DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 34 uit 2 biaden. Honderd twee en twmfigste Jaargang 1920 DINSDAG 10 FEBRUARI Bit mnani< Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, nilgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsnnmmers 3 cents. Prijs der gewone Advertentiin. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerjj v/L HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. TeleJoonnummer 3. BU1TENLANDSCH QVERZ1CHT. De Duitsche regeering heeft dan nu toch de officieele uitleveringsnota ontvangen. Zaterdagavond iaat heeit de Fransche zaak- gelastigde te Berlijn haar met een begeleidend schrijven der Entente aan den rijkskanselier overnandigd. De Eransche minister Mille- rand had er nog een speciale nota aan toege voegd, waarin net optreden van von Lersner wordt bcsproken. Onder meer wordt daarin gezegd, dat de mogendbeden er niet aan twij- teien, dat von LernsneFs handeiwijze een per- soonlijke demonstratie is, waarvoor de Duit sche regeering niet de verantwoordelijkheid draagt. De lijst der oorlogsschuldigen is 90 pagi nal groot en tocli bevat zij, naar in de nota wordt gezegd, nog nie^alle namen van hen, die'zich in den loop van den oorlog aan de tallooze misdaden welke door Duitsche on- derdanen zijn geplcegd, hebben schuldig ge- maakt, maar nog slechts die personen, die schulaig staan aan de zwaarste misdaden. De nota bevat in enkele gevallen ook het bewijsmateriaal tegen de beschuldigden. Zeer kort zijn de Polen. Zij schrijven achter de na men siechts een paar woorden, b.v. plunde ring" of „moord". De Engelschen hebben bij de marine-officieren alleen geschreven „duik- bootoorlog." De Franschen zijn het uitvoe- rigst, maar niet het vriendelijkst. Fiindenburg en Ludendorff moeten uitgeleverd worden wegens de vernieling van Noord-Frankrijk op de Siegfriedlinie. De officieele lijst verschilt bijna niet van die, welke de vorige week reeds was bekend gemaakt. Er zijn eenige fouten uit verwijderd waarop de Dui tschers reeds hadden gewezen. De namen van een aantal reeds overleden per sonen zijn er afgevoerd. Naar de „Koln. Ztg" meldt, zal de Duit sche Nationale Vergadering thans spoedig worden bijeengerocpen, omdat nu over den stand van zaken kan worden geoordeeld. Intusschen komcn uit verschillende streken van Duitschland uitingen van verontwaardi- ging tegen de uitlevering. De Nationale Ver- 'gadering van Bremen protesteerde reeds hef- tig. De studenten van alle hoogescholen te Miinchen verklarcu vastbesloten te zijn de- gencn, wier uitlevering wordt gevraagd, te beschermen. Wolffberichten maken verder nog melding van een groote betooging der vereeniging van Duitsche beroepssoldaten, van protesten van den Brandenburger partijdag der Duitsch dcmocratische partij, van den opperprcsidcnt der provincie Brandenburg en van ae Pruisi- sche akademiee van wetenschappen. Vandaag zal in den voortuin der universiteit van Ber- lijn een protestvergadering worden gehou- den waaraan docenten en studenten van alle Btrlijnsche hoogescholen uitgenoodigd wor den dcel te nemen. De vroegere groothertog van Hessen heeft in een bridi aan den voor- zitter van de afdeeling Flessen der Duitsche volkspartij eveneens tegen de uitlevering ge- protesteerd. Te Miinchen en Stuttgart hebben verschil lende groote vergaderingen en betoogingen plaats gehad; Er schijnt inzake de uitleveringskwestie een soort compromis te zijn geslotem althans de Parijsche correspondent van de Frankfur ter Ztg maakt er melding van. Volgens hem zal de Duitsche regeering de mogelijkheid er- langcn, ten opzichte van elken pesroon, de op de lijst der Entente aangeduide beschuldiging te ontzenuwen. Den beklaaggden zullen voorts alle wettelijke beschermende middelen worden gewaarborgd, in het bijzonder de keuze van hun verdediger, en het uitnoodigen van getuigen a decharge. De processen tegen de z.g. schuldigen aan den oorlog zullen niet aanstonds tot een be- slissend rechtsgeding leiden, doch slechts tot een voorloopig onderzoek, van welks resul- taat de verwijzing naar de beslissende recht: bank zal afhangen. Deze handeiwijze zou het gevolg hebben, dat de Duitsche regeering allereerst slechts haar principieele bereidwilligheid tot het uitleveren van schuldige personen heeft te betuigen. Zij zou dan aan het voor-onder- zoek ter verdediging der beklaagden kunnen deelnemen. De kwestie betreffende de uitleve ring zou pas na het sluiten van het onder zoek worden opgelost. In Schoneberg is eene vergadering van on- afhankelijken gehouden, die niet was aange- kondigd en waarvoor geen verlof was ge vraagd en die bijgevolg ook niet tijdig ver- hinderd kon worden. Een spreker verklaarde, dat Duitschland aan den uitleveringseisch moest voldoen. Een groot aantal personen, wier namen op de uitleveringslijst voorkomen, heeft Duitsch land reeds verlaten. Men verwacht, dat velen zich in Zwitserland zullen vestigen, waar zij meenen te kunnen vasthouden aan de door de Duitsche regeering geopperde stelling, dat hun uitlevering onmogelijk zou zijn. Berlijnsche biaden publiceeren een mani fest van Hindenburg en Ludendorff, gericht aan de door de geallieerden opgeeische offi- cieren om zich niet aan de arrestatie te ont- tyakkan, maar hun hoseehtiging eischeo. volgens de speciale wet van 18 Dec. 1919 in Duitschland. Binnen niet te langen tijd zal nu de Oos- tenrijksche regeerinig ook een uitleveringslijst ontvangen. Deze lijst is opgesteld, doch moet nog te Parijs bestudeerd worden door de vertegenwoordigers van Yougo-Slavie, Polen, Roemenie en Tsjecho-Slowakije. Zij zal niet zeer lang zijn. Onder de opgeeischte persoonliikheden bevinden zich aartshertog Joseph, die te Boedapest een belangrijke po- litieke rol heeft gespeeld, generaal Arz, von Straussenburg, veldmaarscnalk von K6ves, generaal Potiorek, veldmaarschalk von Bhro- vic en de oud-minister van buitenlandsche zaken graaf Berchtold. Wat betreft den leider der Beiersche meer- derheidssocialisten, minister Auer, die zich ter beschikking van de geallieerden had ge- steld, blijkt thans, dat niet de uitlevering van hem, maar van den majoor Auer wordt ge vraagd. De Duitsche ex-kroonprins heeft zich blij- kens een bericht elders in dit nummer, vrij- willig aangeboden, in de overtuiging, dat hij evenals de andere officieren. zich niet anders hebben te verwijten dan liefde tot hun vader- land. BUITENLAND. OOSTENRIJ'KSCHE EN DUITSCHE KINDEREN. Nlaar uit Londen aan het „Journal" word't gemeld, zal de gemeenteraad van Glasgow, in navolging van dien van Bradford, de mo- gelijkheia onderzoeken om voor den tijd van een jaar Duitsche en Oostearijksche kinderen bij particulieran onder te brengen. STUDENTEINRELLETJES TE GENT. De Belgische minister van Wetenschappen en Schoone Kunsten bezocht gister de uni versiteit te Gent Nia ontvangst van den mi nister trok een stoet van 200 studenten, die daarbij tegenwoordig waren geweest, zingen- de door de straten der stad. loen zij tangs de lokaliiteit van de Vlaamsche activisten trok- ken, werden zij ontvangen met steemen en re- volverschoten. Er ontstond een hevige verwar- ring. Eenige personen werden gewond en 3 gearresteerd. De localiteit werd daarop gesloten. TOENEMENDE PRODUCTIE. In de mijinen van Tijssen in het bekken van Hamborn wordt sedert korten tijd Zaterdags overwerk verricht, hetgeen Zaterdag j.i. tot een verhooging van 30 pet. in de productie heeft geleidi. Ook uit de overige mijnen in het Rubrbekken wordt gemeld dat de bereidwil ligheid der arbeiders tot het verrichten van overwerk toeneemt. EEN HEKTOG IN ZIJN KASTEEL BELEGERD. De Spaansche hertog van Birona wilde aan een landbouwcooperatie eenige stukken grond op Sicilie verkoopen, die zijn eigendom waren en welke de cooperatie van hem ge- pacht had. Een vereeniging van oudstrijders eisdi'te echter, dat de gronden zouden or tei- gend worden en beriep zich1 daarbij op een Koninklijik besluit. Toen de hertog op Sicilie aankwam om den verkoop tot stand te bren gen', werd hij gedurende drie dagen in zijn kasteel belegerdi, dat stormenderhand werd genomen en door de menigte werd! geplun- ^derd. Om het leven van zichzelf en zijn per- so'neei te redden werd de hertog gedwongen een> overeenikomst te -tedkenen, waarbij hij zijn gronden in erfpacht moest afstaan. Er zijn diplomatieke stappen gei'aan doer den pSaanschen ambassadeur te Rome om d't contract nietig te verklaren. HET OFFENSIEF DER BOLSJEWIKI. De Britsche militaire missie in Zuid-Rus- land bericht, dat de Bolsjewiki op de linie Don—Manytrn aanvielen, maar met hevige verliezen werden teruggeslagen. Het ijs van de rivieren brak, en zeer vele roode afdeelin- gen verdronken. Een groot aantal kanonnen en transportvoertuigen ging verloren. De overige troepen trokken zidb snel in Noorde- lijke richting terug. Een vijandelijke strijd- macht, die ten Oosten van Rostoff den Don trachtte over te steken, werd teruggeslagen na een hevig gevecht. Het aantal gevangenen bedraagt 8100, terwijl er 171 kanonnen en 339 machinegeweren werden buitgemaakt. De bevolking der Oekraine heeft zich met de wapens in die hand verzet tegen de invoe- ring van de commune door de Russische bols jewiki. Het geheele gouvernement Poltawa bevindt zich in handen van de opstandelin- gen. Onder de spoorwegarbeiders te Sjmerinka is een staking uitgebrokenzij willen uitslui- tend de Oekrainische regeering en Petljoera erkennen. In de gouvernementen Cherson en Jekatermoslaw oprreeren ongeveer 30.000 op- standelingen. Flun vaandels bevatten de op- schriften„Strijdt voor de onafhankelijkheid der Oekraine"„Vader Petljoera en het par- ltment tot den deed." Te Kief is een opstand onder de bolsjewiki uitgebrokenzij werden echter ontwapend. Het volk weigert de uitlevering van koren en levensmiddelen aan de bolsjewiki. De pogingen der bolsjewiki tot toenadering met de Oekrainers ea de Oekrainische partijen zijn mislukt. De lijst van personen, welke door de geal lieerden w'orde opgeeischt voor oorlogsmisda- den is verdeeld' in 7 gedeelten. De Britsche lijst vraagt 100 personen1, waarvan eenigen met bij naam worden genoemd. De Frausche lijst bestaat uit 234 namen; de Italiaansche lijst uit 29, de Belgische uit 334, waarvan 265 niet bij naam worden genoemd de Pool- sche 53, Roeniernsche 41 en de Yougo-Slavi- sche vier namen. Gemeld wordt, dad, terwijl de geallieerden het volkomen met elkaar eens zijn over de aanbieding van de lijst, ieder geallieerde een eigen lijst ger eedmaaxte, 'welke in geenen dee- le de andere betreft. 'De reactionnaire partijien' in Duitschland trachten oneen'igheid te ver- wekkeni dooF de lijst. Engelandi eischt 100 personen in verb'and met het voeren van den duikbootenoorlog, voor het torpedeeren van Britsche schepen zonider waarschuwiag, drie kapiteins ;voor het tot zinken brengen van an dere Engelsche scheptn 13 commandanten van duikbootenvoor het geven van het bevel tot b rnbadement van onbeschermde Engel sche steden in West Hartlepool, Scarborough en Whitbey, vier admiraals. Voorts worden personen geeischt voor aanvallen op open Britsche steden door Luchtschepen en vlieg- tuigen. Bij al dit dient te worden toegevoegd, dat ook de bemanninigen dienen' te worden uitge leverd, die betrOkken waren bij of verantwoor- delijk waren voor de vliegeraanvallen op Kent, Essex en Londen op 5 en 6 Dec. 1917 en op Londen op 19 en 20 Mei 1918. EEN VERKLARING VAN WILSON. President Wilson herbaalt in een schrijven dat slechts een reserve aan het vredesverdrag met Duitschland kan worden toegevoegd, welke een verduidelijkend karakter heeft. Elk voorbehoud, zegt de president, waarin de Vereenigde Staten verklaren geen verplichtin- gen te kunnen aanvaarden, zou een huivering zijn voor het aanknoopen van betrekkingen met naties, van wie wij verwachten, dat zij zich vereenigen tot het behoud van den we- reldvrede. REDEVOERINGEN VAN LENIN EN TRQTZKY. Volgens een telegram uit Moskou hebben Lenin en Trotzky op een congres redevoerin- gen gehouden. Lenin zeide o. a.: In het Russische legcr hebben wij het vroegere systeem verlaten, vol gens hetwelk het leger geleid wordt door soldatenraden. Thans hebben wij een leger- chef. Ook de bedrijfsraden zijn in de practijk niet doorvoerbaar geweest. Het communisme moet volkomen worden doorgevoerd. Een van de voornaamsle factoren is, dat graan en levensmiddelen worden afgeleverd. Honger en epidemieen zijn de ergste vijanden van de regeering. Rusland moet in een groote fa- briek worden omgezet. In zijn rede deelde Trotzky o. a. mede, dat de arbeidsdwang voor de arbeiders moest worden ingevoerd. EEN NEDERLAAO DER BOLSJEWIKI? Volgens een draadioos telegram uit Odessa zouden de vrijwillige Russische legers aan den Don den bolsjewisten een zwaren neder- laag hebben toegebracht. De beste regimen- ten cavallerie zouden zijn uiteengedreven. De vrijwillige legers hebben 200 machinegewe ren buitgemaakt cn maakten 10.000 gevange nen. HET VREDELIEVENDE RUSLAND. Volgens een bericht uit Reval verklaarde Foffe v66r zijn vertrek uit Dorpat. dat Rus land met alle randstaten vrede wilde sluiten. Ook met Engcland wilde Sovjet Rusland vrede sluiten. Rusland stelt slechts 66ri eisch Geen inmenging in den binnenlandschen toe- stand van Rusland. GEWELDOLGE SNEETTWSTOKM. NEDE'RLAND—BELG Ie. in de gisteren gehouden vergadering van den ministerra-ad heeit de heer Segars, Bel- gisch afgevaard'iigde bij de conferences over de herziening der tractaten van 1839 het ont- werp medegedeeld van 'het N'ederlandsch- Bdgisch tractaat. De ministers begonnen het ontwerp te onderzoeken, dat verder zal wor den. behandeld op een nieuwe vergadering op 16 Februari. De „Eitoille Beige" meent, dat men aan de Nederlandsche afgevaardigden te Parijs zal vragen eenige wijzigingen aan te brengen in de voorloopige gestelde voorwaarden betref fende het aanleggien' van 'n kanaal van Luik naar Hasselt met een zijtak naar de Maas in NederianidL AAINK0OP VAN VAST GOED IN BE LG Ie. De Iruttpendatice Beige spreekt over den1 aankoop van vast goed in Belgie door Neder- 1 anders in verband met den lagen franken- koers. Beweerdl wordt dat eenigen tijd gele- den een Antwepsche combinatie heeft kunnen verhinderen, dat het hotel Weber te Amtwer- pen voor 3 millioen francs in handen van Ne- derlanders overging, terwijl de vorige week een ander groot gebouw voor 450.000 francs door Nederlanders werd' gekocht. Het blad dringt aan op een bijzondere belasting bij den verkoop van vast goed aan buitenlanders. KDRTE BE'RICHTEN. Tengevolge van een staking der docte- ren zullen) vanaf morgen geen zieken meer in d- hospitalen te Weenen worden opgenomen De schade, welke dor het hooge water in het geheele overstroomde Rijngebied! is ver- oorzaakt, word't volgens de thans verschenen ambtelijke cijfers op 120 millioen) mark ge- schat. Rusland stuurt een eerste transport Duitsche gevangenen terug. De Hongaarsche vredesdelegatie is met het antwoord op de vredesvoorwaarden naar Parijs vertrokken. Wilson heeft opnieuw verklaard de re serves van Lodge niet te zuillen aanvaarden De planner! tot eem internationale valu- trconferentie vinden in de geallieerde landen bijival. Odessa is door de rooden genomen. BINNENLAND. IDE KRUfSERS. Een wijziging der Credietwet voor het De- partement van Marine betreffende den af- bouw van de voor Indie bestemde twee krui- sers en waarop Minister Ruys <te Beeren- broudc de vorige week in de Eerste Kamer bij de Algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting doelde, is thans naar teij veme- men, naar den Raad van State gezonden. DE ^EELAIND". Op de vraag van den heer De Muralt be treffende verplaatsing van' den dienst der Stoomvaart-Maatschappij ,yZeeland", ant woordde den Minister van Waterstaat: wDe in de vergadering van de Tweede Ka mer der Staten-Generaai van 18 Juni 1919 namens de Regeering afgelegde verklaring in zake die verplaatsmg van den dienst der Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" blijft de meening der Regeering weergeven. Naider is echter gebleken, dat boven het geen voor het tpostvervoer wordt betaald, fir nancieele steun aan de Maatschappij „Zee- land" van Rijkswege noodig zal zijn. Voor- stelilen daarover zullen de Tweede Kamer der Staten-Generaai weldira beredken". MGR. G. GUL t Gistermiddag is te Utrecht op ruim 72-ja- rigen leefitijd overleden monseigneur Gerar- dus Gul, aartsbisschop van de Oud-Katholie- ke Kerk. De begraienis vinld't a.s. Vrijtiagmiddag op de Oudte Algemeene Begraafplaate te Utrecht plaats. UITVOER TOEGEST A A'N. De minister van Landbouw heeft besloten, met inigang van 15 Februari tot nadere aan- kondiginig d'ispeasatie te verleenen van het uitvoerverbod op koffie en thee, en met in- gahg van 10 Februari van het verbod van uitvoer van alle uit leder vervaardigidle arti- keleni, met uitzondering van schoeisel, w.o. ook pantoffels. Uitvoer van gort kan worden toegestaan, indieni dit product is aangevoerd met buiten landsche scheepsniimte. Eeveneens kan uitvoer worden toegestaan. indfeni de grondstof (geret) is aangeroerd of inddeni de gerst na 1 Februari 1920 direct van de Regeering tegen niet gereduoeerden prijB is gekocht en' wel tot een' maximum hoe- veelheiid van 60 pet. van de ingevoerde of di rect van> de Regeering gekodhte gerst. Aanvragen voor het veilkrijgen dezer Re- geeringsgerst gelieve men direct te richten tot het Rijksbureau voor de Distributie van graan en meel HET WEGVLOEEEN VAN VEHMOGENS. Dirocteur: O. H. KRAK. Teletnr. Redactie S3. Hoofdredaotsur i T|. N. ABEMA. ONTHTILLING IN DE ZAAK VON KESSEL. In de Zaterdag gehouden gereehtszitting inzake het procea tegen luitenant Von Kes- sel kwam de vraag ten eprake vanwaar het aan luitenant Marloh verstrekte bedrag af- komstig was. Na geruimen tijd ontwijkende antwoorden gegeven te hebben, verklaarde beklaagde Von Keseel, dat bet geld dee la af- komatig waa van een zekeren majoor Weber, deela van bet generaalsc^mmando Von Liitt- witz en van een aapitein van bet oppercom- mando Noake. Majoor Weber, die ale getuige werd gehoord, gaf toe, dat bij Marloh bij zijn vlucbt wilde helpen, ten einde de daardoor bet procea in zake het fusilleeren dor matro- zen in de Franzosische Straaae in een perio- de te doen plaate hebben, die hiervoor in poli- tiek opzicbt geacbikter zou zijn. Het getuigenverboor werd daarop gesloten. Maaudag zal bet vonnia worden uitgeeproken. DE UITLEVERINGSLIJST. Uit New York worden bijzonderheden ge meld over den vreeselijken aneeuwstorm, wel ke siads Woensdag aan de Atlantische kuat woedt. New York en Boaton zijn van haar voorsteden afgeaneden. De ataat Nieuw En- geland heeft zijn apoorwegverkeer gedeeltelijk moeten ato'pzetten. Men verwacht een nog la- gere temperatuur. Coney Island, aan die Manhattanbaai, moet een rui'ne zijn. Het tij heeft twintig zomer- hotels letterlijk in zee gesleept en het eilandl' ataat zoowat heelemaal onder water. Uit Lawrence (Masachuaett) wordt ge- keer aldaar geheel gestremd is, de straten zijn bedekt met sneeuw en ijs. Uit Lawrence (Msasacbuaett) wordt ge meld, dat de locale vereeniging van Aimeri- kaansche werklieden in de textielinustrie tot staking besloot, die zicb zal uitbreiden over alle andere werkliedencentra, in de Ver. St. en zal worden geproclameerd na 48 uur. Hun eiacb is, dat bet loon op 25 pet. zal worden verboogd. Bijna't geheele politiecorpe van Le Ha vre beeft ontslag genomen, omdat d'e gemeen- te weigert bet aanvangaaalaris te verhoogen tot 44005000 franca. De Libre Belgique vemeemt, dat de Bel gische regeering een orgaan heeft ingesteld tot het regelen van den aankoop van bouw- steenen. Buraux zijn reeds opgericbt te Rous- aelaere, Veurnes, Cbistelle en Eoxtrijk. Er zullen millioenen noodig zijn voor de ver- woeste landstreken. De militaire commandant van Oost- Pruisen heeft laten weten, dat bet gebied van Oost Pruisen, waar een volksatemming zal warden onder voorzitterschap van den beer ontruimd was. Hiller and zal zich mo rgen naar E n ge land begev^n. De Italiaansche afgevaardigden voor den Volkenbond hebben heden Parijs verlaten en vertrokken naar Londen om Woensdag aanwezig te zijn op de eerste zit- ting van den Volkenbond, die gehouden zal worden onder voorzitterschap van den here Bourgeois. Te Bergamo (Italie) is een staking uit gebroken. De gewezen minister, eigenaar van verschillende textielondernemingen, wilde de stakers tot kalmte aansporen, maar deze ont- vingen hem met stokslagen en steenworpen. Er zijn in d'e provincie ongeveer 5000 stakers. Te Bergamo heerscht groote onrust. De bur- gemeester heeft verzocnt troopen te zenden. De Italiaansche minister van Nijverheid heeft een wetsontworp ingediend, dat den normalen maximalen werktijd vaststelt op 48 uur per week. Deze wet heeft betrekking op al de bezoldigden en bedienden- een bijzonde- r« scbikking voorziet in d'e verschillende ge- vsilsn, die niet aan de tospassi.ng der wet kunnen worden onderworpen. De intergeallieerde commissie, b el art met het bestuur van Opper Silezie en bet re gelen van de volksstemming in die provincie zou gisteravond uit Paxijs vertrekken naar Oppelin. In de laatste zitting van den gemeente raad van Bordeaux beeft de burgemeestse medegedeeld, dat de beer Deschanel de uit- noodiging beeft aanvaard om 1 Maart a.s. de feestelijkheden bij te wonen ter berdenkinj van de aflegging van de belofte van trouw door de Elzassers en Lotbaringers in 1871. Het verdrag tusschen Amerika, Enge- land, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Ne- derland, Frankxijk, Italie en Japan, waarb® de recbten van Noorwegen op Spitsbergen worden gepresiceerd, is gister te Parijs on- derteekend. Op de vragen van den beer Juten omtrent het wegvloeien van vermogens uit het land door vestiging van vermogende Nederlanders in bet buitenland', antwoordde de Minister van Financien, diat bet hem wel bekend is, dat verschillende vermogende Nederlanders in den laatsten tijd het Rijk mettarwoon heb ben verlaten. Welke omvang dit beeft aangenamen, kan nu nog niet worden vastgesteld, omdat de verzoekscbriften om ontheffing wegens het metterwoon verl'aten van het Rijk uiterlijk binnen drie maanden na afloop van het be- lastingjaar, derhalve eerst voor 1 Augustus 1920, beboeven1 te worden ingediend. De Minister meent er op te moeten wijzen, dat, waar gedurende den oorlog bet metter woon verlaten van het Rijk zeer moeilijk was, het te verklaren is, dat ook om andere redenes dan het willen ontgaan van onzen belasting- druk sommige personen thans uitvoering ge ven aan bun reeds lang gekoesterd voor nemen om zich metterwoon buiten het Rijk te vesti gen. Ook heeft de minister de overtuiging, dat er in Europa weinig landen zijn, die uit een oogpunt van belastingdruk boven ons rijk de voorkeur verdienen, althans zullen blijves verdienen. De minister is voornemens, den inspecteurs der registratie te verzoeken, hem na 1 Au gustus 1920 op te geven, boeveel personen is het afgeloopen belastingjaar ontheffing van vermogensbelasting wegens het metterwoon vsrlsten was bat rijk hebben werzeeht, an near

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1