anJBGS&LS^.'TSE, sa van ALKMAAR bwaget Ur slgemeiat ksc- nis dat in hat Gtan-tt&ttblsti r*z Alkmaar N. 073 is opgccamsn he' beibiit r*n dea Bssd di«r gem-eats van 39 N-OTOffiti? 1918, Taaibij cijn vastgesteld: VERORDENINGEN OP HET HEFFEN EN IN1 V ORDEREN VAN RECHTEN VOOR HET GERRTJIK VAN HET GECMEEN- TE-SLACHTHTJIS TE ALKMAAR Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secre- tarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar te- gen betaling van 0.25 in afdruk is verkrijg- baar gesteld. AlkmaaT, 10 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. achopen voor Indie zijn, naar Aneta weet me- de te deelen, ajie geheel bezet. De'heer Ger. van Lingen, voorzitter der afd. Amsterdam van den R.K. Volksbond. Heerengracht 489, schrijft in „De Maasbode,!l het volgende: „Nog steeds duurt het conflict in het trans- portbedrijf voort. Geen van de partijen, welke invloed hebben op den gang van zaken, ge- ven teekenen van toenadering. En toch wordt door velen, ook bij de zaak betrokkenen, hard naar het eind verlangd. hiis van algemee- ne bekendheid, dat achter ait conflict nog iets meer zit dan een poging tot loonverhoo- ging- Ook de christelijke arbeidersorganisaties bij het conflict betrokken, hebben zich duide- lijk uitgesproken over een eventueele uitbrei- ding daarvan. Men moge denken over de houding van on- ze Roomsche transportarbeiders zoo men wil. Mn moge de houding van hun organisatie in dit conflict goed of verkeerd vinden. Een ding staat vast. Als het conflict wordt uitge- breid, als er een poging gedaan wordt een herhaling van 1903 te wagen, dan gaan on- ze Roomsche mannen aan het werk, dan bre- ken zij den strijd, dan geldt geen vrees voor molest, dan wordt de zorg voor hun gezinnen aan anderen overgelaten, dan wagen zij goed en leven, om het ergste onheil, de revolutie te keeren. Met nadruk heeft onze Roomsche organisatie dat verklaard, eg wij weten op haar te kunnen rekenen. Om den strijd te kunen volhouden totdat het critieke moment is aangebroken, is geld noodig. Maar vooral is het noodig, dat met het gevo.: van geld niet gedraald wordt. No vember '18 leerde ons, dat het Amsterdamsche publiek gaame offeren wil als de noodzaak aan den man komt. Evenwel is voorkomen beter dan genezen. Onze Roomsche trans portarbeiders zullen, als uit dit conflict iets anders voortkomt, den eersten stoot moeten opvangen. Dat kunnen zij niet, als zij slecht zijn gevoed, als de armoede hun woningen is binnengel;omen. Zij zij bereid te offeren als het voortbestaan van de Maatschappij in ge- vaar komt. Zij worden in dit geval de voor- hoede. Wordt een poging tot revolutie door hun Roomsche koppen opgevangen en ge- keerd, dan genieten wij alien daar de voor- deelen van Het is niet meer dan billijk, dat wij voor de munitie zorgen. Over de houding van onze Roomsche orga nisatie is veel geschreven. Ook dikwijls door hen, die zonder voldoende kennis van zaken oordeelden. Evenwel is het een ieders recht, die houding goed of af te keuren. Omtrent een ding bestaat echter volkomen zekerheid. Als deze staking zich uitzet tot een poging tot revolutie, dan staan onze Roomsche transportarbeiders als een muur." „Het Volk" meldt dat in het buitenland vertoevende schepelingen hun geld overma- ken per machtiging tot uitbetaling aan het bestuur van den Centralen Bond. Dit gaat met dat bewijs naar de Jrantoren der reede- rijen en daar betaalt men het geld, waarvan straks de stakers uitkeering ontvangen. Door de Federatie werd, volgens van die zijde aan „Het Volk" verstrekte gegevens, vo- rige week Zaterdag in totaal aan 3100 man uitkeering verstrekt. Het totaal bedrag der uitkeering kon men niet noemen. Door den Centralen Bond werd j.l. Za terdag te Rotterdam ruim 61.000 uitge- keerd. Naar men aan de Telegraaf van de zijde van den Centralen Bond van Transportarbei ders mededeelde, moet de exploitant van het eerste handelsvliegtuig, de Blackburn Kan garoo, aan het stakingsbureau hebben aan- geboden het rtansport van goederen uit En- geland naar ons land stop te zetfen, indien de besturen dit wenschen. Een beslissing is nog niet genomen. Het blijkt thans dat de havenarbeiders in Hamburg zich niet alien 8olidair hebben ver klaard met de Nederlandsche stakers. Er zijn namelijk te Hamburg twee Hollandsche ache- pen binnengekomen, de „Oberon" van de Kon. Ned. Stoomb otmaatschappij, uit de Middellandsche Zee en de „Jan van Nassau" van de Kon. West Ind. Mail uit Weat-Indie, die blijkbaar beiden te Hamburg worden ge- lost. Oorspronkelijk hadden beide echepen te Amsterdam moeten binnenkomen, inaar in verband met de staking zijn ze naar Hamburg gedirigeerd. Het moet in de bedoeling liggen de lading van de „Oberon" die uit Levant- artikelen als Zuidvruchten enz. bestaat, per epcor naar Nederland te vervoeren. De Nederlandsche Transportarbeidersbon- den hebben zich over deze aangelegenheid reeds in verbinding gesteld met de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Xram- wegpersoneel om te trachten gedaan te krij- gen dat deze goederen worden besmet ver klaard. Een beslissing is nog niet genomen. De Internationale Transportarbeidersbond is mede in kennis gesteld van de houding der Hamburgsche transportarbeiders, opdat deze alsnog zal trachten ze tot solidariteit met de stakers te bewegen. Het laden met steenkolen van het Fransche s.s. „Toulouse" in de Rotterdamsche haven is door Fransche mariniers gesehied en is gister gereed gekomen. Men werkt nu aan het derde en vierde schip de „Saverne" en „Mortagne" in de Schiehaven. Er werd gister met eigen krachten gewerkt op het Duitsche stoomschip „Flora", dat met katoen geladen is. DE OTA KING BIJ HET GEZELSCHAP ROYAARDS OPGEHEVEN. In een gisteren gehouden algemeene leden- vergadering heeft de Nederlandsche Tooaeel- kaneiaaast Vefsseiginff tetsien s&i la- gang van hdden de staking bij de raamlooze vcnnootschap ,;Het Tooneel" op te heffen. Dr. Willem Royaarde, de directeur van dit gezelschap, had1 zich tevoren bereid verklaard, alle vroegere door hem geengageerde krach ten terug te nemen. Ten opzichte van de andere, thans nog bij de staking betrokken directies, blijft de toe- stand ongewijzigd1. Dr. Royaards deelt mede, dat hij de, door de tooneelistenstaking afgebroken reeks vcorstellingen thans hervat. Vrijdag a.s. 12 Maart geeft de N.V. „Het Tooneel" eene op- voering van lrMercadet" in den Stadsschouw- burg. DE UITLEVERTNG VAN DEN EX-KEIZER. De correspondent van de Matin" te Den Haag zegt uit goede bron te hebben verno- raen, dat de tweede nota in de keizer-kwestie een gewijzigd document was. 'De oorspronke- lij'ke redactie was veel meer kortaf en stijf- hoofdig. Deze eerste tekst is verzacht tenge- volge van het officieuse polsen bij de Neder landsche regeering door de vertegen woord i- gers der Entente te Den Haag en anderzijds ook van de tusschenkomst van politieke perso- nen in Nederland, met name mgr. Nolens, die voordat deze nota verzonden werd, door de Nederlandshe regeering was geraad- pleegd. 'Naar onze berichtgever nader verneemt zal het antwoord, dat de Entente nog op de tweede Nederlandsche nota geven zal, waar- schijnlijk de vorm hebben van een „note ver- bale", hetgeen in de eigenaardige terminolo- gie van de diplomatic niet zeggen wil, dat't niet op schrift wordt gesteld, maar schijnt aan te duiden dat de geallieerden van verder aanhouden niets meer verwachten en alleen pro forma het laatste woord willen hebben. Een zeer gezaghebbend Fransche diploma- tiek persoon, die ik sprak, verklaarde trou- wens, dat, naar zijn overtuiging, de kwestie thans absoluut uit de wereld is. IDE VER'E E'NVOU'DI GING DER 9CHRIJFTAAL. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal, nam de volgende motie aan: Het Hoofdbestuur van de Vereen. tot Ver eenvoudiging van onze Schrijftaal, vemomen hebbende dat de minister van1 Onderwijs, Runsten en Wetenschappen, een nieuwe rege- ling van het zoogenaamde taalkundig ge- slacht zal doen ontwerpen, in den geest van de nota- Muller in het rapport van de staats kcmmissie, met de bedoeling daaraan een of- ficieel karalcter te geven, van oordeel dat tegen een d'ergelijke uiter- aard willekeurige regeling, waarbij1 de moei- likheid van de huigings-n gehandhaafd blijft, overwegende wetertscbappelike en prakties pedagogiese bezwaren bestaan. Spreekt de nadru'kkclike wens uit dat de Minister,, na kennis genomen te hebben van de bezwaren. in de Open Brief van Prof. Dr C. Gi 'N. de Vooys ontwikkeld aan zijn voor- neinen geen gevolg zal geven, doch bij. onder wijs en eksamens de toepassing zal veroor- loven van de regel die voorschrijft in de spel ling de niet gesproken buigings-n weg te la- ten, een regel van de vereenvoudigde spelling die, blijfoens de praktijk, ook bij vele niet-ver- eenvoudigers instemming gevonden heeft. NIET TIJDIG AANVRAGEN VAN VRIJSTELLING BROEDERDIENST. Twee ingeschrevenen voor de militielich- ting 1920 in de gemeente Harlingen ver- zuimden het vorig jaar tijdig in het tijd- vak 2131 Maart vrijstelling wegens broederdienst aan te vragenzij deden dit eerst in den loop der maand April. Het ge volg daarvan was, dat hun aanvragen niet meer in de eerste zitting van den militieraad konden worden behandeld. In de tweede zit ting werden zij niet-ontvankelijk verklaard, uit overweging, dat zij zelf schuld hadden, dat hun aanvrage niet tijdig was ingekomen. Belanghebbenden gingen van deze uit- spraak in beroep, eerst bij Gedeputeerde Sta- ten en later bij de Koningin. Zij voerden tot hun verdediging aan, dat zij door uitoefening van de zeevaart en door het verrichten van arbeid elders op werkdagen gewoonlijk niet in Harlingen aanwezig waren en dus niet tij dig ter secretarie hadden kunenn komen om de noodige stukekn te doen opmaken. Dit heeft hun niet mogen baten. Dezer dagen zijn bij koninklijk besluit hun bezwaren ongegrond verklaard, uit overweging, dat de aangevoer- de omstandigheden voor het begaan verzuim geen verontschuldigingsgrond opleveren, ver- mits de aanvrage door den inschrevene niet persoonlijk behoeft te geschieden, doch ook vanz ijnentwege door een ander kan worden gedaan. Belanghebbenden moeten dus dienen, hoe- wel zij recht op vrijstelling wegens broeder dienst hadden. DE GRENS. Sedert een paar dagen zijn de Belgisdhe grenzen wederonvgesloten, zoowel voor ter goeder trouw bekende grensbewoners als voor houders van passen. Niemand wordt meer doorgelaten. Desnietegenstaande ko men dagelijks honderden Belgische werklie- den naar hier om op de fabrieken te werken. Represaillemaatregelen worden van onze zij de nooit genomen. Belgen, die aan deze zijde van de grenzeen wonen kunnen steeds onge- stoord heen en weer trekken. Het voor Ne- derlanders noodige visum van de pas door 'n Nederlandsche consul is voor hen niet noo- dig. Vele vluchtingen, verdacht, beschuldigd van of veroordeeld wegens verstandhouding met de Duitschers vertoeven hier«in de verschil- lende hotels. INBESLAGNEMING VAN WEELDE- ARTIKF.LEN. Binnenkort zal een verordening worden uitgevaardigd, volgens welke alle luxe-genot- middelen in Duitschland zullen worden in beslag genomen, terwijl de verkoop en de vervaardi^ing zal worden verboden. Deze verordening zal in hoofdzaak betrck- king hebben op uit het buitenland ingevoerd'e luxe-artikelen en genotmiddelen, door welker invoer de Duitsche valuta voortdurend daalt, maar ook op de fabricage en den verkoop van binnenlandsche chocolade, sigaretten enz. DE INIVALTOITEITSWET. Straf voor het niet plakken van rentezegels. De Raad van Arbeid te 's-Gravenhage ves- tigt er de aandacht op, dat de kantonrechter te Ooe? vereordctld: L E. te K«peS1e, wegens het niet plakken van zegels op de ren- tekaart in gevolge de InvaUditeitswet, tot 54 maal 3 boete subsidiair 54 meal 3 dagen hechtenis. DE DE MJOCRATI SOHE SPORT. Terwijl in het maatshappelijk leven arbei- der en Capitalist gescheiden bnjven door den onverzoenlijken klassen- en standeustrijd, bindt de sport hen broederlijk samen in het genieenscihappelijk nationaal belang. Zie naar net Nederlandsch elftal 1 Van Diermen, stakend bootwerker, door De Kesslers getlankeerd. DE RIJKSVERZERINGSBANK. Ingediend is een wetsontwerp tot vaststel- ling van verdere regelen betrettende de orga nisatie der Rijksverzekeringsbank. Het strekt om aangezien in verband met de op 3 December 1919 in werking ge- treden InvaUditeitswet cn Ouderdomswet 1919 de taak der Rijksverzekeringsbank niet langer beperkt is tot de uitvoering der Onge- vallenverzekering in een afzonderlijke wet een algemeene regeling te geven van de or ganisatie der bank. O. m. wordt het gewenscht geoordeeld, dat in ruime mate gelegenheid benoort open te staan de gelden van het lnvaliditeitslonds te beleggen ten bate van de volksgezondheid. Ook wordt voorgesteld. een vast bedrag te bepalen voor het aandeel van het Rijk in dp kosten van het beheer der Bank, voor zoo- veel die kosten voortvloeien uit de uitvoering der Ongevallenverzekering. De totale kosten van de bezoldigingen der ambtenaren, waar van de helft ten laste van het Rijk komt, be- droegen in 1919 rond 1,800.000. Daarom schijnt het gewenscht teneinde de Rijks schatkist niet te zwaar te belasten, de bijdrage van het Rijk naar boven te begren- zen. Voorgesteld wordt daarom een maximum van 1 millioen. BILJARTEN OP AFBRAAK. Tal van cafehouders in Friesland, vooral die met kleine zaken, ruimen hun biljarten op, nu daarvan per jaar, pl.m. f 40 belasting betpald moet worden. 't Is qatuurlijk moei- lijk er koopers voor te vinden; de meeste bil jarten gaan dan ook weg „voor afbraak." UITWATERENDE SLUIZEN IN KENNEMERLAND EN W.-FR1ESLAND. De heer Uitentuis Jz., oud-lid van den raad te Purmerend, die benoemd werd tot Heem- raad van „de Purmer", is later ook gekozen, tot: Hoofdingeland van het „College der Unwaterende Sluizen, in Kennemerland en West-Friesland. KORTE BERICHTEN. De Tweede Kamer zal de interpellatie- Marchant betreLende de havenarbeiderssta- king Donderdagmiddag om 1 uur behande- len. De regeering heeft verklaard hiertegen geen bezwaar te hebben. De Scheepvaartvereeniging-Zuid zal zorgen voor de overlading van het voor Oos- tenrijk bestemde graan. De hirurprijzen van bouw- en weiland gaan in de Betuw# sterk naar beneden. Dage lijks brengen de verhuringen 40 a 50 pCt. minder op dan bij de verhuring in 1919. Een perceel weiland deed ditmaal slechts 850 tegen 1850 bij een vorige verpachting. Slager G. v. d. Bos te Enschede kocht van de landbouwers gebrs. Tegelen te Lon- neker een varken, dat het respectabele ge- wicht had van 579 pond. Doordat de kinderen met lucifers speel- den, is de boerderij bewoond door A. Spaan-te R.xien (Dr.) afgebrand. Twee koeien kwamen in de vlammen om. Gisteren is in de Waterloostraat te den Haag een twaalfjarig meisje aan slaapziekte overleden. Het kind was's avonds naar bed gegaan, en toen zij den volgenden morgen niet weer ontwaakte, werd een dokter ge- raadpleegd, die constateerde, dat het meisje aan een slaapziekte gestorven was. Als een bijzonderheid in de hoenderwe- reld kan uit Ter Apel gemeld worden, dat een kuiken 5 maanden en 3 weken oud thans reeds geregeld aan den leg Nabij Dedemsvaart it stermorgen een goederentrein cntspoord, waardoor het ver- keer naar Leeuwarden en Groningen ge- stremd werd. Op het Pampus, dieht bij Muiden, haal- de een Burgerdammer visscher in rijne bot- netten een bruinvisch op. Het dier woog plm. 100 pond. Te Bleiswijk (Z.-H.) is de offerbus voor de armen uit de R. K. kerk gestolen en later ledig terug gevonden. In de Noord-Hollandsche veenpolders is met het machinaal veenbaggeren een b egiif gemaakt. De eisch der machine-arbeiders is niet ingewilligd; het weekloon is bepaald op 45 (vorig jaar 44, terwijl nu was ge- vraagd 50)de werktijd is verminderd van 12 op 10 uur per dag. Te Zwolle is de melkprijs verlaagd tot 17 cent. Van heden af zal een extra-kolentrein loopen uit Duitschland via Emmerik naar Roosendaal, op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Eenige vrienden van Erederik van Eeden hadden het voornemen zijn zestigsten verjaardag op 3 April a.s. feestelijk te vieren. Van Eeden is hierover gepolst en gaf als zijn nadiukkelijken wensch te kennen, dat van all'e festiviteit of huldebetoon zal worden afgezien. De meeste ringovens langs de Waal heb ben de door het hooge water onderbroken steenfabricage hervat. INOEZONDEN MEDEDEELINOEN. STADSNIEUWS. MEDEWERKING VAN HET PUBLIEK GEVRAAGD. Den laatsten tijd komen er bij de politie lihier barhaaldelijk klachten voor over de baidsdigheid van de jaugd imake het inwer- pen ven ru'.fc'i ta °sz7. '-tSta door honden werden gebeten. Het is gewenschet dat het publiek mede- werkt de ruitengooierij bij de jeugd te be- strijden en dat houders van min of meer ge- vaarlijke honden het hunne doen om te voor komen dat hun medeburgers daarvan de slachtoffers worden. BENDEMD. Tot adjunct-coniT-Ic-i ter secrotarie alhier zijn benoemd de herr. n R. Middelburg te Beemster en K. Westveen te Ame'-sfoort. REM. GEREF. KERK. Tot predikant bij de rem.-gei gom. «nte alhier is beroepen ds. H. Cramer, prop., tijde- lijk predikapt bij genoemd'e gemi or, „KUNST ZIJ ONS DOtL In de tuinzaal van de „Harmom< hebben wij na een paar jaar van onderbreking weer eens een tentoonstelling gehad va h werk van eenige leden van bovengcaoemde veree niging. De zeer oude vereeniging van beoefenaren der teeken- en schilderkunst hcott doox de ten toonstelling het bewijs gelevt rd, dat ze nog wel vol ievenskracht is. Het valt te betreuren, dat de tentoonstelling slechts een paar dagen geopend is geweest. Een bezoek aan de tentoonstelling schonk ons de overtuigyig, dat de bevvonderaars van de schilderxunst met het niet oezoeken er van iets gernist hebben. Het zou zelfs ge wenscht zijn de leerlingen uit de hoogere klassen van onze Qnberwijsinnehtuigen in ae gelegenheid te stelien deze tentoonstellingen le bezoeken. Ze Was ons het bewijs dat er ook in onzen tijd nog uelae voor de kunst aanwezig is. De jongere leden toonden door hun werk, dat ook zij het copieereu van de natuur had den iosgeiaten en bet aandurfden om in zui- vere kleuren te combineeren. Het meest gedurfde was wel het werk van Kees v. d. Meer. Het werk van deze jonge man kwam ons het beste voor. Wat men voor enkeie jaren als awaasheid aanschouwde, leert men nu als dragelijk zien en een langdurige beschouwing brengt den Dezoeker er toe ait werk, waarDij er sterk naar gestreefd wordt om het licht te latcn uitkomen, te gaan waardeeren en hooger te steuen ais de troostelooze, viakke, nieiszeg- gende landschappen, die tot nog toe de alge meene bewondering trekken. Het werk van W. F. Koster Tcwam mede zeer goed uit. Zijn pastel „ten trieste mor gen" voldeed bijzonder. De heer Wigman is sterk in het weergeveu van stillevens. Zijn werk mist echter het streven van de beide eersten „het zoeken naar kunst." Van W. v. Os was ook eenig werk waarvan het danseresje ons het meest voldeed. De in vloed van v.d. Hem en Sluiters was hier wel te onderkennen. Van den heer Groothuizen was al zeer ver- schillend werk aanwezig. Wij oriderkenden eenige doeken, die heelemaal uit gaan boven het decoratieve en tegenover het audere toon- de, hoe het niet moest zijn, maar zagen ook een paar scliilderijtjes en een stilleven van nem die heel wat beter waren en het zelfs zeer goed deden. Van den heer Zick zagen wij een mooi bloemsluk, van mevrouw Doornman een paar mooie damesportretten en van den heer Nederkoom een pastel „Mosselenbuurt te Bergen" dat een tikje verder was dan het na- turalistische. Wij weten niet of wij met deze opsomming anderen te kort doen, omdat het ontbreken van een catalogus ons niet in staat stelde ons van alle inzenders te overtuigen. Het bezoek aan de tentoonstelling vonden wij echter zeer interessant en schonk meet dan wij van Kunst zij ons Doel" verwacht- ten. (Wegens plaatsgebrek eerst heden ge- plaatst). RECHTSZAKEN. BROEIDERMOORD. De 24-jarige mijnwerker M. N te Kerkrade thans gedetineerd stond gisteren te- recht terzake vanz ware mishandeling den dood tengevolge hebend, van zijn 21-jarigen broeder Jan. Bekl. koesterde een wrok tegen zijn broer omdat deze hem had verraden toen hij tijdens den oorlog zonder vergunning in het hem wegens smokkelen ontzegde gebied was teruggekeerd. Het O. M. waargenomen door Mr. Peperkamp legde den nadruk op het afschuwelijke van een broeder- moord. Spreker kon slechts weinig ver- zachtende omstandigheden aanvoerenhij acht dan ook een gevoelige straf op zijn plaats en eischte tegen bekl. een gevangenis- straf voor den tijd van 15 jaren. De verdedi- ger Mr. J. Kleijnen pleitte op verschillende gronden clementie. De uitspraak werd be paald op 23 Maart. ARROND1SSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 9 Maart. DIEFSTAL. De 28-jarige Arie K., los werkman te Alk- maar, gedetineerd in het Huis van Bewaring, heeft op Zaterdag 17 Januari 1920 twee gou- den ringetn, tocbehoorende aan den goud- winkelier A. Repko, alhier, ontvreemd. Beklaagde kwam in den winkel, in gezel schap van zekcren Mies Huit Hoomzij vroegen ringen te mogen zien, die door be klaagde werden gepast Plotseling liep hij den winkel uit, gevolgd door Mies H. Na hun vertrek miste de heer Repko 2 gouden ringen. Beklaagde bekende hetgeen hem is ten laste gelegd Op het Waagplein heeft beklaagde een der ringen ten geschenke gegeven aan Mies H. Beklaagde zegt dronken te zijn ge weest. Hij is te Amsterdam voorwaardelijk veroordeeld tot 3 maanden igevangenisstraf. Deze veroordeeling betrof een rijwieldiefstal Het O. M. vorderde 6 maanden gevangenisr straf. Mr. Offers, toegevoegd verdediger, vroeg aanhouding der beslissing van de rechtbank tot het rapport van den reclasseerings-ambte- naar is ingekomen, subsidiair een Iichtere straf. HELING EN DIEFSTAL. Hierop stond terecht de in de vorige zaak genoemden persoon, Mies H., grondwerker, oud 24 jaar. Mr. Offers kwam in de plaats van Mr. Huir zinga van Hoom als toegevoegd verdediger. Beklaagde wordt ten laste gelegd': le. he- ling van een door vorigen beklaagde gestolen ring; 2e. diefstal van een lap stof op Maan dag 19 Januari, ten nadeele van den manu- facturier J. H. A. Kiihne, in de Huigbrou- werstraat. E>e heer Kuhne zag, dat een mans- persoon van de uitgestalde goederen een stuk manchester wegnam en daarmee hard1 weg- liep. De heer Kuhne liep hem achterna en trachtte hem te grijpen, waarop het gcstolene onder zijn jas uit op den grond viel. Beklaagde bekende, maar wierp de schuld op zijn dronkenschap. Door den Officier werd 10 maanden gevan- genisstraf geeischt. Beklaagde is het vorige jaar tot 6 maanden gevangenisstraf verooraceld ter zake die'stal. Beklaagde zeide nimmer veroordeeld te zijn. De Officier zag dat hij zich vergist had in den persoon en wijzigde zijn requisitoir. Hij vorderde nu 6 maanden gevangenisstraf net bleek, dat beklaagde in 1919 was ge- verbaliseerd terzake mishandeling en beroo- vng, ladelichting en mishandeliing. Mr. Offers concludeerde tot een voorwaar- deliike straf, subsidiair aftrek van voorarrest. DIEFSTAL VAN STEIGERTOUWEN EN DRAADNAGELS. Voor dit feit stonden terecht de opperlie- den Willem J oud 44 jar, en Jan de B.j oud 39 jaar. Beklaagden waren op 29 November in dienst van den heer Th. Winter te Velzen, aannemer van het bouwwerk aan den Baan- singel. Getuige miste 18 steigertouwen en 18 pak draadnagels. 2e Bekl. is nu nog bij getuige in dienst en de heer Winter deed voor hem een goed woord. Het feit is in dronkenschap gepleegd Zij hebben echter den diefstal begaan na voorafgaande afspraak. Beklaagde J. heeft de touwen en de draadnagels hit het magazijn boven weggehaald en de B. stond op den uit- kijk. Zij hebben een en ander verkocht bij den opkooper Herman J. Beklaagden zeiden echter dat zij een en anuer hebben verkocht aan den koopman Gerrit S. De Officier vroeg wat beklaagden thans verdienen. t)aarop nam het O. M. requisitoir. Z.Ed, wenschte geen gevangenisstraf te vorderen. Beklaagden zijn op den goeden weg en be- hooren niet in de gevangenis thuis. Spreker was echter van meening, dat zij het gebeurde moeten voelen en daarom stelde spreker voor hen niet voorwaardelijk te veroordeelen, maar hen een geldboete op te legmen en wel aan ieder de president merkh ehter op, dat het hier diefstal in vereeniging betro*, waarop spreker vervolgde: ieder vooi waarde- lijk te veroordeelen tot 3 maanden gevange nisstraf met 3 proefjarcn. Mr. Leesberg verwees naar de voorspraak van getuige Winter. Pleiter was den offi cier voor zijn requisitoir dankbaar. Hij stel de zich meer voor van een voorwaardelijke veroordeeling dan van een geldboete, hoewel pleiter juridisch verschilde met de kwalifica- tiediefstal in vereeniging. Het betrof naar pleiter's meening hier diefstal en medeplich- tigheid. Ten slotte sioot pleiter zich aan bij het requisitoir. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. De 33-jarige los werkman Nicolaas Marie R. te Alkmaar stond thans terecht ter zake diefstal van naaigaren, bindtouw enz., ge pleegd in het tijdsverloop van JuniDecem ber 1919, ten nadeele van den getuige B. Vlessing, niet verschenen, waarvan acte werd verleend, zoodat tegen den heer Vlessing vermoedelijk een strafvervolging zal worden in'gesteld ter zake van het niet voldoen aan een wettelijlke verplichting als getuige. Beklaagde was in dienst van den heer Vles sing en ontving van den heer Wuuman, meesterknecht, touw om te splitsen, daarvan moest hi. letouwen maken. Beklaagde moest dan 1 bos touwen verduisterd hebben. Ook moest hij zich hebben toegeeigend kluwen naai- en bindgaren. Beklaagde bekende. Hij had 7 touwen te veel en af en toe er een medegenomen. Eerst zonder strafwaardige bedoeling, doch later heeft hij die touwen verkocht ten eigen' bate. Het O. M. requireerde 1 maand gevange nisstraf. Beklaagde zeide, dat zijn weekloon zeer laag was. Hij verdiende nu 30 a 32 als grondwerker. SCHULD HELING. Vervolgens moest zich verantwoorden de 32-jarige koopman Hermanns J. te Alkmaar, aan wien ten laste is gelegd: het opkoopen van de in de voorgaafide zaak bedoelde goe deren, c q. de pakken draadnagels en de 18 steigertouwen, aan den aannemer Winter ont vreemd. Beklaagde had aan getuige W. J. gezegd, dat hjj het mar aan Gerrit S. moest verkoo- pen. Ze deden toch samen. Het goed is ver kocht voor 27,50. Beklaagde zeide: „Ik heb het niet gekocht... „Ja", zeide de president, „om je plezier te doen, omdat ge geen tijd hadt. Hij heeft aan S de koopsom terugbetaald." Beklaagde begreep niet, dat het goed van diefstal afkomstig was, maar heeft ook ver- zuimd naar de herkomst te informeeren, wat tegenwoordig de wetelijke plicht is van elken opkboper. Getuige Gerrit S. verklaarde in opdracht van Herman J. te hebben gekocht spijkers en touwen. Hij heeft nog gevraagd of het recht- schapen handel was, waarop beklaagde ant- woordde: Het is zuiver werk, ik ken die jon- gens veel te goed1. Getuige ontving 1.25 commissieloon van beklaagde. Ter zake schuld-heling vorderde het O. M. 14 dagen gevangenisstraf,' Bdklaagde verzocht een voorwaardelijke veroordeeling of een geldboete. nog Eens sghuld heling. In verband met de vorige zaak kwam zich nu als beklaagde presenteeren de 61-jarige koopman Jan J., wonende Omval, bij Alk maar. Beklaagde heeft het door vorigen beklaag de ontvreemde touw gekocht, zonder zich be- hoorlijk van de herkomst op de hoogte te stelien en zich te overtuigen dat het gekochte niet door misdrijf was verkregen. Hij neeft ge kocht: koetouwen, bindtouw en naaigaren, op verschillfende datums in' December 1919. Hij zeide dat hij niet begreep dat aan d'e ne- gotie, figuurlijk gesproken, een .,luchtje" zat. Het speet hem verschrikkelijk. Hij heeft nu een register aangelegd. Hij wist te voren niet dat dit noodig was, maar hij komt uit het boerenland en daar vraagt men er niet naar. Hij is een alleenwonend man en verdient pl.m. 10 per week. In ieder geval: hij heeft niet gelnformeerd Enkeie lepels daags terken zenuwen en lichaam. 21.000 Artsen erkennen dit fchnftelijk.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2