BU'ITENLAJMDSCH VERBO JF. Blj besehildcmg van den Min. v. Oorlog is aan den d-ienstpliehtigT R. A. Zwart, trit de gemeente Alkmaar an zijn detaeheeriags- renmijn bdj het leger in Nted.-Indll is verstre- ken toestemmrag verleend tot verder ver- blijf daar te lands VRAGEIN) VAN1 KAMIERLBDEN Op een vraag van den heer Teenstra be- treffende maatregejien ter bestrijlding van het mond- eni klatrwzeer antwoordde de Minis ter van Landbouw diat de maatregelen ter bestrijding van het mond- en Iklauwzeer, wel- ke in April 1919 voor een gedeelte buiten loepassing waren gesteld, met weer als vroe- ge^zijn genomen, toen de weidetijd voorbij was, aangezieD van de wedertoepaasing der cpgeheven maatregelen geen voldoend' nut wcrdl verwacht. De ataatacamm ssie. aan welke om. is op een onderzoek in te stellen/ naar de wijze, waarop het mond- en klauwzeer zou kunnen worden- best red en, (heeft zich met dit stand-pint vereen-igdi, dOch heeft te- vens den wenec'i uitge.9j>rawen dat met het oog op het hernieuwxfoptreden van het mond- en klauwzeer hand/having van de niet opge- heven maatregelen. o. a. de aangifte en net markttoezicht, haar zeer gewenscht voor- kwam. De noodige maatregelen^ word-en te dezen opzidhte genomen. DE TYPOG R AVENST A WING TE 9EMARANG Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van Kolonien de volgende vraag gesteld „Is de minister bereid zich teltegrafisch op de hoogite te stellen van het bcsprokeiK- in de buitengewoue zitting van den Raad van Ne- derl.-Indie coder leiding van den gouver- neur-generaal in verb and met de typografen- staking te Semarang, ende resuiltaten van dat onderzoek dan de Kamer mede te deelen?" HET „K)ORT VERSLAG". De minister van Financien deeft mede, dat reeds in het midden van het vorige jaar door den minister van Binneniandsche Zaken met de commissie voor het ,Kort Verslag" is overlegd aangaande een verhooging van d'en abonneirientsprijs. De commissie zag bezwaar in een verhooging. Zij meende dat diaardoor eene ruime verepreiding van het „Verslag" zou worden tegengegaan. Ten slotte liet de commissie de Sbeslissing aangaande eene ver hooging aan de regeering over. Intusschen was de tijd te vergevorderd om voor het loopende zitingjaar nog den prijs te verhoo- gen. Thans is de abonnemen-tsprijs voor het a s. zittingjaar bepaald op 2 zonder eenige vermindering of korting. Te zijiner tijd kan eene nieuwe verhooging oyerwogen worden. De tegenwoordige oplaag bedraagt plm. 26 500 exemplaren DE MINISTER VAN ONDERWIJS EN ART. 25 ONTWERP WET L. O. Vanwege het Comite van Actie tegen art. 25 van het ontwerp Lager Onderwijswet wordt medegedeeld, dat Maandagm lddag aoor het dagelijksch bestuur van dit comite aan den minister van onderwijs de motie wcrd aangeboden, aangenomen op de protest meeting van Zaterdag 20 dezer, die behalve door een talrijk publtek ook werd bijgewoond door 195 afgevaardigden, vertegenwoordi- gend 150 verschillende vereenigingen en af- dcdingen. Bij de gedachtenwisseling bleek, dat de mi nister een zoodanige interpretatie van alinea 1 van genoemd artikel, dat de onderwijzeres geweerd zou worden uit de hoogere kla6sen der lagere school, allenninst wenschelijk zou aenten zoodat de mogelijkheid bestaat ten j einde een voldoende uitlegging van die alinea te voorkomen dat de desbetreffende passa ge door Z.Exc. uit het ontwerp zal worden weggenomen Wat alinea 2 betreft zette de Minister voor- op, dat die alinea bedoeld is in het belang van vrouw, kind en onderwijs. Toch wilde hij gaarnb kennis nemen van de uitvoerige argu menatie, tegen het voorgestelde instituut der hulponderwijzeres aangevoerd Mocht de Mi nister daardoor tot de overtuiging- komen, dat de uitwerking van het voorschrift op den duur niet zou beantwoorden aan de bedoe- ling van den oorspronkelijken wetgever, dan zou hij er niet onvoorwaardelijk aan vast- houden irop loet. warden- aanvaarrf ail uitersard in stakere- vergadering erastig word*® boproken. Inmidele betreuren wij, dat Uwe Exeel- 1 en tie zich niet uitlaat over onlze uitnoodiging tot bemiddeling en bespreking daarvan. wij verzoeken U, onzen besturen een onderhoud toe te staan ter bespreking van deze aangele- genheid in haar gehetelen omvang en zien Saarne bericfat ocntrent ding en uur waaro] We Excellence cms kan ontvangen tegem Het telegram is geteekenid! namens den Centra len Bond door Drop, en namens de Foderatie door Bouwman. Te Rotterdam is binnengekomen 66n echip dat is doorgevaren naar Keulen Vertrokken zijn drie schepen, een Franschi, 66n Duitach en een Amerikaanschtwee met kolen en een in ballast. Oister werd gewertct op 22 booten. Bdj de S. H. V. wordt met 170 man ge- werkt. Dinsdag arriveerde het Japansche s.s. „Yosheds .Maru" No. 2, met een lading ta- bak van Sumatra, em het Noorsche s.s. „Bu- re", met gemengde lading, van Christiania. Heden is net s.s. ,Lingestroom" van de Holl. Stoomboot-Miij. ledigsthecps van Rouaan aangekomen. E>e schepen kregen ligplaats aan de Handelskade. Kort na het uitbreken van de staking in het haven- en transportbedrijf in ons land werd in de diverse Engelsche visscherijhavens ge- weiger.I de aaar ma rut ende Hollandsche Stoomtrawlers ie lossen als blijk van solida- riteit met de NedeHandsche stakers. Nia tele- grafische berichten aan de leiders der En- gt'.sche haven- en transpoi tarbeidere, dat het vhscherijbedrijif niet in de Hollandsche sta king was begrepen, werd die solidariteits- siaking opgehcvem en werden onze Holland sche trawlers weder gelost. L et mankten on- zer trawlers in Engelsche havens was echter den Engels.hen havenarbeidere een doom in t oog omdat ze meenden, dat het Engelsch visscherijibedrijer schade door zou lijden, waarom in sommige Engelsche havens ge- weigerd werd de Nederlandsche trawlers te I loosen. De havenarbeiders te IJmuid'en hebben de Engelsche havenarbeiders voorloopig niet met gelijke rnunt betaald. Toen Maandag zes Engelsche haringdrifters te IJmuiden aan den vischafislag kwamen, werden de schepen met behnlp van de IJmu'der havenarbeiders gelost Zelfs wordt aan de Engelsche koppels te IJmuiden een voorrecht gegeven boven IJmuider visschersvaartuigenomdat zij tot des avonds zes uur, v66r diem tijd binnenlko- mende, hum vangsten nog mogen lessen en dcen afslaan. terwijl de Hollandsche vis schersvaartu igen. na 12 uur des voormidags met meer worden afgeslagen. Het stoomschip ..Hol'landscli Diep", dat verteden week, komende van Hull, met een muitende bemanning te Hellevoetsluis is aan gekomen (welke werd afgemonsterd), is Dinsdag van hier naar zijn eerste bestem ming vertrokken met een meuw aangeworVen bemanning. Rotterdamsche stakers hebben dit vergcefs trachten te belctten. DE TWEEDE INTERNATIONALE. Dinsdag is te Rotterdam in gebouw „Voor- waarts' een conferentie gehouaen van gedele- gcerden van bij de Tweede Internationale aangesloten landen. De conferentie werd bij gewoond door de heeren Vliegen en TroeJ- stra voor Nederland, Huysinans en van Roos- brouck voor Belgie, Shaw voor Engeland, Engberg voor Zweden, Tjosowang voor Ja pan, en Basteiro voor Spanje, terwijl de heer Kenandel uit Frankrijk de kaadheid zoude worden gegeven tan de ie „Sch,iphol" bestaande gelegenheid, goederen per vliegtuin te, doem aanvoeren en verzen- deni, waarbij! ziji zich veroorleoft op te mer- ken, dat, mocht het verkeer daar aanzienlijk toenemen- het wellichi overweging zoude ver- dienem alsdan in dat kamp de noodige sein- lichteni ten- dienste der vliegers aan te brengem." EOONOMISOHE BURGERWACHTT. Naar men vemeemt is uit de leden van ver- sdhillemde R.-Kath. en Christelijke ifaidden- standsvereenigingen te Amsterdam een zoo- genaamde economische burgerwacht vormd. Deze burgerwacht zal by vervoer laden en lossen van goederen, Indien noodig hulp verleenen. EEN AUTO OMOE9LAGEN, Vennoedelijk door het springen van een band van een der achterwielen sloeg Maan dag bij Hillegom een auto, waarin zes per- sonen zaten, in voile vaart om. Het gezel- sdhap was op weg van Haarlem naar Lei den. Allen werden gewond', doch cen dame zoo emstig dat zij per auto naar een der Haarlemsche z'ekenlhuizen moest worden ver- voerd. HET DU1TSOHE ROODE LEGER. Het bericht van het Hbl. dat economische onderhandelingen zijn gezocht met Neder land is bij. informatie naar de waarheid van bovenstaande mededeelingen geblekeni, dat van een onderhandeling door de roode troe- pen met de Nederlandsche regeering geen sprake is. EEN ONGELUK. Te Leeuwarden is Dinsdagmorgen, in een weduvenkamer in het Nieuw St. Anthony Gasthuis, de wed. Dorenstouter dood in haar bed gevonden. Een begin van1 brand werd ontdekt in die bedstede terwijl een verstikken- de rook de kamer vulde. De oorzaak van den brand is onbekend. COMMISSIE INZAKE BEVORDERING VOORTBRENGING. Aan den Minister van Arbeid te 's-Gra- vcnliage is door het hoofdbestuur der Maat- schappij van Nijverheid een adres gezonden waarin medegedeeld wordt, dat het met groo- te bclangstelling kennis heeft genomen van de instelling van een Staatscommissie voor de bevordering van de voortbrenging en het ver- deelen der goederen, aan welke o. m. is opge- dragen te onderzoeken door wettelijke maat regelen de voortbrenging en verdeeling der goederen meer dienstbaar kunnen worden ge- maakt aan het algemeen belang Het hoofd bestuur mist evenwel onder de door den Mi nister aangewezen leden der Commissie een vertegenwoordiger uit land en tuinbouwkrin- gen. Aangezien land en tuinbouw niet alleen als zoodanig, maar ook indirect als bron van grondstoffen voor vele takken van nijverheid een hoogst belangrijk element in de voort brenging van goederen vormen, is het hoofd bestuur van oordeel, dat een aanvulling der Commissie in bovengenoemden zin aan het doel bevorderlijk zal zijn en vcrtrouwt het, dat de Minister alsnog aanleiding zal vinden in deze leemte te voorzien. RELLFTJES TE ROTTERDAM. (Dinsdagavond hebben relletjes plaats gt- had op den Breed en. Hilledijk en in de Jou- bertstraat. In die Joubertstraat heeft de politic eenige schotem moeten lossem, vijl uit de ra- men met steenen werd geworpen. Aan den post Korte Hilestraat is een zekere A. P. verbonden die bij de botsing op den Breeden Hiliiedijlk twee verwondangen aan 'het hoofd bekwam. MIJNGNOELUK. Uit Brunssum meld: Een diepiug, die door de stenke helling aan het roLlien kwam, trof twee mijn*. - .s Etn hunner werd' aan boret eni ribben rg -wood, de ander kreeg een diepe wonde in o'en buik en verloor een voet. 1 iij 9tierf kort na aan- komat in het hospitaal te Heerlea D ander verkeert in bedenkelijken toestand INZAKE DE S. D. A. P. Op de Maandagavond te Rotieidam gehou- den communistische vergadering is door ver schillende sprekers beweerd, dat een scheu- ring in de S.D.A.P. aanstaa.ide is en mr. J roelstra, in overleg met den heer R. Kuiper zullen pogen, eene meer links staande soc.aem partij op te richten. Op onze vraag heeft de heer R Kftiper geantwoord dat daaromtrent met hem geen overleg is ge- pleegd, noch door mr. Troelstra, n6ch door icmand anders. Hij zou er ook niet voor te vinden zijn, daar, naar zijne opinie, de ver- schillen niet van dien aard zijn, dat daarvoor nog meer scheiding in de arbcidersbeweging noodzakelijk is. DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. In de visschersplaatsen langs de Zuiderzee niet giehoord omdat beklaagde niet vereehe- nen is. Het was een grooi ruit in den winlrel van P. Wesseling, loodgieter aan de Vooratraat. Beklaagde heeft zich bij het inslaan van de ruit vennoedelijk aan de hand gewond. Eisch 15 boete subs. 10 dagen hechtenis DIEFSTAL VAN WRAKHOUT. Voor bovengemeld feit moesten terecht staan de arbeiders Hilbrand de V. en Albert J beiden wonende te Texel. Zij hebben samen en in vereeniging op 4 April 1920, met het oogmerk van wederrech- telijke toeeigening, eenig wrakhout van het zeestrand te Texel medegenomen. Geen der beklaagden was verschenen, doch zij hebben buitcngerechtelijk het feit erkend. Het O. M. vorderde tegen ieder 25 boete subs 10 dagen hechtenis. DIEFSTAL VAN PLANKEN. De 39-jarige HeilooSr tuinder Petrus O. stond terecht ter zake diefstal van planken in de tweed Jielft van 1919, ten nadeele van de H. IJ S. M. Mr Leesberg trad op als verdediger en aadsman van beklaagde. De ploegbaas Hendr. Cornelissen heeft waargenomen, dat van een aan de H. IJ. S. M. toebehoorend hek, zich bevindende in de na- bijheid van den tuin van beklaagde wareo verdwenen Gettiige is met het onderhoud en loczicht belast. Beklaagde erkende een gedeelte van het hek zich te' hebben toegefigend uit armoede. Hij heeft er een boetje van gemaakt en de rest verbrand Het O M zeide, dat beklaagde niet ongun- stig bekend staat en stelde voor hem te ver- w. rdcj thans, op w der door de I ZSStS burgenteesters opgaven verzameld pitroit de j gr lecsbeig slpo? zd voiomen bij vaarde der vaartuigen en netten, alsmede de inkomsten der nevenbedrijven. Deze opgaven moeten dienen ter bepaling der schadever- eoeding die door de drooglegging der Zui derzee voor het visschersbedrijf noodig zal zijn. OEMENOD N1EUWS. FRED. VAN EEDEN EN HET KATH0LO9ME. Een medewerker van de jGooi- en Eem- lander" heeft dr. Fred, van Leden in verband met zijn zestigsten verjaardag geinierviewd. Aan het slot vroeg de nterviewer ook naar zijn verhouding tot het Katholicisme. Van Eedien antwoordde: ,Wat zal ik.u zeggen? Mijn laatste woord op dit shfk heb ik nog niet gesproken. Mijin vrouw en kinderen worden Katholiek. Wat mij zelf betreft ik heb mij nooit tegen. het Ka tholicisme gekeerd op de wijze als sommigwi van mij zeggen. In ,jHet Poortje" dat al van 1885 is, heb ik zelfs een verdediging van het Kftholicisme geleverd. Maar ik zou door de Katholieike Kerk niet worden aangenomen. Ik kan slechts waar oordeelen, wat ik zelf ge- loof, en ik meen, dat ik op miijn „credO" met Wi zou kunnen worden. Want, wat men ,genade" noemt die heb ilk niet. Een- boek als ,,De Broedera" zal ik niet verlooche- nen. Maar wie weet wat nog gebeuren kan B geloof wel, dat de vrijlheid in de Katholie- ke Kerk grooter is, dan de Protestant in het algemeen denlkt.' DE STAKING IN DE HAVENS. Gistermid'ag was het vrij' rumoerig in de COst-Indische buurt, vooral in de Bomeo- s raat en op het Timorplein, waar vele werk- williige havenarbeiders won en- De politic moest de stakers verspreidCn, die daarop met s teen en wienpen naar de ordebewaarders. Vervolgens loste de politic eenige schoten, mep. het gevolg, dat een- der stakers gewond en naar het Onze Lieve Vrouwegastbuis werd overgebracht. .De gewonde behoort tot hen, die van het werpem met steenen naar de poli tic verdacht worden-; er zal procesverbaal te gen hem wordlen opgemaakt. Door Federatie en Centrale Bond is gister onderstaand telegram verzonden in aniwoord op het Dinsdagmorgen- ontvangen schrijven vrn Mlinister Aalberee. Bevestigen ontvangst van Uw brief van 22 dezer. Uw verzoek mede te deelen of en op wdke grondslagea arbitrage door ons kan vergadering als gast bijwooode. Volgens verstrekte inlichtingen zijn er in deze conferentie besprekingen gevoerd over de uitnoodigingen voor het intemationaal congres, dat in Juli te GenCve gehouden zal worden Verder werd verslag uitgebracht door de delegatie die naar Duitschland is ge- weest ten einde te trachten de eenheid tus- schen Duitsche sociaal-democraten te herstel- len. Goedgekeurd werd de oproep, die deze commissie aan de Duitsche sociaal-democratic heeft gericltf. .Van de dagorde.van het te Ge neve te houaen Intemationaal Congres werd toegevoegd: Bespreking voor het duurtevraagstuk en de bespreking van intemationale eenheid. Besloten is een commissie naar Polen te zenden. Van Hendereon uit Engeland, die de con ferentie niet heeft bijgewoond, was een brief ontvangen, die nader in de pers zal worden gepubliceerd. NEDERLAND EN DE ONLUSTEN IN DUITSCHLAND. Van de militaire grenswacht te Dinxperlo zijn 31 man naar Enschede vertrokken als voorzorg voor mogelijke ongeregeldheden bij de Duitsche grens. Naar verluldt zijn ook nog andere maatre- len genomen, zoowel voor net bewaken van e rust binnenslanda, als om eventueele strooptochten van roode legerafdeelingen voor het halen van levensmiddelen uit ons land te keeren. Ofschoon voor een ernstlg ge- vaar van een roode legermacht hier te lande niet wordt gevreesd, heeft de regeering ook ten deze de noodige maatregelen getroRen. Blj de betrokken autoriteiten Is net bekend, dat er een nieuw contact bestaat tusschen de Spartacistische leiders in het Westfaalsche industriegebied en de Nederlandsche com- munisten: ook de wegen langs welke dit con tact tot stand komt zijn bekend. VLlEOKAMiP „9GHIPHOL". De Kamer van Koopbandel en Fabrieken te A.msterd am heeft in da to 24 dezer onder staand schrijven gericht tot den Minister van Oorlog- Nlaar aan onze Kamer is medegedeeld, lebben de militaire autoriteiten het op slechts 11 K.M. van Amsterdam gelegen vliegkamp Schiphol" beschikbaar gesteld voor landin- gen van handellsvliegtuigen uit en opstijgen naar het buitenland, waarbij de militaire overheid alle mogelijke medewerking verleent o.a. door hulp van haar personcel en door let doem vervoeren van personen per mili taire auto tegen een bedrag van 0.45 per K.M., terwijl voor het vervoer van goederen Caci-liteiten worden toegestaan. Onze Kamer waardeert hoogelijk de door Uwe Excelleentie in het belang'van den han- dei ten deze getroffen maatregelen. VREES VOOR DE BOLSJEWIKI. Te 's^Heeren-berg leeft de bevolking in ;roote vrees voor de -komst van het Duitsche toode leger. De vrijtwillige landstorm is op- geroepen. Militaire wielrijQens zijn aangeko men. Verdere militaire vensterkingen worden verwacht, PROF. ROTGAjN/S. Professor Rotgans zal zijn afscheidscollege geven op Zaterdag 24 dezer des morgens 11 uur in de Aula der Universiteit. te DOUANEBOOT. Door de dbuaneboot Prins Hendrik is Nieuwediep aangebrach-t de Duitsche mijn veger U Z 18, een motorbootje van het kleinste type. Dit bootje behoorde tot het convooi, dat in de Noordzee bezig is met mij nerwegen en was gedeserteerd- en ovei Zuiderzee naar Muiderberg vertrokken. Al- daar gingem de commantl^i... en twee leden. der overige bemanning aan wal, doch de rest der opvarenden, 6 stokers en 2 mairozen, die zidi niet kondeni vereenigen met het plan van den commandant om het vaartuig te verkoo pen, kozen weer zee. Een der matrozem kende net vaarwater en men besloot via het Vlie Embden te bereiken Inmiidldels waren dC Nle derlandsche autoriteiten gewaarschuwd en werd de U. Z. 18 tusschen Stavoren en Enk- huizen/ opgepikt en in beslag genomen. Het scheepje ligt thans onder politiebewaking in de haven, te Den Hdder. DE NOOROZEEV1SSOHERIJ. Men meldt uit IJmuiden: Als gevolig van de slcchte bedirijfsuitkom- sten van het stoomtreilerbedrijf werden van de weinige in de vaart ziiinide stoomtreilers weder cem tiental opgelegct en zullen enkele dagen nog1 meer vol gen. Behalve de hoo assurantiepmnifai- zijn het in hoofdzaak buitengewoon hooge Vdenprijzen die oorzaak zijn, dat het bedrijf niet loonend is te maken. De prijzen der kolen, de vorige maand no, 53.15 werden dleze maand weder met perton verhoogd en het ligt in het voornemen van het centraalverrekerikantoor te VGraven- hage, naar werd medegedeeld, om de prijlzen maandelijks met een gldjfk bedrag op te voe- ren tot de prijzen van 70 per ton bereilct zijn. Waar alle viechaanvoer in ons land en in consignatie naar Belgie en Engeland moet worden verwerkt, worden- dte prijzen. derm ate Sedrukt, ofschoon die op zich zelf boschouwd oog zijn dat besommigen van 6000, die minstens noodig zijn om een reis loonend -te makem, niet gehaald 'kuninen worden en- nage- noeg alle reederijen op iedere reis belangrijkc bedragen moeten foeleggen. Door het als ge volig daarvan uit. Een en ander is oorzaak, dat men de schepen uit het bedrijf nemen der schepen wordt de werkloosheid in erge mate vermeerderd. GA9VERSTIKKINO. In een perceel in de Emmastraat te den Haag is Dinsdagochtend een zuster van de vTOuiw des huizes dood voor haar bed gevon den, blijkbaar ovei leden tengevolge van gas- verstikking. Het sladitoffer sliep in de keu- ken-, waar des nachts een slang van een gas- ..f^tusschen is het haar gebleken, dat deze stel moet zijn losgeraakt. U't het feit, dat het lichaam v6or het bed lag, maakt men op, dat >ij den handel nog geenszins algemeen kenid zijn. Kami bc- -De er zoude het dan ook op hoogen rebs- prijs etellea, indien Uwerzijde meerdere liet slachtoffer nogeven bij bewustzijn is ge- weest, maar niet meer de lcraeht heeft gehad' de deur te bereiker.. MELK. De Minister van Landbouw heeft met m- trekking van zijn beschikking d.d. 12 Novem- r.er 1919 bepaald: Het is met ingang van heden verboden, •ie geheel of gedeeltelijk afgeroomde of op andere wijze verwerkte melk te verwerkeo tot meikpocder. taptemelkpoeder, gecondenseerde melk, gecondenseerde taptemelk en casaine. Het verbod is niet van toepassing voor zoover door of vanwege den Minister van Landbouw, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing is of wordt verleend. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermorgen heeft aan de bamkwerkerij van de N. V. Wiltonfs Machinefabriek Scheepswerf te Rotterdam een droevig onge- val plaats gehad. De 29-jarige bantwerker J W. v. K. uit de Pumstraat, kwam zonder eenige kwade bedloeling toeloopen op een zij ner kameraden G. H. V., die .eveneens in de banikwerkerij. van Wilton werkzaam was Hij had daarbij een schrapstaal (eeni p-umtig siuk ijlzer om ketels af te schrappen) in dc opgeheven rechterhand. V. pakte daarop de pols van K. vast, waarin deze het ijzer hieid, met het noodilottig gevolg dat het ijzer uit het handlvat raakte en op den schouder van K. terecht kwam. Gnmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon niet meer baten. net scherpe ijzer had een slagader doorgesne- den, waardoor K. kort' d.iama aan een- hevi- ge inwendige verbloeding overleed. Hij laat een vrouiw met 2 jeugdige kinderen na. Het l'ijk is ter gerechtelijke schouwing naar het zickenhuis aan dte Coolsincel overgebracht K. is in voorloopige heaitenis gesteld KORTE 15ERICHTEN. Een staking is uitgebroken onder het fa brieks- en looperspersoneel van de Chemische Wasscherij en Ververij v.h. T. Knottenbelt te Amsterdam. In totaal zijn er 100 per bij betrokken De geheele fabriek is sk-, In- de maand Februari is bij i postspaarbarik 1,099,747,26 meet ;d dan terugbetaalld. Te Ootmarsum is bdj het omspitten van een tuin het fundament van een poorthoofd blootgelegd vermoedelijk behoorend tot het voormalig .Drostenhuis. Te Vlaardingen heeft de vereeniging van haringhan-delaren besloten de stopzet ting van het bedrijf op te sdhorten. Te Eilecom heeft, naar de Gelderlander meldt, een sdiipperSknecht op een krib een vaatje met haiiigranaten gevonden. De raa- rechausee, dloor den burgemeester van Beek gewaarschuwd, nam het in beslag. 's Mor gens had men iemand ter plaatse zien rond- snuffelen. In het Brongebouw te Haarlem is voor cen verkooping aldaar. De Maaetrichtsche gemeenteraad heeft in een motic geprotesteera tegen een beslis- sinig, waarbij de rivier De Miaaa voor een deed als vericeersweg wordt uitge- schakeM. Te floelindiem is Dinsdagavond voort- durend zwaar kanongebulder uit de richting Wesel gehoord. Tot hwmraad van het waterschap de Beemster is henoemd J. M. Vas Visser te 'r-Gravenhage. Bij de ontginning van gemeentegronden te Ommen zijn uit een heuvel twee ijzer en kogels opgegraven met een doorsnee van resp. 6 en 8 c.M. Zi) zijn vermoedelijk af- komstig van het beleg voor dte Gmmerschans in den tijid van Prins Maurits. Prov. Staten van Overijsel hebben- 1,404,000 suhsidie toegestaan voor het Twente-Rijnkanaal en 70.000 voor een zij- tak Hengelo-Bome. Te Sint Maartensdijk is de burgemees ter D. Klepper van Scherpenisse getroffen- door een brekenden bok. De ongelukkige is dadelijk overleden. ongebouw te Maarlem is zoo echrijft het Hbd., Maandagnacht voor 3000 bestemd was RECHTSZAKEN. ARRONQ16SEMEMNTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 23 Maart. Zitting van Dinsdag 23 Maart. (Vervolg). VERNIELING. Aan den niet verschenen visscher Simon Z. te Egmond aan Zee wordt ten laste gelegd vernieling van een ruit aldaar op 21 Decem ber 1919 j.l. Een getuige a dedurge werd dit requisitoir Beklaagde drinkt niet en is cen arbeidzaam man en verzocht dienaan- gaande voorwaardelijke veroordeeling zon der toepassing van bijzondere voorwaarden. MISHANDELING. De 4andbouwers Joh. Corn W en Willem W. zoon en vader. te Grootebroek, moesten zch vcrantwoorden wegens mishandeling van den landbouwer K. Jonker aldaar op 18 December 1919. De gemecnte-veldwachtcr Else v. d. Veen is gewaarschuwd, dat het op het erf van Klaas Jcnker was Getuige is daarheen gegaan en bevond dat de beklaagden hooggaande ruzie hadden met Klaas J. Hij zag dat beiden Klaas'J mishandelden. Willem W. hield Jon ker vast en mishandelde hem met de vuist. De veldwachter heeft beklaagden, die zich op Jonkcr's erf bevonden, van den mishandel de gescheiden en de beklaagden gelast zich van het erf te vcrwijderen. Beklaagde Joh W. zeide, dat hij zijn vader tegen Jonker wilde verdedigen. Jonker wilde beklaagde met een hooivork doodsteken. De oorzaak van de oneenigheid is ontstaan over het bctwiste recht om van de W C te mogen gebruik maken. Daaromtrent liep het geheele geval, direct en indirect. 2e Beklaagde, de va der erkende dat hij K Jonker heeft geslagen, maar zeide, dat deze daartoe alleen de aan leiding heeft gegeven. De getuige Kr. Jonker diende een vorde- ring in tot schadeloosstelling van 17,60, •naar de president beduidde hem, dat hij daar- inede te laat was. Hij kon die actie aanhangig mak-n bij den Kantonrechter. Getuige is gewaarschuwd door zijn pleeg- dochter, dat Johannes W. zich op de W. C. bevond. Hij ging er met een hooivork op los Hij zag door een kier van de deur getuige Johannes W. op de W. C. zitten. Hij heeft hem toen gesommeerd om er af te komen. Aan deze vordering heeft Johannes voldaan, maar he i toen misnandeld door hem op den grond te gooien en hem in de ziide te trap- pen Ook heeft hij eenige vuistsiagen gelcns- gen. Daarna heeft hij vuistsiagen van den rweeden beklaagde ontvangen, waardoor hij een tand kwijt raakte. Willem W. heeft hem tweemaal mishandeld en Joh. W. heeft ook den breeder van getuige, Pieter, geslagen. Getuige heeft zich later onder geneeskundige bchandeling moeten stellen De president informeerde naar de kwestie, waarop beklaagde Willem W. een afschrift van dc koopacte aan den president overhan- digde waarin staat omschreven dat beide ge- zinncn het rccht van gebruik van de W. C. en de boenst(jep hebben. Getuige zeide, dat W. nooit een cent on- derhoudsKosten betaalt. W. replioeerde op een en ander omstandig, maar de lezers zullen ons verder de uiteenzetting van deze Groote- broeker W. C.-kwestie wel willen schenken. Gelukkig wonen partijen nu niet meer bij el- kaar en zuitcn confliden als het onderhavige wel niet meer plaats grijpen. De getuige Pieter Jonker vroeger kaste- lein, verkiaarde eveneens rimhandeid te zijn toen hij trachtte zijn broeder Klaas te ontzet- ten. Getuige had ontvellingen en een groote huidwond aan het hoofd. Het O. M. achtte de mishandelingen bewe- zen en vorderde, met inachtneming van ver- zachtende omstandigheden, o. m.de uitdagen- de houding van den getuige met de hooivork, tegen ieder 50 boete subs 25 dagen hechte nis. Is dat tegen ieder, Edelachtbare? vroeg de vader, waarop hij de zaak nog eens uitvoerig uieen wilde zetten. De presideut stuitte zijn woordenstroom en infonneerde naar de verdiensten van be klaagde en sloot daarop het onderzoek. DIEFSTAL VAN EEN POT BOEREN JONGENS. Den visscher Biem V. te Texel (niet ver schenen) wordt ten laste een Biem zag Dii die een familiefeestje hield, een pot met boe- renjongens op de tafel staan. Hij was in ge- zelschap van den werkman Meijert J. B., die hen* hij den diefstal behulpzaam was. Eisch 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. MEDEPLICHTIGHEID. Daarop stond terecht Meijert Jan B., ter zake medepliditigheid van den diefstal van de pot met boerenjongens, waarop Bakker zijn tamilieleden zou trakteeren, ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk. De boerej ongensdieven behoorden tot het muzekcorps dat aan Bakker een serenade bracht. Beklaagde heeft van de ontvreemde boerenjongens meegesnoept. De president noemde het een leelijke ge meene kwajongensstreek. De officier vorderde 15 boete of 10 da- Si

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2