Am dc Sterol rem YccTfccr«id«®d SOddel- b*#r Technisch Onderwijt woid»n gevrsagd rtegen 1 April a.*. EEKIEERA1AJR in de Engelsche taal «p. EEK LEEKAAR in de Duitsche taal, tooi* ieder vak gedurende 2 men per week. Het salaris bedraagt 2 per lesuur, welke belooning na 2, 4, 6, 8,10 en 12-jarigen dienst telkens met J 0.20 per lesuur wordt verhoogd. Dienstjaren bij bet M. O. worden bij de toekenning van periodieke verhoogiagen me- degere/kend. Inlichtingen verstrekt de Directeur J. VAN" REIJEXDAM a. h. gebouw der Amb. ecbool. Stukken in te zenden aan het Gemeentebe- tuur v66r 1'5 FEBRUARI a.s. vaa het beeluit van het Zuivelkantoor, dat de bijslag van 3 cents door het Zuivelkantoor aan de Melkinrichtingen voor de win-terperi- ode 19101920 toegezegd, slechts zal uitbe- taald worden tot 15 Febr. a.s.; „In aanmerking nemende, dat terwijl de maximum verikoopprijs van 20 cents gehand- haafd blijft, deze opheffing van den bijslag zou neerkomen op vermindering der marge met 3 cents, hetzij van de melkinrichtingen 6f van de veehouders; overtuigd, dat het eene zoowel a Is het an- dere in de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk is; „protesteert met kracht tegen bovengemeld besluit van het Zuivelkantoor, hetiwelk in strijd is met de door Z. E. den min. van landbouw gedane toezegging omtrent den winterprijs, op welke toezegging alle belang- hebbenden hebben gemeend te mogen en te moeten re'kenen „en besluit om dit haar oordeel onverwijld aan den minister kenbaar te maken, en alle haar ten dienste staande wettige mid del en aan te wenden, om de nakoming van de ge dane toezegging alsnog verzekerd te ikrijgen." Een afschrift van deze motie is gezonden aan den minister van landbouw en aan het Zuivellkatoor, terwijl een particuliere audien- tie bij den minister is aangevraagd. DE W1JNIHUI STORlEN TE ZUTPHEN, K. Y. Hrt HoJlsndwh Tcrawl, dlratrot Louis de Varies, gehouden Dimd-ag 27 Jan., heeft besloten tot liquidatie der N. V. over te gaan en deze, met toepassing der artikelen 22 en 23 harer statuten, aan haar directie onder toezicht van commissarissen op te dragen. BESCHULD1GINGEN TEGEN EEN RAADSLID. - In verband met de beschuldigingen, in No vember ingebracht tegen bet sociaal-democra- tiscb gemeenteraadslid J. Geijzendorffer te Apeldoorn over het onder beding van provisie in optie nemen van een huis aan het Markt- plein van den hotel'houder E. Bruins met het doel, dit aan de gemeente te verkoopen, heeft de sociaal-democratische fractie in de Raads- zitting van 4 Dec. j.l. een commissie van on- derzoek verzocht, op welk verzoek de Raad niet is ingegaan, omdat het geen zaak betrof, waarom op grond van de gemeentewet tegen dit raadslid kon worden opgetreden, doch een kwestie voor moreele beoordeeling, die huiten den Raad moest worden beslist door de S. D. A. P. zelve, die, om den schijn van partijdig- heid te ontgaan, de zaak in handen zou kun- nen stellen van een onpartijdige commissie. De sociaal-democratische raadsfractie heeft nu zelf conclusie in deze zaak genomen zon- der het onderzoek van een onpartijdige com missie. In deze conclusie, welke aanvaard is door de afdeeling der S. D. A. P., wordt het feit erkend, doch de beer Geijzendorffer ge- handhaafd. Zij spreekt uit: „dat zij de han- delwijze van haar medelid J. Geijzendorffer ondoordacht vindt, om zonder opdracht een huis in optie te nemen, met het doel dit aan de gemeente te koop aan te bieden; dat zij zich op het standpunt stelt, dat de raadsleden zelfs aen schijn hebben te vermijden, zich door transaction met de gemeente te willen bevoor- deelendat zij evenwel op grond van haar on derzoek geen enkele reden aanwezig acht om aan de eer en goede trouw van haar medelid te twijfelen, reden, waarom zij hiermede de kwestie als afgedaan beschouwt." EEN PINK AFGEBETEN. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 43-jarigen Belgischen koopman Th. M. te Vlissingen, veel In aaosluiting met het telegram ini ons vo- rig numnver wordt nog gemeid: Het steenen i -r onderstuk in den Wijlnhuistoren staat trooste-1 ^ans gedetineerd, die beklaagd werd van het loos overeind. De zuidlkant van het museum I afbiiten van een stuk van een pink van den Nederlandschen loods Pieters te Vlissingen, tengevolge waarvan deze pink moest worden afgezet. De mishandelde heeft een tijdlang in levensgevaar verkeerd. Overeenkomstig den eisch van het O. M werd M. veroordeeld tot 6 maanden gevange- nisstraf met aftrek van het voorarrest. EEN DIEFSTAL IN EEN MUSEUM Gistermorgen- ontdekte de congierge van het museum van oudheden, dat gevestigd is in het museum Boymans te Rotterdam, dat in den nacht te voren was ingebrdken. Door een klein raampje zou men binnengekomen zijn. Het moeten well -bekenden geweest zijn, want men heeft zich alleen toegang verschaft tot de kamer waar de kostbaarste voorwerpen zijln ondergebracht. iDaar zijln van drie vitri nes de ruitan vernield. Ontvreemd zijn de gouden onafhanikelijkheidsbeker waarom sinds 1913 door voetbalvereenigingen wordt gestreden, voorts een gouden snuifdoos, be- zet met feriljanten, met portret van Napoleon, een gouden diadeem, gouden horloges en halskettin-gen. gouden rijders en een gouden. ring van de familie Burger, bezet met een kostbaren steen. De snuifdoos van Napoleon alleen was ver zekerd voor 10.000. Dr. MARIA MONTESSORI. Maandagmiddag had in de Aula der Ge- meenteljjke Universiteit te Amsterdam de of- ficieele ontvangst plaats van Dr. Maria Mon- tessori, waarbij vele bekende figuren op on- derwijsgebied aanwezig waren. 0. m. merk- ten wij op de heeren r. M. Wibaut, wethou- der van Amsterdam, dr. van Leeuwen, wet- houder van Utrecht, Bellaer Spruyt, K.- de Vries, Mr. de Keuber, dr. Gunning e. a. Zij werd welkom geheeten door dr. P. Plantin ga. voorzitter der Montessori-Vereeniging. 's Avonds hield dr. Maria Montessori, eveneeas in de Aula, welke geheel gevuld was, de eerste van haar drie hier ter stede te houden lezingen over haar opvoedingssy- steem. Zij besprak op zeer duidelijke wijze de grondslagen van haar stelsel, de individu- eele ontwikkeling van het kind, niet van bui- ten af maar het vergemakkelijken van de na- tuurlijke verlangens van het kind. In de eer ste plaats moet de omgeving, waarin het kind verkeert, zoo zijn, dat zij het aantrekt. Daar- voor is het noodig, dat er geen overbodige voorwerpen in de omgeving van het kind zijn, wat tot natuurlijk gevolg zou hebben, dat het kind weinig plezier in deze voorwerpen heeft. Groote waarde nechtte de spreekster niet al leen aan de schoonheid in het algemeen, doch aan de schoonheid en daarnaast de reinheid van alle voorwerpen in het bijzonder. Het fundamenteele in het systeem is de volmaakte coord inatie van de bewegingen. Aan het slot van haar eerste lezing wees spr op het belang van dit systeem van op- voeding, waarin het individu leert werken voor het maatschappelijk leven; daar een geordende samenleving alleen dan wordt verkregen indien elk individu zelf een tegen s'tan der is van wanorde. heeft door het neerploffen van balken geleden. Het door den brand zoo zeer gehavende Stada-Wijnhuis inet zijn achoonen wijnhuis- toren was het sieraad der Markt, Het gebouw werd ojh. gebruikt tot waag, hoofdwacht en voor archief. De .poort dezer waag Is in 1618 gebouwd, de toeren in 1627 terwijl een fraaie ball us trade in 1660 aan het geheel toegevoegd werd, Het lo:<aal, waarin de gemeentetelefoon ge vestigd is, heeft ernstige brand- em water- echade gekregen. Het zal nog wel geruimen tijd duren, eer de dienst hersteld is. Edn tweetal personen, nd. een brandweer- meester en een officier, zijn bij den brand vrij ernstig gewond door een neervallend brandend stuk hout. De eigenaar en bewoner van het perceel naast den Wijnhuistoren, waar de brand het eerst ontstond, is gister door de politie aan- gehouden en wordt heden ter beschilkking der justitie gesteid. HOOG WATER Hoewel het water in Rijn en Lek langzaam blijtf vallen, geschiedt de overtocht bij Wijk bij Duurstede nog steeds per roeiboot. Aan de Oude Merwedesluis te Gorinchem wordt weer geschut, zoodat de scheepvaart op de Lingt in verhinding met de Merwede we- dcr hersteld is. Om de 108 huizen, die te Gorinchem meer of minder onder water gezet werden, weer droog te krijgen, heeft de gemeente cokes toe gezegd. De reizigers op het baanvak VenloNijme- gen worden tusschen Linden, Katwijk en Cuyk per pont over het overstroomde gedeelte gezet. In verband hiermede is de verbmding Venlo Nijmegen hersteld. T6t nader order wordt echter een nieuwe dienstregeling ingevoerd. Te Deventer is de sdiipbrug weer gelegd Van het bezoek van den minister van land bouw aan het overstroomde gebied in Noord- Brahant vertelt de ,,'s-Hert. Crt.": Ginds een huisje. De bewoonster, welke den bijnaam had van de hen," zoo vertelt de burgemeester van Grave, „heeft tijdens den watervloed een jonge dochter ter wereld ge- bracht, welke nu den bijnaam heeft gekregen van waterhenneke." Geland wordt aan het huis van Thissen, de hoogere ingang is juist droog, al staat rond- om de muren nog een meter en meer water De stal is nog onder water, maar de woon- vertrekken zijn veel hooger gelegen en ge- deeltelijk droog. Uitstappen en binnengaan. Maar langzaam, er is immers zoo weinig ruimte, er is al zoo veel volk binnen. En wat blijkt? Op de opkamer liggen als naast el- kaar gemetseld een zestal koeien waartus- schen een paard, en in de huiskamer staan een vijftal koeien rond de tafel. „Maar waar is dan toch het varken?" „0, kom u. maar hier, Excellentie. Hier in de bedstee van mien en mien vrouw het het zoo goed aols maor kan." Met blijkbaar welgevallen wordt geconsta- teerd, dat het beest in de voor hem vorstclijke verblijfplaats zich zeer wel gevoelt, beter dan in den tijd van rantsoeneering, welke het waarschijnlijk nog versch in het gdheugen ligt, doch waarvan de sporen zijn verdwe- 0H nen. „En boven op zolder stiet nog ien maal. Uit Deventer: De verbinding Deventer GorsselZutphesn is door het vrijkomen van den Rijksstraatweg hersteld. De val bedraagt sinds gistermiorgen 12 c.M. De Buurtschap Oxe is uit haar isoleanenit verlost. In Eefde zijn de vhichtelingen nar hunne haardsteden teruggekeerd. Uit DirutenDe Waal valt geregeld weg. Sinds Zaterdag is de dSjtwacht ingetrokken. De stoombooten hebben den dienst hervat, maar leggen nog aan den dijk aan. Ook de Maas blijft goedf doorvallen. STAKING TOONEEIiKUNSTENAiARS Hedennacht zijn bij den heer Vincent Benghegge, diTecteur van het gezelechap, dat Zondagavond den door de atakende tooneel- spelers „besmet" verklaarden Hollandschen TELEFOON VOOR RAADSLEDEN. De Amsterdamsche gemeenteraadsleden J N. Hteemskerk en Ger. van Linigjen stellen den raad1 voor, B. en W. uit te noodigeji een; voor- stel te doen, omi de woning van ieder raads lid, dat daartoe het verl'angen te kenneni geeft^ aan het gemeentetelefoonnet aan te sluiten. DE VERJAARDAG VAN 'DEN EXiKELZER, Gistermorgen kwamen ter gelegenheid van den verjaardag van den ex-keizer verscheide- ne manden bloemen per tram en per auto aan. Gister a vond is er een diner, waarbij ook tegenwoord'ig was graaf Bentinck van Zuyle- stein en de burgemeester van Amerongen Nog steeds kwamen honderden telegrammen aan, bijna alle uit Duitschland. OEDEELTELIJKE DRDOGLBGGING VAN LEEUWARDEN. De gemeente raad van Leeuwarden heeft met 13 tegen 12 stemmen verworpen het be kende voorstel in zake beperking van. den dranlkverkoop. Mlet 18 tegen 7 stemmen is aangenomen een voorstel, om met ingang van 1921 den verkoop van sterken drank in 't klein, van Zaterdagmiddag 12: uur tot Maan-1 FUWE ZEDER iln een theater te Amsterdam maakte een kellner een bezoeker opmerkzaam op het feit, dat deze laatste op een verkeerde plaats zat De bezoeker beweerde het tegendeel en zette zijn argumenten kracht bij, door den kellner en iklap te geven Spoed'ig ontstond op de bo- venrangen een vechtpartij. De bezoeker trok onverwacht eeni mes en stak dit den kellner in de bdrst. 'Gelukkig stiet de punt op een hard voorwerp, zoodat geen edele deelen ge- raaikt werden. iDe dader kreeg zelf een snij- vvond' aan de hand. Hiji werd naar het politte- bureaii overgebracht. 'DE BEKLAAGDE. In de Tel. schrijft Speenhoff: Zal hlij in de Rechtzaal zitten EVen boud als op zijln* Troon; Zal zijn hand zijn Scepter wezen En zijn grijizend haar zijn Kroon? Zal hiji fier zijh vonnis nooren Groot a!s een Barbaren-Vorst; Zal hiji staan daar met de armen Breed gevouwen op de borst? Zal' hij zelf zijh lot bepalen Als een Heiden-Opperhoofd; Dat inwrikbaar, vastberaden In zijn helden-trots gelooft? Zal hij vriij en ongeblinddoekt Riustig wachten op den- dood; Zal hij zelf het teeken geven Zooals hij voorheen gebood Zal hij geen genade vragen Zal hij sterven als een held; Met den banvloek op de li Van zijn donderend gewel Zal hiji als een zwakke grijsaard Kxeuinend naar den Rechtbank gaan; Zal hij als een moedelooze, Btikkerid, voor zijh Rechters staan? Zal hij onderworpen zwijgen Angstig-bevend voor zijn straf; Zhl hij om het leven smeeken Zal hij vreezen voor het graf Zal hij in de Rechtzaal zoeken iNaar wat troost en medelij Is het einde van zifn glorie, In vernedering, nabiji? 1 ZatwflapmWtfage a¥Weti?cb? wWtf i hwzleBiiig der Jwmtfdea van de «ecretarle» dCn, 's avonds eere-avond. le Piaksterdag, 's morgens boottocht, 's middags Gymn. wedstrijden voor de veree- nigingen, onder leiding van het Oewest, 's avonds receptie. 2e Pinksterdag, 's morgens onderlinge wed- j strijden voor de aspiranten van Jahn. 'smidg en ontvangersambtenaren en ambtenaren van den burgelijken stand, in die provincie. Een verblijdend teeken dat Gedep. Staten be- reid blijken om te bevorderen dat genoemd personeel in de toekomst een behoorlijke beloo ning erlangt. - v. i Dat de gemeenteraden bij hen niet achter- dags officieele ontvangst ten Stadhuize, op- blijven tocht en Gewestelijke turndag. Wat de salarieering van de laatsten betreft willen Gedeputeerde Staten een einde maken aan de stelselloosheid, die thans daarin be- staat. De Ned. Bond van gemeenteambtenaren ijvert reeds lang voor eenbetere en meer syste- matische bezoldiging van genoemd perso neel en genoemde afdeeling zal dan ook gaar- Nlu reeds wordt gerekend op een deelname van 1500 turnsters en .turners. BEW AKINGSPE RSONEE L. Het Persbureau van De Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijiks dienst meldt, dat de minister van justitie naar aan- leiding van een verzoek heeft besloten lo. Dat ,de bewaarsters in de gevangenis- ne ^are medewerking verleenen om tot het sen voortaan uitwonend zullen zijh en dat doe'>da^ Gedeputeerde Staten wenschen te be- haar dienst overeenkomstig dien van het I redcen> te geraio mannelijk bewakings-personeel zal worden Id; Op het slot van Amerongen Vindt men geen Napoleon 'Die met honderd bliksemda. Heel het menschdom tarten Door grootmoedigheid gedreven Zwijgt misschien de Volkenbond En er wande'lt daar in Doom Een vergeten 'grijsaard rond. DE POKKEN TE ARNHEM. Het aantal pokkengevallen: te Amhem steeg gister tot 21er zijn bovendien 40 per sonen- in observatie. De gemeente heeft zich de beschikking verzekerd over het oude hotel Noble aan den Velperbuitensingel, thans leegstaand, om het Dot tweede observatiehuis te bestemmen. De haard van de ziefcte zetelt in Klaren- dalenkele lijders wonen in de oude stad, docn op hen is de besmetting van* daar over- gebracnt. 1 MEL'K ALS OVERBRBNOSTER VAN iHOND9DO'LH)EID? Te VHeerenbroek (Zwoilerkerspel) doet zich het volgende geval voor. Bijl een land bouwer is een hond -gestorven op vermoeden, dat het dier lij'dende was aan dolheid. Het kadaver werd opgezonden naar het Rij'ks Veeartsenij-kundig Toezicht te Utrecht en daar is gebleken, dat het dier werkelijk aan de gevreesde ziekte heeft geleden. Nu meent men echter te weten dalt de hone in aanraking is geweest met koeien van- den landbouwer en wordt geheel de veestapel ver dacht van besmet te zijn met hondsdolheid Ook te Utrecht schijnt men deze zaa'k ernstig op te vallen en werd de wenk gegeven voor a* voorzichtig te zijn met het gebruik van de melk van- de verdachte dieren. De melk van deze koeien wordt geleverc aan de roomboterfabriek daar ter plaatse en toen de directeur dezer mi chting kennis kreeg van het voorgevallene, was deze er niet meer gerust op deze melk gewoon weg met de andere te laten verwerken. Hij wendde zich darom tot een zuivelspe- cialiteit, die hem, naar men verneemt, heeft aangeraden ten- spoed-igste bij den rijksvee- arts aan te dri-ngen om een onderzoek in te stellen of de dieren werkelijk aan dolheid lij den- en in afwiachtimg daarvan de verdachte melk lang en ter dege te pasteuriseeren. ONTROUWE BOEKHOUDER. In aansluiting met het berioht in zake het aanhouden van een boekh-ouder van de firma Zoethout Co. te Watergraafsmeer, wordt nader gemeid, dat tijdens het onderzoek is jebleken, dat de aangehoudene van Septem- >er 1919 af zich regelmatig gelden heeft toe- geeigend, toebehoorende aan genoemde fir ma. Daar hij wissels en kwitanties onder zijn jerusting had, bestemd voor verschillende winkeliers, ging dit gemakkelijker voor hem. Hij bood1 die kwitanties ter betaling aan, waaronder er waren van 200 en fl 300. Ontving hij die gelden, dan eigende hij zich die toe. Afreeds is gebleken dat hiji kwitanties heeft geind bij winkeliers te Muiden, Amster dam en Watergraafsmeer. De door hem ont- vangen gelden heeft hij verbrast. Ruim 6000 heeft hij-' verduisterd. Gebleken is, dat hij de 1700 die hij 6 Jan. j.l. geind heeft ">ij de firma W. en C. te Amsterdam!, binnen een week heeft verbrast De verdachte bevindt zich in hechtenis. Schouwburg heeft bespeeld, de ruiten inge-, worpen van zijn woning 2e Jan van dar Heij- icteiii, van ZaterdagmiOidag 11 uur danstraat 19. dagochtend: 8 uur en op Ghnstelijke feestda- terdag 23 Mei en de beide Pinksterdagen 24 De v«rgad«rint van tandealhoudera der gen te verbieden. 1 en 25 Mei e. k. en wel als volgt: 40-JARIG BEST AAN GYMNASTI'EK- VEHEE'NIGING. Op 27 Mei 1920 zal het 40 jaar geleden zijh, dat te Edam werd- opgericht de Gym- nast'iekvereeniging „Friedrich Ludwig Jahn". Dit is eenl in de Gymnastiekwereld niet alle dagen voorkomend feit, en naar't zich laat aanzien-, zal dit jubileum dan ook op sch.it- terende wijlze worden gehouden. Niet alleen is uit alle deelen der Edamsche burgerij een- feestcommissie tot -dit doel gevormd die nu reeds met 'groote activiteit de orgenisatie der feesten voorbereidt, d-och de geheele sportwe- reld van NoordiHolland zal daaraan deel- nemen. Medewerking is namelijik toegezegd door het Gewest Nootd-Hoi land van' het Kon Ned'. Gymnastiekverbond' en den Noord.-'H. A'thletiekbond. De feesten zullen gehouden worden op Za- geregel 2b. Dat voor het bewakingspersoneel die 51-urige wericweek zal worden ingevoerd; 3o. Dat de slaepwacht in de gestichten als dienst zal worden gerekend, terwijl elk uur wachtdienst des nachts verricht voor 1 yt uur zal tellen; 4o. Dat bij detacheering van ambtenaren, indien deze met hun vrijen Zondag naar huis faan, zij des Maandags per eerste gelegen- eid kunnen terugkeeren;. TEGEN VERPLICHTE ZGNDAGS- SLUITING. De -gemeenteraad van Apeldoorn stelde on- langs eene verordening op die verplichte win- -kelsluiting vast, waarin ook Zondagssluiting wordt voorgeschreven. Alleen banketbakkers en sigarenwinkeliers mogen desgewensoht hunne zaken tot Zondagmiddag -twee uur ge opend hebben. Zondag j.l. is deze verordening in wer- kin-g getreden. 'Het bleek echter, da-t tal van winkeliers de bepaling eenvoudig negeerden en hun zaken kalmpjes openhielden, sommi- gen tot acht uur's avonds. Er is in verband daarmede reeds tegen £en hunner proces-ver* baal opgemaakt, maar de bekeurde winkelier deed tegelijkertijd de toezegging, dat hij de zaak op denzelfden voet zou voortzetten en ook in het vervolg zich niet aan de verplich ting, om op Zondag te Sluiten, zal onderwer- pen. 'De winkeliers, die oppostie voeren tegen de Zon-diagssluiting, zijn voornemens, zich geor* ganiseerd daantegen te verzetten, door Zon dag a.s. uit protest alleni hun zaken open te houden. Getradht zal worden, eene vervolging uit te lokken, om in h'oogste instantie te doen uitmaken., of het voorschrift geoorloofd is en tevens bij de Kroon op vernietiging der ver ordening aan te dringen, op grond' van arti* kel 153 der gemeenitewet, o.L wegens in strijd zijn met het algemeeni belang. VOOR OOSTENRIJK EN HONGARIJE. Gistermorgen te tien uur is, zooals wij reeds in ons vorig nummer vermeldden zijn van het Weesperpoortstation te Amsterdam de bege- leiders vertrokken van den levensmiddelen- trein van het Intern. Vakverbond, welke trein uitgezonden kan worden, dank zij de gaven van de leden der Neaerl. arbeidersorga- nisaties. die op den 2en Kerstdag voor net sympatnieke doel gewerkt, of een dag loon af- gestaan hebben. Bij het vertrek van den trein, was de heer Edo Fimmen. de secretaris van het Internationale Verbona tegenwoordig. Als geleiders gingen mede, de res. le luitenant S. Houtman, de 2e luitenant Leo, de adjudant- onderofficier Van Tilburg, acht infanteristen en drie Roode-Kruissoldaten, benevens de heer Content, directeur van de Arbeiderscooperatie „De Dageraad", die in Weenen besprekingen zal houden, over eventueele volgenae zendin- gen. De begeleiderstrein, waarin ook een wa gon met goederen van particulieren opgeno- men was, zou heden te Arnhem gevoegd wor den bij het eigenlijke levensmiddelenkonvooi van het verbond. Daarmede werden ver den 100.000 K.G. margarine, 250.000 K.' rd- appelen, 10.000 ICG. cacao, 10.000 Ci. eierbriketten. Te Weenen zal dit alle* cider de behoeftigen gedistribueerd worden. De ar- beiders, die daarvoor de middelen bezitten, zullen iets moeten betalen, echter zeer lage prijzen. De bestuurders van't Oostenrijksch Vakverbond zorgen voor de regeling. Bij dit verbond zijn 386.000 arbeiders aangesloten. Voor het geld, dat als winst uit den verkoop vloeit, zullen zwakke kinderen naar Zwitser- land uitgezonden worden. Naar wij vernemen vertrekt 15 Februari een tweeide trein, begeleid door de heeren Ap- pleton en Fimmen, resp. voorzitter en secreta ris van het Int. Vakverbond. MET PETER GEWORPEN. De politie te Culemiburg heeft proses-ver- baa'l opgemaakt tegen de aldaar wonende wediuwe V., die haar bij1 -haar inwonenden schwiizoon bij het uit eeni cafe komenl op straat opwachtte en hem onverwacht een hand- vol peper in 'het gelaat en op zijn klee- ren wierp. Zij! heefit een volledige bekentenis afgelegd. MOEDER EN KIND VE-RDRONKEN. Een jongetje van 4 jaar van den watermo- lenaar A. Koopman te Thesinge (Gr.) viel in "t water. iDe moeder spro-.g het kind' oa om het te redden. Helaas, het miocht haar niet baten. Levenloos werden beiden, door den armen vadfr aan wal gebracht. P RE SE NTTIEGELD VOOR OOM'MISSIE- VERGADERINGEN. B. en W. van Gouda stellen aan* den raad voor in Ihoogste instantie te doen uitmaken, of het -tegenwoordig art. 58 der gemeentewet I al dan niet het toekennen van presentie-gel- I den aan Raadsleden voor het bij wonen van comnxissie-vergad'eringen in den weg staat. Daartoe stellen zij voor, alhoewel gedeputeer de staten hebben medegedeeldl, een dergelijk besluit niet te zullen goed-keuren, den post „presentie-geld aan raadsleden" te verhoogen. JAARWEDDEN VAN SECRETARIE- EN ONTVANGERSAMBTENAREN EN VAN AMBTENAREN VAN DEN BURGELIJ KEN STAND IN NOORD-HOLLAND. Overeenkomstig het verzoek van de afdee ling Noord-Holland van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren op het laatst van het vo rig jaar tot Gedeputeerde Staten dier provin cie gericht, heeft dat college zich dezer dagen tot de dagelijksche besturen in dat gewest ge richt, met verzoek om v66r 1 Maart a.s. zoo noodig, voorsteleln te doen bij den raad toi reiken, te geraken. Op Vrijdag 6 Februari a.s. zal te Amster dam eene algemeene ledenvergadering wor den gehouden, waarin bovenstaande zaken aan de orde zullen worden gesteid en de hou- ding van de organisatie te haren opzichte bepaald. KORTE BERICHTEN. Te Bosdhkapelle (Z.) is de groote land- bouwschuur van den heer V. door brand ver nield. Behalve het vee is alles verloren ge- gaan. De knechit is als verdadht van brand- stichting, gearresteerd. Bij de ha'lte Slich-tenhorst is een boeren- arbeider door een goederen trein overreden. Het hioofd en een deel van' het bovenlichaam werden van de romp grt*±eiden. H'et lijk is naar Amersfoort getransporteerd. Van Texel worden thans dagelijks scheepsladingen stroo uitgevoerd. De pnjs, die in den jongsten herfst 18 a 20 be- droeg, per 1000 KG. is n/Ct gestegen tot 40 k f 42 voor een geMjke hoeveelheid. Op de varkensmarkt te Emmen daalde de prijs der vette varkens van 85 cent tot 58 a 60 cent per pond, levend gewicht, en die der big-gen van 25 k f 30 tot 10. Kerkvoogden van Hem (classia Hoorn) hebben in den collectezak een enveloppe in- houdende een bankbiljet van 100 gevonden, met bijechrift: .^uurtetoeslag voor den pre- dikant over 1919". Te Winschoten is de 80-jarige vrouw van den arbaider Roelf Bodde, levend ver- brand, doordat de sto-of, waarboven het oudje zat en daarop haar kleeren vuur vatten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollanl hebben den heer J. Bakker, smid te Dubbel- d-am, vervallen verklaard van het lidmaat- schap van den raad dier gemeente, wegens ten behoeve van die gemeenten. het middellijk deel nemen aan de leveringen Burgemeester en Wethouders van Wor- merveer hebben 35 aldaar gevestigde vereeni- gingen uitgenoodigd tot een samenk-omst om te geraken tot een stichting „Volksgebouw" om te dienen voor concert-tooneel-biosooop- en vergaderzaal en eventueele andere bijeen- komsten enz. van de Wormerveersobe burgerij. De voordracht van B. en W. van Am sterdam betxef'fende de geldleening van 10 millioen over 10 jaren, is in bet Gemeente- blad verscbenen. B. en W. van Amsterdam geven een overzicht van de financien dier gemeente. De conclusie luidt, dat de credietwaardigheid der gemeente Amsterdam boven elken twijfel verheven is. Het Kederlandsche zeilscbip „Es-peran- ce" van Limbamn naar Gothenburg, is op een mijn geloopen en -gezonken. De boman- ning is gered. Een Weensch jongetje en meisje, die naar huis verlangden, gingen er stilletjes van door. Ze wilden weer naar Weenen. Te Ge- nerbrug werden ze aangebouden en naar hun pleegouders terug gebracht. De rechtbank te Middelburg veroodeel- de een 42-jari-gen rijwielhersteller uit Krab- bendijke, in wiens woning een partij ontplof- bare -projeotielen in beslag werden genomen, die bij van Duitsche soldaten bad gekocht, tot 25 boete subsidiair 25 dagen hecbt. Vermoedlijk zullen de Chr. haven- en fransportarbeiders te Amsterdam niet tot sta king besluiten. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. DE VERGIFTIGING TE ANNA PAULOWNA. AMSTERDAM 28 Jan. Het Hof te Amsterdam heeft heden in hooger beroep behandeld de zaak tegen de 30-jarige An na Berkhout, (wed. P. Meijnen), die door de rechtbank te Alkmaar tot 10 jaar ge- vangenisstraf met aftrek van 5 maanden preventief was veroordeeld wegens het ver- oorzaken van den dood van haar man wat door de rechtbank werd beschouwd als doodslag. De president onderwierp beklaagde die een vrij onverschillige houding aannam aan een scherp verhoor. Beklaagde zeide thans terug te komen op de verklaring welke zij voor de rechtbank had afgelegd en dus 'te blijven 'bij de mededeelingen welke zij aan den rechtcommissaris had gedaan. (De uitslag van het proces is nog niet bekend.) LID. PROV. STATEN. AMSTERDAM 28 Jan. In plaats van den heer R. Stenhuis is benoemd tot lid van Prov. Staten de heer L. v. d. Wal, voor- ziter van den Alg. Ned. Timmerliedenbond te Amsterdam. STAKING VAN TOONEELISTEN TE WEENEN. WEENEN, 28 Jan. Naar de bladen mel- den hebben de Tooneelisten om verhooging van gage gevraagd. Zijn hun eischen op 1 Februari niet ingewilligd dan zal tot sta- king worden overgegaan. ST ADSNIEUWS. COMMITS VOOR DE NOODLIJDENDE OOSTENR.-HONG A AR'SCHE KINIDERENl Dfe Pennlngmeester deet mede, dat bij hem verder is ingekomen van W. de B. 10. Vo- rige opgeve 5545.68, 5535.68, word't t'otaal VOOR HET WEENSCHE KIND. Zondag speelde Alcmaria Victrix tegen de Cadetten (C. F. C.). De zuiverc opbrengst

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2