f; HTNOKSVFT, Buraemeester en Wethoudere van ALK- MAAK brengen ter algemeene kenoia: lo. dat zij bij hun besluit van 24 Februari 1.1. vergunning hebben verleend aan J. VISSER, wagenmaker aldaar, tot bet UITBREIDEN VAN EENE WAOEMA- KERIJ, door bet bijplaatsen van een elec tromotor van 2H P.K., en een BOOR- MACHINE, in bet perceel Pieterstraat, Wijk B, No. 12; 2o. dat heden op de gemeente-secretarie ter inzage is gelegd bet aan hen ingediende verzoek met bijlagen van C M. VAN LA TUM, tim merman aldaar, om vergunning tot opricbting van een inrichting voor MACHINALE HOUTBEWERKING, waarin twee electromotoren van 12 en 1 P. K., voor het in beweging nrengen van diverse werktuigen, acbter het perceel Schermerweg, Wijk F, No. 1. Bezwaren tegen deze opricbting kunnen worden ingediend tea Raadbuize dezer ge meente, mondeling op WOENSDAO 10 MAART e.k., 'a voormiddags te ELF uur en schriftelijk v66r of op dien tijd. Gedurende DR1E DAGEN v66r gemelden dag kunnen de verzoeker en hi.', die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge- meente van de ter zake ingekomen scbrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 25en Februari 1920. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C.' WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. te proclameeren zoolang de transportarbei- dersstaking duurt Het meerendeel van bet personeel was er voor geen staking te procla meeren, die uitsluitend in bet voordeel zou zijn van de anarchistische elementen, die drij- ven naar een algemeene werkstaking. In antwoord op de verklaring van den heer Bouwman, leider van de Federatie van Transportarbeiders, in de verghdering van de afd. Amsterdam, dat de leiders van den Cen- tralen Bond twee ton zouden hebben gekregen van It scheepva arfkapitaai als de Bond zich losmaakte van de iederatie, verklaart bet hoofdbestuur van dezen Bond tbans: „le. IJeeds op Maandag 9 Febr., dus voor de stakii n bet r.-stuur van de K\ van Transportarbeiders te hebben medege- deeld, dat net in solidariteitsstakingen en be- smetverklaringen slechts een ramp zag voor de Nederlandsche arbeidersklasse en mdien de Federatie het conflict in die richtmg zou leiden, dit voor den Centralen Bond een re- den zou zijn uit het gemeenscbappeiijk sta- kingscotttite te treden; „2e. dat de Centrale Bt .1 eerst uit het gexneenschappeLijk stakingscomite is getre- den, nadat ae Federatie weigerde mlichtin- gen te verstrekken omtrent de ..Handelsblad"- ontbullingen „3e. dat niemand uit den handel of van de werkgevers eenig voorstel of aanbod aan den Ctatralen Bbnd heeft gedaan en dat de Cen trale Bond geen enkel bedrag van werkgevers heeft aanvaard of zal aanvaarden, dat ae gel- den voor de uitkeering bestemd, zijn gevon- den uit het gewone door de bijaragen van de leden gevonm'e fonlds en dat die volgende uit- keeringen zullen worden bekostigci uit de eigen middelen van den Bond en uit de door bet N. V. V. te verstrekken hulp. en dat, in- dieii zij de kosten daarvan wil dragen, de fe deratie een accountant kan aanwijzen om de boeken van den Bond te onderzoeken, ten ein- de dc juistheid van het bovenstaande vast te stellen Tengevolge van de staking in het havenbe- drij-" zal de scheepvaart van Dsventer op Am- sie. iam mi Rotterdam zeer waarschijnlijk nog d ze week worden stil gelegd. Het vertrtk van de mailboot „Prinses Juli ana" op 28 dezer, is tot nader order uitge- steld. De Centrale Bond ontving gister een tele gram uit Essen van den volgenden inhoud: Mijnwerkersvereeniging in Essen heeft in R'dam 368 kisiten vet liggen, die voor mijn- werkers te dezer plaatse bestemd zijn. Ver- zoeke dringend het verdere transport onmid- dellijk te willen toestaan. Voedingsmoeilijk- werkersbcnd, de Duitsche Vereeniging van Fabrieks- en Havenarbeiders. Deze kwestie zal, evenals die van de le- vensmiddelen voor Weenen en het lossen van het graan, bestemd voor de Rotterdamsche broodvoorziening in een huishoudelijke ver- gadering besproken worden. De Centrale Bond is v66r inwilliging van de verzoeken der noedlijdenden en zal, na goedkeuring van de leden, besluiten zelfstandig dezen uitzonde- ringsarbeid op zich te nemen. De 'bij de Federatie aangesloten Algemeene Flavenarbeidersvereeniging „Streven naar Veerbetering" te Rotterdam nam gisteravond een motie aan waarin genoemde verzoeken werden afgeslagen en verklaard dat de arbei- dens, die zich voor dergelijke hulpverleening aan d patroons laten vmden^ als ooderkrui- pcrs moeten worden beschouwd. Er komen to Rotterdam en Amsterdam nog siechts weinige, uit Rotterdam g: :eren zelfs geen enkel Nederlandsch schip Er kwamen daar twee binnen nset regeeringsgiaan, de „Moerdijk" en de ,,DubheOp het Ameri- kaansche stoomschip „Winnebago" in de Rotterdamsche haven"is alle arbeid neerge- legd. Op een telegrafisch verzoek van de Federa- tie aan de Transportarbeidersfederatie te Buenos-Ayres, om de Hollandsche Schepen in Z uid-Amerika te blokkeeren in verband met de uiteebroken staking, is het volgende ant woord ingekomen: „De havenarbeidersver- eeniging in 270 organisaites in Zuid-Amerika zal voor het werken op Nederlandsche sche pen wachten op de instructies, die de Neder- landscheiorganisaties geven." Aan de Nederlandsche Sotdaten! Wij wenschen tot U eenige woord en te ridi- ten, welgemeend en met vollen ernst Er wordt getracht U over te halen tot v^r- zet tegen de bestaande orde eni gezag, tenein- de onze staatkundige instelling omver te wer- pen en Uwe staatkundige vrijheid, tot een her- senschim te maken. Zult gij, als kalme, doordenkende NWer- lacxfeche menschea met NWciiandschen aard Uw vde verkregen en reeds vastgestelde rech- ten alsmede den weg om die rechten te ver- meerderen, loslaten teninde door een Koed- bad tot een anderea toestand te komen in 'n toekomst waarvan niemand iets vooruit kan zeggen, het allerminst de communisten en anarch is ten, die U naar dat onzekere doel acbter het zekere bloedbad wenschen te lei den? Zult gij, omdat gij nog niet met alles te- vreden zijt, diatgene in de waagschaal stellen waarmede gij wel tevreden zijt en waarop gij de hoop op een steeds betere todkomst zoo vast kunt vestigen Laat U niet "verleiden, omda: gijl wellicht grieven hebt, Uwe plicht als vaderlanders te verzalren. Maar werk op ordelijke wijze mede aan den bloei van Uw Vaderland, dan zullen ook ze- ker Uw Meine en grootere grieven uit den weg worden geruimd. Ffielpt mede, door Uw militairen dienst- licht trouw en standvastig te vervullen het /aderland zoo weerbaar te malken en te hou- den, dat het zich zonder trees voor binnen- of buiienlandsche vijlanden kan ontwikkelen in den geest van het recht en de sociale vrij heid. Nederland, Uw Vaderland heeft geen deel gehad aan het ontstaan van den wereldoor- log, heeft zich buitea't groote bloedbad kun nen hcuden. En als van U blijft gevraagd worden, Uw kracht in dienst van het Vaderland te stellen, dan is dat ailleen omdat wij1 Nederianld ook vtrder buiten bloedbaden wenschen te hou- den. De Nederlandsche soldaai zoeke niet te vernietigen maar te behouden! Niet af te bre- ken maar op te bouwen! Niet aan te vallen maar te beschermen! Beschermer zijt 01 J! Beschermer van Uw eigen staatsburgelijike rechten. Beschermer van Uw wejtelijk recht, langs ordelijken weg te streven naar steeds meer ontwikekling vrijheid levensgenot beschaving. De heldhaftigheid van den Nlederlandschen soldaat bestaat niet in het haken en verrich- ten van bloedige krijgsbedrijven, met hun gruwelijlke gevolgen voor alien, ook voor U en de Uwen Maar in zijn vasten wil Pal te staan tot het uiterste, teneinde bloedige krijgsbedrijven te voorkoxnen. o geve hij het voorixvid aan alle an- dere volken en naties MET BESTUUR DER NEDERLANDSCHE VEREENIOINO „ONS LEOER". TREINBOTSING. Gisteravond kwam op 400 meter afetands van het station Zwolle de ijlgoederentrein, die om ruim zeven uur daar uit Utrecht aankomt, in zijdeiingsche aaflraking met een rangeeren- de locomotief met twee wagens. De vijf \va- gens van den goedercntrein vielen om en wer den geheel vernield door de opstuwende vol- gen^ wagens, die door de sterk hellende spoorlijn een groote vaart hadden. Het ongeval liep zonder persocmlijke onge- lukken afDe materieele schade is aanzienlijk. De machinist van den trein uit Kampen, die omstreeks dien tijd binnenkomt, werd bijtijds door bet personeel van den weg door roepen opmerkzaam gemaakt en aan de activiteit van den machinist en den conducteur, die sterk remde, was het te danken dat op 40 meter af- stanch voor den chaos de trein tot staan werd gebracht. De weg naar Utrecht en Apeldoom zoowel als die naar Kampen was geheel versperd. De trein die om 7.26 uit Utrecht te Zwolle aankomt, moest aan het blokhuis de Liere stoppende reizigers moesten zich een wande- ling van 20 minuten getroosten om via Veeral- lee en Weezenland het station te bereiken. Ook de reizigers, die met den trein uit Apeldoom arriveerden, moesten hier uitstap- pen. De reizigers, die uit Groningen en Fries- land met den sneltrein arriveerden, moesten cUazelfden weg in omgekeerde richting afleg- gen. Aan het blokhuis werd uit den voortrein voor Utrecht geformeerd, die deze reizigers van den sneltrein uit Holland een' trein opcarp. De reizigers voor den trein naar Karr en werden over het stationsemplacement geleia. De treinen voor Holland en Friesland vertrokken met ongeveer anderhalf uur ver- Men hoopte die lijn hedenmorgen vroeg weer vrij te hebben. Het ongeval, waarvan de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld, geschiedde onmiddel- lijk bij de Centrale Werkplaats. HET VHRHIDTtEN V AN DEGST STA!D8- SCHOCWBUdtG TE AMSTETHMM. De heeren Constant van Kerckhoven, 0. C. N. van Heee en Hjjman Oroiset, resp. pen- ningmoester, tweede en eerste secretaris van de Nederlandsche Tooneelkunstenaarsver- eeniging, hebben namens die organisatie een adres tot dan Raad gericht, waarin zij er op wijzen, HET BOR5TEL A. B. C. Ofschoon het geen1 gewoonte is om van re- clameboekjes melding te maken moeten wij voor dit Borstel A B. C., dat de Gebr Jon- ker te Zuilen bij Utrecht hebben uitgegeven. een uitzondering maken. Mells Plkstok heeft fcorstelrijnrpjes ge maakt en Bas van der Veer heeft op naar ei gen wijze dere versjes versierd mei geestige prentjes. De rijmpjes zijn over het al^emeen aardig; wie wel eens zoo'n A. B. C. heeft moeten maken weet hoe moeilijk het is. Hier kwam nog een groote moeilijkheid bijhe;t al phabet bevat slechts 26 letters, waardoor de catalogus lan deze borstel-firma zeer onvol- ledig werd. EEN A'DRES. Door het bestuur der vereentglng van gas- fabrikanten in Nederland is aan aUe gemeen- teraden een adres van den volgenden inhoud gezonden De ondergeteekenden, vertegenwoordigende de Vereenigmg van Gasfabrikanten in Neder land, hebben de eer het navolgende onder Ut we aandacht te brengen. Met steeds toenemende zorg hebben wij den invloed gadegeslagen, welke de tijdsomstan- digheden hebben op de onder ons beheer staande gasbedrijlven en wij hebben onze krachten ingespannen om de nadeel'ige ge volgen zooveel mogelijk te keeren. Dit heeft evenwel niet kunnen beletten, dat die gevoigen noodzakelijke verhoogingen der gasprijlzen hebben gebracht, welke haar in vloed op den omvang van bet bedrijf hebben doen gelden, waardoor de vaste la*ten zwaar- der op de productie drnkkeo en de gasfabrie- ken evenals zoovele andere bedrijiven. den ver- derfelijke kringloop moeten mede maken van s'ijgende prijzen ten gevolge van stijgende las ten, verminderden verkoop ten gevolge van stijgende prijzen en daardbor weer verhoog- de kostenae prijlzen, die opnieuw prijsverhoo- gmgen na zich sleepen. Toch meenen wij, dat zulks niet behoeft voort te duren, mits bij de te volgen gedrags- lijn in het oog gehouden wordt, dat een gas- bedrijif een koopmansbedrijf is en als zooda nig geleid moet worden. In vele gemeenten echter wordt dit, on- danks de vertoogen van de Directeuren, on- danks de adviezen van de in het Gemeentebe- shrnr zilting hebbende zaakkundigen, voorbij- gez-'en ,en wordt daarentegen bij de gevolgde prijsbepaling een politiek element op den voorgrond geplaatst en de gasfabriek' ge- bruikt ami bepaalde groepen van verbruikers vcrlicbting van hun lasten te geven. Wij, die tevens gemeenite-ambtenaren zijn, zijn de eersteit, die erkennen dat de minder draagkrachtigen in de moeilijkheden van hun bestaan gesteund moeten worden, doch wij meenen, dat het gemeenschapsbedrijf niet daarvoor mag dienen op de wijze, waarop dit in vele gemeenten gesehiedt. Moge het al goed gevonden worden, dat 'n eventixeel saldo voor dergelijk doel wordt ge- bruikt, het vaststellen van een tarief, waarbij de veel-verbruikers, welke ihogelijk maken, dat de kostende prijs Voor een ieder daalt, meer betalen moeten om de weinig-verbruikers te ontlasten, is voor d'e levensvatbaarheid van 't bedrijf absoluut verderfelijk. Immers wordt het veel-verbruik aldus belet of tot kleinen om- vanig teruggebracht en dientengevolge het verbruik in het algemeen verminderd, waar door de bovenomschreven noodilottige kring loop begint. De veel-verbruikers worden op deze wiize object voor die hefting van eene indirecte be- lasting, hetgeeni niet anders ten gevolge kan hebben dan vermindering van de lust tot vesitiging of gevestigd-blijVeni in de ge- meente, waar men ten bate van' anderen hoo- gere dan de normale iasten moet dragen. Dit geldlt niet slechis de zg. beter-besitueerden d'odn ook de industrieefen, die voor hun be drijf ruime hoeveelheden gas van noode heb ben- Wij achten f onzen plicht, waar de belan- gen van de gasbedrijven door de gemeentebe- sturen in onze handen zijn gelegd, met alle kracht voor -die bedfijven1 op te -komen en te strijden tegen alles, wat onze bedrijven en dus dte gemeente, benadeelt. Mocht "n Uwe gemeente nog de oude goe- de prijspoHtiek gevolgd worden, dan verzoe ken wij! U dringend dezen weg te bliijlvenj vol- gen. Mlocht in Uwe 'gemeente dit stdsel ge- broken1 zijn- en een differenti 1 tarief zijn in- gevoerd, waarbij de veel-verbruiker ten bate van den weinig-verbruiker wordt benadeeld1, dhn verzoeken wij U met den meesten aan drang, terug te keeren van den i-ngeslagen weg en voor al-les het Gemeentebelang in het oog te 'houden door aan de gasbedrijven weer de gezonde bestaansmogelijlkheid te verzdke- ren. OVEIR1STROO MI NGE N. Teni gevolge van geweldigen regenval zijn talrij'ke rivieren buiten de oevers getreden. Groote schade is aangericht aan electrische ins-tallaties, zoo dat Madrid bijv. geen stropm heeft en in het duister zit; alle openbare ver- mekelijkfaeden zijn -gesloten, verschillende bla- den kunnen niet verschijnen. In de provincie zijn vele wegen en spoorwegverbindingen ver- broken. Van de tMi-ddellandsche en Atlantische zee- kusten -komen berichten over hevige stonpen verschillende schepen zijn vergaan. E)e ha- venwerken van Barcelona hebben ernstig ge- leden. Het treinverkeer met Frankrijk is ge- staakt. VOORZORGSMAATREGELEN TEGEN DE GRIEP door Dr. FR. JOS'. BRUCK en Dr. F. ARNHE1M. De griep is een infectieziekte. Door hoesten, niezen en spreken der zieken worden de infec- tiekiemen in allerkleinste droppeltjes der af- scheidingsproducten van de zieke slijmvliezen versprei-.. Het ziektebeeld zelf is uiterst wisselend. Nu eens zijn het slechts zeer lichte katharren dan weer de emstigste longontsteking, optreaende als direct gevolg der griepinfectie. Ook kunnen hartzwakte, aandoeningen van maag en darmen, van het zenuwstelsel, van de nieren enz. op den voorgrond treden. Nu is het eigenaardige van deze ziekte, dat ook de lichte gevailen na enikele dagen toch plotseling een zeer ernstig verloop kunnen ne men. De grootste voorzichtigheid is daarom in die lichte gevailen strikt noodzakelijk, het is nuttig op de volgende voorzorgsmaatregelen te wijzen 1. Ook bij schijnbaar zeer lidhte verkoud- heden is het wenschelijk te bed te bliiven en lichaams- I geregeld enkele malen daags de temperatuur op te nemen. 2. Men moet zorgen goed te transpireeren fc^fv. door het drinken van warme anijsmelk «is-congierge of vac de owdervwbfcbe IfrdeblcrsetneenS ge tablettea t.3 tot 6 daagsj aapu ine, apy- ron euz. zijn em zeer hrudaiaar hulpsud- del, 3 Zoodra koorts geconstateerde is raad-plege men zijn arts. Alleen deze toch is in .staat het al of niet aanwezig zijn van ernstige complicaties vast te stellen en daartegen ae nooaige maatregeleu te nemen. 4. Men moet voorai met te vroeg uet bed ver- laten. lurhahiig ziekte en complicaties kunnen daarvan het gevolg zijn en den toe stand uiterst gevaarlijk makcu. 5. Daar de griephadllen door de tnoud- en keelholte het orgamsme birui: g- is het noodzakelijk die plaatseu groadig te desintecteeren. Daarvoor wee a For- maminiabletten onuuuig bcttt" al le gorgeldronken. Het Forma. ua.-;.ouden- de-speeksel dringt ook in de kleoiste vou- wen en plooien van het kc. tujmvhes. 6. Het geregelde gebruik van k. u ablet- ten, 3 maal daags 2 tablet it, is zcn sterk aan te bevelen en wel niet sicchts als voor- behoedmiddel tegen de grit p, doch ook' in het reconvolescentiestadn. u. De rneeste mensdien lijden aan een tekort aan kalk in hun orgamsme. Om dat tekort aan te vul- len is naast goede voeding het gebruik van Kalzan noodzakelijk. 7. Doet dus al wat U mogelijk is, om U voor besmetting te vrij war en -en let daarbij voorai op het volgende: a. Gebruikt overal waar het besmettingsge- vaar grooter is dan thuis (theaters, kino's, fabrieken, kantoren, spoor- en tramwagens, omnibussen enz.) Formaminttabletten b. Wascht zoo goed mogelijk uwe handen en iioet het zoo dikwijls mogelijk, voorai ook voor het eten en raakt uw mond zoo miu mogelijk aan met de handen zelfs als die goed gewasschen zijn; c. Eet niet in een kamer waarin zich een lij- der aan griep' bevindt. LEVENSONDERHOUD VOOR GEZINNEN VAN DIENSTPL1CHTIGEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid K. (er Laan, betreffende herziening der bedragen voor levensonderhoud- voor gezinnen van dienstplichtigen, luidt het antwoord van den minister van oorlog n.l. als volgt: „De bedragen, welke voor voeding en an dere posten zijn vastgesteld in de maatstaven van 29 October 1918, nopens de in de ge meenten toe te kennen kostwinnersvergoedin- gen, zijn vastgesteld aan de band van de te voren door de Commissariss.en der Koningin en de toenmalige provinciale commisstes van Voorlichting uitgebrachte adviezen. Aan genoemde commissarissen is eenigen tijd geleden gevraagd, of die maatstaven, in verband met mogelijk gewijzigden Icvensstan- daard verandering behoefden; uit de ont.an- gen antwoorden blijkt, dat de meerderheid hunner algemeene verhooging niet noodig acht. In verband met de thans door de com missarissen der Koningin verstrekte adviezen is in die bedragen geen verandering aan te brengen. Op grond van een en ander wordt geen vrijheid gevonden om voor d'e gemeenten, voor welke de maatstaf aangeeft een bedrag voor voedingskosten van 0.30 per dag voor personen van 7 tot 16 jaar en van 0.50 per dag voor personen boven 17 jmr, die zwaren arbeid verrichten, deze bedragen thans alge meen te verhoogen. Bij de beschcuwing Van die bedragen mag niet uit het oog worden verloren. dat in het bijzonder voor d'e gemeenten in Noord-Hol- land en Limburg de maatstaven bovendien een post bevatten voor „algemeene verhoo ging voor voeding en kleeding" tot een zeker bedrag per- gezin per week; dat voor alle ge meenten per gezin per week een bedrag van 1.40 is uitgetrokken r bijzondere uitga- ven; en dat 25 procent der verdien -ten van kinderen boven 17 jaar en van de echtgenoote van den militair, zoo zij loongevenden arbeid! verricht, niet als gezidsinkoinsten b" t te worden medegeteld. Hierin kunnen v-. -, voor wie de maatstafcijfers voor vc krap blijken te zijn, het middel vn noodige aanvuLling van de uitgaveu <v dingsmiddelen. Het staat overigens -den burgemeestei \Tif, om, wanneer hij" vermeent, dat speciaal voor zijn gemeente de maatstaf te lage bedragen voor voeding aanwijst, een voorstel tot ver hooging daarvan in te zenden." DE BIGSCOOP VOOR HET- ZUIVELBEDRIJF. De Friesche Zuivel-Exportvereeniging laat door een bioscoop in verschillende dorpen voorstel lingen geven voor de boeren, die aan de zuivelfabrieken melk leveren. Voorgesteld worden hoe een koe wel en hoe ze niet ge- molken moet wordende behandeling van de melk op de boerd-erij, reiniging van melk- emmers eij busser^enz. ONDERWIJ/ERS EN ONDERW. ,/De Bode" schrijft, dat de onderwijzer in aanvangswedde 1500 (nieuwe wet) gelijk gesteld zal zijn met a. een kok in een gevangenis of rijkswerk- inrichtiflg; b. een zaal opziener in .Veenhuizen" c. een provisi-ejuffrouw in de klinieken der Rij-ksuniversiteit te Utrecht; d. een roeier bij het loocl. .vezen e. een stoker bij de Rijkskustverli-chting f. een congierge-portier aan de Centrale magazijnen van mili-taire kleeding en uitrus- ig.'de hulpsluismeeSter te Mallegatsluis; h. de brugwachter te Burgervlotbrug i. de stalbaas aan't Rijikshengst-endepot; j. de machinist-stoker aan de Zuiderzee- werken k. congierge-bode bij verschillende takken van dienst; I. amanuensis bij verschillende onderwijs- inrichitingen m. kantoorknechit bij post en telegrafie. Het blad- vervolgt dan „Indieni het de Kamcr mochit gelukken, Mi nister De Visser te overtuigen, dat hier nu toch niet igepsroken kan worden vain een „juis- te verhouding der salarissen onderling", wel licht komen wijl dan op -hooger plan. „Wanneer de Minister zoo gr-oetmoed'ig is, om ons aanvangsalaris met 100 te verhoo- Jen, dan zouden wij zelfs gelijk gesteld wor- en met een: Rijksveldwach ter-br i gad ier hoofdbewaarder gevangenissenhoofdzaalop- mies 2e klasse; Iravenmecster; machinist bij de gem a kin; gezagvoerend pontwachterjka- naaTwachter te Zwolle, muz. „Werd de aanvangwedde 200 hooger, en dus 1700 maar zooveel verkwisting is haast ondekbaar! dan zou onze arbeid ge- lijkwaardlg worden aan die van een- kantoor- bediende, telegrafist of telefonist eerste klasse bij- post en telegrafie. ,yiielaas zou-aen wij ook dan zelfs nog ni tevreden zijn, want dan bleven wij nog 1 beneden eenl pedel bij de universiteit of een congierge en ambtenaar van adm'nistratie bij net Koninklijk Kabinet van schllderij-en. NIET ZUIN10 GENOEG? Ged. Staten van Zeeland hebben de meen-tebegrootixiig van Vlissingcn voor 1 teruggezonden met enkele opmerkingen, waaruit blijkt, dat zij qieenen, dat de meente haar financibn niet zuinig genoeg heert. Thans stellen B. en W. den raad voor een schrijven te ri#mm tot G 1. Staten, waar in er op wordt gewezen, dat een middel on- beproefd wordt gelaten om de geldmiddelen der gemeente te verstCrken. Zc werd b.v tie belasting op de pTublieke veimakelijkheden vaiji 10 op 20 pet. gebracht, de legesgelden vermeerderd en is een herziening der haven- gelden in voorbereiding. Vcrder wordt ge- meld, dat bij het vaststellen van de nieuwe jaarwedden zeer zeker voldoende is rekening gehouden met de regelingen welke ten deze k gelden in gemeenten van ongeveer gelijken omvang. De raad en B. en W. ijn ten zecr- ste doordrongen van den zorgelijken toestand der financien der gemeente; zij achten .zich echter niet verantwoord, indieu een noodza kelijke verhooging van de bezoldiging van het gemeente-personeel achterwege zou blijven en indien zij tot het doen verricht n van. de meest noodzakelijke onderhoutUwerken niet de vereischte gelden zouden voteeren, enkel op grond van de omstandigheid, cat de fi- ancieele nood van Vlissingen zoover is geste- gen, dat de gemeente zich onder de tegen- woordige financieele verhouding tusschen rijk en gemeente niet meer zelve kan redden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLI.AND. De Provinciale Staten van Noord-Holland zullen in buitengewone zitting bijeenkomen op Dinsdag 2 Maart a.s. des voormiddags ta 11,5 ure. ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten General!, ter voor- ziening in de vacature, ontstc v door het overlijden van den heer Mr. J. ijne v .a de Coppello. GEZELLIG UITG.UAN Zaterdagavond 11 uur heef a Dordrec de 33-jarige zeeman T. D. de 36-jarige ji frouw C. M. C^ huisvrouw van M J. tW^ woonachtig te Schiedam, met wie hij was uit geweest, uit minnenijd twee messteken in den rug toegebraciit, waardoor zij veel bloed ver- loor en door de politie per brancard naar de waning van een fat®ilielid mocst worder vervoerd. De wonden bleken niet levensge- vaarlijk. DE EXKEIZER. In antwoord op een vraag verklaarde Bo- d« ziener Veenhuizen werkmeester Rijiksopvoe- te dmgsgestichtenhoofd van de broedertaf Wo'ensel (krankzinnigengesticht)amanuen- bij de 5-jarige H!. B. S.; kom- nar Law in het Lagerhuis, aat de Engelsche regeering van de Nederlandsche regeering geen mededeeling heeft ontvangen, dat Neder land besloten heeft den keizer 6p het eiland Curasao te interneeren. LEERAREN AAN GYMNASIA. In een te Utrecht gehouden protestvergade- ring van het Centraal Comite voor salaris- actie van het Genootschap van leeraren aan Nederlandsche Gymnasia, van de vereeniging van leeraren bij het Midddbaar Onderwijs en van de vereeniging van leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscnolen, is de salaris-rege- ling, nec. ;elegd in het Bezoldigingsbesluit voor de Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, besproken. De heer Oud, lid van de Tweede Kamer, betoogde, dat den minister van onderwijs moet worden aan het verstand gebracht, dat dat hij de leeraren, zoowel de gepromoveerde als niet-gepromoveerde, achterstelt. Sprek r vond een maximum-salaris van 7000 voor alle categorieen van leeraren niet buitenspo- rig hoog. De tweede spreker, de heer A. de Graaf, uit Rotterdam, betoogde eveneens, dat een leeraar slechts met een maximum-salaris van 7000 een leven zonder materieele zorgen wordt verschaft. Na debat werd een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de werking van het salarisbesluit en waarin bij de regee ring wordt aangedrongen op het brengen van verbeteringen. SLECHTE KQLEN. Reeds geruimen tijd staat de polder tus schen Muiderberg en Naarden, officieel ge- noemd: Binnendijksche Overscheensche en Berger polder, voor het grootste gedeelte on der water, doordat hij niet behoorlijk bema- len kan worden. De verstrekte steenkolen zijn ongeschikt vodr de machine. Voor de inge- landen is dit een groote schadepost, want niet alleen wordt daardoor de hoop op een goed grasgewas den bodem ingeslagen, doch ook de bemesting is voor een groot gedeelte verloren. STAPSN1EUWS, H. SIEBERT COSTER, f Heden werd het stoffelijk overschot van den heer H. Siebert Coster gecremeerd op Westeri veld. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Vreemdelingeoverkeer te Bergen, de Bouwvereeniging ,,Kennemerland", de Direc- teur en een viertal leden van het personeel der firma Herms. Coster en Zonen, eenige redactieleden der „Alkmaarsche Courant'" en andei'en. De heer J. A. Gerth van Wijk, hoofddirec- teur van Veenhuizen sprak nog eenige woor- den van waardeering. De heer H. C van Qeeff dankte namens de familie voor de be- wezen belangstelling. EEN- JTTBILo. „De Gemeenschap", het orgaan van de Fe deratie van Feieoneel in o-penbaren dienst te Amsterdam zegt, in een artikel over de trans- portarbeiderastaking dat de gemeentewerklie- den zich direct dienen voor te bereiden om de stakers de over winning te doen behalen. dat in de voordracbt van B. en W. tot aan- wijzing -van den vasten buurder van den Stadsschouwburg voor den tijd van 2 Septem ber 1920 tot 1 September 1923 alleen voor- komt de naam van een lid van de groep Tooneeldirecteuren (afd'eeling van 'den Ne- derlandsohen Bond van Directeuren van Openbare Vermakel'ij kheden) dat behoudena bepaalde uitzonderingen, waartoe de candidaat der voordracht niet be- hoort, tegenover de gezelschapen en directies, die ale zoodanig lid zijn van -genoemden DirecteuTenbond, door de tooneelkunstenaars- vereeniging staking is geproclameerd, dat deze stalking nog niet is opgeheven ten gevolge van de houding van deze tooneel- directeurengroep, die het conflict niet wil doen beeindigen, zonder dat vele gezinnen worden broodeloos gemaakt, dat door dezen toestand' van verwijdering niet kan worden verwezenlijkt het overleg tusechen buurder en vakorganisatie door uwen Raad in artt. 11 en 12 van bet cahier des charges ale noodzakelijk verondersteld. redenen waarom adtressanten den Raad met aandrang verzoeken onider deze omstan- digbeden nog niet over te gaan tot aanwij zing van den vasten %uurder van den St-ads- schouwburg voor den tijd van 1 September 1920 tot 1 September 1923. Heden vierde de 54-jarige mej. A. Bibo haar 40-jariige werkzaamheid in de dames- hoedenzaak van de firma Lin-d aan de Vfient. Van verschillende huizen aldaar wapperde de vlag, terwijl buren tevens een prachtig bloemstuk hadden gezonden. 't Was een dag, geheel aan feest gewijdi, met het oog waarop de R. K. geestelijkheid zelfs tot hedennacht 2 uur dispensatie van de gel- dende voorschriften had verleend-. Het feest bagon met het zhngen van. een walkomstlied, waarop do heer J. Lin-d Hz. eon toeapiaak

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2