Bondsrd Ben ao Tvlntlfste Jaarjsng. Woensdag 17 Maart. JVEilitio. em two. VRIJSTEfLLIKGEN. Da BTTRGEMEESTER van AIJIMAAR brengt tar tennis van belanghebbenden, dat do aanvragen tot het bekomen van vrijattl- ling van den militiedienst lo. wegens broederdienat, 2e. wegens kostwinnerachap, ZOO SPOEDIG MOGELIJK tar gemeen- te-secretarie behooren te worden gedaan, teneinde tijdig de voorgesehreven atukken ▼oor deze vrijgteilingen benoodigd, to kun nen aanvragen en opmaken. D.i Burgemeeater voomoemd, W. C. WENDELAAR. Alkmaar, lb Maart 1920. PROVINCIAL NIEUWS. v UIT BERGEN. Maaidagavond waren bij de openbare bijeenk ...st, uitgeachreven door de Vereeni- ginden mnde'.drijvenden en Industri- eelen Middenstand te Bergen verscheidene le- den en belangstellende aanwezig. De voorzitter, de heer H. Peters, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkotn. Het doel van deze bijeenkomst, zeide spreker, was wel aan alien bekend. Ook te Bergen ge- v elde men seder! eenige jarea de behoefte i :et geldwezen te regclen en het beste was i te bereiken door eei< agentschap van een Bank. Het bestuur van de vereeniging had den heer Loef, directeur van de Centraale M iddenstandscredietbanJc, bereid gevonden htdenavond als spreker op te treden; de voor zitter betreurde tevens dat de opkomst niet nog grooter was en dankte de heeren raads- leden en bestuurs'eden uit Alkmaar voor hun aanwezig zijn op deze bijeenkomst. Hierna nam de heer Loef het woord. Spre- er zeide gevolg te geven aan de uitnoodi- ing om het wezen en werken van een agent schap der Centrale Middenstandsbank te Ber- en nader uiteen te zetten. Spreker had van te voren overleg gepleegd met het bestuur der afdeeling Alkmaar en dacht wel1 dat er een weg zon :-ijp tot iets goeds te komen. Door den oorlog werd in 1914 het midden- standscrediet stopgezet, zoodat door den be- kenden politicus Dr. Bos de groote vraag werd gedaan„Wat moet voor den Midden- stand gedaan worden?' Dr Bos trachtte hierin te helpen door op- richting van een Centrale Bank voor den Vt'ddenstand met steun der regeering. Als directeur trad op de heer Fideldy Dop en toch, ondanks a l ie inspanning, nam de Bank in 1918 zelf nog niet die groote vlucht en wel door de schuld van den Middenstand zelf Reeds 50 jaar v66r 1914 bestond in Duitschland een groote crediet-organisatie, zuiver Middenstandscrediet, onder de volgen- de door Schultze-Delitsch ontworpeni rege- len: le. Credieten voor alleen credietwaardige middenstanders, het geldverkeer jdus op zui ver economischen grondslag en niet als phi- Ian tropie. 2e t Reserveeren van een gedeelte van de zuivere winst tot een reserve-fonds aangevuld met kleine stortingen der leden. 3e. V66r het toetreden moet de candidaat een beroep uitoefenen. 4e. Het toegestane crediet spoedig terug te betalen of in termijnen, zoodat de Crediet- bank als bankier opircedt voor haar leden. Aldus vc-mt tne:. door eea verbeterd crt- dietwezen een krachtigen middenstand. In Duitschland on island naast deze organ i- satic een andere. Paifteisen. richtte ban ken op, wij zouden ze ttoemea boerenieenbanken. Deze Iaatsten hectten goedkooper te wer ken, daar de bestuurders voor niets werk- zaam waren en aileen de bankier betaald werd, doch door den vee1 kleineren omzet viel dit voordeel weg. In 1914 werden dus stappen gedaan tot het oprichten van een crediet gevende organisa- tie, die voor den middenstand op z'n goed- koopst zou werken. Toch werkte deze bank de eerste jaren nog niet zoo voordeelig, want in November 1918 had zij, ondanks de subsidie van het Rijk, nog een tekort van 11000. Voomamelijk was hieraan schuld dat de middenstandefs te wei- nig deposito-gelden pLaatsten en geen aan- en wilden nemen. De heer Loef ontving van de Nederland- sche Bank, nadat hij te kennen had gegeven 500.000 in preferente aandeelen van de Middenstandsbank te willen plaatsen, het ad- vies, dat dit voor deze instelling wel onbe- gonnen werk zou zijn. Ondanks dit declinee- rend advies voor den middenstand was spr aan het werk gegaan en had in 2 maanden tijds deze geplaatst, zoodat, nu 1919 achter ons ligt, gezegd kan worden, dat deze reorga- nisatie zulke goede vruchten heeft afgewor- pen en de middenstand het vertrouwen kan hebben zelf een zuivere economischen toe- stand in het leven geroepen. Het is daarom zoo goed zelf een bank te hebben, daar de verschillende banken zich vereenigd hebben tot groote bank-concentra- ties, welke niet meer zooveel gevoelen voor de kleine middenstandscredieten. Het is daarom, daar de vraag naar midden standscrediet reeds gestegen is tot 18 milli- oen, zoo noodig, dat de centrale gesteund worden,. De middenstander houdt over het alge- meen te veel geld in huis, dit teveel belegd in de middenstandsbank geeft rente en helpt de brank krachtig naken. 5ek is het giroverkeer van de bank nog te laag, daar een omzet van 5 millioen voor den middenstand te weinig is. Het rijk had een saldo te goed van 77 millioen op einde December 1919 en hiervan was minstens 1/3 van den middenstand, daar de groot-industrie hiervan zoozeer geen ge- bruik maakt. Ook is d'e rente bij de midden standsbank hooger: 3 pet en bij het rijk IVi pet. De schuld van deze ni*l zoo volledige I deelname ligt hierin dat de middenstand met zoo lending is rganiseard als het gcoot- lapMul is uilmdmm m we 1 is RRddenstandi voor zljne ©rprnlwrtto ntet zoo veel geld over heeft ale de anderen. Het nemen van aandeelen is sedert 1918 niet meer verplichtend, toch ie het een hoofd- beiang aandeelen te nemen, want voor elke 100 andeelen-kapitaal kan de bank 5 X dit bedrag van de Nederlandsche Bank krijgen' voor net verleenen van credieten. Het nemen van aandeelen vergt slechts een geringe opoffering, daar voor elk aandeel van 100 slechts 20 gestort behoeft te worden. Dit kligkt alles wel critisch, doch is uit den aard der zaak niet tegen Bergen gericht, daar hier nog geen afdeeling bestaat. Aansluiting bij de Centrale geeft de vol- gende voordeelenmeer rente voor depositor en lagere rente voor crediet. Ook is nog een voordeel dat de plaatselijke raden van advies de aanvragen beter kennen en in nader verkeer staan met deze, zoodat deze raden een beter kijk hebben op het be- drijf van haar. Dit laatste werkt eenigszins nadeelig, daar een middenstander dikwijls op het achterlijk standpunt staat, dat hij niet beoordeeld wil worden door een middenstander Dit idee moet er uit. Binnen afzienbaren tijd zullen alle kleine crediet-aanvragen door de verschillende banken geweigerd worden en nu het nog tijd is om kapitaal te krijgen voor de Centrale, voor elke 1000 bezit, een voorschot van 5000 door de Nederlandsche Bank. Ook is opgericht nevtens de Centrale een Spaarkas, deze werkt steeds beter, zoodat het spaargeld reeds meer is dan bij de Nutsspaar- bank, het belegd kapitaal was December 1919 reedv IV2 millioen. Voor de gelden van deze Spaarkas stelt de Centrale zich aansprakelijk, het voordeel is voor de Middenstand dus ook dat, buiten het voordeel der belegging.. deze spaargelden het kapitaal van de Centrale helpen vergrooten Het voordeel voor de middenstanders te Bergen is het tikreerst ook deel te nemen in het aandeelen-kapitaal van de Centrale. Van de gelegenheitj tot vragen te stellen werd nu door eenigen der aanwezigen ge- bruik gemaaict. De heer Bonda wenschte te weten of in H zomerseizoen ook tijdelijke rekening-courant door de pensiongasten konden geopend wor den. De heer Loef beantwoordde dit bevesti- gend. Ook kon men dit vergemakkelijken door chfeque-boekjes alsook door de sedert Januari opgerichte afdeeling .Valuta". De heer Fillet betoogde, dat over het alge- meen. hoewel dit alles geschiedde z.g. voor den kleinen middenstand, deze er toch het minst van profiteeren en of een afdeeling te Bergen ihervoor gunstig kon werken De heer Loef beantwoordde dit bevesti- gend, doch legde den nadruk er op, dat aller- eerst voor de bank tckerheid noodig was en deze kon aangetoond worden door een zui vere en goed bijgehbuder. boekhouding. Men kon hiervoor gebruik maken van het „Bureau van Advies" van den middenstand, dit kost weinig of niets, daar dit Bureau gesubsidi- eerd wordt door het Rijk. De heer Peters lichtte den spreker in over het werken van de meeste middenstanders te Bergen, zooals timmerlieden, schilders, win- keliers enz. Deze verwerken een tamelijk groot kapitaal in het voorjaar, terwij! dit eerst na eenige maanden terug komt. Hierin zou een afdeeling van de Middenstandsbank ook zeer vruchtbaar kunnen werken. Het zou wel een bezwaar zijn om '<ij deze kleineren een aandeelenkapitaal te piaatsen, toch ver- trouwde de heer Peters, dat de meer gegoede middenstanders doordrongen zouden zijn om in deze de minder gegoeden te steunen door flink in te teekenen voor aandeelen. De heer Bruijn vroeg naar het verschil van debet en credit-rente. De eerste is 3 pet. en de laatste 6 pet. De heer Loef achtte het voordeeliger voor menigeen om 6 petja desnoods 7 pet. rente te beta'en dan een gedwongen crediet te heb- bni bij.efn leverancier. De heer J. Prins zeide, dat te Bergen wei- licht aanbod zou zijn van 1000, doch vraag voor 10.000. De heer Loef antwoordde, dat in zulk een geval de Centrale wel wil helpen en ver- trouwde, dat ook te Bergen middenstanders genoeg zijn. die een flink aantal aandeelen -mnen nemen en wekte alle middenstanders tot ,,enthousiasme voor idee en daad". Deed ieder middenstander zijn best hiervoor, dan komt men er zeker. De voorzitter dankte hierop den spreker voor de onderhoudende en leerzame voor- dracht en concludeerde, dat de organisatie voor Bergen noodig is, doch dat deze, wil deze goed werken, ook door hoogere contri bute gesteund moet worden. Na afloop bleven de leden nog vergaderd en werd door verschillenden toezegging ge daan door het nemen van aandeelen de vesti- ging van een agentschap in de hand te wer ken. UIT SCHOORL. Maandagavond had de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een kunstavond geor- ganiseerd, zooals zij dat meer placht te doen, met het doel, de gemeentenaren eenige genot- volle uren te schenken. Ditmaal was de keuze van het bestuur ge- vallen op de medewerking van mej. Nelly Menage Challa, van Nieuwe Niedoip, welke medewerking welwillend werd verleend Gegeven werd „IJsbrand" van Frederik van Eeden. Zeker een zeer moeilijk stuk, doch het werd op een wijze weergegeven, die aan de hoogstc cischen kon voldoen. Iedere per- soonlijkheid kwam door de juiste uitspraak volkomen tot haar recht, zoodat ieder aan- wezige zonder mocite't geheel goed kon vol- gen en begrijpen. Bijzonder mooi waren de alleenspraken van IJsbrand de veretootene, de als gekke gebrandmerkte; ook treffend de samenspraken met zijn kleine huisgenoote, de eenige om hem heen, waarin zijn eerlijk hart ware menschentrouw terug vond.. Aangrij- pend was het slot van't \nerde en laatste bc- drijf, 't tooneel in de kamer van den profes sor, waar de arme IJsbrand, nadat hij in zijn delste gevcelens was geknocht, sterft. Hier gaf mej, Menagt Challa zich geheel, en menige traan werd weggepinkt. Ook drie gedichtjes tot slot voldeden ten zeerste. Namegs het bestuur van V. V. V. dankte de heer Schemer voor het ten beste gegevene, bejammerend, dat zoo weinigen aanwezig waren en zoovele afwezigen iets z&r mooia haddea geaist Spreker hoopte echter, mej. M«iag4 Challa sm vwlgaad aaiaaea aagnula te mogen den In Sehoorl an twtjfelde dan aiet aan de goede opkomst. urr SCHAOEN. De ambtenarm alhier. die door bet Rijk gesalarieerd worden, hebben in eene vergade- ring met algemeene stemmen besloten zich tot de commissie, belast met de klassebepa- ling van gemeenten, te wen den met't verzoek de gemeente Schagcn van de 3e in de 2e klas- se te plaatsen. Behalvc andere ar^umenten wordt daarvoor ook aangevoerd dk: Konin- klijke goedkeuring op het besluit van Ged. Staten van Noordhoriand, waarbij het salaris van burgemester en secretaris dier gemeente cen klasse hooger werd geplaatst dan het aantal inwoners toeliet. Dit geschiedde we- gens het stcdelijk karakter der plaatst. Voor de betrekking van Huismecster en Huismecsteres in „Het Huis voor Ouden van Dagen" te Schagen zijn 12 sollicitaties ir.ge- komen. UIT OBDAM. Na lang wachten is eindelij voor de Prot. Tuinbouwvereen,i,gin'g aangekomen uit Duitschland de weegbrug voor de smalspoor- overhaaJ. Htet toestd is direct geprobetrd1 en weegc zuiver, ook ziet het er solide uit. Bij het afleveren van groen'ten over den1 dijk mI het ongetwijfeld een groot gemak geven. Te Kamerik (Utr.) vie! een 2^-iarig kind van deni arbeider v. d. V. in eem pot met kokend water. De kleine bezweek aan de ver- kregen brandwonden. Aan de openbare M. U. L. O. te Wor- merveer is een scholierenstaking uitgebroken. De oorzaak is van de staking is, dat een paar ondtrwijzers volgens de mceniug der leerlin- gen te veel huis werk opgeven. iDe politic te iDelit heeft een valschen gulden in beslag genomen, jaartal 1914. Het valsche geldstuk is iraai nagebootst, het randschrift c-ntbrcekt ecliter ook is de klank dof. UIT HEEKHUGOWAAHD. Was het kantoor van de posterijien alhier (Zuid) voorheen les avonls geopend van 7S uur, thans is dit vevroegdi en) igesteld van 67 uur. STIERENKEURINGEN Voorbehouden de goedkeuring van het werkplan zal „de Provinciale Commissie tot Bevordering aer Veefokkerij in Noord-Hol- land" in 1920 keuringen houden op de na- volgende plaatsen, n.l. Te Benningbroek op Donderdag 1 April ten 10 tire bij C. Bouman. Te Twisk op Donderdag 1 April ten 1 ure bij Vroom. Te Tessel op Zaterdag 3 April ten 12 ure bij De Burg. Te Wieringerwaard op Woensdag 7 April ten 9.30 ure bij A. Schouten. Tt Wieringen op Woensdag 7 April ten 11 ure op de Markt. Te Hoogkarspel op Donderdag 8 April ten 10 ure bij't Tolhek. Te Binnenwijzend op Donderdag 8 April ten 2 ure bij Zeven groene boom en. Te Alkmaar op Zaterdag 10 April ten 9.30 ure bij C Zwitser. Te Nieuwe Niedorp op Maandag 12 April ten 10 ure bij „de Prins Mauriats Te Schagen op Dinsdag 13 April ten 10 ure bij G. Plevier. Te Hoom op Woensdag 14 April ten 10 ure bij Van de Sand. Te Purmerend op Donderdag 15 April ten 9.30 ure bij ,,de Doelen". Te Beemster op Donderdag 15 April ten 12 ure bij het Heerenhuis. Te Assendelft op Vrljdag 16 April ten 9.30 ure bij C. Kleine. Zuidelijk gedeelte. Stierenvereenigingen, wier reglementen door deze Commissie worden goedgekeurd, ontvangen bij oprich ting ieder 50 en boven- dien js beschikbaar een onderhoudspremie van 50, mits zij goedgekeurde stieren van erkende afstamming gefcrtiken. Reglementen te zenden vodr 11 April aan den secretaris. V6or 20 Maart bchoort aangifte te worden i gedaan bij den Inspecteur E. Koster Dz. te Berkhout, door eigenaren van stieren, wo- nende in T gedeelte van Noord-Holland be- zuiden herNoordzeekanaal, voor zooverre deze hunne dieren wi llen la ten mededirigen naar de uit te loven premien. Nader zal be- richt worden waar op Woensdag 31 Maart deuringen gehouden zullen worden. De Centrale Stierenkeuring wordt te Hoom op Vrijdag 30 April ten 9.30 ure op het Marktterrein gehouden. Tot de keuringen worden alleen zwartbon- te stieren van erkende afstamming toege'.aten. De bewijzen op afstamming betrekking hebbende (hiervoor te gebruiken model 11a of lib fokregister of stamregister van den Bond van Fokvereenigingen met vennelding van stamboeknummers voor zoover bekend) of daarmee gelijkgestelde afstammingsbewij- zen enzoovoorts moeten v66r 23 Maart bij den Inspecteur den heer E. Koster Dz. te Berkhout worden ingeleverd met opgaaf van de plaate waar men1 zijn stier wenscht voor te brengen Ter Centrale Keuring worden zij terugge- geven. Keuring 64njarige Stieren. Omtrent 6enjarige stieren wordt alleen medegedeeld of de kalveren zullen worden erkend. Met afstamming wordt rekening ge houden. Eigenaren wier ddnjarige stieren zijn aan- gehouden, zijn verplicht deze ter centrale keu ring te brengen. Deze stieren ontvangen al- daar het kehteeken voor inschrijving in het stierenregister Keuring tweejarigc Stieren. De keuring geschiedt volgens het punten- stelsel van het Nederlandsch Rundveestam- boek. Voor afstamming van den stier worden door een afzonderlijke jury punten gegeven. Deze punten worden gevoega bij die door de jury op de voorkeuring gegeven, voor zoover tie stier nrinstens 75 punten/ heeft behaald. Uitgeloofd worden premifin van J 125. Keuring driejarige en oudere Stieren. De drie- en vierjarige stieren behooren ter voorkeuring voorgebracht te worden. Vijf- jarige en oudere stieren zijn hiervan vrijgc- steld en worden, voor zooverre de jury dit noodig oordeelt, sin huis gekeurd. Inzending van afstammingsbewijzen en aangifte voor keuring is echter verplichtend. In den loop van den zomer worden de af- stammeliHgen der driejarife m oudere sdei-en aai huis door 4* juay gelciusd, vw xomwu de eigenaren deze wfHen faten mededlngen naar de. premiin voor driejarige atieren van ten hoogste f 225, voor vierjarige en oudeie stieroa van ten hoogste 400. Bovendien worden voor de bute driejarige en vierjarige stieren en oudere stieren ter Certrale Keuring te Alkmaar, voor iedere ru- briek 2 prijzen beschikbaar gesteid van 100 en 50 De premiin aan driejarige of oudere stie ren worden alte£n uitbetaala wanneer de stie ren op't oogenblik der keuring op afstam ming aanwezig zijn. Alle stieren moeten op de keuringen ge- nncd voorgebracht worden. Voorts worden beschikbaar gesleld voor iedere keuringsplaats een opfolcpremie van 10 en een geieiderspremie van 5. Aan de tockenning der premifn zijn de vol- gende voorwaarden verbonden: le. Tegen een maximum dekgeld van f 30 per koe moeten de stieren in de Provincie Noord-Holland beschikbaar blijven tot April 1921 2e Dekliisten moeten bijgehouden worden en \66r 15 januari 1921 worden ingeleverd. 3e. De dieren waarvoor onderhoudsbij- draaen of aetuigschriftci^ zijn toegekend, moeten ten alien tijde voor de leden der Com missie of hunne gemachtigden ter bezichti- ging worden gesteid. De Provinciale Commissie ter bevordering der Veefokkerij in Noord-Holland, Jhr Mr. P. VAN FOREEST. Voorzitter, Heiloo. E KOSTER Dz., Loco-Sec re taris, Berkhout. GEMENGD NIEUWS. DE BEWAKING VAN DEN EX-KEIZER. Naar aanleiding van de verschillende ge- ruchten in de binnen- en buitenlandsche pers met betrekking tot de bewaking van den ex- keizer het volgende: Jongstledeu Zaterdag heeft de ex-keizer per auto een bezoek gebracht aan het kasteel te Doorn; door hem aangekocht, dat voor zijn toekomstig verblijft worat gerestaureerd. Of- schoon hem geregeid Duitsche nieuwsbladen worden toegezouden, was de gewezen souve- rein nog slechts door de Nederlandsche och- tendbladen bekend met de strubbelingen tus- schen de Ebert-Noske-regeering en (te Balti- sche troepen uit het kamp te Dobcritz. die be- richien vestigden teen den indruk, dat het gevaar voor ae Duitsche regeering was gewe- ken. Eerst Zaterdagavond, na het te acht uur op het kasteel van giaaf Bentinck beginnen- de diner, is den gewezen keizer door zijn ta- felgenooten meegedeeld, wat in de inmiddela bezorgde Nederlandsche bladen stond over den voarloopig geslaagden staatsgreep. Toen waren reeds een dertigtal riiksveldwachters en mar&haussees gearriveerd om de bewa king te verscherpen. Sedert Zateraagavond heeft de ex-keizer zich niet meer buiten de muren van het land- goed vcrtoont en bepaalde hij er zich toe, te wandelen in het tuingedeelte achter het kasteel. Tot het kasteel en het tot het landgoed behoorend terrein worden slechts zij toegela- ten, bij de bewakingspolitie als geeinployeer- den van den ex-keizer of van graaf Bentinck bekend. Zij moeten in het bezit zijn van een toegangskaart, door den reutmeester van het kasteel verstrekt. Het kasteel van Amerongen ligt in een reusachiig vierkant waarvan de hoofdingang zich bevindt aan de Drostestraat; die zijae van het terrein is door een muur van om- streeks 2'A M. hoog van den openbaren weg gescheiden, evenals de andere zijde van het vierkant, loopende van genoemde straat in de richting van den Neder-Rijn. De weg naar de rivier is open voor het publiek ver keer, doch op jbeide wegen v/ordt zoowel '3 aachts ate overdag scherp gesurveilleerd. Lit betreit dus dct> voorkant en de rechter- zijde van het landgoed: tusschen de laatste en den rivierweg bevindt zich de kasteel- gr.icht. Links van den hoofdinging ligt een smalle weg, particulier eigendom van den kasteelheer, het pad is voor het publiek niet toegankehjk, de verbindingsweg tusschen de linker- en de rechterzijde van het landgoed evenmin. Op deze drie wegen surveilleeren dag en nacht rijksveldwachter3 met geladen karabijnen in den arm, er is een drieploegen- bewakingsdienst ingesteld en't lijkt onmoge- lijk, tusschen deze postenketen door te glip- pen. De bewaking bepaalt zich niet tot deze drie wegen: de beide zijpaden en het achter- pad Rechts van den hoofdingang: poort mei ijzeren hek, is een klein gebouwtje ingericht tot wachtlokaal der rijkspolitie, voor die hoofdpoort staat een rijksveldwachter als „post voor het geweer." Wanneer het iemand lukken zou ongehin- derd door deze poort te komen, doemden nieu we hinderpalen voor hem op, op zijn onge- oorloofden tocht naar het kasteel. Want hon- derd meter verder is weer een sterke poort, een golving van den breeden oprijlaan voert erheen. Daar hebben goedgewapende marechaus- sees de wacht betrokken, flinke mannen die zich, zoomin trouwens als de manschappen der rijksveldwacht, om den tuin lateu leiden. W6er honderd meter verder, men kan bij den hoofdinging het drietal in zijn architec- tonisch schoon bewonderen, de derde poort, bewaakt als de beide anderen Dan een zwen- king naar rechts, en ge bevindt u op het piem, v66r het prachtige kasteel, dat thans tot tijdelijk verblijf diem van den ex-keizer en zijne gemalin. Ook op dat plein v66r, tus schen net geboomte, nAAst en achter het kasteel, bevinden zich bewakingsmanschap- pen, zoodat, voor 6dn oogenblik aangtnomen dat de ex-heerscher zou willen vluchTen, hem dit thhns onmogelijk zou zijn. En als een ondernemendc Duitsche vlieger zou willen probeeren op de weilanden buiten het landgoed, of binnen de muren ervan te landen, zou het hem, zelfs in den tijd, dat de bewaking minder streng was doorgevoerd. slecht zijn vergaan: de weilanden zijn met tal van slooten doorsneden, het landgoed van Sraaf Bentinck is voor het neerstrijken te icht met boomen beplant. Z66 is thans de verscherpte bewakingstoestand en toen de se- cretaris-generaal in algemeenen dienst, mr. J. B. Kan. Maandagmiddageen dienstbe- zoek aan hat kasteel bracht, werd hem door de bewaklngamamuriiaBpea «ren«me ea x{ja toegangabeirije gewaagd. - Was men, tot v66r de jongate Berlijnache staatsgreep, zeer karig met het verleenen van toegang tot landgoed en kaateei, eu komt er, wonder speaaie red en en, mem and m, die niet tot het dienstperaoneel van den gaat- heer of tot het beperkte gevolg der beide ge wezen majeateiten behoort. Dat zal worden voigehouden, 66k als de bijzondere bewaking niet meer noodig wordt gcacbt. Want in de naaate omgeving van den ex- keizer ia men ervan overtuigd, dat deze nieta liever wil dan zijn levensavond te ahjten in de kalmte, die het deel ia van den vergetca burger. Onder den titel Amerongen en Wieriagen" sdirijft de Tel.: ,Op een mooien achtermiddg van het jaar 1840 wandelde de metselaar Badinguet, de kalkbak op den schouder, de poort uit van het sterke slot van Ham, waar de Fransche regeering den pretendent Louis Napoleon sedert zijn landing te Boulogne hield opge- sloen. Den volgenden dg werd de gevangeae vermist. Het blcek, dat Badinguet Louie Na poleon was. De ontsnapping heeft hem in staat gesteid, later Napoleon III te worden. Men zegt, dat de ex-keizer te Amerongen geen verlangen heeft naar het herstel zijner waardigheideen der bladen aoemt hem ,.een afgeltefd man". Wie echter weet daaromtrent iets met zekerheid? Er zijn meer afgeleefdea weer opgelecfd als het rad van fortuin kcerde. Als hij mocht willen ontsnappeo, dan zal dat door eenige marechaussees meer aan de poort niet kunnen worden belet. Wat Wieringen betreft, moge het geval van Urk tot leering strekken Daar ontsnapte een Engelsch vliegenier op klaarlichten dag in een motorboot, d.i" hij zwemmend bereikte; en deze man werd steeds door een soldaat met geladen geweer vergezeld. \Vat ia Duitschland voorvalt, ia een zoo ernstige waarschuwing, dat men zich niet langer kan neerleggen bij de vage verklarin- gen als deze, dat de keizer zelf niet mag we ten h 0 e hij bewaakt wordt Alles wel overwogen, moet men tot de con- clusie komen, die vele bladen in het buiten- land thans trekken en die ook veel Nederlan ders duidelijk is: de keizer kan nodi te Ame rongen blijven noch te Doom. Het denkbeeld hem, als den kroonprins, op een eiland te plaatsen, is misschien nog zoo verkeerd niet Mits dat streng bewaakt wordt en niet te ge- makkelijk te naderen valt. Er hangt te veel aan deze dingen om niet de uiterste voorzorgen te nemen. En noch te Amerongen noch te Doom is dat mogelijlc." Ook het R.-K. orgaan „De Tijd" dringt aan op scherpe bewaking van den ex-keizer in verband met de contra-revolutie in Duitsch land. Het blad schrijft 0. m.: „Inderdaad zou 't voor Nederland nood- lottig kunnen worden, indien op cen der avontuurlijke dagen, waarin wij leven, te laat zou blijken, dat niet ter plaatse waren geuomen „alle afdoende voorzorgsmaatrege- len, welke noodig zijn, om de vrijheid van den gewezen keizer te ouderwerpen aan de vereischte bepeniregn"k vereischte beperkingen", zooals onze minister van Buitenlandsche Zaken het in de nota van 2 Maart uitdrukte. Het is nu de tijd, om deze voorzorgsmaatregelen zoo emstig mogelijlc te nemen, niet alleen wegens de ernstige ver- plichtingen, welke onze verantwoordelijkheid in dezen ons oplegt, jegens andere mogend- heden en de rust in Europa, maar ook omdat ons land zelf het eerste slachtoffer zou wor den van laksheid of.verzuim op dit stuk" Men meldt uit AmerongenReeds een paar keeren zijn hooggeplaatste Duitsche personen per auto gearriveerd ten huize van den adju- dant van den ex-keizer, Ilsemann Gistermid- dag 2 uur arriveerden weer eenige personen To) den ex-keizer werden de heeren niet toe- gelaten. Reutu sum uit Londen, d.u. 15 Maari: De „Times" schnjft. dat de Nederlandsche regeering, waarschijnlijk onder den in viced van. de Geallieerde vcrtoogen, ter elfckr t voorzorgsmaatregelen zou genomen hebben om den ex-keizer terug te houden, iets te doen tegen het international belang in. Reuter vemeemt nog, dat de vertegenwoor- digers der geallieerde mogendLheden te den Haag opdracht hebben ontvangen, de Neder- lanadsche regeering op de dringende noodza- kelijkheid te wijzen om de bewegingen van den ex-keizer scherp te bewaken. De Entente is bezorgd wegens het feit, dat hij zich zoo dicht bij de Duitsche grens bevindt. DE STRENGE SCHOOL. Het hoofdbesjuur der Tuchtunie heeft aan de gemeenteraden van de 35 grootste gemeen ten van ons land een adres gericht, waarin het er op wijst, dat de scholen voor lager on- derwijs leerlingen tellen, die door hun ver- rcgaande koppigheid, brutaliteit, ongehoor- zaamheid of doordat zij een emstig gevaar opleveren voor de opvoeding hunner mede- lcerlingen, ongeschikt zijn voor het gewone onderwijs; alsmede leerlingen, die zidi aan hardnekicig schoolverzuim schuldig maken, zonder dat de ouders of onderwijzers hierte- gen voldoende kunnen waken. Dit kwaad reeds verergerd sinds de invoering der Leer- plichtwet, waardoor allerlei onhandelbaren en verdorvenen, die vroeger de school niet bezochfen, daarheen werden gezonden heeft de laatste jaren angstwekkende afmetin- gen aangenomen, mede door den voiles- en kindervcrruwenden invloed van den oorlogs- toestand Met het oog hierop verzoekt het: le Zoo noodig een onderzoek in te stel len naar den omvang van het kwaad; 2e in verband met de uitkomsten van dat onderzoek tot het oprichten van een of meer speciale scholen of Classen over te gaan; en 3e. voorts die maatregelen te Irtffen, waar door het bezoek dezer 9peciale scholen of klassen zooveel mogelijk bevorderd wordt. In een toelichting op dit adres wordt ge wezen op den omvang van het kwaad, en ver- volgens op het nut dat die strenge school af- werpt ten bate van de normale goedwillende kinderen, de onderwijzers, de ouders en de overheid en niet in de laatste plants van de tuchtelooze kinderen zelf. Aan het slot der toelichting lezen wij De thans aanhangige wijxiging der wet op het lager onderwija maakt de stichting van ae gevraagde school veel gemakkdijker dan tot nu toe het eeval it,. Ski-tuvm «.l in de IntiareT mm mAmm seating ewgP*

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5