DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - KRUCHI til VLUGHEID. Honderd twee en twintigste Jaargang. 1920 DONDEltDAG 29 J A N U A R I. BERICHT. Fijn Schoenwerk. IS Ho. 24. ii* 2 25 cent per regel. Zaterdag 8 uyr. HERMs. DE RAAT Dlt nummer bestaa! ul! 2 bladan. Abonnementsprljs bl] vooruitbetaling per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewl]snummers 5 ct. Advertentleprljs 25 ct. per regel, grootere letters naar plaatsrulmts. Brieven franco N.V. Book- en Handelsdrukkerl) v/h. Herms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratie Nr. 3. Redactfe Nr. 33. Gedwongen door de nog steeds stijgende exploitatiekosten, alsmede door loonsver- hooging, zljn wlj genoodzaakt den prijs der Advertentien voor onze courant van af 1 Februari a.s. te stelllen op Waar met Tjanuari de meeste bladen bun abonnements- en advertentiepr|jzen verhoog- den, hebben wij getracht de prijzen te handhaven, wat .ons nu echter blijkt niet mogelijk te zijn. De Abonnementsprljs blijft voorloopig onveranderd. De rubriek „Vraag en Aanbod" voorko- mende in het nummer van Zaterdag, wordt VERHOOGD TOT 60 cents. DE D1RECTIE. BUHtENLANDSCH OVERZICHT. De teiegrammen brengen heden weinig bij- zonderheuen. Minister Erzberger blijkt er crgcr aan toe te zijn dan algemeen vermoed werd, hoewel hij toch van tijd tot tijd in staat is cen ambte- naar ter bcspreking van diverse vraagstuk- ken te ontvangen. Al3 een bewijs hoe de Helffcrich-propa- ganda inooidaanslagen in de hand werkt, mag het feit dienen, dat de oudeis van den vaandrig die op Erzberger geschoten heeft, verklaard hebben, dat zij de daad van hun zoon goedkeuren. Op den dag van den aanslag was de zoon 's moreens als gewoonlijk naar het gymna sium gegaan. Hij had den vorigen avond aan zijn vader cen revolver gevraagd en deze had hem het wapen gegeven, zondcr zelfs te vra- gen waartoe het moest dienen. v De ouders hopen nu, dat hun zoon zijn studie voor het eind-examen in de gcvangenis van Moabit zal kunnen vooilzettcn. Blijkbaar weegt de gcdachtc aan het eind- examen van hun zoon zwaarder dan de vraag of Erzberger zijn wonden al dan niet zal overlcven. He is oen staaltjc van den gcdachtcngang in al-Duitsche kringen en het bewijst wcl, dat men daar cok niet voor ingrijpende midde- len terugdeinst, wanneer men dc verwach- tiiig heeft daardoor nadeel aan het nieuwe regime te kunnen toebrengen. De Duitsche autoriteiten stellen alles in het werk de productie te vergrooten, ten einde het dreigend gevaar van een nieuwe honger- cn gebrekperiode af te wenden. Dat geldt niet alleen voor de mijnwerkers die een zes-urigen werkdag wenschen, maar ook voor de spoorwegarbeiders. De directie der spoorwegtn had te Bremen geSischt, dat de acht-urige werkdag zal blijiven. bestaan. Het stukwerk moest opnieuw worden ingevoerd en de directie zou het recht hebben de arbeiders uit te kiezen, die zij vooreerst weer aan het werk wil zetten. De spoorwegarbeiders wenschten evenwel r.ietnand uitgesloten te zien en vroeg steun aan het hoofdbestuur.der organisatie te Ber- lijn. Een dergelijk besluit werd ook te Frank fort genomen. Wellicht zullen de uitsluitingcn nog tot efakingen leiden. Aan stakingen heeft Duitschland momen- tecl geen behoefte. Want meer en meer ziet men in, dat de ar- beidsproductie moet toenemen, wil Duitsch land niet ten onder gaan. In dit opzicht verdient een pessimistische rede van den Pruisischen minister van land- bouw vermelding. Wij staan, alaus de minister, aan het be gin van het tranendal, waar we doorheen moeten. Er komen nog veel erger tijden dan wij nu doormaken. Den volksmassa's moet duidelijk worden gemaak't, dat tot elken prijs de arbeidsproductie moet toenemen. Ik zal alles doen om den landbouw er bovenop te brengen. Alle verordeningen kunnen niet wegnemen, dat de schaarschte aan levensmiddelen aan- houdt en nog grootcr wordt. Wij komen1 ook spoedig aan het oogenblik, dat wij in het bui- tenland niets meer koopen kunnen. We staan er nu nog veel slechter voor dan verleden jaar. De veeteelt is achteruitgegaan, we heb ben geen voldoende kali, stikstof en dierlijke meststoffen meer. De „Zwangswirtschaft" heeft ons wel is waar tot nu toe door veel heengeholpen, maar zij heeft ook remmend gewerkt op de productie en doet dat nog. Ook de grondoezitters werken met verlies. Dat kan zoo niet blijveni. Er kan niet ge- dorscht worden omdat er geen kokn zijn en waar geen stikstof en geen kolen zijn, is ook geen brood, geen melk, en geen vleesch. Thans kan men onmogelijk de social isatie van den landbouw doordrijven. We moeten nu niet socialiseeren, maar produceeren en meer arbeiders het land opsturen. De stedelijke ar beiders moeten' leeren veldarbeid te verridh- ten Dergeliike officieele medcdeelingen zullen de Duitsche arbeiders wel tot het besef bren gen, dat het land door stakingen momentcel allerminst gebaat is. BUITENLAND. EMIGRATIE VAN JODEN. Een aantal vermogende Amerikaansdhe Joden hebben een consortium gevormd, om de Joden in Polen en Litauen financieel te helpen. Groote geldsommen zijn reeds inge- zameld. Een schip is gecharterd, waarmede levensmiddelen enz. naar Polen gezonden worden. Dezer dagen gaat een deputatie van Wn der grootste landverhuizersorganis'aties van New-York naar Polen met het doel, om de daar achtergelaten betrekkingen naar hun fezinshoofden in Amerika terug te brengen. ot dusver hebben zich reeds 50.000 Poolsche Joden aangemeld, die van deze bemiddeling gebruik wenschen te maken. i HONDERD MIJNWERKERS VAN DE BUITENWERELD AFGESNEDEN. In de mijnen Schuerbank en Charlotten- burg bij Dormund zijn door Waterdoorbraak ongeveer honderd man van de buitenwereld afgesueden. Reddingspogingen zijn onmid- deiijk ondemomen, dodh hadden nog geen1 re- sultaat. Voor den ingang der mijnen staan talrijke jammerende vrouwen, die over het leven hunner manneni bezorgd zijn. DE EX-KEIZER. De Daily Express meent te weten, dat de geallieerden voomemens zijn, aan de Neder- landsche regeering te vragen of zij bij machte is, waarborgen te geven, dat de gewezen kei- zer Holland niet verlaat, in geval de geal lieerden zouden tocstaan, dat hij in Holland bleef. DE FRANSCHE KEMERZITTING. Dinsdag zou het kabinet-Millerand gei'nter- pelleerd worden over de algemeene politiek. Met gemeenschappelijk goedvinden is de in- terpellatie tot Vrijdag a,s. uitgesteld en de Kamer zette de besprekingen voort met be- trekking tot het reglement HONGERENDE KINDEREN IN NEW-YORK. De gezondheidscommissaris Copeland heeft een onderzoek iugesteld omtrent den invloed van den melkwoeker, cn wel bij 11,000. families in een der dichtbevolkte ge- deelten van New-York. Het bleek, dat ac;.- kindcren onvoldocnde melk krccg. De helft kreeg in het geheel geen melk. Van 19.000 kinderen lecd 30 pet. aan blocdarmoede en bndervoeding. Al deze klcinen waren jon- ger dan 7 jaar. VEREEN1GING VOOR DEN VOLKEN- BOND. De Raad van de Fransche vereeniging voor den volkenbond is bijeengekomen onder voor- zitterschap van Bourgeois. De Raad heeft besloten het ontstaan van deze instelling te vieren door eene plechtige zitting, welke zal worden gehouden in het gebouw der Sorbonne op 30 Januari a s., on der voorzitterschap van Poincare. De Minis ter van Onderwijs, het dipiomatieke corps, en verschillende fgevaardigden zullen hierbij te- genwoordig zijn. De heeren Bourgeois, kar- dinaal Amette, pasoor Robert, opperrabijn Levij, Ribot, Viviani en anderen zullen rede- voeringen houden. 60.000 MENSCHEN OMGEKOMEN VAN HONGER EN ZIEKTE. De Westm. Gazette meldt, dat het Roode Kruis toestemming heeft gekregen een com- missie naar Odessa te zencten om de ellende van de krijgsgevangenen uLt* Toerkestan te verzachten, 60.000 van hl~j[ zijn reeds door honger en ziekte gestorven. De overblijvende 40.000 staan voor een spoedigen dood. TRE1N OVERVALLEN. Maandagavond is bij Vilvoorde een goede- rentrein door zes gewapende mannen aange- houden. Zij braken een wagen open en namen de vlucht met een aantal kisten gecondenseer- de melk. Er werd een uitgebreid politieonder- zoek ingesteld, tengevolge waarvan een zeke- re O., inwoner van Vilvoorde, gearresteerd werd. EEN GEVAL VAN ZWARTE POKKEN. De „B. Z, am Mittag" verneemt uit Bot trop In het ziekenhuis alhier heeft zich een ge val van zwarte poklcen voorgedaan. Het zie kenhuis zal voor den tijd van veertien dagen worden gei'soleerd. Slechts in dringende ge- vallein zullen zieken worden opgenomen. KORTE BERICHTEN. Barnes heeft zijn ontslag uit het Engelsche kabinet genomen. Het is niet zeker of dit aanvaard wordt. De Vereenigde Staten nemen nog geen zitting in het arbeidsbureau van den volken bond, voor ,de ratificatie van het vredesver- drag. Een Mohammedaansche deputatie heeft den onderkoning van Indie een adres over- handigd, naar aanleiding van de kwestie van het Khalifaat' Te Teanta in Egypte hebben manifesta- ties tot onlusten geleid, er zijn 20 dooden en 55 gewonden. In Namen heeft een betooging plaats gehad, naar aanleiding van den militairen diensttijd. De Duitsche regeering kondigt krachti- ge maatregelen aan tegen degenen, die den zesurendag in de mijnen widen afdwingen. Volgens een bericht uit Belgrado zou Zuid-Slavie het ultimatum der Entente heb ben aanvaard. De R.-K. bisschoppen in Ierland verkla- ren zich ervoor, Ierland het recht te geven zijn eigen regecingsyorm te kiezen. Poincard heeft aan de Vlaamsche steden Veurne, Nieuwpoort Dixmuiden en Ieperen het oorlogskruis overhandigd. Trotzki zou te Kief hebben verklaard, dat de grenzen van Oekrajina met Sovjet- Rusland zullen worden bepaald. De Fransche Kamer heeft met 347 van de 422 stemmen Arthur Groussier tot vice- president gekozen. Het aantal werkloozen te Berlijn, het- welk na het einde van den oorlog aanvanke- lijk 260.000 bedroeg, en gedurende het jaar 1919 tot 187.300 daalde, bedroeg midden Ja nuari 1920 59.000. De Japansche minister van oorlog deel- de mede, dat de bolsjewiki Japansche troe- ben meermalen in Siberie hebben aangeval- lendeze sioegeu echter alle aanvallen ge- makkelijk al. De legercom'missie van den Amerikaan- schen Senaat heeft zich uitgesproken voor den verplichten legerdienst. Een der voornaamste leden van de Itali- aansche afgevaardigden heeft aan den cor respondent van de New-York Herald ver klaard, dat Italie de uiterste concessien aan Yougo-Slavie had gedaan De Poolsche Generale Staf publiceert een officieel bericht, dat door de bolsjewiki een hevige aanval wordt gedaan op het Pool sche front. Er wordt bevestigd, dat de voor naamste aanval der Russen tegen Polen ge- riciit zal zijn en plaats zal hebben in Febru ari a.s. Te Bilancourt zijn 3000 werklieden uit de mctaal- en nijverheidsindustrie genood zaakt geweest het werk neer te leggen door gebrek aan steenkolen. De heer Clemenceau zal 3 Februari pan boord van de „Lotus" naar Egypte vertrek- ken. BINNENLAND. DE FRAIN1SCBE PRESIDENT. Kjoningin Wiihelmina5 heeft, naar de „Temps" meldt aan den heer Paul Deschanel een telegram gericht, waarvan de vertaling aldus luidlt: Ter gelegenh. d van uwe/ vertciezing tot president der Fransche repuiblielc, stel ik er prijs op u mijme oprcuhte gelukwenschen aan te bieden, terwijl ik den wensch uit- spreek, dat uw zevenjarig bewind een tijd- perk van voorspoed cn vrede zal zijn voor uiw schoon land. Ik denk steeds met leven- diige sympathie terug aan de heerlijke da gen die ik te Parijs doorbradht, toen ik het genoegen had u te ontmoeten. (w.g.) Wil'helmina. OINKE GEZAlNT IN AMERIKA. De laatste beriohten uit Washington over den toestand van onzen gezant, de heer Cre- mer, luiden gunstiger. De patient is thans ge heel vrij van koorts. L.l. Maandag werd de heer Cremer opnieuw met X-stralen onder- zodht; er werden toen geen afiwijkingen ge- constateerd. Wanneer de koorts niet meer op- komt zal de heer Cremer zeer binnenkort worden toegestaan terug te keeren. DE RIJK9WON1NGRAAD. iDe minister van Arbeid zal den onlangs ingestelden Rijkswoningraad op Maandag 2 Februari a.s. in een der zalen van het Depar- tcmen van Landbouw installeeren. DIE MELKVOORZIENINO. De plannen van den minister. Indien, niettegenstaande de overvloedige melkproauctie in ons land, zich hier of daar toch een tijdelijke schaarschte aan consump- tiemelk voordoet, dan zal dit, naar men aan de Tel. mededeelt, voomamelijlk moeten wor den toegeschreven aan de bijzonder groote hoeveelheden melk, die den laatsten tija door de margarinefabrieken (o.a. de Condensed Milk Comp. of Holland e.a.) op gevraagd worden. Toen dan ook onlanigs ten gevolge van deze groote afneming van melk voor ae margarine, abricage, de melkvoorziening (wat de consumptiemelk betreft) van Noord- er. Zuid-Holland gevaar dreigde te loopen, werd, vanhooger'hand ingegrepen en zorg ge- dragen, dai voor de margarinebedrijven melk uit Friesland aangevoerd werd, waardoor o. m. een groote fabriek te Harlem dadelijk ge- holpen Ron worden. Men deelt voorts aan genoemd blad mede, dat aan het departement van Landbouw een conference met de verschillende margarine- fobrikanten gehouden werd, waarbij eeni drin- gend beroep op deze industrieelen gedaan werd, om mede te werken, dat niet te veel melk aan de directe consumptie onttrokken werd. Die medewerking zou in de eerste plaats hierin kunnen bestaan, dat genoemde fabrikanten de veehouders niet door te hooge prijzen verlokken, al hun melk ten dienste der margerinefabricage af te staan, terwijl verder verzooht werd het productiecijfer niet boven- mate op te voeren. Mocn na 15 Februari, wanneer de bijslag op den melkprijs vervallen is, eni men zich dus met lagere verkoopprijizen tevreden zal moeten stellen wat de consumptiemelk betreft, de veehouders hierin aanleiding vinden1 om te geringe kwan turns melk voor directe con sumptie af te staan, dan zou de mogelijkheid volstrekt niet uitgesloten zijn1, dat minister Van IJsselsteyn1, hetzij door een maximum- inkoopprijs voor de fabrikanten vast te stel len, hetzij door het productie-cijfer van mar garine enz. eenigflirmate aan banden te leg gen, krachtig ingreep, ten einde te voorko- mem, dat er een schaarschte aan consumptie melk zou ontstaan. WIJZIGING VAN HET ERFRECHT, Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijzing van de bepalingen in .het Burgerlijk Wetboek omtrent de erfop- volging. 1 hans is de erfopvolging aldus geregeld, dat de langstlevende echtgenoot eerst dan als erfgenaam wordt geroepen, als de erflater geen bloedverwanten nalaat, dien hem in den twaalfden graad bestaan. Voorgesteld wordt, evenals in het voorstel- Treub, dat als erfgenaam in de eerste plaats kinderen en echtgenoote en voorts de verdere wettige nederdalende linie in aanmerking ko men. Ook de wettige opgaande linie erft zori- der beperking van graad en eveneens wor den de afstammelingen van broers en zusters als erfgenaam aangemerkt, onverschillig in welken graad zij den erflater bestaan. Voor het overige zal echter in de zijlinie voortaan alleen hij, die den erflater in den derden graad bestaat, (en hier wordt afgeweken van het ontwerp-Treub, dat de grens bij den twee- den graad trekt) aanspraak op diens nala- tenscnap kunnen maken als wettelijk erfge naam. K A MERE ID VAN SiAlSSE VAN Y9SELT Het Centraal Stembureag. heeft in zijn gis- termiddag ien stadhuize te 's-Gravenhage ge houden zitting jhr. mr. A. F. Q. van Sasse van Ysselt te 's-'Hertogenbosch benoemd ver klaard tot lidi vande Tweede Kamer in de plaats van mr, J. A. Loeff, die benoemd werd tot lid van den Raad van State. MINISTER RUYS DE BlEERENBROUCK Minister R'uys de Beerenbrouck wordt nog steeds door zijn ongesteldheid' verhinderd om zijn werkzaamheden ten departemente te ver- richten. De Minister, die aan eene aandoening der keel lijdt, doch niet meer bedlegerig is, doet ten zijuem 'huize verschillende werkzaamhe den af, ook ais Minister van Oorlog ad- in te rm. EEN NIEUWE PARTIJ. Er bestaan plannen- tot oprichting in Mei as. eener niaiwe politieke p-rtij, de „Groep voor Maaischappelijke en Ethische Belan- gen". De stoot tot de oprichting wordt gegeven door de bekende strijdsters voor Vrouwenkies- rtcht, o-nider leiding van mevr. v. Biema Heymans. Hoogstraat 6. Telefoon 491. GEMENGD NIEUWS. DE TOON EELSPELEK SSTAKING. De heer Louis Bouwmeester heeft naar aanleiding van de tooneelstaking cen brief gepubliceerd, gericht tot den raad van be- neer der Kon. Ver. Het Nederlandsch Too- neen, waaraan het volgende is ontleend: „Ik, Louis Bouwmeester, nestor der Ne* derlandsche tooneelspelers, beschuldig dea raad van beheer van dc Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, dat deze Raad haar plichten niet na- komt. Dat deze raad door een onverantwoordelijk man als Verkade het Nederlandsch Tooneel te gronde laaf richten. 'at de raad niets doet om haar gezag te- gen dien onverantwoordelijkste der onver- antwoordelijken te doen gelden. Dat deze raad niet belet heeft als vertegenr woordiger van de Kon. Ver Het Ned. Too neel zich aan te sluiten bij een Bond van Ca- fehouders en Bioscooponaeraemers, waarbii het eenige doel voorzaf, zijn eigen egoi'stisdi voor de kunst fataal streven kracht bij te zet ten. Op deze wijze gaat de heer Bouwmeester vooort nog verschcidene grieven te berde te brengen, waaraa hij besluit: „Dat deze raad, dus geheel werkeloos blij- vende, onwillekeurig medegewerkt heeft tot het onrecht den artisten aangedaan in hua pensioen enz., waardoor deze chaotische toe- stand in het leven werd geroepen en dus ook instrtimcntaal is geweest.in het sloopen van de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel." De voorsfeiling in den Stadsschouwburg te Amsterdam is gisteravond zonder stoornia verloopen. Alleen tij komst cn verlrek der artisten lclonk nog hevig gefluit. Zaterdag a s. te 2 uur wordt in het Grand Theatre wederom een matinee gegeven door de Ned. Tooneelkunstenaarsvereeniging, tea bate van het steunfonds. VRIENDELIJK. Naar aanleiding van een bericht uit Den Haag, dat, indien Amerika het mandaat over Amienie niet mocht aanvaarden, dit wellicht aan Holland zou worden foevertrouwl, schrijft de Nat. Beige: Indien dit bench! juist is, zou het monsterachtig zijn-. AANGtEHOUDDN. iMien1 meldt uit Utrecht, dat een procuratie- houder van een groote bankinstelling zich met 30 mille uit de voeten heeft gemaakt in gezellschap van de vrouw van den concierge dier bank. Ziji werden door de Utrechtsche recherche aangehouden in een der Haagsche hotels. Van het geld bleek nog geen cent ver- teerd1. ONTPLOFFING IN EEN KACHEL. In de wonihg van1 de familie S. te Deventer is de kachel uiteemgeslagen, vermoedelijk als gevolg van dynamiet in de kolen. Mevrouw S en de kinderjuffrouw werden respectieve- lijlk aan hoofd1 en beeniem gewond; het kindje v/erd uit de wieg geslingerd maar bleef onge- deerd. In de kamer werd alles vemield. VALSCHE BANKBILJETTEN. De politic te Leiden heeft in beslag geno- in>en twee valsche bankbiljetten van 25 en een van 40. Zij! zijn igeheel met potlood en inkt geteekend. Het papier gelijjct op dat* van de ech'te bankbiljetten, maar het is niet ge- vlamd en niet van eeni watermerk voorzien. SLAOHTOFFER VAN ZIJN BEROEP. Dr. Lijster, die vermaarde Engelsche pio- nier vpor toepassing van X-stralen, is heden overleden in den ouderdom van 50 jaar na een langdurig en smarte'lSjk lifden ten gevol ge van zijne wetensChappelij'ke onderzoekia- gen met X-stralen, waarmede hij sedert veie jaren werkte. Kort na de ontdekking van ra dium, een 16 jaar geleden, verschafte hij zich eene kleine hoeveelheid radium, waarmede hij experimenteerde. Hierdoor iiep hij kanker in de hand op, maar ging desondanks met zijn onderzoekingen verder en werd het slachl f- fer van zijine toewijding. DE HEL. Naar aanleiding'van het feit, dat. de ge- meentebesturen van verschillende steden in Zeeland en elders de opvoeringen van een z.g n. tooneelwerk „De Hel" getiteld en door den heer Jan Nooy vervaardigd verboden heeft, schrijven ons de heeren Em. Querido en Andries de Rosa resp., uitgever en vertaler van Barbusse's De Hel Wij willen hier nadrukkelijk verklaren, dat een dergelijk tooneelwerk met anders met Barbusse's boek gemeen heeft dan de titel. Immers werd door ons in een onderhoud met den heer Nooy geweigerd, het werk voor het tooneel te laten misbruiken, omdat het o.i. allerminst geschikt was om de hooge moreele beteekenis ervan op de planken te doen uit- komen. Zoodat wij meenen te mogen verklaren, dat de heer Nooy uitsluitend -den titel heeft aan- gewend, teneinde het rechtsvertoon dat om het werk wordt afgespeeld als sensatiemiddel te gebruiken. HOE MEN IN AMERIKA RECLAME MAAKT. Wij lezen in de Hotelhouder: Een restauratiehouder te Chicago, L. Thompson genaamd, slaagde er in 80 kell- nerinnen te engageeren, die alien rood haar hadden. De kranten wijden lange arti-kelen aan het merkwaardige feit* Zij stellen de vraag, hoe het mogelijk is, dat 80 roodhari- gen alien gansch onderscheiden nuances van rood vertoonen en geven een psychologie vaa het roode haar. Natuurlijk stroomt het pu- ALIMAARSCIE Dlrecteur: G. H KRAK. HoofdredactaurT|. N. ADEMA. T De Presse-Information verneemt uit Parije dat maarschalk Joffre werd teru'gge- roepen om de Fransche etrijdkrachten te re- gelen. In de Kamer zal een voor«tel worden ingediend om het aantal troepen tegenover dat van dea vredestoeetand in 1914 met een derde te vermecrderen. De „Echo oe Paiis" verneemt, dat bet En- gelache-Franscho vlootverdrag van 16 Jan. is onderteekend. Dit verdrag hetwelk de Middellaudsche zee en de Oostzee insiuit, zal de Kamercommissie voor Buitenland&che Za- ken worden vol .'trelegd. Volgens de Frankfurter Ztg. hebben de bezettingsautoriteiten een besluit bokend ge- maakt aarbij het verboden wordt 'en *€rug- keerende krijgsgevangenen toe te roepen, bloe- men te gooien of tc« te spreken Vonr rr.ani- le«tat;e8 van kinderen zuileu oe leeraren ver- nntw "rdjij< worden gesteld. Vfdgeiis de t a.len is bet H« niraar- scbe regeering geli kt de met Italic gsvnerde onJerbanoeiingen tot het afsluitc'i van. een Jeening to boeindigen. Hongarijj zal mtt Italie een kening s'.uiten var. 2 milliard lire. De „Eeho de Paris" meldt, dat een Fransche vloot van 8 schepen w. o. vtrsehei- dene kruisers, bevel heeft gekregen naar de Zwarte Zee te stoomen. Het Engelsche Mid- dellandsche Zee-eskader is eveneens in zee gestoken. Een Fransch-Engelsohe vloot zal binnenkort naar de Dardanellen vertrefkken. Verwacht wordt dat een algemeene blokkade der Zuid-Slavische kust wordt begonnen. In bet vroegere krijgsgevangenenkamp Ostasonifa heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Van de arbeiders die er werk- zaam waren werden 13 onmiddellijk gedood; 70 werden zwaar en meer dan 100 licbt ge- wond. Het Engelsche s.s. ..Syplon" met een lading uit Smyrna is voor de kust van Kreta gezonken. De bemanuiug is omgekomen. PLAATSBESPREKING Zaterdag 11 uur, in de Harmonie. Aangifte Kunstl. Lidmaatschap Verdronkenoord 103. De vari6t>5-ftrtisteii en musici te Rotterdam vergaderden gisteren ter bespreking van hun houding in verband met de staking der too- neelspelers. Nadat door Dumont, seer, van de Ned. Centr. Artistenvereeniging en Hart- man, hoofdbtstuurder van de Alg. Ned. Toonk. Vereeniging het woord was gevoerd over de misstanden in het bedrijf, die drin gende verbetering beboeven, maar oo'k gewe zen is op de uit da tooneelspelers®taking eventueel voortvlooiende gevolgen, werd una- niem verklaard, dat zoowel moreel als finan cieel ook de Rotterdamsche artisten en musi- cie hun steun zullen verleenen aan de staken- de tooneelspelers.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1