lierl\jusche brieven. Hinaflro Eon en Tmgtie Jairgoiig Eaierdag 31 Januari (Van onzen Berlijnschen Correspondent). Berlijn, 14 Januari 1920. DE „PUTSCH".... I Er is gisteren weer eens „geputscht" I De Rijksdag was bijeengekomen ter behan- deling van de wet op de Bedrijfsraden. Daar het ontwerp zoo gewijzigd is. dat nu ook de demokraten en het centrum aeze wet zullen aannemen. was het voor de onafhankelijken een gereetie aanleiding de arbeiders op te roe- pen om tegen deze „knediting van het prole- tariaat" te protesteeren. De „Freineit" maakte dan ook gistermor- gen het door het partijbestuur en de vakver- eenigingen uitgegeven parool bekendOm 12 uur het werk neerleggen en op naar den Rijksdag I Dan de bekende klanken van Janu- aro 1919: Heraus aus den Betrieben 1 Er- scheint in Massen Zoodoende werd opnieuw de politiek op de straat gfbracht. De Berlijnsche revolutie-ge- schi- ms bleek nog niet afgesloten te zijn! De Rijksdagzittmg werd om drie uur 's middags geopend. Het gebouw was door de „Sicherheitswehr" in staat van verdediging gebracht. Binnende reserven met machine- geweren en vlammenwerpers. Dit laatste in strument schijnt ook voor binnenlandsche oorlogen bruikbaar bevonden! Buiten: voor ,u„angen sierke wachtposren, die de bin- ninkomenden aan een streng onderzoek on- Uerwerpen. In de eerste middaguren stroomen de be- toogers reeds toe. Bij duizenden. Met roode vanen en tot-vcrzet-manendc plakkaten. Dui zenden worden nu tienduizenaen 1 Het statige gebouw met den gouden koepel is nu omringd door een dichte. onafzienbare menschenme- nigte. Dreigend als de zee bij het opkomen van den storm En als een stormvloed stuwt dan de massa voorwaarts. Is het werkelijk haat tegen de „kapitalistische" uitverkorenen, die daar bin nen vergaderen en zich verzetten tegen de „dictatuur van het proletariaat" de macht- spreuk der radicale drijvers? 0£ woede tegen hunne beschermers, de „Noskische soldates- ke"? De massa weet het niet maar zij. die vooraf tot de massa gesproken hebben, met dreigend gebaren tegen de arumen veste van het Parlementarisme, weten dat de massa zich in haar machtsgevoel niet onbetuigd zal la- ten Steeds sterker wordt de druk op den postenketen. De soldaten, die de wacht hou- den aan de zijde van den Tiergarten, het uit- gestrekte Berlijnsche park, worden terugge- drongen tot in de breede aeurnissen, waar zij de verbinding met hunne kameraden verlie- zen. Ze zijn verloren. De menigte werpt zich op hare slaclitoffers. Geweren en handgrana- ten worden hun ontrukt. Dan worden ze met dolksteken neergemaakt. NeergetraptEn- kelen weten zich nog te ontrukken en roepen de kameraden te hulp. Maar het woedende grauw (zijn dit nog georganiseerde arbei ders?) heeft nu ook wapens en de naderende soldaten worden met geweervuur ontvangen! Bevelen weerklinken. Machinegeweren wor den in stelling gebracht. Handgranaten van den riem genomen. Nog een oogenblik van stilte Dan, als een brullende orkaan, het geratel der machinegeweren, het razend uit- eenspatten der handgranaten, het verderfelijk snelvuur der karabijnen. Een kreet van ont- zetting stijgt op uit de menigte. Velen trach- ten nog een goed heenkomen te zoeken. An- deren laten zich op den grond vallen of krui- pen dpor de modder. Ook zijn er die denkbeel- dige dekkingen meenen gevonden te hebben, een trottoirrand, een lantaarnpaal. Als de kruitdamp weggetrokken is, zien we een sinis ter slagveld. Dooden. Gewonden, die om hulp kermen. Waar zijn de leiders, de moedige agitators? Zij hebben voor een tijdig verdwijnen ge- zorgd! Ja, als de „Putsch gelukt was, als de soldaten overmana waren en men den Rijks dag had kunnen binnendringen om daar tri- omphen te vieren, ja, dan Maar nu? Twee en veertig dooden en meer dan honderd gewonden zijn het somber ge- volg van het noodlottig optreden dezer volks- drijvers geweestZullen de arbeiders hunne leiders misleiders ook ter verantwoor- ding roepen? In den Rijksdag sprak heden de Rijkskanse- lier Bauer ernstige woorden naar aanleiding van dit droef gebeuren. Hij noemde het een treurige roem voor de onafhankelijke socialis- ten deze actie der arbeiders te hebben" uitge- lokt. Voor de tweede maal was het Parlcment aan de dictatuur van de straat overgeleverd geworden. De sociaal-democraten hebten aan deze betoogingen niet deelgenomen, zelfs hiervoor gewaarschuwdDaarom maakte hij de onafhankelijken in alle opzichten verant- woordelijk. Zij hebben hunne slachtoffers voor den Rijksdag gedreven en daarna in den dood gejaagd. Want het is gebleken, dat de onaf hankelijke Rijksdagafgevaardigden, nadat hunne motie om de militaire bezetting van het gebouw te doen verwijderen (welk voorstel na tuurlijk verworpen werd), zich door het geven van signalen met de demonstranten buiten in verbinding hebben gesteld en hen tot storm- loopen on den Rijksdag aangemoedigd. De Rijkskanselier sprak ook namens de ove- rige afgevaardigden zijn dank uit aan den ,,Sicherneitswehr', die met doodsverachting en zelfs met eigen offers het leven der Parle- mentsleden heeft gered. Want wat er gebeurd was, indien het gepeupel in den Rijksdag ware binnengedrongen, kan men zich denken De Regeering zal nu voor goed een einde maken aan de demagogische actie der radica- len, die niet nalaten loonstakingen voor poli- tieke doeleinden te misbruiken en Duitschland daardoor ten gronde te richten. Berlijn is thans weer in staat van beleg verklaard. Noske heeft zelf het opperbevel op zich genomen en gedreigd elk verzet tegen de Regeering onmiddellijk met wapengeweld te brekenZoodat er van de grootsche plannen der radicalen, om ter herdenking van de in Januari 1919 gevallen revolutie-slachtoffers proteststakingen uit te roepen en te demon- streerwa, fliers 1* geltonwn. Want wat er giste ren gebeurd is, blijkt slechts scae „Oeneral- probe" te zijn geweest 1 UIT HET IMD'ISCH.E LEVFN. XXI. Ilk zou nog iets meedeelen over venduties De lezer zal zich die vorige week misschien verwonderd hebben over het feit, dat ik niet sprak over diefstallen op den kijkavond of op den dag der venduties. Komen die dan niet voor? NatuurlSjJo Icomen die wel voor, maar die hebben over hot algemeen weinig te beteeke- nen Men- moet zich van de onveiligheid in IndiS geen overdreven denkbeeldenvormen Dat valt best tnee. Er wordt wel eens een klei- nigheid waggon ome n maar !k hob in meer dan 25 jaar van ernstige gevallen niets ver- nomen. Wat ik wel hoorde dat was, dat da mes er wel eens schuldig aan waren, dat van mooie plan ten stekjes waren afgebroken Dat hinderae nu niet zoo heel erg. Een enkele maal vemam iik, dat van een goede kast plot- seling de sleutel zoek was. Daardoor vermin- derde de waardte van de kast, vooral als er een bij'zonder soort slot op zat. En dan werd vermoed dat iemand, die de kast voor niet te hoogen prijs kocht, wel iets van dien sleutel afwist. iDat zijn van die dingen, waarvan we zeg- gen: Dat moest niet mogen. Maar er adjin wel erger dinigen gebeurd met venduties, ert daarover nu iets: Laat ik er echter bijlvoegen, dat de toestanden wel an- ders zijoi geworden. Dc bevolking is slimmer geworden en laat zich niet meer zoo vangen Vroeger dan gebeurde het maar al te vaak dat de venduties van een1 hesiuursambtenaar vcel. rrr veel opbracht. 'De vendutie was flink dpgejaagd heette dat, maar helaas, de opjagers, col leg*'s van den vertrekkencien ambtiejiaar, betaaldten het geiag niet, Dat lie- ten ze door dt Inlandsdhe ambienaren, de hoofden., ook van de Chinetjzen, de Chineeschc handelaren doen. Ze ^etten eenvoudig de prij- zen zelf hoog in en porden dan dt stakkcrs aan om er hoven te gaan. Deze durfden dan moeilijk weigercn. Een Inlander of Chinees weigerde zulke dingen niet graag aan een Euronetsch man. met gezag bokfeed. Men icon imers nooit weten. Hot kon eens kwalijlk genomen worden. Zoo woonde ik eens de vendutie bij van een minder ambtenaar. De resident deed zijn best om die vendutie op te jagen en hoewel het heele zoodje geen 300 gulden waard was, bracht het ruim 1400 gulden op. Er waren een paar Inlandsahe pnnsen bij het was op de Buitenbezittingen. Nog hoor ik den resident roepen1, toen oeni eenvoudig muur- plaatje, van eeni plankje van ceni sigarenkist- je gezaagd en met een lapje versierd, ver koolt werd: tien gulden. En viafc daarop riep hijVijfiien gulden voor prim Abdullah. Saja", (Ja) zei lachend de prins, maar wat hij thuis zei, weet ik wel niet, doch ik kan hot me levendig in denken. Ziet ge, dat zijn van die ontzettende mis bruiken geweest. waar aan de Europcanen zich vroeger sdnuldig maakten, maar waar van ik nu haast zeker ben, dat zc nagenoeg niet meer vooricotnen. Een bestuursambte- naar, die nu zoo zou handelen, zou gauw bekend zijn en hij ging de laan uit. Daar zouden miin collega'9 van de pers wel voor zorgen. iDie nemen in1 Indie heusch geen blaadie voor den mond'. We zeggen hier, dat ze wel eens wat heel kras uit den hoek komen. Dat doen ze ook, maar o wee, als ze in In die eens niet bestonden. De ethisch aangelegde menschen zouden geen nuttiger werk kunnen doen dan er eem schip vol van been te sturen. INoemde ik u daar eem voorbeeld van een resident, zooals hij niet moet zijn, men moet niet denken, dat hij nu een voorbeeld was van het algcmeene type. Er waren er ook vroeger wel, die meer hun plidht begrepen. Zoo moet het eens ergens gebeurd zijn ik noem liever geen plaats, hoewel ik dat wel kan, evenals bij het vorige voorbeeld' dat een resident's lands dienst verliet en vendu tie hield. Een paar d'agen voor de komst van zijn opvolger had die vendutie plaats en heel vreemd werd nagenoeg alles tot hoogetn prijs opgekocht door Chineesche handelaren, noe- wef d'e vertrekkende bij deze heeren minder gced stond aangeschreven, omdat hij nog al actief was op het gebied van den opium-smok- andel. Waarom ze hem dan zoo mild be- d^chten? Dat merkte zijn opvolger. Toen deze aan- kwam en zijn nieuwe woning ging bekijken, vond1 hij deze nog geheel gemeubeld. De koo- pers lieten den boel staan. Natuurlijk om bij den nieuwen toean besaar in d'e gunst te ko men. Evenwel ze hadden buiten den waard ge- rekend. De nieuwe bewindhebbcr kende zijn pappenheimers, doorzag het spel en daar hij nog vuriger tegenover den opiumsmokkel ge- kant was dan zijn voorganger, was het suc- ces, dat de Mongolen hadden maar gering Den volgemden dag stond alles op het erf en werd bekend gemaakt, dat de koopers, die op het vendukantoor natuurlijk ingeschreven wa rm, hadden te zorgen, dat voor een bepaald uur het zaakje opgerurod was. Nleem, daar was geen resident gekomcn, die wel een oogje dicht zou doen bij voorkomcn- de gevallen De smokkelaars kond'en het zich voor gezegd houden. A. v. W. provinciaal nieuws. UIT ZU1DSCHARWOUDE (Vervolg vergadering „De Toekomst". De heer b Zeeman zeide, dat het nieuwe reglement daarin tegemoet komt, doch het voorstel-de Ruiter ging verder en het bestuur en de vergadering hechtte hieraan hare goed- keuring bij acclamatie. Dit punt komt dus op de agenda der L. G. Centrale. De heer C de Boer wilde bezuiniging en zag gaame, dat de functies van veilingleider en keurmeester 66n werden E>e voorzitter antwoordde, dat dit niet is voor de L. G. C., doch wel iets voor het marktbestuur. Dit werd goedgevonden. De heer Jb. Verkroost zeide, dat hij hoop- te, dat er stappen zullen gedaan worden om de notarissen te verzoeken meer bekendheid aan het verkoopen van perceelen te geven Dit is wel een rondvraagpunt, doch indien het op de L G. C. ter sprake komt door „Groentecultuur", hoopt hij, dat de „Toe- komst" dit steunen zal. Dit werd goedgevonden en kemt het niet her sprake, dan zal de vereeniging op eigen gelegenhekl deze zsai aanpatkkcst. De heer P. Zeeman besprak de wensche- lijkheid van een keuringsaienst voor de pro- ducten. De tegenwoordige regeling bij A. en E.-kwaliteiten is niet juist. De voorzitter meende, dat van regeering*- wege in dczen maatregelen zullen genomen worden voor export van levcnsmiddcleni waaronder dan ook onze producten vallen. Ook de heer S. Zeeman zeide, dat er in deze gewerkt Wordt. De heer P Zeeman zei, geen voorstander te zijn, als thans wordt overgegaan tot den bouw van een nieuw betaalkamoor te Broek n Langendijk Hij wilde deze zaak liever wat ,:pschorten, dat achtte hij financieel voorzich- tigcr zoolang de kwestie van .Langendijk £en" nog niet afgeliandeld Is. In het geval dat Langendijk &n wordt, zou wellicht Jiet raad- huis te Broek op Langendijk als betaalkan- toor ingericht kunnen worden als men dat wil F.en belangrijk bedrag zou z. i. be- spaard kunnen worden 1> voorzitter heeft dit r k sarcastisch tegen burgemeester Slot •7 nrd doch in enisi is hij daar geen voor- r'ri- van. want doclmatig is het lang niet ■V boveadien zou men het willen? Er waren ten slotte 44 v66r het 'voorsicl- n 'ceman Dit punt komt dus op de verga- df-r'ng der L, 0 C. Hiema bespreking presentiegeld. Wegens den slechten toc3ian.d der kac werd goccigc vonden, dat dit werd teruggcbracht op 0 25. Eigenaars van de koolklccden wrrden de heeren Jb Berkhout, C. de Boer Wz. en P Kramer respcctievehjk voor 54, 50 en 52. Goedgevonden werd, dat het gewijzigde en de slaiuten van veiling enz. op ui vv, :,'.ude vergadering ter sprake komt Bij de rondvraag zei etc heer P Zeeman te wcnsciten, dat op de volgende vergadering behandeia werd: ..watelijkc regeling van zaadkool, Dcstijds is hitrover nicer gespro ken, maar tot resultaat kwam het niet Hij wees hierbij op dc gemeente Zwaag, waar men de wettelijke regeling voor besproeien van vruchtboomen heeft getroffen met bevre-- digend resultaat. Verder steldc hij voor: wijziging van het aantal afgevaardigden voor de aigemeene vergadering der L. 0. C. Voorts betoogdc hij de wcnschelijkheid, dat de vereeniging stappen doct oni net doc Jen van mollen op andersmans grond te verbie- den. Goedgevonden werd, dat de twee eerste punten op een volgencu: kdenvcrgaderiug zullen bchandeld worden en het derde punt door het bestuur zal ter hand yonomen wor den. De lioer Jb. Nol vroeg naar de geldcn van de N U. M., wnarop de voorzitter zeide te denken dat dit wel tcrecht zal komen. De heer Jb. Kramer vroeg hoe bet nu zal gaan met dc bos-wortclcn. De vooizitter meende, dat, omdat het niet piovinciaai gcschiedt, he- hier ook niet uit te voeren is. net zal wel willekeurig blijven. Nu kwam nog eons ter sprake de onder- handsche verkoop. Algemccn laakte men dc Uandeling van hen, die zich hieraan schuldig maken. Bij onderzoek is gebleken, dat velo geop- perde mccningen in deze niet juist zijn. Medegedeeld werd, dst fcn kooplieden en bouwers zich met elkaar verstaan hebben, om direct per spoor te leveren. Tegenover de kooplieden kan men nage- noeg niets doen, maar er zullen maatregelen rrenomea worden. Na behandeling van nog wkelc varia- punten kon de voorzitter om bijna 7 uur de vergadering sluiten. UIT HEILOO. UIT HOOOWOUD. Als hulpbesteller in vasten dienst is aan het hulppoatkantoor alhier aangesteld de heer S. Luiken, alhier. K«l"8h' M'di'fl It d n e Aa III s* I it'll I'** te V hi i rdaiii Op den 27sten en 28sten Januari 1920* heeft de directie van het bekende weekblad „De Amaterdamache Dameskroniek" bovenge- noemde Damcsbeurs georganiseerd, de eerste, u.e m Ntderland gehoudea is. Ons Alkmaar heeft een paar heel goede dingen, waaronder in de eerste plaats gere- kend mag worden hare ligging, die wij met wat goeaen wil zouden mogen noemen„Un- der den rook van Amsterdam"! Wij behoeven dus, als provincialen, niet geheel verstoken te blijven van de grootsteedsche nuttig- en vermakelijkheden en wij mogen al wel dade- lijk constateeren, dat de Amsterdamache Da- mesbeurs een bezoek, ondanks de misschien moeilijke aankleve van dien, overwaard was. Maar voor hen. die een reisje naar Neer- iands hoofdstad te bezwaarlijk achttcn, willen wij pogen een kort overzichi ce geven, opdat zij zien ecnigszins een denkbecld kunnen vor- men van den aard en het wezen der Vrou- wenbeurs, dezer reusachtige tentoonstelling. Moge het voor iedereen een opwekking zijn zich In den vervolge, zoo mogelijk. moeite en kosten te getroosten om zelf een kijkje te ne men en een oordeel te kriigen over dc presta- ties van de hedf odaagsche Amsterdamsdie vrouwen. De Beurs werd gehouden in de feestzalen vun het gebouw „Bellevue" op de Leidsche kade en dadelijk bij den ingang der eerste zaal trof de enorme licht- en kleurenzee en de compacte, menschenmassa's, die langzaam maar zeker voortschoven en zich verdeelden over de zalen, waar zich meer dan vijftig stands bevonden. Alvorens in bonte rij eenige wiliekeurige uitstallingen te bespreken, is het wellicht gewenscht in het kort ae bedoeling van deze tentoonstelling weer te geven. Op de nu sedert eenige jaren bekende Nederlandsche Jaarbeurzen, te Utrecht ge houden, worden zaken'gedaan, wordt gehan- deld, overlegd, koopen worden gesloten en contracten aangegaan, fabrikanten. groot-in- dustrieelen, grossiers spreken elkaar, be- zichtigen wat nieuw en nuttig Is en overwe- gen den aanschaf voor hun bedrijf. Nu is ieder huishouden een „zaakje" in't klein, indent huisvrouw moet, zekeer in den tegenwoordigen tijd, 'n „koopman" spreek uit: ,,koopvrouw" zijn, moet handelen en met kennis van zaken over de ingewikkelde machi- nerie haar wakend oog laten gaan. Ook zii moet bedachtzaam haar inkoopen doen al is het dan ook niet om het product bij verkoop met winst weer van de hand te doen, en ze moet zeker zorgvuldig overwegen wat noodig is, wat't beste, wat overbodig m haar huisge- zin, evenals de business-man dit doet in zijn groote floreerende zaak. Om nu ook den vrouwen gelegenheid te ge ven de verschillende door haar benoodigde ar- tikelen te bezichtigen, het practisch nut in't gebruik ervan te zien, de kwaliteit, enz., enz., om haar te toonen waar zij het gemakkeliikst terecht kan en waar zij haar bestellingen kan doen, tot dit doel werd deze eerste Neder landsche Damesjaarbeurs georganiseerd. Im mers hier zouden zij kunnen constateeren, wat er van een product tc maken viel, op zijne goede hoedanigheden gewezen worden, op het algemeen nut. De deelnemers aan de Beurs hebben zonder twijfel alien hun beste beentje voorgezet eh gezorgd dat hun artikel niet aan de aandacht untsnappen kon. Al dadelijk na het in- treden werden wij vergast door een keurige expositie van een firma in fijne vleeschwaren fraai opgemaakte koude schotels, aanlokkelij- ke bankethammetjes noopten ons tot 6tilstaan en bewonderen. Van dit 6ene moment maakte dan een in't wit gestoken piccolo gebruik ona een net kaartje in de hand te geven, met naam en adres zijner firma. Dit kaartje bleek het eerste te zijn van een eindeloozen stroom pa- piertjes en kartonnetjes, die ons tenslotte met onze handen vol wanhopige gebaren deed ma ken om alsjeblieft voor n6g meerdere reclame- kaaiujes gespaard te blijven! Nauwelijks zijn we eenige stappen voortgeschoven in stiif saamgepakte massa of we stuiten op een kell- ner met een blad vol geurige mocca, bij toeval veroveren wij een kopje ervan en weten na eenige vruchtelooze pogingen het aan den mond te brengen en uit te drinken. Lukraak zetten we't kopje weer neer. Aan beide zijden nooden zitjes tot plaats nemen als ze leeg warenhet blijkt de stand der bekende fir ma van Van Nelles' koffie en thee. Het zou bij deze eerste verkwikking niet blijven. We kunnen eenvoudig geen been verzetten of we raken i^irward in enorme kluwen van men- scnen, in wier midden zich de exjosant be- vindt, die uitdeelt, naar gelang den stand waar mj bij behoort: soepextract, odeurstift- jes, blocmen, cake, chocolade, receptenboek- jes vla's, limonades, lorgnetschoonvegers, enz. Het is aan geen twijfel onderhevig, of een bezoekster die van 8—11 uur op de Beurs vertoeft en er den tijd voor neemt in al deze bovenomschreven kluwen door te dringen tot den gevende, komt in ieder geval rijk en in ieder geval doodziek thuis, als ze van al het haar gebodene heeft geprofiteerd. Een niet gering succes De opmerkingen, die wij van het publiek terloops hoorden, luidden alleszins gunstig. Het geheel maakt dan ook een zeer aangena- men indruk en het valt niet te betwijfelen of de menschen die zich de moeite getroost heb ben deze Beurs te organiseeren en de firma's die hunne beste krachten aan de expositie heb ben gewijd, kunnen met genoegen op hunnen arbeid terugzien, die zeker doe! zal hebben getroffen. Vele inkoopen zullen zijn gedaan, vele be stellingen opgenomen, veel zal onder de oogen van ae Amsterdamache huisvrouwen zijn gebracht, wat hen tot nu toe vreemd was. Van de meest. verschillende branches waren stands aanwezig, maar toch hebben wij, dames, er &n ding gemist: Waar moeztcn wij onze cigaratian vandaan halaa? In het locaal van den hear I J. Blokker ver- gaderde de Holl. Mij. van Landbouw. De heer M. Mulder opende dl vergadering en memoreerde wat achter one ligt in de cri- siajaren, hoe industrie voor 1914 ateeda moi reuzenschreden vooruitgmg, ten koate van den landbouw. De veehouder en zijn product waa niet in aanzien tot in 1914, toen in die veelb'ewogen dagen het oog op den boer gericht waa, toen land- en tuinbouw ona land voor hongersnood moesten behoeden, toen waa de boer in tel, hoewel men met jalouzie hem de winst van zijn bedrijf gunde. Die jaren liggen achter ona en gelukkig ook, wauneer wij echter aan den horizon zien is er een donkere wolk, die het bestaan van land- en tuinbouw bedreigt. Die wolk moeten we door eendrachtig eamenwer- ken zien te verdrijven Dat dit moge bewaar- heid worden is mijn wensch, ik wenscb u alle goeds in 1920, niet alleen aan de leden, doch ook aan de aanwezigen buiten de M. v. L., in- zonderheid aan den burgeemester. (Applaua.) Ingekomen stukken: Van de afd. Wieringen van de H. M-. v. L. een verzoek om gezame- lijke actie te voeren tegen de werking der In- validiteitswet, daar de lasten en kosten dier wet alleen op de werkgevera verbaald worden. Ook om steun bij het oprichten van een werk- geversbond om in het belang van de veehou- dera werkzaam te zijn. De heer Mass Geesteranus wilde hot voor kennisgeving aannemen hoewel hij de koaten voor werkgever8 niet ondersphat, nu de wet er is dient zij nageleefd. Hij vertrouwde dat de leemtea in die wet wel spoedig zulien wor den aangevuld. Jhr. N. v. Foreest atelde voor een schrijven van de afd. aan het hoofdbeatuur te richten. De last en nadeelen worden wel algemeen ge- voeld welke op de werkgevera worden ver- haald. Hij gaf als zijn meening weer dat een actie van het hoofdbeatuur uitgaande meer succes zal hebben. De heer P. v. 't Veer wilde adhaesie met het schrijven betuigen. Als de afd. Wieringen alleen blijft staan, bereikt men niets. Na ampele bespieking werd' het schrijven voor kennisgeving aangenomen, onder mede- deeling aan de afd. Wieringen, dat het hoofd beatuur in deze zaak zal worden gekend. Landbouwboekhouden: Mededeeling van de opening van den cursus, waaraan 18 peraonen deelnamen. De voorzitter deed in zijn openingspeoch uitkomen het groote belang van een goede boekhouding in het bedrijf, de deel- nemera aansporend de lessen trouw te volgen en er den nadruk op te leggen wat een juiat geapecificeerde balana vermag. Naar aanleiding van dit schrijven deed de voorzitter verheugd mededeeling dat de lessen goed worden gevolgd doch vond de leeratof wel wat zwsar voor zulke jeugdige peraonen. Hij wakte cs c^dsren &p s'olk een eu?»us v* 1 volgen, daar een goede boekhouding de grond- alag ia voor een bedrijf, ook voor het aan- alaan in de belaiting ia het een vaate baken, daar andera de fiacua het niet zoo nauw neemt met den aansiag, waar we dan mach- teloos tegenover ataan. Mededeeling kwam van de commisaie van aankoop hooi, atroo en suikerbieten, geduren- de den oriaiatijd wearbij bericht werd dat de oommiasie van onderzoek de boeken heeft na- gezien. De heer J. Bakker bracht rapport uit on verklaarde de boeken en bescheidon in de beste ordo te hebben bevonden, waarna de voorzitter genoemde commisaie dankte De heer Mass Geesteranus, auba.-agent van Bieta, deelde mode, dat er een batig saldo van 287.07ya voor hooi en atroo en 188.41)4 voor bieten, onder aftrek van adminietratie- kosten waa er een saldo van 259.12. In overleg met het commiasielid der L. T. B. den heer Jn. Sengers was besloten dit be drag in de kas der afdeeling te storten, de afd. der II. M, v. L. en der L. T. B. elk 120.50.' Uit de rekening en verantwoording van den peniningmeester, welke we niet in details kunnen weergeven, blijkt dat de afd. een •chuld heeft van pirn. 900 en een waarde volgens matige achatting van I 1700. De afd. kan, volgens den aecretaria, wel op eenig aueces bo,gen gedurende haar 3-jarig bestaan, hetwelk voor ds toekomst. in het be lang der leden is. .Daarna werd behandold het voorstel van verandoring dor administratie van den pen- ninguioester. De rekening van ontvangatrn on uitgaven geeft thana, voor elk der machines, afzonderlijk, geen julet beold weer van den stand. De seoretarii atelde root dit in een gehoel eaam te vatten. Het werd goedge vonden. Het voorstel van het bestuur om alle ;ian- deelen van den veewagen af te loaaen v»erd met aigemeene stemmen aangenomen. Daar na volgde eenige bespreking wanneer de aan- deelen worden afgelost en waar dit aal ge- aohieden. De meeningen waren op dit punt niet helzelfde. De heer Govers houdt Vrijdags on Zaterdag sitting in Alkmaar. Ook wil men or bekendheid aan geven. De voorzitter merkte op dat de pers aan- wezig ia en deze mededeeling wel in het ver- slag sal worden vastgelegd. Verandering tarief aaaimachine. Deze zijn thans per hektaren voor leden 8 en voor niat-leden 4. Voorgesteld werd dit op 9 en 8 te brengen. Na ampelo bespreking kreeg het bestuur de bevoegheid deze tarieven te wij- zigen. De heer Swart, vestlgde er de aandaoht op dat men niet te laag moet gaan met zijn tarieven, al hebben de maohines zich zelf ver- licht door gebruik, men moet niet uit. bet oog verlicen dat aanachaffen en onderhoudskoe- ten zeer hoog zijn. Verandering tarief veewagen. Dit bedreagt voor leden naar Alkmaar 1.05, naar Scha- gen 2.10, naar Purmerend 8.10. Voor niet- leden reapec. 1.55, 8.10 en 4.10. Ilet bestuur volid deze tarieven, met het oog op de oaderhoudskosten, te laag, reden waarop het vooratelde te verhoogen. Na ampele bespreking werd bosloten het voor dit jaar niet te verhoogen. Rondvraag. De heer P. v. 't Veer heeft ge- hoord dat de afd. der H. M. v. L. en de L. T. B. el'k het batig saldo der bieten, stroo en hooi in de kas hunnor afdeelingen hobbun ge- atort. Hij achtte dit een ongezond stelsel. Dat geldt door den consument betaald, achtte hij billij'k dat het pondpondsgewijze zal wor den terug betaald. De heer Maas Geesteranus zeide dat wat hooi en stroo betreft apr. gelij'k zou kunnen hebben, doch het zou zeer moeilijk zijn en heel wat administratietijd koeten voor alles geregeld zou wezen, boveadien ia het voor elk afzonderlijk van*geen beteokenia. In de kae is het echter wel van beteekenis. Wat de bieten betreft ia dit zeker niet voor de leden, immers de commissie en hij als sub-agent had er dan aanepraak op wijl hun die provisie gewerd welke andera eub-agenten uit Alkms s; o. a. zouden genieten. De heer v. 't Veer: Maar dan is de rege ling nog niet goed, dan kwam het de commia- sie toe. Dit werd door anderen beaamd. De heer Maas Geesteranus zeide dat de commisaie dit belangeloos deed. De heer Swart zou de commisaie een gra- tificatie willen geven. Sp^giaal den aub-agent. De heer Maas Geestranus sprak namena de commissie zijn hartelijken dank uit voor de bereidwilligheid en dat de vergadering dit steunde atelde hij op hoogen prijs. Hij weea evenwel, wat hem betreft, elke vergoeding "Van de hand. Als hij iets doet in het belang van Heiloo en hij slaagt, achtte hij zich vol- doende beloond. Gaarne zal hij voor de toe komst zich zelf disponibel stellen. (Applaus.) Nog vroeg- de heer P. v. 't Veer om hier op te richten een bond van werkgevers. Hij zeide dat zulk een bond noodig ia om zich in de toe komst staande te houden. Actie moet er ge- voerd wordan. Hij zou willen overgaan om in overleg met de L. T. B. een vergadering te beleggen wat men moet doen om te ageeren tegen de abnormale prijzen van het hoefbe- slag bij de ameden aangesloten bij den bond. Zoo'n actie zou succes hebben. Zoo'n verga dering zou goed zijn om te besluiten zelf een smedorjj op te richten, al was 't alleen maar voor hoefbeslag. De vergadering ging hiemde volkomen ac- ooord. Jhr. N. v. Fcreest zou deze kwestie, welke urgent is, ter kennis van het kringbestuur willen brengen. Deze zaak die zeker belangrijk is zal de voile aandaoht van het hoofdbestuur hebben. Er werd aangedrongen op spoed en biertoe besloten. Moohten echter de resultaten negatief zijn dan zal men zelf de hand aan den ploeg slaan en een poging doen om zelf een smederij op to richten. De vergadering ging hiermede volkomen accoord. De heer Maas Geestranus achtte dit een mooi werk voor de duurte-commissie, die pas ge'installeerd ia. Tegen zulke woekerwinaten moet krachtig geagoerd worden. Alvorens tot aluiting over t« gaan deelde de voorzitter mede dat hij zich volkomen aan- sluit bij die heeren die hebben aangedrongen om de commisaie van aankoop een vergoeding te geven, in welken vorm oo'k. Daar zij elke vergoeding pertinent weige- ren, aohtte hij zich verplicht zijn diepgevoel- d«n dank ts batuigan, inaondarhaid aan dan hear Mats Osvitaranua, cia ce coKZuaHs vertegenwoordigde als aub-agent. Spr. heeft het herhaaldelijk opgemerkt, de afdeeling ia zeer veel aan hem verechuldigd. Mocht apr. bij de opening opmerken dat er zich donkere wolken aamenpakken, deze zul len zeker verdwijnen wanneer <we zijn &n voor alien en alien voor 66n.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 11