DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. urn ffo. 31 Honderd twee en twfntigste Jaargang VRIJ DAG 6 FEBRUARI. Dli nnmfierbestaat nit 2 bladen. Donnemontspr!]s blj voorultbetallng per 3 maanden 2,00, franco per post f 2,50. Bewljsnummers 5 ct. Advertentleprijs 25 ct. per regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brleven franco N V. Book- en Handelsdrukkerl) v/h Harms Coster Zoon, Voordam C 9, Telef Admlnlstratle Nr. 3. Redactfe Nr. 33. BU1TENLANDSCH OVERZICHT. In geheel Europa worden thans de oogen naar Duitschland gericht en men vraagt zich af met welk verrassend slot het uitleverings- draina nog eindigen zal. .Nu Von Lcrsner op eigen verantwoordinig en zonder goedvindth of voorkennis zijner regeering de lijst der uit te leveren Duitschers aan Millerand heeft teruggezonden heeft een koerier van het Fransche kabinet de lijst te Bcrlijn aan de Duitsche regeering ter hand gestetd. Zoodra de regeeriugen der geallieerden hunnc meeningen aangaande de redactie heb- ben laten weten, zooals die door de confe- rentic van gezanten is voorgesteld, zal een nieuwe brief naar Berlijn gezonden worden. Men verwacht, dat deze telegrafisch zal wor den overgebracht, zoodat hij in Berlijn on- middellijk overhandigd zal kunnen worden. De zaakgelastigde van Frankrijk, als verte- genwoordiger van den president der confe- lcntie, zal waarschijnlijk de stukken naar het Duitsche ministerie van Buitenlandsclie Za- ken overbrengen. Inmiddels is de samenstclling der lijst reeds bekend en men weet niet waarover zich mecr te moeten verwonderen, over de vrij- mocdigheid waarmede men, alspf het cen zaak zonder eenige beteekenis gold de uitle- vcring van de meest geziene Duitsche veld- heeren vraagt, dan wel over de slordigheid waarmede de lijst is samcngesteld. Dezelfde namen komen soms twee- of drie- maal op de lijst voor, ook als hetzelfde land de uitlevering vraagt. Bovendien eischt men de uitlevering van personen, die reeds gerui- men tijd overleden zijn en van minder hoog- geplaatsten, die nimmer op eigen' verant- woordelijkheid maar uitsluitend op bevel van hun superieuren optraden. De volledige lijst vult eenfge kolommen. De voornaamste daarop voorkomenden zijn Hertog Albrecht v. Wurtemberg, prins Rup- precht van Beieren, vier generaals Von Be low, graaf Von Bernstorff, Von Beselcr, Von Bethmann Hollweg, Bronsart von Schellen- dorff, drie Von Biilow's, admiraal Von Capel- le, Freiherr von Falkcnhayn, generaal Von Fransois, prins Friedrich van Pruiscn, gene- real Von Gallwitz, de prins van Hessen, de groothertog van Hessen, Von Hindenburg (zoowel door Frankrijk als BelgiS geeisclu), de prinsen August von Hohcnzollern, Eitei Friedrich en de kroonprins, prins Oskar von Hohcnzollern, admiraal Von Ingenohl, gene- rffal Von Kluck, Von Linsingen, Ludendorff, Mackensen, Von der Marwitz, de hertog van Mecklenburg, Edlcr von der Planitz, prins Ratibor, generaal Sixt von Arnim, admiraal Von i irpnz en de vorst van Lichtenstein. Officieel is bekend gemaakt, dat Japan en Amcrika weigeren deel te nemen aan het ver- langen naar uitlevering en tevens is geconsta- tecrd, dat er in Italie een sterke strooming te^en zoodanig verlangen bestiat. In hoofdzaak zou de wensch om uitleve- ling en tcrechtstelling dus van Engelsche, Fransche en Belgische zijde uitgaan. Het is bcgrijpelijk, dat de Duitsche regee ring niet alieen wil beslissen, maar zooveel mogelijk de volksmeening wil hooren, om des L sicrlccr in haar beslissing te staan. Reeds riep de regeering de voorzitters der Naiionale Vergadering op Zaterdagavond bij- ecn, ten einde te beraadslagen of en wanneer het bijeenkomen der Nationale Vergadering bij de uitleveringskwestie mogelijk is. ooals bekend heeft de regeering zich <?ok tegenover de Entente reeds op het standpunt der oiimogelijke inwilliging van de eischen der geallieerden gesteld. De regeering heeft aan de Pens bekend la ten maken. dat alle leden van het kabinet. het er zonder uitzondering over eens zijn, dat de uitlevering onmogelijk is. De regeering zou, zelfs als zij wilde, geen machtsmiddelen bezit- tcn om haar door te voeren en was over- tu'gd, dat er geen andere regeering er geen andere partij in Duitschland te vinden was, die den uitleveringseisch zou kunnen vervul- len. De geheele Duitsche pers vereenigt zich met het standpunt der regeering en betoogt de n^odzake'ijkheid om eensgezind front te maken. In het Pruisische Parlement heeft de presi dent bij de opening de verklaring afgelegd, ai de uitleveringslijst der Entente in het Par lement de grootste verontwaardiging en er- gernis teweeg gebracht heeft. Evenals de Rijksregeering houdt het Prui sische Parlement de doorvoerring der uitleve ring voor onmogelijk, daar geen Duitsche hand zich daarvoor zal aanbieden. Het verlangen der Entente is ontstaan uit de wraakzucht van den overmoedig gewor- den vijand. Vervolgens werd als teeken van rouw de zitting opgeheven. De Rijksraad heeft gisteren in een open- bare zitting zijn goedkeuring gehecht aan een verklaring van Heine, den Pruisische minis ter van binnenlandsche zaken, die als volgt luidt: De Rijksraad, als grondwettelijke ver- tegenwoordiging van de Duitsche landen, sluit zich aan bij het standpunt, dat vandaag door de Rijksregeering ingenomen is inzake het vraagstuk der uitlevering van Duitschers aan de Entente, De Rijksraad, verre ervan om wettelijk strafbare feiten aan een. behoorlijk onderzoek en behandeling voor Duitsche rechtbanken te willcn onttrekken, deelt in de verontwaardiging van het Duitsche volk over den eisch der Entente om haar honderden Duitsche mannen uit te leveren. De Rijksraad is er van overtuigd, dat da bevolking van alls Duitsche landen hierin vastberaden achter de Rijksregeering staat en den eisch der Entente onuitvoerbaar verklaart. De Rijksraad teekent protest aan tegen dezen smaad aan het rechts- gevoel der wereld, die het Duitsche volk wordt aangedaan. De leden van den raad waren bij het voor- lezen der verklaring van hun zetels opge- staan. Het schijnt, dat de houding der geallieer den en de verontwaardiging die zich van ge- heel Duitschland heeft meestcr gemaakt, reeds aagleiding tot ongeoorloofd optreden tegen onderdanen der Entente mogendheden geleid heeft. Er is althans een proclamatie van Nos- ke verschencn, waarin hij zcgt: Hoe groot ook de opwiriding over den uitleveringseisch onder de bevolking is, toch moet de vcrwach- ting uitgesproken worden, dat de vereischte waardigneid in zooverre door ieder bewaard wordt, dat elk lastig vallen van leden der vrcemde missiSn en militaire commissies ach- terwege blijft, opdat ik niet genoodzaakt zal worden tot verdcre beschenningsmaatrege- len. Dat de geheele Duitsche pers zich een- drachtig achter de regeering schaart, behoeft geen betoog meer. Trouwens ook in de Ententestaten wordt de houding der geallieerden niet eenstemmig goedgekeurd De „Echo dc Paris" geeft kritiek op het be- ginsel der bepalingen nopens de uitlevering van de oorlogsmisdadigers en vindt, dat ze eigenlijk tot niets strekken dan tot het aan- wakekren van den geest van „revanche" in Duitschland. Saint Brise gaat in de „JoumaP' na welke dwangmaatregelen men eigenlijk tegen Duitschland heeft. Daar zijn: het stop zet- ten van de repatrieering der gevangenen, het hervatten van de blokkade, nieuwe militaire bezettingen. De toepassing van het eerste middel aldus de schrijver zou groote haat ontketenen. De blokkade zou aan ons zelf de eeni ge markt waar onze wisselkoers gunstig is, sluiten. Militaire maatreglen zouden groote inspanning vereischen. Saint Brice acht het daarom het beste den vrede te regelen op den grondslag van „on- middellijke realiseering, onafhankelijk van de kwade trouw van Duitschland". BUITENLAND. DE MG0RDEN1AAR VAN LIEBKNEOHT. Het Journal der D£bats" verklaart, hoe het berichib in de wereld1 is gekomen, dat de geallieerden Nederland desnoods zouden be- dreigen met blokkade en afbreking der diplo- matieke betrekkingen, indien het blijft voihar- den in de weigering om den gewezen keizer uit te leveren. Nlaar het blad tnededeelt, heeft de Engel sche gezant te Den Haag in den loop van een onderhoud' met den Minislter van Bui'ten- landsdie Zaken medegedeeld dat de gealli eerden evenitueei zouden overgaan tot dwang maatregelen. Men had hier te doen met eene afzonderlijike en officicuse poging der Engel sche regeering. De geallieerae mogendheden waren echter niet bereid zich bij dezen stap aan te sluiten. Zij wenschen de onderhande- lingen uitsluitend op diplomatiek terrein voort te zetten. Men seint uit Londen di.d. Woensdag: De diplomatieke medewerker van de. „Daily Qironicle" meende te wetom dat Nederland aan de Geallieerden zal voorstellen den ex- Keizer te doen interneeren in het nieuwe huis, dat hij! thans in Nederland bewoont. Het blad voegt er biji, dat de verantwoordelijkheid der Neaerlandsche regeering in deze zal vastge- steld worden. (Deze kwestie zal door een oon- ferentie der eerste ministers van Frankrijk, Engeland en Ittalie worden besproken, welke binnen 14 dagen te Londen zal genouden wordieni. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Naar Reuter gisteren seinde, zegt in een hoofdartikel de „Daily News", dat de gealli eerden Nederland dankbaar mogen zijn voor het feit dat het geweigerd heeft den ex-keizer uit te leveren. In stede daarvan zullen zij naar beweerd wordt het verzoek in een) geargumenteerde nota herhalen. Wij weigeren te gelooven dat die nota een dreigend karakter zal dragen. ;Htet zou reeds een zeer onvriendelijke daad zijn Nederland, een neutrale staat, die zijn rechten handhaaft, te kwellen maar een be- dreiging in welken vorm ook zou in Engeland een protest verwekken dat de regeering en haar raadgevers zou doen versteld staan. Volgens de Rh. Westf. Zeitung weigeren Japan en Italie bij verdere stappen voor de uiroevering vaint Wilhelm II. Volgens het Holl. Nieuwsbureau is er tus- schen de neutrale staten een levendige ge- dach'tenwisseling gaande in zake de kwestie der uitlevering van den gewezen 'Duitschen keizer. HET ADRLATISCHE VRAAGSTUK. De rageeringan an Engeland, Frankrijk en Italie kebbea >eslotea. evereeakenutig't ver- laagea van Italie ao da polities, tot valka ai] Uitvoerig maken somtnige bladen gewag van's professors calculates, welke tot de slot- som leidden, dat Herode9, de aanstichter van den kindermoord te Bekhlehem, in het jaar 750 na de stichting van Rome stierf, en niet in 753', zooals algemeen wordt aangenomen. Het jaartal van Jezus' geboorte is diensvoT gens niet 752 a.u.c., maar 749, em onze tijd- rekening is eveneens drie jaren ten achter. Ben Fransch blad cammentarieeFt het 'be richt inet de toevoeging, dat deze betreurens- waardige fout onherstelbaar schijnt, tenzij men den reuzen arbeid wil onderneraen de geheele geschiedenis „over te nummeren". Het blad1 vindt dit echlter onbegonnen werk, en acht het ook daaromi van geen belang, wijl we er toch ouder noch jonger door wor den. Prof. Lyons vertfclt trouwens, naar men meent, oud nieuws." Doceerde al niet jaren ge- lcden onze geschiedenis-leeraar den pai-adox diat Ghristus geboorte piaa'ts vondAn no Domini 4 (Telg.) EEiN VERZOEK TOT VERLENGING VAN DEN AKBELDST1JD IN' DE KATOENNIJVERhlEID. Volgens ten bericiit uit Manchester aan de „Westm. Gazette" is de Karner van Koophan- del alhier voornemens, ui'thoofde van d'e groo te vraag naar textielgoederen waaraan de hui- dige produciie nieit Kan voldoen, de regeering te verzoeken, de werkuren der katoenfabrie- ken van voor den oorlog te herstellen. Deze werkuren werden in Juli 1919 van 55y2, op 48 uxen verminderd. De katoenspimneFs zijtn edhter sterk gekan.t tegen een verlenging van den werktijd. EEN BELANGRIJKE. VONDST. H. v. W. schrijft in de Tel. Er doet zich te lande, evenals in Frankrijk en Amerika, een nieuwe ziekte voor, namelijk de Encephalitis Lethargica, een soort van slaapziekte, welke tot nu toe wel bekend was in Oostersche landen en Afrika, maar die hier in Europa nog zelden slachtoffers maakte. Zeven patienten liggen thans in de Lon- densche hospitalen. en de dokters hebben noch de oorzaak, noch net geneesmiddel daarvoor gevonden. Circa een jaar geleden werd het eerste geval hier ontdekt en toegeschreven aan voedselvergiftiging. Na dien komen er steeds meer gevallen voor, ofschoon men niet gelooft dat de ziekte besmettelijk s. De Engelsche dokters hebben verklaard, dat de ziekte nietg uitstaande heeft met de meer in Afrika bekende echte slaap ziekte, doch slechts een ontsteking van de her- senen zou zijn, welke verschijnselen opwekt die aan slaap doen denken. De oogleden val len toe, de patient wordt sufferig, heeft geen behoefte meer aan voedsel, en de kracnten nemen snel af. De ziekte doet denken aan den winterslaap van sommige dieren. In Frankrijk meent men, dat de ziekte zou zijn overgebracht door de vreemde troepen uit Afrika of Azie. In de omgeving van Cher bourg moeten verscheidene gevallen voorko- men, waarvan 25 pCt. met doodelijken af- loop. Amerika heeft natuurlijk op dit gebied, iets nieuws. Ook daar is de ziekte uitgebroken. Mevrouw Dora Muntz van New York heeft er sinds 102 dagen aan geleden en behalve eenige korte uren, dat zij ontwaakte, heeft zij al dien tijd slapende doorgebracht, terwijl niets haar kon doen ontwaken. Nadat allerlei methoden om haar wakker te krijgen mislukt waren, heeft men het op zijn Ameriikaansch geprobeerd. Men heeft haar middels een viool eerst een Hongaarsche rhapsodie in de ooren gespoten (om nu eens medische termen te bliiven ge- bruiken). Wijl ziji een groote liefhebster van muziek was, hoopte men dat dit helpen zou, en had daarvoor in het hospitaail de violist Hofrnan geengageend1. Toen het niet hielp, zc-cht men naar iets meer toepasselijks, en de violist spoot haar Schubert's Serenade in. Dat hielp Na een1 paar minuten opende de Eatient eeni der oogen, daarna het andere, nikie eens met) het hoofdi en nadat de violist een vol uur muziek had zittem maken, was de vrouw geheel ontwaakt De dokters consta- teeren, dat er geen1 teelkenen zijn, dat zij op- nieuw zal inslapen en' dat zij, zoodra zij van haar :wak,e is hersteld, het hospitaal zal kunneni verlaten. Hlet is Ameri'kaamsch, maar in ieder geval waar gebeurd, en wordt voor navoiging aan- bevolen. En dian zijn er nog* menschen die op con- cerien inslapen. Als zij dit hebben gelezen, 't laat geen twijfel zullen ziji warme voorstan- ders worden van de homoepathische genees- Wijzen. UI'TBRErDING VAN IDE SLAA/P- ZIEKE. Naar uit Miulhouse wordt gemeld, doen zich ook daar gevallen van slaapziekte voor Eenl bakker, zijn vrouw*, zijn dochter en het personeel slapen reeds eenige dagen. Verder wordit melding gemaakt van een jonge man, die smds Kerstmis aaa de slaap- zickte lijdt. Hij is elken dag slechts vijf of zes minuten wakker, van welke gelegenheid ge bruik wordit gemaakt om hem te voeden. Te 'Digoin-sur-Loire is eveneens een geval van slaapziekte geconstateerd. De patiente slaapt nu reeds meer dan drie weken. Uit Weenen wordt bericht, diat zich daar twee gevallen van slaapziekte hebben voorge- daan. In het eene geval duurde de slaap van den patient) een tiental dagen. De patient is thans aan de beierende hand. De 2e patient is nog niet uit den slaap ontwaakt. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten uit Kiel hebben de boekdruikkers aldaar wegens een loongeschil het werk neergelegd. De bladen konden daar- door nielt verschijnen. iDe correspondent van de .information" te Havre seint, dat 500 zeilmakers het werk hebben neergelegd1 in verband met het feit, dat eeni hunner ontslagen is. De correspondent van de „Temps" seint uit Constantinopel, dat in verband met de jongste gebeurtenissen, door Moestafa Ke- mai tot de bevolking van Armenie een alge- meeneni oproep. is gericht om de wapenen op te nemenL Rijkskanselier Bauer heeft eeni uiteen- zetting gegeven van1 het standpunt der re geering, die de onuitvoerbaarheid van den uitleveringseisch zal blijvem bepleiten In verband1 met de uitleveringslijst ver- gaderen Zaterdiag de fractielciders en is Sdheidemann naar Berlijn ontboden. De zitting der Pruisische Landsverga- dering werd opgeheven, als protest tegen de onteerende tiitieveringseiachen der Entente. Gemeld1 wordt dat die Engelsche regee ring de reserves van Lodge zou aanvaarden. -Teruggaaf Amerikaansche spoorwegen aan de vroegere eigenaars heeft plaats. NoSke heeft in een manifest tot kalmte aangemaand. Het Engelsche kabinet beraadslaagde over een Internationale financiecle conferen tie. De uitlevering van Bela Kun is thane door de Bocdapester justitie officieel van Oostenrijik verlangd. Bela Kun wordt be- sdiuldigid van medeplichtigheid aan 231 moorden, beroovingen en diefstallen en aaa vervalschingen van bankpapier ter waarde van 3719 millioen kronen. Nlaar vernomen wordt zal de „Limburgia", bijzondere omstandigheden voorbehouden, den' Hen April a.s. de eerste reis naar Zuidr Amerika aanvaarden. STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren werden de alge- meene bescnouwingen over de Staatsbegroor tuig voortgezet. ue heer Van tnibden vervolgde zijn rede. Hij meende dat de regeering met voldoende oog neett voor den nooaen van den ntellectu- eeieu middenstand en waarscnuwt in dit ver band tegen beperking der belastmgplannen. Sprexer verwijtte ae regeermg naar passie- ve nouding tegenover de criuex, welke wordt geoetend op ae hestaande proauctiewijze. De regeermg had een taak tegenover de sterke monopouseermg, die viel waar te nemen. Bij stil zicten zou ae revolutionnaire leuze van so- aaiisatie, maar al te zeer paKken. Uitvoerig betoogde spr. dat het indivi- duaiistisaie commercieeie stelsel verre te ver- kiezen is boven het socialistische systeem. Hij ontxende dat de oorlog het gevolg zou zijn van het kapitaiistische stelsel; die bewering was een agitatorische misleidmg. De regee ring moesi een permanent karteibureau op- ricmen dat de zwakke plekken in ons produc- uesysieem opspoort en een anti-monopoiiewet vooroereidde. De heer De Waal Malefijt huldigde de re geering voor haar buitenlandsch beieid. Hij protesteerde mede namens vele andere leden tegen de wijze waarop de heer Van Embden gisteren de uitleveringskwestie ter spraxe oracht. hij drong aan op herziening van de grondbelastingmet het oog op den toestand van den landoouw; op alschaifing van de oorlogswinstbelastingop krachtige maatre- gelen tegen alcoholgeoruikop maatregelen ter voorziening in den woningnood. Spr. achte een andere regeimg voor de ge- meentelijke autonomic gewenscht. De heer Van der tloeven meende dat we op den verkeerden weg zijn ten aanzien der woningvoorziening. De huurcommisiewet had den woningnood zeer bevorderd. Spr. wilde den woningbouw alleen aan par- ticutieren overlaten. Gemeenten en bouwver- eenigingen moeten hurr woningen maar zoo spoedig mogelijk verkoopen. De heer Van Kol meende dat onze regee ring zoowel van wettelijk als rechtsgeleerd en nternationaal politiek standpunt bezien, do uitlevering van den Duitschen Keizer te- recht weigerde, otschoon het hem tegen de Oorst stuit, dat een der grootste misdadigers van de histone, man zonder moraal, zonder geweten, de verrader van staatsgeheimen van zijn eigen land, die 10 millioen dooden en 12 nulijoen gewonden op zijn geweten heeft, vrij hier leeit. De regeermg moest evenwel over- wegen of nterneering van den ex-keizer als een voor de rust des lands gevaarlijken vreemde- ling niet gewenscht is en zij moet bereid zijn mede te werken aan de berechting van den man te Amerqpgen als de Volkenbond een re- gelmatigen vorm van rechtspleging heeft ge vonden en vastgelegd. Spr. vroeg ol het Telegraaf-bericht als zou den de uitkeeringen aaa de werklooze haven- arbeiders zijn geschorst in verband met do stakingsplanne, juist is? Minister Aalberse: „Dit bericht is volkome* onjuist!" De heer Van Wichen vroeg voorziening in den financieeln nood der gemeente. Minister Ruys de Bterenbroack zei toe dal de regeering spoed zal betrachten met de re* geling van het pachtvraagstuk. Instellinf van staatscommissies is veelal noodig omdal deskundigen niet altijd aan de departemeaten aanwezig zijn. Intusschen werd de instellingen zooveel mogelijk beperkt. D Staatscommissie voor do Grondwetsherziening hoppte zoo spoedig met haar taak gereed te zijn, dat de wijzigings- voorsiellen nog in deze wetgevende period# ALINAABSCIE Hoofdrsdaoteur: T|. N. ADEMA. DIrecteur: G. H KRAK. Naar gemeld werd, zou de jager Run.ge, moordenaar van Liebknecht en Rosa Luxem burg, wegens geestesstoornis uit de gevange- nis ontskgen zijn. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, is dit bericht onjuist. Runge is naar de districts- gevangenis te Cottbus overgebracht, waar hij zijn straf verder uitzit. DE KEIZER-KWESTIE.. den 20 sten Jan. hebben besloten, d'e Yougo Slavische regeering kennis te geven van den inhoud van het verdrag, hetwelk zij 24 April te Londen hebben gesloten. Deze mededeeling die waarschijnlijk gedaan zal w rden door de gezanten der drie mogendheden, moet worden vergezeld van't volgende oommuniqu6, aan de Yougo-Slavische regeering geriiht. De drie mogendheden, den inhoud van het ver drag van Londen ter kennis brengende aan de Yougo-Slvaische regeering, beantwoorden de tegenworping, die deze in haar laatste nota gemaakt had, toen zij zinspeelde op dit ver drag, waarvan de bepalingen haar nooit wa ren medegedeeld. De drie mogendheden drln- gen er verder op' aan, dat de Yougo-Slavische regeering als oplossing van de kwestie der Adriatische Zee het ontwerp zal aannemen, hetwelk den 20sten-Jan. aan hare gedelegeer- den is ter hand gesteld. ONZE FOUTIEVE JAARTELLING. De Amerikaansche professor David' Lyons van de iHarvard-universiteit heeft eenag op- zien gewekt door zijn mededeeling dat onze jaartelling foutief is, en we feitelijk 1923 moeten schrijven- in plaats van 1920. In de Mariakerk te Dantzlg zijn zeer fraaie wandbe8childeriugen ontdekt, dateerend uit de 15de eeuw. Waarschijnlijk stellen zij de lijdensgeschiedenis van Jezus voor of wellioht het martelaarscusp van den Heiligen Glef. 1.000.000 VOOR DEN' B'EJONTO- SATJRUS. Het beroemde Smithsonian Instituut in de Vereenigde Staten heeft e6n prijs van een millioen pond sterling uitgeloofd voor den- gene, dit dood of levend de brouto-saurus van den Congo ha alt. De bekende itageische ja ger Captain Lester Stevens ia thans vertrok- ken naar KaapsthO, om vandaar uit de avon- tuurlijke expeditio te beginnen. VLIEGTUIGEN VOOR ST'AATS- AMBTENAREN. Volgens de „Berliner Express" heeft het Duitsche Ministerie van Luchtvaart iprijsop- gave gevraagd voor vliegtuigen ten dienste van staats-ambtenarea. Men zal dus in Duitschland in letterlijken zin den ambtenaar der belastingen op zijn dak krijgen! TEGEN HET BEVRIEZEN VAN SPOORWEGWISSELS. De „Weltwirtschaft-Zeitung" geeft een vrij eenvoudig middel tegen het bevriezen van spoorwegwiesels, een lastige kwaal, die dik- wijla zeer gevaarlijk kan worden. Men ver- warmt de wissels tegen het invailen van den vorst electxiech, waardoor bevriezen voorko- men wordt. EEN REHAB1LITATIE. Meermalen werd er op gewezen, dat de pe- likanen zoo vraati.achtig zijn en dagelijka meer dan 5 millioen visschen verorberen. De American Review of Revieuws heeft dit offi cieel onderzocht en Gilbert Pearson bestu- deerde de inhoud van den krop van meer dan 65.000 pelikanen in Texas, Louisiana en Flo rida. Deze bleek inderdaad vol visch te zijn. Doch Dr. Hugo Smith, een der grootste des- kundigen, constateerde, dat het uitsluitend miniatuurvischjes waren, ongeschikt voor menschelijk gebruik. EEN MERKWAARDTGE UITSPRAAK VAN CARNEGIE. Andrew Carnegie, de onlangs overleden Amerikaansche millionnair, heeft eens het volgende gezegd: „Het rijkste erfdeel, dat men een jongen man meegeven kan, is de armoede. Ik zeg geen dwaasheid als ik beweer: juist uit de klasse der armen komen de besten en groot sten onzer voort. Niet de kinderen van den adel en de haute finance geven de wereld haar leeraars en martelaren, uitvinders en stsatslieden, dichters en zelfs groote zaken- messchen. Geea d« onaterfelijkea, die da wereld dieatu>&° heeft bswezea, ie uit andere school d'an die der armoede voortgeko- men. Diep medelijden heb ik met den jongen man, die zijn eigen brood niet „heeft" te verdienen. DE SLAAPZIEKTE? De Gazette Warschauwska bevat d'e vol gende verklaring van Sagonow: Rusland zal de onafhankelijkheid vn Polen binnen zijne ethnografische grenzen en misschien ook dit van Finland erkennen, geenszins' echter dit van de andere staten, die vroeger tot Ruslan<J behoorden. De zelfstandigheid van Lethland en Esthland is een waan, er is ook geea Ukra'inisch volk, ook van Wit-Ruthenie zal Rusland niet afzien. De nicht van deni vermoorden graaf Tisza, gravin Denise Almassy heeft zich met een rekwest tot het gerecht gewend, waarin zij er op aandringt, dat de minister van oor log Friedrich in het belang van een onpartlj- dige leiding van het verdere onderzoek van zijn ambt wordt ontheven, daar deze indertijj als minister-president getracht heeft het on derzoek te beinvloeden. In het kolendktrict Salgotar Jane® (Hongarije) heeft men nieuwe mijnvelden ontdekt bij Hatvan, uit welke de kolen in korten tijd kunnen worden opgedolven. Het Journal de Geneve schrijft: De En tente zal vroeg of laat tot inzicht komen, dat zij ook Lithauen en de Ukraine moet erken nen, de beide eenige onder de jonge republi- ken, tegenover welke zij nog een vijandelijks reserve in acht neemt.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1