DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 23. Honderd twee en twinflgste Jaargang 1320 WOENSDAG 28 J A N U A R I. Oil nummer bestaat ult 2 bladen. #bonnemantsprl]s b!J voorultbetallng per 3 maanden I 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummers 5 ct. Advertentleprljs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerl| v/h. Herms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratis Nr. 3. Redactfe Nr. 33. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het is voor Erzberger maar goed, dat het proccs te Berlijn voor eenige dagen geschorst wordt, want het verhoor begon langzamer- hand voor hem een pijnlijk karakter te krij- gen. In de laatste zitting is nog de vroegere onder-Staatssecretaris Von Stein gehoord, die verklaarde, dat de betrekkingen tusschen Erz berger en Thijssen hem waren opgevallen toen hij nog onder-Staatssecretaris in Elzas- Lotharingen was. Oqk deze getuige begreep niet de veranderde houding van Erzberger ten opzichte van de uitvoerbelasting. In de namiddagzitting werd beraadslaagd over de vraag, of het proces ook zonder Erz berger kon worden voortgezet en men be- sloot de zaak voorloopig tot Vrijdag te ver- dagen. Zooals gezegd, is het voor Erzberger niet kwaad, dat het proces voorloopig uitgesteld wordt en heeft hij nu nog wat meer tijd zijn tegcnmaatregelen te treffen. want de aanvallen van de zijde van Helf- ferich worden steeds feller en het blijkt meer en meer, dat Erzberger niet geheel vrij uit- gaat maar meermalen a Is Staatsbelang heeft voorgestcld wat met zijn particuliere belan- gen overeenstemde. Dit neemt niet weg, dat de onbezonnen iongeling, die thans een nioordaanslag op Erzberger gepleegd heeft, voor dezen een prachtige reclame gemaakt heeft. Hij heeft de Helfferich-partij wcrkelijk geen dienst bewezen, te meer nu hij gemist heeft en het gevolg van zijn moordaanslag eenvoudig zal zijn, dat Erzberger zich meer dan ooit in veler sympathie zal mogen verheugen. Trouwens een moordaanslag is zelden een overtuipend argument. Het blijkt, dat de minister er toch minder goed is afgekomen dan eerst gcmeld kon wor den. Hij heeft veel pijn en kan zich bijna niet be- wegen. Door den kogel, die in het schoudcr- blad is gedrongen, verliest de patient voort- durend veel bloed Het is nog niet mogelijk geweest de kogel uit den wond te verwijde- ren. Erzberger is erg zwak. Hij heeft boven- dien een flauwte genad. De toestand schijnt over het algemeen erger te zijn dan werd vermocd. Talrijke politieke perconcn hebben hun lecdwezen over den aanslag op minister Erz berger uitgesproken. Zoo informeerden o. a de Engelsche en de Italiaansche zaakgelas- tigden naar den toestand van den patient. In de centrale commissie van den Beier- schen Landdag heeft* de minister-president Hoffmann het woord gevoerd om den aanslag op Erzberger ten scherpste te veroordeelen. Namens de Beiersche regeering hoopte hij, dat de Rijksminister van financien spoedig zal zijn hersteld. Minister Hoffman maakte van de gelegenheid gebruik om de opheme- ling van graaf Arco, die Kurt Eisner ver- moordde, in de reactionnaire pers ten scherp ste af te keuren. Vrijwel de geheele Duitsche pers keurt den moordaanslag af en de uitersfe rechterzijde ontkent door haar onvermoeide campagne tegen Erzberger aan den moord medeschul- dig te zijn. Nu Clemenceau in Frankrijk van het Staats- toonvel verdwenen is, gaan er steeds meer stemmen in Engeland op, die verlangen, dat het ministerie Lloyd George ook begrijpt, dat er een tijd van heengaan is. De veidtocht tegen de coalitie is begonnen met het candidaatstellen van Asquith, in wien men den man ziet, die eerlang Lloyd Qeorges plaats zal innemen. Asquith heeft zijn kiescampagne te Paisley met een rede- vocring geopend. Hij verklaarde te zijn een liberaal zonder meer en als zoodanig hoopt hij verkc zen te worden. In Ruslsand, zei As quith moeten de geallieerden het Russische volk vrij) laten voor zichzelf te beslissen, zij hebben gedurende het grootste gedeelte van het vorig jaar juist hulp verleend aan de partjj, die zich tegen het zelfbcschikkingsrecht verzet Terwijl in Bohemen, Zuid-Slavie, den Kaukasus, Polen en de Oostzeeprovincies nieuwe staten zijn opgericht, bled Ierland verdrukt onder een mi^itair bestuur Dat zijn weer eens andere woorden dan men gewoon is uit Lloyd George's mond te vernemen. BUITENLAND. DE VERDEELING DER DUITSCHE SCHEPEN. In de bijeenkomst van Maandagmiddag heeft de raad de verdeeling der Duitsche schepen goedgekeurd. Eenige dier schepen zullen vemietigd worden, zonder dat voor deze vernietiging een datum vastgesteld is. Andere kunnen behouden blijven, bijv. die, welke aan Frankrijk en Italie toebedeeld zijn. Een derde categorie is bestemd voor politie- doeleinden en zal aan Polen, Roemenie en andere staten uifgedeeld worden. DE AANSLAG OP ERZBERGER. De geheele pers veroordeelt den aanslag op den Rijksminister van financi&n, Erzber ger. De „Taglische Rundschau" wenscht den minister van financial een spocdige genezing en ook dat het proces Erzberger-Helffericn daardoor niet zal zijn befiindigd. De „Kreuszeitung" betreurt ten zeerste den aanslag op den minister en veroordeelt iederen politleken aanslag, onvarachillig te gen welken peraoaa. De „Germania" drukt zijq spijt er over uit, dat, dat een aanslag op Erzberger is ge pleegd. Het blad schuift de schuld daarvan op ae „hetze" der Nationalen. Naar de „Germania" hoort, waren de laatste dagen bij den ministerraad reeds dreigbrieven ontvangen, aan welke echter geen buitengewone beteekenis werd gehecht. De Wilhelmstrasse bleef den geheelen nacht afgezet. Gistermiddag werd de rechter schouder van Erzberger met Rontgenstralen onder- zocht, waaruit bleek, dat de kogel zich in het schouderblad bevindt en deelen van het schouderbeen versplinterd heeft. Er had een groote inwendige bloedstorting plaats; de kogel kon voorloopig niet verwijderd wor den. De minister lhdt voortdurend hevige pijnen. Fr bestaat wel geen gevaar voor zijn leven, doch hij gevoelt zich zeer zwak. CONFERENTIE DER BALTISCHE STATEN. Naar uit Helsingfors wqrdt gemeld, heeft de conference der Baltische staten, die den 23sten Januari hare werkzaamheden heeft beeindigd, den wensch geuit, dat geen der genoemde staten een afzonderlijken vrede zou sluiten met Sovjet-Rusland. Finland, Polen en Estland stemden hierin toe. Lithouen ont- hield zich van stemming en Esthland was er tegen. OPSTAND IN MOSKOU? Volgens een bij de Vredesconferentie te Dorpat ontvangen bericht, is de Sovjetregee- ring plotseling uit Moskou naar Twer ver- trokken. .Bij ait telegram was de officieele mededeeling gevoegd, dat de regeering ver- plaatst werd in verband met een te Moskou uitgebroken pest-epidemie. Bij de vredescon ferentie wortd echter aangenomen, dat hier- mede getracht wordt te verbergen, dat te Moskou een opstand-ige beweging onder de Roode troepen is uitgebroken. De leider der Russische vredesdelegatie is onmiddellijk na het binnenkomen van het be richt vertrokken. Men ntemt aan, dat hij naar Twer is afgereisd1. EEN GEVONDEN SCHAT. In „Bookman's Journal" wordt melding gemaakt over het vinden van een schat. Ie- mand kocht een oud heerenhuis in Hertforts- hire en eenige weken later doorsnuffelde hij zorgvuldig alle vertrekken, ook de zolderka- mers. In een daarvan vond hij verborgen een aantal verwaarloosde oude boeken. Een er van opende hij uit nieuwsgierigheid en op een der bladzijden vond hij een aanteekening omtrent in het huis verstopte kostbaarheden, die verborgen waren in de dagen der revolu- tie van 1745. In verband daarmede liet hij den vloer opbreken onder een oude kast en vond toen in een holte duizend gouden guin- jes, een hoeveelheid zeldzaam porcelein en zilver en de eerste uitgaveii van Congreye, Wycherly, Dry den en eenige andere schrij- vers uit den Elizabeth-tijd, alle volgens ge- woonte van dien tijd zorgvuldig in zijden omslagen gewikkeld. FRANSCHE MINISTERRAAD. De ministerraad heeft gister een wetsont- werp aangenomen, volgens hetwelk de schuld en het tegoed wordt geregeld, die v66r den oorlog bestonden tusschen Frankrijk en Duitschland. Voorts keurde de J^aad de be- noeming goed van den Oppersten -Oorlog- raad Daarna zette de minister van Openbare Werken uiteen, welke maatregelen genomen zullen worden om de bevoorrading met steenkolen te verhoogen, Zijn tontwerp, om- trenf de opeisching van vaartuigen voor de binnenscheepvaart. om het transport van ko- len en voedingsmiddelen te vergemakkelij- ken, werd goedgekeurd. Vervolgens benooem- de de Raad de heeren Isaac, Narsel en Thoumine tot leden van den econornischen Oppersttn Raad, ter vervanging van de hee ren Loucheur. Clementel en Vilgrein De heer Poincare teekende daaraa een decreet, waar- door de Opperste Raad wordt belast met het onderzoek aangaande de geboortenkwestie hij zal nagaan, welke de beste middelen zijn, om de bevolking te doen toenemen. DE EX-KEIZER. Reuter seint d.d. 26 dezer uit Parijs De raad van ambassadeurs heeft hedenmor- gen het antwoord van de Nederlandsche re geering, met betrekki.ng tot den ex-keizer be- sproken. Beslotem werd Fransche redhtsge- leerden de zaak van alle kanten te doen.on- derzoeken en deze het antwoord te doen op- stellen, dat waarschijtolijk de volgende week aan den raad ter goedkeuring zal worden voorgelegd. EEN LANGSLAAPSTER De New-Yarksche correspondent van de Times seint het volgende: Na 102 dagen en nachten geslapen te heb ben, werd mevrouw Dora M'untz, oud 29 jaar, een inwoner van New-York, Dinsdag door de mulziek van een viool .gewekt. Zij lijdt aan de ziekte, bekend als encephalitis lethargies, en, op een paar korte tuaschenruimten van enke- le minuten na, is zij in een diepen slaap ge- dooipeld geweest, waaruit niets haar ikon wekken. Alle hulpmiddelen van de geneeskundige- wetienschappen werden vergeefs beproefd, tot als laatste redmiddel besloten werd, de uit- werking van muziek te pTobeeren op de sla- pende zenuweentra, daar de vrouw een geest- driftig concertbezoek'Ster was gewuest. Een jonge violist Ho' t'man werd aangenomen om aan het bed van do zieke vrouw te spelen. Nadat hij zonder uitwerking een Hongaar icha rhapiodia had gespaeld, ging .de muiicui «v«f tat Schubart's aaranada. Na amkala mi- nuten opende de patients de oogen en knikte met het hoofdi. Toen -de muziek bijna een uur had aangehouden, was mevrouw Munhz klaar wakker. De dokters zeggen dat er geen teekenen zijn dat zij weer in slaap zal vallen en dat zij, ale zij weer op krachten gekomen w, het hos- pitaal zal kunnen verlaten. Zij v/as in den lethargisehen toestapd verzonken enkele da gen nadat zij van een influenza-aanval achijn- baar geheel hersteld was. De correspondent voegt hieraan toe, dat dit het eerste geval is, dat den New-York- schen gezondheiusdienst bekend is, van ge nezing in een gevel van encephalitis lethar gies. TEEIN MET PEOPELLEE. Onlangs werd melding gemaakt, van de Fransche uitvinding, waardoor een auto door gebruik van een propeller in beweging.wordt gebracht. Nu heeft een Duitscher, S'teinitz genaamd, hetzelfde mjddel toegepast op een spoortrein, waarvan fioen de resultaten in enkele geillustreerde bladen kan aantreffen. De motorwagen is voorzien van twee vlieg- motoren, elk van 260 P.K. en kan 130 K.M. in het uur afleggen. Het benzine- of benzol- verbruik is evenals 'bij de Fransche vinding, zeer gering en bedraagt slechts 600 gram per K.M. DE VERKIEZ1NGEN IN HONGARIJE. Nopens de verkiezingen in Hongarije wordt gemeld dat door de onthouding der sociaal aemocraten de christelijke coalitie en de par- tijv ah de kleine landeigenarenr die beiden het herstei van de monarchie wilen, een overgroo- te meerderheid behaalden. De Nationale Vergadering, die op 16 Fe- bruari bijeenkomt, zal over den staatsvorm van Hongarije hebben te beslissen. Waar- schijnlijk zal zij zich uitspreken ten gunste van de monarchie en dan ook een candidaat voor den troon moeten zoeken. Men vermoedt dat de kroon aan den oudsten zoon van keizer Karel, prins Otto, zal worden aangeboden. GEEN AANLEIDING TOT TEACTE- MENT'SYEEHOOGING. „Och mijnheer de directeur", zei de bu- reaiichef Coenson de geschiedenis speelt in Stockholm daar u zooveel geld verdient, kunt u mij wel eene kleine tractementBver- hooging geven/' „Werkt u zooveel, mijnheeir Coensson?" „Ik? Ja, ik werk als een paard". „Laten we zien. Het vorige jaar had 366 dagen, nietwaar?" „Ja, procies." „"Welnu, u sliep 8 uren per dag, nietwaar „Ja». „Dat is een derde des jaars, of 122 dagen. Blijven dus over 244 dagen." „Dat klopt". „Acht uren per dag zijt u vrij. Dat maakt nog eens 122 dagen. Blijven dus over 122 dagen." ,,'e Zondags werkt u niet: maakt 52 dagen, blijven er dus nog 70." „Hmja." „'s Zaterdags werkt u maar den halven dag; er gaan dus nog 26 dagen af en blijven er 44." „Veertien dagen hebt u verlof gehad, niet waar „Ja, die had ik." „Blijven dus 30 dagen. Doch cr waren 9 feestdagen, zoodat er maar 21 werkdagen overblijven." „Maar, hm... hm... ja...a...aa." „Yijf dagen waart u ziek'blijven dus nog 16 dagen'l „Ja...aaaa" „Dan hebt u elken dag een uur midda'gTUst te zamen 15 dagen. Dus blijf 1 uag en dat was de le Mei, die u vrijaf nam. U hebt het getroffen, mijnheer Coensson, dat het afge- loopen jaar een schrikkeljaar was, anders zou u no,g een dag tekort gekomen zijn." Coenssen trok zijn varzoek om salarisver- hooging in. KOETE BEETCITTEN. Te Thorn werden de standbeelden van Ereiderik de Groote en Keizer Wilhelm 1 door 'de Polen door geweerschoten onherken- baar beachadigd. Ook hebben de Polen Duit sche spoorweg- en po-stbeambten hun bijzon- dere -kenteekenen afgerukt. Volgens te Bazel ontvangen berichten, heeft de Yougo Slavische regeering besloten het ultimatum der Entente, inzake de Adria- tische kwestie en Fiuime aan te nemen. Volgens een telegram uit Stockholm is de uitsluiting in de machineindustrie van kracht geworden. Deze uitsluiting omvat 92000 man. De Schickauwerke te Elhurg hebben het hedrijf stopgezot wegens de weerspan nigheid an tegenstand der arbeidexs. Uit Wilna wordt gemeld, dat de Lands- vergadering een besluit genomen heeft, om een verbond met Polen te sluiten. Dit zal aan de geallieerde machten worden voorgelegd. Het bedrag der in Ierland uMgeschre- ven nationale leening is gestegen tot 1X mil- lioen; dit is driemaal het bedrag waarvoor in de Vereenigde Staten is geieekend. In de vergadering van den Pruisischen Landdag gaf de president Leinert de veront- waardiging van net Huis te kennen over den aanslag op Erzberger. Tegen den dader is door den Staatsprocu reur een aanklacht ingediend wegens poging tot moord. De Duitsche regeering heeft een nota naar Parijs gezonden, waarin zij nogmaals tracht te verkrijgen, dat de geallieerden af zien van het ten iiitvoer brengen van art. 328 van het vredesverdrag (uitlevering der schul- digen). Uit Itali6 komen berichten, dat de sta king van het spoorwegpersoneel sterk af- neemt. In Milaan heeft een conferentie plaats gehad tusschen leden van het Centrale Be stuur en de vertegenwoordigers uit industri- eele en politieke kringen. Waarschijnlijk zul len deze besprekingen tot een spoedig einde van de staking voeren. De spoorwegbeambten te Mannheim hebben besloten een loonsverhooging van 250 pet. te eischen. Bij niet inwiliiging drei- gen zij met algemeene staking. De spoorwegbeambten te Bremen gaan steeds hoogere eischen stellen en nemen een steeds krasser houding aan. Men spreekt van een te verwachten algemeene spoorwegsta- king. De volkstemming in het eerste stem- mingsgebied van Sleeswijk zal op 10 Febru- ari worden gehouden. Maatregelen zijn geno men om het volledig resultaat nog denzelfden avond bekend te maken. Naar de Sun uit Parijs verneemt zijn de Geallieerden overeengekomen, den Turken te veroorloven in Europa te blijven. Dit beteekent dat Konstantinopel de zetel van de Turksche regeering en van het chali- :aat blijft. Het buitenland heeft van de Amerikaan- sche regeering of particuliere bankiers geen financieelen steun te verwachten. Gemeld wordt, dat 2000 Amerikaansche geweren in Ierland aan land zijn gebracht. De transportarbeidersbond in Engeland eischt een loonsverhooging van 10 sshilling In de Belgische Kamer legde de presi dent een verklaring af betreffende de behan- deiing der aangelegenheden van Eupen en Malmedy. Het Russische noordwestleger is op be vel van generaal Joedenitsj ontbonden. Op vreemde schepen in Amerikaansche havens is de drooglegging tijdelijk niet meer van toepassing. Martens, de sovjet-gezant in de Veree nigde Staten, heeft getuigenis afgelegd voor de sub-comtaissie van den Amerikaanschen Senaat. Volgens Martens stfeeft Lenin niet meer naar de wereldrevolutie, omdat Rusland sterk genoeg staat. men verwacht deze week een beslissing in den Senaat over het vredesverdrag. Het Weeusche kabinet heeft in zijn jong- ste vergader. besiproken wat men met de ge'in- erneerde Hongaarsche volkscommissarissen zal doen. Volgens de Lokal Anzeiger bestaan er plannen ze naar de Russische grens te transpprteeren. De Duitsche regeering heeft opnieuw een verzoek ingediend om niet vast te'nouden aan het artikel van het vredesbedrag nopens de uitlevering van de oorlogsmisdadigers. De staking in de cabarets te Berlijn is met een overwinning der kunstenaars geein- digd. Het minimum contract is overal aan- vaard. De Berlijnsche cabaretbezitters schij- nen echter toch maatregelen te willen nemen en hebebn een algemeene vergadering van hun organisatie bijeengeroepen. BINNENLAND. OlNTVOFRING BN1 OPSLUITING VAN EEN ZWAKZINNiIGF.. Het antwoord' van de heeren Ruys de Bee- renibrouck, minister van Binnenlandsche Za- km, en- Hcemskeri, minister van Justitie, op de vragen van het Tweede Kaanerlidi De Jon ge 'betreffende ontvocring en 0)psluiting van een persooni iint het krankzinnigengestfeht te Venray, luidt aife volgt: „Het kwam deni minister wenschelijk voor alvorens de door den heer De Jonge gestelde vragen volladl r te beantwoorden, te doen on- derzoeken of opneming vain deni patient in een krankzinnigengestidht iinderdaad nood- zakel'ijlk was. Nadait het desbetreffend' rapport der inspecteurs van het staatstoezicht op krankzuinigen en kranikzinnigengestidhten is ingekonien, verooirloven zij zich het resultaat van het naar het door deu heer 'De Jonge be- doelde geval ingestelde onderzoek meae .te deelen De bewuste bewaner van een der gemeenten in de nabijheid van 'Hoorn handelde reeds ja- ren lang eenigszins vreemd, zonder dat voors- hands opneming in een krankzinnigenge stidht poodzakeliijk was. In 1917 everawel trad bij hem een heftige exaltatietoestandi op, zich onder meer uitende in een agressief optreden fegenover person-en ui't zijn omgeving, stuk si aan van meubelem, enz. Aangezien toen, blijkenis geneesikundige verklaring, zoowel in het be lam g van den patient als in d'at van zijn omgeving, verpleging -in een krankzinnigen gestidht noodzakelijk werd, is hij krachtens machtiging vain de arronaissenients-rechtbank te VGravenhage van 3 September 1917 op- fenom-en in het St. B-avogesiicht 'te Noordwij- erhout. Vandaar werd hij 6 Mei 1918 over- gebradht naar het St. Servatiusgesticht voor mannelijke kienkzinnigen te Venray. Zijn verblijf aldaar werd- bij de besch-ikkingen van de arrondissementis-recbtbank te Roermonc van 29 Augustus 191S en 3 September 1919 verlcngd. De hefti; r exaltatietoestand, hier- voor vermela, ging wel is waar voorbij, maar de verpleegde is ir- -het gesticht gebkven, om dat hii] niet norma.)werd en zijn abnormali- teit, ook- in, het gesticht zich biji voortdiuring op onaangename wijze liet gelden Op 20 Augustus 1919 is de patifent uit het gesticht, waarin hij krachtens redhterlijike be- schiicking verbleef, on-tvlucbt. Toen pogingen om hem te bewegen vrijlwillig terug te keeren, •cbipbreuk ledicni, is hij 26 September op last van zijn curator -tegen zijn wil naar het go* sticht teruggebracht. Het is niet -geblekea, dat bij deze terugleiding noodeloos dwang is uitgeoefend, -nocn ook zijn omstandighedea bekend geworden, welke er op zouden wijzen, dat de curator door -minder eerlijke motievetk werdi geleid. Evenwel was, naar het oordeel der inspecteurs, neergelegd in hqn rapport, op dat oogenblik de toestand van den curan- dus niet zoo, dat gesticbtsverpleging noodi- zakelijk was. Gevaarlijk voor de optnbare or- e was hij op dat moment niet. Het ware vol gens voormeld rapport beter geweest, indien de curator op andere wijze in de verpleging van den patient had voorzien. Dat zulks niet is geschiedt, stellen de inspecteurs op reke- aing hiervan, dat de curator niet voldoende leeft geluisterd naar den raad van den toe- zi-enden curator. Uitdrukkelijk worde geoon- sta-teerd, dat geenerlei aa'niwijzingea zijn ge- vonden-, dat in deze aangelegenheid een rol is gespeeld door factoren, welke het daglichJ niet kunnen verd-ragen. Ondertusschen is de patient sedert drukker geworden. De inspecteurs achten dan ook een terugkeer in de maatschappij op het oogen blik minder gewenscht. Aan de inspecteurs is opgedragen bijizondere aandacht aan de be- langen van den patient te blijven wijden. Zoo- dra zijn toestand zulks veroorlooft en de inspecteurs vermoeden, dat die eerlang het geval zal zijn zal zijn plaatsin-g in een, an- der milieui, liefdehuis, sanatorium of gezin. worden bevorderd. -De curator heeft verklaard zijn medewerking te willen verleenen, indien >ehoorlij.k toezicht op den curandus verze- ecrd is". DUUR DER EERSTE-OEFENING. Ten aanzien van de dienstplichtigen, die in 1920 hun eerste-oefening hebben aangevan- gen, is de duur der eerste-oefening thans be- ->aaldvoor de onbereden korpsen op ten loogste zes mandenvoor de cavalerie op ten hoogste achttien maanden en voor de bereden artillerie op ten hoogste twaalf maanden. VRIJ VERVOER BIJ VERLOF. Door den Minister van Oorlog ad interim is nader bepaald: Aan militairen, behoorende tot het verlofs- personeel, voor eerste-oefening onder de wa- penen, die in verband met hunne geldelijke omstandigheden in een onafgebroken tijdperk van twee maanden geen gebruik hebben kun nen maken van bewegingsvrijheid of verlof naar de woonplaats van hun gezin of het ge zin waartoe zij geacht worden te behooren, kan-, hetzij bij het eerstkomend verlof, hetzij bij de eerstvolgende maal dat hun bewegings vrijheid wordt verleend, vervoer voor Rijksre- kening heen en terug worden verleend naar die woonplaats (niet tijdelijke Verblijfplaats). VRIJSTELL1NG VAN DE StOLDATEN-MENAGE. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat van de soldaten-menage kunnen worden vrijgesteld onder toekenning van de vergoe- ding wegens gemis van levensmiddelen a. gehuwde soldij-genietenden in hunne woonplaats, voor zoover de belangen van den aienst zulks toelaten b andere militairen, die daarvoor, om voor hen gewichtige redenen, op schriftelijke aanvrage van den compagnies-commandant, toestemming van den commandeerendc-offi- cier ontvangen e. militairen, die ten genoegen van den van gezondheid een bijzonderen dienst moe ten volgen; d. Israelietische militairen, onder voor- waarde. dat de plaats waar en den tijd waarop zij hunne spijzen nuttigen aan de goedkeuring van den commandeerende-offi- cier onderworpen zijn e. miliairen, die ten genoegen van den compagnies-comdt. duidelijk maken, dat zij vegetarier zijn; de vrijstelling door den com- mandeerende-off. in den regel alleen te verlee nen bij verblijf van de troepen in de gewone standplaatsen, onder voorwaarde, dat zij geen vrijstelling van diensten noodig maakt en dat de plaats waar en de tijd waarop de militai ren hunne spijzen nuttigen, aan de goedkeu ring van den commandeerende-officier on derworpen zijn. VALSCHE BELGISCHE BANK- BILJETTEiN. Het ministerie van- Financien deelt mode, dat blijkens ontvangen -inlioh-tingen een aan tal valsche Belgische bankbiljetten van 1000 francs naar Nederland zouden zijn geexpor- teerd. Deze biljetten kunneni aan de volgende k-crtteeken-en her-kend wordeni 1. ;De nummers der series zijtn slecht ge maakt, vooral de 8 is slecht. Wanneer de se- rienummers bevochtigd worden, vlekt de inkt. 2. De borsten- op de vrouwelijke figuur worden op de ecbte biljetten gevormd- door een ruwe afgeronde lijn. Op de valsche biljetten is deze lijn in drie stukken verdeeld. CENTRALE GOMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. Bij Kon. besluit van 26 dezer zijn de leden benoemd, met ingang van 1 Februari, in de centrale commisise voor georganiseerd over- leg in ambtenarenzaken. GEMENGD NIEUWS. DE MEDKPRIJS. De Noord-Hollandsche Bond van- ifolkvee- houderfl en de voreenig-ing- „Amsterdamsi-!-« Mel'kverzorging ,JIermes", hebben te Amster dam vergaderd. De volgende m-otie is aangenoanen „De vergadering kennis genomen hebhe.---te f ALIMAAKSCII i D'reoleur: 0. H KRAK. HoofdredaoteurT). N. ADEMA.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1