Ne. m. im DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het ferschll tosscbes Arbeiders Jeugd_CeQtrals en ie him", Headerd twee en twintigste Jaargang IIA AN DAG 22 M AAET De toestand in Duitschland spreekt BE. TAKES op Woeisdag 24 Maart io de Harnnola. i Abonr.omer.tsprIJa bij vocruiibstallnQ per 3 maanden 1 2,00, franco per post f 2,50. Bewi|snummers 5 ct. Advortentieprijs 25 ct. per regel, groatere letters naar piastsruimte Brleven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerll v/h. Harms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administrate Nr. 3. Redaetfe Nr. 33. DIreoteur i O. H. KRAK. Hooldredaoteur i T|. N. ADEMA. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSQ11jNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. BUITENLANDSCH 0VCRZ1CHI. Het bericht, dat inzake de eischen der vak vereenigingen over eenstemm ing is bereikt met de regeering zal men stallig onder eemge reserve moeten aanvaarden. Het zou beteeke- nen dat de communisten vrijwel de baas wa- ren geworden en dat de omstandigheden in Duitschland nu zoo slecht zijn, dat de rijksregeering geen macht meer kan doen gel- den, is niet aan te nemen. Het is er niet roos- kleurig, zeker, maar dat was het ruim een jaar geleden ook niet en toen bleven Ebert c. s. toch ook de baas. Thans heeft de rijksregee ring den moreelen steun der Entente, die haar reeds mededeelde, dat aan een monar ch lstisch of bolsjewistisch Duitschland geen leveranties zullen worden gedaan. Daarin ligt dus wel een prikkel voor de regeering om al es in het werk te stellen om te overwmnen. De mededeeling, die het Holl. Nieuwsbu- reau over de onderhandelingen der regeering, met de leiders der vakvereenigingen, meerder- heidssociaiisten en alhankelijken doet, ver- dient dan ook meer geloof. Het bericht zegt: De dtscussie droeg voor- namelijk bij de behandeling van- de socialises- ring der kali- en kolenmijnen een zeer opge- wonden karakter. Betrelfende dit punt is een compromis bereikt in dier voege, dat in de Staatscommissie ook vertegenwoordigers der arbeiders opgenomen zullen worden. Met betrekking tot de veiligheidsweerbaar- heid werd men het er over eens, dat leden van alle bevolkingsklassen hieraan kunnen deel- nemen, dus niet alleen de arbeideraklassen. Aangaande de deelneming der georgani- seerde arbeiders aan de kabinetsvorming en in de wetgevende lichamen is het standpunt der regeering ongeveer gehandhaald. De vak- verecnigingen zullen door bemiddeling hun- ner politieke partij haar wenschen kenbaar maken en invloed oefenen. Zooals men uit bovenstaande ziet, is de re geering niet te zeer in het vaarwater der com munisten gekomen. burners, zij voert niet op verlangen van de vakvereenigingen belangrij- ke sociale hervormingen in, doch laat deze hervormingen door commissies onderzoeken, zij, wapent niet de arbeiders, maar stelt hen eenvoudig in de gelegenheid om ook lid te worden van de burgerwachten, en herinnert ten slotte de arbeiders aan het recht, dat ieder staatsburger heeft om door middel van zijn politieke partij invloed op de samenstel- ling der regeering uit te oefenen. i Ondanks deze handigheid der regeering hebben de arbeiders toch besloten bevel te geven tot opheffing der staking. Of dit bevel is of zal worden gehoorzaamd door de arbei ders over de geheele linie, is de groote vraag. Van de meest radicalen wordt het betwijfela. Maar dan is door de regeering toch dit ge- wonnen, dat er splitsing is ontstaan in het le- ger harer bestrijaers en daardoor wordt hare kans vergroot op overwirming te Berlijn. In het Rijnsch-Westfaalsche industriege- bied zal dat waarschijnlijk niet gauw geluk- keo, gezien het feit dat dit beele gebied met uitzcndering van Duisburg en Wezel in han- den der spartacisten is, die met allerlei oor- logstuig als kanonnen, machinegeweren, bommenwerpers e. d. zijn toegerust. Eenige organisatie onder de talrijke in de geheele streek uitgeroepen raden-republieken ont- breekt echter geheel en dat is zeer zeker in hun nadeel. In Wezel worden de teruggetrok- ken rijksweertroepen opnieuw geconcentreerd om den strijd tegen de communisten wederom aan te binden. Een geduchte medestrijder heb ben zij iiierbij in den dreigenden hongers- nood. Voor nog sleohts eenige dagen zou er voedsel aanwezig zijn. Als dan; de regeerings- troepen niet de overhand hebben verkregen en tevens voorraden levensmiddelen hebben aangevoerd, staan nog allerlei wanordelijk- heden te wachten. De leiders der communis ten zien dit zelf ook in en bieden aan om den arbeid en de kolenlevering te hervatten on der voorwaarde dat hun levensmiddelen wor den gezonden. Mocht dit niet gebeuren, dan kan het niet anders of de bevolking gaat op roof uit om den honger te stillen en dan is de chaos niet te overzien. Dit zal wel de re- den zijn, dat de geallieerden hunne wacht aan den Rijn de laatste paar dagen voortdurend versterken. Frankrijk will gaarne ook't Roergebied be- zetten om de aan Duitschland opgelegde ko- lenleveringen te kunnen loskrijgen maar stuit daarbii op hevig verzet van Engeland, Itali6 en zelts van Amerika, ondanks net feit, dat de Senaat het vredesverdrag ten slotte heeft verworpen, zoodat theorctisch de oorlogs- toestand tusschen Amerika en Duitschland blijft voortduren. Wolff seinde Vrijdagavond uit Berlijn, dat vier groote spoorwegarbeidersorganisaties een proclamatie hebben uitgegeven, waarin nogmaals met nadruk wordt gezegd, dat, nu het doel, dat bij de afkondiging van de alge- meene werkstaking was aangegeven, bereikt is, n.l. het herstel van den constitutioneelen toestand, de arbeid weer hervat moet worden. Da „Telegraphen Union" vernam dat bij de besprekingen tusschen de vakvereenigingen ovsreeostenuniog is bereikt en dat de af meeue staking Zaterdagmiddag om twaalf uur zou women opgeheven. Ondanks deze nerichten zei een telegram uit Stuttgart d.d. Zaterdag, dat op een spoe- dig einde der staking in berlijn nog niet ge- reitend kan worden. Tengevolge van de staking is het op ver- schillende stations, o.a.: Niederschonweide, Niederschonhausen, Straussberg en Koppe- garten tot ernstige uitspattingengekomen. Van uit Berlijn werd een gepantserde trein gezonden. Vrijdagmiddag werden twee ge pantserde auto's met rijksweersoldaten door een menigte van duizenden aangehouden en gemolesteerd. De soldaten gaven een machi- negeweervuur af, waardoor een groot aantal personen gedood of gewond werden. Bij de uitspattingen bij het raadhuis van Alt-bchoneberg zijn aegen gfficieren gedood. Twaalf ofiicieren en manschappen van de Tiergarten-compagnie van het regunent Groot-Berlijn zijn op de Kaiser-Wiihelm- platz te Schoneberg, met messen en gummi- stokken vermoord. Het daaruit voortvloeiea- de gevecht tusschen de politie en de menigte, werd ten gunste der politie beslist. Tijdens het incident bij het aitrekken der Baltische troepen naar Dorberitz zijn 30 dooden en 50 gcwonden gevallen. Volgens de Frankfurter Ztg. zijn cieelen dezer troe pen in auto's nog in enkele stadswijken ach- tergebleven en verontrusten zij de bevolking door dolle schietpartijen. De Belgische bezettingstroepen hebben zich uit Duisburg teruggetrokken. Een troepen- concentratie vindt op den linkerover plaats. De autoriteitea te Munster houden reke- ning met de mogelijkbedi, dat de Entente overal ingrijpt, waar de rust en de orde door het roode leger verstoord worden. Het Engelsche miniaterie van ooilog spreekt het bericht tegen. dat na een gevecht met de troepen te Elberield duizend commu nisten in het hezette gebied zouden zijn ge- dreven en daar door de Engelschen zouden zijn ontwapend. De minister van binnenlandsche zaken, Heine, wiens aftreden door de vakvereenigin gen wordt verlangd, heeft reeds den 18en Maart een ontslagaanvrage ingediend. De minister-president heeft hem echter verzocht, zijn functie te blijven vervullen, tot het ge heele kabinet een beslissing heeft genomen. Rijkskanselier Bauer en andere ministers zijn weer te Berlijn teruggekeerd. Van alle openbare gebouwen waait de zwart-rood- gouden vlag. De Rijkskanselier heeft voor zijn vertrek naar Berlijn tegenover afgevaardigden van den Duitschen beambtenhoud, de vakvereeni- ging van spoorwegbearmbten, en den Wur- tembergschen Veikehrsbeamtenbund ver klaard, dat een strenge zuivering der colle ges van bestuur, onder welke zich personen hevinden, die de reactionnaire beweging heb ben gesteund, zou plaats hebben. De procureur-generaal van het rijk heeft reeds een gerechtelij'ke vervolging mgesteld tegen de leden der regeering kapp, tegen Kapp, von Liittwitz, von Jagow, enz. Er is een premie gesteld op hunne arresta- tie. De Engelsche, Italiaansche en Belgische zaakgelastigden hebben vice-kanselier Schif- fer bezocht en de regeering gelukgewenscht met het verjagen van Kapp en de zijnen. Lord Kilmarnock zeide daarbij dat z.i. het toestaan van levensmiddelen grodnstoffen en kredieten aan Duitschland alleen mcgelijk was, wanneer in dat land grondwettige orde faeerschte en dat van alle voornoemde facdli- teiten geen sprake kan zijn zoolang de orde, van welke zijde ook, gestoord was. De organisatie van postbeambten heeft aan rijkskanselier Bauer een telegram gezonden, waarin het aanblijven van minister Gies- berts, ofschoon geen vakminister zijnde, wordt geeisdit, daar Giesberts het voile vertrouwen der postbeambten bezit. President Fehrenbach heeft den leden van de Nationale Vergadering verzocht den 22sten in Berlijn te zijn, opdat de fracties den volgenden dag kunnen beraadslagen. De volgende volledige zitting zal Woensdag den 24sten te Berlijn plaats hebben. De Pruisische Landdag is tegen Donder- dag te Berlijn bijeengeroepen. Zaterdagmorgen kwam het te Ham born tot hevige gevechten tusschen de van Essen komende veiligheidsweer en de arbeiders, die zich gewapend hadden. Beide partijen leden zware verliezen; de arbeiders hebben min- stens 12 dooden. Een deel der rijksweer kon zich naar Wezel doorslaan. De arbeiders heb ben eene commissie van actie ingesteld, welke uit de 3 socialistische partijen bestaat. Essen heeft zich na hevige gevechten aan de arbeiders overgegeven. Het bombardement van Essen heeft 20 uur geduurd. De aangerichte schade laat zich nog niet schatten. Er vielen 300 dooden. Bij de gevechten om Essen en Muhlheim aan de Ruhr kwamen 1500 man onder een ge- neraal en vier officieren in het bezette ge bied. Zij werden in Solingen door de Engelr schen ontwapend en geinterneerd. Muhlheim a. d. Ruhr is door de regeerings- troepen zonder strijd aan de revolutionnaire arbeiders overgelaten. Het geheele industrie- gebied (behalve Duisburg en Wezel is in han- den der revolutionnairendeze hebben ra- den gevormd, welke bestaan uit onafhankelij- ken en communisten en toezicht uitoefenen op het bestuur. Voorts dragen gewapende ar beiders nog voor de handhaving van rust en orde zorg; tot nogtoe is het plundering.;, gekwaw van ergens tot Het 61ste rijksweer-regiment, hetwelk zich te Dusseldorf bevond, is in de richting van Wezel afgetrokken. De communisten hebben de macht aan zich getrokken en rich ten een corps roode troepen op. Vrijdagmiddag en gedurende den geheelen nacht tot den vroegen morgeo, hebben ge vechten te Halle a- d. Saale met groote heftig- heid geduurd. De arbeiders hebben een groot aantai stalen helmen, legerrevolvers en gewe- ren, evenals machinegeweren en mijnwerpers. De gevechten in de stad zelf zijn in bet alge- meen is het voordeel der troepen beslist. Uit Eisleben wordt gemeld, dat roode troe pen met pantserauto's in opmarsch zijn naar Halle om de arbeiders aldaar hulp te verlee- nen. Het aantal dooden en gewonden daar is zeer groot. De steden Mansfeld, Langershausen, Lon- fersberg en andere bevinden zich in de han- den van de roode troepen. Te Kassel zijn bij de jongste gevechten 27 man gedood en 60 zwaar gewond. De Dortmunder Vollzugsrat heeft zich tegen de Radcnrepubliek uitgesproken. Na een strijd om het slot waarin de troe pen te Flensburg gelegerd war en, waarbij beide partijen zware verliezen leden, heeft het garnizoen zich aan de arbeiders overgege ven. De algemeene staking werd toen opge heven. De „Frankfui ver Ztg." vemeemt d.d 18 Maart uit Berlijn, dat volgens berichtea uit Koningsbergen opperpresuient Winnig we- gens zijn twijfelachtige houdiug tegenover de regeering von Kapp uit de soc.-ikm. partii is gestooten. De Rijksweenninister ontving van den op- perpresideut van Silezie de mededeeling, dat Breslau en Silezie ,veheel in handen dear Kapp-regeering zijn. De rijksminister ver zocht daarna den advocaat-generaal een pro- ces wegens boogyerraad tegeu den oppeipre- sident van Silezie aanhangig te maken. In Zuid-Duitschland is het op het oogen- blik rustig; er wordt gewerkL Slechts te Mannheim znij in twee fahrieken wilde be- drijfsraden gevormd. De algmeene staking duurt te Breslau oo- verminderd voort, daar de arbeiders er op staan, dat de arhtader niet eerder zal worden hervat dan wanneer de militairen Breslau hebben verlaten. Oberpraaident Philipp en politie-pre. dent Voigt zijn weer in hun amht herstel d. De Beiersche regeering heeft troepen ter be- schikking gesteld van de rijksregeering. Te Suhl Erfurt Gelsenkirchen en Eisenach is de Radenrepubliek uitgeroepen. In Wismar en Mecklenburg hebben de oe- afhankelijken en communisten het bestuur in handen genomen. Van Schwerin uit worden de troepen van generaal Von Lettow Vorbeck naar deze plaats gezonden om aan de com- munistische heerschappij een einde te maken. Vliegtuigen uit Berlijn deden hierbij dieusit. Op hunne terugvlucht ontstond er boven het vhegkamp te Berlijn op eene hoogte van on geveer 100 meter een botsing tusschen een eendekker en een tweedekker. Dri inzittenden en twee wachtmeesters werden op slag ge dood. In Sleeswijk zijn de arbeiders meester van den toestand. Er heeft zich een commissie van actie gevormd. De militairen zijn door de ar beiders ontwapend. Officieren en vrijwillir gers zijn gevangen gezet. Overigens is het in Sleeswijk-rlolsiteia rusug. In een kazerne der veiligheidsweer te Ham burg schijnen ook onbetrouwbare elemcnten van wapenen te zijn voorzien. Toen men hen wilde ontwapenen, verzettea de onafbankelij- ken zich hiertegen en spoorden tot staking aan. De trams rijdea. In Bremen heerscht rust. Het stadsbestuur heeft besloten van eene algemeene bewape- ning der arbeiders af te zien. Daarentegen zullen in grooten getale socialistische arbei ders in de burgerwac'.t worden opgenomen. In Brunswijk zijn de meerderheidssocialis- ten weer aan het werk, maar de onafhankelij- Het spoor- De dagbla- ken en communisten staken noi weg- en postverke^r zijn herstel den verschijnen regelmatig. Te Chemnitz, Essen, Frankfort en Bitter- feld zijn de arbeiders weer aan het werk ge- gaan. Rustig is het in Hinterpommeren, Dresden, Zwickau, Cottbus en Maagdenburg hoewel nog niet alle stakingen zijn opgeheven. In de oostelijke provincies is over het hlgemeen tot heden de rust bewaard gebleven. Emstig ziet m^a den toestand nog in in Thiiringen en de dictricten Straalsund en Merseburg. In Stetnn is het uiterlijk rustig. De toe stand is echter gespannen. De voornaamste deelen der stad zijn in handen der wettige re geering. Er zijn onderhandelingen met de ar beiders in gang. In Leipzig is, de rijksweerbrigade 19 in, rukt. In sommige wijken der stad bevinc zich nog gewapende opstandelingen. De Belgische wacht aan den Rijn is met 2000 man versterict. Uit Frankrijk zijn nog eenige regimenten onderweg naar het bezette gebied. De „K61nisehe Zeitung" vemeemt uit Stutt gart, dat de rijksregeering van de geallieerden verlof gekregen heeft de regeeringstroepen voor het dempen der onlusten door het bezet te gebied te laten rukken. Intemeering, zoo als Vrijdag nabij Essen plaats had, wordt dus hierdoor opgeheven. Vice-kanselier Schiffer heeft, volgens de „K61n. Ztg.", mededeeling gekregen, dat de Entente een nota zal sturen, waarin verklaard wordt, dat it Entente aiete sal Iweren aan een monarchistisch of bolsjewistisch Duitsch land. 6UlI£NLANa HET VHEDE8TEHDBAO. De gezanteuraad behanxielde Eberts ver- aoek oxn het verdxag te wuziffen in verband met het Spartacistiach gevaar, De meeningen waren vardaeld en een be slissing werd niet boneikt. Tardieu ontwLckeide zijn bezwaren tegen kerziening van het vredeaverdrag. AMERIKA EN HET VREDESVERDRAG., Een Havastelegram uit Washington meldt: Senator Lodge heeft een mofcte ingediend, strekkende om het vredesverdrag aan Presi dent Wilson terug te zenden met de opmer- king, dat het onmogelijk was het te ratificee- ren. Senator Hitchcock verklaarde geen voor- stander te zijn van een onmiddellijke actie. DE STAKING IN PORTUGAL Het hoogere personnel van de posterijen en de hootden van dienat liehhen aangeboden het werk te hervatten. Te Liseabon zijn twee bommen ontploft waarbij slechts eenige materieele schade werd aangericbt. Er zijn drie jonge syndicalisten gearresteerd. In ver baud met deze gebeurte- nis bewaakt de repuolikeinsche gourde de ge bouwen, waar de atekm in het bouwvak bij- eenkwamen om te b&aadsiagea over de wa gering der regeering osn ioo4,isverhocgiag toe te staan, op groad van (fcn prscairen toe stand van de Het van den bond van meiaaU.ew^a?. ',»ord4 eveaeens bewaakt. Stakers hebtxai met - tmxm naar de ►litie geworpen, die schoiaa k de lucht lc&- om hea uiteen te jagen. (Renter). ENGELAND EN CANADA Jellicoe'a rapport aan de Caoadeesche re geering over de verdediging van Canada, was vergezeld van een aanbod der Engelsche re geering om ten geschenke te geven een vloot van vier lichte kruisers, acht torpedojagers, acht patrouil le-vaartuigtn, acht dihltbooten en vier mijneavegera. DE VREDESCONFERENTIE NAAR SAN RE MO. Men kan lhans als zeker mededeelen, het .Journal des Debate'', dat de aanstaam bijeenkomst van de vredesconferentto te San Remo zal geschieden. Niiti heeft dit voorge- steld en zonder noeite de toesteauimng van Millerand en Lloyd George verkregen. Te Rome waar reeds voorberoidingen getroffen werden, zijn reeds tegenbevelen gegeven. DE TURKSCHE KWESTIE. Uit Wasiiington wordt gemeld: Wilson heeft aan Poik, (ten waarnemmden minister van buitenlandsche zaken, een schrij- ven gezonden. waarin hij de meeniug uit- spreekt, dat ae Turksche regeering uit Kon- stantinopel verwijderd moet worden. Er wordt verwacht, dat deze brief den grondslag zal vormen van een Amerikaan- sche nota aan de Geallieerden over Turkije. HET INTERNATIONALE CONGRES VAN TRANSPORTARBEIDERS. Het internationale congres van transport- arbeiders, dat te Christiania wordt gehouden, koos met algemeene stemmen den beer Edo Fimmen tot secretaris. Eenstemmig is eene re- solutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op de arbeiders van alle lan- den om de eenheid te herstel lea. Hetzelide ge- schiedde met eene resolutie, waarin wordt geprotesteerd tegen de witte terreur in Hoa- garije, de bestrijding der Russiscbe regeering en de onderdrukking der minderheden in de Vereenigde Staten. Het internationale bureau ontving de opdracht, maatregeler. te aemen om deze motie te steunen. GOEDKOOPERE BUNKERKOLEN. De „Times" vemeemt, dat er namens de mijnen in Zuid-Wales een overeenkomst tot stand gebracht om bunkerkolcn tegen aanmerkelijk lager prijzeu te leveren, dat de thans geldende. Naar verluidt zullen de ver- minderde prijzen van toepasing zijn op sche- pen; hetzij in Engelsch of in buitenlandsch bezit, en ae volgende maand van krachit war den. DUURDERE BOEKEN EN KRANTEN. De pi ijs van het Fransehe boek zal op nieuw worden verhoogd. De verhooging zal deze keer geen uniform karakter dragen, maar afhangen van formaat, aantal pagina's en kwaliteit papier. De meeste couranten zul len 15 Francs kosten. Verhooging treedt in overeenkomstig de maximum-prijzen voor aankoop van papier. DE SLAAPZIEKTE. Een redacteur van hetPetit Journal" te Parijs had een onderhoua met de doctoren van het Instituut Pasteur, die speciaal be- last zijn met onderzoekingen omtrent de en cephalitis lethargica. Wij hebben, zoo zeiden deze medici, het virus van de encephalitis on- derzocht en beschouwen thans het vraagstuk als opgelost. Wij hopen niet alleen een be- handehngsmethode te vinden, maar ook het specifieke serum te ontdekken. Een nadere mededeeFng hieromtrent sal den 30en Maart worden gedaan aan de Aca demic de Mederine. DE STAKING IN DE HAVENS. De hoofdbesturen van den Centralen Bond en de Federatie van Transportarbeiders, die te Roterdam vergaderd hebben den mi nister van arbeid tm brief geaooden, Rev. Ssc. Jeugdbosd „Be Zaaier". rs, m>od #9- penoSu geracter Wann«er bijeeuk'xnat eua der vakorgani- waarin wordt medegedeeld dat de discussies op 11 en 12 Maart ].L, in net parlement over de transportarbeidersstaking gehouden, in de besturen een punt van bespreiung hebben uit- gemaakt. De besturen zijn van meenuig oat door de wijze waarop en den vorm waana het denkbeeld eerier arbitrage in het conllict door den minister is naar voren gebracht, door de vakvereenigingen geen arbitrage kan worden aanvaard Boventhen wekt het be- vreemding, aldus bet schrijver dat het ver- zoek om arbitrage te aanvaarden, door den minister alleen tot de vakvereenigingen en niet tot de werkgevers is gerieht De organisatiebesturen der arbeiders ver- klaren zich echter tot het aanvaarden van .be middeling door derden bereid. Zij wijzen er echter op dat de werkgevers in hk scheep- vaartbedrijf met stelligfteid hebben verklaard, niet van bkaiddeling gedteod te zija Afeziea daarvan wij^m het. alvoreoi niet van bemiddeling sou kiuwr, zaJeelijk zou ap, odder riding zagbk»bend= in het oouflici r-- r r- besprekingen t' ver*v strijdencte paitpn te doen trnuden de minister voor zulk een bij uitnoodiging tot de besturen saties zou rich ten, zullen zjj daaraan vol- gaarne gehoor geven Aan het N. v d D. wordt uit Rotterdam geschreven Gister, Zaterdag, is't dan preraes vijf we- ken geleden, dat de jnoderne en onafhaokelq- ke transportaFbeddej i orgauivities in bet ha ven- en zeebedrijf het parool intgavea om het werk seer te leggen Daarvan is het ge- volg geweest, dat nu reed§ gedsK®sde vijf we- ken* alles, wat met dsee heyrijven xete iut- staande heeft, absoluui sbi lagt Daar heb ben eenige tientallea werkwiliigen, visschem uit lerseke en een groepje Fransehe marine- matrozen nieia aan verraogen te verandereo. Werd immeia vddr de sitakmg em scliip geladen of gelost, dan was dat doorgaans hdt werk van een halven hoogstens een geheelen dag. Thans duurt bet ongeveer twee wekea, a 1 voren s een stoomschip, met kolea geladen, kan vertrekken. Nooit is er te Rotterdam zulk een stitetand in de werkzaamheden geweest. Stilstand is achteruitgangonze iravenstad zal zeker de laatste zijn, die de juisrheid dezer woorden in twijfel durft trekken. Het wemelt er op iiet oogenblik van stoom- en zeilscbepea in de havens, waar/an echter de vuren ui*- gedoofd en de zeilen neergehaald zijn. Ver- trokken er 'in de voorgaande weken nog enke le schepen, deze week heeft er zich zoo goad als geen enkel stoomer buitengaats vertoond. En wat niet hier is, ligt vastgemeerd in En gelsche havens of te Antwerpen. Vooral uit Belgie komen berichtea, die ons melden, dat de Antwerpsche havens zoo vol liggen met Hollandsche schepen, dat er bijna geen rat meer door kan. Lang nog voordat het conflict tot uitbar- sting zwam, zeide ons een der leiders, dat hij een strijd verwachtte, die zeker 6 a 8 weken zou duren. In dit opzicht heeft hij zeker niet te boud gesproken. Toch zijn er redenen om eenigszins aan te nemen, dat een poging tot bemiddeling, van wien of welke orgauisatis I zij dan moge uitgaan, op het huidige oogen-1 blik meer succes zou hebben, dan in den aan- vang van den strijd. In de vijfde week is aan het conflict nog eenige uitbreiding gegeven, die dfe werkge vers vermoedelijk niet verwacht zouden heb ben. Maar eveneens is waar, dat de woorden bemiddeling en arbitrage die een tijdlang in de woordenboeken der Federatie en van den Centralen Bond niet voorkwamen, nadat in de Kamer de interpellatie-Mar chant een punt van bespreking heeft uitgemaakt, op den voorgrond zijn geschoven. Dit staat echter wel vast, dat er, althans voorloopig, van arbitrage, in den geest van minister Aalberse, weinig zal komen. Moderaen en syndicalisten willen niet de kans loopen om, na aanvaarding van arbitra ge, zich bij een uitspraak van den arbiter, te moeten neerleggen, ook in het geval, dat deze beslissing den werknemers niet den gul den in de zak eknzal breogen, waarvoor zij nu al vijf weke ngestreden hebben. Rest dus slechts bemiddeling. Niet ondui- delijk hebebn de organisaties te kennen gege ven, deze onder zekere voorwaarden, te wil len accepteeren. Voor bemiddeling zijn er twee noodig. Nu heeft men bij de Scheepvaartvereeni- 25 gro gaan zitten, teneinde onderhandelingen te voeren om het conflict uit den weg te rui- men. Na de in den Haag gehouden vergade ring heeft zij nog eens duiaelijk gezegd geen duim breeds gronds te willen afstaan. Zoo is dus thans de positie van de twee tegenover elkaar staande partijlen. Wie zal ze tot elkander breogen? Zondagmiddag had op het terrein van den voormaligen Paricsdiouwburg een openlucht- mewting plaats, uitgeaduevec door het Plaat- ALKMAARSC1E COQRANT. OVEB

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1