iLo>ra^?r'Kk"0rd'Bra-1 Een tacTf, die m he® siigerei&ic be- echiijvingsbiljet yoor dv bocfdelijtaffi cm- slag, dienst 1920, cog rtiii beef? teruggezm- c«i, en hiervoor geen uitstel heeft verkregen, worrit herinnerd aan de verplichting, ge- noemd biljet binoeni 14 dagen na de uitrei- Jdng ingevuld en ondeiteekend te do en terug- bezorgen. (ant. 16 der verordening op het heffen van een H. O., Gem.bl. 501J Alkmaar, 31 Januari 1920. Burgemeester en Wethou'ders van Allanaar, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DO'NATH, Secretaris. ligt. onder voorbehoud van bezwaar de let wegens 1 1020, kosten ,na de volkstelling van eind in 1921 een bedrijfstelling te houden NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. Naar gemeld wordt heeft de commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende Nederland's toetre. ding tot den Volkenbond dezer dagen eene eerste vergadering gehouden in verband met het door haar uit te brengen voorloopig ver. slag. DE STEUN AAN WEENIEN. De minister van Binnenlandsche Zaire-! zegt in de memorie van antwoord oip bet voor loopig verslag der Eerste Kamer in zake de begrooting van Binnenlandsche Zaken dat hij aanvankelijk de bedenkingen in het voor loopig verslag geopperd tegen raadsbesluiten tot geldelijke ondersteuming van kinderen in den vreemde, deelt. Op grond van die bedenkingen heeft Mj de schorsing van het Amsterdamsche raadsbe- sluit uitgelokt. VERMEEKDERD DRANKOEBRU1K? /Het Eerste Kamerlid Vliegen heeft aan den minister van F'nancien, naar aanleiding van de buitengewone stijging van den accijns op het gedistilleerd over 1919, de volgende vra- gen gesteld ,,Uit het overzicfct van de opbrengst der Rijksmiddelen over het jaar 1919, voorkomei> de in de „St. Crt." van 21 Januari 1920, blijkt dat de accijns op het gedistilleerd over 1919 heeft gebracht 38.898.957, 64'^, te gen een opbrengst van f 18.000.316.21 over het jaar 1918. Kan de minister mededee- len, welke de oorzaken zijn van deze buiten gewone stijging? Bijjv. in welke mate zij ver- oorzaakt wordt door de verhooging van den accijns op den export en door het binnen landsch verbruik? Indien de stijging van het binnenlandsch vehbruik, wat waarschijnlijk ia, wijst op een onrustbarende verergering van het euvel van het alcohotisme, heeft dte Regeering dan reeds overwogen, wat ter beteugeliiig van dat euvel kan worden gedaan en welke haar plannen dienaangaande zijn?" KUNSTMESTSTOFFEN. Het Rijkskantoor voor Kunstmeststoffen (Kunstmestcommissie) maakt bekend: dat de naamlooze vennootschap G. J. Krol Co's Kunstmesthandel te Zwolle en de idem G. J. Krol Co's Kunstmesthandel voorheen Firma Joh. F. Morra, te Alkmaar, zijn uitge* sloten van het verhandelen, enz. van alle nog door de Kunstmest.commissie te leveren kunstmeststoffen. wegens handelingen in strijd met de voorst- .i r. der Kut/ 'Tsest-commis* sie; dat de aangekochte partijen voor voorjaars. bemesting, bij •Srelker levering genoemde fir« ma's hunne bemiddeling zouden verleenen, op andere wijze zullen worden geleverd. h«t MJusevw van G-sfeedfitt. VAN FUSE LI ER TOT MILIONNAIR. iDe Pi Bode deelt mede, dat een fuseiier, die verpieegd wordt in 'het militaire hospitaai to Tjimahi een telegram uit Nederland ont- ving, meldende, dat een adellijike dame, bij wie hij> vroeger huisknecht was, bij 'haar over- lijden hem tot haar eenigen erfgenaam heeft benoemd, wat boteekent, dat hij thans bezitter moet zijn van zooiets van een kleine vijf milli- oenri IN DEN STORM. Het ijzeren klipperschip „Dispooibel". groot 250 ton geladen met ma is, komende van Amsterdam, met bestemming Leeuwar- den, is iDonderdagmorgen ten Z. van Enk- huizen door stormweer aan den grond ge- raakt. De schipper J. Molenaar, was genood- zaalkt de noodvlag te hijschen. In den namid- dag is de klipper met behulp van Ehkhuizer visschersvaartuigen en eenl veertigtal vis- sdierlied'en behouden te Enkhuizen binnen- gehracht. EEN MASSA-ONTSLAO. Het geheele personeel der margarine-fa- brieken Astens Creameries te Asten (N.-Br.) is ontslagen. De werkliedenorganisatie had onder bedreiging met staking een minimum- loon van 22 ge&scht. De airectie verklaar- de daarop niet te kunnen ingaan en zegde het geheele personeel, circa 80 man met 8 da gen net werk op. Door de slutting der margarine-fabrieken moest ook de roomboterfabriek, „Het Wapen van Asten" worden stopgezet. PRIJ9DALING VAN 9TEENEN TE WACHTEN? Zeer waarschijnlijk. in verband met de groote partijen steenen, die door den hoogen waterstand verloren gingen, is eentsklaps, de concurrentie van Belgische steenen weer be- gonnen, o.a., in Maas en Waal. Wellicht dat de plotseling ingetreden opdrijSving der prij- zen daardoor, ook behalve de reeds door den minister van landbouw genomen maatregelen inzake de afievering en het vervoer van stee nen, weldra zal ophouden en een spoedige prijsdaling volgen zelfs zonder het verbod. Vele ringovens langs de Waal hebben de werkzaamheden hervat. VAlCATURES HEHV. KERK 'Het aantal predikantsvacatures in de Ned Herv. Kerk, dat 1 Jan. van «het vorige jaar, 172 bedroeg, was, naar de „Waarheids- vriend" meldt, op 1 Jan 1920 tot 208 gesta gen over de verschillende provincies als volgt verdeeld: Gelderland' 20, Zuid-Holland 50, Noord-Hol land 35, Zeeland 16, Utrecht 13, Friesland j# V, tep?* M dtp*- 7 VP latonH cenige veradtaael heeft gekregen, vanwege de zware dek'a*,. ook heeft men 10 vaten petroleum over Hoord uioeten werpen. De werkman B. G. L. van K. te Hanr lent, die als verdacht van inbraken in arrest was genomen, heeft bekend de inbraken bij den heer Michielsen in de Barteljorisstraat, bij de firaoa Loosjes aan de Oude Gracht en bij de Vennootschap Paludan en Co. op het Pfaoenixterrein te hebben gepleegd. Do man is deserteur der marine. De Commissie van Advies voor een weeldebelasting heeft bij de Regeering een ontwerp uigcxiicud. De Woningraad wordt 7 Februari door den Minister van Arbeid gei'nstalleerd. De luitcnant ter zee Backer en de luite- nant-vlieger arts Van Wulften Palthe doen per Vickersvliegboot den tocht naar Java. Minister jhr. Ruys de Beerenbrouck wordt as. Maandag weder aan het Departe- memt van Binnenlandsche Zakm verwacht ter .ervatnng zijner werkzaamheden. Het koninklijk besluit omtrent de be- zoldiging van burgerlijke Riiksambtenaren is verscnenen. Vijf architecten zijn uitgenoodigd een onhverp te maken voor de verbouwing van de Tweede Kamer. Een boekhoudei' van de firma Zoethout Co.. te Waergraafsmeer, heeft ten nadeele on? te 9c~i*rr\m wtz te i »wi$ nit'., en vroeg waaj f«eet bet vaadaen ko- men De beer Boete vroeg nog aan den beer Hart of werkliedeo die voor o v i per dag niet aan het werk wilden gaan tot de werke- loozen behoorden, waarop de heer Hart ant- woordde dat als de organisatie een hooger minimum had vast van zijn patroons 6000 verduisterd. Aan de ambtenaren van het openbaar ministerie is aangeschreven voortaan bij het eischen van boeten, rekening te houden met de enorme stijging der loonen, aldus zegt een bericht uit Zwolle. Te Breda is cverleden de bekende humo rist Abraham de Winter. De rechercche te Maastricht heeft aan- gehouden Delon, Franschman, en Westhof, magazijnmeester, aan de rubberfabrieken te St. Pieter. die verdacht worden, ongeveer voor 2000 rubber te hebben ontvreemd. De laatste heeft bekend. Het lijk van de 25-jarige S., uit Zoeter- woude, die sinds een paar maanden werd ver- mist, is in het Rijn en Schiekanaal, onder Leiden, gevonden. Het meisje is vermoedelijk door de duisternis misleid in het water ge- 'oopen en verdronken. Om het geboortecijfer zoo mogelijk te doen toenemen, heeft de Vereeniging „Het - d besl itlceeri; verleenen. In de omgeving van Den Haag ziin voor den ultvoer naar Belgie door Belgische kooplieden jonge paarden opgekocht voor 400 tot 600. Een driehonderd stuks zijn GEMENGD NIEUWS. PRO VINCI.ALE STATEN. Het Centraa] Stembureau voor de verkie- zing van leden dei Provinciate Staten van Noord-Holland heeft in de plaats van den heer R Stenruis, dte zijn benoeming niet had aangenomen, benoemd tot lid der Staten den heer L v. d. Wal, voorzitter van den Alg. Ned Timmerliedenbond te Amsterdam. STAKING TOONEELSPELERS. Naar men meldt heeft de Commissie var Bijstand1 voor zaken van kunst, waarvan bur gemeester Tellegeu het voorzitterschap be- kleedt. naar aanleiding der jongste missive van den heer Ed. Verkade aan B. en W., thans bepaald, welk advies zij aan het college zal geven in zake het bespelen van den Stads- schouwburg. Het strekt er toe om den Stad's- schouwburg voor de eerstvolgende drie jar en te verhuren aan Dr. Willem Royaard Z:in wij goed ingelicht dian zal binnenkort een voordracht in dezen geest bdj den Raad wor den inged'iend. Het hoofdbestuur van den Directeuren- bond deelt het vol gende mede: piDe in de pers gepubliceerde poging van jhr A. W. G. van Riemsdijk, gedaan in zijn hoedaniigheid van voorzitter van het Nederl. Tooneelveiibond, can door persoonlijikie bespre- king met het hoofdbestuur d'er Ni T. K. V. te komea tot oplossing van het geschil tusschen deze en de toomeeldirecteuren, is in de alge- meene vergadering van dfen Directeurenbond ter sprake gebracht. De vergadering was van meening, dat, waar het aanbod tot bemiddeling van het Tooneel- verbond reeds bij! het begin der staking ge daan. door beide partijen werci afgewezen ook net voorstel van den voorzitter van het Tooneelvehbond niet in overweging kon wor den genomen. En voorts: Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Directeuren, van Openbare Ttrcikelijk- h< dm deelt meoe dat de op Vrijdag 30 Ja nuari in Krasnapolslky gehouden algemeene ledenvergadering van den Bond de afdee- hng Tooneeldirecteuien groep 1 hi eft ge- machtigd als afdeeling met de N. T. K. V. te onldierhandelen, en de onderhandelingen voort te zetten, welke den middag van Zaterdag 3 Januari j.l., naar bekend is, door de tooneel- spelers zijn afgeibroken, en deze zoo mogelijk tot een bevredigend einde te brengen. D? inmiddels ingetreden gewiizigde toe- stand echter maakt het noodzakelijk deze on derhandelingen te voeren met andere afge- vaardigden uit de N. T K. V. van die, welke de onderhandelingen tot en met Zaterdag- middag 3 Januari namens de leden der N. T. K V hebben geleidP. LEGATEN. Nlaar vernomen- wordt heeft de heer H. Steeman. onlangs te Amsterdam overleden, zijn geheele vermogen aan drie Groningsche instelilingen vennaakt onder voorbehoud van vruchtgebruik. De betrokken instellingen zijn he* Doof- In 1919 zijn overleden 22 predikanten, emeritus geworden 22 predikanten, uit de kerk gegaan of ontzet zijn 9 predikanten, ter- wijl 8 nieuwe predikantsplaatf.cn. zijn ont- staan. In 1919 zijn 20 candidaten tot den H. Dienst toegelaten, van wie 9 nog beroepbaar zijn: 6 emiritus-predikanten of uit het buiten- lana overgekomenen traden in dienst DE LAGER ONDERWIJ9WET. De Ver. van Nederlandsche Gemeenten deelt med'e, dat van verschillende zij den bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal adhae- sie is betuigd1 aan bare adressen 'betreffende het wetsontwerp tot wijzdging der Lager-On- derwij'swet. Naar zij verneemt, hebben die adressen op onderscheidene punten eene gun- stige ontvangst bij den Onderwijsraad gevon den, terwijl de minister van Onderwijs alsnog eenige afdrukken heeft verzocht. Zij heeft bij den minister eene bijzondere audientie voor eene mondelinge voordracht der bij! deze zaak voor de gemeenten betrokken belangen- aan- gevraagd. UITVOER VAN E IE REN. Naar het ,Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren" meldt, zal weldra de uitvoer van eieren weer worden toegestaan. 13 deze uitvoer aan den eenien kant noodzake lijk, ten einde een groote dating van den eierprijB, waardoor de productie voor kippen- houders niet meer loonend zou zijn, te voor- komeri, aan den anderen "kant zal de export zoodanig gereglementeerd! worden, dat de prijs in t buitenland als regel niet boven een door den minister Is norm te stellen bedrag stijigt. Om diit te bereiken, zal niet tot vast- stelling van' een maxunumprijs worden over- gegaan, rnaar zal ter nivelleering de N. U. M. een uitvoerrecht heffen, dat nagenoeg overeenkomt met het prijsverschil in binnen- en buitenland. Het bedrag dier heffing zai wekelijks worden vastgesteld en zal verhoogd of verlaagd worden-, al naar gelang de export tc groot of te gering is met betrekking tot de binnenlandsche behoefte. In verband met het bovenstaande hebben ook de eendenhouders na aanvahkdijke wei'gering van den minister op een herhaald verzoek, thans een bevredi- gende toezegging ontvangen wat den export van eendeneieren betreft. DOORZETTING VAN DE INVALI- DITEITSWET. Naar wij vernemen zijn in verschillende stre< ken van ons land een aantal landbouwers web gerachtig te voldoen aan hunne verplichting om krachtens de Invaliditeitswet zegels voor de arbeiders bij hen in dienst te plakken op de rentekaarten. Naar aanleiding hiervan werd ons medege» deeld door iemand op het gebied der Invalids teitsverzekering ter zake kundig, dat het in de bedoeling ligt de Invaliditeitswet tegenover deze wetsovertreders in haar voile gestreng* heid toe te passen. Reeds zijn verschillende processen»verbaal opgemaakt en vervolgingen zullen niet uitblij» ven, indien deze landbouwers in hun houding volharden. Afgescheiden van de strafvervolging stellen deze landbouwers zich er aan bloot, dat even« tueel door de arbeiders of hunne weduwen, die tengevolge van deze wetsovertreding de hun toekomende uitkeeringen derven, een civiele vordering tegen hen wordt ingesteld ter ver» goeding van de door hen te dezer zake gele» den schade. Immers de werkgever die ver« zuimt zfjn wettelijken plicht tot het plakken der zegels na te komen, maakt zich door deze nalatigheid schuldig aan een onrechtmatige daad als bedoeld in art 1402 van het Burger' lijk Wetboek. KOHTE BERIGHTEN. Gistermorgen is te Harlingen van Am sterdam binnengekemen de stoomboot „Hun- Ziekenfonds" te Barneveld besloten aan haar leden bij bevalling een uitkeering van 5 te een trein met levensmiddelen voor de Weensche bevolking worden afgezonden door het R.K. comite. Van de verschillende commissies in Lifaburg zijn reeds verscheidene wagens toe- gezegd. Voor een paar weken werd een landbou- wer te Hengelo 450 voor een koe geboden en gisteren voor hetzelfde beest 300. PROVINCIAL NIEUWS. HOOGHEEMRAADSCHAP „DE HONDSBOSSCHE". Bij kon. besluit zijn benoemd in het be- stuur van het Hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten: tot dijk- (fraaf de heer jhr. mr. P. van Foreest, te Hei- oo, en tot' hoogheemraad de heer C. Oort- man Oerlings, te Hoorn, vanwege Drechter- land, en de neer A. J. Peeck, te Schoorl, van wege Duinkavel. AM3ACHT VAN WEST-FRIESLAND. Bij koc. besluit zijn benoemd tot heemraad van het Ambacht van West-Fricsland, ge- naamd Drechterlandvoor de Zuiderkogge de heer D. Vet, te Schellinkhout, en voor de vVesterkogge de heer J. Hoek Spaans, te Grosthuizen. UITSTEL. By beschikking van den Min. v. Oorlog is aan den dienstplichtige W. Schmidt, uit de ge» meentc Berkhout, verlenging van uitstel van eerstcoefening verleend tot het tijdvak .van iniyving der lichting 1921, eerste gedeelte. UIT KOEDIJK. Gistenniddag 2 uur vergaderde den raad dezer gemeente. Na opening lezing der no- tulen welke onveranderd werden vastgesteld. Van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvan gen: I. rekening over dienstjaar 1918. II. be sluit geldleening van 23000. De begroo ting over 1920 werd door Ged. Staten ver- daagd omdat het onderzoek nog niet is afge- loopen. ingekomen van den rijksontvanger, dat aan de gemeenteontvanger is afgedragen 180.87 en aoor den betaalmeester 1312.71. Uit het jaarverslag der commissie tot wering van schoolverzuim bleek dat wegens ongeoorloofd verzuim twee vaders ter verantwoording zijn geroepen. De heer P. de Vet verzocht in een schrijven het smidswerk in 1920 te mogen uitvoeren. Dit werd ingewilligd. Een tweetal reclames H.O. zullen in comite worden behandeld. Het bestuur der openbare leeszaal te Alkmaar verzocht financi'eele hulp, daar er in Koedijk een 30-tal lezers zijn. B. en W: stelaen voor hier afwijzend op te be- schikken, om zoo noodig steun te verleenen aan de Nutsbibliotheek. Aangenomen. De afd. Koedijk v. d. S. D. A. P. vroeg toeslag voor noodlijdenden en werkeloozen van brand- stoffen en vet. B. en W. hebben met ernst dit verzoek onder de oogen gezien, en verwezen naar het Bur- gerlijk Armbestuur. De heer v. d. Woude zei- de als de kas van dat bestuur te licht is, kwam men toch bij de gemeente, e dacht dat vele kleine bouwers evenzoo nood jiend zijn als de arbeiders. De heer P. Hart zeide, wij vragen niet uit- sluitend voor arbeiders, doch voornamelijk voor weduwen en noodlijdenden in het alge meen. De werkeloozen kunnen, nu ze in de eerste 12 dagen van werkeloosheid maar 9.60 ontvangen daar beslist niet mee toe, en vindt dat steun moet verleend worden, hoe slecht de gemeentekas er ook voorstond. De heer M. Mulder deelde mede dat het armbestuur den toestand ook reeds onder de oogen had gezien en besproken, doch dat be stuur kon ook den steun niet geven die ver- langd wordt. De hr. C. Beets achtte't armbestuur be ter in vastgesteld, en er kwam strijd, dat dan de in strijd zijndc werklieden naar zijne meening niet in het geval verkeeren om uitkeering te krijgen. De heer v. d. Woude kon het adres niet steunen, want, zeide hij, als de bouwer niet kan geven moet de werkntaa da- ten. De heer Hart kon aannemen dat er klei ne bouwers zijn die het niet kunnen betalen, doch meende dat er anderen zijn die tie ar- moede van die bouwers gebruikten om de loo nen te drukken. De heer Mulder verwacht dat er straks honger zal worden geleden, en zeide dit moeten we weren. De heer Jb. Visser vond dat als een arbeider 2d kon verdienen, doch de organisatie stond het dien arbeider niet toe, er niet gesteund moet worden. De heer Ver- duin betreurde het dat het woord honger" hier zooveel werd opgenpetnd, en acntte het niet onmogelijk, dat, au alles weer wat zakt, men weer met 20 zal toe kunnen. De heer Hart had in een vergadering met vrouwen een staatje behandeld waarin het noodzakelijkste voor een huishouding van 4 personen werd genoemd, doch de vrouwen achten alles te laag berekend- zoodat een bedrag van f 26 nog te laag bleek. De voorzitter achtte dit moeilijke vraagstuk genoeg besproken en liet stemmen over het voorstel van B. en W. Dit werd aangenomen. De huurwaarde van de woning van den se- cretaris bleef op voorstel van B. en W. be paald op f 200. Door de gemeente Smallin- gerland werd medewerking gevraagd om een deel der lasten van de gemeenten op het rijk te schuiven, doch den raad is van meening dat dit niet ver genoeg ging, de voorzitter vond dat alles door het rijk betaald diende te worden, en dat het tijd werd dat de financi- eele verhouding tusschen rijk en gemeenten werden herzien. De heeren Hart en Oud be- leiten organisatie van de gemeente en de aatste vroeg aansluiting bij den bond om sterker te zijn. Op voorstel van den heer Beets werd dit aangehouden tot een volgende vergadering. (Wordt vervolgd). UIT BERGEN. De Mulo-schoolkwestie maakt nog steeds een punt van bespreking uit. Wij hoorden de meening naar voren bfen- en. dat door het laatste raadsbesluit het uwen van de Muloschool door de gemeen te nog niet vaststaat, omdat de raad nog niet besloot de gelden daarvoor aan te wijzen. Wij zijn van meening, dat de consequentie medebrengt, dat de raad dit nog doet, maar achten het daarnaast niet ongewenscht, dat de meening van de burgerij tot uiting komt, want juist deverlkiezing volgens de evenre- dige vertegenwoordiging bracht voor Bergen dit met zich, dat de zetels in den raad bezet worden door demannem, waarvan niet gezegd kan worden, dat zij de meerderheid der be volking achter zich hebben Er zitten er, die slechts enkele stemmen behaalden. „Bergen's Belang" zal dus goed doen, er voor te zorgen, dat de door haar te organi- seeren vergadering voortgang heeft. Van deze vergadering kan dan ook een adres aan de Tweede Kamer uitgaan, om het wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat on- mogelijkheden, waarvoor Bergen nu komt te staan, niet kunnen voorkomen. In ons raadsverslag stond, dat de heeren Baraaart, Bogtman en Oldenburg er v66r waren, om voor den bouw van de school de Bcraer architecten uit te schakelen. De heer Oldenburg stemde daar echter tegen. In zijn plaats stemde de heer Swaan er v66r. UIT WIJDENES. Donderdag hield de afd. WydenesOoster» leek van het Witte Kruis eene algemetver» gadering. Deze vergadering was als ge. woonte weer zeer slecht bezocht. 2..;. ,-p prijs werd het gesteld, dat de Bur, t uiwOf ier haar als belangstellende eenige oofi-.j.!. en bijwoonde. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 479.02, de uitgaven 439.72, zoodat er een batig saldo was van 39.30. Met het tegoed op de Nutsspaarbank ad 92.78, vormt dit een totaal bezit van 432.08. Daarna werd de begrooting voor 1920 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een be» drag van 751.37. a»». Dr. *Igems<jn« opvattlng Is, dat do poiitia van het kabinet aanzienlyk is verbetcrd. STADSNIEUWS. ijn he o° TELEGRAMMEN VAN HEDEN. DE TOESTAND VAN MINISTER ERZBERGER. BERLIJN, 31 Jan. De toestand van mi» nister Erzberger verbetert zich voortdurend. Polsslag en temperatuur zijn normaal. De minister mag eenige uren het bed verlaten. PERSONEN. EN IJLGOEDEREN- VbRVOER STOPGEZET. BERLIJN, 31 Jan. Volgens een bericht uit Weenen heeft het bestuur der Oostenrijk. sche Staatsspoorwegen besloten het perso» nens en ijlgoederenvervoer van 1 tot 7 Febr. stop te zetten, tengevolge van de slechte steenkolenvoorziening. WARSCHAU, 31 Jan. Ingevolge de val der regeering wordt in verband met den slechten kolentoestand vanaf 1 Febr. 't per* sonenvervoer in geheel Polen gedurende 14 dagen stopgezet. Slechts op de hoofdlijnen, die de belang. rijkste punten verbinden, zullen plaatselijke treinen rijden. Ook het verkeer in de steden en voorsteden is tot het noodzakeiyke be. perkt. DOOR TROEPEN BEZET. DRESDEN, 31 Januari. Gisteren is Zuckau, Oeksmetze door de rijksweertroe. pen bezet Er hebben geen incidenten plaats gehad. DE POSITIE DER FRANSCHE REGEE. RING VERSTERKT. PARIJS, 31 Januari. Heden werd in de Fransche Kamer gei'nterpelleerd over de algemeene politiek van het kabinet. De pre. mier Millerand verklaarde, dat hy zal trach. ten een tegemoetkomende politiek te voeren met de producenten. Klasscnstrijd zou hij vermijden. Hy zou het stelsel toepassen waarmede hy in Elzas.Lotharingen zooveel succes had. De Kamer nam met 500 tegen 32 stemmen e> motie van vertrouwen ia de regeering RAADSVERSLAG. In ons verslag staat, dat de heer Lewijt een gezin op straat liet zetten om dit tot pak- huis in te richten, de heer Veen zeide echter dat een leegstaande woning, eigendom van den heer Lewijt, secretaris van de burger- wacht, ingericht wordt tot pakhuis en dit in strijd is met een genomen raadsbesluit, het- welk o.m. luidtdat woningen (in verband met de woningnood) aan hun bestemming NIET mogen worden onttrokken. EXTRA- SATARI S ONDERWUZEND PERSONEEL. Naar ons met zekerheid wordt medegedeeld, zal de extra-maand tractement de dames en heeren bij het onderwijs in het begin van Fe bruari uitbetaald' worden. De assignaties zijn reeds aan de gemeenten verzonden, de gelden zullen bij den gemeen- te-ontvanger betaalbaar worden gesteld. F. DOMELA NZEFIVENEDUIS-PONDS. In het Wapen van Munster kwamen Don- rierdagavond de bes'turen van 'n 13-tal arbei- dersorgsnisaties bijeen om een sub-oomitfi te vormen van het Domels Nieuwenhuisfonds, dat in de laatste jaren van diens leven aan hem een uitkeering deed en zich nu tot taak heeft gesteld door het bijeenbrengen van een kapitaal aan de weduwe van Domela Nieu- wenhuis een onbezorgden ouden dag te be- zorgen. Tegenwoordig waren de besturen van het P. A. S., de afd. van de Ned. Fed. van Trans- portarbeiders, Vrije Soc. Vereeniging, Bouw- vakvereeniging „Ontwaakt", afd. Commu- niatische Partij, Vrije Onthoudersvereeni- ging, I. A. M. V., Fed. van Metaalbwerkers, Fed. van Sigarenmakers, Rev. Soc. Vrouwen- club, Jeugdorgani&atie „De Zaaier", Fed. van Meubelmakers en ,JDe Dageraad". De heer Klomp gaf een uiteenzetting van het doel van het fonds, waarna door ieder der organisaties een lid in het comit6 werd aan- gewezen en wel de volgende personen: G. Mensink, C. Betlem, Jan Govere, W. Pieter- se, L. Jupijn, G. Veeninga, E. G. de Groot, A. Sluiters, Mej. C. Porck, G. Akkerman, P. A. v. Gulik en R. Zomerdijk. Bij genoemde personen zullen lijsten teT teokening worden gelegd om bijdragen voor het doel te sphenken. Voorzitter van het comite is de heer D. A Klomp, ecretaris de heer Jan Go vers, Sta- tionsstraat G2, penningmeester de heer R. Zomerdijk, Houttil. MONUMENT EGMONDSCHE VISSCKERS. Op verzoek van de damesmevrouw Schip pervan Hall en mejuffrouw Schaeffar te Egmond aan Zee, heeft zich hier ter stede een comite gevormd, hetwelk zich ten doel stelt twee zang-voordracht- en dan&avonden te organiseeren, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de oprichting van een monu ment voor de Egmondsche viaschers. Dit comite stelt zich voor .bovenbedoelde avonden te houden op 11 en 12 Februari as. 'e avonds 8 uur in de bovenzalen van de „Unie" in de Koorstraat. Naar wij vernemen, beloven deze avonden veel scboons te zullen bieden, daar reeds de volgende dames en heeren hunne medewer king hebben toegezegd: Mevr. Kraakman heeft zich bereid verklaard „Die Wallfahrt nach Kevelaar" te declameeren, terwijl mevr. Cox op zich genomen heeft voor het accom- pagnement zorg te dragen. Mevr. v. SonsbeekHommes, de bekende en gevierdo zangeres, zal eenige zangnum- mers ten beste geven, waarbij zij doer den heer Oushoorn zal worden begeleid, terwijl mej. Schaeffer uit Egmond aan Zee eenige dansen zal uitvoeren. De heer Van Sonsbeek, voor velen geen onhekende, zal eenige voordrachten houden, terwijl bovendien nog „Een theeavondje bij de familie Stastok" door jongeren zal warden opgevoerd. Waar tenslotte het strijkje van V. O. K.- Z. O. S. en van de Cadettenschool voor de noodige afwisseling zullen zorg dragen, twij- felen wij niet of het comite zal eer van zijn werk hebben en zeer waarschijniyk een flinke aom voor het zoo sympathieke doel kunnen bijeen brengen. Nog dient te worden vermeld, dat de firma IJpma zoo vriendelijk is voor die avonden een Steinweg-vleugel af te staan. ALKMAARSCH BIOSCOOP-TH6ATER. Het hoofdnummer „Het pad der zonde" deze film is een geheel andere dan de on- langs hier afgekeurde heeft de gelegenheid geboden, kennis te maken met de bekende ac- trice Louise Glaum en deze heeft de minder mooie rol van de geraffineerde Lelia op uit- muntende wijze vertolkt. Dat was in't genre geheel naar den eisch afgewerkt in alle on- derdeelen. De doodende invloed, die zij op de mannen uitoefende, kwam daardoor volko- men tot zijn recht. Het treurig lot, dat zulkc vrouwen te wachten staat, moge een waar- schuwend voorbeeld zijn. De verschillende personen, die haar in't vertolken van dit le- vensdrama ter zijde stonden, waren ten volte voor hun tadk berekend en maakten de film tot een boeiend geheel. Tranen hebben de men- srhen gelachen om de komische fwee-acten: ..Zachte meesters". Een eenig leuke heer vcr- vulde hierin zijn rol prachtig. Een dolle klucht, zooals alleen de Amerikanene die kun nen daarstellen. Ook Eddy Lyons en Lee Moran traden op in een komjsch nunimer. Het journaal was interessant. Voor't hoofdnummer trad op de komische excentric Ganivet, die eenige ardige goo- cheltoeren liet zien. Vooral de true met de handschoenen deed het. De ,,zingende eend" kwaakte eenige malen op de maat. Het pu- bliek scheen dit dierennummertje niet zoo bij- zonder te apprecieeren. De muzikale begeleiding was den geheelen avond zeer. mooi. CINEMA AMERICAIN. De Nordiskfilm, waarover wij gisteren reeds een en ander mededeelden„de Lieve- lingsvrouw van den Maharadja", heeft ten voile aan onze verwachtingen beantwoord. luist weer zoo'n film als wij vroeger meerma- len van de bekende Noorsche fabriek te zicn krijgen Aan de aankleeding en de enscenee- ring heeft men alle mogelijke zorg besteed en het sp«l der verschillende artisten was uitato- lduu oj, z-cticuiu uucuii u, uiraiouu ia

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2