Uoogeschool Had tot faak, de veering der Iter l ing en. te con troleeren en voor de goede zeden te waken. De Studenten waren in pensi on of faculteitsvergadering en op de wande- ling, ze bekleedden het ambt van huis'knecht en hadden ook de leiding in de keuken Langzamerhand wijzigde die verhouding zidh, zooals de schrijver aantoont Hij zegit Hlet isolemeni!, waarin de studentenwereld tot dusver verkeerde, wordt. dank zdj: de - op- komst van rangen en standen, die zich tot dusver weinig aan de studemtenmaatschappij gelegen lie ten en over het algemeen weinig „alumni" aan de Hoogescholen afleverden, dank zi| ook de intrede van de meisjesstuden- ten aan onze Academie's, geleidelijk maar systematisch verbroken. De groote massa van het volk beschouwt de studenten niet ten on- rechte als degenen, die in geheel hun leven uitermate zijn bevoorrecht. Over hun geheel romen genieten zij; eeni langere jeugd, waar meeste jongens in eenvoudige gezinnen reeds op zeer leugdigen leeftijd als kostwin- ,ners hun kracnten. in dienst van het gezin moeten stellen. Eent student beschikt over be- tere middelen om hulp te ontvangen in den lcvensstrljd, hij: heeft meer gelegenheid dan duizend anderen om vooruit te komen en zijn eitergie te ontplooien. Waar de maatschappij hem di't privilege schenkt, daar mag men ook des te meer van hem verwach ten en't it geen wonder, dat de volksklasse zich over het alge meen met een critischen blik tegenover het stu- dentenleven stel't. Van de meest verschillende kanten gaan thans stemimeni op, om eem eind te maken aan allerlei ge-antiqueerde toestan- dcn en instellingen die in onzen tijd niet meer kunnem worden gedoogd. Zelfs de stu- dtntencorpsen, in wier midden bij a lie yer- heerlijking van vrij'heid en1 vooruifstrevend- heid, degenen, die naar hooger ideaai stre- vcn, menigmaal door een kleine minderheid van conservatieven of bandeloozen, die soma jarenlang een atudentengeneratie terroriseert, in hun planners worden belemmerd, beginnen zoo langzamerhand1 hicr en daar te ontwaken en zich op den geest des tijds te bezinnen. Voorshands is het nog nieti altijld met abso lute zekerheid uit te maken, of ideeelc dan wel materieele motieven bij die corpsen, die hun leden beginnen te verliezen en1 hervormingen aannemen, den doorslag geven, maar het be gin is er. Te Groningen werd de groentijd af- gesdhaft, om plaats te maken voor verplichte kennismaking. Straks zullen ook andere stu denten corpsen door den geest des tijds ge- drongen deze Mjddeleeuwsche rest wel moe ten laten vallen. Maar het zal nog wel eenige tijd duren. Weinig menschen zijn zoo conser- vatief als ouderlingen enstudenten". KORTE BERICHTEN. Vrijdag 6 Februari a s. zal het N. V. V. een congres beleggen voor de hoofdbesturen der aangcsloten vcreenigingen, waarbij een aantal stellingen, in zake socialisatie, zullen worden behandeld. De Minister van Arbeid zal den Uoo gen Raad van Arbeid op Zaterdag 14 dezcr, aes voormiddags 11 uur, in de vergaderzaal van de EersTe Kamer installeeren. De gemeeneteraad van Velsen besloot op voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar- verkiaring van 77 woningen aan verschillen de straten te Velseroord, De gemeenteraad van Weert besloot de carnavalsviering af te schaffen. Ook te Wijk bij Duurstcde komt een, ge- val van de hikziekte voor. De patient begon Vrijdag te hikken en nog steeds duurt dit voort. Dinsdag is te Didam afgebrand de wo- ning van den arbeider Harleman. Assurantie dekt de schade. Verschenen is het Voorloopig Verslag van het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot aansluit ig bij den Volkenbond. In de gem. Wesson (L.) zal dit jaar geen hoofdclijke omslag worden geheven Deze gemeente heeft ook geen schuld, STAD&? CWS. Afcn bewijzen van belangatelling eel Bet de jubilamse zeker niet ontbreken. PAARD OP HOL. Gistermiddag tegen 5 uur sloeg een paard op hoi van een ijswagen. De voerman was juist in een winkel en bekwam dus geen let- sel. Het beest holde met den wagen achter zich de hoogte bij den molen van den heer Piet op en daama de Nieuwpoortslaan in, waar het ten slotte tot staan kwam. De wagen is emstig beschadigd. MAKELAAR. De heer F. C. de Munk, Koningsweg 22, is beecdigd als makelaar in goud en zilver. NOORD-HOLLANDSCHE VARKENSFOKVEREENIGING. •In „Het Landbouwhuis" alhier werd he- denmorgen de algemeene vergadering gehou- den der Noord-Hollandsche Varkensfokveree- niging. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer P. Konijn, te Venhuizen, wegens familie- omstandigheden, opende de heer D. Rus te Stompetoren de vergadering met een woord van spijt over de geringe opkomst, waardoor de vergadering zich steeds en ook ditmaal kenmerkte. De secretaris, de heer J. Zijp Jr., las de no- tulen, die onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris deelde mede, dat van de re- geering een schrijven on een klacht over het slechte voeder.was ingekomen, waaraan geen touw was vast' te knoopen. Van den minister was een schrijven inge komen, dat wederom 1000 subsidie werd verlcend. Voor de tentoonstelling te Schagen werd 50 uitgetrokkeij. Hierna werd het volgende jaarverslag uit- gcbracht Door ruimen aanvoer van veevoeder is de varkensfokkerij weer opgeleefd. De prijzen der biggen waren hoog, zoodat de fokkerij zecr loonend was. Ook met de mesterij is goed verdiend. Aangeraden wordt de winst te reserveeren, omdat de toestand onzeker is. Van het Landbouwhuis wordt veel ver- wacht ook uit een handelsoogpunt voor den verkoop van fokvee. Op een verzoek om uitvoer van een hon- derdtal stamboekbiggen was afwijzend be schikt Dit besluit werd zeer betreurd, omdat men meende, dat de landbouw alleen door de moeilijkheden zal kunncn heenkomen wan ner r gelegenheid wordt gegeven zooveel mo- gelijk uit te voeren. Ingeschreven werden: 25 beeren, 166 zeu- gen e*i 463 biggen. De vereeniging heeft 13 beerenhouders. De verkoop van fokmateriaal gaat goed. Getracht zal worden hieraan.een belangrijke uitbreiding te geven. De vereeniging belt 301 leden. De heer Rus rapporteerde namens de com- missie belast met het nazien der rekening tot goedkeuring waartoe Werd besloten Ont- vangsten 2990.97H, uitgaven 2861,71. Batig saldo 138.26^. In plaats van den heer H. Jb Avis, niet herkiesbaar, werd tot bestuurslid gekozen de heer C. Stam Dz te Hoogkarspel. De heeren Jb. Schilder, P. Nierop en D. Rus werden be- last met het nazien van de rekening voor het jaar 1920.. Hierop kwam het bestuursvoorstel aan de orde, om ieder jaar, ter gelegenheid van de jaarlijksche tentoonstelling te Alkmaar. cen verkoopmarkt te houden van jonge fokoeeren en zcugen en daaraan een keuring te verbin- den. De secretaris deelde mede, dat het de be- docling is om de markt hooidzaak en de keu ring bijzaak tr maken. Daarvoor wordt voor de beerenhoudt 450 uitgetrokken, om aan ieder beerenhouc /r die niets kan verkoopen, 5 voor een bee: te geven. Aan de keuring zullen geen prijzen toege- kend worden. Op deze wijze hoopt men den verkoop te bevoraeren. Dr. Bakker toonde aan waarom dit in de gewenschte lijn lag, aangezien men de jari- ge beesten niet voldoende kan beoordeelen. In de Rundveefokkerij gaat dit reeds zeer goed en de schapenfokkerij heeft dan ook er baat bij. Het moet zoo worden, dat men weet. dat men op de tentoonstelling in Sept. te Alkmaar goed fokmateriaal kan koopen. De premie moet gegeven worden in ver band met de fokprestaties. Het zwaartepunt moet vallen in de beren- houderij. De subsideering moet geschieden in verhou ding tot het aantal verrichte dekkingen. Men staat nu voor een nieuwe zaak. omdat men niets meer had. De nieuwe zaak moet groeien. 'Men moet den weg van de Rund- en Paardenfokkerij door. Goedgevonden werd om in de afdeeling Wetenschap en Organisatie van de Groote Landbouwtentoonstelling te Schagen een ge- combineerde inzending te doen en daarvoor f 50 uit te trekken. De heer Noijen te Venhuizen, gevoelde veel voor collectieve inzendingen, doch met het oog op de kosten werd besloten daarvoor de leden vrij te laten. Aan de orde kwam, om aan het bureau van de vereeniging in „Het Landbouwhuis" een verkoopbureau te vestigen. De stamboeken zullen dan.in kaartsysteem gebracht worden. Algemeen werd dit zeer gewenscht geoor- deeld. De begrooting voor 1920, werd vastgesteld op 2690.26 in ontvangst en uitgaaf. Hierop gaf Dr. Bakker een inleiding over de wenschelijkheid om voor de vereeniging een handelsmerk in te voeren. Spr. zeide, dat in de bestuursvergadering besproken was, hoe men als vereeniging het meest productief kon zijn. Vroeger moesten de biggen gemerkt wor den, tot besloten werd alleen die biggen te merken, waarvan de eigenaar het wilde. Men deed de ervaring op, dat er bij het verkoopen wel op gelet werd of de biggen Al of niet gemerkt waren. Het bestuur stelde toen de vraag of het naast de inschrijving niet gewenscht was om de niet-ingeschreven biggen te voorzien aan de buitenkant van het oor van een goed han delsmerk. Het is noodig voor de vereeniging dat de geheele koppel wordt beoordeeld. Het bestuur wil nu voor de biggen die inge schreven worden het oude bedrag handhaven, maar de houders voor de niet in te schrijven biggen van een handelsmerk voorzien worden 10 ct- per stuk te ntmen. Voor fte vereen zal dit de iasmlddelen versterien en als de fokkers daardoor voordeel trekken dan zal het ledental daardoor bevorderd worden. De heeren oordeelde dit zeer gewenschl De ervaring van vroeger had geleerd, dat de merken in de ooren de koopers grager maakt. Hij kan dan zien waar de biggen van- daan komen en weet dan de afstamming. De inspecteur kreeg de vrijheid om slechte biggen met te merken. 1 lierna werd de rondvraag gehouden waar- op de sluiting volgde. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIELKEN. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijklieid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins, dat de Redactie er mede instemt). HET GROOTE PLAN. Een begin van uitvoering is in het zicht. Het Hoofdbestuur van het Centraal Genoot- schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies heeft beslag kunnen leggen op een complex gebouwen en terrein, vroeger vor- mende het hotel „On3 Oenoegen" te Oost- Voorne. Het geheel is uitnemend geschikt te maken voor een kinderherstellingsoord voor 150 kinderen. Er zijn twee gebouwen, die vodr het logies bestemd zijn; een afzonderlijk gebouw, bevattende ruime eetzaal en keuken; cert prachtige, afzonderlijke speelzaal met ve randa; een afzonderlijk villatie^dat geknipt is voor een ziekenhuisie, terwijl van het terrein. dat ruim anderhalf hectare groot is, een goed dcel wordt ingertomen door cen alleraardigst bosch. Het Bestuur hoopt dit geheel te kun nen koopen, dan kaii het reeds dezen zomcr worden betrokken. Maar op 15 Maart moet beslist worden, of de koop definitief door- gaat; dan moet bijna zevemtig duizend gul den op tafel gelegd worden; de verbouw, die echter over arie jaren kan verdeeld worden, zal zeker ook op onlgeveer* vijf-eni-twintig- duizend gulden komen, maar dan is het Oe- nootschap ook zeer veel goedkooper uit dan wanneer het een nieuw htns voor zooveel kin deren zou moeten stichten. Natuurlijk kost ook de inrichting nog veel geld' al is een deel van den inventaris reeds aanwezig De penningmeester heeft tot heden pi m. acht-cn-dcrtig-duizcnd gulden voor Het Groote Plan ontvangen. Hij wekt nu ieder, die nog niet voor het zwakkc Nederlandsche kind gegeven heeft, op, om alsnog zijn bij- drage te zenden. opdat hij op 15 Maart a s. ongeveer honderd-duizend gulden, ontvangen zal hebben en het Bestuur alsdan tot den de- fin itieven koop en verbouw kan overgaan. Zijn adres is: Th. M. Ketelaar, Joh. Ver- huisfstraat 9, Amsterdam; Postrekening No. 16038. LUCHTVAART. KUNST EN WETENSCHAPPEN. DE MADRIGAALVEREENlGING. Dnze verwachting, j.l. Maandag uitgespro- ken, dat de Harmoniezaal bij het optreden der Amsterdamsche Madrigaalvereeniging uitverkocht zou zijn, is niet beschaamd Reeds Maandag waren al geert' toegangsikaar- ten meer te krijgen. Het bestuur der Alkmaar- sche kamermuziekvereeniging heeft Wel suc- ces, maar men heeft het publiek ook nu weer iets zeer bizonders aangeboden. Mevr Kubbinga was helaas ongesteld, haar moesten we dus missen, maar wat de overige acht dames en heeren gegeven heb ben is van dien aard, dat wij trotsch kunnen zijn op zulk een ensemble, dat van Holland- schen bloede is. Eien, Mile in het programma deed zien1, dat men nummers zou zing en van componisten die leefdea in de 16e, 17c of 18e eeuw en van musfcl, utertende to Het mfdSen o! oagevew het cinde der vcrige jaartelling. En misschien zijn er wel bezoekers geweest, die. na het programma doorgelezen te hebben, zich eemgszinds verwonderdi hebben afgevraagd zingt men zoo iets? Die vraag was dan wel ietwat gewettigd, want daar stond op dat programma ook dat eenvoudige kinderliedje „Slaap, kindeken, slaap". Zingt men ook dat? Ja, maar hoe! Toen het uitgevoerd wa3 in de mooie vierstemmige zetting vn Florimond van Duijse, heeft men zich toen nog eens af gevraagd: zingt men dat? Heeft men om dit maar alleen te rcleveeren wel eens incer twee sopranen gehoordl, die z66 volkomen 66n klonken als in dit liedje? Van technisch veel te kunnen heeft men ook meer dan eens blijk gegeven in de oud-fraw- sche stukjes van Tollius, Eustache du Caur- roy en Ravel, en in het duitsche „der Kuc- kuck" van Lemlin. Een zeer moeilijke opgave had men' op zich genomen met het zingen van .Crucifixus" van Loti, „La neige" van le Flem, „Wachterlied" van Dresden en „Prima- vera Classica" van Bossi. Nu hebben wij het gehad over de techni- sche zijde der uitvoering, hieraan voegen we toe de rnededeeling, dat de klank van net en-" scmble steeds prachtig, dikwijls ontroerend was en zeggen we nog een cnkel woord over de voordracht en wel in verband met het zin* gen van ,.Den Uil" van Diepenbrock. Zooais dit voorgedragen werd leek het ons onverbeterlijk toe. Hoe het anderen gegaan is weten wc niet, maar toen ze met „Den Uil" naar den dokter gingen, hebben we zeer dui- delijlc gezien, dat die juffrouw zelvem „open- deed" we hebben gezien de meewarige ge- z'chfen toen men wist dat ,hlj sterven moest", ^cblTTi cehoord de droeve stem" van V' ?ter die het .domina requiem" zong. De leiding van den heer Dresden was zeer nistip en eenvoudig, A. K. DE VEREENIGDE ZANOERS. Zooals de advertentie in ons nummer van Wocnsdagavond aangaf, zal de Liedertafel ,.De Vereenigde Zangers", onder haar dircc- teur de heer Joh. Brands alhier, op Zondag- avond a s 8 uur prccies in de groote zaal der Ifarmonie een concert geven, Bij dit concert zal medewerlung worden verlcend door Mevrouw Rachel® Horet-Cop- pijn, sopraan-solistc, van Amsterdam, en ae heer Jon. Rotgans, bariton-solist, van Scha gen. Uit de recensies blijkt, dat dit concert iets gocds kan worden, terwijl de „Vcrcenigde Zangers" met pi m 90 zangers haar stukken ten beste zullen geven Men zal het goed kunncn keuren dat ge- durendc de uitvoering der stukken de laal- deuren gesloten blijveni, terwijl men ons ver zocht te melden, dat, ter voorkoming van stoomis, het omslaan der bladzijden der tckst- bockies, ter volging der liederen, zoo ge- rulschloos mogclijk dient te geschieden. STEPH1A1N PARTOS t- Stephan Partos, de jonge violiat, die zoo- velen veroverde door zijn spel, is gieter- ochtend nq eenkorte ziekte o\<leden. Zijtn triomftochten welke hem nimmer zijn eenvoud. zijn bescheidenheid deden verliezen^ hebben' nem overal in ons land vele bewonde- raars verworven, die nog alles van de toe- komst voor hem verwachtiten. De N. R. Ctfe sthrijft naar aanleiding van den dood van Stephan Partos: Met diep leedwezen, met ontsteltenis zullen velen de treurige tijding veinemen, dat de jonge Hongaaische violisl Stephan Partos, op nog geen 17-jarigen leeftijd, hedenmorgen hier ter stede is overledew. Vroeg, al te vroeg sluit het graf zich over dezen jongen kunstenaar, voor wien, toege- rust met groote talenten, stellig een Suitenge- wone toekomst open' lag. Zijn succes, na zijn debuut in het najaar van 1918, was phenome- 011*1. op slag had de violist „met den korten broek" zijn auditorium veroverd en zijn roem vcrbreidde zich hier te lande op onjrekend snelle wijze. Partos had iets onb-^orven jeudigs in zijn optreden: de manie van het wondcrkind, een van de gevaarlijkste symp- tomen ten aanzien van een gczonde ycrdere ontwikkeling, had zich gelukkig niet van. hem nieester gemaakt Zijn spel, op zich zelf beko- rend, droeg weliswaar nog niet den stempel van volkomen rijphcid maar het hield een r>e- lofte in. welke op den duur onder voortreffe- lijke leiding zeker zou zijn ingelost. Ver van zijn thans gci'soleerd vaderland, Hongarije waar hij te Budapest door den veiuiaarden Jeno Huboy tot zijn levenstaak was voorbcreid, is hij heengegaan Zijn hoop en zielsverlangen er heen terug te mogen kceren is wel op zeer drocvige wijze ver- ijdeld. Veler gedachten gaan bij dit verplet- terend verlies zonder twijfel naar de moeder, die den knaap altoos vergezelde en wier oog- anpel en troost hij was in dezen treurigen tijd van bijna gedwongen ballin- ",-hap BITRGERLIJKE STANdT" GETRODWD: Medegedeeld doer Bet Kon Nederlandseh MWeorofojrfsrti Ibstlhitrt te l*>r FTTW. Geldig tot den avond van 6 Februari. In het gebted van de waamemtflg is de hoogste stand van den barometer 780.0 te Helder. De laagste stand van den barometer 748.1 te Vestmanoer. VERWACHTING. Zwakke tot matige noordoostelijke tot /iiido^steliike wind nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts. overdag zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. De gemeenteraad van Harderwijk heeft bealoten het politiecorpg te verkleinen met 66n inspecteur en vier agenten. De burge- meester acht dit besluit in strijd met het al gemeen belang en heeft zich tot de Kroon •gewend, met verzoek, het Raadsbesluit te ver- nietigen. Aan de Technisohe hoogeschooi te Delft is geslaagd' voor het candidaatsexamen werk- tuigkundig-ingenieur de heer N. 0. Vi&aer te Berkhout. TELEGRAMMEN VAN HEDEN. OMHOOG GEVAREN. VLISSINGEN, 5 Febr. Het Engelsche stoomschip ..Chidwara", van Antwerpen komende, is nedcnnacht met hoog water vlak bij de Boulevard omhoog gevaten. EEN VERZOEK AAN DEN MINISTER VAN OORLOG. AMSTERDAM, 5 Febr. Het Hoofdbe- stuur van den Bond van Vaklieden en mili- taire geemployeerden heeft den minister van oorlog telegrafisch verzocht de nieuwe militaire bezoldiging onmiddellijk uit te betalen. GEEN STOPZETTING VAN DE WER- KELOQ SHEIDS UITKEERING. 's-GRAVENHA-GE, 5 Februari. Naar vanwege den dienst der werkelootdieidaverze- kering en arbeidsbemiddelin'g wordt mede- gedeeld is het bericht van „De TelegTaaf" van gisteravond over een atopzetting van de Werkelooaheidauitkeering onjuist. Van een opdracht van regeerinsgswege om de uitkeering aan werkeloozen atop te zetten is geen sprake, wel beataat de mogelijk- heid, dat tengevolge van 'n atagnatie in het veratrekken van de noodige geldmiddelen de uitbetaling welke geregeld des Woena- daga geschiedt eenige vertraging heeft on- dervonden en dientengevolge deze week In eenige geme.' '.ten eerst op Donderdag of Vrijdag .plaaUs 1 EEN JUB1I y'.'M. ■Op 13 Afaart zal het 40 jaar geleden zijn, dat mej. A. 0. Bibo bij den hoer Lind in diena magazijn op de Mient in betrekking kwam. Mej. Bibo, die in het hoedenatelier werk- zaam is heeft al heel wat dameahoeden in he- geerenswaardige modeartikelen herschapen en haar werkkracht en persoonlijkheid worden door alien die met haar omgaan ten zeerste gewaardeerd. In verband met de seizoendrukte eel het {•eat op #5 Febwexi gevierd woedea. De gwteravond ten -etadhuize gehouden vergadering van de Kamer van Ko-ophanclel werd bijgewoond door alle leden. Na opening en lezing der notulen deed de aecretaris rnededeeling van het volgende uit- gegane stuk: Een brief aan de directeuren van de postkantoren te Hoorn, Edam en Pur- hoe laat de statistiek-zegela aldaar verkrijg- baar zijn, zulks omdat zij te Alkmaar slechts tot 4 uur worden verkocht. Uit Edam was bericHt terug gekomen, dat die zegels aldaar van 9 tot 4 uur middags verkrijgbaar zijn en dat deze regeling voor al le postkantoren geldt. Purmerend en Hoorn berichtten eveneens dat de tijd van verkoop om 4 uur wordt gesloten, evenals te Alkmaar. Verder wferen nog ingekomen: a. vorslagen van andere Ksmeri, idem van Handeli- hoogeschool', den Octrooiraad, den Centralen Gezondheidsraad, enz., nieuwsbladen, bro chures, bijlagen tot de handelingen van den gemeenteraad, enz. b. Missive van de Kamer te Zwijndrecht, met bericht, dat aan den minister een adres is gezonden, waarin wordt gewezen op de ver traging in de bebandeling der postchdqum bij de bestaande regeling, met verzoek olB wijziging daarvan. Verzocht werd aan dit adres adhaesie te betujgen, waartoe met alge meene stemmen werd besloten. Alle heeren waren het er over eens, dat het bij de tagen- woordige regeling inzake de „adviezen" over de cheques, dikwijls te lang duurt alvorens de uitbetaling kan geschieden. Do heer Rosman vroog of de Zaterdag- markt te ALkinaar voortaan niet zou kunnen worden gehouden op Woen&dag. Op dien dag zijn in de omgeving geen markten, de Israelie- ten zouden de verandering zeker gaarne zien, terwijl zij met het oog op de doorvoering van den 8-urendag en den vrijen Zaterdagmiddaig zeker eveneens noodzakelijk is. De werk- zaamheden na de markt door de reiniging, zouden dan vervallen. Verschillende men schen, die nu wegens den vrijen iniddag in hun bedrijf des morgens niet gemist kunnen worden, zouden stelilig op Woensdag wel ter markt k men. De heer van der Kleij kon het voorstel van den heer Bosnian geheel ondersteunen. Ook de voorzitter kon zich er beet mee vereenigen. Hij vroeg of het den leden ook bekend is of de markt tegenwoordig slechter bezocht wordt dan vroeger, doordat de men schen thans niet kunnon komen met het oog op den vrijen Zaterdiagmiddag. Zouden er bij verandering meer menschen ter markt komen en zouden de winkeliers geen schade hebben van die wijziging 1 De heer Henneman kon wel met het voor stel meegaan, omdat eir z. i. meer v66r was dan er tegen. De heer Oloeck was van oordeel dat de winkeliers er geen schade van zouden onder- vinden, omdat het nu niet meer is als vroeger, toen de buitenmenschen spociaal op Zaterdag hier kwamen koopen en die dag dus de druk- ste was van de heele week. Thans zijn alle dagen koopdiagen en alle vrijwel even druk. Spr. was met den heer Bosman van meening, dat de Israelietische kooplieden liever de markt op Woensdag zouden hebben. Op grond van een en ander was spr. voor het voorstel-Bosman. Ook de heer Messelaar wees er op, dat than* niet meer speciaal op Zaterdag wordt ge- kocht. Zijne zaak had tegenwoordig op Maan- daft de meeste drukte. Spr. was ook voor het voorstel. De heer Potgieser vond den Woensdag als marktdag voor Alkmaar ongeschikt. Een po- ging, vroeger gedaan,, om op dien dag markt te houden, is mislukt. Spr. zou ook nu vre»- zen voor te weinig aanvoer, doordat er Dins- dags markt is te Purmorond en Donderdags te Schagen. Hij geloofde; dat er een storm van verontwaardiging zou opsteken bij de neringdoenden alhier en bij de kooplieden, als de bloeiende Zaterdagsche markt were weggenomen en vcranderd in een Woensdag- sche. De grootste Israelietische kooplieden komen hier wel degelijk op Zaterdag. Spr. "had dezer dagen nog een onderhoud met den heer Preijer over deze kwestie en deze had o. m. gezegd: „neem toch de bl'oeienda markt niet weg, daarvan zou stellig schade komen." Ook de heer Bruinvis had er in afkeurenden zin over gesproken en spr. was van oordeel, dat de meening van deze twee oude Alkmaar- ders wel gewicht in de schaal laggen. Boven- dien zal de schipperij zich tegen de verande ring verzetten, omdat zij den Woensdag niet kan missen in verband met het laden en les sen voor de andere markten. Spr. wees dan nog op de trams, die op de Zaterdag-markt rekenen en gaf als zijne meening te kennen, dat de heele bewaging voor verandering een treurig ein-de zal hebben. De heer Cloeck vroeg, of, indien al het be- zwaar van de schipperij bestond, wat spr. nog niet direct toegaf, het net van trams dan niet ten goede zou komen aan een Woensdag-markt. Ondanks de bezwaren van den heer Potgieser zou spr. het idee-Bosman toch aan den Raad willen kenbaar maken, de marktcommissie zou de bezwaren dan wel on- derzoeken. In dezen tijd zal het misschien ge wenscht zijn de bakens te verzetten, want het getij verloopt verbazend snel. De heer Potgieser bleef zijne bezwaren handhaven en betoogde nogmaals, dat de zaak mis zal loopen. De voorzitter herinnerde aan den tijd dat- hier de Maandagmarkt nog niet bestond en aan de bezwaren, geopperd bij de installing ervan. Men wees toen op de Maandagmarkt te Amsterdam en voorspelde mislukking en niettegenstaande die markt nog bestaat en zeker niet minder werd, hebben we hier nu toch ook een bloeiende markt op Maandag. Spr. achtte ook het bezwaar van drio markt- dagen in de buurt naast elkaar niet zoo zwaar. Er zullen menschen genoeg zijn, wien het niet schikt op Dinsdag of Donderdag naar een markt te gaan en dan des Woensdags hier komen- Spr. iou daarom het voorstel aan den "Raad willen overbrtngen. Verwerp* de marktcommissie het, dan heeft de Kamer met haar voorstel toch nog geen misdaad be- gaan. Zij doet haren plicht, als zij het voor stel van een hareT leden aan den Raad over- brengt. De heer Potgieser achtte het gevaarlijk om ter wille van den vrijen Zaterdagmiddag een bloeiende Zaterdagsche markt te verplaatsen naar Woensdag. Hoorn zou er van prolitae- ren en al dacht men daar net zoo als deze Kamer, dan nog zou spr. het gevaarlijk vin- den, omdat het z. i. verkeerd zal gaan als men in eenzelfde streek op drie achtereenvolgende dagen markt heeft. De voorzitter wees nog op de drukke markt te Purmerend, ondanks de markt op Maan dag te Amsterdam en te Alkmaar, waarop de heer Potgieser opmerkte, dat in Puxmeredd een ander soort vee komt, Bij de hierop gehouden stemming verklaar- den zich alien, behalve de heer Potgieser, voor het voorstel-Bosman. Bij de rondvraag zei de heer Henneman dat zijne bezwaren omtrent den tijd1 van ver- krijgbaarstelling van de statistiekzegels niet waren opgeheven door de daaromtrent oni- vangen antwoorden. De zegels dienen te koop te zijn tot de sluiting van het postkantoor. De heer Potgieser meende, dat iemand, die eon eanigszins beteekenenden handel Crijft, de zegels wel in voorraad kan koopen. De heer Henneman was het dsarmede hee- lemaal niet eens, de handel moet z.i. geholpen worden waar en wanneer dit noodig is. Spr. meende daarom dat een andere regeling drin- gend noodig is. Besloten werd, dat thans den directeur-ge- neraal der posterijen zal worden gevraagd om de statistiekzegels ook na 's middags 4 uur aan het postkantoor verkrijgbaar te stellen. Hierna ahiiting. LIGHT OP. Voor rijwielen en andere voertuigen 8.23 uur licht oj?. VLIEGTOGHTEN BOVEN' DE 8LAG- VELDEN. Een dagelijksche vliegdienst voor tournfies boven de slaffvelden in Vlaanderen zal van het vliegkamp te Le Bourget bij Parijg in twee series worden georganiseerd. De eerste gaat over den sector van den Britscben op- marsch in 1918 met een gezicht op de Sommu en een daling bij St. Quentin over Atrecht, Albert, Kamerijk en Rijssel. De tweede gaat naar Chateau Thierry over Rheims en terug over den Chemin des Dames met een daling te Soisons. De toestellen kunnen 40 passa- giers meenemen en de excursie duurt een hal- ven dag. DE TOCHT OVER DE SAHARA. Dinsdagavond is het e8quadrille,.dat een vliegtocht over de Sahara zal maken, uit Al giers vertrokken en nog dienzelfden avond te Biskra aangekomen. Generaal Nivelle bevindt zich aan boord van een der machines en maakt den tocht mede. EEN VLIE'GMACHINE OMT<A AG GESTORT. Op 3 Februari stortte een met 4 personen bemande vliegmachine van de Junkers vlieg- tuigfabriek in de buurt van Dessau van zeer groote hoogte naar beneden. De vier inzitten- den werden op slag gedood. 5 Febr. Petrus Kroet en Jantje van Alteren. Johannes Jacobus Ma nus Hout en Jannetje Blokker. OVERLEDEN: 5 Febr. Maria Catharine van Veen 1 jaar. TTJ TORAF1SCH WEERBPRieHT 5 Februari. BROEK OP LANGKNDIJK (Langedijker Groenteveiling), 5 Febr. 1920. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Roode kool A 7, B 8.506.50, Uit- schot 1.205, Gele kool B 2.502.60,. uitschot 1 0.902, Deensche witte kool A 4—/ 4.10 B 3.20—/ 3.40, uitschot 0.30, Wortelen 1.20—/ 2.60, Uien 6.90—/ 8.10, id. 2de soort 1.20, alles per 100 K.G. Aanvoer: 22575 K.G. roode kool, 13250 K.G. witte kool, 48775 K.G. JceoL 18TOO K.G. wertslcn, 11826 KG. ui«n.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 3