DAGBLAD VOOR ALKMAAR BN OMSTREKEN. No. 91 Honderd twee en twintigste Jaargang MAAKDA.G De t«estand in Duitschland 1$2U Dll mramtw besftutf all 2 bl&dwL- t bonnemantsprlj* bl| .oorultbetallng per 3 maanden 1 2,00, franco per poal I 2,00. Bewl|«nummers o ot Ad«ertenlleprl|a 20 et. per renol. nroofore leUera near nnmlarulm.. riavon hanco n V. Boe«. en Handelsdrukkerll v/h. Herma. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Admlnistratle Nr. 3. Redaetfe Nr. 33. DIreolauri G. H. KRAK. Ho-'tredaoleur i T|. N. ADEMA. jg APRIL BUITENLANDSCH OVERZ1CHT. Vandaag zullen te San Remo de verschil- len.de gedelegeerdm der geallieerdm bijeen- komen om eenige vraagstukken in verband met den vrede te bespreken. De heeren weten wel wat ze doen. In plaats van naar een ;roote stad als Parijs of Londen, waar tot ed'en de verschillende conferentiea plaats hadden, gaan ze dezen keer naar het kleinere San Remo aan de Golf van Genua. Ze zitten ook liever in het schoone Italie dan in een duffe stad. Hun verblijf zal echter niet lang duren, vennoedelijk slechts een tiental dagen. Behandeld zullen worden de ontwapening van Duitschland en de Turksche kwestie, waaraan heel wat vast zit. De Adriatische kwestie kan nog niet tot een oplossing ko men, omdat de Joego-Slaven op het laatste oogenblik weigerden aan de conferentie deel te nemen. Overigens zullen alle daarvoor aan- gewezenen wel gearriveerd zijn. Ook BelgiS neemt er aan deel en vennoedelijk ook Ame- rika. Lloyd George, die door den Italiaan- Bchen minister-president Nitti zou worden afgehaald, heeft voor die eer bedankt en is in Marseille aan land gegaan, om verder per spoor te reizen. In genocmde stad zag hij nog even kans om een verklaring aan de pers te verstrekken, die zeker de Franschen nog eens gunstig zal moeten stemmen. Hij belooft daar- m, de vele opofferingen^ die Frankrijk zich in, gedenkencl de vele opofferingen. die Frank rijk zich in den oorlhg heeft moeten getroos- ten, steeds zijn best te zullen doen om in overeenstemming met de Fransche be- langen te handelen. Gezamenlijk is de oorlog gewonnen en gezamenlijk moeten de vruchten worden geplukt. Daarom moe ten wij vereenigd blijven, zegt Lloyd George. Er zijn een paar berichten gekomen, die voor de Duitsche regeering van belang zijn, n.l. van de arrestatie van Kapp en van Hblz. Den eerste was de Duitsche bodem te heet geworden en toen was hij gevlogen, in beide beteekenis&en. Een vliegtuig bracht hem naar Zweden. buiten bereik van de Duit sche justitie, maar omdat hij daar vertoefde op een vervalschte pas, liep hij toch nog te- gen de lamp. De Zwitserscne justitie zal nog overwegen of zij hem in de gevangenis zal zetten dan wel hem over de( grens voeren. In het laatste geval zal de Duitsche regeering dus een kans hebben Herr Kapp te pakken te kriigen. rlolz is, volgens een bericht uit Praag, te Marienbad aan1 het station gearresteerd, waar hij, toen hij zich door militairen omringd zag, nog een poging deed een handgranaat tusc schen hen te werpen. Hij had een kapitaaltje van 130.000 mark bij zich, zeker nog een overschot van de opbrengst zijner rooverijen. Een zijner trawanten vergezelde hem. Voor de rust in Duitschland is het te hopen, dat er voor gezorgd wordt, dat roofridder H61z geen gelegenheid krijgt een herhaling te geij ven van zijn operaties die aan miiddeleeuw- sche toestanden doen denken. De samensprekingen tusschen officieren en communisten in het Berlijnsche ministerie van verdediging hebben geen aanleiding ge- zoader sterk is opgeblazen tot een heusohe bijeenkomst had door* verschillende „onthul- lingen" waarvan men in Duitschland bij- zonder sterk is opgeblaben lot een heusche samenzwering, die ten doel zou hebben de vestiging van de dictatuur van het proleta- riaat. De rechtsche reactionnairen hoopten daama, als het volk van een communistische regeering genoeg had, aan het roer te komen. Een onderzoek van den politiepresident Rich- ter leidde echter al gauw tot de overtuiging, dat de besprekingen van onschuldigen aard waren, ream waarom de gevangen genomen „samenzweerders" dan ook spoedig weer m vrijheid werden gesteld. Het Berliner Tage- blatt deelt mede dat het doel der bijeenkomst was de opruiming van de spanning, die tus schen de arbeiders en de militairen bestond en de doorzetting van de wapeninlevering. De arrestatie van de zoogenaamde samen- zweerders door de militairen was niet toe- laatbaar, daar volgens verordening van den rijkspresident van 13 April de bevoegdheid met meer in handen van den militairen op- perbevelhebber, dooh uitsluitend in die van dea politiepresident is. Al dekte ook de minis ter van verdediging de arrestatie met zijn naam was toch het uitgangspunt van het op- treden eeh persoonlijk ingrijpen van zijn staf, een bewijs voor de klove, die tusschen den minister en zijn staf bestaat, zegt het blad. 1 Nu kan men natuurlijk blijven vasthouden aan de meening, dat er wel degelijk omwen- telingspogingen zouden worden besproken. maar dan moet men tevens aannemen, dat het heele ministerie en de politie-president er in betrokken zijn. Waarschijnlijk zal het vervolg van de ge- schiedenis in de rechtszaal worden gespeeld. omdat de minister natuurlijk klaarheid zal wenschen. De vereeniging voor bescherming van eco- nomische belangen in Rijnland en Westfa- len heeft-aan den rijkskanselier het volgende telegram verzonden,Uit alle deelen van het industriegebied van Rijnland en Westfalen bereiken ons verzoeken tot strenge doorvoe- ring van de ontwapening. Wordt het uitvoe- ren der wapens in het geheele gebied niet af- gedwongen dan zijn nieuwe onlusten onver- mijdelijk. Allerstrengste doorvoering van het desbetreffend gehad is dringend noodzake- Mfc." Naar aanleiding van de geruchten als zou de Wurttembergsche regeermg onderh'ande- lingen hebben gevoerd met Frankrijk, ver- kiaart de president, dat deze geruchtea boos- aarxlige beginselm zijn. Uit Pommeren wordt gemeld, dat er op het oogenblik geen gevaar voor een „Putsch meer bestaat. Het hooidbureau van politie te Berlijn deci de Vrijdag mede dat het verhoor van de per- sonen, die na de bijeenkomst in het departe- ment van oorlog, gearresteerd zijn, geen en- kel bewijs opgeleverd heeft dat zij de omver- werping der regeering beoogden of dat de be- spreking in eemg opzicht gevaarlijk was voor de openbare orde. De polifie-president Rich- ter heeft daarom de onmiddellijke in vrijheid- stelling der betrokkencn gelast. Te Waffenscheid heeft een conferentie plaats gehad tusschen de bedrijfsraden van de mijnen, waaraan ook Engelsche, Fransche en italiaansche regeeringsvertegenwoordi- gers deelrtatnen, ten einde door eigen aan- schouwing den toestand in het Ruhr-gebied te leeren kennen. De bedrijfsraden schetsten den ernstigen toestand van de levensmiddelenverzorging en legde er den nadruk op, dat ook textielstoifen voor dragelijke prijzen verkrijgbaar moeten zijn. De hntente-vertegenwoordigers ver- klaarden, dat zij zich van den noodtoestand in het kolendistrict overtuigd hadden, en ihun- ne regeeringen mededeeling daarvan zouden doen. De Fransche vertegenwoordiger verklaarde buitendieig dat er in de Duitsche kolenleve- ranties aan Frankrijk geen stoornis mocht ko men. Uit Plauen wordt gemeld, dat de commu nistische leider Pflug, die de rechterhand was van Holz en eerst voor korten tijd uit Zwit- serland is teruggekeerd, gearesteerd is. Hij werd met Hblz als leider in de uitvoerende commissie van Plauer. gekozen. Bij zijn ar restatie had hij meer dan dertigduizend mark bij zidh. In de Vrijdag gehouden zitting van de Na- tionale Vergadermg deelde de voorzitter me de, dat een verzoek van den procure ur-gene- raal, om vergunning der Nationale Verga- dering tot arrestatie en vervolging van aen onafhankelijken afgevaardigde Brass wegens landverraad, naar de commissie voor huis- houdelijke aangelegenheden is verwezen. Te Hamburg hebben bij gelegenheid van een vergadering van werkloozen, welke in weerwil van het verbod der militaire autori- teiten was belegd, ongeregeldheden plaats ge had. Toen de werkloozen in optocht naar het stadhuis wilden trekken, trad de veihgheids- weer handelend op, en loste eenige schoten in de iucht. Ongevallen vielen met voor, met uitzondering van een man, die gewond werd, toen hij zich door de vlucht aan een arresta tie trachtte te onttrekken. Daar men te Hamburg nog meer betoogin- gen verwacht, worden openbare gebouwen aldaar met versterkte posten bewaakt. Sinn-Feiners in het lersche bestuur oneenigheid ontstaan. Lord French, de onderkoning, zou een andere mee ning over deze kwestie koesteren dan Mac. Ready, de bevelhebber van de Engelsche troe- pen in Ierland en de nieuwe minister voor ierland Greenwood en zou naar Londen gaan, om zijn protest in te dienen. Men be- weert, dat hij zal aftreden, ieta waarop hij in een interview reeda gezinspeeld zou hebben. Het vijiftal arrestanten, dat nog is vastge- houden, zet de hongerstaking voort. De posttrein van Cork naar Baltimore werd Vrijdagmorgen op een kruispunt door 50 gemaskerde mannen aangehouden, die al le postzakken, die voor de stad Bantou be- stemd waren, in beslag namen. Naar de troep zeide, was het haar te doen, om alle brieven, welke aan den politiechef gericht waren, in handen te krijgen. De machinist en de stoker van den trem konden geen te- genstand bieden, maar hebben onmiddellijk net gebeurde aan de politie gerapportderd. Te Limmerick heeft de menigte eenige po- litieagenten aangevallen, die de postzakken naar't station escorteerden. De politie werd met steenen geworpen waarop zij op de aanvallers eenige schoten loste en enkele personen licht verwondde. tot gevolg gehad, dat een bekendmaking is gepubliceerd, volgens welke, indien noodig, 700,000 motorlorries kunnen worden gemobi- liseerd om levensra iddelen te vervoeren. De studenten van de Columbia-universiteit en van vele andere inrichtingen in het geheele land hebben aangeboden op de spoorwegen hulp te verstrekken, indien vrijwilligera wor den gevraagd. VON KAPP GEARRESTEERD. Dr. von Kapp, de man van de Maart-revo- lutie, is Vrijdag in het Badhhotel te Sdder thege (bij Stockholm) gearrtsteerd. Hij was met een vliegtuig op het schiereiland Skaane geland en per trein doorgereisd naar Stock holm. Woensdagavond had hij zijn intrek ge nomen in het hotel onder den dr. von Kamitz. Hij had voorgegeven via Malmd uit Duitschland te zijn gekomen. Het doel zij ner reis gaf hij niet op. Toen de politie van Stockholm zijn pas onderzocht, bleek deze vervalscht te zijn. Kapp werd derhalve gear resteerd. Tijdens het verhoor maakte hij zich bekend. Hij werd in een auto naar Stockholm gebracht om door de crimineele afdeelmg aan een verhoor onderworpen te worden. Den nacht heeft hij in die afdeelimg moeten door- brengen Het is nog niet bekend of Kapp AmoBcul is em j^lid^a^atop straat ^vangenis of over de grais gezet S aangevallen. De handen werden hem gebon- den en de oogen geblindoekt waarna hij door posten De onafhandelijke socialisten hebben in de Nationale Vergadering een voorstel inge- diend, om den eersten Mei tot een feestdag te verklaren, waarop de arbeid algemeen moet rusten. Uit Dresden wordt bericht, dat in de staatsporseleinfabriek te Meissen in opdracht van het rijksschatkist-ministerie proeven wor den genomen met de vervaardiging van por- seleinen munten. Volgens mededeeling van het bureau voor de statiestiek te Aken is deze stad thans de duurste van Duitschland. In Miinchen hebben eenige studenten te recht gestaan, die als leden van de radenre- geering de roode vlag op het gebouw der hoogeschool hadden geheschen. Zij verklaar- den de hoogeschool voor gesloten en eischten onder bedreiging met gewapend geweld de uitlevering der universiteitszegels. De pro- fessoren en ambtenaren der hoogeschool wer den ontslagen. Bij het verhoor verklaarden de beklaag- den, dat zij geenszins uit zelfzuchtige over- wegingen hadden gehandeld, doch in de ver- onderstelling waren een goede daad te ver- richten. Zij werden veroordeeld tot gevange- nisstraffen van 15 tot 18 maanden, met af- trek van de voorloopige hechtenis, die onge- veer zeven maanden bedraagt. BUITENLAND. DE IERSCHE ONLUSTEN. Volgens het lersche nationalistisch orgaan „Freeman's Journal" is er door de kwestie van de voorloopige invrijheidasteliixig van de een aantal revolverschoten werd gedooa. De aankomst van een Sinn-Feiner-gevange- ne uit Tyrone heeft te Londonderry tot ern- stige onlusten aanleiding gegeven. Een groo- te menigte verzamelde zich aan het station, liederen zingend. De politie hield de men- schen met de bajonettoa op het geweer terug. Er werden steenen naar de politie gewor pen, zoodat het escorte, dat cien gevangene naar de militaire auto bracht, weer naar het station terug trok. Verschillende charges werden gedaan, teneinde de menigte te ver- spreiden. De situatie werd zoo kritiek, dat een gepantserde auto en twee compagnien soldaten uitrukten. Met de auto in den rug, knielden de soldaten neer en ontvingen het commando te laden. Verschillende salvo's gaven met los kruit ook dan gem uitwerking op.de opgeschotm jongens en daarom werd vuur gegevm met scberpe patronm. Onge- veer 40 schoten werden gelost. 18 huizen in de straat werdm geraakt. Drie personen wer den gedood en drie gewond. Later werden de gearesteerde Sinn Feiner en em tijdens de onlustm geareisteerdm man naar de auto gebracht. waarop de mmigte Sinn Feiner en em tijaens de onlustm gear- resteerdm man naar de auto gebracht, v nar- op de mmigte Sinn Fein-leuzen h.id geschre- vm. Het gevangenescorte werd met steenen geworpen m bij de gevangenis speeldm zich opgewondm tooneelm af. Gedurende emige uren bleef de toestand kritiek. Eerst emige uren later werden mili- tairen en politie uit de stratm teruggerrok- km. eenige soldatm en politie-agmten wa rm door stemworpm gewond, hoewel niet erastig. V66r de aankomst van deze gevange ne was buiten het station em met potlood ge- schreven manifest aangeplakt, onderteekend door G. O. C. uit naam van het „Iersche Re- publikeinsche Leger", waarin de bewoners gewaarschuwd Werden tegm em vriendschap- pelijken verhouding met de politie. Thans is alles rustig. De loonkwestie ;s daarop, volgens de wet op de overdracht van de spoorwegen aan de particuliere eigenaars, aan spoorwegraad ter behaudelin voorgele: i. Em uur na de installable van o u n raad werden hem de ei- sclien der stakei >:ds voorgelegdl Het feit alleen reeds van de Insteliing van dezen raad heeft velen dm arbeid doen hervatten en de spoorwegdirecties zijn van oordeel, dat het onmiddeilijk -mderzoek van de looneischm door dm raad em gunstigen invloed. zal heb ben op den toestand. De besturm van de New-Yorksche spoor wegen hebbm. dm stakingsleiders meaege- deefd, dat, indien de stakus niet v66r j.L Za- terdag het werk hadden hervat, de directies andere arbeiders in bun plaats zoudm aanne men en zoudm weigenu de ongev nschte elemmtm opnieuw in dimst te neram. Deze mededeeling heeft tot gevolg gehad, dat Vrijdag vele stakers naar hun werk terugkeer- den. Ook in andere spoorwegcentra hebbm de mecste arbeiders het werk hervat, in' Phir ladelphia allemaal, op de belofte, diat gem rancune-maatregelen re. lien worden getrof- fen. In em tegeai gistei'm uitgeschreven ver gadering te Chicago zou tot de opheffing der staking beskim wordm. Het voorstel om het voorbeeld van Enge- land te voigen, gedurmde de spoorwegsta- king door het gebruik van motorlorries, heeft De Voss. Ztg. meldt over deze arrestatie nog, dat Kapp zich eerst op zijn landgoed in Pommeren heeft verborgm gehouden, doch torn,' hij zich daar niet meer veilig voeVIe, is hij, zegt het blad, in em vliegtuig rmsr Schonm gevlogm m van daar naar Malmo. Van deze plaats is hij naar Stockholm gereisd, waar hij zichzelf door zijne studentikose ma- nicrm verraden heeft. Uitlatingen in em mia of meer bmevelden toestai.d brachten zijn verbhjf ter kennis van de politie. HET PBGCES TUSSCHEN OOTTA EN DEN EX-EEIZER. De geallieerden hebbm overemstemming bereikt betreffmde de tm uitvoerlegging van de voorwaardm van het vredesverdrag van Versailles, naar aanleiding van het conflict tusschen Frankrijk en Engeland over em der militaire clausules. De overeenkomst be- vat, dat van Berlijn de strikte tmuitvoerleg- ging van de onhvapeningsclausules zal wor dm verlangd en geeft de lijnm aan voor em gezamenlijk optreden. Indien Duitschland weigert, dan wordt voorgesteld't zendm van levensmiddelm te staken. DE ONTWAPENING YiAN DUTTSOH LAND. Waxmeer minister Kanijj zijn plan om dien postdienst op Zondlagen nog meer te beper- km doeraet en allem corrrespondmtie Zater- dag v6or 12 uur bezorgd in de eerste besfel- Lmig 's MaamLtgs wordt opgenomen, zal de bevoliking in de provincte zidi ook het genot moetmi oartzeggan van courantm- Lectuur op Zonoag. Velm hebbm juistt op dim dag allem .ijd om hun courant aandachtig te lezen en zij staan, wat intellectueel voedsel betreft, op al- lerlei gebied toch al achiter bdj de bewonei* der groote steden. Waarom verhoogt men net tarief voor brieven, die mm op Zomdag ba ste Id wil zicn, dan nlaar niet liiever. Alls men b.v. 5 cent voor een strook op dag bestellm laat betalm en de strook lastiger nia te makm laat verv, er een aannemelijke oplossing mogelij! de miader-bedeelde betaalt gaarne 5 cent om een belangrijken brief op Zoodag te laten t»- stellen. PERIODEEKE TOENBMTNG VAN GEE STESGTOOKNTSSEN. De „Miinchoner Medicinische Wochen- sohrift" bevatte een interessant artikel van de hand van Karl WtLmanna uit Heidelberg over de toeneming in. het uitbrekem van- gees- telijke storingun in d'e voorjaars- en late zo- merimaanden. Zooals men weet, heeft de volksm-ond dit verband al sinds lang gelegd. ALRMAARSC1E Uit Dresden wordt getmeld, dat die rijks- weer de berudlem. in Voigtiand! ook over de Saksische grerfcen achterna zet. De opstande- linigen viuchten in de richting Bad Els'ter en Monterfels, terwijl de Tsjechische tiroepen aan de grens niemand doorlaten. Volgens een bericht uit Frankfort zijn. do geallieerde troepen voornemens uit het be- zette gebied te vertrekken, zoodra zij de ze- kerheid hebben, dat die neutrale zone door de rijksweer is ontruimd. De onitruimiag heeft plaats naar gelamg van den aftocht dier rijks- weertroepen, welke geleidelijk in zijn werk gaat. Zoo zijn Offenbach en Muhlheim van de Main reeds door de vreemde troepen) ont ruimd. De Fransche en Belgische vlaggen zijn reeds van het hotel Imperial, d'e hoofd- zetel der bezettingstroepen, ingehaald, terwijl ook verscheid'ene scholen, waar de geallieerde tiroepen bun intrek hadden genomen, weer vrij gekomen zijn- DE NATIONADISTISC/I iE BEWEGIMG INTURKl'JE. De Turksche minister van binnenlandsche zaken heeft door den ministerraad een ontr werp doen gioedikeuren betrffende de vervol- glngen tegen de national Is ten. De actio zai beginmen zoodra de termijn welke bun voor onderwerping toegestaan is, is verstlreken. Uit ver'schillende etre-j - komen berichten dat het er rustig is. H- - .anta] natdonnlisten is sterk vermindard. T-- bevolkinig is hun propaganda moe. DE SPOORWEGSTAKING IN AMERIKA. De spoorwegdirecties re New-York en an dere plaatsen wezen het verzoek van de sta- kers, tot een bespreking van dm toestand, van de hand. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat door het gerechtshof aldaar uitepraak is gedaan in hot pr oces van den ex-keizer tegen de uit- geversfirma Co.tta wegens die uitgave van het derde deel van B ism arc Iris „Giedanken und Erinnerungen". De uitepraak lnidt, dat het vroager gewezen vonnis wordt gehandhaafd, echter met dien veratan.de, dat die beide zoo genaamde „handbillet9" van den ex -keizer er buiten vallen. Bovendien wordt de uitgovera- fmna Gotta tot de koaten van het procee ver oordeeld. .Ingevo.lf deze uitspraak zullen dtu« bij de uitgave van 't bewuste derde deel de brieven van den ex-keizer weggelaten moeten wor den, met uitzondering van bovengenoemde ..handbillets". EEN GEIHEIM MUNITIEDdPOT. Uit Duik wordt gemeld, diat een arbeider uit Vt elkenraedt een gesprek hoorde tiu-sschen drie Duitschers-, waaruife bleek, dat in het station van Herbesthal een geheim munitie- depot was. De werkman waarechuwdie den vei- ligheidsdienst, die inderdaad in het station een hoeveelheid munitie ontdekte, genoeg om d'e geheele atari in de lucht te doen vliegen. DE GEALLIEERDEN EN DUITSCH LAND. Versailles een aantal inoidenten plaats had.. Soldaten van de lichtang 1918, die onto- vredlen waren over den langen duur van hun dienat, begonnen in varzet te komen. Donder- dagavond waren dd inoidenten niet van veal beteekenis, maar Vrijdag namen zij 'n ernsti^ karakter aan.. Officieren, die met de muiten- de soldaten wilden onderhanddlen, werden mishandeld en een kapitein werd' ernstig ge wond. De bladen melden, dat deze relletj® het gevolg zijn van anti-militaristische pro paganda. 'OfUD-STEEJDEEa GEHUDDIGD. De Brusselsche bev-olking heeft hare sol daten., die aan den deod aan den User zijn ontkomen en in een optocht naar de koning en prins Leopold schreden, op hartroerende wijze gehuldigd. Op de Qroote Markr, waar door 'n militair orkeet va dlerlandslievende lie deren werden ten gehoore 'gebracht en door alle medewerkenden van't Theatre de la Mon naia en allegoriespel werd! opcrevoerd, war den aan de deelnemers van den optocht me- dailles uitgereikt De geeetdxift was zear groot. Volgens inliehtingen van de ii lar-geaUi- eerde controle-commissde baschikken de Duit schers nog over 17.800 kanonnen, die krach- tens artikel 169 van het vrede-sverdraig uitige- leverd' of vernietigd moeten worden. Volgens' schattingen van het Engelsche departement zijn er in Duitschland nog" 15.248 vliegtuigen-, die in betrekkelijk korten tijd voor militair gebruik geschikt zouden kunnen worden gemaakt. Daar het gebruik van een luchtvloot aan Duitschland verbodien is, neemt de oontrole-commissie thans maat regelen voor de naleving van deze bepaling. DE M'U'WLLUKiSTROUW VAN HoIJZ. De band'iet Holz heeft blijkbaax groot ver- rnogen op vrouwenharten. Althans hij krijigt zooveel minnebrieven en huweliiks-aanzoeken, dat bij zich verplicht heeft gezien in zijn offieieel orgaan bekend to maken, dat elke vtou w die hem een huwe- li,jksaanzook dloet, zwaar gestraft zal worden. Hi] is getrouwd is en wenscht zijn ega trouw te blijven. BIET CAILLAUX PEJOCES. Tn het Oaillaux proces is het requisdtoir door Lesgouv6 ten einde gebracht. Hij zeide in naam der levende Franschen en in naam dergenen, die voor het vaderland waren ge- vallen, boete te verlamgen. Wegens de over- winning uoht-rc hij editor een mild oordeel aangewezen. Hij verlangide z.g. politieke straffen. Art 77 en 79 van het strafwetboek en 205 en 64 van hot militaire strafwetboek, waarop hij zijn eisch steunde, voorziemin 1. deportatie verbonden met vestingstraf2. alleen deportatie, 3. gewone hechtenis Fransche gevangenis,' 4 verbanning. ONTEYNEIDEN SOLDATEN. Donderdlag en Vrijdagavond hebben DE EUSSISOHE GETNTEBNEEEDEN. Dezer dagen zal de „Linge.itroom", door de regeering gecharterd, met een 150-tal in ons land geinterneerde Eussen naar Eeval ver trekken. Aanvankelijk zouden de heeren Wijnkoop en Eruyt, volgens don wensch van eenige geinterneerden, met het transport me- degaan. Naar echter wordt vemoxr a is bij den marines taf bericht ontvangem, dat hier- van is afgeeieo. In ae Tribune" van Zaterdagavond ko-mt een schrijven voor aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken, onderteekend d-oor een viertal EussiscKe geinterneerden, waarin ver- zet wordt aangeteekend tegen da wijze, waar op, volgens de ouderteekemaaxs, die regeering getracht zou hebben het medereizen van den hear Kruyt, tegen te gaan. De wensch der geinterneerden is, blijkens het schxijven, dat de beer Kruyt en nog twee vertrouwensm an ion", medegaan ten einde zakerheid te heb ben voor een goad behandeling aan board van het transportsehip. DE POSTIDIENST EN DE ZONDAQ. De schrijver merkt dan allereerst op, dat reeds vele geleerden, o.m. Esquirol jLombro- so en Hkvelock Ellis de aandacht hierop heb ben gevestigd en dat de curven, die het aan tal opgenomen patienten in de verschillende maanden van het jaar weergeven, alle deze eigen'aardigheid in het licht stellen. Al dadelijk moet echter worden geconsta- teerd, dat de jongere curven belangxijk „vlak- ker" zijn (de typische voor- en najaarstop niet zoo duidelijk vertoonen). Dit vindt zijn oorsprong in het feit, d'at het materiaal, waarover de curven loopen, in d'e laatste tientallen van jaren zoo veranderd is. Im- mers, vroeger kwamen alleen ukgesproken geesterzieken in behandeling: thans echter etrekt de gestichtsverzorging zich uit tot de minder markante typen. Als intieresaante bfj- zonderheid kan nog worden vermeld, dat in een der oudsle curven de typische top onge- veer een ma and later valt dan in de andere, een gevolg van het feit, dat deetijds de foot- maliteiten voor de opngming zooveel tijd in beslag namen. Slchr. vermeldt vervolgens de resultaten van een omtrent dit onderwerp ingesteld on derzoek, dat over 13.600 gevallen uit de Hei delbergsche kliniek loopt. De curve wijst da typi che toeneming in de periode ran Jan. tot Juni duidelijk aan, daarna volgt een stei le daling tot in September, en ten sl-otite vindt men een kleinen neventop in Novem ber-December. De laatste wordt veroorzaakt d'oor het betrekkelijk groate aantal ouden van dagen, die reeds langer afwijkingen vertoonden, maar tegen het koude jaargetij de, door de familie b.v. ter verdere verzor- ging naar het gesticht worden gezonden. Bij een indieeling der gevallen in groepen. naar leeftijd1, geslacht, enz. blijkt, dat de curve voor de vrouwen in October, die der mannen in Januari het iaagate punt berei-kt: een verklaring hi er voor is nog niet te geven. Verder komen de voorjaare- en zomerbop het duidelijkgt tot uitdrnkking in de curve te I de lf-80-jarigre, en in dit V - m

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1