JS Hooieifl Eeo en Iwintlfste Jaargang. Zaterdag 20 Alaarl. Het eigen plekje Vri) naar 'I Engelsch door MARY WILKINS. Nadruk verboden. Op zekeren namiddag had Mann Lawson thccvisite van drie buurvrouwtjes, die even- als zij ongeveer den leeftijd van zeventig had- den bereikt Zij droeg haar beste muts van oude kant, met strikken van lavendelblauw lint; strak zat haar zwart cashmeren japon om naar rechte lijfhaar griize haar in een Eaar dunne dansende krullen omlijstten aar smal, geel gezichtie. Rechtop zat ze in haar hoogen stoel en schonk thee in de mooie oud-Chineesciie kopjes. Haar-drie gastea zaten om de tafel, Lerina zat in een hoez. Zij was een slank meisje, Marm Lawson's kieindocfcter. Sedert den dood van haar moeder was ze bij haar groot- moedef gcweesi dit was nu ruim tien jaren gel iiaar blonde haar. stijf naar achte- rei orsteid, liet een bleek, hoog voorhoofd vrij, waarin een paar blauwe oogen stonden, die met ernst de wereld in zagen. Zij at haar beschuitjes rustig, zonder zich te mengen in de conversatie der anderenzij was op ouder- wetsche manier opgevoed en hoewel nauwe- lijks dertien jaar oud, droeg ze alle kenmer- ken van dat systeem. Het gesprek vlotte niet bovenmatig, hoewel de gasten roch veel van een praatje hidden alles klonk gedwongen m onnatuurlijk uit hunne praatgrage monden. Zij brandden om een zeker onaerwerp aan te roeren. maar de Chineesche kopjes, ^larm Lawson s deftig heid, de gebakjes, maakten haar verlegen. E6ne der drie vrouwen, een grappig, wonder- lijk oudje met rtLaigbruin haar om een oud hoofdje kroezend, wadrin helder blauwe oog- jes staken, was't minst onder den indruk der plechtige ontvangst. Zij dronk haar thee met graagte, en keek if en toe met zelf-ge- noegzaamheid naar Marm Lawson's geel ge- laat, heimelijk die kleur critiseerend. Ze zorg- de er echter vo<r, dat geen zweem harer ge- dachten der cians harer blauwe oogen ver- doofde, rodi dat om haar mondje een trek verraden zou, van wat inerlijk werd opge- merkt. Nauwelijks was echter de thee gebruikt en hadden alien de breikous ter hand geno- men, of men raakte wat meer op ziin gemak. Marm Lawson had de visite in de kamer, op het Noorden gelegen, ontvangende kamer aan de Zuidzijde was haar eigenlijke zitka- mer. Het porseleinkastje, de mooie stoelen, de boeken, dat alles had zijn eigen luchtje bier in dit vertrek, dat weinig bewoond werdeen geur die Lerina later, ver weg, zich altijd zou herinneren, als ze eenige dier oude boe ken weer eens ter hand zou nemen. Zij ving haar naam meermalen op, onderwijl ze de theetafel opruimde, maar zij sloeg er geen acht op. Zij was een stil evenwichtig kind, doch heel zwakjes van gezondheid. En daar- over nu spraken de gasten zeer meewarig. Marm Lawson zat nog stijver en rechter dan gewoonlijk in haar stoel, terwijl haar breipennen tegen elkaar tikten. „Ik zie heelemaal niet in, waarom Lerina niet gezond zou zijn, zij lieeft er altijd bleek uitgezien't is haar natuurlijke kleur." Het is niet zoozeer haar bleekheid, ant- woordde juffrouw Potter, dan we! iets anders, iets om haar neus en mond, dat zij zuchtte Gelooft u zelf ook niet, dat het tjier wat te vochtig is? Zou dat wel goed voor 't kind zijn Juffrouw's LawsetTa naalden rikketikien hevig en de striken op haar muts trilden. Neen, lk geloof riei dat dit hub iets vcch- tiger is dan een andecik heb er a! genoeg over gehoord. Ik heb hier mijn heele leven gewoond en ben steeds gezond gehleven, ik zie niet in, waarom Lerina dit ook niet zou zijn. Nou maar, juffrouw Lawson, de padde- stoeltjes kun je anders genoeg hier rond het huis vinden; en Lenna's moeder is toch immers hier ook gestorven? Zij zou overal hebben kunnen stefven, te- ring was er in haar familie. Lerina is goed gezond boor, me dunkt, daarover zal ik toch wel het beste kunnen oordeelen. De anderen hielden hunne bedenkingen voor zich; juffrouw Lawson was z6o opge- wonden geraakt, dat ze bijna vergat dat ze gastvrouw was. Toen de gasten huiswaarts togen, bleef dit onderwerp net gesprek der oude kwebbels. Marm Lawson scheen wel zeer geergerd, begon een der oudjes opnieuw, om wat ik haar zei, maar 'k geloof dat het met Lerina juist zoo gaan zal als met d'r moeder. Ik wou maar, dat haar vader haar bij zich nam. zei juffrouw Poter, dat ze durft vol- houden <dat het'huis niet vochtig zou zijn kijk maar eens naar die vochtvlekken tegen den muur. Zij w i 1 het maar niet bekennen, beaam de het andere oudje. Arme Marm Lawson moest het echter toch ondervinden, al wou ze het niet toestemmen. Zes maanden later woonde ze alleen in haar dierbaar, oud huisje, dat zeer laag stond, zon der soliede fundamenten. Moeder, het is hier vochtig, had Charles Lawson gezegd, met schrik naar zijn dochter kijkend, die hij kwam opzoeken van uit Lin coln, vijftig mijlen verder gelegen. En hij nam haar met zich mee, ondanks de tegen- werpingen ziiner moeder. Hij had veel van haar koppig karakter. Hii deed al zijn moeite zijn moeder te bewegen net huis te verkoo- pen en bij hen-, in te kv..;»n wonen. Hij was getrouwd en sijn tweede vrc-iw was heel goed voor hen. D ch zij wilde er niets van weten. Haar huis .pgeven! Zij dacht er piet aan, zij wist maar al te goed w it „inwonen" be- leekende bij keh&uwd<» kinderen. Vijftig jaar had ze in dit huis gewoond, zij zou't nog wel een tijdje langer 1 unnen volhouden. Dat Lerina van haar vandaav. moest, dat kon ze niet goed vinden. Zij betoondt zich koei, verontwaardigd. totd&t de was t mi vader en dochter uit net fi*ieht waxen; toen trok tii ziefc u kw learner lerug «n eehnide. Qtarlee Sad m!J haar moetan laten beheu- den, snikte ze zacht; zij was niet ziek, zij at al weer veel meer den laatsten tijd. Zij kon hier oven gezond zijn ala waar ook. Charles had haar mij niet moeten ainemen, hij neeft immers nu zijn tweede vrouw, o, wat bea ik nu eenzaam En de oude vrouw bracht een heelen moei- lijken winter door in haar eenzaamheid. Charles was een goed zoou, hij voeldle er ver- driet over, hij schreef haar, telkena weer op nieuw, dat zij bij hem komen moest. Zijn vrouw schreef en Lerina schreef, doch het oudje bleef stijf op haar stuk staan en bleef waar ze was. Zij begreep genoeg was ze eens van huis af, dan zou de wonmg verkocht worden voordat zij het precies begrepen had en zij zou geen eigen dak meer hebbem. Toen het vroege voor jaar er was, scheen het echter of haar inzicnt veranderde. Het verlangen naar haar kleindochter werd ster- ker en sterker. Om den tijd dat de varens en de witte, wilde viooltjes om haar huis weer opkwamen, schreef ze aan haar zoon en zei hem, dat ze wilde overkomen voor een week- je, niet langer, ze behoefden geen moeite te doen om haar te halen. Op den morgen van haar vertrek kwamen juffrouw Potter en haar dochter even ov wipt om haar goeden dag te zeggen. Zij bad tien mijlen met den omnibus af te legegn, voordat het kleine, verlaten 6tation- netje was bereikt. Toen ze in het rijtuig stap- te, lag er een eigenaardige uitidrukking op haar gezicht. De buurvrouwen spraken er later over. En inderdaad, het arme oude vrouwtje piek-rde over iets en daoht veel op dien lan- gen rit naar Cold Brook. Zij werd geslingerd van de eene liefde naar de andere, van Leri na naar het eigen dierbaar thuis, waar de varens en de viooltjes groeiden. Juffrouw Lawson was de eenige passagier, met haar valies en reismantefl naast zich, zat ze rechtcv^reind in de schommelende koets en wikte en woog; Lerina 't eigen huis; 't was of men haar in stukken reet! En wat zag ze tegen den nacht op in Charles huis, wel wetende, dat ze geen oog zou toe doen. En dan die vreemde poespas, die zc zou moeten etenMaar, 't was om Lerina im mers; als ze die maar mocht weerzien En stel je voor, als er eens brand kwam in haar woning, terwijl zij op reis was. 0, wat een zorgen toch! en het oudje zuchtte aiep. Zij was nog in't onzekere met zichzelf, toen ze in Cold Brook aankwam. De frein was laat, zij zette zich op een bank en wacht- te af. Wachte, en wist niet wat te doen, mee- gaan of blijven? Het stationentje was meer een overdekte wachtplaats dan een gebouwtje; eene zijde was geheel open, ze was er heele maal alleen. In eukele minuten zou de trein komen; meegaac of blijven? O, Lerina, o mijn huisje! Ln terwijl zij met zich zeii be- raadslaagde, sjouwde ze haar kotfertje en valies van de bank af naar de achterzijde van het station, etn zeeg er op neer, klem, mistroostig hoopje meusdh. 1 Nader kwam de trein, al nader en nader, de sigualen gingen over, de vaart verminderde, maar daar er geen reizigers in zicht waren, putte hij verder tie ruimte m. Het gebeurde wei vaker, dat er zich op deze stoppiaats geen reizigers be- vonden. Toen de trein uit't zich was, zeulde de oude vrouw haar bagage weer naar voren en zat weer op de bank. Half en half hoopte zij op een wagen, die mocht v jorbij komen en haar weer nuiswaarts zou voeren, maar ?ij was in't geheel niet op de hoogte van de diensteu. Uur na uur *verliep, sneltreinen raasden voorbij, geen enkele locaal trein stop- te meer. Z ijhad wat kaas en brood bij zich en ging dit opeten; het dagiicht vertlauwde en geen wagen passeerde. Marin Lawson was een kloek menscn en toen zij begreep, dat zij had te kiezen tusschen overnacnten in de open lucht of door het bosch te zoeken naar een huis, dat ver at lag, verkooti zij het eer- sfc Zij zou voor uieia :er wereld haar spul- leu overgelaten hebben. Zij opende nu haar valies, zij was gewend vroegtijdig te gaan slapen, nam haar bijheltje en las een hooid- stuKdaarna ging zij op de knieen en zei haar geheden op. Toen maakte zij van haar shavVl en mantel een soort van bed op de bank, een japon diende als hoofdkussen en zi; legde zich rustig terneer. Wel een vreemde slaapplaats, overpeisde ze gelaten, maar in Zijne rianden ben ik hier even veilig als waar ook. lk hoop alleen maar niet, dat ik een zonde heb begaan te- genover Hem nu ik Lerina niet heb opge- zocht. De zadite voorjaaravond viel meer en meer, iserren tooverden zich aan den hemel en het oude, zielige menschje, doodvennoeid, zonk weg in een rustigen slaap. De koetsier van het omnibusje vond haar den volgenden morgen zittende, kaararecht op het bankje, in atwachting dat hij komen" zou. Hij keek met bevreemding naar haar, hoewel hij geen vermoeden had dat ze den nacht onder den blauwen hemel had door- gebracht. In den middag kwam jufrfouw Lawson thuis; met zekere schuchterheid zag ze naar haar woning; 't was haar alsof zfc er geen recht meer op had. De buurvrouwtjes, die haar zagen, kwamen dadelijk aangeloopen in hevige verwondering. Doch ze werdeQ niet veel wijzer. Het eenige wat ze losliet, was dat ze in Cold Brook besloten had niet verder te gaan. Zij kon niet ontkennen, dat ze daar den heelen nacht had doorgebracht. doch de wijze, waarop zij de vragen beaniwoordde. getuigde van o zoo groote geslotenheid, dat ze de verbazing der anderen deed stijgen en verstillen. Toen eenige dagen later haar zoon Char les bij haar kwarn, veranderde zij evenmin van houding. Hij was heel boos op haar, vooral om haar onvoorzichtigheidals ze meer gaf om haar vochtig, oud huis dan om Lerina of hem, of haar eigen leven, dan moest zij't liever zeggen, vond hij. Zij zag hem met koele verontwaardiglng aan: Charles, je moeder heeft nog al haar ver- mogtns, en zij weet nog een beetje beter dan jij, wat goed voor haar is. Je kunt haar dat overiaten. Maar toch, ondanks haar uitdagende hou ding, voelde zij zich erg ongelukkig na het vertrek van haar zoon. Zelfs het veldje met wite viooltjes kon haar niet troosten. Zij kunksrde naar Lerina. vast overtuigd tevens, dat haar huisje hat tend mat nchaden »u Zjj laad m xij een knauw. Bitter wert! hat leven nu voor het liefhebebnde oudje dat door eigen wil en met heimelijk zelfverwijt gescheiden was van bet diehbacrrte, wat zij bezat. Plotaeiing werd zij ernstig ziek. men zond berictot aan haar toon, die overkwam met Lerina. Toen de wagen voor de deur van Marm Lawson's huisje stilstond, ving zij da- ddijk enkele geluiden op en vroeg met ontda- ne stem aan haar buurvrouw. Wat hoor ik daar? toch niet Lerina? Het volgende oogenblik was Lerina bij haar grootmoeder. Het oudje nam met ttn enkelen hongerigen blik het kind in zich op, daarna stihoof zij haar gezicht weer in de kussens. Lerina, blijf vooral niet te lang in dit vochtige huis, kind, je zou er weer eens van kunnen gaan hoesten. Je raoogt bij de buren logeeren en morgenvroeg kun ie weer naar 1 uis terug. Ik wil je hier niet houden Oa gauw weg, Lerina Lawson De grootmoeder zat rechtovereind in haar bed en keek heel boos. Het meisje rende snik- kend de kamer uit; zij bleef echter in het huisje, verborgen voor grootmoederis blikken deze oleef luisteren naar dk verdaclit ge- luid. Charles, zei het oud'jc tot haar zoonje houdt Lerina toch niet hier in huis nietwaar 't is slecht voor haar gezondheid. Ik vehbeela me toch, dat ik haar hoor. In den avond werd zij erger en zij stierf in den vroegen morgen. Even voor haar dood stak zij haar hand uit naar haar zoon en zeide': Ik wil je nog wat zeggen. Ik ik ik ben besloten het huis te verkoopen. Ik kom bij jou en Lerina; maar wil je shales wat vi ooltjes en varans voor me uitsteken, want die wou ik wel graag meenemen PROVINCIAL NIEUWS. UIT STOMPETOREN. Onze zangvereeniging Xrescendo" hidd Donderdagavond in cafe Renses alhier hare eerste ledenvergadering, welke werd geleid door den voorzitter, den heer C. H. Weeshoff, die bij de opening ailen welkom heette en een woord van dank bracht aan den directeur, den heer 0. Anderson. Door de penningmeesteresse, mej. L. Klomp, werd rekening en verantwoording gedaan. Uit een overzicht der totale inkom- sten en uitgaven bleek, dat het batig saldo I 52 bedroeg. Onder dankzegging werd de rekening goedgekeurd. Het bestuur decide mede. dat 8 personen lid wenschten te worden. Allen werden met algcmeene stemmen toegeiaten. Hierna volgde besprcking omtrent het op te richten kinderkoor. 20 Leerlingen hadden zich aangemeld, zoodat tot oprichting werd besloten en bepaald, dat het een onderdcel zal uitmaken van „Crescendo". De drie aitredende bestuursleden werden herkozen en daama als voorzitter benoemd de heer Jb. limning, als secretaris de heer C. H. Weeshoff. Nadat nog enkele zaken van ondergeschiki belang waren besproken, werd de vergade- ring met dank aan alien door den voorzitter ring gesloten. De afdeeling Oterleek-Stompetoren vna den Bond voor Staatspensionneering heeit Vrijdagavond in cafe Renses hare gewone voorjaarsvergadering gehouden. De voorzitter betreurde de geringe op- komst en heette de aanwezigen welkom. Na liezing der notulen voigde het jaarver- slag, waaruit o. a. bleek, dat de aideeling ruim 250 leden telt. Aan den secretaris werd voor beide stukken dank gezegd. De rekening en verantwoording van den penaingmeester sloot met een voordeelig saldo van 28,83 en werd door de leden Pias en Kwak in orde bevonden. Het btstuur, dat in zijn geheel moest af- ;reden, werd met bijna algtawjene stemtr.en iierkozen; alle heeie-n namen, oe benoeming aan. Nadat nog besloten was. opnieuw to be- proeven het iedeutal uit te breidea, werd de vergadering na ronavraag door den voorzit ter gesloten. De voorjaarsvergadering van de Veree- niging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zal op Woens- dag 14 April te Stompetoren worden gehou den. UIT HOORN. Naar aanleiding van een gerucht, dat de kaasfabrieken, aangesloten bij de Verkoop- oombinatie West-Friesland, wanneer zij haar product weer op de markt zouden aanvoeren^ door den handel zouden worden geboycot, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken te Hoorn zich tot den handel gewend om inlichtingen. Met de meeate beslistheid werd van die zijde het gerucht weersproken en gaf men aan de Kamer de stellige verzekering, dat de handel mot evenveel genoegen van die fabrie- ken zou koopen, ala van de andere. De vrije handel zou door de kaashandelaren in geen enkel opzicht wortlen belemmerd. UIT SCHAOEN. Op de Schager markt werden gisteren de eerste kievitseieren gepresenteerd. Er werd 75 cent per stuk bestecd. Alhier heerscht weder in hevige mate de leerlingen UIT WIJDENfeS. De heer L. Schckkerman heeft bedankt als president-kerkvoogd. In diens plaats koos het college van notabelcn den heer P. Boot, se cretaris van het college, terwijl de heer A. Ham weder als secretaris werd gekozen. Een vacature als notabel alzoo. UIT OUDKARSPEL. Door notabelen der Ned. herv. kerk alhier ia benoemd tot kerkvoogd de heer R. Kroon Pz. en tot voorzitter van de notabelen de heer M. Kroon Cx., tot eecretarix de heer Q. Hart Hz. sturd wanneer de oorlog langer duurde OEMENOD NIEUWS. WEGEN. Tttilnde de vemixling, w«11h vrechttuto'e met tume die met ware wiel- banden, aan onderacheidene kunatwegen In Oelderland toebrengen, zooveel mogelijk te kunnen beperken, zija, meldt de N. R. Ct., Oe- deputeerde Siaten oner provinde vooromene «v dc aaarvoor' in aanmerking komende wegen welke flink waa tjezet. in het belang van de inatandhouding en bruikbaarheid dier wegen gesloten te verkla- ren voor motorriituigen op meer dan twee wielen en zwaarder dan 2000 K.G. met uit- zondering van personenrijtuigen met ten hoogste 8 zitplaatsem Ete bedoeling is intusschen niet, het verbod tot het berijden van bedoelde wegen met die vervoermidaelen in absoluten zin te handhar ven, doch om elke vrachtauto te kunnen keu- ren, op zijn al of niet onoordeelkundige con structs, in verband met het onderhoud der wegen. IETS WIJZER GEWORDEN. Een redacteur van Het Volk had1 onlangi te Weenen een onderhoud met twee gewezen volkscommissarissen van de Hongaarsche Sovjetrepubliek, de heeren Kunfi en Bohm. Zij hebben merkwaardlge dingen verteldl De geachiedenie van de plotselinge „aocia- lisatie" was aldus: „In de industrie en den handel aochten wij de oplosaing in de socialiaatie. Aanvankelijk was er veel geestdrift voor de idee, maar de pralrtijk liet veel te wensohen over. De arbei- ders werden minder ijverig dan vroeger. Zij waren verwonderd, dat zij, nu de industrie was ^esocialiseerd, ook nog stevig moesten aanpakken Do productie werd al spoedig ge- ring, ja miniem. Do ingenicura en beambten deden ook niet zooals zij doen moesten. Aan vankelijk voelden wij wel voor de nieuwe mo- thode, maar later aabotteerden zij haar op de treurigste manier. Er was maar 66n groep van arbeiders, die ook gedurende de sooiali- satie hun plicht d\.den. Dat waren de oude vakvereenigingsmannen en sociaal-democra- ten. Die hadden discipline geleerd en die be grepen ook waarom het ging. Maar heel die bende meeloopera, die aangelokt waren door de alles belovende communistische agitatie, wilden niet aanpakken. Het was ten slotte z66, dat het economisch raderwerk zoo goed als stil stond. Het ging niet langer. Begrepen de arbeiderB dan niet wat op het spel stond, vroeg de redacteur van Het Volk. En het antwoord van een der vroegere Commissarissen luidde: „Het is hun duidelijk genoeg gemaakt. Er was ook wel geestdrift voor de groote idee der socialistische productiegewijze. Maar het bleef meestal bij woorden. Men begreep niet, dat, ook in een gesocialiseerd berdijfsleven arbeid, goede, ijvorige arbeid het eerste gebod is. De masaa leefde in een roes, nuchterheid, praktisch zin ontbraken. Men dacht dat men de bourgeoisie slechts te onteigenen had, om alles te hebben wat men wenschte. E6n zaak heb ik z66 geleerd, dat ik haar nimmer meer vergeten zal, n.l. dat een pohtieke omwente- ling zeer spoedig is te makea, in 24 uur om zoo te zeggen, maar dat een omwenteling van het eeonomische leven, in de richting van hot socialisme, een proces is van langen duur, althans niet plotseling goscbieden kan. KORTE BER1CHTEN. Door den Raad van Arbeid te Apel- doorn is aan een drietal personen te Lunte- ren, die onwilhg biijken, bericht gczonden, dat, indien het door hen verschuiaigde met voor een bepaalden datum is 3angezuiwrd, zij civiel zuilen worden vcrvoigd. In de week van 29 Febr. tot 7 Maart kwamen in N.-Holland op 81 boerderijen in 32 gemeenten gevallen van mond- en Jdauw- zeer voor. Over het geheele rijk waren deze djfers 559 en 205. De landbouwer J. T. te Haren bij Gro- ningen werd hij het laten zien van een brow ning aan een vriend, door onvoorzichtigheid van dezen ernstig in den buik getroffen. De trein, die Maandag 12 uur uit Am sterdam naar Berlijn vertrok, is met veriter gekemen dim Osnaoriick. Lt trein, die om half zes uit Duitscnland te Oldenzaal moest aankomen, is niet te Berlijn vertrokken. Voor de Utrechtsche rechtbauk i3 tegen P. H. de Lprocuratiehouder bij de Naiiona- ie Bankvereeniging te Utrecht, beklaagd van verduistering van 30.000, een gcvangenis- straf van 9 maanden geeischt met aitrek der voorhechtenis. Ie Hengelo geraakte de 13-jarige H. W. gistermorgen al spelende onder een goede- renwagen der tram, welke door andere jon- gens aan het rollen werd gebracht Hij was unmiddellijk dood. Met ingaug van 22 dozer heeft de mi nister van Landbouw dispensatie verjeend van het verbod van1 uitvoer van alle spece- rijan. HET SOCIALISATIEVRAAOSTUK. Door den Allunaarschen Beatuurderabond werd gisteravond een openbare vergadering gehouden in dc groote zaal van de Haimaaic, ter van het Nederlandflch Ver bond van Vak- vereenigingen (N. V. V.) verhinderd was om in deze vergadering het woord tc voeren; doch dat de heer K. Kupere, aecretaria van genoemd lichaam, als spreker zou optreden. V66r den wereldoorlog, aldus spreker, was de meening, dat zij geen 4 maanden kon duren, omrede het niet mogelijk is 10 mil- lioen menschen aan de produdie te onttrek- kende produdie zou In de war worden log 4 maanden Men vergiste zich omtrent den STADSN1EUWS. ALKMAARSCH BIOSCOOPTHeATER. Dr. Wiilem Royaards heeft in't laatst van 1919 schitterende voorsteiimgen gegeven van net tooneelstuk „Een roes' van oen beroem- den Zweedscnen senrijver August btrindoerg. Natuuriijk is ook door de fnmtarbieken op ait stuk oeslag geiegd. En zoo heeft een Duitsche iirma ait werk verfilmd, dat thans in het A. B. T. te zien is. Over de groote beteekedis en de groote diepte van btrindbergs werk kunnen wij hier niet uitweiden. Het succes, dat de schrijver Gaston met zijn tooneelwerk bchaald, stijgt hem naar het hoofd en in den roes van geluk wordt hij een gemakkelijke prooi van de geraitineerde Henriette. De dood van Gastons kind doet de iiefde echter veranderen in haat. En nu volgt voor beiden een vreeselijke tijd,' die met Gastons wederopheffing eindigt. Asta Nielsen is en blijft een bijzondere per- soonlijkheid en verschillende tooneelen wist zij ook nu weer tot iets opmerkelijks te ma tijd, het duurde ruim 4 jaar en de productie is in de war gestuurd. Het eeonomische leven werd totaal ontwricht. Het crediet werd ver- stoord en de maatschapplj in elkaar gestotl Nu kan men nagaan de verwoestlhgen aan menschen levens, aan steden, dorpen, lande- rijen, spoorwegen enz. Het is een treurige aansehouwing. Vroegere oorlogen kenment- ten zich door hoegenaamd geen verwoestltt- gen De anarchie (wanorde) nadert Europa met den dag en wanneer er geen voldcende maatregelen worden getroffen, dan zal Eu ropa in een chaos ondergaan. De lage valuta in Oostenrijk bevorderde de hongersnood in Weenen en de kronen zijn als betaalmiddel uitgeschakeld, men kan er alleen de kamer mede behangen, wat eveneens gcldend is voor de marken in Duitschland. Na nog enkele sombere tafereeltjes te heb ben geschetst werd door spreker met een en kel woord getyprrrd den visieusen cirkel. De toestand zou beter zijn, indien de arbei ders langere arbeidsdagen maaktenmen zou hierdoor dan ontkomen aan den loonstrijd en verhoogde productie bevordercn, wat als een eigenschap moet worden aangerekend voor de kapitalisten Dat men de productie wil opvoeren, schiint in de Ententelanden niet het geval te ziin. Men gaat daar nog steeds voort met uitbreiding van leger cn vloot en worden millioenen voor gevoteerd, waardoor het volk stelselmatlg aan de pro- durtie wordt onttrokken. Rusland. aldus spreker, verkeert nog steeds in oorlogstoestand, en hoewel zij als graan- schuur van Europa aan de produdie zou kun nen del nemen sluit men haar, evenala Duitschland met haar 60 millioeninwoners, buiien het huidige producticsysteem. Wanneer ons we! eens wordt tegengewor- pen. dat wii de oorlog hadden moeten tegen- houden. dan is ons antwoord: waren waren in alle landen te zwak". Op het oogenblik moet de bourgeoisie belangriike concessie* aan ons doen. hetwelk voortvloeit uit den oorlog. In verschillende landen is de politie- ke democratic ingevoerd en onze macht toe- genomen, bevordcrd door de invoerlng van algemeen kiesrecht. Verschillende socials maatregelen werden getroffen, als: staatspen- sioen, achturendag enz. Hoewel de economi ken b.v. haar spel met uaston, en tegenover den rechter. Alfred speelde Gaston, terwiil Carl Meinhard zeer goed spel gaf als Adol- phe de eerste vriend van Henriette. Jean ne, de moeder van Gaston's kind werd ge- speeld door Grete Diercks, in wie men ge- makkelijk het fabrieksmelsje uit „Vruchtbaar- heid" zal herkenenn. Om de komische nummers, die voorafgin- (;en is recht hartelijk gelachen. Wat was die eeuw in de Amerikaansche klucht met den mallen titel weer eenigl En dan de bokspartij in de Nordisk-comedie! De muziefk, piano en viool, was uitstuikend. Vooral enkele fijne nummartjes van 4ii dua alii «ht vaci. sche macht van het N. V. V. is gegroeid van 90000 tot 250.000 leden. is de toekomst nog somber. De eeonomische democratic is ni« zoo vlug te grondvesten als de politieke de mocratic De arbeiders zijn met de tegenwoor- dige producticproeven niet meer tevreden met hun plaats, zij willen een grooter aandeel in de productie; zij willen beter en ruimer le ven In het ram dezer kapitalistische samen- leving wordt hun niet meer tegemoet geko- mne en zal een scerper strijd aanvaardt rr.c«- tcn worden. Hierna behandelde spreker in verband met de productie het begrip van socialisatie, het welk nu intemationaa! een gevleugeld woord is gewor(jen. De strijd der arbeiders moet niet uitslui- tend zijn voor hooger loon en korter at beids- dag, dit moet een Bvperkte rol zijn. De ge- vonadg trust en kartels zijn de factoren voor de duurte Niet alleen materieele bedoetingen mogen funcfionneeren, maar ook aen str^d tegn: l.st kapitalisme en voor de socialisatie moet met alien ernst worden aanvaard. De socialisatie der bedrijven kan volgens Lenin ook worden beheerd door arbeiders, al kunnen zij een beetje schrijven. Daarom heeft Lenin in Rus land de diredeuren en bedrijfsleiders afgezet, wat volgens spr. een verkeerd systeem is. De arbeiders zijn nog niet voldoende geschoold om zich met zoo'n groote taak te belasten. De socialisatie is evenals het kapitalisme een langdurig preces en kan ons brengen naar het socialisme. Dit kuunen wij dan alleen be- werkstelligen door onze machtspositie in de wetgevende lichamen te versterken. Eeonomische versterking is eveneens be- slist noodzakelijk, omrede een massa arbei ders nog onverschillig en vij&ndig tegenover ons staan. Een spoedige machtsvermeerde- ring kan de wereld aan den rand van het bankroet plaatsen, Wij zouden de boel hier door in elkaar trappen evenals in Rusland. Leed en mis^re moeten wij dan medemaken en den wederopbouw duurt lang. De bedr ven moeten wij niet verstoren. maar trachten over te nemen en komen o. m daarvoor in aanmer- king: mijnen. spoorwegen, scheepvaartmaat- schappijen, electrische bedrijven, kloeilam- penfabrieken, welke bedrijven door enkele personen worden bestuurd De scheepvaart- maatschappijen hebben millioenen verdiend, terwijl de firma Philips te Eindhoven. 141 pet. dividend uitkeert. Bij onteigening be- hoort de schade vergoed te worden, doch de bezitters moeten dit relf betalen door een hoogere belasting en kan hierdoor tevens aan de arbcidslooze inkomens een einde worden gemaakt. (Wordt vervoTgd). NED. NAT HIST VEREENIOINO. WEEKDIEREN EM INSECTEN. De afdeeling Alkmaar van de Nederland- sche Natuurhistorische Vereeniging hield gisteravond een goed bezochte vergadering. De voorzitter, de heer Maschhaupt. deed mededeeling van de zometplannen. 7 Excur- sies zuilen worden gehouden, waaronder een op de Pinksterdagen naar Texel, en verder in de omgeving, Bergen, Castricum, IJmuiden (bezoek aan ae pieren), 't polderland, ook een sloot-onderzoek en daaraan verbonden mi- croscopisch bekijken van de kleine organ ia- men. Daama vertelde mevr. Hannivoort-Adriini een en tnder over seheltwn. Ze bthanrieldn achtoreenvolgens d* indneliag

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 11