ONDERBREKTNO STROOMLEVERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ier algemeene ken- nis dat de ELECTRISCNE STROOM van Zaterdag- op Zondagnacht a s. van 2 tot 7 uur zal zijn AFGESLOTEN. Alkmaar, 6 Mei 1920. Burgemeester en Wethouders voomoemd, W. C.« WENDELAAR, Voorzitter. L. VAN PER VEGT, lo. Secretaris. Op 1 Mei heeft te 'e-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der aotea van be- krachtiging der 8 Maart te voren tusschen Ntedterland en Belgie gesloten telegraaf-over- oenkomst. Een) zevenjarig zoomtje van v. K. te NSj- niegen is gisteravond aan de Waalkade spe- lende te water geraalkit en verdronken. Het plan om in beginsel te besluiten tot het aanjeggen van een tweede binnenhaven te Scheveningen is thans geheel de indiendng d'aarvan binnen den Raad worden verwadit. PROVTNCIAAL N1EUW8 UIT BERGEN. Gistermiddag 3 uur werd het filiaal van de finna Meijer Co., Koningsplein te Am sterdam, geopend. De belangstelling was groot Vele bloemstukken waren gezonden, waaronder er een van het bestuuf aer Veree- niging tot Bevordering van het Vreemdelin- genverkeer, welke vereeniging in het pand aan de Kerkstraatzijde van de fixma als bureau de beschikking heeft gekregen over een keu- rig in te richten lokaliteit Met overturning kan verklaard worden, dat de bouw van ait pand met een 300 vierk. Me ter oppervlakte, een aanwinst voor de ge- meente is geworden. De architct, de heer Jacobs, uit Amsterdam, om een t hij geen verdient hulde voor de modeme winkel zoo te bouwen, vioek wordt in de landelijke omgeving. Hetgeen thans tot stand is gekomen, kan zelfs een verbetering genoemd worden 19 Januari werd een aanvang gahaakt met het afbreken van de vorige zaak en dat reeds gisteren de nieuwe winkel geopend kon wor den, is zeker een verdienste van den aanne- mer, den heer Berkhouwer. In het nieuwe winkelpand vindt men een ruime sorteering in damesstoffen, mantels, enzwat alleen mogelijk is omdat deze zaak een filiaal is van de groote Amsterdamsche. De van de zaak berust bij den heer- Jeen, iemand van erkende vakbekwaamheid. Flet aardi ouHollandsche geveltje, dat ingang g/. tor net kunstzaaltje, is behouden gebleven De deur geeft nu toegang tot een oud-Hollandsch ontvangkamertie, dat keurig ingericht zal worden. Achter dit ontvangka- mertje bevindt zich de potterie van de zaak, waar men alles op'dit gebied zal kunnen vin den. Deze potterie is ook te bereiken vanuit een breede oud-Hollandscheboogingang in de Kerkstraat, vanwaar men reehtuit in de schilderijenzaal, die cen oppervlakte van 6X8 M heeft, komt. Links in deze bogen- feang vindt men de toegang tot het bureau van de Vereeniging tot Bevordering van het V reemde 1 ingen verkeer, waar de pensionzoe- kenden en zij die gemeubileerd wenschen te .lurcn, alie mogelijke inlichtingen kunnen be- komen Achter dit lokaal is een kamer, die alleen voor den verkoop van an tick zal dienst doen. Thans was het nog slechts mogelijk, dat de winkel, die inwendig ook een geaistingeerden indruk inaakt, geopend kon worden. Aan de andere lokalen wordt nog druk ge weikt. Binnen enkele wcken zullen ook deze •n gebruik worden genomen Op grond van hetgeen wij vemamen en op grond van hetgeen wij nu reeds zagen, kun nen wij de verzekering geven dat alles er ■p .op zal kunnen uitzien. Dat de gevels zijn opgetrokken van oud- Hollandsche handvormsteen en waai noodig in zandstecn zijn afgezet, wil ieder, die vie zaak slechts oppervlakkig opneemt, dadelijk opvallen. De beteckenis van Bergen als koopkrach lige plaats komt door den bouw van dit oie pand wcder naar voren, als men ver- neemt dat e.n en ander ruim 100000 vor- derde. Rcvds bii de opening was het in den winkel z.cr druk. Hot succes, dat de heer Jeen voorheen reeds m cht ondervinden, waarborgt hem dit ook nu zeker in de toekomst. UIT HEERJHTTGOWAARD. Dinsdagmiddag om 2 uur kwam die raad in roltallige vergadering bijeen. Ingekomen was het veralag over den toe- stand der gemeente, wat ter visio zal worden gelegd. Van Ged. Staten is de H. O. regeling niet goedgekeurd teruggekomen, omdat ze voor kinderen met ziels- en liehaamsgebreken geen hoogere aftrek wenschen dan 50.- de vastgestelde kinderaftrek overeenkomstig deze wenseh wordt besloten. Ter taifel kwam het aangehouden adres van de afd. Hoogwoud van het N. O. G. om i-a. aan de heeren Lieuwerts te Winkel en Smit te Veentuizen een toeslag op hun pen- sioen te verleenen. B. en W. stelden voor om hieTop afwij- zend te beschikken, omdat ook bij het Rijk deze zaak aanhangig is. De heer Kuiper vindi dat de heer Smit het niet al te best heeft, hij geloofde dat deze af en toe kou leed. De voorzitter dacht dat er wel slechter zullen zijn. 't Zijn rijksamibtenaren en daar- c»m ook de taak van het rijk om voor het pensioen te zorgen. De heer Mot merkte op, diat zij een groot aantai jaren hun beste krachten aan de ge meente gegeven en alien weten hoe duur de tijd is. 'Spr. ging dan ook niet met het ad- vios van B. en W. mee. De heer Blom weet niet of de anderen het ook noodig hebben, doch als dat niet het ge- val is zou er misschien voor den heer Smit een andtere vorm zijn te vibden. De heer Kuiper stelde voor aau Smit een gratificatie te gewen van 100 voor dit jaar. De heer Met stelde voor dit aan alien te geven. De heer Kuiper trok voor dit voorstel het zijne in, wat de heer Kostelijk jammer vond. Het voorstel Met werd met 38 etemmeu verworpen. De heer Kostelijk nam het voorsted-Kuiper over, wat met 8—3 stem men werd aangeno- De verordenfng iregwlende de uifb staling der onderwijzerasalariseen was goedgekeuxd texug gekomen. Aan de f.e stSchten Politieschool te Hilver- <tum werd. met 7 voor en 4 stemmen tegen b sloten om een jaarlijksche eubsidie van J 20 toe te kennen. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om aan de afd. van het Witte Kruia een suhsidie te verleenen van 1 800 's jaars voor het aanstellen van een pleeg- zustor. De voorzitter deelde med'e dat ook aan de provinciate commissie om suhsidie gevraagd ie doch deze geen hoogere subsidie zullen ge ven dan de gemeente geeft volgena de dbkter zal er voor noodig zijn een saiaria van 1800 1700 waarom B. en W. meenen geen la- gere subsidie te moeten voorstellen. Eerder was reeds besl'oten om aan het kringbestuur 200 subsidie te gevrr ais de cn kan I zuster in deze gemeente kwam, terwijl de afd. rten tdjkl bdj van het Witte Kruia steeds 150 subsidie oatvangt. Deze beide bedragan kunnen komen te verval'len. Met algemeeno stemmen werd' 'it voorstel aangenomen. Daarna kwam ter tafel een voorstel van B. en W. om het electrisch net uit te breidon naar varschillende wijkan die daarvan nu nog verstoken zijn. De uitbreiding zal in totaal zijn 12000. en zal bosten f 33578. Daar zal nog bij'komen circa J 1000 omdat- de dollarprijs hooger is. Tevens zal noodig zijn 180 aansluitingsmeters en gratis lichtpunten, deze laatste zullen elk ongeveer 10.kosten, de meters kosten 23 en de huisaansluiting zu'llen ook onge veer 23 kosten. Totaal zal er noodig zijn 44850.of rond met onvoorzien 45000. 'Op een vxaag van den heer Borst werd medegedeeld dat de bedijking er niet bij in' begrepen is. Door de lichtcommissie is berekend dat er totaal 735 huisaansluitingen zullen komen, de vorige keer waren de kosten 83.5C en nu kan het er ook nog voor. Allen spraken zich voor uitbreiding uit. B. en W. stelden voor om dit werk aan de firma Elderhorst op te dragen Deze fir ma geeft met de uitbreiding die thans in bower- king is blijk solide en secuur te wcrken. Zij b.t'ker. het met de uitvoering ermt.g te moeneu De prijs door ons geuoim ii een opgave door hen opgegeven. De heer Kostelijk wilde niets op den prijs afdingen, doch merkte op, dat dit heeleanaal een zaak van vertrouwen is. De voorzitter deelde mede het te hebben nagerekend, doch er weinig varsehil zal kun- net worden verkregen. De heer Krom: De gemeenteopzichtar zoi da dat het werk zeer correct werdt uitge- v. erd en raadde aan zich tot deze firma te lepalen. De heer Met zou ad vies willen inwinnen bij het adviesbureau waar de gemeente bij aangesloten is. De heer Blom merkte op, dat daarvan nog niet veel plezier beleefd is^ 't d/uurt steeds verbazend lang. Ka nog eenige bespreking werd besloten om advies over de opgegeven kosten in te winnen zoo dit advies spoedig kan binnen komen. Blijft het te llang, b.v. langer dan 8 weken weg zal het werk aan de firma Elderhorst worden opgedragen. De heer Met merkte op dat door het prov. bedrijf destijds de zwaardere transformator is verwisseld voor een iichtere. Spr. vroeg of deze na de uitbreiding niet te licht zal zijn en zou de zwaardere terug wenschen. De voorzitter merkte op dat bij een U zware transformator hot stroomverlies groo- t«r is. Dit punt zal onderzocht worden. Besloten werd het werk zoo spoedig moge lijk uit te voeren. Aan B. en W. werd. de macht toegekend om die verschillende werkzaamheden uit te voeren. Allen zullen dus een .gratis licht punt krij- gen. Een geldleening zal hiervoor worden aan- gegaan van ten hoogste 45000. v Hiema kwam aan de orde het punt straat- verlichting. In de vorige vergadering was ingediend het voorstel om aan het Noordeinde Mid- denweg straatverlichting aan te brengen. ■Daarvoor zullen n'oodig zijn 21 palen. De kosten zijn begroot op 2511.00. Straatverlichting in ale deelen der ge meente, waar electrische verlichting is of komt zou kosten 4903,50. De heeren Kostelijk en van der Oord von- den huisaansluiting het meest noodige en zoudon zich Voorloopig daartoe willen bepa len. De heer Bloothoofd merkte op dat het ver- schl niot zoo groot was en zou, moet er wat gebeuren, ales willen doen. Na verdere bespreking werd in verband met een komend voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten om niet tot straatverlichting van het Noordeinde over te gaan. B. en W. stelden hierna voor, om de meest noodzakeljke puntem in de geheele gemeente te verlichten. Daarvoor komen 0 plaatsen in aanmerking waarvan de kosten 1795 zulen zijn, ge noemd werden: Handenweg, Kabel en Noord einde. Dit voorstel werd met algemeene stem- men aangenomen. Voor uitbreiding en straatverlichting zal een geldleening worden aangegaan van ten hoogste 48000 tegen een rente van ten hoogste 8 pet. Ingekomen wao een verzoek van den elec- tricien C. Bruin om verhooging van salaris. Hij geniet momenteel 500 en B. en W. stelen voor dit voorloopig te bepalen op 2.per aansluiting om het als alles voor elkaar is nader te regelen. Hij za'l daarvoor controle, administratie, inspectie en meterijking hebben te verrieh- ten. Allen voor. B. en W. stelden hiema voor om ook het salaris van A. Kwantum, die aan dat bedrijf werkzaam is te verhoogen en wel van 300 op 1 per aanisiuiting en dit ook later nader te regelen. Ook hiertoe word besloten. Daarna shifting. verscMHemte plaatsen fa hevige mate vow Hier en daar is de ziekte van zeer emstigen aard1; de dleren, zijn erg ziek. Niet te verwon- deren, dat zeer veel joug vee aan de gevreee- de ziekte sterft. DE TOESTAND IN DE BODWBE- DRUVEN. Het hoofdbestuur der Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders in Nederland schrijft aan de Telegr. het volgende ^Afgescheiden van de vraag: Of al dan niet de onderhandolingen over de Landelijke Colloctieve Overeonkomst zullen worden voortgezet, kan wol worden geconstateerd, dat nu er tot op heden geen ovoroenstem- ming is verkregen, de toestand zeer gespan- nen kan worden genoemd. In tal van plaatsen loopt per 1 Mei 1920 de overeenkoxnst af, terwijl het de bodoeling was van de werkgoversbonden, om van dien datum af de L. O. O. in working te doen tredon. Door het Hoofdbestuur van de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders is den af d'eelingen geadviseard het Land. Contract niet te aanvaarden, omdat het geen bevredi- ging brengt. Vooral ten opzichte van het loon zijn de bezwaren waarlijk niet onbeteekenend te noemen. Niet alleen het verschil tusschen het ge- vraagde en het aangeboden loon is daarvan de oorzaak, ook de vergrooting van het loons- verschil tusschen de zg. geschoolde- en on- geschooldie groepen ie niet vreemd aan het niet verkrijgen van overeenstemming. Naast de bezwaren dus nopens de hoogte van het loon, heeft de Federatie ook nog principieele bezwaren tegen het door de werkgeversbonden voorgestelde loonsvorschi'l, aangezien dit verelecbtering brengt in de verhoudingscijfers van heden. Door de Bouwvakatbeiders is sinds lang do wenseh geuit, om gelijk loon vast te stellen voor alle groepen. Inplaats daaraan te vol- doen, hebben de werkgeversbonden een groo- ter loonsverschil aangeboden dan voorheen bestonA Bedroeg dit in tal van plaatsen 3 cent, in enkele plaatsen 2 cent per uur, het zou nu moeten worden opgevoerd tot 6 cent voor de groote plaatsen. Onjuist is het bericht in de pers waar in hot-wordt voorgesteld, als zou de Federatie aan de onderhandelingen niet deelnemen. Wel heeft er op Vrijdag 30 April LL een confarentie plaats gevonden op verzoek van eenige bonden, waarvoor de Federatie geen uitnoodiging heeft ontvangen. In een der werkgeversbonden dato 27 April LI. gezonden echrijven zegt het Hoofdbestuur der Federatie o.a. dit: „Mocht Uw Commissie aanleiding vinden opnieuw een conference te doen plaats vin den ter bespreking van het Landelijk Con tract, dan verwachten wij een uitnoodiging daarvoor vroegtijdig in ens bezit te hebben." Intusschen kan met zekerheid worden ge constateerd, dat het advies van het Hoofdbe stuur, inhoudende: verwerping van het aan geboden contract, door de afdeelingen der Fe deratie zal worden aanvaard." UIT DE POLDERS, had gediend, vcor welke dien.slm hij fhaoB een pensioen van 65 cent per week geniet. De heer de Jong, dit bleek uit zijn ge- 8prekken, heeft Alkmaar lie! en onwille- keurig dachten wij, dat de band tusschen de burgerij meer bevorderd zou worden. wan- neer, evenals in Belgie, de gemeente bij deze gelegenheden de oudjes per rijtuig haalde, om ze ten stadhuize door B. en W. te ontvan gen, waar ze dan door den burgemeester wor den toegesproken. De klein- en achterkleinkinderen kwamen al spoedig onze overpeinzingen verstoren, toen zij de keurige, gezellige woonkamer bin nen traden alien met een bouquet in de han- den en nadat wij het opzeggen van een versje door een achterkleinzoontje hadden bijge- woond, vertrokken wij, het gelukkige echt- paar in familiekring te midden van de vele bloemen en felicitafies1 achterlatende. iDRAVER'lJEN! KENMEMlER SPORiTCLUB. Voor de openmgsdraverijen op den lltemel- vaartsdag is hei volgende programma sa- mengesteldi I. Openingsprijs. Prijzendraverij 4e klasse. Alstand 1700 M. Prijzen 300, 100 en 50. II. Voorjaarsprijs. Hcatdraverij, handicap le klasse. Aistand 1600 M. Prijzen 600 cn 100 voor den 2en aankomende in de be- slissende heat. HI. Meiprija. Prijzendraverij 2e en 3e klas se, gereden door werkende leden van de Ne- atrl. Heeirijdersclub. Prijzen! 300, 100 en 50, benevens ikunstvoorwerpea voor de rijders, uitgeloofd door de Ned. Heerr. club. IV. Kortebaanprijs. Draverij korte baan. Max. 600 M Prijzen' 300, f 150, 75 en 25. bond groraagde jaari^jkwctee witkecrtng: voor bet bezit van politiedipioma'a kan-zij geen in- stemming betuigen. De redeaen tocn, welke baar geieid beboen dit stelsel voor de ambte- uaren prijs te geven, mogen ook bier geldeo, De belooning voor diploma's behoort in bet toe te kennen salaris te zijn begrepen. Bij de bepaling van de voor te stellen jaar- wedden beett de commissie met dit beginsel rekening gebouden. Zij beeft zicb daarbij ge- plaatst op bet standpunt, dat voor een ge- woon agent bet bezit van bet politiediploma zonder aanteekening, voor een hooidageut dat met aanteekening verplicbtend moet worden gesteld, Voor den inspedeur en voor den hoofdin- 6pecteur, aan wien uiteraard eiscben moeten worden gesteld van meer algemeene ontwik- keling en bijzonderen aanleg, zou bet bezit van iiet mspecteursdiploma bij benoeming of als eiscb gesteld moeten worden ,oi genoi van voorkeur dieneu te geven. Overigens beeft zij zicb laten leiden door de gedaciite, dat Let salaris van een agent iets booger beboort te /'in dan dat van de hoogst bezoldigde werkliedcu der gemeente niet al leen omdat van de agenten gevorderd wordt een boogere graad van ontwikkeling, maar ook omdat zij veel nacbt- en zondagsdiensten hebben te verrichten en bij de vervulling van bun taak niet zeldea aan gevaren bloot staan. (Wordt vervolgd.) LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, rij- en voertui- gen 9.02 licht op. K£UtiSZ4KEN. Tengevolge van het zachte voorjaar is het onkruid veel sneller opgeschoten dan ge- woonlijk In den Haarlemmermeerpolder is de wiedtijd dan ook vroeger aangebroken. Dezer dagen zijn te Hoofddorp talrijke Brabandens aangekomen, ten einde als wie- ders in den polcfer werk te vinden. UIT DE STREEK. VROEGE AARDAPPELEN. Tengevolge-van het buitengewoon zachte voorjaar hebben de vroege aardappelen zich hier zoo krachtig ontwikkeld, dat nog deze maand de nieuwe oogst verwacht lean wor den. Nahiurlijk komt dit hoogst zelden voor. Een Streeker bouwer herinnerde zicb ook eens 22 Mei begonnen te zijn met rooien en itad toen onafgebroken doorgerooid. RHABARBER. De uitkomsten van de rhabarberteelt, wel ke hier de laatste jaren zeer is toegenomen, zijn dit jaar zeer ontmoedigeud. Over't al- g em een was deze groente z66 laag in prijs, dat ze enkele veilingen zoo goed als onver- koopbaar was. Eensdeels zal dit een gevolg zijn van den verhinderdan uitvoer, van de an dere zijde is de suikerschaarschte oorzaak, dat ze ook voor de binnenlandsche jamfabri- cage te duur wordt. UIT OUDKARSPEL. In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de gascommissie is besloten: de beer Jn. Hopman die voor drie maanden op proef als klerk was benoemd, voor vast aan te stel en met ingang van 1 Mei, en de lijnwerker H. J. Erkamp, die voor zes maanden op proef was aangesteld, een vaste aanstelling te ge ven met ingang van 1 Juli. Verder zoo zegt het bericht dat we ontvin- gen zullen na een uitgebreid rapport van de iuigemeesters en den diredeur ten spoedig- ste plannen worden gemaakt voor den bouw van kataerovens enz. welke plannen zullen worden behandeld in een gecombineerde ver gadering van alle gemeenteraden, het een en ander naar aanleidmg van de schitterende resultaten met deze ovens elders en met na me te Eindhoven, waar een afvaardiging uit de commissie een bezoek heeft gebrachtj be- reikt. STAD8NIEUWS. UIT WEST-FRIESLAND. Het mond- en klauwzeer komt hier nog op 60-JARIG HUWELIJKSFEEST ECHTPAAR DE JONG. Heden vierde het echtpaar J. de Jong, Waagpleiu alhier, hun 60-jarig huwelijksfeest. Het was ons een vreugde de beide oudjes, hij bijna 87 en zij 84 jaar, geluk te wenschen en le spreken Onwillekeurig kwam het gesprek, dat wij dezer dagen met een bekend medicus te dezer plaatse voerden over den menschelij- ken levensduur, in herinnering, aangezien die medicus toen betoogde, dat er zeker een iijd zou komen, dat de menschen een 150 k 200 jaar zouden worden. De heer de Jong gaat nog kranig rechtop, leest nog zonder oril en heeft van doofheid of iets dergelijks in het minst geen last en zijn echtgenoote wordt alleen slechts door doofheid geplaagd De beide oudjes zijn innig aan elkander ver- bonden en het doet goed te zien hoe zij1 op elkander gesteld zijn. Met glinsterende glim- oogjes vertelde de heer de Jong, die Alk- maarder van geboorte is, ons van de gemeen te, die hij met een zielental van 9000 had ge- kend en van dc kaasmarkt, die hij 50 jaar lang DE FILM: MATER DOLUROSA. Een nlm, die den laatsten tijd in verschil lende plaatsen van ons land grooten opgang neert gemaakt. Het is overbodig bet bi'oscoop-publiek te verteilen van de kwaliteiten van Henny Por- ten. Haar lacb en baar schalkschheid nr blij- spelen is even aantrekkelijk als baar drama- tisch talent. Felix Pbiiippi beeft een novelle gesenreven, getiteld Monica Vogelsang: een novelle fijn van iijn en grootsdi van sujl. De nnddeieeuwen met bun romantiek en bun wreeoneid beibbeu hem de stof geieverd. Mo nica, de beldin, leer en wij eerst kennen als jonkvrouw en na eenige jaren van geluk en vroonjkheid, zien wij haar eea lijdeusweg al leggen, zoo aanaoeulyk en aangrijpend als men nog weinig zag. Henny Poi ten speelt de rol van Monica, zoo ingetogen zoo natuur- Ujk en ontroerend, dat zij in den volsten zin oes woords een „mater dolorosa" is. Begeieid door gedeeltelijk hi< voar gecom- poneerde muziek en zang, .t de mm grootep mdruk. Vanaf Vrijdag zal deze film in de Cinema Americain worden vertoond en om de zang tot voile rech't te doen kome,n beeft de directie wederom de medewerking verkregen van bet mannenkwartet, dait zicb liet hooren bij de trim: „Christus". HEKZIENINU JAAKWEDDEN POL1T1E-PEKSONEEL. B. en W. scbrijven in bijlage 71 Nu de salarissen van nagenoeg alie ge- meente-ambtenaren en werkneden in den laat sten tijd zijn verboogd, dienen ook de jaar- weddeu van bet politie-personeel te worden nerzien. De vorige Burgemeester verzocht trouwens de salarisconumssie reeds ter zaxe een voorstel te willen indieuen, waaraan door naar is voldaan bij een schrijven van den voi- genden mlioud: „Door Uw ambtsvoorganger werden enke le dagen voor bet neerleggen van zijne be- trekkmg in banden onzer commissie gesteld: een adres d.d. 23 Augustus lyiy van de Po- utieagentenvereeniging „Kecbt en PlichF' al- nief, benevens een adres dd. 12 September d.a.v. van den schrijver bij de politie, in welke stukken deze ambtenaren hunne w hen kenbaar maakten ten opzichte van t- zicat gestelde berziening bunner s.. Later werden deze besciieiden aange\ ..i t iet een door den Commissaris van Politie onder dagteekening van 1 November 11. tot Burg, en Weth. gericht scbrijven, waarbij bij een her- zienmgsvoorstel indienende op den grondslag van bet door onze commissie voor de ambte naren opgemaakte ontwerp. Van de genoemde stukken, die zij als bijlagen van baar advies bierbij terug zendt, beeft zij met belangstel ling kennis genomen en met de daarin geuite wenschen en ontwikkelde bescbouwingen, voor zoover baar dit noodig scheen, rekemng ge bouden. Bij de beoordeeling van de salarissen, wel ke zij zou wenschen toe te kennen, nam zij aan dat de belangen van een goed onderlegd politiekorps vorderen, dat de jaarwedden van deze ambtenaren op zoodanig peil bebooren te worden gebracht, dat bet mogelijk zal zijn geschdcte en ervaren personen te bekomen, be- antwoordende aan de eiscben, welke in bet algmeen elk ambtenaar en in bet bijzonder aan een goed dienaar van politie redelijker- wijs zijn te stellen. |Ter voorbereiding van haar taak volgde zij denzelfden weg, door baar ingeslagen bij de regeling der bezoldiging van de ambtenaren en van de werklieden. Zij stelde zich daartoe in verbinding met de faoofdbesturen van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland en van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond, beide in deze gemeen te door eene afdeeling of eene onderafdeeling vertegenwoordigd. Aan hare uitnoodiging tot bet bouden van eene gedachtenwisseling is door beide bonden voldaan, zoodat het vraag- <B- stuk der bezoldiging met een vertegenwoon ger van elk der hoofdbesturen en van de plaatselijke afdeeling is besproken en waarbij de wenschen van de betrokkenen zijn toege- licht. Het resultaat van het onderhoud is door de beide boofdbestuursleden nader zakelijk en schriftelijk bevestigd. De daarop betrekkelijke stukken voegt zij mede hierbij: De Commissie kan. in hetgeen door de ver- tegenwoordigers bij net gehouden overleg in het licht is gesteld ter waardeering van de taak van den politiedienaar, volstaan met naar die bescheiden te verwijzen. Zij kan ha- rerzijds daaraan de mededeeling toevoegen, dat zij het meerendeel der geuite verlangens niet overdreven vindt en zich daarmede dan ook kan vereenigen. Geldt deze opmerking meer algemeen de agenten en de hoofdagen- ten, met de door den Algom. Nederl. Politie- nisterre." HOOGE RAAD. De Hooge Raad behandeide gisteren de volgende zaak: Iemand uit Anna Paulowna bad in Jan. 1920 aldaar haar man P. M. vergiftigd, door arsenicum te strooien op een bard vet, waar van bij placht te eteu. Zij was deswege door de Arr. Rechtbank Alkmaar veroordeeld tot 10 jaar gevangeuisstraf onder aftrek van voorarrest. Het Amsterdamsche Hof bad in booger beroep de straf gewijzigd in eene van 8 jaar. i Mr. Muller Massis, advocaat te Amster dam, betoogde, dat bekl. ten onredhte was veroordeeld. daar bet Hof niet beboorlijk bad gemotiveerd, dat bekl. den dood van haar man veroorzaakte en .dat bovendien hetgeen zij bad gedaan niet kon worden genoemd, ge lijk de dagvaarding deed, toedienen van ver- gu- Conclusie O. M. 17 Mei a.s. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gisteren stond voor de rechtbank te Zut- phen terecht E. D., te Epe, tei" zake, dat hij op 31 Maart 1920 in de gemeente Epe Ger- rit Jan Fuit heeft misbandeld, door deze moedwillig en gewelddadig een slag tegen bet boofd toe te brengen, ten gevolge waar van een bloeduitstorting in de schedelholte van den getroffene is ontstaan, waaraan Fuit is overleden. De off icier van justitie eischte tegen bekl., die drie keeren veroordeeld is wegens mishan- deling, een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Wel is hier ongelukkig toeval in aanmerking te uomen, omdat de verslagene wellicht bescbonken was, maar beklaagde is niettemin voor het feit aan-, sprakelijk te stellen. Jhr. mr. C. G de Jonge, die beklnagde ver- dedigde, wees er op, dat deze een drlitig man is, die op het oogexiblik van den doodslag boos werd, omdat bii uitgelachen werd toen bij viel en hem schade was toe- dbracht. Opzet tot doodslag is uitgesloten. pr. vroeg beklaagde's veroordeeling hoog- stens tot den of twee maanden gevangenis straf, ook met het oog op beklaagde's gezin. Uitspraak over 14 dagen. MEINEED. Het Gerechtshof te Amsterdam wees giste ren arrest in de zaak tegen de 18-jarige dienstbode W. C. v. L. die zich schuldig ge maakt had aan meineed in de zaak tegen een zekeren Wessels, die destijds onschuldig te recht had gestaan voor de inbraak met ge- weldpleging, gepleegd ten huize van Mr. Polr di de Vriendt Sorel, aan de Nieuwe Acbter- gracht te Amsterdam. De rechtbank veroordeelde deklaagde des tijds tot drie jaar gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde beklaagde thans tot een gevangenisstraf conform den eisch. Als verdediger was opgetreden Mr. A. Zel- denrust. INOEZONDEN STUKKEN. (Bcdtin verantwoordelijkktld van ds Rectae- Ht. Dt opnam* in 4eu rabrist bewijst getns- xins, dai de Redaetie er mede insiemi). Oeachie Redaetie. Klunt U miij misschien verkl'aren waarom de fietspaden langs den Rijiksstraatweg van Alk maar naar Heiloo telken jare juist met sin- tds 'bestrooid worden als het druklke fietsver- ceer aanbreekit en dus aan deze onbruikbaar gemaakte paden de meeste behoefte bestaat? Kan de nieuwe rijwielpadenvereeniging iiier niet goed' werk doen? Em kunt U ook verklaren waarom, juist nu het au'toverkeer in de zomermaandien weer 'n groote vlueht neemt, uitgestrekte straatge- deelten opgebroken worden en met een dikke laag stuifzand bedelkt, zoodat iedere auto en motorfiets wolken stof over de huizen doet trekfken en het den omwonenden ook dit jaar weer onmogelijlk gemaakt wordt in het warme aargetijdie hun ramen eens open te zetten Van de Vier Staten tot de Tol is de gasver- ichting hoogst gebrekkig. Weet de directeur der licntbedrijven dit niet? Is het er's avonds druk, zooals het geval zal zijn als het circus Hagenbeck gearriveerd dan zullen ongelukken niet uitblijVen. Laat men nu deze put eens dempen voor let kalf te water gaat. U dankzeggendl voor de plaatsruimte, Een Heiloosohe bewoner van den Straatweg. ZTETIfEMNOfiN. STOOMVAARTLIJINEN. upimiMpetf" -{iw-;m)vawoo)s BOETONl (thuisr.) pass. 3 Medi Kaap Fi- mari

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2