Iraisdt Cnnt. Haitiflrt tin n twhtlgiti torgMg. FE61LLET OS. Do Hosto in vt Brook, Din«daar SlFebruari PROVINCIAAL NIEUWSi Onder een landarbeider wordt verstaan iedere man en iedere vrouw, die van landar- beid in loondienst zijn of haar beroep maakt. Ook landarbeid, in aangenomen werk ver- richt, wordt geacbt te zijn, verricht in loon dienst. De gegadigde moet minstens 2 jaar. voor- afgaande aan de aanvraag, gewoond hebben binnen den kring van de Vereeniging of Stichting. Bestaat er geen vereeniging of stichting, dan in de betreffende gemeente of daaraan grenzende gemeente. In bizondere gevallen kan daarvan worden afgeweken. Deze bepaling is in de wet gezet, om ervoor te zorgen, dat ae voorrechten, die de wet aan landarbeiders verleent, alleen ten goede komt aan die arbeiders, die een vaste woonplaats faebben. Verder moet de gegadigde zijn ingezetene «t RJJk «n twnewaa Mr-rtmertm, bm- kwaam voor zijn of haar wer.; en van goed, zedelijk gedrag. Hij of zij moeten minstens 26 jaar oud zijn. Voor een woning met land mag men niet onder zijn dan 50 jaar. De Minister meent. dat ouderen in de toekomst geen arbeidskracht genoeg bezitten, om de zekerheid te geven, dat zij aan de verplichtingen zullen kunnen vol- doen. Het plaatsje, dat door den gegadigde moet worden gekocht, moet een samenhan- gend geheel vormen en de kosten mogen met mbegrip van de noodige verbeteringen. aan het gebouw en het land, f 4000 niet te boven gaan. In bizondere gevallen kan hiervan bij K.B. worden afgeweken. Deze bepaling is in de wet gezet omdat de Minister niet wilde bevorderen, dat de arbei- der zou worden een kleine boer. De wet wil, dat de landarbeider, landarbei der blijft. Daarover is lang gesproken in de Earner. Men zou de grens ook gesteld kunnen hebben op een zeker oppervlak, maar de Minister oordeelde dit met juist. Hij wilde een bepaalde koopsom. Spr. leek dit niet zeer juist Bij den oogenb ikkelijken toestand is de koopsom van 4000 veel te laag. Toen de wet gemaakt werd, had men nog de priizen van v66r den oorlog. Een gelukkige bepaling is, dat in bizondere gevallen bij K. B. verlol kan worden verleend, van het maximum af te wljken. Daarvan zal wel veel gebruik ge maakt worden. Spr. meent gelezen te hebben, dat de Minister van plan is, het maximum in de wet te vreanderen en de wet z6o uit te brei- den, dat ze ook van toepassing is op andere arbciuers dan landarbeiders. Wanneer dat juist is, dan oordeelde spr. dat goed gezien, want pu de 8-uren arbeidsdag zoo goed ah officieel ingevoerd is, hebben veel inenschen behoefte aan be.righcid. Ledigheid is des dui- vels oorkosi En spr. oordeelt grondgebruik een goede afwisseling voor het dikwijia zoo geestaoodende fabriekswerk. Daardoor wordt aan den fabrieksarbeider ook de gelegenheid verschaft, om zich geestelijk te ontwikkelcn. Hij komt voor allerlei vragen te staan. die opgelost moeten worden, wordt geneiga om daarover te lczen of daarover onderwijs te ontvangen. Op de ontwikkeling van die men- schen zal dit een goeden invloed hebben en spr. zou het daarom toejuichen, wanneer die wet voor die menschen werd uitgebreid. De wet eischt van den gegadigde. dat hij minstens Vw vail de kopsom en verbeterings- kosten kan betalen. Dit geschiedde om te maken, dat de man niet zonder eenige waaf- borg een dergelijke wensch uit. Het lose-e land moet in de nabijheid van d« woning liggen. De Minister bepaalde dat, omdat het land geen beletsel mag zijn, dat d« arbeider zijn hoofdwerk kan uuoefeuen. U'anneer het land bij huis ligt, dan meende de Minister, dat het gezin grootendeels den grond kon bewer- ken en oordeelde hij het voor het gezin een mooie werkverschaffing sn een goeao gelegen heid om de verdi&asten van het hooid van het gezin aan te vullen. Het losse laud moet worden gehuurd. De huurprijs mag niet meer dan 50 per jaar bedragen en per Are niet belangrijker hooger zijn dan voor groote uitgestrektheden wordt betaald, v/at bij particuliere verhuring wel geschiedt. Voor aezen tijd is een huurprijs van niet hooger dan 50 per jaar, tc laag. In bizondere gevallen kan daarvan gelukkig, ook bij K. B., worden afgeweken. Spr. vernam ook, dat er een wetswijziging komt, waarbij dit bedrag veranderd wordt. In de wet is een bepaling opgenomen, die ten doel heeft; de gelegenheid te scheppen, dat zich vereenigingen vormen met het doel, maar de landarbeiders het land te verschaffen. De landarbeiders kunnen nu dat voorrecht verkrijgen langs twee wegen. Wanneer er een vereeniging wordt gevormd met het doel om aan de arbeiders land te verschaffen, dan moet die vereeniging voldoen aan bepaalde eischen, alvorens ze door de regeeriug wordt toegelaten. Is er zoo'n vereeniging met, dan kunnen verschillende gemeenten het doen. Op den voorgrond staat het stichten van vereenigingen. En deze mogen zich niet ver der uitstrekekn dan het gebied van een kan- tongerecht. Later sprak de Minister in een circulaire de wenschelijkheid uit, dat zoo'n 7»r eniging zich over dat gebied uitstrekte, met over een kleiner gebied. 13) „Maar neen, er moest eerst revolutie ge maakt worden, opdat de heeren zouden lee- ren, dat de boer ook een mensch is. Nu is er geen onderscheid meer voor het gerecht, of je een heer bent of een knecht of je Duitsch spreekt, of Poolsch, maar waarom moest er eerst bloed voor worden vprgoten? En ik zeg je, heer, als we toen al die redhtspraak zoo gehad hadden als nu, dan was die opziener Holder niet vrijgesproken. Nu zitten naast de heeren rechters twaalf mannen, zooals jij of ik, boeren en kooplui en dat noemt men fezworenen. Die zouden al die praatjes van em niet geloofd hebben en hij zou veroor- deeld zijn. In weerwil van al deze getuige- nissen is hij na de uitspraak van het gerecht vrij uit gegaan als een heer en mij hebben ze vastgehouden 1 Drie dagen heb ik moeten zit ten, omdat ik te luid de waarheid tegen ze had uitgesohreeuwd en in mijn toorn op de tafel had geslagen, waarachter ze zaten, die kamergeleerdeu, die boekenwurmen, die ge- brilde kerels." Samuel Guzek beet van woede zijn tanden op elkaar en hij was zoo ontroerd nog bii de herinnering, dat zijn handen beefden, alsof hij koorts had. „0, barmhartige moeder Gods, zoo een mis- daad en geen straf er voor 1 Drie menschen uit het mooie leven weg te rukken en dan vrijge sproken te worden door het gerecht. Ik verze- ker u. heer, dat ik in mijn gevangeniscel met mijn kop tegen den muur geloopen ben, tot er iets in mij kwam, alsof het een stem was, dat ik dicft H81der moest doodschieten zooals hij je vader en je broers doodgeschoten heeft. Ik wisti, bij God, dat ik het doen zou al zouden ze mij er ook voor ophangen. Toen ben ik vol- komen ruatig geworden en ik heb zitten be- denken hoe ik net't beste zou aanleggen, dat die Holder op tiezelfde maiuer zou sterven als j« vad* «n j« hsasus gtstnami idjn. Baa derden dag, 's middags, hebben ze mij vrij- gelaten uit de gevangenis en ik heb geloopen, geloopen opdat ik's avonds nog thuis wou zijn, want ik gunde dien moordenaar geen mi- nuut meer!" „Zoo kom ik dan in de kamer; je moeder zit bij't raam en ik zeg goeden avond en wil naar de kast gaan, waar de geweren stonden. Ze staat op en vraagt wat ik daar doen wil. Ik zeg: „Maar hoe kan je dat nog vragen 1 Ik wil het geweer van den heer nemen en doen. wat een stem van binnen mij bevolen heeft!' „Hierop zegt je moeder: „Die stem is niet van God maar van den duivel, van denzelf- den duivel, die mijn heer en mijn zoons in den dood gedreven heeft en jij bent zijn handlan- fer. Ga weg, er is genoeg bloed vergoten en it huis moet van heden af rein blijven 1" „Het is mij, alsof ik een slag met een biil op mijn hoofd krijg. „Vrouw, zeg ik, „H61- der heeft je man doodgeschoten en je zoons! Voor de rechters hebben we geen recht ver- kregen en nu wil je, dat hij in leven blijft en zonder straf zal zijn?" Toen richte je moeder zich op en haar gezicht was hard als staal ,,Wie ben je, dat je zoo tot mij spreekt? Dat je zegt, wii hebben voor de rechters geen recht verkregen? Weet je of het niet de hand Gods is, die mijn heer strafte voor het vele bloec dat hij vergoten heeft? Hem zelf heeft hij mi ontnomen en mijn bcide zoons en ik mag nie tegen hem morren. Maar ga jij weg uit mijn huis, opdat je me niet nog den laatste vergif- tlgt, die mij nog overgebleven is I" Zoo heeft jou moeder tot me gesproken en ik ben de deur uitgegaan als een dronken man." Die vrouw haar man en haar beide zoons waren doodgeschoten en ze zeide dat haar recht geschied was! En mij ging dat allea niet aan, omdat ik maar een knecht was 1" „Ja mijn heer, in die dagen liep ik doelloos rond en dacht met anders dan dat ik gek zou worden." „Opeens hoor ik, dat ze je ver weg gebracht heeft onder vreemde menschen en dat je nooit meer je geboorteplaats terug zoudt mogen zien, omdat ze bang was, dat je, als je thuis Usw bm zeudt wadsn als js vaiar to js fist ligt is ds hand m bslanghe'S Jardan dergelijke vereenigingen te stichten. Iedereen kan daartoe het initiatief nemen. In het kan- ton Purmerend heeft men daarvoor een ver eeniging van gemeenten gevormd en deze ver eeniging heeft de opdracht te doen, wat de wet aan vereenigingen wenscht op te dragen. De Beemster, Kwadijk en Ilpendam zijn daarin broederlijk vereenigd met Purmerend; want de vereeniging werd opgericht voor de annex- atieplannen. Bij spr. rees de vraag, of dit wel de juiste manier van doen is. Zooals het daar is ingericht, is het z66, dat die vereeni ging van gemeenten een bestuur verldcst van enkele personen en die hebben de macht in handen! En dit kan aanleiding geven tot verkeerde toestanden, wanneer zoo'n bestuur niet al te ijverig is. wanneer een bestuur te laksch is en de zaak meer tegenwerkt dan in de hand werkt, dan bestaan er voor« belang- hebbenden nog altijd gelegenheden om er bij zoo'n bestuur op aan te dringen, z'n plicht te doen en de zaak te bespoedigen. Een vereeniging van bclanghebhenden kan in de goede richting werken. Zoo'n vereeni ging moet worden toegelaten. In de wet is Bepaald, dat de eischen, waaraan zoo'n ver eeniging mott voldt.cn, bij algemet t;er. maal- regel van bestuur, die door de Koningin ge maakt worden, moeten worden geregeTd. Die algemeene maatregcl is 14 Nov. 1918 tot stand gekomen er die zegt omtrent die toe- lating het volgende: In de eerste plaats moet het verzoek om toe- lating door 'het bestuur v. a de vereeniging gericht worden tot de Koningin en nu heetf ae Minister van Landbouw een circulaire aan Ged. Staten van de verschillende provin ce gezonden. waarin er op wordt geweren, dat het wenscnelijk is, det het bestuur van zoo'n vereenigin neutraal is Dat het karak- ter van de zaak bewaaid blijft, en dat de ver- eeniging alicwxi nedoelt het bevorderen van die zaak. Df Minister vindt het daarom wen- schelijk, dat verschillende nchtingen in dat bestuur vertegenwoordigd zijn. Neutraal kan men dus ook opvatten door te zeggen, dat in een vereeniging, die neutraal wil zijn, alle richtingen vertegenwoordigd mceter; ?ijn. Ed daar is wat v<56r te zeggen. De richtingen moeten natuurlijk in zoo'n at reek aan v. ezig zijn. Bij het verzoek moet Worden overgelegd, in de eerste plaats een authentiek afschrift van de Statuten en dat is eer. afschrift, dat door een bepaalde autoriteit is opgemaakt en mede ondermekend. Dhn wordt getischt, dat de Koninklijke goedkeuring is verkregen op de Statuten en in de derde plaats, dat de Statu ten zijn openbaar gemaakt. Voor die drie dingea is maar e6' ding tioo- dig, n.l. het fciivoegec vac ten afdru',. -.an c« Si.-xatscouraiit, waarin do Statuten zij 1 gepu bliceerd. In de eerste plants is dat een authentiek afschrift, in de tweeeda plaahs is dat tegelijkertijd een bewiis van de kcaiaklijke goedkeunng en in de derde plaats is net openbacr gemaakt: het staat in de Staatseou- rant. Die drie e'schen worden dus door dat eene document bewezen. Veraer moet men nog de verklaring toevoegen, dat binnen den. kring geen andere dergelijke kring is to gelaten. Blijkt nu uit de Statuten, dat de vereeni ging of stichting nog een ander doel beoogt aan het verstreidcen van grond aan landar beiders, dan wordt zij met toegelaten. Aan de Statuten worden verder allerlei eischen gesteld. Men dcet het beste, die zelf in de wet na te gaan. Wanneer zoon vereeniging is toegelaten, en er worden weer wijzigingen in de Statuten aangebraCht, dan wordt daarvoor weer de ko ninklijke goedkeuring geeischt. maar even- eens moet er handhaving van de Vereeniging verzocht worden. Daarvoor worden dezelfde eischen gesteld als voor de toelating. De toelating kan ook worden ingetrokken, wanneer b.v. blijkt, dat de vereeniging op een ander gebied werkzaam is cu ook, wanneer de vereeniging in strijd handelt met de voor- gescbreven bepalingen van de Stauten. De Minister moet zorgen vocr de openbaar- making van de Statuten. De openbaarmaking van de Statuten gebeurt in den regel door de koninklijke goedkeuring. De Minister kan volstaan met daarnaar te verwijzen. Wanneer een vereeniging zich geconstru- eerd heeft, dan zal haar doel moeten zijn, te trachten, wanneer er een aanvrage inkomt, daaraan te voldoen. broers. Je inoest schcolmeester wordpn, en zij bedacht, dat je bij het bidden en het zingen uit het gezangboek wel ander bloed in je ade- ren zoudt krijgen dan dat wat je van je voor- vaderen hadt meegekregen. Op dien dag heb ik weer voor het eerst gelachen en geweten, wat mij te doen stond. je moeder had destijds gelijk, toen ze tegen me zei, hoe ik drufde vol- houden, dat wii voor de rechters geen recht verkregen hadden 1 Hoe durfde ik als knecht mij daarin te mengen, waar er nog een zoon van Adam Baginsky leefde en een broeder vanz ijn broeders? Deze zoon was nog een kind, die zijn moeder aan de schortebanden hing en zijn handen waren zwak maar ze zouden met den dag sterker worden en wan neer uit dat kind een man gegroeid was, dan kon die me vragen„Hoe heb jij, een knecht. het gewaagd, om te nemen, wat mijn recht was „Toen (heb ik alelen maar stilletjes ge lachen om hetgeen je moeder deed en ik heb gezegd: „ik zal wachten tot het tijd is I" „Je moeder is iederen Zondag naar de kerk gereden en heeft voor je gebodeu. Ik ben niet naar de kerk gegaan maar ik heb iederen dag den lieven uod op mijn knit-en gebeden: „Laat deze opziener Holder niet sterven vOor de zoon van mijn heer groot ge worden is." Want het leven verteerde dien man en hij ging door het leven als zijn eigen schaduw/ „Je mooder heeft al het geld, dat je vader .verdiend had aan dc armen weggegeven en aan den pastoor In Lyck om een weeshuia te bouwen voor kinderen, die geen vader meer hadden. I kheb er om geleaen en ik zei bij mezelf, ,.,Het doet er niet oe; als de zoon van mijn heer groot is, zullen we weer nieuw geld verdienen. Het meer Is er toch immcrs altijd nog en de grenzen 1" „Je moeder heeft de geweren van je vader op een verkoping gedaan, want ze moesten verkocht worden en ze wilde ze niet langer thuis houden. Maar toen ik daarvan hoorde, heb ik al mijn bespaard geld bij mij gestoken. Toen het geweer van je vader aan de beurt Warn hsa Ik «uur vom ngskomsa m hab g* £1) ml dm grond. Een arbeider kan geld fe leen vragen. om dat hij ergens een woning met land weet, dat hij zoii kunnen koopen. als hij daarvoor het geld disponibel had Wanneer een arbeider in een gemeente, waar geen vereeniging is, dat wil dan kan hij zijn aanvrage richten tot de gemeente, en dan is de gemeente verplicht, daaraan zooveel mogelijk te voldoen Een tweede mogehjkheid is, dat zoo'n arbei der niets te koop weet en toch graag een plaatsje wil hebben. Ook dan kan hi] dat aan vragen op een aanvraagformulier, dat verkrijgbaar is. De Vereeniging moet dan zorgen, dat daar aan voldaan wordt. Wanneer er twee aanvra- gen zijn ingekomen, dan is dit een aanleiding voor een vereeniging of een gemeente, als ze !;een grond z66 kunenn krijgen. om te trach eal, een onteigeningsplan te verkrijgen. Een derde manier is, dat de arbeidejr los land aanvraagt in huur. Ook daaraan zal de femeente zoo goed mogelijk moeten voldoen. >it zal nog af eena op moeilijkhedeo stuiten. De arbeiders wonen met dicht bij elkander. Het loasc land ligt niet cltijd dicht bij de wo ning ai era tussdienweg (zoo dicht mogelijk) zal wel govolgd moeten worden. (Wordt vervolgd). I rTT OTERLF.EK. D-j heer J. Wagenaar alhier, wedervoer gister i te Alkmaar iets, dat voor hem zeer nadmige gevolgen had kunnen hebben. Zijn weg leiat eiken morgen langs de Ka- naalkade, als hij zich met zijn volgciaden melkwagcr. naar de fabriek aan dsn Helder- schenweg begeeft. Sxpresselijk rljdt hij het gedeelte Doclenkluft tot den brug l esselsche Hek lnngzaam, omdat d straat aldaar zeer oncfien is Hem passeerde daar dien morgen een wagen, be laden met ijs in kisten De voer- man van dien wagen reed vrij wat snelier; een kist stortte van zijn wagen en trof Wa- genaar'8 rijtuig vlak bij dc. voorwielen en zijn been zooaanig, dat dit, bij onderzoek aan dc fabriek, opgezwollen bleek te zijn. Wagenaar hoopt, dat dit bericht aanleiding mag geven tot een apoedige verbetering van de straat dear ter puatse, want het wordt daar gevaarlijk, gezien de drukke passage al- daar rnclk te vcrvoeren, al is men voorzich- tlg. UIT NOORDSCHARWOUDE. De Ziekenveretniging „Ond. ling Hulpbe- tooti vergaderde Maandagavond. Aanwezig waicn 83 lederi. Het was do 20ste jaarverga- dering, waaraan de voorzitter in een kort, doel: krachtig woord herianerde. Uit de .'ckening blevk een ontvangst aan contributie van 1501,62)4, van donateurs 45.50, van boeten 14,95 en van kasgeld 1 januari 84,27, totaal alzoo 1647,59)4. De uitgaven waren 1652,68 y,, waarbij 920 aan uitkeering en 245 op de bonk ge bracht, De reservekas is hierdoor gestegen van 2619,51 op 2858,26. Uit net jaarverslag bleeek o. m., dat 7 be- stuursvergaderingen zijn gehouden, het le- deutal 232 gebleven is en er 151 uitkeeringen zijn gedaan. Besloten werd het bodeloon to laten op l'L cent per lid per week. 'oorlezing werd gedaan van een circulaire van het hooldbestuur, waaruit blcek, dat ze zich reeds ijverig bezighouden met het ont werp Ziektcwet, aat binnenkori in behande- ling zal komen, waardoor het bestaan der onderlinge ziekenkassen bedreigd wordt. Na breedvoerige besprcking werd ten slotte besloten de uitkeering te laten zoo ze is, n.l gcdurende 26 weken op J 7,50 en 26 weken op 3,75 per week. De contributie bedraagt 12Va cent per week. De vergoedingen voor hestuursieden wer den bepaald als volgt: Voorzitter 20, secre- taris 40 en penningmeester 60 per jaar. Deze bedragen waren resp. f 7,50, 15 en f 60. Uit het verslag van de bondsvergadering, hiema uitgebracnt, bleek o. m., dat de Spaan- sche griep aan de afdeelingen in totaal 16000 g ost heeft en dat het ledental 10640 is. De bondsvergadering zal wojrden bezocht door de heeren Kuiper en Kansen. Als bestuursleden werden gCkozen de hee ren A. de Geus en Jb. Bruin. De eerste werd zegd: ,.Ik, Samuel Guzek, vroeger knecht bij Baginsky, bied honderd thalerToen keken alle heeren mij ana en niemand bood er verder op. Maar ik heb het meegenomen en bewaard tot aan den huidigen dag." De oude knecht greep naar den wand en trok het geweer uit het foudraal. De blanke loop sciiitterde in het licht van den komenden dag. „Daar heer, kijk, geen roestvlekje zit er op, en het is nog juist, zooals ie vader het den laatsten keer uit de hand gelegd heeft 1" De jongeling greep naar het wapen en zijn vingers spanden zicn stijf om den slanken loop. Het was, alsof er verzoeking van uit- ging: „Neem mij en je bent heer over leven en dood." Toen rekte hij zich krachtig uit en zijn oogen schitterdea. „Dank je, dank je, en jij moet me leeren hoe ik het gebruiken moet I Over Guzek's uitgedroogd gezicht ver- spreidde zich een lichte glans. „0, heer, dat is niet noodig. Met het schie- ten is het als met't vliegen. Een slak zal het nooit leeren, maar wat eenmaal een jonge havik is, dat siaat de vleugels maar uit. Zfie ie ginds die kraai daar schommelen op het topje van die berk? Als je wilt, leeft ze nog maar totdat je met den vinger aan den trek- ker bent gekomen Jan bleef aarzelend staan en al maar lokte de loop van het geweer: „Neem mij neem mij, en dood 1" „Heer, het is zoo gemakkelijk. Je spant de haan maar en als je het doel goeel in t vizier houdt, dan laat je't maar gaan, in Gods naam!" Toen spanden de vingers zich vaster en hij drukte den kolf tegen den schouder. Uit den mond van't geweer kwam krakend een roode vuuratraal gevolgd door een doffen slag, als of een steen op den zachten weidegrond valt... Jan had de buks afgezet en slaarde door de wegtrekkende kruitdamp naar de plaats. waar weinig oogenblikken tevoren een levena wezen In het zonlicht geademd had. Er was een vreemde trek om zijn mond gekomen, hij had veer de mdm meal hus jp vu Op voorstel van het bestuur werd borto- ten, om voorstel len van ingrijpenden aard, welke Hjdens de vrrgadering inlcomen, aan te houden tot een volgende vergadering. In de vorige jaarvergadering was besloten om de commissarissen slechts voor 1 jaar te tv-nwmen wat bij nader inzien een onge- '"'iischt bffllult bleek te zijn. De volgende vergadering zal getracht wor den daarin weer een gunatlge verbetering to brengen door ze minstens voor 2 jaar te bo- noemen. BIJ de rondvraag werd een tweetal voor stel len ingedlend voor de volgende vergade ring, waarna door den heer Kelzer nog ea- kene oude herinnerlngen werden wakker ge- roepetf. UIT HOORN. De Westfriesche Bond van Harmonle- en Fanfarekorpten zal gedurende de Pinksterdw- gen zijn concours in in deze gemeente hou den. UIT VEEWUIZEN. Ijewrt men d'iikwijls te de bladen. darf1 voor de wttgene gespannen paarden er te ijlende vaart met berijder en voertuig vandoor gaan vcrige week kon men het zeMbame gebeuren aanichouwen dat een paar rijwieLen op hoi eloegen. De dames gezustera Kaaslnoek peddelden n>et een stormwlndje langs den Teraiekerweg teneinde zich naar Gro-t,polder te begeven Met zoo'n fliflkra. wind achter haar ging het haar wat naar den zin en zij hoopten dus heel spoedlg en gemakkelijlc ter bestemder plaatse te arriveeren. Maar o wee de inmid dels tpt «en halvcn orkaan aangegrodd storm kreev vat op hare vehikeis .n i-neena waien de dames haar maoht over het staleu ros dcwijft en daai ng het in razende vnart onder hot angstgeroep der in gevaar vei kee- rende dames vierder, het noodlot tegeinoet. Bij het cate van den heer Modder kwam de ont- knooping. Een der dlames wist zich te redden, de andere vloog tegen- een boom. Gevolg een fieta met ta-bn/ken voorvoric en de dame met een ontwrichte kaak. Oeneeskundige hulp moest ingeroepen worden. UIT EOMOND AAN ZEE. JUBILEUM ME J. DE BOER. Zooals we de vorige week schreven was het Zondag de dag dat mej. de Boer 25 jaar als onderwijzeres te Egmond aan Zee werk zaam was, en ontelbaar velen voelden zich gcdrongen de jubilaresse gcluk te wenschcn met dczen grooten dag, die zeker bij met. de Boer cen onuitwischbaren indruk zal achter- latra. Reeds Zaterdagavond had zij, bij wijzc van voorproef, een nulde van haar collega's in ontvangst te nemen. De Zondagmiddag was bestemd voor ieder, die belang stelde in haar jubileum. Van de belangstelling krijgt men craig idee, door d mededeeling, dat in den loop van den mid- dag ongeveer 450 kinderen kwamen opdagra, terwiil vele autorlteiten en andere ingezetc nen hun gelukwenschen kwamen aanbieden Doch veraer strekte zich de belangstelli uit. Tot ver uit de hoeken der provincie kwa men vriendtn en bekenden de gelukkige jubi laresse te haar bloemenzee bezoeken, terwijl we als een bijzonderheid vermelden, dat on der de aanwezigen zich nog bevonden een" van de eerste leerlingen, die mej. de Boer haar langdurige loopbaan onder haar hoed nam in haar vroegere standplaats Workum. Des avonds besloot een uiterst gezellige bij eenkomst dit feest. Waar deze een bijzonder intiem karakter droeg, zullen we niet uit de school klappen. Alleen zij opgemerkt, dat alle aanwezigen in een onverbeterlijke stem ming feestvlerden, terwijl den geheelen avon uitstekend geleid werd door den heer Ross baart. Naast een woord van dank aan de jubilares se, die haar vrienden dit feest aanbood, ongetwijfeld een woord van dank aan hem, die deze plannen zoo schitterend verwerkte. UIT HENSBROEK. De derde gezellige Nutsavond was weer druk bezocht; een veertigtal leden met hun echtgraooten werden door den voorzitter, den neer L. Oroot, verwelkomd. Met onverdeelden aandacht luisterden daarna alien i\aar de boeiende lezing van den heer Houtkooper: „Vrouwvolk aan boord". De nalezing door den voorzitter: „Een vrien- dendienst", werd meermalen onderbroken door een hartelijk gelach. bewustzijn gedood. De oude kmecbt stond naast hem en in het diepst van zijn oogen glom een wonderlijk vuur, het adelaarsjong was belust gemaakt, het had den moes van het dooden gesmaakt. „Wat heb ik je gezegd heer? Een ionge foofvogel heeft geen leermeester noodig! Zoo hoop ik heer, dat je eens nog onder de aasvo- gels varen zult, die om je erfdeel rondvlicgen. want wat ik je heb laten schrijven is waar. Je moeder wil de hoeve verkoopen." „Heel stil en heimelijk heeft zij dat plan opgezet, opdat niemand het je zou laten we- ten. Maar ik heb het gehoord, omdat de jon ge Bogdans er in hun domheid zich op be- roemden en toen heb ik tegen mijzelf gezegd: „Nu is het tijd, tijd, dat ae zoon van mijn heer naar huis terugkeert en de hand legt op wat het zijne is 1 Maar het is niet de hoeve al leen die op je wacht, je hebt na je vader en je broeders nog een ander erfdeel. En nu, ter wijl je voor mij staat, vraag ik je, Jan Bogins- ky, wil je ook dit erfdeel overnemen?" De borst van den jongeling verhief zich in een zwaademhal en. „Ik wil het I" „Je zweert het mij, je zult geen medelijden kennen met hem, zooals hij geen medelijden krade met je broers en je vader, die hem toch niets gedaan hadden?" Ik zweer het 1" Samuel Guzek boog zich over de hand van zijn jongen meester en kuste die. „Dan kus ik de hand, waar de wraak in be sloten ligt en op die hand zweer ik: ,'Ik zal je dienen en helpen als een trouwe knecht, tot aan het einde!" De jonge dag verhief zich boven de boomen uit en helaer drong het licht door in de ruim- to van de boschhut. Maar daarbinnen stond een mensch en zijn gelaat was duister. Het verleden had zijn hand naar hem uitgestrekt en zwaar viel de schaduw daarvan op den weg die hem in de toekomst werd aangewezea. OWtead* 1« II III. UBBBL'y V..L 1 J Ml 111" I'll VEREEtNIGtINO VAN OUIJ-LEE'KLEN- G'EiN DEiK BI JrKSlLAiND!B,OIJW- WDWMERSOtHOOL TE SOHAGEN. Maandag 2 Febt. behandelde de heer 0. Nobel, rijk»landbouwleeraar in N.-Holland, voor de eden van bovengenoemde vereeniging de Landarbeiderewet en de wet op bet ar- beidaeontract en eenige begrippen inza'ke ar- beidBovereenkoanat in den landbouw. De voonitter, de beer E. Dz. Govere, noerade bet merkwaardig, dat op de derde, de middelste van de vijf ouiausdagen, bet oudete eerelid voor de leden optrad. Spr. noemde den beer 0. Nobel de spil, wa&rom de ver- eeniging was opgebouwd en bxaobt bem dank voor eijn beraidverklaring, bet onderwerp te willen inleiden. Spx. hoopte, dat ook doze dag, evenala de beide vorige, een vrucbtbare zoni worden. (Applaui.) De heer 0. Nobel, het woord bekomende, wees erop, dat de Landarbeiderewet zijn ont- ataan daakt aan den arbeid van de, bij K. B. van 2/ Juni 1806 in bet leven geroepen, 6t»steoommiesie. Minister Talnja inaakte van de beginaelen van de etaatscommiene een wetaontwerp, dat hij in 1911 bij de Earner indiende. Dit ont- werp bleef voortaukkelen tot 1817, toen Mi nister Poethuma bet ontwerp eenigormfite gewijzigd, opnieuw bjj de Earner indiende, met bet govolg, dat bet. 30 April 1918, na be- tiprekingen in de Earner en eenige verande- ringen alt wet in het Staatsblad versoheen, onder bepaling, dat de wet op een nader tt bepalen tijdstip in working sou troden en dat tijdstip word 15 November 1918. Tegelijker- tijd werden de algemeene maatxegelen van beatuur gepubliceerd om de rogelingen te treffen, die bij de wet getroffen moeatea worden. De bedaeling ran de wet staat; in de Memorie van Toelicbting ale volgt aange- geven: Den oppassenden landarbeider de voordee- len te verschaffen, die aan bet gebruik van onroerend goed verbonden zijn en zooveel mo- gelijk de n^deelen op te heffen, die daaraan kleven, i« de a trekking van bet onderhavige wetaontwerp. Daardoor wordt bem de gelegenheid gebo- den, om zijn oeconomiacben toestand te ver- beteren, rich. op te werken en de eorgen voor zijn on den dag te verlichten. Verder zegt da Mmorie van Toelichting, Verder zegt de Memorie van Toelicbting, dat bet beataan van een krachtigen land- bouwatand ten nauwste samenhangt met de aanwezigheid van een welvarende landarbei- derabevolking. Zoo ia bet belang van deze, zoo etaat ar, ook van den boerenatand en dat van den geheelen landbouw. Spx. wilde eenige hoofdlpunten van de wet naar voxern brengen. In de cerate plaata be- oogt de wet om aan een landarbeider, die aan bepaalde gestelde eischen voldoet, de gele genheid te geven, om land met een woning in eigendom of los land in pacht te krijgen. Verkoz.-n en herkczen werd als adviseur de heer J. Heeman.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5