DAGBLAD VOORALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 61 Eonderd twee en twinfigste Jaargang 1920 Y EI J D A G 12 MA ART S Dit atmroer 5&?aif off 2 iwsaen. Deze Couranl word* ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar 2.franco door het geheele Rijk f 2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. Prijs der gewone AdvertentiCo. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BUITENLANPSCH OVERZICHT. Het bericht uit Cairo inzake het protest van 52 nationalisten tegen het protectoraat van tngeland over Egypte zal de Britsche regeermg ongetwijfeld veel zorg baren, daar een opsiand in Egypte en die schijnt niet onmogeiijk kan overslaan naar de andere bezitiingen in N.-Afrika en zoodoende het Engelscne koloniaal bezit in gevaar brengen. Ook Erankrijk en Italie zullen met bezorgd- heid de beweging in Egypte gadeslaan, want hebben ook zij met bezittingen in Afrika (Ma- rokko, Tunis en Tripolis), die bij woelingen in bet oude Egypte kunnen meegesleept wor- den? De geest in het Mohammedaansche Noord- Afrika zal de leidende staatslieden in de en tente-landen ongetwijfeld tot voorzichtigheic stemmen in hunne politick jegens Turkije en daarom klinkt het ook wel waarschijnlijk, dat de bezetting van Konstantinopel door de ge allieerde legers weinig zal uitwerken. Wel is er in Engeiand een strooming, die de Turken graag uit Europa zou verbanneo, maar of het daartoe zal komen is nog de groote vraag. „Aan het Turksche wanbeheer en de moorden moet een eind komen", zegt de Daily Chroni cle en daarom zal de wacnt aan den Bospo rus versterkt worden in plaats van verzwakt. Alies goed en wel, maar zal Turkije niet, zooals voorheen reeds dikwijls, komen met allerlei beloften van betersdiap en.... inmid- dels voortgaan met zijn politiek Het aanbie- den van verontschuldigingen over het gebeur- de in Cilicie en het vragen van een onder- zoek naar het gebeurde door een geallieerde commissie wijst o. i. wel weer op het gebruik maken van het beproefde recept. Het memorandum van den Oppersten Raad inzake den economischen toestand der wereld is thans openbaar gemaakt. Het begint met een overzicht van den hui- digen toestand en de oorzaak van de duurte en besluit met een aantal raadgevingen, wel- ke geschraagd zijn door het gezag van alle onaerteekenende regeeringen. Het heet o. m. Het ingrijpen der regeeringen kan wel een verzachtenden invloed tiebben, maar kan niet de oorzaak van de moeilijkheden wegnemen, die gelegen is in de verwoesting van goede- ren. Europa is nog lang niet tot den toestand van volstrekten vrede teruggekeerd. Naar verluidt, heeft Rusland een leger van ander- half millioen man of meer te velde en de ont- wapening van deze troepen is natuurlijk een van de eerste vereischten voor den Europee- schen vrede. Niet minder dan een millioen man zijn nog steeds onder de wapenen in Polen, Roemenie en de nieuwe staten, die gevormd zijn uit Qostenrijk-Hongar e. A1 behooren de gewapende conflicten tot het verleden, zoo bestaan er toch nog tal van wrijvingen en antipathieen, welke een natuur lijk gevolg zijn van den oorlog en die nog steeds tal van landen1 van Europa beheer- schen en die leiden tot economische hinder- palen, welke een beletsel zijn voor het herstel van de welvaart der betrokken streken. De vrfedestoestand moet in alle takken van het leven terugkeeren. Overwinnaars en over- wonnenen zijn gelijkelijk verarmd door inva- liditeit, ziekte en gebrek. De gezinnen van in- validen en die, waar het gezinshoofd wegge- rukt is, moeten gesteund worden1. De toestand moet onder het oog gezien worden met dezelfde vastberadenheid als van beide zijden gedurende den oorlog is ge- toond. Men moet er van beide zijden een eer in stellen te toonen, dat de vrede meer uit de menschelijke natuur kan halen dan de oorlog. De mogendheden geven opnieuw als hun vast besluit te kennen in dit opzicht samen te werken, doch elk burger moet begrijpen, dat het noodig is zich in zijn dagelijksch gebruik te beperken en op onbaatzuchtige wijze zich zelf te verloochenen, daar spaarzaamheid van elk op zichzelf niet minder noodig is dan be- zuiniging op de regeeringsuitgaven.. Het is van groote beteekenis, zoo wel in het be lang van de geallieerde landen als in dat van Duitschland dat zoo spoedig mogelijk het bedrag, dat Duitschland zal hebben te beta- len volgens het verdrag van Versailles, zal worden vastgesteld en dat het in staat gesteld zal worden de noodige levensmiddelen en grondstoffen te ontvangen en zoo noodig in- dien de commissie van herstel dit zal toe- staan, een leening in het buitenland te plaat- sen ter voorziening in zijn meest noodige behoeften, tot een bedrag en met de facilitei- ten, welke de commissie van herstel noodza- kelijk zal achten. Ten opzichte van Oostenrijk zal wellicht een meer directe bulp noodzakelijk zijn. De conferentie acht het ten aanzien van het herstel van den volledigen vrede in de ge heele wereld en van de normale econoiNische betrekkingen noodzakelijk, dat de vrede in Oost-Europa zoo snel mogelijk hersteld zal worden. De legers moeten overal teruggebracht worden tot op vredesvoet. De bewapening moet zocuter beperkt worden, als met de nati- onale verdediging in overeenstemming te brengen is en de Volkenbond moet worden uigenoodigd zoo spoedig mogelijk een voor- stel van dien aard in overweging te nemen. De landen, die ten gevolge van den obrlog ontstaan zijn of hun grenzen hebben uitge- breid, moeten onmiddeliijk in alle opzichten de vreedzame betrekkingen hervatten, opdat het herstel van den economischen toestand in Europa niet worde belemmerd door de vor- ming van gunstmatige grenzen. Over het al- gemeen moet de productie verhoogd en de verspilling tegengegaan worden. Er moeten onmiddeliijk stappen worden gedaan om tot een deflatie van krediet en van circulatiemiddelen te geraken en wel door 't verminderen van de steeds terugkeerende re geeringsuitgaven tot binnen de grenzen van cte inkomsten. De mogendheden, die op de conferentie vertegenwoordigd zijn, erkennen de noodza- kelijkheid van een voortdurende samenwer- king tusschen de geallieerden en van het uit den weg ruitnen van moeilijkheden, ten einde den wederziidschen ruil van noodzakeiijke artikelen te bevorderen. Met betrekking tot het verwoeste gebied, met name in Noord-Frankrijk, zullen de be- noodigde gelden voor het herstel van die stre ken gevoegelijk kunnen worden gevonden door het aan de markt brengen van leeningen in anticipate op de betalingen voor vergoe- ding, zooals die in het vredesverdrag voor- zien ziin, terwijl de bepcrkende bepalingen, welke de conferentie wenscht gemaakt te zien met betrekking tot het opnemen van nieuw geld, niet van toepassing zijn op leeningen en kredieten, die opgenomen worden met het doel om aan deze abnormale kapitaaluitgaven het hoofd te bieden. Het is wenschelijk en in het belang van Duitschland en van zijn schuldeischers, dat het totaal dat voor vergoeding zal moeten worden betaald, zoo spoedig mogelijk vast gesteld zal worden. De conferentie merkt op, dat bij het proto- kol van het verdrag een tijdperk van vier maanden van de onderteckening van het ver drag af aan Duitschland toegekend is, om voorsteleln te doen in den zin waar boven op gedoeld is. De conferentie is het er over eens, dat in de huidige omstandigheden dit tijdperk verlengd moet worden. BUITENLAND. DE G. W. EN DE SOCIALE ONRUST. iHlet euvel, waantegen Theodor Wolff in het „Berl. Tageblatt" scherp te velde trekt en waarvoor wij in Zwitserland van den preek- stoel met nadruik hoorden waarschuwen, n.l. het in dezen tiidl van sociale onrust zoo aan- stootelijke geldverbrassen door O. W.-ers in het openbaar, bestaat ook in Frankrijk en geeft daar aanleiding tot felle critiek. Zijn de tirannieke patroons „bij Gods genade" a; zoo zijn er nog, verzekert Vautel de bes te helpers van Loriot, de domme genotzoeker, die zijn luxe tentoonspreidt in het gezicht van de ellende, die werkelijlk niet aitijd berus- ten kan is wellicht nog meer te vreezen. Er valt den laatsten tijd in Parijs een bui- tensporige zucht naar genot en plezier en weelde te constateeren, welke om haat te wek- ken meer heeft uitgewerkt dan alle toespra- ken van ophitsers tot burgeroorlog. De verantwoondelijken voor de sociale on rust mag men werkelijk niet alleen aan een kant zoeken. waarschuwt Vautel ten slotte. Het is goed1, dat dit eens ronduit gezegd wordt. Moge het ook verstaan wordfcnEr moet worden opgetreden tegen de egoisten1, die Parijs in brand' zouden steken om vuur te hebben voor hun havana. NEUSVERhpUDHE IiD. Maak een mengsel van 1 gr. menthol en 15 gr. chloroform, druppel daarvan meer malen daags 3 a 4 druppels in de hand' houdt deze voor mond en neus en ademt diep in. Kamferdamp werkt ook uitstekend en wordt door mid'del van een papieren trechter- tje in dfen neus geleid en ingeademd'. Middel als volgt: 1 theelepel kamferspiri- tus in een flinken diepen pot met kokend wa ter schudden, dan een papieren trechtertje met nauwe opening er overheen, dit voor den neus houden en den mond sluiiten. Zich zoo mogelijk eenige dagen van vloei- bare voedingsmiddelen onthouaen. Vochtige omslagen tot aan de knie omwik- keld met wollen droge doeken. Uitstekend1 is ook eenige malen per dag d- troensao opsnuiven, dito met zout water of du;zend'bladthee met honing^ Kinderen zijn voor de giftstoffen van griep, :eelontsteking en verkoudheid zeer bevatte- lilk, men zal daarom wijs doen het kind in dergelijke gevallen te vermiiden. Forsch snuiten is sterk af te raden. DE BOMAIANSLAG TE: ZiiRIOH. Volges de Neue Ziiricher Zeitung5" zijn in verband met den jongsten bomaanslag op het Amerikaansche consulaat te Zurich drie vreemdelingen gearresteerd, terwijl zij op het punt utoaden, de greni over te (token.. Er E ElN BI JIBE LVERT AL UNO (De 83-jarige Reverend Giancey Goodrich is thans met zijin Bijibelvertaling in het Chi- neesch gereed gekon: n. Langer dan 25 jaar is hij hieraan met verschillend'e medewerkers bezig geweest. Van deze medewerkers leeft niemand meer. GNMOGELIJKE VERHOUDrNOEN. De Vereeniging voor Ambtenaren „Gross Berlin" geeft eenige verrassende cijfers om- trent de diverse salarisaen in de Duitsche re- publiek, die een hoog denkbceld geven van de cchte democraticDe directeur der stadsreini1- ging heeft met 20 dienstjarcn een inkoinen van 'M. 8760, zijn vuilnisman M. 9127. Een wethouder heeft M. 10.000, een los-werkman in dienst der gemeente M. 18.000. De direc teur van het blindeninstituut verdient met 32 dienstjaren M.4820, die huisknccht in dlie in- richting M. 6650. De hoofdinspecteur der arken heeft M. 6570, de rninste tuinman .7070. Een gediplomeerd ingenieur ver dient M. 6600, zijn kantoorknecht M. 8000. Ecni stadsarchitect geniet een inlcomen van M. 5756 (bij' 19 dienstjaren), zijn pas aange- nomen werklui krijgen M. 7200. DE OPWEEKENDE WERKING VAN KOFFIE. Een HavasReuter-telegram uit Brussel d.d. 11 Maart meldt Wij vernemen uit goede bron. dat binnen- kort de Belgisch-Nederlandsche delegaties het on twerp-verdrag, voor zoover betreft de waterwegen van de Schelde, gereed zullen hebben. Zoodra de definitieve tekst van het verdrag nopens de waterwegen zal zijn opge- steld, zal ook het politieke verdrag worden geredigeerd. Het verdrag in zake de waterweger. zal waarschijnliik het aanzijn geven aan het vol- gende stelsel betreffende de Schelde-bevaring. In plaats van het eenzijdig beheer van elk land afzonderlijk, zal worden gesteld een gemeenschappelijk beheer door een permanen- te commissie van ten minste drie vertegen- woordigers van elk land. Aan de werkzaam- heden/dezer commissie zal worden deelgeno- men door regeeringsambtenarer, administra- tieve en technische ambtenaren der beide lan den. De commissie zal zich bezig houden met de verlichting en de betonning en zal aan de oevers de noodige installaties aanbrengen. Voorts strekken haar bemoeii'ngen zich uit oyer het onderhoud en de verbetering der rir vier. Buiten de boofddijken kan zij alle werk- zaamheden opschorten, die schadelijke ge- volgen kunnen hebben voor dc scheepvaart De beraadslagingen en de besluiten der com missie zullen beheerscbt worden door het bo- gicsel, dat de Schelde van de zee tot Ant- werpen ten alien tijde voor de scheepvaart moet beantwoorden aan de eischen. gesteld door de ontwikkeling van den schieepabouw en de stijgende behoefte van de scheepvaart. De commissie zal haar bevcegdheid uit- strekken over de wateren van de Westerscbel- de. In geval van oneenighdd in den boezeai der commissie moeten ae Belgische en d« Nederlandsche regeering binnen twee maan den tot -een uitspraak komenbij gebrek aaa overeenstemming kan de partij, die meent te zijn verongelijkt, een scheidsrec'areiijke be- slLssing vragen. In dmgende gfevalien zal tie commissie een besluit .anac zaudsr po de beide regeeringen een beroep te c; Bij oneeaigheid over het a! ol .at dria- gend ziin van aat ef m aard der wentzaamheden, zal sen zsja .oeviucht nemen tot de arbitrage van een permanent college van drie leden. Wat betreit de kosten van de werkzaamb^ dfen, stemt Nederland er in toe dat er kaartea worden vervaardigd met aanduiding van de doorvaarten en dat op zijn kosten de stroom op zijn grondgebied op de vereischte breedte en diepte wordt cndei-couden. In zake de verdere aan te brengen verbete- ringen zijn Nederland en Belgie overeen- gekomen, dat Nederland de kosten zal drageo van het plaatsen der boeien, betonningen ea lichten op het Nederlandsch gedeelte van de Schelde. Aangaande den loodsdienst is besloten dat de concurerntie zal worden opgeheven. De schepen die uit zee komen in de richting naa» een Belgische haven zuleln ressorteeren on der den Belgischen loodsdienst, wanneer zf| de Westerschelde opvaren door de Wielingen, en onder den Nederlandschen loodsdienst. wanneer zij door het gat van Deurlo of hel Oostgat binennvaren. Voor de schepen, die uit een Belgische haven komen varende naar de zee, is de keuze vrij tusschen een Belgi schen en een Nederlandschen loods voor de geheele vaart. De loodsgelden van de zee tot Antwerpe* en omgekeerd mogen nooit hooger zijn daa die, welke geheven worden voor den loode- dienst op Rotterdam. Het verdrag zal waarschijnlijk een clausu- le bevatten, de volstrekte vrijheid van door- vaart vaststellende voor alle schepen, die geen oorlogsschepen zijn, op de wateren der Westerschelde van de zee tot Antwerpen. Zoowel in oorlogs- als in vredestijd zal aaa de schepen van de zijde der Nederlandsche rechterlijke en admmistratieve autoriteitea geen enkele belasting worden opgelegd bui ten de loodsgelden, evenmin zal eenig onder zoek voor welk motief ook, vertraging mogea aanbrengen. In oorlogstijd zullen, ingeval dat Neder land of Belgie onzijdig zijn, de verplichtin- gen, door deze onzijdigheid opgelegd, in elk geval in overeenstemming moeten zijn met de vrijheid, die aan de scheepvaart dient waarborgd te blijven. Directeur: G. H. KRAK. Xelelnr. Ked actio 33. Hoofdredacteuri T|. N. ABEMA. was een prijs van tienduizend francs uitge- loofd voor de aanhouding van den dader, die wraak heeft willen nemen voor de joagste verbanning van bolsjewiki uit Amerfka. DE HODDING DER ENGETSOHE AE1BEIDERS. De nationale federatie van arbeiders, wel ke anderhalf millioen leden telt, heetft haar houding vastgesteld ten aanzien van de na- tionalisatie der mijnen, die op het heden te houden congres van vakvereenigingen aan de orde komt. De federatie heeft met algemeene stemmen besloten ten gunste van het vceren van propaganda en parlementaire actie en tegen staking. Het bestuur van den nationa- len bond van spoorwegperaoneel heeft een dergelijk besluit genomen. MEER STEENKOOL. Naar de ..Berliner Borsen Kurier" meldt, is nog een speciale treln voor het transport van de kolen van het Ruhr«gebied naar Nederland ingesteld, daar het met het oog op de voorra< dige kolenmassa's en de verhoogde productie mogelyk is, kolen ter verzendlng naar Neder« land beschikbaar te stchen. ..OimMATOPHTALMTE." Een Belgisch biad deelt rnede, ,det in den laatsten tijd bij vexschillende bioscoopbe- zoekers een oogziekte wordt waargenomen, die in verband staat met het flikkeren en snel bewegen der beelden op het doek. De doktoren geven deze ziekte den naam van „Cin6matophtalmie". De verschijnselen be staan zoowel in het tranen van de oogen, als in werkelijke gezichtszwakte, waarbij na eenige oogenblikken fixeeren van een holder verlieht voorwerp een sterke vermoeidheid van ht netvliea optreedt. Soms vormt een ontsteking van de conjunctiva een complica- tie. De doktoren raden den bioscoop-bezoe- kers dan ook aan, niet te dicht bij het doek te gaan zitten. HET BAILSMEN DER LIJKEN BIJ DE EGYPTENAREN. In vroeger eeuwen werden de lichamen der gestorvenen in Egypte gebalsemd, omdat vol gens de opvattingen in dien tijd. de ziel bleef voortleven zoolang het lichaam in stand bleef. De Egyptische koningen werden bijgezet in de bekende pyramiden. Een Eran-.oh chemiker heeft nauwkeurige onder- zoekingen gedaan, welke conserveeringsmid- delen de Egyptenaren gebruikten. Hij vond o.a. styrax, een hars afkomstig van den am ber-boom, mastic, een welriekende hars van den masticboom en nog andere ^arssoorten. Ook asphalt werd gebruikt. Bij de ontleding dezer harssoorten ontdekte hij o.a. benzoe- zuren, vanille en suikers. Dat deze eonser- veringsmiddelen van uitstekende hoedanig heid waren, demonstreert het feit, dat de mummies, gebruikt voor het onderzoek, dui- zenden jaren oud waren. EX-KEJZER WTLHEDM?s JACHT .METEOR". Bij de vroeger gehouden groote zeilwedstrij- den in Duitschland behoorde meestal het kei zerlijke jacht „Meteor" onder de deelnemers. Onlangs is dit vaartuig verkocht aan een tapijtenhandelaar te Glasgow. r CDEMENCE AU EN DE BIO SCO OP. Clemenceau heeft zich uit de politiek te- ruggetrokken en zijn werklust is er niet om verminderd. De meeste afgetreden staatslie den zijn gewoon, na zich uit de politiek te- ruggetrokken te hebben hun ,,memoires" te schrijven. De 80-jarige Clemenceau schijnt op dezen regel een uitzondering te maken. In plaats van zijn memoires te schrijven heeft hij een drama geschreven voor de bios- coop, dat vertoond zal worden door een groo te Amerikaansche bioscoop-maatschappij. SEBMA LAGEEiLoF's „GoSTA BERIilNG" Naar „Gosta Berling", het bekende boek van de Zweedsohe schrijfster Selma Lager- lof, zal een fijjp vervaardigd worden. De schrijfster ontving hiervoor een bedrag van 14.000 kronen, dat zij ter beschikking ge steld heeft van de Zweedsche vereeniging van letterkundigen, ten bate harer behoeftige leden. KOOLZUUR ALS GENEE SMIDDEL VOOR O^EN WONDEN. Dr. Felix Mendel in Essen heeft in den afgeloopen oorlog met gunsfsg gevolg vele gevallen van etterende wonden behandeld met koolzuur. Hij gebruiite een soort bruie- poeder bestaande uit dubbelkoolzure natron, wijnsteenzuur en suiker. Deze poeder, sa- mongesteld uit vrij groote korrol wordt op e etterende wonden gestrooid, Het vocht in de wond verbindt zich met poedev. waaricor koolzuur ontstaat. Dit koolzuur heeft een sterk ■ces-infecteerer.de en lienlende werking. Wann^er het poeder met al te fijn is, regolt de vorraitig van het koolzuurgas zich naar de h eveeiheid uittredend wondvocht. ^let ette- ren houdt spoedig op. In't begin veroorzaakt het poeder een branderig gevoel, doeh ook dit verdwijnt n\ de eerite behandeling. WAT KOST EEN KANONSCHOT! Yolgens een statistischee tabel over de kosten van een kanonschot voor het Duitsche gt;3nhut, bedragen deze voor:. velil.seschut van een kaliber van 7.0 c M. 43 Mark; van 12 c M. 121 Mark; van eon houwitser van 15 c.M. 260 Mark; van een mortier van 30Vs c.M. 1203 Mark; van een kanon van 30X c.M. 2168 Mark; van een kanon van 35.6 c.M. 3^69 Mark, en van een 40.0 c.M.-kanon (Dioke Bertha) 5200 Mark. Hierbij zijn niet inb^-repen de kosten van elijtage van do di verse kanonnen, doch bij 't zware geschut is na 80 a 100 schotten het kanon onbruikbaar. Een torpedo kost bijna 37.000 Mark. Alleen de springlading kost al 5380 Mark. In geval van hartzwakte tijdens de ziekte van een patient wordt' meestal het gebruik van cognac of sterke koffie voorgeschreven. De opwekkende werking der koftfie wordt toegeschreven aan het bestanddeel cafei'ne. De geleerde Dr. G. Bertrand is echter na uitgebreide en serieuse onderzOekingen van koffie tot de conclusie gekomen, dat koffie naast cafei'ne ook pyridine bevat, een vluch- tige base. Haar verhouding is ongever 1/4 gram op 66n K.G. koffie. Volgens Dr. Ber trand is het voornamelijk de pyridine die opwekkend werkt. EGYPTE ONAFHANKELIJK VERKLAARD. Twee en vijftig leden der wetgevende ver- gadering van Egypte kwamen te Cairo bijeen ten huize van Zaghlui Pasja, den leider der nationalisten. Zij namen een motie aan, waarin gesprotesteerd wordt tegen de schor- sing der wetgevende vergadering en tegen het Engelsche protectoraat; de onafhanke- lijkheid van Egypte en den Soedan wordt af- gekondigd. DUITSCH VEE; NAAR BELGIe. Ter uitvoering van de bepaling van het viedesverdrag zijn in verschillende steden langs den Rijn groote zendingen schapen en geiten bijeengebracht, die daar onderzocht worden en daarna naar Belgie worden gezon- den. Het zijn alle dieren, die krachtens het vredesverdrag door Duitachland aan Belgie moeten worden uitgeleverd. Sedert 6 Maart komen elken morgen een o-f twee txeinen met dieren in Belgie aan. De eerste zendin- gen gaan naar Vlaanderen. Deze zendingen zullen verscheidene maanden voortduren. Tot nu toe zijn in de door Belgie bezette gebieden twee- drieduizend paarden in ont- vangst genomen, doch er wachten nog dui- zenden op aflevering op den rechteroever van den Rijn en in andere streken van den lin- keroever. NEDERLAND EN BELGI£. g«- EEN ROMANTTSCH HU WELIJK. Dezer dgen is in de kathedraal te Metz h«t huwelijk voltrokken van graaf De Chabrol, een officier, die zich, in den oorlog dapper heeft 'onderscheiden en die behoort tot dea oudsten Franschen adel, met een Duitsch meisje. Daar is een heele roman aan vooraf- gegaan. De jonge Duitsche, doch ter van eea Fransche moeder, hal tijdens den oorlog vocrtdurend blijk gegeven van haar gehecht- heid aan Frankrijk. In Augustus 1914, toen zij op het punl was om in het huwelijk te treden, werd zij, ten gevolge van het uitbreken van den oor log van haar verloofde gescheiden en zij had toen aan haar buren en aan de bediendea niet weinig aanstoot gegeven door haar Fransch-gezindheid. Zij had bij zich thuis o. a. een groot portret van generaal Joffre, waar zij iederen dag versche bloemen bracht en de Berlijnsche rechters veroordeeldem haar deswege tot verscheidene jaren gevan- genisstraf. Tot haar geluk ontmoet'te zij daar mevrouw Henry' Carion de Wiart, de vrouw van den Belgischen minister van ju»- titie, die ok door de Duitschere werd ver- volgd on die van de gevangenis te Brussel naar die te Berlijn werd overgebracht. Dank zij deze nobele deelgenoote van haar gevaa- genschap, kwam de verloofde van het onge- lukkige meisje te weten, wat haar lot was as zijn liefde voor haar werd er slecbts te groo- ter door. Dadelijk na den wapenstilstand deed mevrouw Carton de Wiart een goad woord voor haar jonge vriendin bij de Fran sche militaire autoriteiten en daardoor kon graaf De Ohabrol de vereischte toestemminf krijgen en kon deze roman eindigen met cm gelukkige ontknooping.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1