lalt Cut Bonderi twee ee twbitigste Jaaigadg, Vrij dap 6 FVbruari PROVINCIAAL NIEUWS. VEREENIGINQ VAN OUD- LEERL1NGEN DER R1JKSLAND- BOUWWINTLRSCHOOL TE SCHAGEN. In de middagvergadering was wederom het woord aan den heer C. Nobel, die de wet op het arbeidscontract behandelde en het colleetieve arbeidscontract! Spr. wees er op; dat indertijd in het Bur- gerlijk Wetboek eenige artikelen 6tonden, waarin geregeld werd de huur van bedien- den en ae huur van goederen. Door de aanneming van de wet op het ar beidscontract is de huur van bedienden ver- vangen door overcenkomst tot het verrichten van arbeid. De arbeid heeft daardoor het ka- rakter van handelswaar verloren en is nu in den geest van den nieuwen tijd geworden een overeenkomst tusschen twee partijen. Men was het hatelijk gaan vinden, dat de menschelijke arbeid koopwaar was, onder- worpen a*n de weitten van vraag en aanbod. Voor die wijziging is een wiiziging van Ver, alltiici wetten sreweest. Veranderin- wffze, wwrrep he* 1«* van m? Inwwnead ar beider vastgesteld mag wor..m. Dit is ge- daan om de misbruiken van de z.g. gedwon- gen winkelnering tegen te gaan. Het loon mag worden vastgesteld in geld, in te nutti- gen voedsel, alsmede verlichting en verwar- ming, in kleeding door den arbeider bij de waarneming der dienstbetrekking te dragen en in een bepaalde hoeveelheid der voort- brengselen van het bedrijf, waarin het loon verdiend wordt, in ieder geval met uitaluiting van alcoholhoudende dranken. Dan mag het loon ook bepaald worden in het gebruik van een aanwezige woning of,, van een lokaal of van een stuk grond, ten deele in het gebruik van werktuigen en ge- reedsehappen en in onderricht, door den werkgever aan den arbeider te verstrekken. Elke andere vorm is uitgesloten. Ook is be paald, dat ongeoorloofd en nietig is elk be- djng tusschen denwerkgever, diens ambte- naar of zetbaas met onder hen gestelde ar- beiders, waarbij die arbeiders zich verbinden, het loon op een bepaalde wijze te besteden. Wei mag men bedingen, dat de arbeider moet deelnemen aan een fonds, dat voldoet aan voorwaarden, die bij algemeenen maatregel een verzefee- minder jarigen treft, mag men bedingen, dat een deel van van bestuur ziin gesteld, b.v. een veri igs- of ziektefo En wat den rings-of ziektefonds van arbeiders. en arbeider be- het loon wordt gestort in een spaarfonds, dat voldoet aan bepalingen, die bij algemeenen maatregel van bestuur ziin gesteld, of in de Riikspostspaarbank. En dan kan men bedin ger in het Burgerlijk wetboek zijn aange- bracht, ook in net wetboek van koophandel, terwijl het wetboek van burgerlijke rechts- vordering ook eenige wijzigingen heeft moe- ten ondergaan. Verder zijn er veranderingen gebracht in de failliasementwet cn in de wet op de rechterlijke organisatk en het belaid der Justitie. De voornaamste wijzigingen betreffea het Burgerlijk Wetboek. In de overeenkomst tot het verrichten van arbeid kent men in de eerste plaats de ar- beidsovereenkomst en in de tweede plaats het aannemen van wcrk. Het karakter van arbeidsovereenkomst is het verrichten va: werk in dienst van een ander voor loon ge durende een zekeren tijd. Aannemen van werk is de overeenkomst om voer een bepaalden prijs een bepaald werk tot stand te brengen. Daar is men met in dienst van den werkgever, maar heeft men alleen aannenomen, voor een bepaalden prijs een bepaald werk te verrichten. De bepalingen in de wet op het arbeids contract hebben eigenlijk betrakking op de arbeidsovereenkomst. In de eerste plaats blijkt uit de wet, dat men een arbeidsover eenkomst, zoowel mondeling, als scbriftelijk kan sluiten. Dit is trouwcns met alle overeenkonisten het geval. Het is soms alleen maar moeilijk, om een mondelinge overeenkomst te bewijzen. Men kan eischen, dat de tegenpartij een eed doet, maar daarvan hangt tenslotte alles af, want als de ander de eed doet, is het nit, na- tuurlijk als er geen getuigen bij geweest zijn. x Ook regelt de wet de arbeid van de ge- huwde vrouw. De gehuwde vrouw wordt ge- acht, de bewilliging van haar man te heb- ben bekomen. wanneer de man wil beletten, dat zijn vrouw een arbeidsovereenkomst aan- gaat met een derde, dan moet hij of aan dien werkgever zeggen, dat hij zijn bewilligin, niet geeft. Is die werkgever hem onbekencl dan kan hij dit in de bladen publiceeren Wordt dit niet gedaan. dan worat aangeno- men, dat de vrouw de bewilliging van haar man heeft bekomen. Dit geldt ook voor de vrouw, die een dienstbode nuurt. De gehuwde vrouw, die een arbeidsover eenkomst gesloten heeft, is gerechtigd, over haar loon ten bate van haar gezin te be- schikken. Vroeger was haar loon ter voile beschikking van den man. Nu is het niet meer mogelijk, dat de man naast zijn loon, ook dat, wat zijn vrouw verddent, opmaakt. Dit is in ieder geval vooruitgang. Omtrent de minderjarigen is bepaald, dat zij door hun wettelijken vertegenwoordiger tot het aangaan van een overeenkomst zijn gemachtigd. Dat kan schriftelijk gebeuren, maar ook mondeling. Mondeling alleen in tegenwoordigheid van dergene, die de pa- troon vertegenwoordigt of de patroon zelf. Is dat niet gebeurd, en heeft een minderja- rige zich verbonden door een mondelinge overeenkomst, dan wordt na een tijd&verloop van 4 weken toch aangenomen, dat de mach- tiging is gegeven en heeft de vertegenwoor diger geen recht meer, daartegen yerzet aan te teekenen. In de wet staan verder allerlei bepalingen omtrent een reglement, dat de wetgever kan maken, om de arbeidsvoorwaarden in zijn bedrijf te regelen. Spr. oordeelt, dat hij daarover niet behoeft te spreken, omdat dit meer iets is voor een fabriek. Dan wordt er gesproken over een collee tieve arbeidsovereenkomst. Dat is een rege- ling omtrent de arbeidsvoorwaarden tusschen een werkgever of een of meer vereenigingen van werkgevers en een of meer vereenigingen van arbeiders. Dit is van tamelijk verre strekking en ge- bleken. voor de praktijk van veel belang te zijn. Spr. zal daarop straks nader ingaan, maar wil daarvan nu alleen dit nog zeggen, dat die voorwaarden, die tusschen twee par tijen gemaakt zijn, alleen bindend zijn voor degenen, die het mede hebben onderteekend of voor de vereeniging, namens welke het on derteekend is. 0 Wanneer een Bestuur het onderteekend heeft, dan moeten alle leden zich daaraan houden, maar dit geldt alleen, wanneer in de Statuten als doel of middelen van de Ver eeniging het sluiten van die overeenkomst ook genoemd is. Wanneer tusschen een werk gever en een arbeider bedingen worden ge maakt, die in strijd zijn met zoo'n colleetieve arbeidsovereenkomst, dan heeft ieder van de partijen, die hij de arbeidsovereenkomst par tij was, het recht, zich daartegen te verzet- ten en dan worden die bedingen nietig ver- klaard. Alleen kan een werkgever, wanneer hij een colledief contract heeft geteekend en met een arbeider een andere bepaling maakt, zich daartegen niet verzetten. Dit is voor den arbeider van belang, want bij het arbeidscontract is de arbeider ae min- dcre ,de patroon de gezagheobende. D*n *ijr) ar slbvltf hapalinaan m gen dat dat deel van het loon moet blijven staan, tot den 21-jarigen leeftijd van den minder jarige. niet langer, wel korter. Wrnneer de rechter beslist op verzoek van den vertegenwoordiger van dsn minderjari ge, dat het spoedigcr opgevorderd kan wor den, dan moet daaraan worden voldaan. Dat is natuurlijk gedaan in het belang van den minderjarige zelf. De wetkgever is verder niet vrij om boete te heffen van zijn arbeiders. Op tweeerlei wijze kunnen boeten worden vastgesteld, n.l. door middel van het reglement en door mid- del van de schriftelijke overeenkomst. Die boeten mogen niet meer bedragen dan een dagloon per week en mogen niet ten bate ko- men van den werkgever. Daarvan kan wor den afgeweken, wanneer het een loon geldt van meer dan 4 per dag. Nu tegenwoordig het loon zooveel meer is, kan men dus ten opzichte van den arbeider ook van die bepa ling afwijken, maar alleen krachtens schrif telijke overeenkomst. De acten, inzake de arbeidsovereenkomst, alsmede de bedingen wegens het betalen van loon, zijn vrij van zegtf- en registratierech- Bij ziekte of ongeval behoudt de arbeider recht op loonuitkeering gedurende een be- trekkelijk korten tijd. Hoe lang die tijd is, heeft men niet willcri zeggen. Dat moet de rechter in een bepaald geval maar uitmaken. In den regel latcn de partijen het zoover niet komen. De patroon kan, wanneer een arbeider in een verzekering is, van dat loon aftrekken de uitkeeriag, die de arbeider v66r het ongeval van de verzekering krijgt. Verder mag een arbeider verzuimen, zon- der dat hij daarom in zijn loon gekort kan worden, voor bevallingen van zijn echtge- noote, voor begrafenis van zijn naaste be- trekkingen en voor het vervullen van voor- geschreven plichten, zooals de kiesplicht. Dan bestaat cr een bepaling in de wet, om trent de uitbetalingsteimijn van het loon en die is gelijk aan de termijn, waarover het loon is vastgesteld. Wanneer het langer dan een maand is, dan mag bet per kwartaal worden uitbetaald. Ook dit komt in het land- bouwbedrijf niet voor. Een dienstbode, die men per jaar huurt, zal men per kwartaal moeten uitbetalen. Voor een inwonend arbeider geldit het plaatselijk gebruik, hetzij schriftelijk anders is bedongen. Dan is er een bepaling omtrent schuld- vergelijking, d. w. z., dat men van het loon een deel mag afhouden wegens schulden, die de arbeider aan den werkgever heeft. Dit is in een lang artikel geregeld. Wanneer overeengekomen wordt, dat het loon voor een deel ook bestaat in benoodigd- heden, in het gezin te leveren, dan moet dit !,es schriftelijk vaststaan en cok, dat die ;;aemer dat "werkelijk krijgt. Dit mag dan n l/6 ma g meer bedragen dan het van het loon. iiooit meer bedragen dan loon. Voor de ande; van het geld- ere bedingen mag dit nooit Men mag het loon inhouden om daarop te kunnen verhalen een schadevergoeding, die men schriftelijk overeengekomen is en dat is dan de schadevergoeding, die verschuldigd is, als de arbeider de dienstbetrekking on- rechtmatig eindigt of wanneer de arbeider door dringende redenen aanleiding geeft, dat die dienstbetrekking beeindigd moet wor den. alles bij schriftelijke overeenkomst, maar nooit meer aan llu van het geldloon. Dan staat er een bepaling in de wet om trent dc wijze, waarop de kost en inwoning en andere levensbenoodigdheden moeten wor den verstrekt. Dit moet volgens plaatselijk gebruik, mits overeenkomstig de eischen van gezondheid en goede zeden. Aan den inwonenden arbeider moet gele- genheid worden gegeven tot het vervullen van zijn godsdienstige plichten of het genie- ten van ontspanning, volgens plaatselijk ge bruik. Gelaoh! De ontspanning behoeft niet volgens plaat selijk gebruik geregeld te worden, maar de heid gegeven worden, de lessen te voigen voor goasdienst. voortgezet onderwijs, ner- halings-onderwijs of vakonderwijs. Dan is er een bepaling omtrent de inrich- ting van de lokalen. net plaatsen van de werictuigen en gcreedscnappen en omtrent de verrichte arbeid, die z6<5 geregeld moet zijn, dat de arbeider redeliikerwljze beschermd is tegen gevaren voor liji, eerbaarheid en goed en wanneer daaraan niet voldaan is en de arbeider krijgt een ongeval, dan is de werk- gcver verplieht tot schadevergoeding. En wanneer de dood daarvan het geyolg Is, dan moet de patroon aan de overbhivende ccht- genoote, kinderen of ouders, die door den ar beider werden' onderhouden, schadevergoe ding geven, in verhouding tot de schade, die zij hebben geleden. De werkgever moet bij ziekte of ongeval, zoo lang de dienstbetrekking duurt, zorg dra- gw vaw dg wplagtog n gewakimiig* hattdellaf m Am Mweaeoden arbeider, maar uiterlijk voor den duur van 6 weken; voor iemand, bij de week gehuurd. is die ver- plichting niet langer dan een week. De kosten, daarvoor gemaakt, kunnen ver- !iaald worden op den arbeider, behalve voor de vier eerste weken. Alleen wanneer de arbeider ziek is ten gevolge van opzet, onze- delijkheid of verborgen gehouden lichaams- febrekeA, mogen ook de kosten voor de eerBte weken op den arbeider worden verhaald. En verder staat er een bepaling die de deur dicht doet. n.l.: In het algemeen is de werkgever verplieht, al datgene te doen en na te laten. wat een goed werkgever in gelii- ke omstanalghedkn behoort te doen en na te laten. Dan heeft de arbeider bij het eindigen van de dienstbetrekking recht op een getuig- schrift. Het moet bevatten de juiste opgave omtrent den aard van den verrichten arbeid en den duur van de dienstbetrekking, alsme de, doch alleen op bizonder verzoek van den- gene. aan wien net getuigschrift wordt uit- gereikt, een verklaring omtrent de wijze, waarop de arbeider heeft voldaan, en waarop de betrckking is gefiindigd. De werkgever, die cer juiste opgave wei- gcrt, of het getuigschrift van kenmerken voorziet, welke niet in de bewoordingen van liet getuigschrift is vervaf, is zoowel jegens den arbeider als jegens derden aansprakelijk voor de daardoor veroorzaakte schade. F.lk beding, waarbij dit wordt uitgesloten, of beperkt, is nietig. De arbeider heeft daartegenover ook ver- i-lidhtingen. Deze zijn iu niet zooveel artike len neergelegd. Die verplichtingen zijn in de eerste plaats, dat hij den arbeia zclf moet verrichten naar zijn beste vermogen. volgens overeenkomst. het reglement of het gebruik en zich houdi aan ce voorschriften omtrent den te verrich ten arbeid en. de goede orde bevordert. En voorts, dat hij al datgene doet en na- laat, wat een goed arbeide onder gelijke om- standigheden betaamt. De inwonende arbeider moet zich gedra- gen naar de orde des huizes. Dan bestaat er een bepaling omtrent het eindigen van da dienstbetrekking en die is zoo geregeld, dat de opzeggingstermijn ge lijk is aan den tijd, die ioopt tusschen twee loonbetalingen en hoogstens 6 weken. Dan wordt er bepaald, dat de dienstbe trekking niet eindigt door de dood van den werkgever. De rechtverkTijgenden kunnen er een eind aan maken, door daarvoor de gewo- ne opzeggingstermijn te geiruiken. Een proeftijd mag hoogstens 2 maanden duxen en niet meer opaieuv verlcngd wor den. Gedurende dien proeftijd mag men elk oogenblik opzegger< ta dan is die overeen komst direct geemdigd. Overigens kan een arbeidsovereenkomst direct worden geeindigd, om welke ted on dan ook, behoudecs schadevergoeding. Dit geldt voor beide partijen. Wanneer een van de partijen dringende redenen geeft, waarom de arbeidsovereen komst moet worden beeindigd, dan is er zelfs geen reden voor schadevergoeding, maar dan of er mgtt rn. de wet genoemd. Voor den werkgever zijn het „De geaeaeMlnifpelljkfB »rerwnk«cn«t Is bindend voor alien, die haar onderteekend hebben. Boeren, die hear niet onderteekend hebben, worden uitgesloten van den ateun der organisatie en komen niet in aanmerking voor het verkriigen van gelnterneerden als werkkracht. Arbt-iders, die haar niet onder teekend hebben, hebben bij werkelooeheid geen recht op werk. De aangesloten arbeiders en boeren kitten gezamenlijk een bestuur, bestaande uit een even groot aantal boeren als arbeiders, ter wijl een hierbuitenstaand persoon, b.v. de burgemcroter of de gemeentesecretaris als voorzitter tungeert. IwJcr halfjaar wordt voor bet komende halfjaar een loonlijst opgemaakt, waarin zoo wel voor het losse als voor het vaste perso- neel de normale arbeidsduur wordt aangege- veil en het dagloon, indien noodig verschi. lend voor de verschillende soorten van werk- zaamheden. Dit loon moet aan alle arbeiders worden uitbetaald voor een normalen dag, onverRchillig of het weer goed is of slecht. Voor overuren wordt eveneens het loon vast gesteld. Ieder, die werk behoeft, meldt zich aan bij het bestuur of diens gemachtigde en wic werkkrachiten noodig heeft eveneens. Het uit te betalen loon per dag of voor aangenomen werk wordt door het bestuur of door diens gemachtigde geregeld, nadat beide partijen zijn gehoord. Het bestuur of diens gemach tigde regelt de verdeeling der arbeidskrach- ten over de verschillenac bedrijven en wel zoodanig, dat het afleggcn van groote af- standen door de arbeiders zooveel mogelijk wordt vermeden De keuze van vaste ar beiders is vrij. Het betalen van een hooger of lager loon, dan door het bestuur is vastge steld, is verboden Iedere arbeider, die zich om werk aan- meldt, wordt door den gemachtigde vei wezen naar den een of anderen boer, die hem werk moet geven. Die aanwijzing geschiedt, voor zoover geen werk is aangeboden, volgens een bij lotlng op te maken lijat.H ijioet uitgemaakt worden ol er dringende re denen waren. Die dringende redenen zijn in er een twaalf-tal ongeveer, genoemd in art. 116 van de wet. In bizondere cmstandigheden kan de be- nadeelde partij meer schadevergoeding eischen dan die welke staat in verhouding tot de opzeggingstermijn, wanneer hij kan bewijzen, dat hij meer schade heeft geleden. Iemand handelt rechtmatig, als hij direct, bij het einuigen van de dienstbetrekking, de schadevergoeding uitbetaalt. Doet hij dit niet, dan staat men voor een onnechtmatige beeindiging van de overeenkomst en dan kan eindigen wegens recht om schadevergoeding te vorderen, duurt 6 maanden. Ook staan er in de wet eenige bepalingen omtrent het aannemen van werje. Men kan een werk aannemen en zich tege- lijkertijd verbinden, de stoffen, daarvoor noo dig, te leveren. Hen kan ook zijn, dat men de stoffen er niet bij levert. Wanneer nu een werk v66r de oplevering te niet gaat, dan komt het verlies yoor reke- ning van den aannemer. Als hij de stoffen heeft moeten leveren, ook het verlies van de stoffen. Het teniet gaan kan echter gebeuren in den tijd, dat de werkgever verzuimde het werk goed te keuren, en dan is de aannemer niet meer aansprakelijk voor de schade. HET C0LLECT1EVE ARBEIDS CONTRACT IN DEN LANDBOUW. Spr. kwam nu aan de kwestie van het col leetieve Arbeidscontract in den landbouw en wees erop, dat er reeds verschillende collee tieve arbeidscontracten in den landbouw zijn afgesloten, zooals dat van de afdeeling Wer- vershoof, van de R. K. Diocesane L. T. B., met de afd. van den Nederl. Bond van bloe- mist-, tuin- en landarbeiders. De leden zijn aan dat contract waarachijn- lijk niet gebonden, althans wettelijk niet, om dat de R. K. Diocesane L. T. B. hoogstwaar- schiinlijk in de Statuten niet rept van het sluiten van colleetieve arbeidsovereenkoms- ten. Die leden zijn wel wettelijk gebonden, als zij met hun arbeiders overeenkomen, dat de aangegane overeenkomst ook tusschen hen alB regel zal gelden. Spr. las die overeenkomst voor en oordeel- de, dat ze als arbeidsovereenkomst niet zoo heel veel beteekende. Het minimumloon is er slechts in geregeld. Een ieder blljft vrij, een hooger loon te geven. Spr. had meer van die voorbeelden, maar alle toonden ze het gebrek, dat niemand er aan gebonden is. Er wordt slechts io aange- geven, wat wensohelljk is. Het eigenlijke karakter van een arbeids- dVereenkomst, zooals die in de wet staat, is iets anders. Spr. heeft indertijd voor het ge val gestaan, dat in den Anna Paulownapol- der het aangaan van een trbeidsovereen- komst door beide partijen wentcheliik werd geoordeeld. Spr. vond daarin aanleiding om een ontwerpje te laten drukken, waarin de punten werden vastgdegd, die z.i. moesten worden geregeld en nij stuurde die aan par tijen. Hel kwam later niet tot verdere uitwer- king, omdat de werkgevers minder geneigd waren dan de werknemers, de uak uit te voer en. Dat antaNtp luUbls ala walflt: De arbeiders worden verdeeld in drie klas- sen. De overgroote meerderheid wordt ge- plaatst in de Tweede klasse. Arbeiders aan wier diensten door meerdere werkgevers bij- zonder hooge waarde wordt toegekend. wor den geplaatst in de eerste klasse, terwijl voor arbeiders, die wegens onvoldoende arbeids- praestatie of om andere redenen aan ver schillende boeren aanleiding hebben gegeven tot klachten, de derde klasse wordt bestemd. Voor arbeiders van de eerste klasse kan door den werkgever in overleg met het bestuur of door het bestuur uit eigen beweging een hoo ger loon worden vastgesteld aan tfe loonlijst voor de tweede klasse aangeefi en voor de ar beiders der derde klasse een lager loon. Boeren, die hunne arbeiders niet behoorlijk bthanclelen, worden veroordceld tot boetehe- taling. Bij geschillen beestaat beroep op een door de algemeeue verguderiug te benoemen scheidsgerecht. Di kosten der administrate worden door partijen gezamenlijk betaald. Indien het gebruik van uitwonende arbei ders noodig wordt geacht, kan de betrokken werkgever deze met toestemming van het be- stuui aannemen. Het loon moet in overleg met het bestuur worden vastgesteld. Spr. oordeelde dat dergehjke bepalingen voor een dergelijke overeenkomst noodig zijn. Dit is geheel iets anders dan een contract, waarin slechts een minimum loon staat en waarin men voor de lest vrij is. Spr. oordeelde het gewensciit, dat men het loon, desnoods voor een half jaar, geheel vasistelde. Voor een zekeren termijn moet het loon vastgesteld worden, om stabiliteit bevre- diging te krijgen. Het scheen spr. toe. dat er voor de werkgevers aanleiding bestaat, in die nchting te depken. Men moet' niet denken, dat daardoor de tocstand slechter inplaate van beter zal wor den Particulier kan men tot een overeenkomst komen, waarom zal dit dan collectief niet kunnen? Het is een felt, dat niet alleen de boeren rcchten moeten hebben, maar dat ook den ar beiders reehten toekomen. Zij moeten van het werk leven. Het is hun met onverschillig, hoeveel hun loon bedraagt en wanneer de arbeiders tijdelijk geen werk hebben, dan schijnt het mij toe, dat zij eenig recht heb ben, om in de streek, waar zii wonen, tegen een behoorlijk loon, werk te krijgen. Het is een van de eerste plichten van den werkge ver, daarvoor te zorgen. In den drukken tijd wil men hen graag gebruiken. Men moet er dan in den slappen tijd ook voor zorgen, dat zij onder behoorlijke omsiandigheden kunnen leven. Men zegt dikwijls? dat de arbeiders, als zij veel verdienen, niet op de uitgaven itttcn, veel meer uitgeven dan noodig is en in tijden van geringe verdiensten aankloppen bij armenzorg of op de eene of andere manier trachlen weer een behoorlijk inkomen te krij gen, met het gevolg, dat zij weinig sparen en veel verteren. Het komt spr voor, dat men juist door het aangaan van een colleetieve overeenkomst daarop nogal invloed kan uit- oefenen. De wet laat toe, stortingen te eischen voor bepaalde fondsen en boete te stellen op overtreaingen. Principled is er weinig tegen te zeggen, om stortingen te vor deren in een verzekeringsfonds, waarvan de baten komen aan alle arbeiders. Men zou dan betere toestanden krijgen dap, men nu heeft. Als men dit bedenkt, dan voelt men, dat er veel voor te zeggen is, om ook in het land- bouwbedriif de colleetieve arbeidsovereen komst in te voeren, maar dan &n, waaraan men houvast heeft en niet iets, dat gedaan wordt om maar wat te doen. Men kan daar door ook voorkomen, dat er in de toekomst heel verkeerde dingen gebeuren. Als men het zoover laat komen, daT het moet, dan is het te laat en heeft men niet meer de kans om de zaak door gemeenschappelijk overleg in der minne te regelen. Om tot een loonsbepaling te komen, is al- tijd moeilijk; de arbeider meent altijd, dat de boer te veel verdient en omgekeerd staat het met den boer. Door het pschtcontrsct zou men in de moeilljkheid kunnen voorzien, wan neer dat zoodanig was ingericht, dat't loon, de wlnst van den boer, niet meer afhangt van den van heer Nobel besntwoordde mede noi productieprija, maar zooveel mogelijk zijn geesteiijke en lichamelijke arbeids- praestatie. Hef loon van den arbeider in zoo'n con tract moet men dsn ook laten opiredca in verhouding tot de winst, die de ooer zelf ul mm mmr vredlginf m&qihn. Zonlunr de arbeider la de meening verkeert, dat de boer te veel winstin maakt, waarvan hij nooit proflteert, zoolang krijgt men nooit bevradiging en zoo- lang houdt men bij den arbeider het strevra naar een zelfstandig bedrijf, wat in den land bouw zoo goed mogeliik is. In den landbouw la net &nmansbedrijf het meest loonend en het produdiefat. De arhd- der kan daarnaar dus met aucces streven en de boer mod dit trachten te voorkomen door een juiste loonregeling. Daarom moet men komen tot het colleetieve arbeidscontract. waardoor zooveel mogelijk tegemoet wordt gekomen aan de bezwaren van den arbeider. Men moet dit overwegen en niet zeggen: Laat het maar z66 als het is, want als men er mee begint, dan weet men niet, waar het eind is." Ook in dit geval is het beter te voorkomen dan te genezen. Applaus! Op de inleiding volgde een gedachtenwls- seling, waarbij naar voren kwam, dat men voor N.-Holland in het landbouwbedrijf de individueele overeenkomst boven de colleetie ve prefereerde. De heer No! verschillende gedsne vragen, waarna voorzitter, de heer E. Dz. Govers, den inlei- der hartelijk dankte voor de wijze, waarop hij de onderwerpen naar voren had gebracht. Spr. was overtuigd, dat de inleider berelkt had, dat de oud-leerlingen de onderweroen zullen overwegen en overdenken en apr. aloot hierop de vergadering. UIT BROBK OP TAWEKDITK. De heer B. de Jottg alhier is ter hesehik- king gasteld van dan jrouvwoeur-genersal, om te worden aangMteld tot administratlef smbtansar voor de buiten bezittingen. IT I.IMMEN Donderdag 5 rebruarl gaf de Redcrijk'-rs kamer „Vooruit" alhier haar lste uitvoering. Opgevoerd werd: „Met de handachoen ge- trouwd". tooneelapel In drie bedrijven, door Jean Fabriciu6 Voor een stampvolle zaal werd ultstckend spel gegeven. De namen van de personen, op net programma voorkoinen- de, deed reeds verwachten, dat de rollen in goede handen waren. Tooneel en costumes werkten tot succes mede. Met een gezellig bal werd besloten. UIT HEERHUOOWAARD. In een gecombineerdc vergadering der be- sturen van verschillende corporatiea op tuin- cn landbouwgebied is besloten een lijst ter teekening aan te bieden voor adhaeaie-betui- ging aan het adres derTuinbouw-Onderlinge met betrekking tot de Invaliditejtswet. Dit mod worden beschouwd als een uitvloeisel der onlango door die besturen ultgeachreven vergadering, waarin door Ds. Spaargaren de Invaliditcitswet voor land- en tuinoouwers werd behandeld. urr OUDKARSPEL. De afdeeling van den Vrijz,-Dem. Bond hieid Woensdagavond een openbare vergade ring met Mr. Oud als aprcker. De voorzitter zei dat het bestuur meende den heer Oud eens te moeten uitnoodigen. om de bcginselen van den Vrijz.-Dem. Bond uitcen te zetten, vooral omdat bet aantal le den even red ig aan het aantal atemmen veel te klein is, heette bet vrij talrijk opgekomen pu bliek van harte welkom en gal het woord aaa den spreker. De heer Oud wees cr op, dat het nog steeda ceu eu al onrust in de wereid is, vooral tenge- volge van de rcvolutionnaire uitingen. wij Vrijz.-Dem., zeide spreker, staan vijan- dig togeuover alles wat revolutionnair is, omdat dit gcacht wordt te zijn in strijd met de grondbcginselen der democratic, wel waa cr tengevolge van den oorlog ccn vocdinga- bodem voor revolutie en mcende Tro< Istra, dat in November 1918 het oogenblik geko men was, daarbij wijzende op Duitschiand. Deze zag een bclangrijk ding voorbij en wel, dat de toestand aaar ccn geheel andere was dan hier. Hier hebben we een democrs- tische Staatsvorm, daar niet. Hier hebben we het algemeen kiesrecht, waarvoor ook wij v;.naf den aanvang gestreden liebben. Troelstra ging bij zijn pogingen lijnroeht in tegen de democratic. Wij wcnschen geen aanslag op de democra tic. Marx gaf aan wanneer hij het oogenblik voor socialisatie gekomen achtte en zoo den weg, door Marx aangegeven, gevolgd wordt, is dear niets tegen. De Soc -Dem. gaan echter lijnrecht in tegen dc leer van Marx, want het gunstige oogen blik voor de socialisatie is nog verre. Socialisatie schijnt het middel tegen alle kwalen. Wij zijn te dien opzichte niet zoo op- timistisch. We hebben geen svelsel, zoo wordt ons verweten. Doch moet men het daarvan hebben? We zijn er van overtuigd, dat er veel mistanden zijn, o.a. de groote tegenstelling van kapitaal cn arbeid. Daarin kunnen echter op het gebied van belasting heffing eener en uitkeering bijv. door Staatspensioen ander- zijds vele verbeteringen tot stand gebracht worden. Wij zien geen kans een stelsel te ma ken, waarbij van oovenaf alles moet worden georganiseerd. Na de pauze besprak spreker de uitgaven aan leger en vloot en de gebeurtenissen bij de laatste begrootingen, waarbij spreker de opmerking maakte, dat bij de Novemberge beurtenissen gebleken is, dat met de Soc.- Dem. geen praktische politiek te drijven is. We kunnen op hen niet meer aan. Treub vischt daarbij in roebel water. Deze tracht voor zijn partij uit deze beweging een slaatje te slaan. Ons lijkt momenteel net kabinet- Ruijs van vele kwaden nog het minste kwaad. Met een opwekking om tot den Bond toe te trcden besloot spreker ziin rede. De heer P. Zcemsn gaf zich op voor debst en wees er daarbij o.m. op dat spreker het idee socialisatie lang niet tot haar recht had laten komen. De heeren Oud en Merchant stemden tegen de motie-Duijs, die aan de ouden van dagen 7,50 en 5 peosioen wil- de geven. Verder vroeg de heer Zeeman hoe spreker en zijn partij stonden tegen over het denibeeld samcnsmelting van gem een ten en hoe spreker in het bijzonaer dicht over Langendijk ttn. Dc spreker antwoordde daarop, dat m be paalde gcvallen samenvoeging of annexatle zeer goed is, doch in andere gevallen niet is goed te keuren. Als men b.v. plaatsen zou willea samen- voegen die geheel verschillende belangas hebben, is dit dwaaaheid te noemen. Hoe de situstie bier is, is spreker aiet ba- land en hij law daawar dua nM *1 IMw

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5