1 I" Amstordamsciie Beurs Noordhollandscli Landbouwcrediet ft van BEG ROOTING VAN HET STADS- ZIEKBNHUIS DI EN ST 1520. B. en W. stellen den Raad voor te beelui- ten: cte begrooting van het Stadb-ziekenliuio goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 7 63.336.me* toekfcnning van een genreen- telijke subsidie van 53.563,40. B)EG ROOTING ALKMAARSCHE HUI9HOUD- EN I'NDUSTRIESCHOOL, DIENST 1920. B. en> W. stellen den Raad voor behoudens den ontvangpoat: „nog aan te vragen subsi die gemeente 2540.de begrooting goed te keuren onder toekenming van een subsidie uit de gemeentelcaa van 5640. REKENING DER CENTRALE KEUKEN, DIENST 1018. B. en W. stellen den Raad voor de reke ning, dienst 1918, igoed te 'keuren in ontvang erv uitgaaf op 167.21 l,20Va en het veriies voor dat j. vast te stellen op 47.645,37 X- SUPPLETOIRE BEGROOTING EN REKENING VAN DE GEMEENTE-GAS- FABRIEK, DIENST 1918. De commissie voor de belastingzaken zegt in bijlage 25: E>e uitgaven van het bedrijf waren bij be grooting vastgesteld op 598.285 en uit de rekening blijkt thans, oat ze de raming op verschillende posten hebben overschreden met een totaal van 163.754.95 X, terwijl op 7 andere posten minder werd uitgegeven tot een totaal van 13.051.80X. De buitengewo ne uitgaven hebben bedragen 64.135.37 X, dus 31.135.37Y2 meer dan geraamd. Door af- en overschrijving, krchtens besluit van B. en W. d d. 29 Augustus 1919, ia reeds dek- kirtg gevonden tot een bedrag van 13.051 SOX, an nu werd* nog bij suppWof- re be- 'ooihw dekking geviaagd lot een totap.f bedrag van 7 150.7(&ft. Deze meerdere uitgaven kunnen geheel worden gevonden uit de meerdere ontvang- sten. Tegenover de meerdere buitengewone uitgaven staat een evengroot bedrag aan meerdere buitengewone ontvangsten, terwijl het resteerende ad 119.567,77 X kan wor den gedekt door verhooging van den post bij- producten. De buitengewone ontvangsten en uitgaven hebben bedragen 64.135.37 X. De veriies- en winstrekening geeft een winst aan van 45.115.21 X, de balans een debet van 1.571.672.20Ya en een credit van 1.526.556.99. Deze winst is opgeteerd door de bij raads- besluit vastgeatelde verlaging van den gas- irijs tot 12 cent met ingang van 1 Augustus Blijkens de fabricagerekening werden ge- produceerd 2.265.580 kub. Meter kolengas, en 318080 kub. Meter cokesgas en volgens de distributierekening werden gedistribueerd 2 418 180 kub Meter gas, waarvan de fabri- cage-kosten waren 111.04 per 1000 kub. Meter, terwijl de distributiekosten bedroegen 7 02, zoodat de kostprijs bij den verbruiker per 1000 kub. Meter bedroe^ 118.06. De gasrekening geeft een winst aan van 101.785.23. Onze commissie heeft geen aanleiding voor het maken van bemerkingen en stelt uwe ver gadering voor te nemen net volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien en onderzocht de suppletoire be grooting en rekening van de gemeente-gasfa- briek, dienst 1918; Besluit: le de suppletoire begrooting goed te keu ren in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 150.703.15; 2e. de rekening goed te keuren in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 729 967 99 3e de balans en veriies- en winstrekening goed te keuren met een winst van 45.115.21 X BEGROOTTNG DER GEMEENTE- GASFABRIEK, DIENST 1920. Dit punt werd gelijk met punt 16a. en 16b. behanaeld. De heer Westerhof had met verwon- dering de biilagen ontvangen. E>e Gascom- missie had net ontoelaatbaar geacht een wins* uit het bedrijf te trekken, omdat de prijs al 18 cent moest worden. 5pr. besprak het gewilde retributierecht. Spr. was er tegen, dat de -bedrijven geld moe ten geven aan de gemeente, omdat ze van de gemeente zijn. Dit staat gelijk met de hande- ling van iemand die zichxclve huur betaalt voor ha* habhao via wo wtwleidingbuie in zijn eiger. huis -a z^am Het ware beter geweest, da* B. en W. zich hadden voorgesteld winst uit de bedrijven te trekken. Spr. begreep, dat B. en W. de ruil tusschen de retributie en de gratis verlichting gaame wilden; dit gaf 30.000 meer winst. Het kwam spr. voor, dat B. en W. dit voorstel terug moesten nemen en met een voorstel moesten komen om winst uit de bedrijven te halen. Spr. wilde volkomen den kostenden prijs en was daarom voor een accountants- dienst. Dat de prijs van het gas nu zoo omhoog gaat, mag niet. Spr. ging na hoe enkele leden in de secties zich bij de retributie neerleggen, wanneer de progressieve gasprijs werd ingevoerd en nu nemen B. en W. alleen het retributie-idee over. De fracties hebben het voorstel niet kunnen behandelen. Spr. verzocht aanhou- ding. Hij is niet onder alle omstandigheden tegen winst uit de bedrijven, maar B. en W. moeten niet steeds op alle verkapte wijze winst uit de bedrijven probeeren te halen. Een 72000 voor vergoeding van vernie- ling aan straten is buitcusporig hoog. Na- mens zijn fractie verzocht spr. aanhouding en indiening van een nieuw voorstel, dat rieel inhoudt winst uit de bedrijven te halen. Pro gressieve prijsstelling is dan noodig. De Voorzitter oordeelde, dat de heer Westerhof onbillijk was, toen hij zeide dat er verandering moest komen in de wijze van in diening van bijlagen. Spr. betoogde, dat re- delijk in dit geval een vroeger indienen niet geeischt kan worden. Het college was niet bereid het voorstel terug te nemen. De heer Verkerk herinnerde aan de daarover in 1913 gevoerde discussie. Spr. had de retnoudehctiing een ziuenroilersmanier genoemd. Vroeger was het steeds de siuit- pust van de begrooting. Van 50 cent werd net i^ZO per strekkende meter, totdat de re tributie aigescdatt was geworden. Nu de mi nister nog mets gedaan heeft om de verhou- ding tusschen rijK en gemeente te regelen, meent spr., dat er rede is om de vraag onder de oogeu te zien of er geen winst uit de be drijven is te halen. Spr. is er huiverig voor, omdat de Hoofdelijke Umslag toch altijd gaat in de richting waar het het best gemist kan worden. De hoogere gasprijs werkt omge- keerd, omdat in de groote gezinnen meer gas gebruikt wordt Spr. weet niet of hij ten siot- te niet voor winst uit het bedrijf zal stemmen, maar tegen deze wijze van doen kwam spre- ker op. Waarom hecht men zoo aan de re tribute? Het is een overwonnen standpunt. Vroeger hief men het overal. Wat is er tegen, de burgerij te laten weten wat er uit de be drijven komt? Spr. zal tegen de retributie stemmen. De leden van de Gascommissie, die onder voorzitterschap van Mr. Bosnian de zaak be- spraiken, kwamen tot.de conclusie, dat het, gezien de hooge kosten van het gas, niet tot verhooging mocht komen. Ook Mr. Bosnian legde zich daarbij neer. Mr. Bo sman erkende, dat de heeren Westerhof en Verkerk de geschiedenis juist hadden weergegeven. Spr. was voor het hef fen van retributie en verdedigde dit toen ook, al erkent hij, dat men daarvan wel eens mis- bruik had gemaakt. Wanneer men een con- cessionaris had, die gebruik moest maken van de wegen en straten, dan zou men hem laten betalen. De gasfabriek moet ook een deel dragen van de algemeene kosten en anders maakt men een verkeerde rekening. Spr. was gezwicht voor een prijs van 18 cent en had toen gezegd, dat ter wille van het practische belang dit jaar van de retributie moest worden afgezien. Spr. weet thans, dat wat noodig is, uit den H. O. niet gehaald kan worden. v6or alles is noodig, dat de fi- nancien recht moeten blijven en spr. meent, dat men daarom de winst uit de bedrijven moet halen. Spr. zal daarom v66r stemmen. De heer v. 't V e e r wees er op, dat het er om gaat om het gas van 12 op 20 cent te voe- ren. Het gaat om duizenden guldens. Spr. heeft de bijlage niet kunnen inzien en hij noemde het schandelijk om nu de zaak te be handelen. Mr. Leesberg oordeelde, dat ieder door de sectiebehandeling op de hoogte geacht kon worden. De geheele Raad weet, dat de prijs van het gas, zooals ze in de begrooting zit, is 18 cent. Spr. stond steeds op het standpunt, dat de retributie een goede rege- ling was. De retributieheffing is niet over wonnen. In den Haag heeft men retributie naast winst. De straten kosten bier tiendui- zenden guldens. Het is niet te verwonderen, dat men daarvoor iets wil heffen. Rotterdam heft 7 X ton retributie en Amsterdam heft ook retributie en trekt tonnen winst uit de bedrij ven. 't Is een zuiver bedrijfsstandpunt. 't Be- hoort onder den kostprijs en geen winst. Het steeds dalen en stijgen van de retributie is verkeerd. Wil men winst, dan moet men die naast de retributie stellen. 1,is in ver- houding van 50 cent van jaren terug niet veel. Spr. meent, dat het voorstel aangenomen moet worden. De heer Verkerk had nooit anders ge hoord, dan dat er op den H. O. nooit iets bij kon. Spr. noemde het gechoogel om het kostprijs te noemen. Waarom is 1,billijk, omdat men 72000 noodig is, een ander jaar noemt men f 2,billijk als er 144000 noodig is. Een particulier zou spr. ook retr? butie laten betalen, maar van zijn eigen be drijf gaat hij het niet doen. Spr. zal niets meer zeggen, omdat hij begrijpt, dat de kop- pen geteld zijn. De heer v an 't V e e r herinnerde er aan, dat men in den nieuwen raad veel arbeiders had gekregen. Als de sectievergaderingen ge- bouaen worden's avonds, dan kon spr. die ook bijwonen, omdat hij als arbeider op den dag niet altija in de stad kan zijn. Nu was hem dit niet mogelijk. Spr. stelde een motie van orde, waarin voorgesteld werd de debat- ten te verdagen en B. en W. uit te noodigen in een volgende vergadering met een progress sieve regeling te komen. Mr. Leesberg betoogde, dat men dan den boel in de war stuurt. De heer Westerhof noemde dit onzin. De vorige keer had hij over zich laten gaan, dat de Alkmaarsche Courant de agenda niet kon publiceeren, omdat ze door een toeval in „Ons Blad" nog geplaatst kon worden. Was dit niet het geval geweest, dan had spr. aan die hand van de Gemeentewet verdaging van de vergadering gevorderd. Er is een stre- ven bij het college den raad te overdcuderen. Sp/ekar noamds dit mc tchande Qi< een prh'sverhcoging wm het op 20 cent, die door een atommiteiet van de commissie al van 12 op 18 cent moest, was een verzet uitlokken van de arbeiders. Spr. had het in zijn macht gehad om aanhou ding te eischen. De stukken zijn niet binnen den door de wet geeischten tijd publiek ge worden. Steeds komt er verslechtering in het toezenden van de stukken. De meerderheid van den raad weet niet waarover het gaat Men weet niet waarom het gas 18 cent moet worden. Spr. wil er wel bijzeggen, dat dit zeer ruim is berekend. Ook de vergadering voor de begrooting kon worden uitgesteld en het is met deze ook wel mogelijk. De heer C1 o e c k was vo6r de motie van den heer van't Veer. Spr. zou v66r het voorstel kunnen- stemmen, maar was v66r de motie, omdat ook de buitenwacht gelegenheid moet hebben haar meening kenbaar te ma ken. De heer B o s m a n (R.-K.) was ook v66r aanhouding. De Voorzitter kwam er tegen op, dat er een streven was om de raad te overdonde- ren. Spr. sloot zich bij het gesprokene van Mr. Leesberg aan. Ook z. i. was de raad door de sectievergaderingen voldoende voorbereid. De motie van den heer van't Veer werd hierop verworpen met 9 v66r en 10 tegen. Tegen stemden de heeren: Thomsen, Mr Sluis. Mr. Bosnian, Mr. Leesberg, v. d. Boscn, Keijsper, Bak, Govers, Ringers en me- vrouw Aukes-Timmers. De heer v. d. Bosch betoogde, waarom het van de gemeente nu yerkeerd zou zijn winst te heffen. Een particulier doet dit ook niet als de prijzen tijdelijk te hoog zijn. Spr. oordeelde het heffen van een billijke retribu- tie juist en zou daarom v66r stemmen. Den heer B o s m a n (R.-K. had, zich nog geen meening gevormd of hij v66r of tegen retributie was. Spr. wilde nu, de gasprija al 18 cent wordt, geen retributie heffen en oordeelde het beter dan een progressieve gas prijs in te voeren. De heer Thojnsen was overtuigd van't goed recht vn retributie. Omdat B. en W. meenden, dat het een ongunstig outhaal m den raad zou vinden, kwamen zij toen met't voorstel van de gratis straatveriichting, om aan het noodige geld te komen. Er moest geid komen, ook uit de lichtbedrijven. De heer Westerhof bestreed de heeren Leesberg en Thomsen en stelde in het licht, dat zells Mr. Bosman voor de retributie geen rechtsgrond had aangegeven. Van een eigen bedrijt in den eigen grond geld te heffen. De 7V2 ton van Rotterdam is voor Alkmaar 25000. Alkmaar wil dus 3 maal zooveel hetfen als Rotterdam. De heele retributie ia slechts een sluitpost zoeken voor de begroo ting. De H. O. wordt progressief geheven voor zoover de wet dit toelaat, maar de retri butie is de meest immoreele belastingheffing. De arbeiders zullen daardoor 8 retributie recht moeten betalen en een Mr. Bosman, die weinig gas gebruikt, zal maar 4 hebben te betalen. Spr. noemt dat een vloekaide schande. Men moet het maar aandurven, om dit voor de arbeiders en de Ideine man te ver- antwoorden. Deze belasting drukt het meest den armen en is daarmede reeds absoluut veroordeeld. De heer Thomsen legde met zijn mededeeling voor altijd vast, zonder dit te willen, dat de retributie word* voorgesteld, om een winst uit de bedrijven te halen. Daar door is vast komen te staan, dat de retributie immoreel werkt en schandelijk is. De Voorzitter kon zich voorstellen, dat men in de retributie een belasting ziet cn lifcver verhooging van den H. O. wil. De tijdsomstandigheden dwingen tot dihgen die men anders met zou doen. Doet men niet iets dergelijks, dan zou de H. O. 200.000 omhoog moeten en dit gaat boven de draag kracht. Alkmaar staat met zijn percentage reeds vooraan. Men zal nu elke andere bron van inkomen zoo hoog mogelijk moeten op- voeren, om de inkomsten van de gemeente te vermeerderen en dit gebied mag men niet on- aangeroerd laten. Onder deze omstandighe den durft spr. het echter niet aan met het gas en de electriciteit, winst te maken, maar wel zal een ruimere kostprijs berekend mogen worden en daarbij behoort een reributie. De waarde van het geld is voor de helft vermin- derd en 1 is zeker gelijk aan de 50 cent van v66r den oorlog. Spr. las een artikeltje voor uit het Handels- blad van Woensdagmorgen, handelende over het gas. Spr. had aan den directeur gevraagd hoe het gasverbruik in Alkmaar progressief gemaakt kon worden en vemomen, dat de inwoners met minder dan 1000,in komen 1X millioen kubieke Meter ge- bruiken, als men hen 15 cent per kub. Me ter berekent dan geeft dit een nadeel van 75000. De inwoners met inkomens van 1050 tot 2000 verbruiken X millioen ku bieke Meters. Hen zou men den kostprijs kunnen laten betalen n.l. 20 cent. In de 3de klasse zou men kunnen plaatsen de burgers met meer dan 2000 inkomen. Zij zouden moeten betalen wat men op de lste categorie tekort kwam en voor hen- zou dan de prijs 35 cent per kubieke Meter worden. De directeur zegt, wanneer Lk dat doe, dan is het resultaat, dat van hen geen- een, gasverbruiker blijft. Zij nemen dan alien electrisch licht of olie, met het gevolg, dat het weer verhaald moet wor den op de categorie van 1050 tot 2000 in komen. Niettegenstaande dit advies wil spr. niet zoo dadelijk een progressieve gasprijs verwerpen. De resultaten, door den directeur in zijn advies genoemd, zijn zoo, dat men de progressieve gasprijs ten eenen male moet verwerpen, maar uit de gegevens van den heer Westerhof weet spr., dat in andere plaat sen dit in werking is en dit maakt dat men't niet dadelijk kan verwerpen. Men zal het moeten onderzoeken. Een van de gemeenten die het wel heeft is Amersfoort, maar daar is het aantal kapitaalkrachtige inwoners zoo veel grooter dan in Alkmaar. Ook Almelo, waar een groot aantal millionnairs wonen, kan men niet met Alkmaar vergelijken. Wij moeten onzen eigen weg vinden. Men heeft hier een groot aantal arbeiders, een groote groep middenstanders en een zeer kleine cate gorie van rijke menschen. Den heer Bosman, die zoo veel gevoelt voor een progressieve gasprijs. wil spreker er op wijzen, dat dit in strijd is met zijn eigen De he« ifosman (R.-K.): „Waar staat dat?" De Voorzitter „In uw eigen pro gram." (Gelach). De heer Bosman: „Ht zal he* nazien." De h«er Verkerk: JVir. leesberg y/'Jfi er ook wel eens van af, gij mocgi dit ook wd eens." De heer Westerhof wilde alechta op- merken, dat de regeling In Purmerend zoo is, dat zij, die hun gas laten afsnijden, omdat zij de progressie niet willen, ook het electrisch licht niet kunnen krijgen. Het voorstel om 1,retributie te heffen per strekkende meter, waardoor er 73000 in de gemeentekas komt, werd hierop aange nomen. Tegen stemden mevr. Westerhof- Koopal en de heeren Westerhof, Veen van't Veer, Oskam, van Veen, Bosman (R.-K.) en Verkerk. De overige voorstellen werden eveneens aangenomen, onder bepaling, dat geacht werd, dat een gelijk aantal stemmen er tegen waren iiitgcbracht. De heer Westerhof concludeerde, dat de heeren in arbeiders en bourgeoise uiteen waren gevallen. Mr. Bosman rekende zich ook arbeider. De heer Westerhof meende, dat een ad- vocaat een arbeider was. die tot een lucratief soort arbeiders gerekend kan worden. (Ge lach). De Raad ging hierop in comit6. MARKTBERICHTEN. van 19 Februari 1920. Opgave van Bagdad Spw. le aerie 1906 4 OptMniiffHkoprNeu 4X S'At 282 232 430 420 224 317 171 21914 232 277 285 335 382 425 200 217 417 218 Z. h. «t. goedgekeurd. BEGROOTTNG VAN1 HE GEMEENTE- REIMGING, DIENST 1920. B. en W. stellen den raad voor te beeluiten do begrooting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 133.539.met een tekort op de exploits tie van 90.809.te delcken uit de gemeentekas. Z. h. at. goedgekeurd. De heer Verkerk had geen berwaar maar wilde vaatleggen, dat men bij een her- nieuwd verzoek om salarisverhooging dan niet gebonden was aan dit bealuit. Het had de aandaoht van den heer Rin gers getrokken, dat de buitengemeenten zoo weinig geven. Spr. wilde desnoods verhooging van achool- geld. De heer Weaterhof wilde wel, dat de buitengemeenten hooger aubaidieerden, maar tegen hooger schoolgeld' voor die kinderen was apr. ten aterkate. Mr. Boiman weea er op dat er een Pro- vinciale verordening it die de school het reeht geeft de buitengemeenten te laten ver- hinden, zooalt bij de Ambachtachool 40 of meer per leerling te betalen, alvorena de kin deren worden toegelaten. Spr. wilde in dezen een wenk aan het be- etuur van de school geven, maar de begroo. ting niet aanhouden. De heer Thomaen zeide dat B. en W. zich d'aarmede al bezig hadden gehouden. Het it de bedoeling van B. en W. de zaak zoo te regelen, dat de buitengemeenten per leerling een evenredig aandeel per leerling betalen. Hierop werd het vooratel s. h. at. aangs- nomen. BEGROOTTNG v/h BURGERIIJK ARM- BESTDTTR, DIENST 1920. B. en W. stellen den Raad' voox te beelui ten: do begrooting goed te keuren in ontvang en uitgaaf op 63.775.onder toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van 60.274.66. Z. h. at. goedgekeurd'. Z. h. at. goedgekeurd. SUPPLETOIRE BEGROOTING EN RE KENING VAN HET GEMEENTELIJK ELECTRISCH-BEDRIJF, DIENST 1918. De oommissie voor de beiaatingsaken zegt in bijlage 26: De uitgaven van het bedrijf waren bij be grooting vaatgesteld op 96.300.terwijl blijkons ingediende rekening de uitgavn heb- ben bedragen 132.102.18 X, dua meer 35.802.18 X, waarvoor thans een aupipletoire begrooting is ingediend. Op 8 poaten is meer uitgegevfen 86.861.43 Vj en op 3 poaten minder 1069.25. Door af- en overechrijving, krachtens machtiging van B. en W. d.d. 29 Augustus 1919, ia reeds gedekt geworden de meerdere uitgave tot een bedrag van 1069.25, zoodat thana nog ongede'kt ia 35.802.18X. Tot een bedrag van 2366.57X kan dekking word'en gevonden in de meerdere ontvangaten, terwijl het restant door opname moet worden gedekt. BLijkena de rekening ia uitgegeven voor ge- wone en buitengewone uitgaven 132.102.18*, terwijl de ontvangaten waren 09.316.57X. De buitengewone uitgaven ad 58.026.56 moeten worden gedekt door opname, zoodat de winat- en verlierekening dan nog een ver iies aanwijst van 4759.05, welk bedrag even- eena door opname sou moeten worden gedekt. Hiermede kan onze Oommiaaie echter niet aocoord gaan. Nu de geraamde winstuitke-e ring ad. 10.000.ten voile aan de gemeen- te ia uitgekeerd en deze aom in de afgealoten rekening van de gemeente is verantwoord, mag de rekening van het G.E.B. niet met een veriies sluiten. We stellen daarom voor ge- noemde rekening quitte te doen sluiten door overschrijving van het winstsaldo van 1916 ad 4281.53 X en van 4747.51 X van het winstsaldo 1917. De balans aluit dan in debet en credit op 28.248.94. Onze commissie, verder geen bemerkingen hebbende op de suppletoire begrooting en rekening dienst 1918, stelt Uwe vergadering voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar Gezien en onderzooht de suppletoire be grooting en de rekening van het gemeente electrisch bedrijf, dienst 1918; Gehoord de commissie voor de belastingza- ken, enz. Besluit le. de suppletoire begrooting goed te Tceuren in ontvang en uitgaaf op 35.802.18 X 2e. de rekening goed' te keuren in ontvang en uitgaaf op 74.075.62X, met een winst van 10.000.uitgekeerd aan de ge meente 8e. de balans goed te keuren in debet en cre dit op 280.248.94. De begrooting van de exploitatie van de gaafabriek aluit op een bedrag van 672.270. 'De raming van de opbrengat der bijproduc- ten ia plm. 58.000.lager dan het vorige jaar, terwijl de gaelevering plm. 94.000. hooger ia geraamd, De overige ramingen zijn vrijwel conform het vorige jaar. Voor fabricagekosten ookeagaa ie geraamd: gaaolie 43.550.tegen nihil in het vorige jaar, cokes 46.500.tegen 27.500. stookloonen 7500.tegen 4000.bedie- ning machines 6000.tegen 8000.on- derhoud 1700.tegen 1200.diverse fa bricagekosten 23.000.tegen 9500. Voor dietributiekoeten is geraamd: onder- houd 24.475.02 tegen 23.600.algemeene onkosten 19.300.tegen'/ 14.300.af- schrijvingen 11.0000.tegen 11.000. Verwaoht wordt, dat in 1920 verwerkt zul- len worden 4800 ton kolen ad 66.— tegen 6000 in 1919. De gaaprijs ie gesteld op 20 cent per MB te gen 17 in 1919. De gaaproductie ia geraamd op 2.690.000 M3 tegen 2.400.000 in 1919. 1 De commissie voor de belastingzaken, enz. stelt voor de begrooting goed te keuren. BEGROOTTNG VAN HET GEMEENTE ELECTRISCH BEDRIJF, DIENST 1920. De begrooting van de exploitatie van het gemeente electrisch bedrijf aluit op een be drag van 250.080. Voor 1920 wordt verwacht een totaal-ver- koop van 1.185.000 K. W. U. en wel op spe cials eontracten 560.000 K. W. U., terwijl het stadaverbruik wordt geraamd op 625.000 K. W. U. Aannemende, dat de kolenkosten voor- loopig niet zullen dalen, moeten de tarievon gelijk blijven. De totaalverkoop ie geschat op 1.185.000 K. W. IT., de straatverlichting op 15.000 K. W. IT. en de net- en tranaformatorverliezen op 2QO.OOO K. W. U., rcodat ingekocht moeten worden 1.400.000 K. W. U., welke koaten 64.000 en voor kolenverhooging 87.120. aamen 151.120. De oommiaaie voor de belastingzaken, enz. stelt den raad voor de begrooting goed te keuren. RETRIBTJTIE GASFABRIEK EN ELECTRISCH BEDRIJF. Vooretel tot verhooging van den gaeprij* en electriachen atroomprija. B. en W. die 'het vooretel hadden gedaan om ale voordeel voor de gemeente op de ex ploitatie van de gaafabriek de atraatverlich- ting ten laate van het bedrijf te leggen, waar- door 45950 per jaar voordeel wordt getrok ken, doen nu omdat verschillende raadsleden het heffen van retributie per strekkenden me ter wilden, 'n vooratel in dien geeet, waardoor de gemeente uit de. lichtbedrijven 'n voordeel gaat trekken van 72000. Men volgt dan een beter principe en ontvangt veel meer. De bur- gerij zal evenwel voor het gae en den stroom belangrijk meer hebben te betalen. Het voor atel luidt: A. te bepalen dat met ingang van 1 Janu&ri 1920 door de lichtbedrijven aan de ge meente verechuldigd ie eene retributie voor het gebruik van gemeentegrond, be. dragende zoowel voor het buizen- ale voor het kabelnet 1 per etrelokenden meter. B. de begrootingen van de gaafabriek en van, het electriech bedrijf voor 1920 in den gewijzigden vorm goed te keuren. 0. de Verordening, bevattende het tarief voor de levering van electriachen stroom (Gem.blad No. 614) te wijzigen ala volgt: In artikel 3, sub b en c, in plaata van „27 cent" te lezen 33 cent. D. den gaeprijs voor 1920 te bepalen op den kostprijs, t.w. 20 cent per M3 over den gewonen en 20 X cent per MB over den munt meter. E. de wijziging onder 0 en de vaatstelling onder D te doen ingaan 1 Maart 1920. SCHAGEN, 19 Febr. 1920. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 15 Paarden 250800, 3 Stieren 300 900, 14 Geldekoeien (mag.) 200—/ 450, 107 Idem (vette) 450—/ 800, 10 Kalfkoeien 800575, 24 Vaarzen 206—400, 19 Pinken 90—/ 120, 65 Nuchtere Kalveren 16—/ 85, 440 Overhoudere 84--/ 57, 8 Bokken en Geiten 6f 15, 11 Varkena (mag.) 4070, 85 Idem (vette) p. K.G. 1.20—/ 1.70, 84 Biggen 80—/ 60, 40 Ko- nijnen 12, 50 Kippen 1.252, 85 K.G. Boter 2.96 per K.G., 8403 at. Kip- eieren 9.50f 10.50. NOORBSCHARWOTTDE, 19 Februari. Roode kool 5.50f 6.20, Kleinere 4r— 4.80, Uitschot 0.90—/ 2, Gele kool 8— 3.10, Uitschot 11.80, Deenache witte 33.20, Grove Uien 6f 6.40, Peea 1.20—/ 1.60, alles per 100 K.G. Obllg. N.V Oblig. N.WJ. IT AATSLEENIN GEN. NEDERLAND. f.W.S. v. 1000 van 500/101 dlto van Oblig. dlto dito dlto cert. dito Ned. Ind. 1915 f 1000 dito 1914 J 1000 BUITENLAND. OOSTENRUK. Bel.vrije Kronen*. Jan.«JuD RUSLAND. Obi. 1906 fie. 2500—5000 Iwangorod Dombr. CR. 625 Nieofai Spw. 100 Geconsol. 1880 €R. 625 4 Rothschild (eoaiols) GR. 625 t Hope en Co. 1889.90 GR. 625 j 6e Emissle, 1894. GR. 621 1 TURKIJE. BRAZILIE. Tunding Ln. 1898 0 20/1000 5 Provinciate en GemeeateL Leeningen. Amsterdam 1915 9 Rotterdam 1915 I Bank, en Crcdiet.Inatelllngen. Amstcrdamachc Bank I Nedcrlandsche Bank G. V. A. Rotterd. Bankver. Aand. Spoorwagan. HoU. IJzer. Spoorw. Obi. Mij. t. Expl. v. Staatasp. Obi. My. t. Expl. v. Staatasp. Obi. Pramlalaeniegen. NEDERLAND. A'dasa Stad 1874 100) BELGIE. Antwerpen 1887 Prolongatie Vorige koers 85 75'Ai 72*/a 591/. 501/, 42'/, 86V, 83'/, 5% 12*/, 11 7«/* 14 8»Ai 82 V, 821 183 204*/, 132 83 82 75V, 97?/, 2X pCt. 85»A, 76 73T 61 51 42«/s 87 83'M 91* 11 184 132»/4 83 83 77 Va 3«/t hodpii A. A A A A Atebii. Tep. S. F6 C. v. g. A. Denv A R. Grande Spw. C. v. A. Erie Sew. My. Gewone Aand. Kans. City South. Rallw, dito Missouri Kans. 4 Tex. G. v. A. Mexican 2e Pref. A. Southern Pac. Comp. A South. Rlw. Vet. Tr. Gew. A. Union Pac. Railr. Cy. C. S. A. Anaconda Copper C. v. A. Am. Car Foundry Co. C. v. A. Aincr. Hilde Leather Comp. Central Leater Studebaker C. v. Qew. Aand. Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. Int. Merc. Marine Cy. afg. A. Int. Merc. Marine afg. pr. A. Gee. Holl. Petr. Cert. v. A. Kon. Ned. Mij. t. a. v. Petr. br, Orion Petrol. Mij afgest. Steaua Romana Petr. Mij. afgest. Compania Mereentil Argentina Cult. My. der Vorstealandea id. id. id. Wiagtaand. Haadelav. Amsterdam Aand. Nad. Handel My. G. v. A. Id. Resc. Nederl. Ind. Handelablc. Aand. Amsterd. Rubber Cult. My. Aand. Nederl. Rubber Holl. Amerika Lyn A. id. Gem. Eigendom A. Holl. Stooma. My. Aand. Java Cbina Japan Lyn A. Kon. Holl. Lloyd Aand. Koa. Nad. Stoomb. My. Aand. Idem Nieuwe Aand. Kon. Pakatvaart My. A. Ned. Schaapv. Unie Aand. Rotterd. Lloyd A. Stoomv. My. Nederland A. A'dam Deli Comp. Aand. Deli Batavia Tab. Aand. Deli>Maatschappy Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand. Senembah Tabak.MiJ. Iniulinde Oliefabrieken Vorige koers 86 8'As 14»/s I6i/, 45Vis 9 7 1027/, 127 V, 128 137 113 V, 89>VU 101?/, 105«As 35"A« 1541/, 235'/, 8221/, 541/, 94 y, 242 279'/, 27H/, 6151/, 2141/, 214*/, 2S0 2291It 111 4321/, 422 2201It 317 172 V* 220 V, 2121/, 234 711*1, 282 334 214 386 427V, 200 221 4191* 220 9*/, 16*/, 10'/, _7'4 251/, 129 130 100 1061/4 361/, 238 835 55 95 240 280 270 616 213 Mededjeelingen van Vrijdag 90 Februari 1920. Oliewaarden willdig vooral voor Konin- klijke Olie. CuDkuree vaet. Scheepvaaxtan w deeld. Tabakken Mil. Amerika vaet

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 6