[A till I a ffontfsri tm en twtftdgst? Jtargws. Diusdag 24 Februari 4«. ino PROVINGIAAl NIEUWS. VEREENIGINO VAN OUD-LEERLINGEN DER RI. SC KSLANDBOUWWINTER- liOOL TE SCHAGEN. In de middagvergadering sprak Dr. F. E. Posthuma, oud-Miniater van Landbouw, over het onderwerp: „Begrippen inzake Land bouwcoCiperatie". Spr, zou het onderwerp maar behandelen, zooals hij meende, dat het behandeld moest worden, omdat door hem gedane pogingen, om vast te stellen, wat er precies onder ver- staan moest worden, niet gelukten. Wanneer men het woord cobperatie ver- taalt, dan beteekent het samenwerking en daar komt men gwn stap verder mee. In de maatsehappij oftmoet men op stoffelijk ge- bied alle mogelijke samenwerKing; ook op het gebied van genieten bestaat er een soort aamenwerking. Men geniet zelfs het meest, als men met anderen geniet, maar daarbij denkt tch niemand aan cooperatie. O- yeratie is aamenwerking van een be- pa?!de soort en de codperatieve vereenigin gen onderscheiden zich door vijf kenmerken le. Zij herft verhooging van het stoffelijk welzijn harer leden tot onmiddellijk ddel. Als het daarbij bleef, dan was het evenwel geen codperatieve vereeniging; het moet iets verder gaan. Ze staat op het gezonde stand- pnnt, dat ze niet ontvangt ten koste van an deren, maar ontvangt door het samenwerken van iiaar eigen leden. ledcr lid kan zich op het standpunt plaatsen, zijn eigen welzijn te moeten bevorderen, maar kan er daarbij niet aan ontkomen, ook het welzijn van anderen te bevorderen'. 2e. Het lidmaatschap is vrijwillig; zoowei de uittreding utt de vereeniging is vrij. i >aarin ondei scheidt ze zich van een burger- .iike maatschap en een naamlooze vennoot- schap Bij een burgerlijke maatschap kan iemand '.ar niet zoo zeggen: Ik moet weg" en dat m ook niet bij een Naamlooze Venootschap. Men kan daar wel zijn aandeel verkoopen, als "en kooper te vinden is, maar overigens is ncn daar geoonden aan bepaalde omstandig- eden Bij de cooperatie is men vrij, maar niet zoo, dat men doen en laten kan, wat men wil Onder nakoming van zekere voorwaar- den is men echter vrij. Het derde kenmerk is, dat de aansprakelijk- heid der leden voor de verbintenissen der vereeniging is geregeld. Het vierde kenmerk is, dat het kapitaal der codperatieve vereenigingen wisselt met de toe- en uittreding harer leden. Bij een Naamlooze Vennootschap wordt te- voren bepaald, hoe gTOot het kapitaal zal zijn maar bij een cooperatie is dat niet zoo. Daar vermeerdert het kapitaal door de toetre- ding der leden en vermindert het door uittre ding. Het vijfde kenmerk is de door de wet ver- plichtena gestelde openbarheid van organisa- tie en werking. De heele gesties van een cobperatie zijn openbaar. Wij leven in een glazen huis en een goed cooperator doet geen moeite, er gordijntjes voor te hangen, omdat er geen dingen gebeuren, die het daglicht niet zouden kunnen verdragen. Deze kenmerken onderscheiden in verband met elkander de soort van samenwerking, die men cooperatie noemt, van andere soorten van samenwerking. Een karakteristiek ding, waarvan de wet niet spreekt. is de v.'Heh'erdeeling. De codpe- ratie zegt: „Ietier, die tot de vorming der winst heeft bijgedragen, declt in het verkre- gen resultaat, in die mate, waarin hij er toe oijdroeg". En de toepassing van het beginsel heeft in Engeland de cooperatie tot zoo hooge vlucht gebracht. Zei men„Als er eenimaal winst is, dan zullen wij die verdeelen, in verhouding tot het bijeengebrachte kapitaal", dan zou het karakter van de cooperatie kapitalistisch zijn. Bij de cooperatie is de samenwerking de grondslag van het samendeelen. Ziet men naar de Maatsehappij, dan vindt men er heel wat samenwerkingvan samen deelen is daar echter minder sprake. De cooperatieve vereenigingen kunnen een verschillend doel hebben. Men kent de consumptievereenigingen, de productievereenigingen, de zuivelcooperatie, de aankoop-, kunstmest-, veevoeder-, zaai- zaden-, enz. en de credietvereenigingen; en de verzekeringsvereenigingen. Het hoofddoel is dus bij iedere vereeniging net zeker verschillend, maar nevendoel be- hoort bij alien gefijk te zijn en dat behoort hierin te bestaan, dat niet alleen het stoffelijk welzijn van het lid het oogenblikkelijk doel is van de codperatieve vereeniging, maar dat ook het doel is die leden sterk te maken voor de toekomst, door middel vait het in en door de vereeniging bijeenbrengen van kapitaal, dat besteed kan worden ter bevordering van hunne belangen en die van hunne klasse. Zal de cooperatie eenige wezenlijke maatschap- pelijke beteekenis hebben, dan zal men op de kapitaalvorminig door middel van reservekas- sen en fqndsen met speciale doeleinden, wis- selende voor het hoofdldocl der vereeniging, en voor de maatschappelijke positie harer le- dien, zijln aandacht voortdurefldi igevestigd moeten houdien. Daarin ligt de opvoedende kracht der cooperatie. Als net er om ginig om het in de naaste toekomst stoffelijk wat beter te hebben, dan zou ik nooit een woord voor de cooperatie hebben gesprolken. Dan had' ik dat wd kunnen overlaicn aan de eerste de beste commissionma;r, die dat ook wel kan vertel- len.- Maar het gaat er over om diegenen, die maaischappelijlc vrij gelijk geplaatst zijin en ieder hun eigen weg gaan, bij elkander te brengeni en op te voeden tot een eenheid, die inderdaad1 iets in de maatsehappij dicteert. De ledeni moeten dan weten, dat zij1, hetgeen zij door samenwerking bijeenhrenigeni, niet direct moeten gaan opeten. In den distributie- tijdi moge daarvoor waj te zeggen zijni ge- weest, maar in de cobperatie moot men weten, dat, hetgeen gszaiomlijh bijtosnigdxackt is, Aaiaalia een deel ten goede most komen aan ds klasse waartoe men behoort. Behalve de kapiitaalvonning in «n door de vereeniging is cooperate de opyoeding ook eeci belangrijke factor, door de cooperatie leeren de menschen gczammlijk iets te doen. te beheerem en trouw nakomen van eentnaal aangegane verbintenjescu. Amende tot de Jandbouwoodperatie in het bijzonder, wees spr. er op, diat men ook daar heeft de ve^rutkseooperaiies, (beter aan- schaffing en verdeelingscobperatie) dat zijn dlie cooperaties, die zich bezig houden met het aanschaffen van kunstmest, veevoeder, zaai- zaad, machines enz. Men kan daarbij beter spreken van aanschaf en verdeel cooperaties. iDeze hebben aan den landbouw al heel wat voorded opgeleverd. !De natuurwetenschappen gingen verbazend vooruit en> het gevolg daarvan is geweest een igroote uitzetting van de kunstmestfabricage zooals overaf, volgde de vervalsching de produceering. Daar stond de boer togenover Hij kon ook monsters zenden naar het landbouwproefsta- tion, maar dait deed 'hij nooit. Hij vertrouwde den besiten. braven man' waarvan hij kocht, maair beserte" niet, dat het mogelijk was, dat deze slecbte waar verkocht, zonder dat hij het zclf wist. De codperaiie was daartegen' een machtige factor. Een tweede gToote voordeel was. dat die kleine man' kon koopen' als of hij kocht voor een groot-bedrij'f en daarom kwamen al dc voordeelen van net groot-bedrijf in zijn zak. 'Het meilcwaandige van deze soort van ver- eennigingeni is, dat het grootete deel niet is opge-' rht volgene de wet .op .de codp vereeni gingen maar volgens de wet van 55 en dat is op veile plaatsen, dat kan niet ontkend wor den, goed gegaan. Maar toch is er een ge- vaar aan verbouden, want bij de wet van 1855 volgt de koopwaar den man, die de ver- bintenis afsloot, ook in de betaling. De leden blijven dan, zoolang zij er voor ded bij hebben. Wanneer een lid' onwillig wordt, dan moet degene betalen, die bestelde. Zoolang het goed gaat, maakt Met niet uit, of men bestaat volgens de wet van '55 of vol gens die van '76. Gaat het niet goed1, dan kan men bijl een vereeniging volgens de wet van '55 zeggen.; Adieu, wij moeten elkander groeten Bij de wet van '76 kan men ook gaan, mits men voldaan heeft aan die door de wet gestelde verplichtingen. Spr. gevoelde niet ved voor banden maar toch nog veel minder voor algehede iosbandigheid. Als mien een vereeniging wil oprichten, dan moet men gebruik maken van' het oogenblik, dat men er warm voor ds, want dan is men een en onverdiedd en wacht men, dan komt bet d'aarop neer, dat die braafsten, de eerlijk- sten ervoor opdraaien. En biji de wet van '55 is het al heel moeilijk om te komen tot fondsen, die in dezen wat doen. Over het bevorderen van bet hoogcr doel bij de cooperatie wilde spr. niet al te ved zeg gen. Op de vraag, wat daarvan terecht is ge- kornen, moet geantwoord worden. dat daaraan nog al wat hapert. Door eeni voorbeeld toon- de spr. aan, dat zij, die bij een cooperatie gaan om te Irachten een slaatje te slaan door anderen voor hun karretje te spanaeny geen cobperators zijn, maar egoi'sten. Het is gewenscht om de nooddge weten- schap in de hoofden van de leden aan te bren- gen. En daarvoor behoor- een deel van het geen men verdient, gebruikt te worden. ■En het verbaast spr., dat er provinciaal en landelijk op dat gebied ongeveer niets is ge- beurd. Komende tot de bespreking van de coope ratieve productievereeniging wees spr. erop, dat dit die cooperaties in den landbouw zijn, die mel'k verwericen, aardappelen, suikerbie- zi® tut hirioan van die ieaen hangt ai van de iioeved- heidl grondstoffen1, die ze bij' elkander bren geni. Toch werd het niet zoo geregeld, dat de grootsten alles te vertellen kregen. Zij mocli- ten de anderen niet te niet doen en daarom werd1 het stemrecht beperkt, wanneer het be paald' wiend, naar het aantail koeien of aan- tal te lever en K G. melk. Men wilde dengene, die meer grondstoffen mbracht, niet zooveel invloed geven, dat hij de anderen te niet kan doen. Er werd ge- zegd: „Dit is alles wel best, maar hoe komt men aan het geld?" Men kon evenwel wel geld krijgen door de hoofdelijke aansprake- lijkheid en waar noodig, verplichtte men tot het nemen van obligaties, zoo noodig met jaarlijksche stortingen. Het verschil tusschen de twee prijzen, n.l. die van inkoop en verkoop, kan men winst noemen. Daarvan kan men een deel bestem- men voor het hoogere doel en men kan ook een procent op den aankoop leggen. Bij een productievereeniging is de winst niet aajitoonbaar. Bij al de productievereenigingen kan spr. nooit een andere formule vinden, dan deze, dat de waarde van de grondstoffen met de onkosten de waarde van het product is. Wat men meer maakt is winst. Een fabriek heeft ook een hooger doel, dat bestaat hierin, dat een" codperatieve fabriek geen personen mag laten werken dan voor een behoorlijk loon en onder behoorlijke om- standigheden. De personen, in dienst, moeten verzekerd zijn voor ziekte, voor ongevallen en voor een pensioen, want als men inderdaad op den maatschappelijken ladder een trap hooger wil staan clan de gewone speculatieve fabriek, dan moet dit ook tot uiting komen in de wijze waarop men het personeel behan- delt. Daamaast maakt men fondsen voor de le den. Nu staan de pachters en slecht voor, om dat de verpachters er goed voor stan. Een cofiperatief fonds zou. wanneer dit gevormd was, de paditers hebben kunnen steunen. Ni< komt er van een samenwerking tus- schc verpachters en huurders niet veel te recht, omdat er altijd voldoende liefhebbers zijn, die meer geven, dan men billijk kan ge ven Men kan dit bestrijden door een fonds te vormen, waaruit de pachters kunnen be staan, als zij niet kunnen pachten, wanneer zij een te hooge huur weigeren. Het is de plicht van de cobperators, te zorgen, dat er coftperatiea komen, waarbij iets dergelijks ge- beurt. Ba t-irir laadhauweApeeatiae mm- vat de crediet-cobperatle. Men leent allttn aan leden en dat is daarom noodig, omdat men buitenstaanders niet kent. Men leent dan bovendien alleen voor 'n bepaald doel en men leent met borgen om de zekerheid te heb ben, dat men er met invliegt en dat het doel, waarvoor het geld gevraagd wordt, het doel is. Ten vierde kenmerkt de crediet-codperatie zich door het leenen met maxima voor bank en leden. Ten vijfde maakt men reservefondsen voor veriiezen en het meerdere gebruikt men voor het welzijn van de geheele streek en ten zes- de heeft men do eontrfile van de Centrale Bank. Voorop staat: onderlinge, belangelooze hulp. De winst wordt opgehoopt tot met ei gen middclen gewerkt kan worden en daama moet zij tot algemcen welzijn binnen den kring der vereeniging besteed worden. Het is merkwaardig, dat de cobperatieve crediet vereenigingen in zoo grooten getale bestaan volgens de wet van 1855 en dit vooral in het Zuiden des lands, omdat de notaris zoo duur was. Als dit ergens mis is, dan is dit hier; vooral ten opziente van de aansprakelijkheid, is de wet van 187© beter. Men kan zeggen, dat het zooveel jarni goed is gegaar. maar vaststond, dat hiervoor de wet van 1876 beter was. Van de verzekerings-coOperaties is de brandverzekering de oudste; daama is de on- gevallenverzekering gekomen en weer daama de pensioenveizekering. Ook deze bestaat voor het grootste deel volgens de wet van 1855 en alt heeft hier nooit gezwaar opgele verd. Een verzekerings-cobpertie volgens de wet vn 1876 ging wel in een dorp, mar tot een verzekering traden toe menschen van de Dollart tot de Schelde en het was niet moge lijk, hen te laten komen, om het register te teelcenen en dit eischt de wet van 1876. Daar om ging men hierbij met ieder lid een over- eenkomst van lidmaatschap aan en in de sta- tuten is de aansprakelijkheid geregeld also! men was een zuiver cooperatieve vereeniging. Inzake het lidmaatschap merkte spr. op, dat het voor iedere codperatieve vereeniging noodig is, wil de cobperatie succes hebben, dat de deelnemers door en door cobperators zijn Dit is een ideaal en als men daarop wilde wachten, dan zou er in Nederland geen enkele cobperatie zijn. Dat neemt niet weg, dat een vereeniging alleen een volledig suc ces kan hebben als de leden cobperators zijn. Meestal is de aanleiding tot de oprichting van een cobperatie in een plaats, ae slechte behandeling door een leverancier. Men wil zoo'n man mores leeren. Als men er z6o voor staat, dan zijn ze goed op dat moment, maar ook van hen kan men zeggen: „al cob- pereertnde, worden ze cobperators" Wanneer men de warmiotrpeudein echter zou toetsen, dan zou wel bliiken, dat er zrjn. Zoolang de vereeniging bloeit is .er geen weinig zi^vere vnenden van de cobperatie wolkje aan de lucht, maar, wanneer het min der goed gaat, dan worden het gevaarlijke le den. Naar mijn meening komt een coopera tieve vereeniging alleen dan in een gevaarlij- ken toestand, wanneer de leden uitsluitend op hun eigen belang letten, eischen, dat ze steeds het meeste zullen genieten van de ver eeniging, of, wanneer zij het onmogelijke van het bestuur vorderen. Dit komt het sterkst tot uiting, wanneer men een wolkje aan de lucht krijgt. Spr. kan daarom niet anders raden dan: „Houdt dezulken van de lijst." De saarnhoorigheid is wel het meest nood- zkelijk. Denk aan het bekende lied: 0 ziet, hoe goed, hoe lief'lijk is't, Dat zoovelen van't zelfde huis, Als broeders samenwonen. Want daar komt het op aan, als de moei- lijkheden beginnen, want voor de cooperatie ve vereeniging geldt: ,.Een huis, dat in zich zelf verdeeM is, kan nitt bestaan". Het tweede begripde goede vcrstafldhott- ding, de saarnhoorigheid, moet men in het oog houden. 1 !et derde begrip geldt niet alleen voor de landbouwcooperatie, n.l. de contante beta- ling De wet laat toe de verantwoordelijk- heid te regelen, zooals men wil. Maar ik raad u aan, er voor te zorgen, dat men de aansprakelijkheid niet behoeft toe te passem en dat kan, als men zorgt voor contante beta- ling. Voor enkelen kan dat wel eens moeilijkhe- den geven; dezulken moet men helpen door de crediet-cooperatie, maar niet, door hen bij de aankoopvereeniging crediet te verlee- nen. Wordt vorvolgd. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Bij Kon. besluit is aan de dienstplichtigen D. de Geus en H. Kos, uit deze gemeente, voorgoed vrijstelling van den dienst bij de Militie verleend, wegens persoonlijke onmis- baarheid. De heer M. B. heeft sinds eenigen tijd een Engelsch oorlogspaard in bezit, dat blijkbaar een zeer mak dier is, doch indien het voor een wagen moet of als lastdier moet gebruikt worden, andere eigenschappen toont te bezit- ten. Zaterdftg moest het voor een wagen, die een eind verder dan de stal stond. Het 12-jarig zoontje van den heer C. V. vroeg of hij het dier mocht ter plaatse brengen, wat toege- staan werd. Men hielp den knaap op het dier, dat allengs vlugger ging. De knaap trok in angst steeds steviger aan de leidsels, waar- door het paard zich omkeerde en hollend te- gen den wagen aanliep. Hierdoor kwam het tot staan. De jongen werd van het paard af- geslingerd. Dr. Hoekstra verleende nulp. Het dier kreeg zeer ernstige borstwonden en werd onder benandeling van een veearts gesteld. Het is der rijks- en gemecntepolitie al- hier gelukt proces-verbaal te kunnen opma- ken tegen een zekere M. en O., die in den laatsten tijd zich dikwijls schuldig maakten aan het stelen van katten. UIT SINT PANCRAS. Onder leiding van den heer D. v. d. Wou- de vergaderde ae vereeniging „Tuinbouwbe- lang" in het lokaal van den heer H. Gerri- sen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental eklommen was van 130 op 140, dat er 12 tuurs- en 3 ledenvergaderingen waren ge- houden en dat bij een omzet van een bedrag van f 102.389.54 aan hulpmeststoffen, 92 verliea moest geboekt worden. De heereo L Schuur, D. Letjen en K. Duif Qe. wwden ails plsa*wwvsngnd» Wan van *41 bestuur bij acclamatie herkozen. Hadden totnogtoe de 7 bestuursleden ieder 10 presentkgeld, met't oog op de ongunstige tijden stelde't beste.ur voor, dit te laten vervallen, doch den voorzitter toe te kennen 10,— en het salaris van den secreta- ris van 30,op 40,— te brengen. Met al- gemeene stemmen werd d'it goedgevonden. Vervolgens was aan de orde het bestuurs- voorstel om de te leveren meststoffen tin dag v66r de levering te doen betalen of iedere levering door borgstelling te dekken. De vergadering begreep, dat't crediet ge ven aan minder Kapitaalkrachtige leden min der gewenscht was, doch na veel discussie werd toch het voorstel algemeen. aangeno- men. Het bestuur kreeg machtiging zoo mogelijk 50 aandeelen in de Z. C. K. van de hand te doen. Bij de rondvraag kwam ter sprake't mon- sternemen van geleverde meststoffen, waarbij de proefstations te Rotterdam en te Maastricht lang niet dezelfde analyse verkregen. Nadat nog bepaald was, de super-levering zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen, werd de vergadering gesloten. UIT SPANBROEK. De liefdadigheids uitvoerinigen alhier, ten bate van de Weener Ikindcren hebbeni na af- trek der onkosten opgebracht 390. UIT OUDKARSPEL. Tea opzichte van de brandstoffenvoorzie- ning is em aridere regeling getroffen. Had tot heden de voorziening plaats door alle handelaren te zamen onder leiding van enkele hoofdmannen, nu is de regeling zoo gemaakt, dat elke handelaar natuurlijk tegen vasten prijs zijn eigen klanten kan bedienen. De regeling schijnt genomen te zijn op ver- zoek van enkele kleine handelaars en schijnt nu wel ten genoege van alien voor elkaar ge- zet te zijn. Hoewel tengevolge van een maatregel der regeering op 15 Februari in werking Jte- treden de melkboeren in de gelegenheid wjn om de melk goedkooper te krijgen, schijnen ze er niet aan te willen, omdat ze de kwali- teit vreezen. Het feit, dat de melk hier nog steeds 20 cents per liter is, is wel oorzaak, dat sommi- gen hun verbruik gaan verminderen en ande- rene bij kleine boeren zien klaar te komen en de slijters nog al eenige klanten kwijt raken. De kleine boeren schijnen de melk nu voor 15 cent te verkoopen, zoodat het toch, naar het schijnt, wel goedkooper kan Overprodiue- tie is hier niet, doch wel een tekort. UIT LANGENDIJK. De nieuwe regeling van verzending van koolproducten heeft nog lang niet aller in- stemming. Onder de tuinbouwers heerScht groote ont- stemming en onzekerheid, omdat ze tot tet volgend jaar op hun centen hebben te wacn- tenj de centen, die velcn hunner zoo bitter noodig hebben. Onder de kooplieden is de ontstemming groot, omdat slechts een tweetal exporteurs ae geheele verzending in handen hebben. Onder de arbeiders heerscht tenege- volge van een en ander groote werkeloosheid, zoodat onder hen de toestand niet minder treurig is en onder de neringdoenden wordt't spoedig een hacheliiken toestand, omdat ze het met den borgtocht die van een en ander steeds een direct gevolg is, het slechts zeer kort zullen kunnen uithouden. Aller wensch is dan ook, dat de regeering zoo spoedig mogelijk maatregelen neemt, om het crediet voor uuitschland van de bouwers over te nemen. Met de werkeloosheid begint het lang- zamerhand critiek te worden. Vele arbeiders zijn niet in staat eenig werk te bekomen. Men noemt ons zelfs een aantal van meer dan 300 arbeiders die zonder work zijn. De oorzaak daarvan is natuurlijk de malaise in het tuin- bouwbedrijf; het werk is er wel, docliliet zit hem in de centen. Komt er niet spoedig een gunstige verandering, dan wordt ae toestand otihouribaar. De banners zullen dan genood- zaakt zijn hun bedrijf zoodanig in te richten, dat met wt'inig werkkracht kan worden vol- staan en c .raoor zullen in de eerste piaats de arbeiders voor langen tijd de dupe zijn. UIT LIMMEN. Zaterda^avond hie I'd de Jeugdbond vo-or onthouding van de afd. Lixnmen een feest- avond in het lokaal van mej. wed. J. Viaser. De voorzitter opende dleze feestavond met een welkom en deelde mede dat door omstan- digheden het ledental der club niet vooruit was gegaan, evenwel oonstateerde hij met ge- noegen dat de beste krachten waren gebleven. Spr. memoreerde wat er voor de dranlkbe- strijding in het buitenland gebeurt, hoe Ame- rika is drooggelegd, doch ook in one klein landje gaat de dTankbestrijding vooruit. Spr. hoopte en vertrouwde dat Limmen niet bij de plaatselijke keuze zal acbterblijven. De clown van d!en avond was Janus de Wpnderdokter", blijspel in 2 bedtijven. Janus de buisknecht was type die bekoorde en danig de lachapieren in beweging hracbt. Ook de andere personen waren uitmuntend in hun rod. De artisten-revue was eenig. Etr is modi geepeeld en bet telkens applaudiseeren en hartelijk lachen bewees dat er genoten is. Een gezellig bal besloot deze feestavond. UIT WIJDENES. Donderdag had een algemeene vergadering plaats der Landbouw-, nfandel- en Marktver- eeniging. Tegenwoordig waren 58 leden. Voorzitter was de heer P. Boot. De heer Schenk, van Naarden, hield een causerie over koolziekten, waarbij hij midde- len ter voorkoming aangaf. Ingewilligd werd een verzoek van de deel nemers aan den cursus tot bestirijding van plantenziekten om een subsidie van 25, ten- einde zooveel mogelijk nestkastjes te hunnen plaatsen. Eveneens werd goedgevonden een subsidie van 25 te verleenen aan de commissies voor de tenitoonsteilingen te Enkhuizen en te Scha- gen. Aan het verslag van den secretaris ontlee- nen we het volgende: Het aantal leden wat op 1 Jan. 1920 ge- klommen tot 204. De totale ontvangsten hadden beloo 42935,87, de uitgaven 41655,69, elndcijfer van de balans was 6008.10. Het bestuur stelde voor het salaris van den secr.-penn. op minstens 500 te brengen, wat algsmesn goedgevonden werd. Aller goedkeu- ring kon hat sole wegdragan, dat bat bestuur open Het den secretaris over 1919 sen gratifleatle van 50 had geschonken. Als bestuuraieden moest en aftreden de hees ren A. Bronner en A. Beem^terboer. De laat- ste wenschte niet meer in aanraking te komen. Herkozen de heer A. Bronner en gekozan de heer A- Molenaar. In de plaats van den heer J. Pereboom Jz., lid van de fin. commissie (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer Jb. Klerk. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om te bed an ken voor het lidmaatschap van den Tuinbouwraad. Bij de rondvraag werd na langdurige dis- cusises besloten met „Akkerbouw van Andijk te accordeereo om 50 waggons mest over te nemen. De heer J. ter Hofstede vroeg of de 4 hier bestaande vereenigingen niet in staat zouden zijn gedaan te krijgen, dat de Stationsweg in beteren toestand werd gebracht De voorzitter antwoordde hierop, dat er den laatsten tijd al heel wat aan verbeterd was. Van bestraten zou wel geen sprake zijn. UIT HOORN. De autodienst Hoora—Enkhuizen zal 12 Maart worden geopend. UIT BEROEN. Aan den voormaligen administrateur van het d^pdt voor Duitsche deserteurs te Bergen (N.-H.), de sergeant le klas J. Koomen, van het wapen der infanterie, is te rekenen op 17 Maart a.s. de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen en eerlijken dienst toege- kend. UIT OTERLEEK. In ons raadsverslag van gisteravond ko men enkele fouten voor, Er staat: De heer Witteveen als wethouder. Dat laatsle moet natuurlijk vervallen. Verder staat er eenmaal 5 ingezetenen, doch dit moet 55 zijn. UIT WEST-GRAFTDUK. J.l. Zaterdagavond hield de afdeeling voar staatspeneionneering in het lokaal van den beer Ton hare jaar vergadering. Ontvangaten bodroegen over het afgeloopen jaar 94.04, uitgaven 47.51, in ka» wai 46.53, de rekening worden door de heeren Bonkersen en Seheepbouwer cagezien en aoooord bevond'en. Het aftredend beatuur, be- staande uit de heeren L. Hop, M. Oud en H. T. Zondervan, werd herkozen en nam die heir- benoeming aan. Tot bode werd de heer A. Boldewijn benoemd. UIT URSEM. Met Staatscourant 35 zijn verzonden de statuten der R.-K. Woningbouwvereeniging St. Joseph", alhier. Geslaagd voor het machinisten ex amen, diploma A, te 's-Gravenhage, J. de Vries, al hier. INGEZONDEN STUKKEN, (B uit tit vtraniwcordeltjkheid van de ~Rtda> tie. De opname in deze rubritk bewijst (tens- zins, dat de Redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur. Mag ik even uw gastvrijheid vragen om de geachte inzenders van het stukje, ondcr- teekend door „een kleermaker" en den afdee- lingssecretaris van de kleedingindustrie in 't kort eenige mededeelingen te doen aangaande de toestanden in het kleermakersvak, niet zooals „de kleermaker" en de afd.-secrearis dit uit zakelijk betoog beschouwen, zooals zij hier in Alkmaar werken, doch het vak zelve zooals dit door den oud-leerling der Am- bachtsschool bedoeld en ook geschreven is. Het schijnt, dat de schrijver van het inge- zonden stukje onderteekend „een kleermaker" niet in't aileiminst op de hoogte is van de standaardlooneu van de beste der beste arbei ders, werkzaam in de vakken timmeren, met- selen en metaalbewerkers e.a. hier ter stede. Deze ioonen zijn eveneens als de standaard- loonen van het bondstand va., de klecrma- kers, voor de eerstgenoemdea 55 cent per uur, dit is bij een 50-urige workweek een weck- ioon van 27,50. Opperlieden, welkr torh zeker naar lichaam zwaarderen arbeic ver- richten dan een kleermaker, genieten 53 cent uurloon, zoo ook het standaardloon van een metaaibewerker is 54 cent. Zijn 48-urige werkweek beloont hem een weekloon van zegge 25,92. Bovengenoemde arbeiders kunnen zeer ze ker 1,— per week wegleggen voor slijtage aan vakkleeding en onderhoud van hun ge- reedschappen. Ziedaar, geachte kleermaker, de standaardloonen van andere vakarbeiders. Is nu de oud-leerling der Ambachtsschool zoo ver van de waarheid af wanneer hij schrijft, dat de loonstandaard vrijwel gelijk is met andere ambachten? Bovenstaande op- gave bleek mij niet nutteloos u hiervan in kennis te stellen. U beweert, dat een gerouti- neerd kleermaker bij hard werken 0.70 uur loon kan halen, maar dan zelfs nog harder moet werken dan een bootwerker. Geachte heer, met uw welnemen, niet wetende, dat bootwerkers altijd erg hard werken, tevens geef ik u den raad om wanneer gij u als kleermaker zijnde zoo'n beklagenswaardig mensch vindt om, uw toestand zoo spoedig mogelijk te verbeteren en u aan te melden als tonnetjesdrager. Dat beide inzenders niet op de-hoogte zijn met de ioonen welke er door een werkgever hier ter stede voor een goed vakman aan stukloon betaald worden, blijkt uit het schrrj- ven van den afdeelingssecretaris. Hij schrijft, dat zijn verstand niet toereikende is om te begrijpen, dat een goed kleermaker 35, a 40,— kan verdicnen, geheel allddn, d.w.z., afdeelings-secretaris, zelfstandig, zonder hulp van een zoon of dochter, zonder nachtarbeiid, zonder een dag te maken van 12 uren. Doch dit is u niet kwalijk te nemen, daar u hier in Alkmaar wellicht nog niet zoo'n kleermaker hebt aangetroffen welke dit loon kan verdie- nen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat bovenbedoelde werkgever een aanvraag deed om uitsluitend le klas werklieden, en het aan- bod wasnihil, waardoor de werkgever, omdat hij toch niets anders dan goed werk wilde leveren, wordt aangewezen om elders zijn werk te laten maken en ik dan ook vol- komen met den afdeelingssecretaris eens ben., dat hij het loon 35,a J 40,aan gem h< iii is datJBBM om het loon dat in klasse A. bondstari Alkmaarschen kleermaker heeft kunnen ga randeeren. Hij is dan ook zeer gaarne bereid wordt aangegeven, uit te betalen indieo er natuurlijk dat work, zijnds Is Idaa vast ffslswasa wordi. Uultoi m imeiCem

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5