkinrichtkigen en Fabrieken van Melkproducten, acht de mogelijlkheid zeer groot, dat op 15 Febr een melkoorlog ont- staat. Op dien datum verval't, zooals reeds gemeld is, de bijslag, welke het Zuivelkantoor uitkeerlt aan de melkinrichtingen en de melk- slijters in de groote steden. NEDERLAND%MANDATARIS OVER ARMENIe. iMenl meldt aan de ,,Nieuwe Crt", dat mochten de Vereenigde Statep het mandaat over Armenie niet aanvaarden dit mandaat aan Nederland zal worden aangeboden. IDat bericht is te belangwekkender, aldus voegt het blad aan deze mededeeling toe, om- dat naar men1 weet vlak voor het uitbreken van den; oodog de reorganisatie van het be stuur over Armenie zou worden toevertrouwd aan Nedterlanders, de heeren Westenenk en Torley Duwel, die echter ten gevolge van het uitbreken van den oorlog hun taak niet kon den vervuillen. IDE KEIZER JARIG. Heden is de ^c-keizer jarig. Buitengewone festiviteiten zullen1 niet plaats hebben. Reeds men. Op het kantoor Zeisf zijn durende enkele dagen extra wtrkkraefcten aanwezig. DE MOORD OP KORP. VOS. Toen de inspecteur van politie en een vriend dezer dagen nogmaals een- bezoek aan het hoi in het bosdt en de omgeving aldaar brachten, vonden zij op een plaats in dat bosch, diep onder mos en, dennmaalden ver- borgen, een pakje inhoudende een Engelsdh boelc, en Itwee reglementen der infanterie met aanteekeningen waar tusschen een door korp. Vos eigenhandiig geschreven brieikaart ge- dagteekend 31/8 '19 met bestemming voor Breda (Men herinnert zich; uit de verhalen van verdachte Smdt, dat korporaal Vos den 31 Aug. '19, des avonds werd vermoord). Ook vonden zij op een andere plaats even- eens verborgen een sponsenzakje, inhoudende een tandenborflltel, spone, pasia en zeep, wel ke voorwerpen ook zeer waarschijulijk aan den vermoorde hebbeni toebehoord. Het gevon- dene lag in de onmiddellijke nabijheid van een plaats waar verdachte Smit gewoon was een vuur te stoiken. DE KEAiNT EKi DE MENSCHEIN. Van onzen colle^ja H. J. Stratemeyer von den wij in Den Gulden Winokel (van 15 Ja nuari) een praatje over de kxant en van de mensohen die haar lezen en zich, wanneer zij ex al aan denken, zonderlinge vooratellingen maken van de manier waarop dat dagelij'ksch inteHectueel gerecht tot stand komt. Met die onklare begrippen over de kranr) hoe zij in de wereld komt en wat er aan vaatzit, staan in verband onklare begrippen omtrent den jo-urnalist en diens werk, wat ond'er meer duidelijk blijkt uit de zonderlinge opvattin gen van menachen die zich voor het vak aan- meld'en. 5-oof trirgrenH den overgeplaatst, dUfwlfla nadeeBg voor den eisf ziju das ook ge- geestestoestand der verpleegden. VALSCHE BELGISCHE BANK- BILJETTEN. Het Ministerie van Einancien deelt mede, dat blijkens ontvangen inlichtingen een aan- tal valsche Belgische Bankbiljetten van 1000 francs naar Nederland zouden zijn geexpor- teerd. Deze biljetten kunnen aan de volgende- kenteekenen herkend worden: 1. De nummers der series zijn slecht ge maakt, vooral de 8 is slecht. Wanneer de se- rienummers bevochtigd worden en er wordt over gewreven vlekt de inkt. 2. De borsten op de vrouwelijke figuur worden op de echte biljetten tgevormd door een zuiver afgeronde lijn. Op de valsche biljetten is deze lijn in drie stukken verdeeld. KORTE BERICHTEN. Te Hauwert (West-Friesland) sprong bij den vrachtman W. de kachel aan stukken, de brandende inhoud1 werd door de kamer verepreid. Bij onderzoek vond men een stuk- je koper, waar aan de lent nog was verbon den. Te Vrijenban is ingebroken in de wo ning van den directeur van het krankzinigen- gesticht het St. Joris Gasthuis te Delft. De dieven werden gestoord, doch heben nog eeni ge goudan en zilveren voorwerpen en een bontjekker kunneni medenemen. Woensdagnacht trof de jachtopziener B Adams, te Futten op de Veluwe een drie tal stroopers aan. Een van het drietal loste een schot hagel op den jachtopziener, Waar door deze in het hoofd en in den schouder werd getroffen. Het drietal werd in verzeker- de bewaring gesteld. Blijkens mededeeling van een der wet houders zal de gemeente Apeldoom niet in- gaan op het aanbod van spek door de regee- ring. wegens den hoogen prijs en de minder goede kwaliteit. De maximum-kleinhandelsprijs van bo- ter is met ingang van 29 Jan. bepaald op 3.25 per K.G. De gemeenteraad van Borger (Drbe- sloot de Kroon te verzoeken het maxjrnnm aantal vergunningen te verlagen van 36 op 18. De opvoering van het tooneelstuk „De Hel," „Een noodkreet tegen de ontucht", aoor het Amsterdamsch Tooneel, directeur Jan Nooy, is te Bergen-op-Zoom en te Goes verboden. Aan den- gemeenteraad van Amsterdam wordt voorsgesteld een! 5% pdt. leening uit te geven van 10 millioem gulden. In de domaniale mijn te Kerkrade is de mijnwerker Thoma uit Bardenberg, Duitsch land, bij het schiften in de kolen omgekomen. Hij laat een vrouw en 5 kinderen na. Te iDelflt is ingebroken in de woning van den heer V. op den Rotterdamschen weg Gestolen zijln een groote hoeveelheid zilver- werk en drie rijVielen. Onder invloed van sferken drank heeft de stoelenmaker D. te Zait-Bommel zich d*us- danig opgewonden, dat hij: sitierf. B. em W. van Amsterdam' zullen den' Raad bimnenkort nadere voorstellen doen ter strijding van de heling. Te Amhem zijn thans 20 pokkenlijders in de barakken aan den Westervoortschen Dijfk opgenomen. Er zijn, dlrie erastige pati- enten. De Doopsgezinde gemeente te Irnsutn (Fr.) oratving 2 legalten, groot 2000 en 1000. Het zeilschip Esperance van de Mij. Piet Hein te Rotterdam is vermoedelijk 24 Jan. op een mujn iemanning is gered. en gezonken. De let schip was op weg van Linham naar Gothenburg Bij de DrentsChe heide-O'ntginning, o a. het Staaitsboschbeheer te Eksilo in. Drente, zijn dezen winter eeni aantal werkkrachten bezig met den aanplant van ongeveer een mil lioen denne-nplanfeni. Ook veel Duitsche ar- Bij uitge- staking onder de transportarbeiders broken; zij omvat 50 man. Gistermorgen hebben de stakers eenige werkwilligen gemolesteerd. Later hebben- zij op de Haarlemmerstraat de strengen van een met paarden bespannen wagen van den brandstoffenhandelaar De Koode doorgesne- den en getracht den voerman van den bok te trekken. De politie trad krachtig op en heeft tegen de daders proces-verbaal opgemaakt VERPLEGINGSRUIMTE IN DE PROVINCIE. De Nederlandsche Vereeniging van Ge- stichtsartsen heeft een adres gericht aan Ge- deputeerde Staten van alle provincies, met verzoek le. na te gaan of de beschikbare ver- pleegruimte in de provincie voldoende is voor alle krankzinnigen uit de provincie; 2e. mocht dit niet het geval zijn, dan zoo spoedig moge lijk hierin te voorzien, zoo nooaig door het bouwen van een of meer provinciale krank- zinnigengestichten3e. te bevorderen, dat niet enkel om redenen van geldelijken aard door de gemeentebesturen en de provincie patien- ten van het eene gesticht naar het andere wor den overgeplaatst, b.v. door het vergoeden van het verschil in de verpleegprijzen uit de pro vinciale kas 4e. om zoolang nog patienten uit de provincie in een ander gesticht ver- pleegd worden, een provinciaal reisfonds te stichten, waaruit zoowel patienten als hun familieleden een reispenning kunnen krijgen tot wederzijdsche bezoeken. De vereeniging acht het steeds toenemende euvel, dat telkens armlastige krankzinnigen van het eene gesticht naar het andere wor- beiders vinden daarbij werk tegen 3 daags. ^De 76-jarige rnej. J. uit heUAnt'honie- gasthuis te Groningen is, -ten gevolge van het omvallen van een test met vuur, in de vlammen omgekomen. De Haagsche gemeenteraad heeft aan- genomen het voorstel om vast te stellen een verordening tot regeling van de voorlichting bij beroepskeuze. De secretaris-genemal van de Oosten- rijksch—iHtongaarsche Bank, is in verband met de Krediet-onderhandelingen, -naar Am sterdam vertrokken. Te Maarssen hebben- zich voor 66n huis dat leeg komt, reeds bijna honderd liefheb- bere aangemeld. Uilt Vianen meldt men aan de Stand.": IDe vermiste Westlander licht ongeveer een week omgeladen voor de Oude Schutsluis te Vianeni Schipper en knecht zijn beiden aan boord. B'ij1 de Rotterdamsche politie wordt een motor-rijwiel-brigade geformeerdVoorloopig worden drie geroutineeide verkeersagenten bij dezen dienslt geplaatst. In de parochie Obdam (N.-H.) is voor de noodlijdendeni in Oostenrijk-tHbngarije bij- ecngebracht 1100, benevens een* halve wa gon levensmiddelen en kleeding. TELEGRAMMEN VAN HEDEN.1 TOREN AFGEBRAND. ZUTFEN, 27 Jan. Door een brand in een huis naast den Wijnhuistoren te Zut- fen is ook deze toren hedennacht in vlam men opgegaan. Alleen het steenen gedeelte staat nog. Tengevolge hiervan is ook het klokkenspel van Hemony in den toren ver- nield. De klokken zijn op de markt neerge- Eloft en enkele zijn gesmolten. 't Wijnhuis oewel duchtig gehavend bleef behouden. Daarin is het museum, waarvan de voor- naamste zaken in veiligheid gebracht zijn. Het vuur woedt nog in den toren, hoewel het gevaar voor nog grootere verwoestin- gen geweken is. Door dezen brand is een Fraai monument van Renaissancestijl ver- nield, dat ieder kende. Het werd in de 17e eeu\J gebouwd. PROVINCIAAL NIEUWS. .BCTK5TOTE3ST1H ran ALKMAAR bxengen ter elgemeene ken nis dat in het Gemeentebled var Alkmaar, No. 001, i» opgenomen hun besluit van SO Januari 1.1. waaxbij is vastgesetld eene IN STB.UCTIE voor bat person eel van de Brandweer te Alkmaar. Welke instructie, beden afgek-ondigd, ge durende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen be- taling van 0.25 in afdruik is varkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 20 Januari 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. 0. WENDELAAR, Voorzitter. DON'ATH, Secretaris. Ala men het woord' .journalist" noemt, vormt zich bij nog zeer velan enkel de voor stelling van een meneer, die overal vooraan bij mag; die gratis binnenkomt, waar anderen entree betalen en die daarover dan wat sehrijft: Wat er eigenlijk aan vastzit, daarop wordt minder gelet. Den intemen arbeid, noodig voor de eamenstelling van een dagblad kent buiten de vakmannen bijna niemand. En dan heeft Stratemeyer het over de bureau- journalfsten, die nooit worden genoemdi het publiek kent in den regel alleen de joux- nalisten, die artikelen schrijven, bepaalde ru briOken verzorgen, verslagen geven, polemi seeren. Die anderen kent het niet. En zelfs het zichtbaar resultaat van hun werk waar- deert men niet. Dat resultaat bestaat in het amakelijke zoowel als het evenwichtige het smalkelijke zoowel als het venwichtige van de krant, h^t actieve, het op tijd komen met berichten en wetenswaardigheden, het letten op d'atgene wat voor't oogenblik het belangrijiks is het letten ook op 'kleinigheden. De vakman ziet dad'elijk wat een goed ge- redigeerde, d. i. met talent samengestelde krant is; de lezer voelt dat ook, meer dan hij het inziet; hij aanvaardt het als iets van- zelf-sprekend's, dat zijn krant goed is, v-oddoet aan zijn behoeften. En het publiek is, als te genover elk werk van intellectueelen en tistidken aard, steeds geneigd, van eigen seherpzinnigheid te doen blijken door't ont- dekken van vlekjea of gebreken, zij 't dan ook kleine. A propos van die vlekjes en gebreken gedurende de vijf oorlogs- en crisisjaren gaat de beer S. voort heeft al wat aan een krant meeh'ielp, gewerkt in een tempo en een spanning, die alles vergden, ook van den meest krachtige en bekwame, en onder den looden d'ruk van zeer groote moeilijkheden van techniscben aard. Wat er gewerkt werd, alleen aan dat buitenl&ndech nieuws, aan die kolommen telegrammen die ontcijferd, taald, gezet, geoorrigeard en gerangscbikt d'ienden te worden, dat kan alleeen een vakman weten en waardeeren. En al mogon wij los komen uit den dem-oniscben greep van den oorlog, spanning is er altijd in boi bczor gen der nieuwstijdingen, en bet temp a den journalistieken arbeid blijft presto, bij de geringste aanleiding verseberpt tot pres tissimo. Die haast blijft de zweep, waardoor al wat journalist heet, voortd-urend wordt gedreven; maar zij treft vooral den bureau-journalist, die er voor te zorgen heeft dat niets door die haast bedorven wordt, dat elken dag binnen het vaste, zoo kort mogelijk genomen tijdsbe- stek, de krant ter aflevering gereed is. Ean dan aan het slot: Wanneer gij een krant leest, die u bevalt, omdat zij u het nieuws geeft, dat gij verlangt, behoorlijk gerangschikt in aangenamen en degelijken vorm, bedenkt dan, dat gij voor de paar stuivers per dag de vruchten plufct van een heel Ikranig stu-k technischen en intellec tueelen arbeid. Dit moet voorop staan bij de beoordeeling van het journalistieke werk, dat uiteraard! lokt tot kritiek. STAKING EN MOLESTATIE verschillende firma's te Leidea is een vtu UTT SCHAGEN. De zielrtevereenlging „Help U zelf" alhier, hield in de Ceres hare jaarvergadering. De voorz., de heer Th. Roep, opende de bij- esnkomat op de gebruikelijke wijze. Uit't j a several* r -ren den eecur., dm. hee* v.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2