Hooderd Een n Twintigite Jairgmc JCaUrdag; 31 Jaiiuari iWysche (Van onzen Parijschen correspondent). (Nadruk verboden). Parijs, 27 Januari 1920. De Keirerkwestie en de weigering van Hol land tot uitlevering...., Wat moet He er over schrijven en wat moet ik voor me' houden Wat moet in deze voorgaan, de juridische kwestie steunend op het oude asylrecht of het groote menschelijke ideaal, de diep mensche- lijke overtuiging dat een groot onrecht ge- delgd moet worden? Ik wil alleen zeggen, dat de verontwaardi- ging over de weigering tot uitlevering hier ontzaglijk is van hoog tot laajg, bij een ieder. En ik wil nog zeggen dat ik na een jaar meeleven met het waargeschonden Fransche volk dit gevoel volkomen kan begrijpen. Het is wat vermoeiend en ondenkbaar altijd terug te komen op een geleden onrecht, een groot leed van een volk, als het buitenland niet meer :n staat is mee te leven. Ik zou het leed m de Franschen ook zelf niet beseft hcbbcn in al zijn omvang als ik niei zoolang te midden van hen geleefd had. In elk geval het blijkt dat Nederland zich thans ter elfder ure de kracht toekent beter wetsbepalingen te beschermen dan in den loop der oorlogsjaren het geval wel eens placht te zijn, met name tegenover Engeland en Amerika. De nationale eer krijgt cfus bij deze een kleine stut in den rug en de zaak schijnt weer gezond. Doch die Kautsky's onthullingen en Wil- helrn's particuliere correspondentie met aan- dacht lazenzijn zij in hun diepste bin- nenste overtuigd, dat boven het asylrecht ceen hooger en natuurlijker zuiverder recht bestaan kan? Kasteel Doom is gastvrij. Ne derland is een aangename verblijfplaats, ik ken hier wel menige verminkte, blinageschoten Franschman en menige oorlogsweduwe die er een beter asyl zou vinden dan het Parij- sche stoffige atelier waar zij nu voortzwoe- gentot hun einde,tot het eindelijke- einde Het zij zoo. Het oude Nederlandsche asylrecht heeft in vroeger tijden toch zeer humane en edele men- schen beschermd, ware weldoeners der menschheid Het zij zoo Ik wil U nog een en an der schrijven over den nieuwen president der republiek Paul Deschanel. Paul Deschanel is met slechts een dier zeldzame politici die hun integriteit on- gerept bewaren en hun gezond idealisme gaaf door de onzuiverheden van het politieke twisMeven heendragen. Paul Deschanel, zoon van den bekenden professor Emile van het College de France is van huis uit „un homme de haute allure", zeer geletterd, zeer fijnzinnig en humaan schrijver van kostbaar gestyleerde causerieen en nog in het bijzonder zeer groot vereerder van ae hoogstaande vrouwen van zijn tijd en van vorige eeuwen. Hiermee duidt ik allerminst op eenig „femi- nisme" bij Paul Reschanel. Hij is een man te zeer Fransch, te zeer subtiel en sensitief, om de verrukkelijke schoone geestelijke invloed der zeer vrouwelijke vrouw niet als het meest essentieele te zien van wat de vrouw in het bijzonder en op gansch andere wijze dan de man te brengen heeft. Madame Deschanel, een der meest intelli- gente en gratieuse vrouwen van Parijs, is een dier vrouwen van grooten moreelen invloed, van ware vrouwelijkheid, een dier vrouwen „van het simpele gebaar" dat immer juist is omdat het is: overdacht, vrouwelijk-fijnge- voelig en bezield. Paul Deschanel, aristocraat des geestes, heeft als alle voorname naturen tijden beleefd van miskenning. Zijn veerkrachtige geest heeft echter overwonnen en waar zijn stem in tijden van oorlog en woeling te sober, te zeer gedragen bleef om gehoord te kunnen worden door de massa, heeft zij nu nog het oude nobele karakter van den man, die boven de woeling der menigte blijft en die in vredestijd de dingen spreekt die harmonie en levensge- luk beteekenen. Paul Deschanel heeft de oude „sourire de la France" ongerept bewaard, waar die op veler aangezicht verstierf, want hij is een man van ongemeen gave blijmoedige philosophic, de levenshouding die prachtig in zijn eigen wezen realiseert zijn ouae jeugdideaal „d'etablir un parfait equilibre d'nygiene phy sique et morale." In het Louvre is thans de „Galerie d'Apol- lon" heropend, de „Salon Carre" en de „Grande Galerie". En we genieten van de heerlijke voortbrengselen van Italiaansche en Fransche kunstnijverheid, ciselures, orferrerie, en van de wonderen van gevoeligheid die de schilderijen der Oud-Venetiaansche school, de Bellmi's en Massena's, die de goddelijke wer- ken van da Vinci en der oude Spanjaarden immer en immer blijven zullen. De Neder landsche en Vlaamsche afdeeling zijn nog in reconstructie. De oude bezoeker van het Lou vre vind veel veranderd en veel verbeterd. Met name „le Salon-Carr£" is ganschelijk van aanblik veranderd. De Joconde heeft nu een plaats in een tusschenzaal, (z.g. Tribune) van de Grande Galerie en de geheimnisvolle Bacchus- en Johannes-beeltenissen van Leo nardo en het wonderzoete schilderij van de Heilige Anna, de moeder en het kind, vinden wij terug tusschen de verfijnd intelligente edele werken van Rafael, terwijl de Botticel li's en de Fra Angelico's in een zijzaal van de pieuse meditatien spreken en een stille pure nai'veteit uitstralen naast het meer humanisti- sche der groote intelligente schildersfiguren der Renaissance. In het werk van onzen Nederlandschen tijdgenoot, van Konijnenburg, vindt men de mentaliteit der verfijnde Renaissance, van Vinci en Rafael, terug, in Toorop's werk het zoet-pieuse van de stil droomende oud-Itali aansche mystici. Het Louvre is een wereld van schoonheden sa van ontroeringen. Ik hoop «r u nog rneer- audaa van u ajuxkm, an out u is dvaJia daar do Mloa dsr sdele gwtylserde Bfypteanars, der dichterlijke en speelsche Grieken. der kin- derlijke en levensvolle Nederlanasche en Vlaamsche primitieven, te midden der schatten van Italiaansche fantaisie en van Fransche. fijnheid, en dan de Duitsche ecclesiastische beeldhouwers vol milde poesie en de 18e eeuwsche Franschen met hun sprankelenden edelen geest, Quentin Latour en zijn tijdge- nooten En wij zullen komen bij de warme, diep menschelijke Barbizonsche school, en eindigen met de portretten van een Manet en het werk van een Degas die een oeuvre naliet, zoo om- vangrijk en verrukkelijk, als de wereld dat na Leonardo da Vinci niet anaschouwd heeft. ST6FAN. STADSNIEUWS. NIEUWE BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. In het cate-Koetsveld vergaderde gistcr- middag de nieuwe bond van' zuivelfabrieken De voorzitter, de heer J. Met, &ees er in zijn openingswoord op, dat sinds de vorige vergadering er tal van ingezonden stukken in de Bladen waren verschenen. Met Dr. Scheij was spr. het eens, dat de oude Bond de zuivelbereiders goed door de pasteurisatie heeft heengeholpen. Spr. vroeg waarom de oude Bond inzake de kaascon- trfile niet dezelfden weg gekozen had. De heer Schreuder las hierop de notulen. De heer Harp wilde eenige aanteekeningen tegen het ingezonden stuk van Ds. Scneij naar vorten brengen. v Spr is met Dr. Scheij van meening, dat dc oude Send niet zuiver codperatief is, maar Dr. Scheij drukte zich ook niet juist uit, want het was wel het idee van de Commissie, die de veranderingen van de statutea voorbe- reidde. Door de aaftaemmg van de motie van den heer Dijkstra werd het lidmaatschap van ve- len bedreigd en daarom bedanktcn spr. en de heer Met, door velen gevolgd. Nu is uit el- kander gewaaid, wat met moeite was opge- bouwd. De Hollandsche boeFvoelt wel voor organisatie. Wij, die weggestuurd zijn, heb- ben direct een nieuwe gesticht. In tegenstelling met Dr. Scheij is spr. van meening, dat het bestaan van de kleine fa brieken door het kaascontrdlestation wel wordt bemoeiliikt en spr. heeft dan voorna- melijk de dagfabrieken op het oog. In de cri- sisjaren was het moeilijk, altijd reeds 40 -f- te maken, maar voor de dagfabrieken zal het zeer moeilijk zijn, altijd 42 -f te maken. Spr. wil tegen net kaascontrdlestation ageeren ten eerste omdat het bestaan van de dagfa brieken daardoor bedreigd wordt. Ten twee- de, omdat er nog geen geen merken zijn die aan de eischen voldoeti, ten derde, omdat meermalen het bewijs geleverd is, dat het on- derzoek van dezelfae kaas hetzelfde resultant opleverde en ten vicrde, omdat het een groot bczwaar is, een half jaar lang voor het pro duct in te staan, dat al dien tijd in banden van anderen is geweest. (Applaus). De voorzitter deelde mede, dat thans reeds 19 fabrieken lid warcn geworden. Leden zijn nude fabriek te Keinsmerbrug, „Tijdgeest'' te St. Maarten, „De Concurrent" te Anna-Paulowna. „Hensbroek" te Hens- broek, ..Eendracht" te Wogmeer, „Vita No va" te Heerhugowaard, „Juliana" te Koegras, „De Hoop" te Wieringen. „De Stolpe' te Stolpervlotbrug, ,,Spijkerboor" te Spijker- boor", „Tijdgeest" te Purmerland, „Ilpen- stein" te Ilpendam, „Breero" te Egmonder- mter, „De Goede Hoop" te Hoogwoud, „Vol- harding" te Hauwert en „Voortwaarts" te Heerhugowaard. Andere fabrieken hadden ook nog het plan toe te treden. De statuten en het huishoudelijk reglement kwamen hierop in behandeling. De titel van den Bond zal zijn: Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, gevestigd te Alkmaar". De Verceniging stelt zich ten doel: a. Samenwerking en wederkeerige voor- lichting in alle zaken, die een voordeelige exploitatie van de zuivelfabrieken kunnen be- vorderen. b. Het aankoopen van bij de zuivelberei- ding benoodigde stoffen. c. Het bevorderen van een geregelde en goede verzending der zuivelproducten. Het samenwerken met andere vereeni- glugen, voor zoover dit de zuivelbereiding ten goede zal komen. Het bestuur geniet geen salaris, maar een vaccatiegeld van 2,50 per vergadering en vergoeding van reis- en verblijfkosten. De Bond bestaat uit leden, geweme en bui- tengewone, en leden van verdienste. Tot 500 000 K G. melk geeft recht op ^en stem, tot 1.000.000 twee stemmen en daarbo- ven 3 stemmen. Hetbestuur benoemt den secretaris-pen- ningmeester, die dan buifen het bestuur staat en alleen een adviseerende stem heeft. Jaarlijks worden twee vergaderingen ge- houden, en wel in't voorjaar en in't najaar. De contributie zal bedragen 5 cent per 1000 K.G. verwerkte melk. Ontbinding van de Vereeniging zal niet anders mogelijk zijn, dan met van de stem- men. De heer Sleutel (Koegras) zag gaame, dat de bestuursleden niet herkiesbaar waren. Men kiest ze anders steeds weer en na 5 jaar kon men beter andere kiezen. Wil men een afge- tredeil bestuurslid weer, dan kan men hem na een jaar weer kiezen. De heer Lakeman meende, dat de mogelijk- heid van herkiezing moest blijven bestaan, anders zou men een bestuurslid, dat men al ien gaarne behield, moeten missen. De heer Klok stelde voor om de secretaris en voorzitter herkiesbaar te verklaren. De voorzitter merkte op, dat de hecretaris geen deel van het bestuur uitmaakt. De heer Slagter wilde het artikel ongewij- zigd goedkeuren. Het bestuursvoorstel, om alle bestuursle den herkiesbaar te verklaren. werd aangeno- men met 3 stemmen tegen. De duur van den Bond werd op 29 jaren gesteld. Besloten werd ook als plaats van den Bond Alkmaar aan te wijzen. De heer Slagter wilde aan geen fabriek meer dan 3 stemmen toekennen. Besloten werd aan de fabrieken boven 1 millioen K G. melk niet meer dan 3 stemmen toe te kennen. Aan het bestuur werd het recht verleend den 9ecretaris if benoeme*. De statuten en het huishoudelijk wglemeat '-"Jen h'erop verder onvertaderd rsetge- steld. Tot nieuwe ledeh traden nog toe Keinamer- bmg en „Tijdgeest", van St. Maarten. Bij de bestuursverkiezing gaf de voorzitter in overweging om een landman als bestuurs lid te kiezen. De heer Schreuder wenschtc dit niet. De heer Met was z. i. de man die nog wat naar voren kon brengen Verder hoopte hij, dat de vergadering zich niet hield aan de voor- loopige commissie, De heer Klok gaf in overweging den heer Smit uit Anna-Paulowna te kiezen, omdat het wwenscht was om personcn uit alle deelen ier provincie te kiezen. De heer Slagter wilde wel het oog richten naar de voorloopige commissie. Zij had den moed de kat den bel aan te Jbinden. Hierop werden tot bestuursleden gekozen de heeren Schreuder, Met, Kaaij, Lakeman en Harp met 12, 18, 11, 15 en 12 stemmen. De voorzitter verklaarde, dat alien bereid waren de functie te aanvaarden en op ver- zoek van zijn medebestuureleden zal spr. ook het voorzittcrschap aanvaarden Spr. jioopte, de kracht te hebben het werk te doen wat ge- laan moest worden en rekende daarbij op de hulp van zijn medebestuursled«n en de leden Als vice-voorzitter zou de heer Kaaij fun- geeren. (Applaus). Besloten werd als contributie 5 cent per inoo K G. melk te heffen. De heer Stapel (Warden) vroeg hierop het woord op het kaasmerken, Spr. vrocg of het juist was, dat dc koeten 5 center kaasjc bedragen. DeTieer Kaaij had dit beweerd en deze con- clusie gtrokken, omdat de merken 1/4 cent zullen kosten. Thans zal het een paar centen kosten cn ook aan personeel zal het kos- en, omdat het extra betaald moet worden. Of het precies uitkomt, weet spr. niet, maar het kon ook wel eens 6 cent zijn. V6or 15 jaar terug polemiseerde spr. reeds met Dra Scheij tegen het kaasmerken. Ook spr.'s fa briek is bij het kaascontrdlestation aangeslo- ten en we komen in de praktijk op oude be- zwaren Weer naar voren. Men is zoover, dat de minister bepaald heeft, dat de kaas, na 1 Februari gemaakt, welke niet gemerkt is voor transport mag dienen De praktijk leert, dat aan merken groote gebreken kleven. De groote kosten komen er ook bij, vooral als de boeren moeten aansluiten, die er nu nog weinig om geven. In de laatste vergadering te Hoorn bewees de stemming, dat men niet onverdeeld inge- notnen was met de kaascontrflle. Het blijkt, Jat er langzamerhand tegenstaad komt. De producenten en de handel waren bij den mi nister en daat verklaarde dc heer Koster vol- gens den heer Grondsma, dat de ,No< rd- Hollandsche producenten het wilden. Spr betwijfelde het, dat de Noord-Hdlansdie boer het wil en oordeelde het gewcnscht om te Alkmaar een vergadering van alle produ centen uit te schrijven, om vast te. stellen wat de wil van de producenten is en daarnaar te aandelen. De mogelijkheid moet er blijven, dat zij die het niet willen er vrij van blijven De heer Stapel was wat de kosten betrof, niet tevreden gesteld. Voor het houden van Jc vergadering was spr. Dat het personeel 2 cent per kaas voor het merken zou krijgen, oetwistte spr. De Vakschool van oud-leerlingen-kaasma- kers zond een circulaire aan de fabrieken en het personeel voor het merken een vergade ring te geven. Slechts 5 fabrieken deden dit. De kosten hangen dus wel in de lucht. De heer Harp oordeelde, dat men weer op het ingezonden stuk van Dr. Scheij kwam. Spr. oordeelde, dat het nooit te veel kostte, als men er maar voordeel van had Spr. be- iwistte dit laatste echter. De heer Klok wilde het bespreken van de kosten ook achterwege laten. Spr. was er voor, dat het bestuur een actic tegen het kaas merken' organiseerde. De heer Sleutel was er voor. om aan alle fabrieken een circulaire te zenden, met de vraag of zij v66r of tegen het merken waren. De heer Lakeman vreesde, dat er dan geen zuivere uitspraak kwam. De Gestan-fabricken kunnen niet meer te rug en kunnen daardoor geen lid van den nieuwen bond worden. Spr. speet dit want ook de Gestanfabrieken dienden den nieuwen bond te stcunen. Het is gewenscht, ook voor de bondsleden, dat de prijzen voor de export niet te zeer dalen. De kaashandelaren zullen dan ook verlie- zen lijden en dit zal ook op ons druipen. Tegen een algemeene vergadering waren ook verschillende bezwaren en spr. meende daarom, dat hei idee van den heer Sleutel toch gevolgd moest worden. De heer Slagter had met een combinab'e een fabriek overgenomen. Eerst ging het kaasmerken zeer slecht en nu is men zoover, dat men ze er aardig op weet te houden, om dat men ze er ongezouten opdoet en waschi in water van een bepaalde temperatuur. Spr. is er bang voor om van den zomer de kaas 24 uur in de pers ingezouten te laten. De heer Kaaij constateerde. dat er veel fa brieken nog niet merkten. Het was van be- belang of men zou beginnen of niet. Straks wordt er veel meer kaas gemaakt. In spr.'s fa briek kan men de merken er ook niet op hou den. Het bleek, dat van de aanwezige fabrie ken 15 niet bij het kaascontrdlestation waren aangesloten en 4 wel. De heer Smit (Anna-Paulowna) zag gaar ne. dat er actie gevoerd werd, dat iedcre fa briek door een prikmerk voor het garandee- ren van 40 -f kaas opkwam. Dit, wanneer men niet van het merken af kon. De heer Slagter betwijfelde het of het prik merk aan de eischen voldeed. De heer Smit wilde daarvoor juist actie voeren. E>e heer Kaaij meende, dat men juist tot't tegenwoordige kaasmerk was gekomen, om dat het prikmerk in de praktijk onvoldoende was gebleken. De heer Stapel deed uitkomen, dat het mer ken nog niet gaat zooals men het wenscht. Wanneer men per kaas 2 Liter melk gebruikt, dan zouden de kosten te zeer stijgen. Spr. werkt als kaasmaker de zaak in de hand en komt toch voor mislukkingen te staan. Wanneer de merken niet gemaakt kun nen worden naar de kwaliteit van de kaas, dan is dit een onoverkomclijk bezwaar. Als de kaas uit de pers komt, zitten de merken er mooi op. Minder mooi wordt het, als het merk aan de doeken blijft hangen. Als de k&aajM bavin kanum, b*gini hq vilin hit nterlc-op te Hehten. Doet men re ft talk- w iter dan drogen de merken om den wol en krijgen wij gecontroleerde kaas zonder merk. (Applaus). De voorzitter dankte den heer Stapel voor zijn mededeelingen. Spr. vroeg aandaclit voor het stuk van den heer Grondsma, uit de Alkmaarsche Courant van giateravond. Spr vond het groote bezwaar, dat men voortaan in het buitenland slechts 40 -j- kaas zou vra- gen. De Edammer kaas blijft de fijnste kaas en als er in het buitenland straks slechts 40 -f- kaas gevraagd wordt, dan zal het Noord-Hollandsche product daaronder lijden. Dit was een groot bezwaar. De dagfabrieken kunnen bovendien een geheel jaar door geen 40 kaas maken. Het station grijpt in het bestaan van den producent. Spr. vroeg wie er v66r het kaasmerken was. Dit was met niemand het geval. Spr. wilde daarom een actie er tegen inluiden. (Ap plaus). De heer Klok zou er wel v66r zijn als de merken goed waren te maken. De heer Met zou met het station wel mede- gaan als het nuttig was. Het plaatje 40 4- garandeert slechts Bet vetgehalte en niet de kwaliteit Knijpers en 'losse kaas kunnen ook van 40 pet vet zijn. De heer Harp wilde overeenkomstig het voorstel van den heer Sleutel besluiten en een commissi® vsn 3 personcn benoemen, die met dezen uitspraak naar den minister ging. De heer Stapel oordeelde ook een actie op zijn p'aafs tegen de kaaswet, waarin bepaald wordt, dat de kaas niet meer dan een zeker percentage vocht mag inhouden. (Applaus). De heer Kaaij vereenlgde zich met het be- wandelen van den weg door de heeren Harp en sleutel aangegeven. Bij opheffing kan men de gemaakte kosten gezamenlijk wel diagen De heer Stapel deelde nog mede, dat men in Fricsland ageert tegen de kaascontrole, omdat de 2 pet. extra ale men geven moet, een groote schadepost geeft. Besloten werd om aan alle fabrieken schrif- telijk te vrageri of zij voor of tegen het kaas merken zijn en het bestuur te machtigen met de antwoorden naar den minister te gaan. De heer Met had steeds gemaakt een zachte vette kaas en in Alkmaar kwamen de meesten met deze door Duitschland gewilde kaas. Door de kaaswet zal men met een soort kaas moeten komen waarin men den handel den kop in drukt. De voorzitter zegde toe, om spoedig de vragen aan de fabrieken te zenden. De boeren zullen per advertentie opgeroepen worden. Spr. meende, dat men niet bescheiden in de acties behoefde te zijn. De diredeur van het plakbureau te Alkmaar, de heer Vas Dias, klaagt er over, dat zelfs de oud-minister Postnuma in zake het zegeltjesplakken durft zeggen, dat men wel begrijpt waar de centen blijve: als men de 36 paleizen van de Raden van Arbeid ziet. Bij de rondvraag vroeg de heer Harp of men geen aanspraak moest maken op het groote saldo varl den ouden bond. De heer Kaaii betoogde waarom hij de wijze waarop het saldo was ontstaan, met goed achte. Het was onbillijk op deze wijze 'n sal do te vormen. Wanneer men overgegaan was tot ontbinding van den ouden bond wat spre- kers bedoeling was, dan had men misschien toch niets gekregen. Eeir actie kan dus wel achterwege blijven. Het saldo was dan reeds ingeslikt door het besluit tot aansluiting bij het landaouwhuis en deze verplichting moet nagekomen worden. De heer Evers, (Purmerlahd) huldigde nog de heer Lakeman dat de steen des aanstoots bij den ouden bond, door den nieuwen wear in de hoek gezet was geworden. De heer Stapel hoopte da't men nimmer meer tot den ouden bond zou terugkomen. De heer Met sloot met een woord van dank en de wensch, dat meerderen zouden toe- treden. Spr. deelde nog mede, dat gister de minis ter in een conferentie met de Belanghebbende van de zuivelproductie van dezen vernomen had dat ook hij het liefst de boel vrij heeft. Spr. verwachtte dus alle goeds van deze actie. VOOGDIJVEREENIGING KINDERZORG. CONFERENTIE OVER INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND TE HAARLEM. (Vtrvolg). Na Ds. CMutebsrg via IJmuidsa, dm voorzitter der vereeniging voor I. 1. I N werd Woensdagmiddag nog het wcxjrd ge voerd door Ds A. v. d. Zwaal van Monni- kendam, voorzitter der Colportatievereeai- ging in classes Edam. Hij gaf in het tweede deel van het aange- kondigde onderwerp voor dezen middag ..Inwendige Zending in Noord-Holland", Waarom? en Waartoe?", zoo stond aance- ndigd Spr stelde alzoo naast de oorzaak, den gccslt'lijken nuod van Noord-Holland, en de jcnoefte aan Evangelisatic, dat verheven duel De Inwendige Zending in Noord-Holland beoogt niet zoozeer den Chr. liefde-arbeid aan ellendigen, het zoeken van het verlorene in w.rkcn van barmhartigheid. ulke arbeid, als Diaconessen- en Diaco- nenwerk, dranlczuchtigenverpleging en die van gevallenen enz. wordt wel in het alge- meen ook .Jnwendige Zending" genoemd. De Inwendige Zending in Noord-Holland echter is meer bijzonder Evangelisatie, waar toe de Evangelisten als zendelingen uitgaan in het eigen land. Het doel is hoog: alle Noord-Hollandera belijders van Jezus Christus als dea Hei land en Zaligmaker. O die landtong boven het II tot den Hel- dcr toe is zoo arm aan geestclijk leven- Maar dat grootsche doel, dat schijnt wel onbereik- baar dat is ook onbereikbaar. Dan daalt men echter wat af; als dan alle Noord-Hollanders althans maar hooren let Evangelie van dien Heiland! Maar ook dat doel is nog ver verwijderd- Hoe zullen zij hooren, zonder die hem pre- dikt Evanf' c van geheel Noord-Holland is ns d.c :hter Evangelisties in geheel Noord-H,Hand zij ons doel! Gesteld eens, men zou in alle gemeenten waar het Evangelie van Jezus Christus naar de Schriften. niet gebracht wordt, een Evan gelisatie oprichten. en een Evangelist aan- stellen (hoe groote sommen gelds zou dat niet eischendan nog ware het doel geens* zins bcreikt. Spr. bepleitte daarom de idee van reizende predikers-colporteurs, en vertelde iets van den arbeid der colporteurs, om ten slotte te eindi gen met een opwekking, den arbeid der I. Z. I. N te steunen. Wegens het vergevorderd uur kondea de besprekingen maar kort zijn. Ds. Boeke. van Schagen, Evangelisatie-pre- dikant der Vereeniging, opende deze. Het be- treurende, dat hij daarvoor nu niet genoeg tijd zou hebben, sprak hij de hoop uu, dat morgen. als over de practische toepassing ge- hanaeld wordt, daartoe beter gelegenheia zal wezen. In de hoofdstad der provincie hier moest toch veel krachtiger steun voor dezen provin- cialen arbeid worden gevonden! De weinige arbeidem en eenlingcn, in hun eenzaamheid verstrooid, hebben behoefte aan medeleven van de krachtig geloovige gemeenten. Er was gesproken over benoodigd geld, de bloot stoffelijke gave, die* echter soms als blijk van Iiefde, en van dat medeleven juist zoo verkwikken kon. Hij noemde daamaast het gebed der geloovigen, het puur-geestelij- ke, waarin steun en kracht lag, zooals in ge loovige kringen daarop steeds wordt aange- drongen: Naast deze beide wijzen van steun noemde hij evenwel de daadwerkelijken steun van de geloovigen, om ons opgave te doen van de eenzame geloovigen, in Noord-Holland ver- spreid, en die daar dikwijls naar steun snak- ken in hun geestelijk leven. Opdat wij dezul- ken mogen tegemoet komen, nu zij aanslui ting vinden bij de I. Z I. N. De heer Feith constateerde, dat de belang- stelling voor dezen arbeid in de provincie veel te klein was, daar in een groote gemeen- te als Haarlem de zaal thans nog nie* eens vol was. Het comit6 der conferentie had dat blijkbaar wel goed ingezien, anders zou ook de Broederkerk des avonds te klein moeten blijken. Het bleek dus wel noodig, dat er eens een paar dagen aan werden gewijd, maar spr. vroeg wat men verder van de medewerking te Haarlem verwachtte. Ds Boeke antwoordde, dat heden over den geestclijken nood en de behoefte aan Evange lisatie werd gehandcld en morgen over de toepassing, de practijk van den arbeid. Hij hoopte, dat vandaag de belangstelling mocht zijn en worden gewekt. De heer Kcuter wees op het profctisch ambt van ieder geloovige, die waar hij gaat of staat, of op reis is, zal moeten getuigen van den Heiland, en het heil, in Hem bereid, nu gevonden. In een warm getuigenis drong hij nierop aan: dan zou de Evangelisatie in Noord-Holland niet zoo'n vraag wezen, maar kwam het vanzelf in orde. Nadat Ds. Boeke ook dezen spreker beant- woord had, dat dit getuigenis dat geloovi gen ook als het vierde punt, bij zijn aanteeke ningen had gestaan, maar was ter zijde gela- ten en ook naar z ij n meening het schoon- ste ideaal en de meest blijde hoop voor Noord-Holland was, werd de vergade ring door Ds A. Snethlage van Heemskerk met dankzegging gesloten. Des avonds was de Broederkerk vrijwel gevuld met belangstellenden. Na opening door den heer de Wilde, voor zitter der afdeeling te Haarlem, werd het eerst gesproken door Ds. G. B Westenburg van Beverwijk. De zeer welbespraakte rcdenaar zette in een veelzijdige toespraak zijn onderwerp uk- ecn: „den nood van Noord-Holland". Door zesjarige ervaring, eerst in het ooa- ten, nu in het westen der provincie, zag hij nu den grooten geestelijken nood van Noord- Holland in de groote oppervlakkigheid van den Noord-Hollander, en zijn misverstand aangaande het geloof, dat hij niet anders kon zien dan als een onzekerheid. Soms had hij met vloeken hooren verkla ren, dat men wel aan God geloofde, maar over dat geloof bleek men dan vreemde be- grippen te hebben. Een woord als ,.Genade, waarvan het dan toch maar komen mocht", bleek dan ook zeer te zijn verzwakt, daar het werd opgevat als een soort toegeeflijkheid, wanneer ae mensch w$l goed zijn best gedaan had. En zoodoen de werd de „werkheiligheid" van den Noord- Hollander geteekend, welke in wezen Farize- isme is en tevens naar het Roomseh-Katholi- cisme neigt. Zijn hoop voor Noord-Holland grondt spr. op de gevoeligheid van 6m Voeaw-Hol- 1»2» In de kleine zaal van het gebouw de Unie is Woensdag 28 Januari j.L opgericht de Voog« dijvereeniging Kinderzorg in het arrondisso ment Alkmaar. Het voorlooplg comitd was daar aanwezig. Enkele belangstellendcn waren uitgenoodigd. Tot bestuursleden zijn benoemd de heeren: G. W. Miihring (ambtenaar van de Kinderwet* ten), W. Stroink (lid v. d. Voogdijraad), K. Haytema, W. Bo'k (Ned. Hervormde Diaco« nie), H. Haytema Pzn. (Gereformeerde Diaco« nie) en de dames C. E. MiihringDoorenbos en A. StroinkHoutman. Verscheidene belangstellenden hebben zich opgegeven voor eventueel patroaaat over jofi< gens of meisjes. Het verzoek tot oprichting der vereeniging is uitgegaan van enkele leden van den Voog« dijraad en is gericht tot de secretaresse van den Armenraad, omdat het Bureau van dien Raad in de praktijk is gebleken te zijn een Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulp< betoon. Het voorloopig comitd heeft zijn twee eerste vergaderingen gehouden in het Bureau van den Armenraad op 23 Dec. 1919 en o Januari 1920. Deze vergaderingen zijn bfjgewoond door leden van den Voogdijraad en den heer v. d. Klei, voorzitter der zeer actieve R. K. Vereeniging voor Kinderbescherming in het arrondissement. De heer v. d. klei had zich bereid verklaard de werkwijze van de R. K. Vereeniging uiteen to zetten en zoo noodig het Voorloopig Comb td van advies te dienen. In de eerste vergade> ring werd besloten een tweede vergadering tc houden met de besturen dei bestaande Veree* niglnge'n voor Kinderbescherming om mogelijk misverstaan te voorkomen In die vergadering werd buitendien een commissie benoemd om statuten en huishoudelijk reglement samen te stellen. Met de oprichting van deze Vereeniging la op het gebied van Kinderbescherming in een groote leemte voorzien. Het Bestuur heeft op zich genomen leden te werven.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 9