#00.000 man en op het oogenbliS bedrtagt zij niet meer dan de in bet vredeaverdrag voor- geschreven eterkte van 300.000 man» In dit cijfer zijn ook de viijcorpiien inbe- grepen, Wat bettreft de legersterkte in bet Ruhr- geb'ied, die volgens eeni Duitsche nota ver- mdnderd is tot 17.000 man, merkt de Fran- eche pere op, dat bet accooxd van Augustus 1W9 den lOden April j.l. is ver vallen en dat het nog niet is verlengd, eni bo'vendien, dat Duitschland "weliswaar de troepen heeft te- rugigebracht tot 17.000 man, maar het aantal eenbeden niet heeft verminderd, doch een- voud'ig het aantal mansehappen er van heeft verminderd. Het gevolg is dat het kader veel sterker is dan vroeger, zoodat bet Duitsch land gemakkelijk sou vallen eventueel zijn troepenmacht in bet Ruhrgebied weer uit te ibreiden. Een besMssrng in sake Frankfort •chijut nog niet geno-men te zijn. GEEN UITLEVERING VAN1 KAPP. In de Nationjle Yergadering te Berlijn heeft de rijksminiijtor van justitie medege- deeldl, dat Kapp bescbuldigd wordt van een politick misdrijf en dat zijnie uitlevering daarom niet van Zwcden gevraagd kan wor- den. EHFRDDTTOTIE VAN EEN FLAN VAN CARTHAGO. Da directeur vaai den oudheid'kundigen dieost in Tunis, Merlin, heeft in de Acade mic des Inscriptions t« Parije gesproken over de reproductie van een plan van Carthago, op groote scbaal, dat is varvaardigd ten d'ienste van topografische onderzoekingen aldaar. Door bet plan te reproduceeren sou het toeganikelijk warden gemaakt voor alien, wier studie op de oudheid betrekking heeft. KORTE BERICHTEN. Een bericht uit Montreal meldt, dat de Canadeesche Graancommissie een overeen- komst heeft gesloten tot de levering aan En- geland en Frankrijk van 3 millioen bushels graan, tegen 3,75 dollar. De noodige scheeps- ruimte voor het vervoer van dit graan zal ter beschikking worden gesteld. Het Fransche krijgsgerecht te Trier heeft gisteren 130 arbeiders, die het bevel on te gaan werken tijdens de algemeene staking geweigerd hadden op te voTgen, veroordeeld van 2 tot 7 dagen gevangenissraf. Volgens de bladen is een Duitsche vliegmachine, op weg van Duitschland naar Sovjet-Rusland, gedwongen geweest een noodlao te doen. Het vliegtuig werd in beslas rtnomen Aan boord bevond zich een Duitsche hendelsaf^evaaFdigde, die in het bezit was van - 50 millioen Kerinski-roebel, voor de aanknooping van handelsbetrekkih- gen van Duitschland met Sovjet-Rusland. De desbetreffende commissie van de Na- tioniak Vergaderiwg weiigerde gisteren. een strafvervoligiing toe te staan tegen den Onaf- hankolijlken afgevaardigdle Brass. Vol'gens het Belgische mimiisterie van kolonien heeft de staking im den Congo slechts oen etmaal geduurd. Uit Kiol wordt gemeld: Adnriraal von Levetzow, die uit de dlagcn van de Kapp- Tutsch bekendi is, is 'gevarogon gen omen en wordt naar Leipzig oveitgiebrach't, alwaar hij voor het rijksgerechtsihof zal terechtstaan. Maandagmorgen is oen staking uitge- brofoen onder de bankbedienden in Rome en andere ItaTiaansche stedien. Een bende van twee duizcnd Bedoeinen heetf een aanval gedaan op Semak aan het roeer van Tiberias (Palestine). De zwakke Enge!sche bezetting trok terug. Het- Fransche garnizoen te TJrfa in Me sopotamia is door de Turksche Nationalisten gedwongen terug te trekked. De Times deelt mede, dat Ganef, het hoofd der Bul^aarsche vredesdelegatie, Zon- dag te San 'Rem-o aankwam en gistermorgen schriftelijk de geallieerde conferentie om ge- hoor vroeg. Hij blijft te San' Remo met goedvinden van de Italiaansehe regeering. In Oost-Fruisen zijn nagenoeg alle land- raden met verlof gezonden of geschorst. Het telefoonverkeer tueschen Frankrijk eg Duitschland wordt op 1 Mei hervat. .Qp grond van den uitslag der verkiezin- gen verwacht men in Denemarken de vorming eener 'regeering van' de zgn. links-gematig- den. BINNENLAND. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Op de vraag van den beer Ketelaar: „Is de Minister voornemens ten spoedigste ook voor de Indische gepensionneerden en gega- geerden 'een verbooging van het bun thans toegekende bedrag voor te stellen in den geest als het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp no. 334" antwoordae de Minis ter van Kolonien, dat bet voornemen bestaat om op de binnenkort in te dienen aanvullings- begrooting van Ned.-Indie voor 1920 de noo dige gelden aan te vragen tot verhooging van de Indische gagementen en pensioenen. De verbooging zal vermoedelijk een derde bedragen, behoudens dat de laagste pensi oenen en gagementen met 40 pCt. vemoogd worden. De heer Ketelaar heeft den Minister van Onderwijs de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het juist, dat het, in het voornemen van den Minister ligt, den duur der lesuren aan de gymnasia op 50 minuten te stellen en daarbij het aantal dier uren.in verhouding te vermeerderen 2- Zoo ja is het den Minister bekend, dat daardoor het aantal vrije middagen, o a. aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam, be- langrijk zal verminderd worden en zulks zeer ten nadeele van de lichamelijke opvoeding der leerlingen en met het gevolg, dat de uren voor huiswerk veel meer dan thans in den aten avond zullen vallen? 3. Is het den Minister bekend, dat zoowel bij ouders als bij leeraren groote bezwaren tegen een eventueelen-maatregel in bovenbe- doelden geest gerezen zijn en kan hem dit aanleiding geven om indien het voornemen, in vraag 1 bedoeld, bij hem mocht bestaan, daarop alsnog terug te komen? VROUWELIJKE AMBTENAREN Vrouwelij'ke am'btenaren, die in het huwe- 'iik zijn getreden en den dienst, hetzij bij haar huwe'iik hetzij kort daarna wenschen te ver- laten, worden indien zij geen recht op dade- lijk ingaand pcnsioen hebben, in aanmerkmg gebracht vcor hot ontvangen van een bedrag, gelijk aan de som, welke zij wegens bijdrage voor eigen pensioen. hebben betaald of, in dien zulks voor de betrokkenen voordeeliger is, van een bedrag, gelijkstaand met 5 pet. vaif het gedurende haar diensttijd genoten sa- laris. De Ministerraad heeft nu beslist, dat de be- paling „kort" na haar huwelijk, wordt terug- gebracht van drie maanden op 14 dagen, met overgangsbepaling voor haar, die in 1920 in het huwelijk treden erf zijn getreden. MOND- EN KLAUWZEER. De Staatscommissie in zake mondf- en klauwzeer deelt mede, dat aan bezitters van middelen ter genezing en voorkoming van mond- en klauzeer nogmaals de gelegenheid zal worden gegeven dig middelen te demon- streeren onder controle der commissie. De termijn voor demonstratie is onvoorwaarde- lijk 1 Juli 1920 gesloten. Zij die van de gelegenheid willen gebruik maken, moeten v66r 15 Mei hun weusch daartoe te kennen geven aan prof. dr. L. de Blieck, Biltstraat 168, Utrecht. DE NEDERLANDSCH-DUITSCHE OVEREENKOMS1 De onderstaatssecretaris van h< Duitsche departement van financien, Mois te s-Uraveoliage aangekouien teu cuuie betref- fende enkele onderdeelen van de aanhangige ■noien- en credietovereenkomsten besprekingen te voeren. Waar een snelie beeindiging van de ongeregelde verhouding in het belang van oeioe parujen is, mag verondersteld worden, oat aeze onderhandeiing spoedig tot een be- vxedigend resultaat zal leiden. in xeder gevai is de voorW^eiding van de definitieve afsluiting (die uit den aard daarna door ae i>taten-Ueneraal moet worden be- luachtigd) door de Nederlandsche regeering reeds zoover gevorderd, dat dezei-zijds geen vertraging behoeft te worden gcducht. OEMENQD N1EUWS. HAVEND1EFST ALLEN. Hoe diep het euvel der diefstallen door bootwerkers, waarover de Scheepvaart-Ver- eenigingen in hun laatste manifest spreken, heeft ingevreten, moge uit de volgende cij- fers blijken. In het Lekhaven-complex te Rotterdam waar grootendehls afgesloten terreinen lig- gen en waar 'dus wachtslieden toezicht kun- nen houden op het werkvolk dat schip en ka- de verlaat, en welk complex maar een zeer klein en lang niet het drukste gedeelte van de Rotterdamsche havens vonnit, werden in de maand Juli 1919 door de politie aangehou- den 25 bootwerkers, in het bezit van de vol gende goederen, gestolen uit loodsen en sohe- pen: speik, tabak, veters, porselein, 'reuzel, leer, ham, koffie, cornedbeaf. In Augustus bedroeg het aantal aanhoudingen in diezelfde buurt 22. Het lijstje der gestolen goederen noemt dan behalve bovengenoemde artikelen nog: sigaretten, gereedschap, gecondenseer- de melk, katoen, rijwielbanden, vernis spon- sen, cacao, cokes, zeep en meel. September komt met 32 aanhoudmgen op het lijstje voor. October en November geven iets gunstiger getallen, terwijl in December het aantal aan houdingen weer tot 39 stijgt In die maand vielen ook schoenen, zakdoeken, autobanden, rozijnen, margarine, sajet, boonen en gummi- jassen in den smaak der dieven. Neemt men in aanmerking, dat er heel wat gunstiger terreinen voor de „dievenbende" zijn en dat op den heelen Linker Maasoever en op den Rechter Maasoever van Delfsha- ven af tot de Willemsbrug (pe zeeschepen la den en lossen, dan kan men met dit onvolledi- ge statistiekje zidh een denkbeeld vormen, van wat er dagelijks aan den bootwerkersstrijk- stok blijft hangen. INDle OF DE FILM, Met het doe'l filmopnamen op Java, Su matra, Borneo en Celebos te maken, is in het hotel der Nederlanden te Batavia afgestapt de bekende Amerikaansche onderroekings- reiziger en schrijver, de heer Frederick Bur- lingham. HET FRIESOHE VEEi IN ENGtLAND. Evenals in het vorige jaar worden ook thans bij de publieke verkoopingen van Friesch fokvee in Engeland ongekend hooge prijzen gemaakt, lezen we in de „N. R. Ct." Nog slechts voor enkele weken is het seizoen der „shows" begonnen en reeds blijkt er z6er veel belangstelling voor bruikbaar fokma- teriaal te zijn. Op de verkooping, gehouden door de „British Friesian Society" werden in totaal 92 stuks vee, uitsluitend stieren en vaarzen, verkocht; de gemiddelde prijs die hiervoor gemaakt word, bedroeg 191 pond en 10 shil ling. De winnaar van de ./Thousand Gallon Bull Prize", die af moest stammen van dieren met een melkgift van minstens duizend gal lon (4)640 liter) per jaar, bracht bij verkoop 1000 pond sterling op. Op een andere ver kooping werden nog hoogere prijzen besteed. Voor 63 stuks werd hier een gemiddelde prijs van niet minder dan 4500 pond sterling be taald, terwijl een vaars 1800 pond: opbracht. Voor 03 stuks werd hier een gemiddelde prijs van 426 pond en 7 shilling gemaakt. SIMUXATIE? Vanaf 1 dezer zijn in de 4 .groote steden van ons land eontroleerende geneeskundigen voor het personeel der posterijen, telegrafie en telefonie aangesteld. Wat Amsterdam be- treft, bericht men aan de „N. R. O.", dat de invloed van dit nieuwe instituut op het aan tal afwezigen wegene ziekte zeer merkbaar is; het aantal zieken is zeer aanzienlijk ver minderd. VERVOER VAI^TUINIBOUW- PRODUOTEN Hfet'beshiur van den bond Westland" over- weegt het tref.en van maatregelert, waardoor het mogelijlk Is de Westlandsohe tuirtbouwpro-' ductal naar Engeland te vervoeren. Men dienkt er over een stooumtreilier, bemand met elgen menschen voor lading en lossing der prod'ueten in dienst der veilingisvereeniging te stelllen. Deze maatregel is noodig, omd'at de groen- tenprijzen1 voortdurend dalen eni na beandi- ging der zeeliedbnstaking het vervoer nog moeilijkhedien zal ondervindfen, omdat door 'n opeenstapeling van: andtre vrachtgoederen n geregeld1 vervoer van igroen;en eni fruit niet gewaarborgd is. PARACHUTSPRINGEN. Op het vliegveld van de Luchvaarttentoon- stelling te Leeuwarden heeft Zondagmiddag ue Rus Perwuaky weder ten parachut-dcmon- stratie verrichf. Na een paar mooie rondten deed hij op een hoogte van 600 a 800 M. den gevaarlijken sprong. Vlug ontplooide zich iiet valscherm, langzaam schommelde de pa rachute naar beneden en ongeveer 40 secon- den later landde de koene luchtacrobaat be- houden op een nabij Tietjerk gelegen weiland. Bij zijn komst op het terrein werd hij met ge- juich begroet EEN MOOIE GIFT. De firma'D^Vries van Buuren Co. te Amsterdam heeft gisteren in een bijeenkomst met haar personeel de mededeeling gedaan, dat zij ter gelegenheid van het 25-jang be>- staan van het Wederkeerig Verzekcring&fonds van het personeel dier firma een bedrag van 250.000 in de kas van dit fonds heeft ge- stort. Door deze schenking, alsmede door verdere belaugrijke toezeggingen, is dit fonds thans in staat zijn leden reeds op 60-jarigcn leeftijd een maximum-pensioen van 50,per week te verschaffeu, terwijl bovendien naar de reeds bestaande pcusioen-invaliditeits- en we- duwenverzekering ook een afdeeling weezen- verzekering daarin is opgenomen. DE STADSSCHOTJWBTJRG. Naar meu weet heeftl het Nederlandeeh Tooaeel te Amsterdam een1 contract gesloten met don heer Spree om aan diens gezelschap gedurende Juli en Augustus den Stads- sohouwburg, af te staan. De goedkeuring van B. en W. moet echtejr nog steeds niet verkre- gen zijn. Deze goedkeuring is ecliter wel te verwaeh- ten voor Tuli, indien niet anders wordt ge- epeeld dan „Het teeken des kruizes". 7-DTTR-SLUITING TEI ARNHEM. De gemeenteraad to Arnhem besloot gister tot 7 uur-winkelsluiting, met uitzondering van de vier zomermaanden, wanneer het ver- plichto sluitingsuur 8 uur zal zijn. Voorts werd Zendagssluiting verplicht gesteld, hoe- wel het de bedceling zal zijn, dat van dit verbod' vele pntheffingen zullen worden ver- leend. Van vele zijden zijn deze overdreven slui- tingsbepalingen- georitiseerd; ook in den Raad word er op gewezen, dat vooral in een toeristencentrum als Arnhem het niet aan- gaat, de winkels des Zondags en des avonds te eluiten. Evenwel ging de meerderheid van den Raad uit overwegingen van godsdienati gen aard en in het belang der bedienden met de voorgestelde verbodsbepalicgen mee. ONS NATITURSCHOON. Men schrijft aan het Hbl. uit Barueveld: Bij een dezer dagen gemaakten fietstocht, werden we opnieuw getroffen door de ver- rukkelijk schoone omstreken, waarop onzo zoo uitgestrekte gemeente bogen mag. En on der deee door de natuur zoo rijk gezegende plekjes kan in de eersto plaats genoemd wor den het zoogenaamde Kootwijksche Zand, een eertijds bijna onbegaanbaar oord, doch waarin thans door het Staatsboschbeheer uit- stekende wegen en fietspaSen zijn aangelegd. Niet genoeg kunnen wij natuurminnaars dan ook aanbevelen, van hier uit een rijwieltocht naar hot dorpje Kootwijk te ondernemen, ter wijl dan tevena een bozoek aan het Radio- dorp kan worden gebracht. Vooral het ge deelte tuseohen den basaltweg Harskamp Stroe en genoemd do-rpje zoekt, wat natuur- schoon betreft, wellicht tevergeefs zijn we- dergade in ons vaderland. Te middon van het donkergroen der thans reeds nieuwe loten schietende sparren, en afgewisseld door de veel teerder kleuren van het pas ontloken berkengroen, kronkelt hier een good onder- houden fietspad door de duinenreeks, telkens en telkens weer panorama's biedend, z66 on- beschrijfelijk schoon, dat het oog niet moede wordt, zioh maar steeds, opnieuw te vergas- ten aan deze niet te definieeren kleurscha- keeringen, die het met z66veel smaak gefat- soeneerde, voorheen wat al te wikje Veluwen- land hier te genieten geeft. E'en tweede rij wieltocht, die, wat natuurgenot betreft, bijna in e6n adem met den eersten gonoemd kan worden, is die tusschen, den rijksstraatweg VoorthuizenMiiligen, welke weg men bij K.M.-paal 17.8 verlaat, en het oude dorpje Garderen, dat op deze wijze bereikt wordt via „Bergsham", ebn der hoogste plateau's der Veluwe en tevens begraafplaats der eerste bewoners Van Nederland. Ook dit nog zoo weinig bezochte punt la waard bekendi te worden. EEN DIERENVRIEND. Toen gistermorgen in de Tulpstraat te Utrecht de onderwijzer K., werkzaam aan de school in de Weistraat een kat van het dak van een huis wilde halen, waarvan zij blijk- baar niet af kon komen, had hij het ongeluk toen hij op een lager gelegen dak wilde springen daarvan af te vallen, waardoor hij op de straatsteenen terecht kwam en in be- wusteloozen toestand bleef liggen. Op last van dr. Idenburg werd de ongelukkige naar het St. Anthoniegasthuis vervoerd, waar bij nader onderzoek bleek, dat zijn toestand zeer ernstig was. De heer K. had een pols gebro- ken, terwijl hij kneuzingen aan de ruggegraat had opgeloopen. In den loop van den avond keerde geluk- kig het bewustzijn terug; de doktoren mee- nen, dat" het levensgevaar is geweken. UITVOER VAN PAPIER. De N. U. M. brengt ter kennis, dat voortaan de aanvragen van consenten voor den uitvoer van papier moeten vergezeld gaan, behalve van eene duplicaat-factuur, van eene opgaaf, waaruit blijkt van welken aard, welk formaat, gewicht en welke samenstelling het te expor- teeren papier is, waarvan ook een monster moet worden bijgevoegd. Aanvragen, waar- aan niet al de vermelde gegevens zijn toege- voegd, zullen niet in behanaeling worden ge- nomen. VERBRAND. Gisteren ontstond op het bovenhuis van erceel Da Costakade 190 te Amsterdam een eine binnenbrand Hierbij liep de bewoon- ster zulke hevige brandwonden aan het bo- venlichaam op, dat zij gedurende het vervoer naar een der gasthuizen overleden is. Het brandje was spoedig door de brand- weer gebluscht. DE NIEUWE SPOORWEGDIENST- REGELING. Zooals wij reeds eenige^ tijd geleden me- dedeelden, zal op 1 Juli a.s. bij het in wer- kltig treden van de nieuwe dienstregeling het aantal treinen met 25 pCt. vermeerderd wor den. Al is de dienst daardoor nog steeds niet zoo uitgebreid als wij dat voor den oorlog ge- Pe kl wend waren, toch beteekent de nieuwe rege- lmg een. groote verbetei'ing in het spoorweg- verkeer, vooral omdatnaast nieuwe suel* diensten ook verschillende locaal-tremen wor den ingeilaschi Hoewel de minister nog zijn goedkeuring aan het on twerp moet hecnten en belangheb- beaden alsnog in de gelegenheid zijn, eveu- tueele opmerkingen aan het departement van waterstaat kenbaar te maken, kunhen toch reeds de volgende bijzonderheden omtrent de nieuwe regehng ^vorden medegcdeeld. De lijn HollandFriesland, de zooge naamde zeeweg, beschikt thans over cen be- hoorlijken dienst en twee gedeei.-.ilijkr suel- treinen. Van een Juli af zal de verbinding door drie sueldiensteu per dag worden onder- houden. Van 1 Juli af rijden tussdien Amsterdam en Rotterdam dagelijksch twee en twintig aneltreinen, waarvan zes alleen to 's-Uraveii- hage stoppen. In omgakeerde ricliting zijn er onder de twee en twinitig sneltreinen zeven, die allien Den Haag aandoen. De bewoners van Den Holder en omstre ken, die zoolang gekiaagd hebben over de sledite verbinding met ae hoofdstad, zijn thans ook tevreden gesteld. In plaats van len sneltrein komen er op dit baanvak twee en bovendienst werd de dienst, in overleg met de belanghbbbenden, omgewerkt. DE HAVENSTAKING GE6INDIGD. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias die hedenmorgen een bezoek bracht aan de Amsterdamsche haven schrijft: „De staking in de haven is geeindigd, doch de arbeid is nog niet overal hei'at. De vaste werklieden hebben zich tegen 8 uur bij. de maatschappijen, waar zij voor de staking in dienst zijn geweest, aaugemeld. Aan de Mij. „N< Stoomvaart Nederland" zijn alle werk lieden weer in dienst genomen en daar was de toestand in de vroegte betrekkelijik weer- nor- maal. „Zelfs ging zooals de term luidt „precies om acht vanmorgen de eerste hijsch de hoogte in." Bij de andere maatschappijen liep het nog niet zoo vlot. Daar kwamen de kranen eerst midden op den dag in beweging. Aan de „Kon. Roll. Lloyd" werden de bootwerkers zelfs nog niet aangenomen, ver moedelijk omdat op het s.s. „Friaia", dat he- den naar Buenos-Aires vertrekt nog werkwil- ligen aan den arbeid waren. Militairen, die op het s.s. „Gelna" gshuisve^ zijn, zorgen daar voor de bescherming der werkwilligen. Voor de poorten wachten de voorinalige sta- kers in merkbaar verbitterde stemming, welke er niet beter op werd, toen men vernani, dat niet alleen heden het werk nog niet zou wor den hervat, maar ook tal van vaste werklie den in het vervolg in los verba ,-oudeu ko men. En ook aan de ,;Kon. Ned. otoomboot-Mij." bleef een niet gering aantal bootwerkers bui- ten de poorteu. Zij zouden een onderhoud aanvragen bij de directie, teneinde te overleggen op welke wij ze zij weer te werk gesteld zouden kunnen worden. De poorten van de ,Holl. Stoomboot Mij." blven zafs gesloten. Niomand werd toegela- ten daar de directie niet eerder het bedrijf openstelt; voor de internationale boycot zal zijn opgeheven. De voormalige strikers bleven desondanks geduldig en in volmaakte orde op het openen der poorten wachten. Natuurlijk tevergeefs. De losse werklieden hadden zich reeds om 7 uur in de omgeving van de Houthaven, ver- bindingsdam en Oosterdoksluis verzameld. Aan den Oosterdaksluis bevindt zich het houten ^ebouw van de H. A. R. (Haven-Ar- beiders-Reserve), welke thans is opgeheven en weder op 1 Juli a s. zal worden ingesteld. Op de drie genoemde plaatsen meldden de losse werklieden, van de z.g. „eerste ban" zicti aan, die daarop verdeeld werden over verschillende schepen, waar wat te lossen of te laden was. Daaroj) werd ook hog ;e- deelte van de z.g. tweede ban" te w steld. Zooals gemeld is de H. A. T. op^- n, doch daarmede is gelukkig niet de zegenrijke regeiing, waarbij aan de werkloozen een uit- keering van 23 was gegarandeerd, geheel verdwenen. Van heden af zal een nieuwe regeiing, waaronder zullen vallen zij, die van de vroe- gere H. A. R. deel hebben uitgemaakt, in wer- king treden, en wel op de navolgende voor- waarden a. Bij algeheele werkloosheid zal een uit- keering gegeven worden van 1,75 per taak, met uitzondering van den Zaterdag, waar- voor 50 wordt uitgekeerd. De maximum uitkeering bedraagt derhalve 20 per week. b. Bij gedeeltelijke werkloosheid wordt uitgekeerd 70 pet. over het verschil tusschen het in eenige week verdiend arbeidsloon en een bedrag van 30. Ten slotte zal v6or of op 1 Juli worden vastgesteld, wie der yroegere havenreservisten in de op 1 Juli a.s. opnieuw in te stellen H. A. R. yullen worden opgenomen. Uitdrukke- lijk wordt hierbij bepaald, dat wangedrag van welken aard ook niet-opneming in de nieuwe H. A. R. zaf tengevolge hebben. Men ziet, dat de staking, welke nu tien we ken geduurd heeft, het eens zoo rustige ha- venbedrijf vele veranderingen heeft doen on- dergaan. Langzamerhand zal het bedrijf wel weer in gang komen. Er heerschte tenminste vanmorgen al heel wat drukte. De schuitenvoerders hadden hun vaarboomen weer opgenomen. Op de terrei nen zagen we verder weer tal van voertuigen, welke de in de veemen opgeslagen goederen kwamen weghalen. Vele kranen kwamen we der in beweging en lieten dat bekende kras- sende geluid weer hooren, en het rangeeren der goederenwaggons had weer als voorheen plaats. Tegen 8 uur werd het verkeer in het haven- gebied, dat nog steeds door cavalerie, rijks- veldwacht en politie bewaakt wordt, nog drukker in verband met het vertrek van het io mschip Frisia". Een lange fill van au to's troffen we aan in het havengebied, die de passagiers vaiv de „Frisia" met hun bagagc naar de loodsen van de Kon. Holl. Lloyd brachten D1 bedrijvigheid nam nog toe door het op en if rijden van de tallooze vrachtauto's. SOHAN1DELIJKI Bii do behandelinpr eener sura frank voor de Bnsache rechtbank wegena mishandeling, vroog do prosidcut aan een> getuij,-:*: Hoeveel borrels drink je wel per dag! 30 of 40, antwoorJde de kerel brutaal. Schaamt ge u niet! zei de president hoogst verontwaardigd. Wel neen I Dun moot ge wel een laag gezonken individu zijn, hernam de president. ALs ik den eersten borfel morgans heb gedronkon, uan vorlang ik naar den tweeden, waagde do drinkor nog. Ga hoen, gehood de president, die niot wi'l dat dergelijke wozens komen als getuigen. lloluas genoot de publioke tribune ale bij oen blijispcl. KKJRTE BERlCm LiNL Verkade's afsdieidsvoorstol 1 ing, die voor a.s. Zaterdag was aangckomaigo, zal ia vubanidi met din te kiorteu tijd van voorbe- rudiiug ten1 maand worden uitgesteld1. De landbouwer Boeyink uit de buurt Medido, idiie sodert 2 maauuen spoorloos ver dwenen' was, is diaus teruggevonden. Zijn' lijk lag te Moddo in die struikeu. In de plan van den heer J. B. A. Jomkheer zal a.s. 1 i-tlerd-ag tot lid idler Prov. Staten van Nbord-1 lolllanm, vodgeus de lxjat, gelkozen worden verklaardi de heer uir. h. L. Israels (Econ. Bond.) 1 let Leidsch UuiversiteHsfondls heeft be- noemd tot hoogleeraar in de tropische genees- kunde de dirig. off. van gez. bij het indlsch leger G. J. W. Kooleman6 Beynen. Terwijl men te tlulsberg bczig was met het boren van eeni put voor de nieuwe hoog- spannhigsleiding i loensbidcik- Ma<istricht, oooixle men op circa 40 M. dieptie cen bruin- kooliaag aan vain nicer dan 3 M. di'kte. Op verzoek its bervol ontslagen F. L. Booy, als notaris -te Ihtoornu De minister van Fuituiuiiit is gcmaeH- tigdl tot de uitgifte van 66 millioien gulden aan schatkistpapier. iDe Rus Zotow, dadcr vau dCn moord- aanslag op twee mareschauseces te Deventer en dteswege tot 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld! met altrek van preventive hechtenis, licdtt gratie geki-egcn en is per „Lingestroom naar zijn land teruggekoeid. "l ot inadere aankondiging is dbpensatie vtrleendmet 30 April van hot uitvoerverbon van wolafval; met 1 Mei van 't uitvoerverbod van nuerikswortel. 1 Tot nadere aankondigimg is dispensatie verleendi van het uitvoerverbod van buiten- lanidsche rogge en meeil •en bloem van rogge. hieranede zijn alio bepenkende bepalingen ten opzichte van don in- en uitvoer van miaud- sche en/ol buliienlandsche rogge cn hare vtr- werticingsproducten vervallen. ,itet tweejang kindje van. een familie in dcvKloihpstraat te ApeDdOorn is tijdens de af- wezigiheid der moeder in oen pot kotcend wa ter gtevahen en aan de bekomeu wonden over leden. STADSNIEUWS. DE DISTEL. De eerste uitvoering van het Wilson-ensem ble gisteravond in de „1 iarmonie" voor de le- zers van de „Alkmaarsclie Couraut" gegeven is een succes geweest. De groote zaal was tot in alle hoeken ge- vuld en vele belangstelienden hadden zelfs op stoelen in de zijpa&en plaats genomen. Het spel liep vlot en het publiek' was enthou- siast. 1 lerhaalde malen moohten verschillende spelers applaus bij opfen doek in onfvangst nenien. Wij komen op stuk en spelers nog nader terug. Ook voor hedenavond is de zaal geheel uit- verkocht. NIET GEGUND. Burgemeester en wethouders dezer gemeen te hebben oesloten de op 20 dezer ten atadhui- ze aanbestede werken op het Sportterreiu aan geen der inschrijvers toe te wijzen. LIGHT OP1 Voor rijwielcni on andere voertuigen heden avond liclit op ohi 8.48 uur. DE OOSTENRIJKSCH DUITSCHE K1NDEREN UI1 HEI ZIEKENHU1S WEER NAAR HUIS. Mevrouw van Dam-Koppen schrijft ons: Van de 28 in het Ziekenhuis vertoefd heb- bende kinderen zijn op 24 April 13 kinderen naar Weenen teiuggekeerd. Drie kinderen ble ven nog bij verschillende families cn de res- teerende 12 kinderen vertrokken gistermor gen 6 uur naar Duitschland. Door de tallooze milde gevers te Alkmaar en elders werd ik in staat gesteld' al deze kinderen van een 'geheel nieuw stel boven- en onderkleeren te voor- zien. Het behoeft geen bctoog mede te deelen, hoe groot de vreugde dezer kinderen was, toen aan iedcr gratis een groot pak levens- middelen kon ter hand gesteld worden. Ieder pak bevatte 1 pond koffie en 1 pond thee, toe- gezonden door de erven Wed. J. B. Nelle te Rotterdam, een half pond chocolade floor den heer W. G. Visscr alhier, een half pond boter door den heer T. Tiersma, directeur der Leeuwarder melkfabriek, een pond boter door den heer Vlas, directeur der Zuivclfabriek te Heerenveen, 6 stukken zeep door de 'N.V. Ned. Agentuur-Maatschappij „Palmolisvi te Amsterdam, een doos met 20 pakjes pudding- meel en 52 bouillonblokjes door den heer Schellinger alhier, een flcschje bouillon-ex tract, een busje gecondenseerde melk en een pakje puddingmeel. van de fiima J2C. P. de Wijs, 3 pond griesmeel en 2 pond havermoul van de finna Witsenburg te Amsterdam, eet stuk taaitaai van den heer Valk alliicr, 4 ree- pen chocolade van de firma Ringers te Rotter dam, 4 idem van den heer Jamin te Rotter dam en 8 idem van de Kwattafabiiek te Breda Voor het nog beschikbare geld werd nog tegen inlkoopsprijs verstrekt een Edammer kaas, een pond mclkpoeder, een pond vet, een pond meef. De kinderen hebben in Egmond een heerlij- ken tijd doorgebracht en hebben mij verzocht in dit blad de door hen opgestcldcn brief te publiccercn, die vrij vertaaldi aldus luidt: Aan de geeerde bewoners van Alkmaar en omstreken. Voor de ons bewezen goedheid zeggen wij de bewoners van Alkmaar en onigeving on- zen hartelijken dank. Wij zullen den mooien tijd dien wij daar door in Egmond hebben kunnen doorbren- gen, nog lang in onze herinnering bewaren. Ondanks deze zoo snel voorbij gegaan is, kwam hij aan alle kinderen zeer ten goedc. De goede verplcging en de frissche zeelucht was met de goede voeding voor onze onder- v^cde lichamen vau veel nut. V? ,J

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2