DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. -•-ssnsn EXTRA KWALITEIT. 5e. 83. Honderd twee en twimtigst© Jaargang 1920 VRIJDAG 9 APRIL De toestand in Duitschland Oil trammer b'wtftHf oil 2 RaJUm. DIreoleur: O. H. KRAK. hFofdredaoteur I T|. N. ADEMA. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De vakvereenigingsbesturen en vertegen- woordigera rer Duitsche dem. partijen heb ben den indruk, door die den 6 dezer inge- oiende eischen gewekt, eenigszins willen ver- zachten. Z,ij deb ben n.l. een bekenrimaking gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat de ei schen tot terugtocht van de rijksweer uit de neutrale zone geenszins z66 uitgelcgd moeten worden, als wilden zij daannede de weder- rechtelijke bezetting van Frankfort en andere plaatsen van Zuia-Duitschland verdedigen. „De bezetting van deze steden door Fransche troepen is tegen het vredesverdrag en men kan daarvoor niet als grond opgeven, dat er kleine afdeelingen der rijksweer in de neu trale zfine zijn opgerukt. Zij beoordeelen deze door Frankrijk gepleegde rechtskrenking even zoo als de Rijksregeering en zullen deze bij haar protest zoo energiek mogelijk steunen.' De bedoelde eischen war en door de burger- lijke pers een aanslag op de regeering en een ondersteuning van het Fransche militairisme genoemd en om daartegen nu stelling te ne- men, werd bovenstaande bekendmaking ge- daan Die bladen wijzen er op, dat de soc.- dem. rijkskanselier ae bestaande coalitie der partijen den grondslag voor een succesvolle politiek naar binnen en naar buiten had ge noemd en dat de meerderheid zijner geestver- wanten zich daarmee eens had verklaard, ter wiji nu de soc.-dem. partijen deelnemen aan een „anns1flg op de regeering". Voorspeld wordt, dat het centrum en de democraten te gen dergelijke houding zullen optreden en opheldering zullen verlangen, waarbij duide- lijk wordt, dat de soc.-dem. of een onderdeel vormen van de regeering en die mede-verant- woordelijkheid voor de regeeringspolitiek te- genover het volk op zich nemen, of den hui- digen regeeringsvorm afwijzen, zelf het be- stuur pvememen en alleen de voile verant- woordelijkheid dragen voor de handelingen der regeering. Nu kunnen de gestelde eischen de regeering wel onaangenaam verrast hebben, maar men moet toch niet vergeten, dat zij pas werden gesteld op het oogenblik dat de operaties der rijksweer in het Ruhrgebied zoo goed als ten einde loopen, daar de aldaar gevromde roode raden en andere leiders der spartacisten bijna allemaal verdreven zijn. Men zou ge- neigd zijn aan te nemen, dat opzettelijk zoo laug gewacht is immers de rijksweer is reeus een week geleden het industriegeb ied binnengetrokken en de eischen werden eerst Dinsdag gesteld waaruit dan zou volgen, dat meer bezadigde figuren de leiding hebben in de Berlijnsche vakbeweging. Intusschen wordt gemeld, dat de regee ring heeft verklaard, dat de troepen als het eenigszins mogelijk is, reeds de eerstvolgende dagen het Ruhrgebied zullen verlaten. De rijksweerminister heeft bepaald, dat de troe pen niet in het gebied tea zuiden van de Ruhr mogen binnenrukken; dezelfde bepaling heeft de rnkscommissaris, minister Severing, getroifen. De regeering heeft verder reeds be- {>aald, dat de formaties van tijdelijke vrijwil- igers voor geheel Duitschland, evenals de heid hebbe dat laatstgenoemde doet wat zij beweert te willen doen en niet meer. De ver- standigste weg is een onpartijdige commis- sie te- hebben, die de feiten zal nagaan en als optreden noodig is. zal deze de Duitschers moeten opdragen te handelen, of het reive moeten doen. Wij zijn volkomen bereid aan te nemen, dat de Duitsche jonkers de plannen koesteren, die men hun toeschrijfter bestaat geen dwaas- heid. waartoe zij niet in staat zijn, doch wij moeten hun macht niet overschatten. De mis- lukking van den staatsgreep spreeikt voor zich zelf en, bijaldien niet al hetgeen wij we- ten onjuist is, is wel gebleken dat de massa van het Duitsche volk volkomen genoeg heeft van de militaire partij en niet in de stemming verkeert haar nog een kans te geven. Waken wij er dus voor niet in haar kaart te spelen. We hebben gisteren melding gemaakt van de meening van Fransche bladen, dat het Duitsche militairisme eigenlijk de oorzaak is van al wat er in den laatsten tijd in Duitsch land is gebeurd. De vroegere Berlijnsche cor respondent van de „Times' 'denkt er anders over, hij geeft de geallieerden de schuld, die aan Dujtschand geen grooter leger wilden toesiaan om de binnenlandsche orde te be- waren. Hij schrijft: „Persoonllijk ben ik over- tuigd, dat een staand leger van 100.000 man niet sterk genoeg zal zijn om de binnenland- sche rust m Duitcshland te verzekeren. Een van de eerste dingen, waarop de intergealli- eerde controlefommissie moet aandringen en onegtwijfeld al aangedrongen heeft, is de on- middelhjke ontbindiug van de zoogenaamde vrijkorpsen, formaties als de Baltische troe- BUITENLAND. {>aald, dat de formaties van tijdelijke vrijwil- igers voor geheel Duitschland, evenals de „binwohnerwehre", ontbonden zullen wor den. „Ortswehre" zullen volgens de voorstel- len van de werknemers georganiseerd wor den. Betreffende de gebeurtenissen in Wil- helmshaven, Oldenburg enz. verklaarde de minister van justitie, in overeenstemming met den rijkskanselier, dat tegen het onislag van de officieren uit de hechtenis door't „Reichs- militargericht", op grond van de „Schutz- haft"-wet niet kan worden opgetreden, daar geen feiten zijn bijgebracht, die het instellen van een onderzoek zouden rechtvaardigen. Aan contrarevolutionnaire formaties wordt geen ammunitie gegeven. De opvatting van de werkuemersorganisaties omtrent de reor- ganisatie van den veiligheidsdienst wordt door de rijksregeering. evenals door de Prui- sische regeering, gedeeld. Woensdag zijn reeds ouderhandelingen met de Pruisisiche re geering over deze kwestie gevoerd. Hieruit blijkt dus dat de regeering wel tot toegeven bereid is. De organisaties, die de ei schen hebben onderteekend, moeten dan ook, volgens een bericht uit Berlijn, zeer voldaan zijn over het antwoord der regeering. In de thans tegen Maandag a.s. bijeenge- roepen Nationale vergadering zal de regee ring een verklaring afleggen omtrent de ac- tie in het Ruhrgebied en den Franschen op- marsch. Zij zal een motie voorstellen, waarin de houding van Frankrijk een vredebreuk wordt genoemd en een beroep wordt gedaan op den Volkenbond. Duitschland stelt zich op het 6tandpunt, dat de volkenbond een in- tegreerend deel uitmaakt van het vredesver drag en dat dus eerst een poging had moeten worden gedaan om het onderhavige geschil op te lossen door arbitrage. Dit 6tandpunt wordt gedeeld door de Westminster Gazette, die de nieuwe bezet ting der Duitsche steden „een slechte oplosr sing" noemt en deze eigendunkelijke hande- ling afkeurt, niet alleen om de aaad zelve, doch ook omdat zij, gerechtvaardigd of niet, bewijst dat de bonagenooten er niet in ge- slaagd zijn te zamen een moeilijkheid op te lossen, die vermoedelijk in verschillende vor men zal opdoemen v66r Europa tot rust is ee- komen. komen. Wij hopen, schrijft het blad. dat het nog niet te laat blijkt te zijn, de Ruhrkwestie op verstandiger manier op te lossen. Indien geweld noodig is om de orde aan de Ruhr te herstellen, laat zulks dan geschieden door een legermacht van de Geallieerden, of laat men sen- contigent van geallieerden, toevoegen aan pen, Ehrhardt's marinebrigade en dergelijke Maar men mag veilig aannemen, dat de Duit sche regeering die" ontbinding evenzeer wensch als de geallieerden. Dooi de Duit sche regeering is te zwak gebleken om deze geregelde stnjdkrachten te ontbinden, juist omdat het geen voldoende sterk leger had om haar wil op te leggen." plakkaat, hetwelk door de politie was buitge- maakt en dat het opschrift diroeg Weg met het Britsche militarisme In dfen namiddag werden vier der militante te dames door de politie op straat gearresteerd en. daar zij weigerden een waaxborgsom storten, in arrest gehoudem. De Amerikaan- ITALIe -EiNl ALBAIN1I6. In politieke Fransche kringen in- Italie ver- zckert men, nat I-alie offieieel de nieuwe re geering van AlbcJiig zal eitene, en verkla- ren zal, dat bet alle pgingen zal doen om de terri tori ale integriteu van Albanie te doen eerbiedigen. Do Italiaansche bezetting zal venninderdl worden aan dte kust, d.w.z. te An- tikari, Skoetari, Wallona en Santi Quaranta. DE RELLETJ1ES VOO R DE ENOELSCHE AMIBASSADE TE WASHINGTON. De correspondent van dte „Times" te New- York meldt, dat de vrouwelijke aanhangers van Ierland's onafharlcelijfcheid, die sedert "eenige dagen te Washington met banieren voor het Emgelsche gezantschapsgobouw dte- fileerden, doch door de politie daarin werden verhinderd, een nieuwe tactitek gaan vol„ Twee van haar verschenen Dinsdagmiddag in een Vliegmachine boven het Engelsche ge- zantschapsgebouw, vlogen er eenige uren op geringe iioogte in een drkel rond en lieten vlugschriften neerdalen. De stooibiljetten>, die ongetwijfeld op het gezantschap-gebo.iw ge- munt waren. -nis'en hun doel, dlooirdat oen sneeuws-orm ze iieindte en ver over de stad verstrooidte. Eenige leden van het Engelsche gezantschap vertoonden aan dte diamea ecu sche bladen vermeldten met een zeker leedver maak, dat de dames werden gearresteerd door twee politiemannen van Iersche afkomst. FRANIKRIJICS BEVOLKINGSCIJFER. IDe „Temps" wijst er op, dat blijkens een mededeeling van de „Alliance nationale" ter bevordering van de toeneming der Fransche bevolking, het zielenaantal voortgaat te da- len, en zulks nog wel in tegenstelling met- Pruisen. Van den eersten Juli 1914 tot den 30sten Juni 19-18 is de Fransche bevolking, ongere- kend de oorlogsslachtoffersr verminderd1 met 973.000 zielen, terwiji dit cijfer voor Pruisen 313.000 bedroeg, m.a.w. is de beyolkingsaf- name voor Frankrijk meer dan drie keer zoo sterk als van Pruisen, dat bovendien nog een: negen millioen inwoners meer telt, immers de gedtirende den oorlog bezette dtepartementen zijn buiten beschouwing gelaten. Voor deze noordelijke departementen, waar- over geen1 statistiekea bestaan, is die afne- ming nog aanmerktelijk grooter. De „Temps" geeft als oorzaak van deze voor Frankrijk zoo ongunstige cijfers aan, het geboortecdjfer, dat in Pruisen, welk land gedurende den oor log evenzeer als Frankrijk in ongunstige om- standigheden1 heeft verkeerd, toch nog hoo- ger is gebleven dan het Fransche. CLEMENCEAU ONGESTELD. De bladen bevatten tegenstrijdige Havas- berichten over den toestand van Uemenceau, die zich op het oogenblik te Cairo bevindt. Clemenceau schijnt te lijden aan een. emstige bronchitis. Hij seinde aan zijn vrienden in scheiding van Beieren van het Duitsche rijk en het nemen van militaire maatregelen tot stichting van een nieuwen Duitsch en staat. Berthold had dr. Heim verzotht de noodige maatregelen te nemen. Dr. Heim deed daar- op het voorstel tot vorming eener boerenorga- tnsatie, die voor den nieuwen staatsvorm zou worden gewonnen. Overwogen werd de splitsing van het Duit sche rijk in een Noordelijk en een Zuidelijk gedeelte, waarbij het Zuidelijk gedeelte toe- nadering tot Frankrijk zou zoeken. Men kwam ten slotte tot overeenstemming omtrent de volgende punten: Geen scheiding tusschen Duitschland en Beieren; De instelling eener dictatuur-Ludendorff De vorming van een wacht van vier officio- rengroepen in Munch en, Neurenherg, Wura- burg en Passau; De vorming van drie legerkorpsenhet eerste voorloopig onder luitenan* Dietl en de- finitieJ onder overste von Epp? het tweede onder luitenant Kuhn en defimtief onder lui- tenant Herzog, het derde 'uiteoan* Heinz en defmitief onder overste von Daa- ner. Het oppercommando zou worden ge voerd door generaal von Krafft en von Del- menfingen. L)e militaire legerkorpsen zouden worden bijgestaan door dne burgerkorgsen; De opstelling eener zwarte lijst. hi verband met de gerucbten deelt het rijksweercommando van groep IV mede, dat de Beiersche rijksweer m net beslissende ">lik geheel in handen barer leiders i oogenbl: geblevei 0 .jleven en zich in geen enkel opzicht aan onwettige handelingen baft schuldig ge maakt. DE VRIJGELATEN KAPPIANEN. Het Duitsche ministerie van landsverdedi- ging heeft bekend gemaakt, dat de vrijlating I niet het gevolg was van een bevel van den minister, maar dat de betrokken offidereu bij het militaire gerechtshof geprofcesieerd hadden tegen hun voorloopige hechtenis het gevolg, dat zij door dit lichaam in ver- Griekenland, dat hij niet in staat zou zijn, hun te Athene een bezoek te brengen. Hij is van plan, rich den 17den April te Alexandrite band met de bestaande bepalingen op vrije menceau slcchts enkele dagen verplicht, zijn I voetcn gesteldl moesten worden. Daar vol- kamer te houden en is hij mans zoo. goed als 8®^ IU?yw® wet de politieke vergnjpai, - - - 1 ook van militamen, bij den jongsten putsch ;eheel hersteldhij zou zelfs zijn learner weer unnen tfcrlaten. Op 21 Februari zou bij dr. Heim een zit ting hebben plaats geyonden, waarbij de in tusschen vermoorde luitenant-vliegenier Bert- hold een voorstel zou hebben gedaan tot af- door burgerlijke recbtbankea bexecht moeren worden, heeft de rijksregeering, zooals de -ai- nifiter mededeelde, de noodige stappen gedaan om de vnjgelaten officieren zoo spoedig mo gelijk voor een burgerlijk hof te brengen. Wat de vervolging betreft van de personen, die schuldig zijn aan den staatsgreep van Kapp, deelde de riiksweenninister Gesaier mede, dat deze zal plaats hebben onder lei ding van den advocaat-generaalEen lijst van personen, tegen wie een instructie is ge- opend of zal worden geopend, zal dezer da gen worden bekendgemaakt. Zij is buitenge- woon omvangrijk en bevat in hett bijzonder de namen van vele officieren, waaronder die van de generaals von Liittwitz, von Estorf, von Lettow Vorbeck en Marcker, alsmede de ge neraals Borries en Strenzel uit Spandau. Te gen de generaals von Ofen en von Hiillsen is geen vervolging ingesteld. Tegen de generaals is reeds een gerechte- lijk onderzoek aan den gang. De commandee- rende generaals van Breslau en Stettin zullen met hun staf worden opgeroepen. Een groot aantal andere stafoffideren wordt direct ontslagen. Door het rijksweerministerie is een bijzon- dere onderzoekingscommissie ingesteld, aan welke dezer dagen een onderataatssecretaris zal worden toegevoegd. DE HOUDING DER ENGELSCHE MIJNWERKERS. Smillie, de president van den Britschen mijnwerkersbond, heeft evenals de secretaris van den bond, Hodges, den leden aangera- den te stemmen v66r de aanvaarding der door de regeering aangeboden loonsverhoo- ging. Smillie verklaarde, dat het streven der arbeiders voornamelijk moet gericht zijn op een verlaging van de kostten van het levens- onderhoud. CRIMINALITEIT IN DUITSCHLAND. AL&MAARSGHB Weat- en Zuid-Duitschland, en spwen de rijkaregeering aan, op haar stuk te blijven staan om de rest van de rechten, die ons nog overblijven, te verdedigen, maar verder ook elke verpliehting ona in het vredesverdrag opgelegd, niet na te komen, totdat Frankrijk de nieuwbezette gebieden ontruimd heeft. mrm T*>niwk«. Irr^ja^dai MM! JUiOX- De Duitsche xegeeriag heeft de geallieer den gevraagd, den op 10 April verloopen termjjn, waarop de Duitsche troepen moeten zijn teruggetrokken uit de neutrale zone langs den R-ijn en het Duitsche leger moet zijn verminderd tot 100.000 man; tot 10 Aug. te verlangen. Uit Essen wordt aan het „BerL Tageblatt" gemeld, dat op alle mijnen in het Ruhrgebied weder in vollen omvang wordt gewerkt. H)et spoorwegverkeer is eveneen'-- overal hersteld. De epoorwegdirectie hoopt, dat het goederenvervoer binnen twee dagen weer in vollen gang zal zijn. Het meerderheidssocialistische lid van den Fruisischen Landdag, Boldt, die thans met den afgevaardigde Hu6 het induetriegebied bereist om den toestand te onderzoeken, heeft aan vertegenw-oordigers der pars meegedeeld dat er een ministerieel besluit in voorberei- H-i-ng is, hetwelk de kwestie betreffende de amnestie voor de roode troepen regelt. Vol gens dit besluit bestaat het plan aan alio le- den van het roode leger, die tot dusver hun wapenen hebben afgegeven, vrijheid van straf te schenken. Niets staat hun terugkeei naar hun landstreek in den weg. In overeenstemming met den commandant der rijksweer is gister, naar de correspon dent van het Bbl. meldt, van Miinster uit een extra trein met vertegenwoordigers der meerderheidseocialisten en onafhankelijken naar Berlijn vertrokken -om de regeering over den toestand in het oproerig gebied in te lichten, daar Berlijn blijkbaar nog niet voldoende over den toestand is ingelicht. In het Voigtland is de toestand nog steeds onhoudbaar. De Spartacisten hebben het roer nog in handen. Te Niederhollstedt is een Duitsch officier door Fransche soldaten doodgeschoten. De Fransche commandant van Frankfort stelt de politie voor de incidenten van Woensdag verantwoordelijk. Duitschers in uniform, zooals brandweer en politie, moeten er de Fransche vaandels en officieren groe- ten. Aan het Journal des Dehats wordt gemeld, dat de toestand te Franfort kalm is. De bladen zijn gisterochtend weer verschenen. De politiepTefect heeft door aanplakking he- kend gemaakt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de betreurenswaardige inci denten van Woensdag. Hij beveelt de^ bevol- king aan de grootst mogelijke kalmte in acht te nemen. De Fransche troepenbewegingen worden volgens een telegram uit Ludwigshafen vooTtgezet en van Ludwigshafen naar de Maingau uitgebreid. Uit Landau en Saar- briicken zijn 2 bataljons koloniale troepen naar de neutrale zone vertrokken. In het be- zette gebied kwamen uit Frankrijk nieuwe Fransche blanke troepen aan. Uit het ves- tinggebied van Straatshurg zijn Woensdag 8 regimenten infanterie met een pantserauto- kolonne en een tankafdeeling naar het Oos ten afgemarcheerd. Hanau is door een afdeeling lichte cavale- rie en een rijwielafdeeling bezet. In een telegram aan de regeering zeggen de Vereeniging van Hederrijnsch-Westfaal- sche Earners van Koophandel, de Earner van Eoophandel te Duitsburg, de Vereniging van Mijndirectouren, het Haadolssyndicaat en de Vereeniging voor Rijnscheepvaartbe- langen: Wij protesteeren in het openbaar tegen de bezetting der steden door Frankrijk die beteekes* eoeat>mi«ehe aeheuring van DE TOEST AFTD EST JAFAIST. Het in de buitenlandsche pers verspreide bericht, dat in Japan een sociale revolutie zou zijn uitgebroken, is volkomen ongegrond, zegt een bericht uit Tokio. Vermoedelijk is het uitgestrooid1 door de BolsjewikL De Ja- pansche bevolking is politiek volkomen rus- tig, echter ten gevolge van den duren le- vensstandaard waren er enkele plaatselijke atakingen, gevolg van de propaganda van Russische vluchtelingen in Japan, die Rols- jewistische id^een verkondigen. De regeering zal krachtige maatregelen nemen tegen zoo genaamde „gevaalijke denkbeelden", daar zij verplicht is de bevolking tegen geestelijke vergiftiging te beschermen. AAMKLAOHT 'TEGEN" DE POLITIE TE NEW-YORK. Rev. John Roach Straton, predikant bij de Calvary Baptist Church, heeftzoo deelt de correspondent van de „Times" te New-York mee, in een opzienbarende preek de politie te New-York er van beschuldigd, dat zij zich liet omkoopen door de houders van danshuizen en caharets. De predikant, gaf een beschrijving van zijn bezoek aan ver schillende danshuizen en cabarets, wear al cohol gaschonken werd, niettegenstaande do verbodsbepalingen. De politie was hiervau op de hoogte, maar naar hem door enkele vr-ouwen werd meegedeeld, werd de bescher- ming van deze praktijken door de politie ge- kocht door maandelijksohe betalingen. De beschuldigingen tegen de politie heb ben grooten indruk gemaakt en worden ver- geleken met den garuchtmakenden aanklacht van dr. Charles Farkhurst eenigen jaren ge leden, welke ten gevolge had, dat ex een uit gebreid onderzoek bij het departement van politie te New-York werd ingesteld, en waar bij toen verscheidene politie-autoxiteiten schuldig werden bevonden. F N ZWTTSERISOHE NOTA. Zwitaesrland ho< t gedreigd zich uit de combinatie van mogendheden, die medewer- ken aan den wederopbouw van Oostenrijk terug te trekken, als tegen de arbeiders, die de vorige ma and in het district Neuenkir- chen een Zwitserschen fabrieksdirecteur mis- h ndelden, niet een vervo-lging wordt age steld. Deae stap van de Zwitsersche regeering heeft ten gevolge gehad, dat in Neuenkiichen en T arnitz zeven arbeiders zijn goarresteerd, zegt het HbL Deze arrestaties hebben onder de arbeiders van het industriagebied Neuenkirchen g-oo- te opgewondenheid veroorzaakt. De arbeiders verlieten de fabrieken, hielden d -nonstraties en vergaderingen, waarin zij met represaille- maatregelen dreigden en zonden ten slotte een delegatie naar den staatssecretaris van binnenlandsche zaken te Weenen om de vrij- lating der gearreSteerden te eischen. Deze delegatie, die de eischen der arbeiders ook aan het Zwitsersche gezantschap modedeel- de, werd er ten slotte toe bew gen, haar ka- meraden een afwachteD-ie ©n kalme houding aan te raden. De toostand is voorai moeilijk, daar het district Neuenkirchen een bolwerk van het comraunisme is. De radicals socia.iaten heb ben daar vele uiterst links staande aanhan- gers. Daarbij konit, dat Ternitz een uitste- ken-d uitgeruste arbeidersweer bezit en ook de andere arbeiders over wapens en munitio beschikken. Dte gematigde arbeiders zijn het met het optreden van hun radicale collega's niet eens. In burgerlijke kringen laakrt men de regee ring, omoat zij het mover heeft laten komen en niet reeds vroeger krachtig is opgetreden Volgens de laatste hericht'en hebben de aT- beiders het work voorloopig hervat. Van officieele Zwitsersche zijde wordt me- degedeeld, dat zij de aangelegenheid van Neuenkirchen voorloopig als afgedaan be- schouwt. ki DE ONLUiSTEN TE BOLOGNA. Uit Miiaan wordt aan de .Dally Chroni cle" igameld De arbeideraorganiaatiee te Bologna heb ben een algemeene staking geproclameerd ten gevolge van de bloedige onlueten, welke Miaandag in de provincie plaats hadden. Tij- dens een boerendemorustratie te Decima wer den vier mannen en een vrouw doodgescho ten, terwiji een gTOot aantal perec nen meer of minder ernstig gewond werd. Het oonflict is bagonnen, doordat iemand een spuitwaterflesch naar bet boofd wierp van den commissar is van politie, toen deze een van de sprekera in een openbare verga dering in de rede viel. Toen de carabiniexi bloed zagen, losten zij veertig schoten op de menigte. Ook te Forbi bad een dergelijke botsing plaats, waar een karabinier, die een der spre- kers met een revolver had gewond, do-or de woedende menigte gelyncht werd. Deze gebeurtenissen zullen wellicht vter- strekkende gevolgen hebben. Het bestuur van de algemeene arbeidersconfederatie is bijeen- gekomen, om te overwegen, welke maatrege len moeten worden getroifen. GROOTE STAKING IN TTALTe. De staking, welke Zaterdag is uitgebroken in een papierfabriek in den omtrek van Mi iaan, heeft een beweging ontketend, welke zich heeft uitgestrekt tot alle papierfabrie- ken van Italie, ten getale van honderden, waardoor dertigduizend arbeiders het werk hebben neergelegd. Indien de staking eenige dagen voortduurt, zal een gedeelte der dag- bladen de uitgifte moeten staken De stakers eischen o.a. 35 pet. van de win- sten, welke de fabrieken zullen behalen, n.1. 10 pot. voor zichzelf en 25 pet. voor hun vak- vereniging, de afscbaffing van bet stukwerk, de tc elating van een arbeidersgedelegeerde tot de raden van beheex der fabrieken en het ontslag van ongeorganiseerde arbeiders. De werkgevers hebben geweigerd, deze eischen in overweging te nemen. De stakers hebben in antwoord daarop de socialistische Kamerle- den uitgenoodigd, bij de Blamer een wet in te dienen tot nationalisatie van de papierfa- brieken. Zij bower en, dat de papierfabrikan- teu ontzaglijke winsten maken. EEN CONTRA-REVOLUTIONNAIRE SAMENZWERING IN BEIEREN. In de „Sozial-Demokratische Munchener PosP' wordf meldinu gemaakt van een con- tra-revolultionnaiie samenzwcring in Beieren. Volgens dit bericiu zou dr. Heim hierbij een voorname rol gespeeld hebben, hoewel hij be- slist ontkent eenig aandeel in deze beweging te hebben gehad. - - -J 1 1 j—j: Tijdens de dagen der revo-lutie te Berlijn zijn, volgens het „Berl. Tageblatt", weinig aangiften van misdaden gedaan, wat de« te opmerkelijker is, omdat Groot-Berlijn vele dagen lang 's avonds en nachts in volko men duisternis lag. Dat het aantal gevallen over inbraak, dief- stal en plunderingen ontzettend in het laat ste -jaar is toegenomen, laat de volgende statitstiek zien: Het aantal gevallen van inbraak in woon- bnizen is in Berlijn verdubbeld. In 1917 wa ren 3335 gevallen bekend, in 1918 4500, in 1919 12,585. In het "Weston van Berlijn is het niet zoo ongunstig als in de andere deelen der stad, wat wellicht toe te schrijvon is aan het feit, dat de huizen in het Westen moeilijker toe- gankelijk zijn. Haer is het aai^al verdubbeld' In 11917 waren er 1338 gevallen, tegen 2330 in 1919. Sedert 1917 zijn 2881 personen wosens braak in hechtenis jwnoman.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1