asclt tut. ■■■■tap -g< Bonder! toe en Mgste Jtargnng. Parflnch* bri»T«n. FECILLETON. De Hoere in 't BroeL Woensdagr 25 Fobrnari 47 (Van amen Parijsche correspondent.) (Nladru-k verboden.) PARIJS, 17 Fehruqjl 1920- ,pe jonge broed/rs van Henri Murger". Ifet iijlkt mlij at heel lang geledcn dat ilc u over de Parijsche ..Bofatoe" schreef. Het moet inderdaad wel in een der zomermaanden v£ia het jaar 1919 zijn geweest, daar ilk mij herinner toen met veel pathos een verhaal opgedischt te hebben vail ijskoude ateliers zonder brandstof, waar het vroor dat het kraakte, terwijll op dat moment zelf een1 Pa- riiische Augustus-zon in mijln woonvertrek, vol ironic, een temperatuurtje van tactotig graden onderhieldEmtio, in zekeren zin wat die snikheete Parijsche Augustus- maand toch ook een symptoom van het Bo- hfenie-teven, alhoewel minder tragisch, ziin- dc het niet nieer dan een weinigje belachelijk in een sto?*ig verlaten midzomersch Parir existentic ie voeren die in een Nannandisch of 13 cionsch Jcustplaatsie het toppunt van zoticrsche gduikzaligheden had kunnen berei ken. Toentertijd echter vond1 ik dat alleen achterblijven in Parijis wel eigenaardig, soma bijina exquis en werkelijk heb ik, in die weken, sornmige avonden op Montimartre gekend, zdo liefelijk en z66 vol poezie als geen avond in het land der Bretons of in de valleien der Basken mij die beter had tkunnen geven. De ineeste dier .avonden bracht ik door in een kleinen tuin van; Montmartrevlalkbif de Butte", in een kleinen cabaret-tuin, gren zend aan een heel oud .laag buitenhuis. Dat hu'9 heette vroeger „le Cabaret des Assas sins", of oak wel „la Caaipagne". Nlu heet 't anders, mar dien naam verraad ik liever niet. Nietwaar, ik 'behoef niet aides „in de krant" te zetten; en waarlijik: hij- of zij van mijn le xers, die eenmaal in Parijs zal komen en het zoo .lief (krijgen als ikzal het kleine caba ret, waarover ik spreek, zeker vanzelf een maal vinden. In dien kleinen cabaret-tuin van de hoog- gelegen Montmartre op zulke warme Augus- tus-avonden, a's Parijs moe insliep, fen onder cms, vond Ik den ouden zanger met zijn wit- ten baard em zijn schitteremoe dichtersoogen. En wij dronken er den witten „vin dPAnjou", den koelen vollen ,,Vouvray" en hif, de oude eigenaar van het nog ouider cabaret zomg, met begeleiding van zxjn guitaar, de oude lie- deren van Frankrijk en ook die latere verzen van de Parijsche Boheme, die zoo vol zijn van jcngemenschendroefheid en zoo vol van den tintelenden „esprit gaulois". O schalksche en diep-melanchol ieke Francois Villon speelsche en drooinerig-droeve Ronsand, o koninklijke ,,roi de Navarre", vertolker van het rijke sen timent van uw koninklijik-levend1 volk en1 dra- ger van het hart van Frankrijlk, gij waart im mers in geenem deele anders dan de vorste-« lijke Bohemien Jean Richepin die een even trotsch en vtrij hart bezit als giij, gii waart niots anders dan kinderen van „la belle Fran ce" en uW hart zong van hetzelide mensche- lijk leed en van dezelfde vreugde, want alles mag veranderen in deze uiterlijke wereld. het menschelijk hart verandert niet. Het is vandaag Mardi-gra9, een „Mardi-gras d'aprfes guerre", zonder luid- ruchtige demonstration, zonder optochten, confetti, serpentines, masquerades. 'Maar de boulevards zijn volgestroomd met menschen, die in blijde stemming voortgaan en zich weer eenmaal Parisien voelen als voor den oorlog, omdat het weder zoo geddelu'dc zacht is, de zon zoo blij door de cog wintersche boomen speed t, als een' belorte; fen omdat ze zich koes- teren in het onbewusfe gel-uiksgevoel van kin deren van Frankrijk te zijin. Het is op deze Miardi-gras dat ik ten boekje heb gekocht met gedichten en schetsem van de jonge Bohe- miens van Parijs, en wel juist van die kunste- naars die in oe winteravonden samenkomen in het cabaret waarover ik u schreef en die daar dan voorlezen de luchtige regelen van faun speelsche, gevoelige pen, pretentieloos met hun jonge stemmem, die de rijke Fransche woorden uitzeggen in een rythmische vrije ca- dans, met stemmem van een heel vaag mejan- cholisch timbre en z66 fijn gevoileerd soms dat het toch alles niets dan blijheid en scherts lijkt voor wie maar oppervlakikig luisteren zouen deze kleine litteraire schetsen bundel, genoetnd zelf naar dat kleine, oude cabaret, dat het hart is van de Parijsche jon ge kunstenaarswereld, omvat wat stemmings- 27) Maar kleine Leen'tje was zooals ze was he fauis uitgeloopen, over de plaats de Land straat op en toen al maar voort, zonder om te zien. Geheel zonder bezinning was ze maar doorgeloopen als een kleine ree, die door een windvlaag plotseling de reuk van den nader- sluipenden wolf verkend heeft. Ze had niei: eens een hoofddoek meegenomen en bij elke schrede schopte zij haar lage huisschoentjes vol zand, maar dat hield ze niet uit. ze nam de schoenen in de hand en liep op xousevoe- ten verder. waar de weg haar ook mocht brengen. weg, weg van huis, want thuis, daar was haar moeder, en die sleepte haar weer in de kamer terug naar dat ruwe ondier, dat zich nu eindelijk in zijn ware gedaante had laten zien. Als de vogel Grijp uit het sprookje, die de kleine meisjes opat, was hij haar voorgeko- men, toen hii haar bij de handen pakte en me zijn grove stem haar toeschreeuwde, zoodat ze van schrik in elkaar kromp, en stellig kwam hij nu ook al adhter haar aan met zijn lange beenen om haar weer terug te halen En weer snelde ze voort in haar angst tot ze plotseling over een dwars over den weg lig gende tak kwam te struikelen en languit voor over sloeg, zoodat ze temauwernood haar handen voor zich uit kon steken. Met inspan- ning hief zij rich weer op en sleepte zien to un don raan dan greppel, want zij had Bdh Nj hat vallaa haaaacd m da vaat, a werlk van de jorrgste Parijlsche schrijvwa: Jehan Rictus met zijn fijnen gevoeligen hu mor, Alfred Machard, den aensitieven geesti-f gen scnetser van het vlokaleven; Jacques Dy»- sordi, pittig en d-ikwijla navrant in zijn sobe- rc observaties; Maurice Dekobra, romanesk en toch zonder pose, vol phantaisieRoland Dongelfes, Rodolphe Bringer, Andrfe Warned, alle met hun eigen bijzond«r, doch immer Fransch gcmoedsleven. Misschieni is de stemming in het werk van deze jongere Franschen wat meer gevoileerd dan vroeger en is hun timbre wat doukerder bijnadiroeviger. Maar het zijn dan ook schetaen d'aprfes- gumt". STiPAN. PROVINCIAL NIEUWa VEREENIGINO VAN OUD-LEERLINOEbl DER RIJKSLANDBOUWWINTER- SCHOOL TE SCHAGEN. (Vervolg). Komende tot het vierde begrip, wees spr. er op, dat de aansprakelijkheid in het begin, toen men fabrieken moest bouwen, omdat inen op geen andere wijze geld kon krijgen, mecstal hoofdelijk was. In het algemeen was de solidaire aansprakelijkheid echter ruim voldoende. Deze aansprakelijkheid staat in verhouding tot de geleverde grondstoffen en eerst wanneer de een niet kan betalen komt de andere op. De hoofdelijke aansprakelijk heid heeft dxt bezwaar, dat men bij een de- balcle steeds de kapitaalkrachtigsten neemt en spr. weet niet, waarom die meer aansprake- lijk i: De wet verdeelt de aansprakelijkheid naar peajke deelen. Spr. lijkt beter de aan sprakelijkheid in verhouding tot het genote- ne. waarin die ook heeft bestaan. De bezoldiging van het bestuur noemde spr. een moeilijk punt. In het begin wil men allemaal wel bestuurslid wezen, maar als het lang duurt en er is veel werk aan verbonden, dan wil men liever, dat het door een bepaal- den persoon wordt opgeknapt. Het mag dan echter niet veel kosten. Spr. acht dit onjuist Het gaat niet aan, om van enkelen zooveel onbefaalden arbeid te vorderen. Wanneer ok cooperatie alleen daard'oor boven het parti- culier bedrijf kan uitsteken, dan is het twijfel- achtig om daarbij „hoera" te roepen. Daar- mee wil spr. niet gezegd hebben, dat elke ar beid, die verricht wordt, betaald moet wor- den. Integendeel, er kan veel gebeuren, wan neer de persoon, die het doet, een positie heeft, die hem daartoe in staat stelt of omdat de persoon het uit liefhebberij verricht; maar omgekeerd mogen de leden geen zuur gezicht zetten, wanneer het bestuur een behoorlijke vergoeding krijgt. Reis- en verblijfkosten en dergelijken moeten altijd vergoed worden. En de cooperatie mag geen aanleiding geven-, dat het tijdsverlies voor verrichte werkzaam- heden niet vergoed moet worden. Dikwijls is er in de cooperatie strijd ontstaan over de aanstelling van een beheerder, directeur of administrates. Men vroeg, of men iemand moest hebben, die als baas optrad. Spr. wees er reeds op, dat, hoe men het ook regelt, de aansprakelijkheid blijft bij het bestuur en dat moet het ook blijven. Het is in strijd met de democratic, dat de beheerder de baas wordt. En juist de cooperatie is zoo democratisch, als men zich maar kan voorstellen. Spr. besprak iiierop het begrip „concurren- tie" en wees er op, dat er heel wat vereeni- gingen zijn, die hetzelfde nastreven en toch elkander net leven zuur maken. Het komt spr voor, dat de codperaties niet aan het goede doel kunnen beantwoorden, wanneer ze niet tot overeenstemming kunnen komen met hun collega's o-mtrent het terrein, dat ieder zal bewerken. Het is de grootste dwaasheid, dat een vereeniging, die bedoelt het stoffelijk welzijn te verhoogen, een andere benadeelt, die met hetzelfde doel is opgericht. Spr. besprak hierop het voorgeschrevene in art. 11 van de Wet op de Cooperatie Ver- eenigihgen- e,i spr. noemde het onmogelijk voor een crediet- en ook voor andere coope- raties, om in de registers elke ontvangst en uitbetaling aan de leden op te nemen. Als men dit letterlijk deed, dan zou een zuivelfa- briek het melkgeld moeten boeken in het re gister en een aankoop-vereeniging, wat be taald is voor kunstmest en zaaigeld. Dat kan de bedoeling van de wet nooit ge- wr est zijn. Wat de door de cooperatie bereikte resulta- ten betrof, begreep spr. niet, dat er in dezen tijd nog over het nut van cooperatie gepraat moest worden. Er zijn resultaten bereikt, waarvan men eenvoudig staat te duizelen. Dit blijkt uit de volgende cijfers: Coop. Centrale Leenbanken. Aangesloten bij Utrecht (1916): 564 leen banken. Aangesloten bij Eindhoven (1916): 409 mee ze tegen den tak gestooten had kon ze temauwernood neerzetten. Zoo zat zij nu, met den rug tegen een door den wind gebro- ken boomstam geleund en koelde den pijnlij- ken voet, waarvan ze de kous had afge- stroopt, in het water van den greppel. Een heelen tijd lang hield ze den eadem in en leg- de het oor tegen den grond, omdat ze aldoor dacht dat zij de zware voetstappen van haar vervolger achter zich hoorde. Maar dat was slechts haar eigen bloed, dat in haar slapen klopte; bovendien tsjirpten rondom haar de krekels in het gras en op de weide v6<5r haar sloeg een kwariel onophoudelijk z66 luid, dat hij alles overschreeuwde wat er verder nog in den nacht zijn stem mocht verheffen. Toen gaf ze het luisteren op en verliet zich op haar scherpe oogen. Als iets op de maan- lichte straat nadexde kon ze nog bijtijds in den greppel glijden en daar zoolaug verbor- 5en zitten tot het voorbij was. En terwijl zij aar izoo zat, met het slanke lichaampje te gen den boomstam geleund en de spiedende oogen langs den we gturend, begon ze met haar kinderlijk hoofdje na te denken wat er nu gebeuren moest, maar alles wat ze maar uitdenken kon, vierde haar altijd weer terug naar de plaats vanwaar zij gekomen was. Al len b;j wie ze misschien een toevlucht had kun nen vinden zouden haar bij de hand nemen en zeggen„Maar, kind, wat wil je nu eigen- ieenbanken. Aangesloten bij Alkmaar (1917): 42 leen banken Codperatieve aankoopen In 1913. Aan deze aankoopen hebben in 1913 deel- genomen 1177 land- en tuinbouwvereenigin- gen. Bedrag waarvoor aangekocht is: 7 37.361.963. Cod. boter- en kaasfabrieken. Aantal boterfabrieken in 1917: 575. Aantal kaasfabrieken in 1917 240. Veilingen van groenten en fruit in 1917. Groningen op 10 plaatsen, geveild voor 7 3.903 635,— Friesland op 20 plaatsen, geveild voor 3.230.092,— Drente op 2 plaatsen, geveild voor 64.529,— Overijssel op 7 plaatsen, geveild voor 1.060.231, Oelderland op 17 plaatsen, geveild voor 8.842.952,— Utrecht op 4 plaatsen, geveild voor 2.224.716, Noord-Holland op 39 plaatsen, ;eveild voor 32.186.593, uid-Holland op 50 plaatsen, geveild voor 41.970.459, Zeeland op 11 plaatsen, geveild voor 7.082.721, Noord-Brabant op 10 plaatsen geveild voor 4.289.680, Liimburg op 6 plaatsen, geveild voor 8.853.197, 7 112.908.805,— Productie van beetwortelsuiker, aardappelmeel en carton. Aantal beetwortelsuikerlabrieken 7 (codp.) Aantal aardappelfabrieken 22 (codp.), ver- werkt pl.m. 4.116.000 H.L. Aantal stroocartonfabrieken 11 (codp.) Onderlinge veeverzekering in 1916. Paarden: Aantal deeln. v. eig: 538. Aantal verzekerde dieren: 7.104.494. RunderenAantal deeln. v. eig.832. Aantal verzekerde dieren: 403 059. Varkens: Aantal deeln. v. eig.: 832. Verzekerde dieren31.886. Schapen en geiten: Aantal deeln. v: eig.: 139. Aantal verzekerde dieren: 15.938. Hagelverzekering 1917. Aantal deelnemers 20814. Verzekerde waarde: J 45.405.621. Dit voor oogen,- kan spr. de angst niet be- grijpen, die bij sonunigen ten aanzien van de cooperatie nog bestaat. Spr. zal er daarom ook niet lang over praten. Mjsschien zal hij straks wel een en ander hooren over die angst voor de codperatie; spr. deelt die angst niet. (Applaus). Dr. Smeding was overtuigd van het nut van de codperatie. Alleen- om gelegenheid te geven, het oezwaar te ontzenuvven, bracht hij naar voren, dat men het nootlzakeiijk oor- deelt, dat naast de codperatie het vrije bedrijf als prikkel voor de codperatie moet blijven bestaan Als er geen concurred tie was, dan zou het kunnen- zijn, dat de ambtenaren te gemakkelijk hun taak opvatten. D.r Posthuma oordeelde, dat men geruat nog een paar eeuwen kan werken vo6r men be- vreesd behoeft te zijn, dat de vrije bedrijven naast de cooperatieve geheel zullen zijn ver- dwenen. Het was twijfelachtig, of de vrije bedrijven wel vrije bedrijven zijn. De kruidenier, die naast de codperatieve winkel staat, is in staat maar een zekere hoe- veelheid waren te koopen. Hij is beperkt door zijn kapitaal en zijn omzet en dus in zijn vrij- heid ook beperkt tot de prijzen, die gelden voor de hoeveelheden, die hij kan koopen. De cooperatieve winkel is aangesloten bij de Handelskamer en is daard-oor de gelijke van den grootsten in-kooper. Een speculatieve melkfabriek kan wel eens, om boven den grond te blijven, meer uitbeta- len dan de melkleverancier aan de codpera tieve ontvangt. Maar dan geschiedt dit ten- gevolge van handelstafctisk. Een lid van een aarikoopvereeniging wc. t niet, welke. waar hij koopt, als hij bij den handelaar koopt. Wanneer hii bij de cooperatie koopt, dan koopt hij bij zich zelf. Daar is dus geen ver- gelijking mogelijk. De vriiheid van de drie soorten vrije bedrijven is dus erg gebonden door allerlei omstandigheden, die niet altijd tot een gemakkelijke vergelijking met een cod peratieve vereeniging voeren. Als men meent, dat ze echter als een toets- steen voor de codperatieve bedrijven moeten blijven, dan zegt spr., dat men nog jarenlang voor de coojjeratie kan werken, vddr die toetssteencn verdwenen zullen zijn. De afhankelijkheid van de ambtenaren .bij een codperatie hangt van den aard van de le den der cooperatie zelve af. Wanneer er onder de leden zijn, die een bestuur kunnen vormen, en dit bestuur weet zijn plaats, dan worden de ambtenaren daar geen baas. De ambtenaren zijn in een codpe- lijk. Hij is todh een aanzienliik man en zoo een doet zich niet twee keer in het leven voor Honderd anderen zouden zich niet lang be- denken, maar met beide handen toegrijpen".... En dan liet zij zich weer bepraten en bedoen «a dan was er gem ontkoman meer. Dan pak te hij vMt met ijjn «bmm kuiiaten. maar dezen keer liet hij haar niet los, maar sleepte haar met zich voort.,. Toen kwam opnieuw de afkeer haar be- kruipen. Zij stond op niettegenstaande haar pijnlijke voet, nam de tak in de hand, waar over ze te voren gevallen was, en liep verder op den straatweg, die van huis af voerde. En terwijl ze zoo al voortgaande dacht en peins- de en't al bijna wilde opgeven omdat er voor deze ellende geen uitweg was, kreeg zij plot seling een ingeving. Zij had het immers zelf uitgesproken, nau- welijks een half uur geleden, wat zij wilde doen, als men haar vooraan niet met rust liet waarom zou ze nu dan eerst nog overleggen en aarzelen? Daar achter den bergrug Tag het Raygrod meer, en in die stills wateren nam alle verdriet een eindTot zoover zou de lamme voet haar nog wel dragen. Dan een paar schreden door net riet tot ie den bo- dem onder je voeten verloor, eindelijk je ar- men dicht tegen je lijf gedrukt en je gleed langzaam weg in de stille diepte, vanwaar geen terugkeer was. Of xnissahien bracht het meer haar ook wel weer terugdan vond men haar ergens door de golven naar den oever gedreven, en de menschen braken zich 't Hoofd wat het jonge meisje wel -in den dood mocht hebben gedreven. Maar zij lag stil met gesloten oogen, wist het volkomen, maar zeide niets, want het was een vreeselijk geheim en niemand mocht het hooren hoe zij uit het le ven was heengegaan omdat ze een afschuw had van den man, die om haar hand had ge- vfaagd en omdat ze van dien ander, aan wien zij haar kleine hartje had geschonken, zoo- dra u hem maar dien eenen keer even gezien had, daar em ajgrood was f—sheidao, so* ratte echter nocxHg. In een melkfabriek kan I het bestuur niet den geheelen dag zijn otn de dagelijksche zaken te regelen. Dit moet door ambtenaren geschieden. Daarom moet het bestuur niet ja en amen zeggen op alles wat de ambtenaar wil kenbaar maken, al wil dit niet zeggen, dat het bestuur en de ambtena- naren als kanphanen tegen over elkander moe ten staan. Ieder moet zijn plaats weten. Spr. is dan niet bang voor de leiding van die ambtenaren. Hun, die daarvoor wel bang zijn vraagt spr. of zij zich dan liever overleveren aan een willekeurige mijnhecr, waarover men niets te zeggen heeft. Een ambtenaar kan men nog ontslaan. Spr. zou wllen vragen „Wijs mij eens van de geval len, waar de ambtenaren de codperaties re- gee ren Hij kent wel pereonen, die meer dictator zijn dan ambtenaar, maar dat is de schuld van de boeren. Zij moeten er voor oppas- sen, baas te blijven, omdat zij de verantwoor- delijkheid dragen. Men moet zorgen goede bcheerders ie krijgen en men kan die alleen den baas blijven door voor hen de levensom- standigheden z66 te maken, dat ze het ner- gens in de wereld beter hebben dan bij de co dperatie. De heer T. M Blaauboer wees er nog ot>, dat de bij de codperaties ingevoerde bearijfs- contrdle voor de codperatie de prikkel is om uit het bedrijf te halerr, wat er in zit. De controleurs bezoeken de verschillende fabrie ken en brengen de andere op de hoogte van de verbeteringen, die zij elders zien en wij- zen op de fouten die vermeden moeten wor den. Spr. was daarom overtuigd, dat de concurrentie van de speculatieve fabriek als prikkel voor de codperatieve gemist kan war den. Op. een vraag van den heer J. N. Blaau boer verklaarde Dr. Posthuma nog eens, de solidaire aansprakelijkheid ruim voldoende te achten. De voorz-itter vroeg of de spr. niet vreesde, dat, wanneer er naast de afzetcodperatie geen vrije handel meer bestond, het initiatief '•an degenen, met de leidihg der codperatie belast, niet eenigszins zou versuffen en ver- slappen. Dr. Posthuma wees er op, dat, toen de Landbouw- en Tuinbouw Onderlinge werd opgericht, de particuliere verzekeringsinaat- schappijen beweerden, het veel goedkooper te doen. Spr. zeide altijd: „Wij berekenen wat het kost, het eind zal het wel uitwijzen Zoolang er geen nauwkeurige vergelijking mogelijk was, bloeiden de particuliere maat- schappijen, maar zoodra het puntje bij het paaltje komt, schieten ze uit. Toen de Ongevallenwet kwam, was het mo gelijk, de risico zuiver cooperatief te dragen. De premiemaatschappijen en de Onder linge moesten hetze-lfae doen. Het eind van het lied werd, dat de Onderlinge reusachtr groot werd. terwijl de particuliere maa schappijen zich beperlden to enkele vette postjes. Tegen de -Codp. Afzetvereeniging voor het vee hvamen ook alle handelaren, die hun le ven lang hun brood daarmee verdiend had- den en hun achterkleinzoon het ook al zagen verdienen, in het geweer, omdat ieele stelsel onderstboven werd zoo hun ge Men poogde de codperatie onmogelijk te ma ken en men doet dit door noodsciioten. Maar zoodra alles onder gelijke omstandigheden werkt, gaat de codperatie vddr. waarom zou een lid van een codperatieve vereeniging zichzelf beetnemen? En voor zijn organisatie niet doen datgene, waarvan bij de resultaten zelf plukt. Het afsluiten van posten met particulieren mag hem eens een voordeel opleveren, maar natuurlijk is hij dan slechts fefen op de vele belanghcbbenden. Anders, kunnen die parti culieren niet bestaan. Spr. kan zich den gedachtengang van hem, die zegt„Ik ben beter uit in de handen van een ander dan wanneer ik zelf de Jxlangen van mijn eigen portemonnaie behandei", niet voorstellen. Tegenover de moeilijkheden, die ook de andere codoeraties in den aanvang h&dden, kan men z i getroosten met de gedachte, dat men, wanneer men volhoudt, ook met de roote getallen in het boekje van den land- ouw komt te staan. (Applaus). Dr. Smeding vroeg, of net niet op den weg lag van het bestuur om uit alle mogelijke bronnen de gegevens van het nut van de coo peratie bijeen te brengen. Uit de bijeen te brengen gegevens zou kunnen blijken, wat in den loop der jaren de speculatieve bedrijven en wat de cooperatieve bedrijven hebben ge- geven. Daardoor zou men het nut van de lezing kunnen uitbreiden en dit zou, nu de land bouw een misschien niet rooskleurige tijd te- gemoet gaat, zeer gewenscht zijn. (Applaus) De voorzitter vond dit denkbeeld sympa- diep als de hemel en zoo breed als de zee En tegelijkertijd kwam er een bijna vastbera- denheid over haar en zij merkte bij't bergop- waarts gaan temauwernood iets van haar pijnlijken voet. Aan den anderen kant waar de weg weer daalde, lag immers het Ray grod meer, haar laatste en zekerste toe- vluohtsoord. En wat liet ze hier ook eigenlijk achter, waarom kon ze bij het scheiden niet vroolijk zijn Haar moeder soms? Wat gaf die er om als ze dood was 1 Die had haar immers dag in dag uit voorgepraat, wat er toch gebeuren moest als haar vader de oogen sloot en ze met die paar groschen we- duwenpensioen voor twee moest zorgen. En daarom zeide zij immers ook altijd weer, da zouden hebben. Maar nu was immers alles zij dien rijken Daniel Bogdan moest nemen, omdat zij dan geen van alien meer zorgen goed en in orde en moeder hoefde geen zorg meer te hebben dat het weduwenpensioen nie; toereikend zou zijn want de tweede onnutte opeetster ging nu heel stilletjes weg Of vader soms? Het was haar faaast nog lichter van hem te scheiden dan van haar moeder. Want zi. had van hem geen vriendelijk woord gehoord, sinds zij zich kon herinneren en ze herinner- de zich geen enkele keer, dat hij haar liefkoo- zend over't hoofd gestreeld had of haar naar zich toegetrokken om haar voor't een of an der met een kus te danken, zooals andere va- ders dat toch wel deden. Hijzelf kwam altijc in de eerste plaats, en als men haar thuis- bracht, zou hij miwdhitn eerst wel een beetjs huilen, maar dan sr over jaounarso, dai hij thiek; de besltsshag durrover dtende ereswei in een vergadering van den Band genomsc te worden. Spr. bracht hierop Dr. Posthuma dank voor hetgeen hij had gegeven. Volkomen was duidelijk geworden, hoe het anders kan Ook spr. was van het idefeele belang der cod peratie overtuigd en betuigcLe Dr. Posthuma namens alien hartelijk dank. (Applaus). Spr. geloofde, dat de uren, in de vijf cur- susdagen doorgebracht, wfelbesteed waren en constateerde, dat ze totaal door 171 pereonen bezocht waren. Het was spr. een behoefte, om alle inlei- ders dank te zeggen en ook bracht spr. dank aan de eereleden en leeraren, die meermalen de cureussen hadden bijgewoond. Met den wensch. alien een volgend jaar, zoo mogelijk nog in grooter getale, bijeen te ■I r. hi zien, sloot spr. hierna de bijeenkoinst. UIT EOEDIJK. De raad verg-aderde Dinidagmidd-ag ten 2 ure voltalli-g. Inge komen waa een achrijven van het ge- meentebestuur van Schagen, houdende het verzoek om adhaeeio te betuigen aan't adret van die gemeente aan de Tweede Kamer,- waarin verzocht wo-r-dt de wet soodanig te wijzigen, dat de gemoen-tenaren op het be- no emen van een burgemeeattr in-vl-oed kunnen uitoefenen, door te bono emeu volgena een voord-raoht van 3 pereonen o.p te maken door den raad. B. en W. stelden voor adhaeeie met het ad-res to betuigen. Met algemeeue etemmen werd hiertos be- •loten. Van het Prov. Drankweercomitfi wae het verzoek ingekomen om de K-oningin te ver- zoeken het aantal vergunningen te vet- minderen of te l-vpalen, dat in de gemeente geen nieuwe vergunningen meer verleend -mo gen worden. B. en W. vonden geen termen het verzoek in te wllligen en etelden voor om het voor kenniageving aan te nemen. In deze gemeente zouden 7 vergunningen mogen beataan en er bestaan er nu 6. De heer Hart oordeelde het wel in het be lang van -de gemeente om te bepalen, dat er geen nieuwe vergunningen- meer gevestigd mogen worden. Spr. wilde, gezien den geest van de bevolking, die ook door den kerkeraad tot uiting komt, in de lijn van het adret han- delen. Men gaat ook hier in de richting van beperking van het drankgebruik. De voorzitter wilde niet dat men zioh bond. De raad heeft altijd het recht om te bepalen, dat er in een bepaald gedeelte van het dorp niet meer dan een bepaald aantal vergunnin gen mag zien. Het ia mogelijk dat er in Huiewaard een vergunning verlangd wordt en men heeft er daar dan evenale in de andere deelen van de gemeente recht op. De heer Mulder wees op de toename van het drankmiabruik. Spr. was het met den heer Hart eens. Miet 6 tegen 2 stemmen werd het voorstel van B. en W. aangen-omen. Van het bestuur der Woningbouwvereeni- ging Koedijk was het verzoek ingekomen om ten behoeve van den bouw van 6 dubbele ar- beiderswoningen een voorachot te verleenen groot 7 103640. Het verzoek ging vergezeld van een expl-oitatierdkening, waaruit bleek, dat het plan de gemeente 623 per jaar sal kosten. Voor het grondvoorschot is noodig 37640, v -or het b-ouwvoore-chot 60000, af te los sen in 76 en 66 jaar. V-oor 7 25700 aan grond blijft onbebouwd. De oppervlakte daarvan is 80 snees en die denkt men te verhuren voor 7 300 per jaar. De voorzitter decide mt-de dat het college verdeeld was, waarom B. en W. geen advies gaven aan den Raad. De heer Beets bet-oogde, dat de vereeniging „Goed Wonen" tot dusverre niet te kl'agen had -over de medewerking van het college. Nu het er thans toe kwaon, meende -»pr. evenwel, dat hij, .gezien de hooge cijfers en gelet op den toestand van de gemeente in den ls.ctsleu tijd waarin de draagkracht van de gemeente- naren zeer verminderd is, zioh de vraag oioest stellen of hij wel verantwoord was langer aan het gpo-ote plan mede te werken. Het -o-pbrengen van de belastingen wo-rdt moeielijker en steeds komt er meer werkelooa- heid. Meer steun zal verleend moeten worden want brood gaat voor wonen. Spr. laat in ieder -geval het broodvraagstuk het zwaarat wegen. De woningen moeten al 7 3.50 huur per week doen en de gezondheidec-ommis-aie vindt deze huur nog te laag. Spr. vreest, dat daar om gezien de toestanden er geen arbeiders ge- noeg voor de woningen zullen 'komen en hij vond daar-o-m geen vrijheid voor het groota nu bij zijn zware kwaal ook nog deze opwin- ding moest dragen, ,En dan zou hij de men schen gaan vertellen dat hij al sinds zes nach- ten geen slaap meer in de oogen kreeg, trots alle middelen die hij er voor gebruikte En verder haar beetje leven nog Och, goede God, daarvan kon ze nog het allerbest afscheid nemenZij was niet lui, ze ker niet, maar werken van den vroegen och- tend tot den laten avond, werken, en niets dan werken, geen oogenblik een beetje plezier, dan had toch wel iedere dienstmeid het beter op de aarde, want die zou eenvoudig niet blijven. als ze niet een van de drie Zondagen vrij had en dan verder ieder viereljaars de marfctdag in de stad Maar zij? Nauwelijks had hij zich smor- gens de slaap uit de oogen gewreven, of ze moest al naar de stal om ,te melken; van de sftal het huis weer in om de kamers te doen dan weer naar de keuken, enzoovoort. En als je met alles klaar was en meende, dat je nu eindelijk voor een kwartiertje een boek uit de kast kon halen en bij het lezen van een mooie liefde^historie je eigen leed een beetje verge- ten, dan kwam moeder altijd weer ,met een nieuw wericje in het huishouden Zeker, moeder had haar gezegd, hoe ze aanpakken moest, om een rijke boerenvrouw te worden, die fijne kleeren droe";, en geen vin- ger uitstak om te werken, omdat zij daarvoor naar meiden had, die ze maar behoefde te commandeeren. Anita, doe jij dit en Trina doe jij dat! En toen had ze zich laten bepraten en opwinden om rich daarvoor te verkoopen aan dat monster, met zijn uitpuilende oogea en zijn grooten mond. En daarom liep zij au immers weg van huis, omdat zij wist, dat zij Mai nia* ken mWwiw (Words wwdgd) TT .7

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5