DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. z atsrdag 84 Oil mramwi vmuitirttMAk ffonderfl twee en tffmfigste Jaargang 1920 ■- ag De toestand in Dnitschland 10 A P RIL. Pezc Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feesfdagen, aitgegevem Abonnemenlsprfls bij Toornitbetali^g per 3 maanden vooi Alkmaar 2^—franco door het geheele Rijk f 230. Afzonderlijke en bewijsnnmmers S cents. Prjjs des gewone ArtewtMifiln. Per regel J 0.23, b| groote contracted rabab Oroote letters naax plaatsrnimte. Brieves franco a an de N.V. Boek- en Handelsdrnkkerf vfh. KERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. BU1TENLANDSCH OVERZ1CHT. Onder de telegrammeni in ons vorig num.' mer hebben we nog kunnen opnemen liet be- richt, dat de Engeische mededeeling inzake de bezettingskwestie te Parijs was ontvangen Daarin wordt bevestigd het voor Frankrijk teleurstel'lende berichit, dat die regeering aan de westzijde van het Kanaal in die kwestie niet het standpunt deelt van die aan de Seine. Zou Frankrijk dan heelemaal alleen komen te staan in deze interventie-zaak? Het schijnt zoo, want Reuter heeft nu medegedeeld, dat ook Italie, Belgie en Amerika tegenstanders van die actie zijn, en zulks terwijl eerst ge- meld werd, dat Dtalie „moreele steuin" zou verleenen en dat- Belgi€ op Frankrijk's hand was. Daar werd echter aan toegevoegd, dat het zkh zou houden aan de andere bondge- nooten. De „Vingti£me Siecle" verzekert daar- entegen, dat de Belgische regeering een ge- heel regiment naar Frankfort zal zenden, welk besluit door de bladen zeer wordt toe- gejuicht. De Fransche bladen hebben de Engeische nota nog niet gepubliceerd en hebben zich moeten bepalen tot een uitverig resumd, dat den volgenden gedachtengang ontwikkelt: „Groot-BrittaniiiiS, Italie, Belgie en de Ver- eenigde Staten hebben zich verzet tegen een opmarsch van Fransche troepen in de neu- trale zone, en Frankrijk heeft dus geheel op eigen veran twoorde 1 ljkheid in deze zaak ge handeld. Engeland erkent, dat er iets gedaan moest worden, maar de geallieerden be- schouwden de militaire actie van Frankrijk als ontijdig; zij zou den toestand blijkbaar verergerd hebben. Verschillende waarborgen hadden genomen kunnen worden en zij zijn ook onderzocht door de geallieerden. De Duitsche regeering heeft overhaast gehandeld Aan den anderen kant heeft Frankrijk gebruik gemaakt van maatregelen, waarop het slechts in de laatste plaats een beroep had moeten doen. Ingeval deze maatregelen noodtzakelijk wa- ren bevonden, zou het de gezamenlijke taak van de geallieerden geweest zijn, ze uit te voeren, in geen geval die van een afzonderlijk land. Ongetwijfeld heeft Frankrijk te goeder trouw gehandeld, maar de Britsche regeering is niet van plan, eemige formeele verantwoor- delijkheid te aanvaarden voor den thans ge- schapen toestand. Op het oogenblik zullen de Britsche soldaten niet deelnemen aan de be- zetting van de Duitsche steden." Is men thans dus in Pariis niet meer in het onzekere omtrent Engeland's houding, anders is het ten opzichte van de Vereen-igde Staten. Men hoopt in Parijs nog, maar verheelt zich niet, dat verrassingen altijd mogelijk blijven, Telefoonnummer 3. Telefnr, Bedactie 83. Dlreeieur: O. H. KRAK. Hoofdredaoteuri TJ. N. ABEMA. De Duitsche regeering, zich waarschijnlijk sterker voelend nu de meening in de landen. dier geallieerden niet met die van- Frankrijk overeenstemt, heeft een nota aan de Fransche regeering gezonden, waarin zij deze aansprat- kelijk stelt voor de schade, door de bezetting der Hessische steden veroorzaakt en er nog- maals op wijst, dat deze bezetting, die tot tal- rijke incidenten leidde, door het vredesver- drag niet gerechtvaardigd wordt. (In Frank rijk was men van ooraeel dat Duitschland de uit de bezetting voortvloeiende kosten moest betaleo. Dat inzake de vakvereenigingseischen in Duitschland en de daama door de regeering I geven om de troepen uit de neutrale zone te- rug te trekken. De te Dusseldorp gehouden bfespreking tusschen de stedelijke commissie van Dussel dorp en den rijkscommissaris en de militaire overheid heeft tot het besluit geleid, dat de regeeringstr-oepen Dusseldorp voorloopig niet zullen binnenrukken. Zou .d;oor bijzondere omstandigheden een- opmarsch naar Dussel dorp noodzakelijk blijken, dan zal de rijkacom- misaaris hierover met het stadsbestuur van Dusseldorp overleg plegen. De diAtrictoommissarLs voor Wezel, gene- raal Kabisch, heeft bepaaM, dat de plaatselij-. ke rechtbank voortaan zal besatan uit een officier, een beroepsrechter en eon vakver eenigingsvertegenwoordiger. Tot dusver maakten een officier, een onder-officier en een man van de rijksweer deei uit van deze rechtbank. De kazerne te Plauen is door troepen der rood® garde uit Yogtland bezet. Op't oogen blik toeft de aanvoerder Holtz aidaar en vaardigt verdere verordeningen uit. Een telegram uit Parijs maakt melding van een botsing tusschen Duitsche en Fran sche patrouilles ten Noorden van Straats- burg, waarbij Duitsche officieren gewond zouden zijn. De „Freiheit" pnbliceert uikvoerige bench ten -over uitspattingen van de rijksweertroe- pen in het Roer-gebied. De meerderheidsso- cialistische afgevaaidigde Osterrot-h heeft op de kerkhoven in tegemwoordigheid van ge- tuigen de lijken onderzocht. Hij vond men- schen met been-kwetsuren, wier borst door talrijke d-olksteken doorboord was. In min- stens zos gevallen kon bij constateeren, dat den gewonden de schedel was mgeslagen. Onder de gefusilleerden bevonden zich jon- gens van 16 k 17 jaar en vrouwen. In plaatsen in de omgeving van Hamm werden personen standxechtelijk doodgeschoten, vaak op grond van de meest laaghartige verklikking. De troepen, die deze uitspattingen bedxeven, rukten met zwart wit-roode vaandels op Rijkscommissaris Severing werd door de of ficieren systematisch misleid. De „Yorwarts" laat zich ook afkeurend uit over het optreden der rijksweertroepen. TTit Elberfeld wordt gemeld, dat de stad op het oogenblik rustig is; er zijn gereorgani- 6eerde weren van circa 500 man opgericht, welker leden uit aanbangers der meerder- heidssocialisten, onafhankelijken en oommu- nisten in gelijlfen getale bestaan. Er is een decreet van den rijkscommissaris in voorbereiding. dat de kwestie van de am- nestie voor de Roode troepen regelt. Men is voomemens aan alle manschappen en ofti- cieren van het Roode Leger, die tot op heden hun wapens afgegeven hebben. vrijheid van straf te schenken. Niets staat hun terugkeer naar hun woonplaatsen in den weg. Zij heb ben niets te vreezen. Naar aanleiding van een aantal door den rechter te Thurles behandelde eischen tot vergoeding van schade aan burgers toege- bracht in gevechteu tusschen de politie en Sinn Feiners, publiceert de Engeische pers een officieele opgave van in lerland van 1 Januari 1919 tot 21 Maart 1920 bedreven misdaden, waaruit blijkt, dat in die periode 31 politioneele en militaire beambten en 5 burgers vermoord zijn, terwijl op 81 anderen zonder succes een aanval werd gepleegd en 32 gewond werden. Op de liist staan 47 gevallen van brand- stichting en 103 misdaden togen den eigen- domj 106 dreigbrieven werden verzonden en ontvangen. Van een totaal van 1089 misda den werden 95 gepieegd in Ulster, 269 in Leinster, 137 in Coonaught, 588 in Manster. In de Mountjo gevangenis zijn Maandag 1.1. 70 Sinn Feiners eea hongerstaking be- gonnen. Drie hebben het reeds afgelegd en zijn in ernatige .onditie in het ziekenhuis op- genomen. Vele anderen zijn zwaar ziek. De mannen waren kort geleden gearresteerd. Maandag vroegen ze verhoord oi vrijgelaten te worden. Toen geen van beide geschiedde, besloten ze tot de hongerstaking. 1 inwendige organisatie. Wij hebben nu tijd om adem te halen, zeide hij, en alle arbeiders moeten als 6en man hun krachten in het werk stellen om den economischen toestand van't land te herstellenin de eerste plaats het ver- voerwezen, in de tweede plaats de voedsel- voorziening. Wij zijn bezig het socialisme practisch in te voeren. Alle werklieden in curopa en Amerika slaan ons gade, ver- klaarde Lenin; zij wachten af hoe wij dit moelijke vraagstuk zullen oplossen. ERNSTIGE STAKING TE CHICAGO. De „Times" vemeemt uit New-York, dat het ontslag van een conducteur te Chicago aanleiding gaf tot de grootste staking, die de geschiedenis van Chicago kent. Ofsdioon de staking niet geautoriseerd was door de leir ders heeft zij zich uitgebreid toi de stokers en machinisten en het verkeer op 25 spoorlijnen, die op Chicago uidoopdn, stilgelegd, en .000 M BUITENLAND. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Uit Jeruzalem werd Woensdag aan de ..Westminster Gazette" geseind dat den 5en April aidaar de Krijgswet werd af gekondigd. De poorten der stad werden bewaakt en nie- mand mocht de stad binnenkomen. In Jeru- In eevechten plaats tusschen Joden en Moha- zalem zijn madhhiegeweren opgesteld. In de oude stad ihadden Maandag en Dinsdag toCh rijkskanselier egedeeld medanen, waarbij ongeveer 250 menschen ge- wond werden en vele dooden vielea. Woensdag 1.1. was de rust hersteld. De onlusten te Jeruzalem waren van plaat- I selijke en religieusen aard. Het Britsche garnizoen herstelde de orde. Voor zoover bekend, werden drie Britsche soldaten gewond. regeering ook zonder de eisctien pe ;)Daily News" de onlusten te Jeruzalem der vakvereenigingen zou gedaan hebben wat 5esprekend, zegt dat men dergeliike vecht- zij dezen beloofde. Maar met deze verklaring partijen, gezien de anti-Zionistische agitatie, heeft de rijkskanselier toch niet den indruk 1 *--J weggenomen, dat de vakvereenigingen groo- ten invloed' uitoefenen en als het ware een ne- ven-regeeriog vormen. Eljce andere regeerin zou de eischen zonder discussie van ae han wijzen en dat heeft Mailer's regeering niet gedaan. Zij heeft met de vakvereenigingen overleg gepleegd en tracht nu de concessies, die zij daarbij deed, door de andere partijen te doen aanvaarden als een eenvoudige tenuit- voerlegging -van het regeeringsprogram. De Pruisische Landdag heeft besloten de burgerwachten op te heffen. Ook zal de poli- tiepresidient Eugen Ernst, die zich ter^ be- schikking had gesteld van de regeering-Kapp, uit zijn ambt ontzet worden. De „Berl-iner Lokalaniz." vemeemt uit FrLe- derichsfeldi, dat het groote militaire goederen- ddpot daar door de roode manschappen ge heel leeggeplunderd is. Wat niet medfegeno- men kon worden werd verbrand. Op bevel van de Engeische bezettingsauto- riteiten. mag tot nader order geen personen- trein meer over de lijn van Solingen naar Ohligs uit bet -onbezette gebied vertrekken, Goedeientreinen en doorgaande aneltreinen mo gen blijven rijden AT\y a»i^ ig nog Mar vesk tjj® go~ reeds lang te voren had kunnen voorspellen. Het blad betreurt dat niet eerder p.fdoende maatregelen zijn genomen om dergelijke ge- i beurtenissen te voorkomen. DE TOESTAND IN IERLAND. De jongste geruchten omtrent een gewa- pend oproer der Sinn Feiners in lerland had den hun -grond in het feit dat de Iersche po litie beweerd had in het bezit te zijn van ge- gevens, die niet slechts op den opstand we- zen, maar volgens welke ook een aantal DuitsChers van Berlijn uit de opstandelin- gen van krijgsmateriaal voorzagen. In verband met de jongste gebeurtemssen is een zakenman uit Dublin, fid der Sinn Fein, gearresteerd krachtens bepalingen der ..defense of realm act." De Engeische bladen van Donderdag mel- den een aanslag op het postkantoor te Bel fast, waar de beambten in den vroegen och- tena een hoeveelheid hooi en stroo brandende vonden, waarin patronen verborgen waren, die ontploften zonder veel schade aan te rich- ten. De brand kon tijdig gebluscht worden. Nabij Thurles werd wederom een politie- post overvallen door een gewapende bende. Een politieagent wervi liciht gewond. De aan val werd afgeslagen. De aanvallers ontkwa nun. RENNER TE ROME. De „Times" verneemt uit Rome, dat ver schillende bladen den Oostenrijkschen rijks kanselier Renner hebben geinterviewd, als- mede andere leden der Oostenrijksche regee ring. De bladen zijn het er in het algemeen over eens, dat door den val der Habsburgers alle redeuen voor een vijandschap tusschen Italie en Oostenrijk zijn vervallen. Verschillende kwesties betreffende het trans port en het eventueel uitwisselen van produc- ten zijn reeds door den ltaliaanschen en'Oos tenrijkschen minister behandeld. Renner, de ministers en de staatssecretaris, heibben gedurende meer dan een uur een on- derhoud gehad met ministerrpresident Nitti. Zij werdeu vervo! ^en3 door den koning ont vangen, die te hunner eere een maaldjd gat, waaraan de ministers Nitti, Luzzatti, Ferra ri, de Navaen Valcioni en de understaats-se- cretaris Sforza deelnamen. De correspondent van de „Temps" te Ro me meldt, dat aan de reis van den Oosten rijkschen staatskanselier naar Italie vrij groot gewicht wordt gehecht. Het is sedert den oor- llog het eerste bezoek van een vijandelijk staatshoofd aan de Italiaansche hoofdstad. GEEN INTMENGING? De jongste gebeurtenissen in Duitschland hebben volgens een berioht van de „D. h Ug. Ztg." zeer de belangstelling der Russische bolsjewiki gewekt. Vooral Rac) c, die de draden der -bolsjewistisohe propaganda in het buitenland in handen heeft, schijnt zich voor de ontwikkeling der toestanden in Duitschland zeer te interesseren. In een radiotelegram uit Moskou wendde hij zich einde Maart tot de b-.- de Duisehe radiostations „eventueel werkzame commu- nisten" en verzockt hm om een bericht over den toestand en in het bijzonder om inlioh- tingen -omtrent de volgonde kwesties. Welke regeering is aan het ro-erl Welke streken en steden zijn in handen der communisten en onafnankelij ken t Welke taktiek olgen de onafhankelijken? Over welke kra-chten be- schikt het roode leger? Dit verzoek deed Radek ondanks de verze- kering van de bolsjewistische regeering, dat zij haar propaganda in het buitenland heeft opgegeven en zich niet in de binnenlandsche aangelegenhedon van anderen staten en vol- ken zal mengen. DE STAKINGEN IN SPANJE. Uit Madrid wordt aan de ?(Daily Tele graph" gemeld: De barbiers ziju nog in sta king. Er is geen verandering gekomen in den toestand van de staking in de Asturia- en Pe- naroya-kolenvelden, waardoor industrieele ondememingen eea tekort aan kolen begin- nen te krijgen. Een regeerigswijziging wordt verwacht, zoodra de begrooting door den ko ning is goedgekeurd. Signor Vives Riera, een 50. gemaakt. man werk loos g< Het emstigste gevolg van de staking is de brandstoffen- en voedselvoorziening van Chi cago. De stad zou nog slechts voor een paar dagen brandstof hebben en o.a. de groote firma Armaur and Co., de grootste exportslai- gerij, zal binnen enkele dagen moeten sluiten, waardoor 14.000 man werkloos zouden wor den. HET WONING-VRAAGSTUK IN ENGELAND. De „Daily Mail" organiseert een perma- nente tentoonstelling voor nieuwe methoden van woningbouw in p „Ideal Village.'' Wan- neer in den omtrek van Londen een geschikt terrein gevonden wordt, zullen de ftrma's, die nieuwe bouwsystemen toepassen, uitgenoo- d'igd worden modellen van hunne nieuwe woningen in het „ideale dorp" neer te zet- ten. Na deze huizen voor het publiek en de autoriteiten te hebben tentoongesteld, zal men wonden. Ook een werkman werd op straat getroffan en gevaarlijk gewond. De autoriteiten schijnen niet in staat te zijn, deze herhaaldelijke schietpartijen bij helder dag- licht te voorkomen. LENIN EN TROTZKY OVER HUN PLANNEN. Volgens een draadloos bericht uit Moskou is het aidaar gehoudc.i congres der bolsje wistische partij den 5dea April geeindigd. Het laatste verslag werd uitgebracht door Trotzky over het toekomstige Russische le ger. Hij verdedigde een militiestelsel, daar dit geen scheiding te weeg bracht tusschen verdediging en arbeid, en het contact tus schen de arbeidersklasse en het leger hand- haaft. Het roode leger zou alsdan zoo spoe- dig mogelijk worden ontbouden en door ee: militie worden \ervangen. Lenin reide, dat het vooraaa:nste probleem der bolsjewistische partij niet zoozeer gele- I gm vmm in Iwusr ui«*m<ung *le wel in naar >nges men ze verkoopen voor onmiddellijk gebruik. Er zullen huizen zijn van gewapend beton, van asbest, van zandsteen, van cement en van hout. EEN PROTESTSTAKINO TE MARSEILLE. Men meldt uit Marseille, dat de Inscrits Maritimes een staking van 24 uur hebben gehouden, als protest tegei. de houding der Fransche regeering en 'n blijk van sympathie voor de Russische revolutie. De staking be gan Donderd'agmorgen 7 uur en zou Vrij- dagmorgen eindigen. Dientengevolge kon de post voor Algiers, Marokko en Corsica niet vertrekken. Boven- dien waren 1900 passagiers gedwongen hun vertrek een dag uit te stellen. De Inscrits .Maritimes te Havre namen een motie aan van dezelfde strekking als het be sluit van die te Marseille. DE STAKINGEN IN DENEMARKEN. De staking der bakkersgezellen duurt voort en hoewel de bakkerspatroons zich veel moei- te geven om in de behoefte te voorzien, doet zich het gebrek aan brood nijpend gevoelen. De stakingsbeweging in. andere vakken breidt zich ook uit in de provinciesteden. In Kopenhagen alleen wordt het aantal sta- kers der verschidende bedrijven op minstens 20.000 geschat. Aangezien ook de werklieden der groote suikerfabrieken in Lyngby en Ko penhagen het werk hebben> neergelegd, zal oinuenkort ook de suiker schaarsch worden, vooral nu iedereen zooveel mogelijk suiker tracht in te slaan. HET VERDUN-MONUMENT. Op 23 Juni a.s., de officieele herinnerings- dag van den slag bij Verdun, zal in die stad de onthulling geschieden van het monument „La Defense van den Fran schen beeldhou- wer A. Rodin, aangeboden door het Neder- landsche Verdun-Comit6, dat de benoodigde gelden bij onze landgenooten heeft verza- meld. VAN DRIE-MINUTEN'-FILM TOT OP H1ED ENI Het Berliner Tageblatt herinnert aan- de eerste films, die twee h drie minuten dUurde. Zij stelden voor, handen, die over een touw sprangen, kinderen, die krijgertje speelden, enz. Zulke films waren- weinig kostbaar en vormden de a-ttractie in specialitei-tenrtheaiters. Eerst enkele jaren later duurden de films 15 minuten. Toen kwamen dte kleine bioscoop- theaters in een- verbouwdea winkel. Nog tien jaar later onistond1 de eiganlijke film-in- dustrie met -haar filmdorpen, bioscoop-palei- zen en m-illioenen-films. DE NOOD IN HET ERTSOEBE-ROTE. Een comitd van- neutrale journalisten heeft een onderzoci in-gesteld omtrent den toestand in het E-resgehcrgtc Vreeselijk zijn daar de gevolgen d^ blokkade. Van de 255 kinderen zijn er 200 ziek. Vod omen gekleed wegen de kinderen, die 7-9-10-11-12' iaren- waren respectievclijl 18, 21, 26 en 25 K.G Zij leven- in hoofdzaak van een wortelen-soep en door het vele vloeibare voedsel lijden zi] al gemeen aan blaasziektcn. Na 20 minuten zijn ze biji het leeren totaal uitgeputen kunnen niets meer doen. iDe meeste kleincn lijden <tan beenderen-tuberculoseeen zielrte die men voor den oorlo-g alleen in het hongerland In- die kende. 83 pet. der geboorten lever en io- venlooze kinderen. De zuigelingen worden met slappe koffie en thee gevoed, de moedera nm.npn slechts 4 wekenj voeden. Vreeselijk is let gebrek aan kleeren. De meesten hebben jeen hemd ^an bet lij-f. Groot is ook de wer- teloosheid, de loonen zijn zeer laag, toch so men staking en absoluut niet voor. Epide- mieen werden nog niet geconstateerd, de be- volking is zelfs in hare diepe ellende pijnlijik zindehjk. HET RECHT VAN „AFSCHEIDING Minister Bonar Law heeft bij de discussie over de Home Rule wet o.a. gezegd, dat er in het Lagerhuis wel niemand zou zijn, die niet zou toestemmen, dat de verhouding van de Dominions tot het Rijk van deze alleen af- hankelijk is. „Als de zelfbesturende Domini ons: Australia, Canada, morgen zouden zeg- gen: „We willen geen deel meer uitmaken van het Britsche rijk", zouden wij ze nies dwingen. Dominion Heme Rule beteekent bet recht tot eigen lotsbeschikking." De „Manch. Guardian" berinnen aen mi nister, dat zijn uitspraak wel heel gevaarliik is, nu er een Dominion is, t denk- beeld van een afscheiding van het rijk groo- ten sanhang heeft. Zal de heer Bonar Law, die alleen Australie en Canada noemde die geen van beiden een afscheiding denken zijn uitspraak ook doen gelden voor Zuid- Afnka Met het oog op Zuid-Afrika was Bonar Law's opmerking dus ,^nict bepaald tactvol." DE HOUDING DER BELGISCHE REGEERING. De Belgische Ministerraad heeft Dander- dag tot vijf uur's middags vergaderd. De besprekingen gingen over den toestand, welke is geschapen door de gebeurtenissen in Duitschland. De Ministerraad heeft den wensch uitge- sproken, zich solidair te verklaren met de principea der jaaflieerden ten opzichte van Duitschland. Dit, om een blijk van genegea- heid te geven aan Frankrijk. De Belgische regeering heeft tot de Fransche regeering de mededeeling gericht, dat Belgie bereid is zich aan te sluiten bij het zenden van. een de- tachement, om de bezetting van nieuwe Duit sche steden door Frankrijk te steunen. Hier- bij wordt echter medegedeeld, dat deze maat regelen onmiddellijk zullen eindigen na de algebeele terugtrekking der Duitsche troepen uit het Ruhrgmed. De „Nation Beige" schrijftIndien wij good ingelicht zijn, dan zal de Belgische regee ring een troepenmacht ter sterkte van een ii- nieregiment ter beschiiskiiig van het Fransche opperbeve! stellen. Het blad voegt er aan toe, dat dit besluit gunstig door die Belgische openbare meening zal worden ontvangen. De Belgische openbare meening zou onze weige- ring om Frankrijk ter hulp te Snellen op het oogenblik, dat het gaat om Duitschland de bepalingen van het vredesverdrag te doen eerbiedigen, niet goed hebben begrepen. DE STAKINGEN IN NOORD-ITAL16. Bij een te Modena gehouden protestverga- rlering tegen het optreden van de carabimeri te Bologna werden 4 personen gedood en 50 fewond. De stakingsagitatie, welke reeds aan jet kalmeeren was, leeft door deze gebeurte nissen weer op en dit is des te emstiger, om- dat verschillende regeeringsabeambten, drei- gen zich bij de staking aan te sluiten, niet om een economische doch om zuiver politieke re- den. Te Bologna, Pisaj, Florence en Livomo proclameerden de plaatselijke spoorwegcom- missies de staking, zonder de centrale orga nisatie hierin te kennen, welke zich tegen aer- gelijke plaatselijke agitatiea heeft verklaard. In verband met de staking in de papierfa- brieken is een bekendmaking afgekondigd, volgens welke de bladen wegens de papier- schaarschte slechts met twee bladzijden mo- gen versdiijnen. Ofschoon de socialistische leiders zich tegen de staking verklaarden en men derhalve niet verwachten kan, dat de be- weging zidi zal uitbreiden, heerscht er een groote verbittering onder de arbeidersklasse tegen het optreden van de carabinieri. DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK IN RUSLAND. ijf landen Italie en binnenkort zal vertrekken. De afgevaardigden die gekozen zijn door de intemationale con- ferentie van vakvereenigingen, zijn toegelaten door het Internationaal Arbeidsbureau, waar- van Albert Thomas voorzitter is. DE ZWEE DSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. Uit Stockholm wordt aan de „Times" ge meld, dat de onderhandelingen tusschen de Russische handelsdelegatie en den Zweedr schen minister van buitenlondsche zaken niet tot een resultaat hebben geleid. Men is van meening, dat de hervatting van de handelsbe- trekkingen tusschen beide landen geen resul taat zal hebben alvorens de Sovjet-regeerir het een* is met de geallieerder 6 JL!! OCA nrix. UUl UJV4IJ gj - - 11 uupcii, IN KUsLAIsi/. Volgens de „Peuple" zullen vijf (Belgie, Frankrijk, Duitschland^ I

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1