ii DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ffSf a flo. 61. iLonderd twee en trwintigste Jaargang 1U20 VRIJDAG F E l: I L.L E T 0 H. De Hoere in 't Broek. bonnementsprljs bl) vooruitbetallng per 3 meanden I 2.00, franco per post I 2,50. Bewljsnummers 5 ct. Advartentieprljs 25 ct. per regel, grootere letters naar plastsruimU Brleven N V, Boeic- en Han »'v< nkkerll v h a Coster X, Zoon. Voordam C 9 Tel*f Administratis Nr. 3 Redactfe Nr. 33. FROVINCIAAL NIEUWS. UIT BERGEN. De Raad vergaderde gistermorgen om 10 uur voliailig. Besloten werd bet bekende adres van de ucente Ransdorp voor kennisgeving aan te nemen. B. en W' stelden voor can het adres van de gemeente Schagcn voor kennisgeving aan te nen.c'j. Dc beer Baltus was er voor, omdat hij het ook beter oordeelde, dat de burgemeester door de Kroon benoemd werd, aangezien dit politieke strijd in de gemeente voorkwam. De lieer Hoksbergen mecnde, dat het demo- cratischer was wanneer de burgemeester door de Kroon uit ec-n aan beveling van den Raad benoemd werd. De politieke strijd was dan ook voorkomen. Met 4 tegen 3 stemmea werd het voorstel van B. en W. aangencmen. Tegen de heeren ksbergen, Swaan en Bogtman. Van den inspecteur van de Volksgezond- e.d Dr Aldershoff, was de mededeeling in gekomen, dat de malariabestrijding stelselma- tig ter hand werd genomen, ook in Bergen. Van den architect Taets van Amerongen was een schrijven ingekomen, houdende de mededeeling, dat hij geen gevolg wenschte te geven aan de uitnoodiging van te den bouwen Raad, Mulo- mede een plan voor de ichool in te diener.. Van de P. E. N. was het verzoek ingekomen om de bepali.de verhooging van de Kilo- wattuur met 50 pet. te verhoogen rnits alle gemeenten daartoe besluiten, zoo te wijzigen, dat de voorwaarde, dat alle gemeenten zich aansluiten, vervalt. Van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten was een schrijven ingekomen om dit voor den duur van 5 jaar in te willigen. De heer Bogtman wees er op, dat Bergen als zomerafnemer voor de provincie een goe- de klant is; de gemeente moet als zoodanig voordeelen blijven genieten. ,De heer Smit Kleine had destijds beweerd, dat de provincie een voordeelig bedrijf had overgenomen. De kolenclausule maakte, dat het bedrijf steeds gedekt was. Spr. oordeelde daarom, dat er geen aanlei- ding bestond om het verzoek in te willigen. Of het provinciaal bedrijf wel zoo zuinig als dit loon beheerd werd, betwijfelde spr. Toen de waterleiding een particulier bedrijf was, liep de heer Smit Kleine warm om een contract voor de stroomlevering af te sluiten. Nu de waterleiding ook van de provincie is en er wel voor 50.000 materiaal ligt, gaat men toch door met voor de waterleiding de dure kolen te verstoken. Week aan week kwam or iemand om het nummer van de transforma- tor na te zien. In een zuinig goed beheerd bedrijf komt zoo iets niet voor en sprk. kan zich er dan ook niet mede vereenigen om het verzoek in te willigen. De heer Baltus oordeelde, dat v/el vast- ging werd voorgestaan, verhooging van de minimale Kilowatt is voor Bergen echter een strop, omdat maar een zeer klein tijdje de hooge hoeveelheid gebruikt wordt. De voorzitter: „Maar daarom hebben wij een voordeelige reductie op bet winterver- bruik." De heer Baltus had gedacht, dat de pro vincie, toen ze het bedrijf overnam, aan alle Semeenten terug had betaald wat deze had- en uitgegeven, ,omdat het bedrijf geheel als provinciaal bearijf geexploiteerd wordt De heer Hoksbergen oordeelde het de vraa,- of de positie van het bedrijf van dien aard was, dat de gemeente afstand kan doen van het voordeelige contract en een zwaar- dere op zich kan nemen. Spr. is niet zoo op- timistisch. Ip verschillende deelen van de ge meente wil men uitbreiding van het net. Het net zal ook wel omgebouwd inoeten worden tot een net met een hoogere spanning. Met't oog op een en ander wilde spreker, als de ge meente niet gedwongen kan worden, bij het oude contract blijven. Men zit hier voor de belangen van de gemeente. Wanneer alles goedkooper was geworden, dan zou het P. E. N. het contract wel willen handhaven De voorzitter meende, dat men niet mocht vergeten, dat men 4 jaren achter den rug heeft die de abnormale omstandigheden brachten. 1000 over 1919 te verstrekken. Hierna het voorstel tot het verleencu van 25 subsidie aan de Vereeniging tot oprich- ting en instandhouding van eene Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. De voorzitter las het adres voor. B. en W. meenden dat het wenschelijk was het werk der vereeniging te stamen. De heer Apeldoorn vroeg of er van Protes- tantsche zijde geen leesbibliotheek bestond. Van R.-K. zijde is er een en was dit het geval, dan wilde spr. de bibliotheken in Bergen steunen. De heer Bogtman weet dat er een biblio- theek is uitgaande van het Patronaat. Het is een zeer kleme dorpsinstelling. In de lees zaal kan men op elk gebied boeken ontvan- gen, ook studieooeken en spr. juichte daarom het voorstel toe. Wekelijks komt er een kist met boeken in de gemeente. De voorzitter wees op den steun die Rijk en Provincie geven en was van meening, dat men meer deed met 25 steun aan de Lees zaal te verleenen dan een dorpsblibliotheek, die onvolledig moet zijn, te steunen. De heer Apeldoorn was het daaraiede niet eens. De bibliotheek van het Patronaat bevat 500 deelen. De heer Hoksbergen betoogde, dat dfc bi bliotheek van het Patronaat niet vergeleken kan worden met die van de Leeszaal Als De heer Apeldoorn kon, omdat het te dtiur j Bergen een eigen leeszaal kon inrichten, was werd, niet vooratellen om de door velen ge- het iets anders. Ged. Staten wilden hij ziekte 12 maanden uitbetalen. Dit werd goedgevonden. Besloten werd nog dat de verordening ge- acht wordt 1 Januari 1910 te zijn in werking getreden. B. en W. stelden hierna voor tot rioleering van cen gedeelte van de Karel de Grootelaan, Middenpad en den Loudelsweg over te gaan De voorzitter las een schrijven voor van den rector van de R.-K. School, waaruit bleek dat de schoolopziener W. C.'s eisclit. Zonder rioleering is dat niet doenlijk, de kosten zul- len 2300 bedragen. Besloten werd tot rioleering over te gaan. De heer Barnaart begreep niet, dat het Pensionnaat de faecalien niet voor eigen land aanwendde. De heer Apeldoorn wees er op, dat men daar al zeer veel moeilijkheden heeft met den hoogen waterstand. Ook in de Stroomen- straat is spoedig rioleering noodig. Op een vraag van den heer Ho verklaarde de voorzitter, dat de weg aan wenschte uitbreidingen uit te voeren, maar als men het geld met de eene hand aan de provincie gaat geven, dan wilde spr met de andere liand geven aan de ingezetenen van Bergen. De heer Hoksbergen constateerde met ge- noegen, dat de heer Apeldoorn het met hein eens wis. Spr. stelde voor niet in te gaan op het verzoek, maar zich te houden aan het oorspronkelijke voorstel. Dienovereenkomstig werd besloten. Overeenkomstig de wenschen van Ged. Sta ten werden hierop eenige gewenschte wijzi- gingen in de begrooting aangebracht. Hierop kwam de vaststelling van de dienst 3de 1919 suppletoire gemeentebegrooting aan de orde. De voorzitter wees er op, dat het een groot verschil is bij vorige jaren. De heer Hoksbergen vroeg of de suppletoi re begrooting ook niet onderzocht moest worden door de betreffende commissie. Als er tijd voor was, wilde spr. dit nog. Hierop deelde de voorzitter mede, dat het alien uitgegeven posten betrof Spr. wilde echter wel aanhouding tot de volgende verga- dering. Besloten werd 50.000 kasgeld op te ne men tegen 1 pet. boven Ned. Bank disconto. Het voorstel tot het aangaan van een tijde- lijke leening groot 14000 voor den bouw van een doodgraverswoning enz. kwam hier op ter tafel. iieer Hoksbergen was er voor, De gemeente zou naar zijn oordeel toch het kind van de rekeninj* wel worden en spr. was er daarom voor net verzoek in te willigen. De voorzitter wees er op, dat de vereeni ging van Nederlandsche gemeenten de voor waarde had gesteld, dat de oorlogsuitgaven door de provincie gestort moesten worden. De gemeente diende nu ook eenige medewer- king te verleenen. De heer Baltus vond het jammer. Het be drijf was zoo mooi op dreef en nu wordt de geheele boel een zet achteruit geplaatst. De heer Bogtman zou minder bezwaar heb ben tegen een algeheele stroomprijsverhoo- 39) De muzikanten waren intusschen weer be- onnen te spelen, zooals mijnheer Bogdan un bevolen had, maar geen van de jongens en knechts stond op om te dansen. Er lag een drukkende stemming over alien in de groote kamer en het maakte een wonderlijke mdruk dat de muzikanten voor de leege dansvloer speelden, terwijl de menschen die rondom zaten ernstig voor zich staarden zon der met elkaar te spreken. Toen stond Li- lusch Bogdan uit den kring van de jonge mannen op en riep de knecnts aan de overzij toe: „Zegt jongens hebben jelui ook je a-b- boeken meegebracht, omdat de schoolmeester bij jelui zit?" Jan wilde boos opspringen maar de oude legde de hand op zijn arm. „Houd je maar kalm, ik zal hem wel ant- woorden. Die hier om mij been zitten zijn alien ernstige menschen. die geleerd hebben wat zij noodig hebben. Maar als jij kwajon- gen, dien je bent hier bij ons kwaamt zitten, dan zouden w-'j je grr*>" iets geven wat je dnngend noo-iig hebt: wij zouden je natte °°n? ecrl '10u':en handdoek afdrogen de woordenwisseling bad gehoord, kwam weer on den drempel van net heerenkamertje sta^i *a riep zijn tweeden zoon driftig toe: ,,Zie je aan niet, dat die twee slechts zijn gekomen om twist te zoeken? Ik wil echter met, dat zij later voor den rechter zullen zeg- gen. dat wij hue aanleiding hebben gegeven, hen hehbe" uiteedaagd. Staan zij "r b<- P£Wd op hua dratht slagen te hebbes, dan ^j-te^zyjjeginnsnJm*"- irnr— >e neer ticksbergea was er voor, omdat stond dat het beheer van het Rijk of de Pn> i hij veronderstelde, dat de gemeente een groote vincie veei duurder was !an van de geineente. leening niet geplaatst krijgt voor 5 pCt. Spr. deed nog uitkomen, dat het streven van de Ned. Bank is om den rentestand tfi drukken. Het voorstel werd hierop aangenomen. Besloten werd het crediet voor het ver- kken van een gratis mud anthraciet met 426 te verhoogen. 535 Bons waren uitge- reikt, de kosten hadden 1926 bedragen. In behandeling kwam hierop het verzoek van het bestuur der Bijzondere Lagere School „St. Ursula" alhier, om eene gemeen- telijke bijdrage ingevolge art. 59 decies het Lager Onderwijs over 1919. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen Bogdan keek den kring eens road en ging met vernelhng van stem voort: „tn miju zoon Daniel, waarom zie ik je daar zoo iui op je bank iiggen i heb je geen lust meer in met dansen?'' lerwijl hij sprak hadden de muzikanten opgehouden met spelen en mijnheer Bogdan wees nu met een duideiijke handbeweging naar de piaats aan de overzij waar Leentje holder naast haar moeder zat. „Als ik in je piaats was, wist ik wel wie ik halen zoul" Daniel Bogdan stond op en wist niet, wat hem te doen stond. Beter dan ieder ander had hij gezien, hoe die twee elkaar met de blik- keu gevonden hadden en had hij alle hoop opgegeven en er steeds aan gedacht, hoe hij hem die hem zijn klein eugeitje had ontsto- ien, het best uit den weg kon ruimen. hn nu kwam zijn vader zelf hem zijn bruid opdrin- gen? Bogdan verhief zijn stem weer: „Waar wacht je toch op mijn zoon? En laat de muzikanten de mooiste dans spelen, die zij kennen, want de jonge Bogdan wil met zijn bruid deelnemen aan den clans 1" Hij wierp de drie muzikanten wel meer dan een dozijn papierm roebels toe. die hij onder het spreken in de hand gerold had. Schmiezel, de gemeenteherder, ving ze be- hendig op, schroefde het mondstuk weer op zijn clarinet, nadt hij die eerst had doorge- blaztn ter verhooging van het effect en riep zijn beide makkers toe: „Ziezoo, nu weer de andere, maar op zijn Rijnlandsch I" In het geheele gezelschap was opeens weer leven en beweging gekomen. Allen rek- ten de halzen, de boeren uit de heerenkamer waren in de deur van de groote zaal komen •taan en DaniSl Bogdan zat npg wel wat varlagen met da plotaelinge wending «aa zija needle^ a vara •me 4ea dwaawlear- De heer Baltus had tegen de subsidie geen bezwaar, maar zag nu meerdere verzoeken komen. De voorzitter zeide, dat de subsidie van jaar tot jaar gegeven zou worden. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Tegen stemde de heer Apeldoorn. Aan de orde kwam hierna het voorstel tot toe-lating van eenige leerlingen tot de Am- baehrsschool te Alkmaar en de kosten ad 40 per leerling per jaar voor rekening der ge meente te nemen. De voorzitter deelde mede, dat een leerling uit de gemeente geen toegang kon krijgen, omdat er geen piaats meer was. Besloten werd, wanneer er nog een piaats open kwam, de kosten van 40 voor reke ning van de gemeente te nemen. De heer Baltus vroeg of er ook leerlingen uit Alkmaar waren afgewezen. De voorzitter wist dat niet, maar meende, dat de afwijzing wanneer er te veel leerlingen kwamen, geschiedde naar den leeftijd. Hierop werd besloten het schoolgeld voor een andere leerling voor rekening van de ge meente te nemen. Het verzoek voor een andere leerling zal, omdat de welstand van de ouders voldoende geacht werd, in comity behandeld worden. Punt 9 was:.Voorstel, om aan de Kroon te verzoeken het maximum aantal vergunningen, ingevolge de Dranxwet, voor deze. gemeen'.<: te vermmderen en te breugen op 12. De heer Bogtman rvohd het niet juist om, waar er 11 zijn, voor te stellen te bepalen, dat er 12 mogen zijn. Spr. stelde vooj om te be palen, dat er in geen geval meer dan 11 mo gen zijn. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Baltus vroeg of overal maar ver- lofzaken opgericht mochten worden. Spr. oordeelde die verlofhuizen ellendige dingen. Spr. zag gaarne, dat B. en W. niet te gemak- kelijk verlof verstrekten. De voorzitter zou hieraan zijn aandacht schenken. Punt 10 was het voorstel tot wijziging der verordening regelende de uitbetaliug der jaarwedden aan het onderwijzend personeel Vrouw Holder zwol op van trots en geluk en Leentje was opgesiaan ofhdat haar moe der haar had aaagestooten, op haar bleeke wangen gloeiden twee roode vlekken, haar armen hmgen slap naast haar lichaam en met haar oogen zocht zij niet hem, die naar haar toekwam, maar iemand, die aan het onderste einde van de knechtenhank zat. Hij was opgesprongen uit zijn oogen sprocg vuur en zijn vuisten balden zich, als wilde hij den ongelikten heer, die daar den dansvloer over- stax, den weg versperren. Hij ging uit de bauk, en toen gebeurde er iets wonderbaar- lijks: Kleine Leentje sloot de oogjes dicht en kwam zoo door de kamer naar hem toe, alsof hij haar met zijn blikken naar zidi toetrok. Zij vleide zich tegen hem aan, hij legde zijn arm om haar heen en alleen stonden als ver- stijfd, zelis de muzikanten in den hoek had den hun instrumenten neergelegd want wat er nu gebeurde, dat was zeker niet in den haak. Hogstwaarschiiniijk had deze Guzek, van wien ieder wist, dat hij met allerlei geheimb kunsten omging, zijn heer een middel gege ven om het mejsje in zijn macht te krijgen En nu fluisterde hij hem toe: ,.Snel met haar in den wagen, voor ze tot ziehzelf zijn gekomen. Je weet waarheen je zult rijden en ik sta er voor in, dat hier uit deze kamer zoo gauw geen sterveling uit komt!" Daniel Bogdan had zijn mes getrokken en storite als een stier met voorover gebogen hoofd naarvoren, de oogen met bloed door- loopen. Op drie schreden van de knechten hank werd hij door een geweldige vuist in de borst gegrepen en de geheele kamer doorge- slingerd, zoodat hij tot bijna voor de voeten van de muzikanten neersloeg. En nu sprang Guzek voor de open deur, waardoor zija jon- meester met het meisje verdwenet was. lite 4m umAikkm aiksa etek *k mb ru- loksbergen •g aan de Het'rlijkheid behoorde. De heer Hoksbergen wilde nu wachten tot de weg aan de gemeente behoorde. De voorzitter had al een plan van over draft en wilde wel wachten. Het was echter beter, dat alles gelijk geschiedde. De heer Hoksbergen wilde een prikkel om haast te maken. De Kruisweg is ook overge nomen, maar staat nog niet op naam van de gemeente. Spr. wilde niets doen v66r den weg: op naam van de gemeente stond. De neer Baltus meende, dat dit hier, waar het een ouden bestaandeu weg betrof, niet noodig was. De voorzitter oordeelde, dat eersf wel kon geschieden zooals de heer Hoksbergen wil de: De schooj is nog niet klaar en spr. had geen bezwaren. De heer Apeldoorn vreesde, dat er bezwa ren waren voor den bouw van de R.-K. school. De heer Hoksbergen oordeelde, dat dit in den raad buiten bespreking moest blijven. Hei belahg van de gemeente bracht met zich, dat de wegen zoo spoedig mogelijk aan de gemeente werden overgedragen. Het belang van de R.-K. school moet in de tweede piaats komen. De heer Apeldoorn was het daarmede eens wanneer het een particuliere woning betrof. De school was echter een groot belong voor de gemeente. De heer Hoksbergen wees er op, dat de R.-K. school een bijzondere school is en dus een belang van een groep menschen. De voorzitter wilae zich in ieder geval graag verbinden, het stuk waarin de riolee ring komt, aan de gemeente over te dragen. Na eenige bespreking nam de heer H< bergen met deze toezegging genoegen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De rioleering van een gedeelte van de Ka- ral de Groote-laan voor het deel Nensthiel— Baretta werd door den Voorzitter nader toe- geiicht De heer Baltus had geen bezwaren, maar nu zullen vele moeten aansluiten die het niet wenschen en die zullen hebben te betalen. De heer Hoksbergen meende, dat men het geheele- gemeentebelang het hoogst moest stellen. De heer Bogtman oordeelde de projectie van B. en W. zeer goed en dat van het plan meerdere huizen kunnen profiteeren is juist een voordeel. De heer Apeldooiji meende, dat als het an ders kan, men ook rekening moet houden met hen die het niet willen. Nu het niet an- oks- hierop de in het rand zwaaien en riep hoonend: Mocht een der heeren lust hebben door deze deur te gaan, dan wordt hij daartoe be- leefd uitgenoodigd, zij staat wagenwijd voor u open Mijnheer Bogdan trad op zijn knechten toe en zwaaide met de armen in de luaht. „Voorwaarts, werpt u boven op hem. Een paar van voren en de anderen over de piaats neen, van achteren, dan zul je hem wel on der krijgen. 'l ien thaler geef ik aan ieder van jullie als je hem vast bmdt en bier, zooveel dat je je voor een jaar zat kunt drinkenl" De knechten stonden besiuiteloos en Guzek lachte al maar door „Geef je maar geen moeite, mannetjes, aan de achterdeur ben ik vroeger geweest dan jullie en ik heb haar gesloten!" Hij grcep met de linkerhand in den zak en haalde er een groote sleutel uit. „Komt maar hier, en haalt hem, jullie zijt dertig tegen ef en ik zou mij in uw piaats schamenr Mijnheer Bogdan rukte zich uit woede bij na de faaren uit het hoofd. „Ja, waarachtig hij heetf gelijk! Jullie zijn voor de bank alien lafaards! Het geheele aar worden jullie gevoed en je verdient het toogste loon, maar als je moet opkomen voor je meester, dan zijn jullie niet te vinden 1" Guzek begon weer te hoonen. „Lieve Bogdan, beloof hun toch meer! Zoo veel, dat ieder voor zijn begrafenie genoeg heeft en nog een paar thaler voor zijn wedu- we, want levend komt in het eerst half uur niemand door de deur, waar ik voorsta. Maar ik wil je een voorstel doen. Gaat weer dansen en laChen en laat je niet storen omdat ik hier aan de deur sta en naar je kijk. Wat doet het er toe, of de bruid weg is, er zijn immers nog [es? En geleoft mij, ook rai. wexd hierop te andere m< zich niet hi wvslen, ate vden ders kon, was sjw. er niet tege Het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 12 was het adres der bewoner* aan den Kruisweg, houdende verzoek dien weg te beharden en de daarlangs gelegest beek te dempen. De voorzitter had de beek niet verkocht. Een groote kwestie ishoe komt men aan het zand. Spr. is echter bereid de Breelaan van- af Sterke tot de Vinkenlaan te verbreeden en het zand kan men dan voor dichting voor de beek gebruiken. De kosten zullen 700 be dragen. Spr. wilde ook de 700 wel betalen en was bereid de verbreeding aan de Bree laan aan de gemeente over te dragen. De heer Baltus oordeelde, dat men ook de wal aan de Karel de Oroote-laan kan weg- gooien. De voorzitter was daar niet voor. Het struikgewas gaf nog een aardig beeld aan de I-aan. Spr. wilde ook aan de Breelaan het struikgewas niet wegnemen. De heer Hoksbergen vroeg of de voorzitter de beharding van den Kruisweg ook voor zijn rekening nam. Z. i. was de oude Raad te vlug geweest met het overnemen van dien weg. Deze had als voorwaarde van overname de beharding moeten stellen. De heer Baltus zeide, dat dit steeds als voorwaarde wordt geteeld voor nieuwe we- gen, maar bij oudere bestaande wegen is deze gedragslijn gevolgd. De voorzitter wees er op, dat de Kruisweg altiid als openbaren weg was beschouwd. De heer Baltus wees nog op den Berger- weg, eigendom van de Meer en al jaren aoor de gemeente behard. De heer Hoksbergen bracht naar voren dat aan den Kruisweg grand ligt, geschikt voor bouwterrein. Dit is verkocht geworden en spr. oordeelde, dat de eigenaar den weg had moeten beharden. Nu moet de gemeente het doen. De voorzitter merkte op, dat de gronden aan den Krujsweg niet geheel aan hem be- hoorden. Een groot deel is eigendom van de R.-K. kerk en een ander deel van den heer Bogtman. Spr. was het er overigens mede eens, dat nieuwe wegen, alvorens ze overge nomen werden, eerst behard moesten worden De heer Hoksbergen wilde het dempen van de beek goedkeuren, maar met het beharden van den weg wachten tot deze eigendom van dc gemeente was. De voorzitter had geen bezwaar en vroeg den heer Bogtman of deze genegen was voor den weg grond af te staan. De heer Bogtman vond het jammer, dat hij nu al aan het bouwen was. Hij was niet zoo goedkoop aan den grand gekomen als de bur- emeester, maar hij zou zooveel mogelijk me- ewerken en had' dit ook reeds aan den Lou delsweg gedaan. De heer Barnaart vroeg of de beek, zonder dat er rioleering gemaakt werd, wel gedempt kon worden De heer Oldenburg was er van overtuigd, dat de nieuwe waterleiding het peil in het dorp wel zal verlagec. De heer Hoksbergen stelde voor de beek te dempen en de beharding van den weg aan te houden tot een volgende vergadering. De heer Baltus had gehoopt, dat net werk dit voorjaar nog uitgevoerd had kunnen wor den Nu zal het wel herfst worden. De voorzitter meende, dat ook met de fi- nancien rekening moest gehouden worden. Het voorstel van den heer Hoksbergen werd hierop aangenomen. (Wordt vervolgd). Daar klonk van de zijde waar de muzikan ten zaten een luide stem: „Hallo Schmiezel Chila Zaborowski speelt er op los en je zult zien hoe die schreeuwert daar aan de deur het eerst zal gaan dansen." Filusch Bogdan had het mes van zijn bree der opgeraapt en was midden in de zaal op een stoel gesprongen. Het mes lag overlanga in zijn vlakke hand, met het heft naar den wortel en het scherpe einde iusschen de vin- gertoppen. Zijn arm vloog in een wijden kring „Daar verweer je nu als je kunt!" Nu wist Guzek dat het einde gekomen was, want voor een juist geworpen mes helpt ont- wijken niet en in deze kunst was Filusch een meester. Hij beproefde nog een plotselinge wending ter zijde, maar deze was niet snel genoeg geweest en een schrijnende pijn in zijn rechterbovenarm bewees hem, dat de knaap juist gemikt had. De hand, die den zwaren, eiken knuppel vasthield, zonk slap langs hem neder maar reeds greep hij er naar met den linker en zwaaide het wapen weer in een kring rond, voor de knechten, die zich op hem hadden willen werpen. Dim dichtst bij hem staande, wierp hij met een onver- wachten slag tegen het scheeubeen op den grand en riep ami zoo luid, dat de vensters rinkelden Wacht eens, zoo gaat het niet, want ik heb nog een anderen arm I" In stilte dacht hij echter nu door de open deur een eervollen aftocht te wagen en buiten zijn heil te zoeken door middel van zijn lange beenen. Daar werd opeens een vaste hand op zija operas sdhouder gelegd „In naam der wet, Ouzek, gij zijt mijn *e» van gene!" Haa 1 je da koekoek de wschtmeester DirectaurG H KRAK Hool.ir rfaetsurT|. N ADEMA. A'A R T i

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5